NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLE rON De onneembare Stad. 13' Jaargang Maandag 2 September 1895. No. 3732 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rpk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,371. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14:, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bp Abonnement aanzienlek rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door ona« agenten en door alle boekhandelaren en cour actiën. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM; Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOEOf F. JONES, Suee., Park's Sibia Faubourg Montmartt»#i.' Dit nummer bestaat uit twee bladen, EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Haarlem, 31 Augustus 1895. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlemop Dins dag 3 September 1895, des na middags te 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld 1. Beëediging en installatie nieuw inkomende leden. 2. Mededeelingen en ingekomen Btukken. Verzoek eervol ontslag on derwijzeres 2e Tu8schen8chool. 8. Benoeming Wethouders. 4. Id. Ambtenaren van den Bur gerleken Stand. 5. Id. vaste commissiën. 6. Id. leden commissie voor de be- zwaarschriiten in zake de pi. dir. belasting naar het inkomen. 7. Id. plaatsvervangend lid com missie tot de loting, en lid plaats vervangend lid commissie van onder zoek schutterij. 8. Id. Commissarissen Stads-Apo- tbeek. 9. Id. Commissarissen Bank van Leening. 10. Id. Commissarissen Stedelijk Muziekkorps. 11. Voorstel B. en W.W. benoe-' ming van een directeur en een leeraar aan de Burgeravondschool. 12. Id. Id. wijziging overeenkomst met Rijnland in zake verruiming Groote Sluis te Spaarndam. 13. Id. id. adres vereeniging „Door eendracht verbetering" gebruik ge meente-terrein voor openbare verga dering. 14. Id. id. adres E. Korthals goed keuring plan van bebouwing van grond in het Rozenpriëel. 15. Id. id. crediet bestratings- en rioleeringswerken projectstraat ten oosten van den KI. Houtweg. 16. Id. id. id. id. verschillende straten in het Rozenpriël. 17. Verslag opzichter gasverlichting over Juli jl. Stukken van den Raad. Voorstel van B. en W. tot riolee- jring en bestrating van de project straat waaraan het Badhuis der Mpij. tot expl. van Staalwaterbronnen is gelegen aan den Kleinen Houtweg. Kosten op dit oogenblik f 1808.80, to taal f2323.75. Voorgesteld wordt B. en W. de laatste som ineens toe te staan. Adres van de Timmerlieden-ver- eeniging „Door Eendracht Sterk" om op den derden Zondag van Sept. een terrein te mogen hebben van 's mor gens 10 tot 's avonds 5 uur, voor een meeting ten gunste van minimumloon en maximum arbeidsduur en wel het Doelenveld, een gedeelte van den Hertenkamp of het Pand. B. en W. adviseeren tot atwijzing van dit ver zoek, omdat het Doelenveld nooit voor een dergelijk doel is afgestaan, de Hertenkamp het bezwaar oplevert van de muziekuitvoering en bij het Pand de orde niet behoorlijk kan worden gehandhaafd' Mej. H. J. B. van Heemskerk, on derwijzeres aan de 2de tusschenschool, vraagt, wegens vertrek naar San Do mingo, ontslag tegen 15 October. B. en W. vragen voor verschillende rioleerings- en bestratingswerken in het Rozenprieel een crediet aan van f2325. Bekwame spoed. De vraag is gedaan, in en buiten Haarlem of het plan tot oprichting van een Staalbad Haarlem is opge geven of de Maatschappij bij nader inzien zich tevreden zal stellen met de exploitatie van het Brongebouw, dat feitelijk alleen feestgebouw is. Voor die vraag bestaat gegronde aanleiding. Het publiek dat belang stelde in de onderneming heeft in het voorjaar gezien, met welk een snelheid de Maatschappij maatrege len heeft genomen tot den bouw van het badhuis aan den Kleinen Houtwegmen heeft kunnen lezen, dat dit vrij belangrijke gebouw moest worden opgeleverd in enkele wekentoen die om waren heeft men vernomen dat het Badhuis inderdaad klaar was maar dat het in gebruik is genomen, daarvan heeft tot heden niemand iets gehoord. Met gelijken spoed is de Drinkhal opgebouwd. Wie er acht op wou slaan zag, dat het als het ware nit den grond is opgeschoten maar tot he den heeft men nog nergens gelezen, dat de Drinkhal voor het publiek was opengesteld. Intusschen is de zomer bijkans om. Nog slechts weinige weken en iedere Badplaats gaat haren winter slaap in, maar het Staalbad Haarlem heeft de oogen nog in 't geheel niel opengedaan. Zoo komt het, dat deze en gene die niet nauwkeurig op de hoogte is van de feiten, den ernst van de onderneming in [twijfel trekt vraagt, of het de bedoeling is van de Maatschappij om zieken en zwakken alleen met concerten te genezen. En daar er altijd menschen zijn, die gaarne nieuwe ondernemingen in de oogen van anderen afbreuk doen, dikwijls zonder zelf te weten waar om, kan het zijn nut hebben eens te wijzen op de plek waar der Maat schappij de schoen wringt, zóódanig wringt dat haar het gaan onmoge lijk is. Ongeveer drie jaar geleden droeg de heer Regnvaan den grond langs dien waarop nu het badhuis is ge bouwd, voor straat aan de gemeente over en betaalde daarvoor de toen vereischte 75 procent in de kosten van rioleering en bestrating. Op dat oogenblik was het onnoodig het riool te maken en de straat te leggen, omdat er toen van uitvoering van het bouwplan nog niet dadelijk Bprake was. Maar toen maanden geleden de opbouw van het Badhuis begon, toen had het, zon men zeggen, voor de hand gelegen, dat de gemeente tege lijkertijd ware aangevangen met de aanleg van straten en riolen, waar voor de vergoeding reeds zoolang ge leden was betaald. Het heeft niet mogen zijn: op dit oogenblik ligt er voor het badhuis noeh straat, noch riool ja, een voorstel van B. en W. aan den Raad om een krediet voor den aanleg daar van toe te staan, is nog niet in den Raad behandeld.*) De toestand is nu zoo, dat men in den eenen vleugel allerlei baden zou kunnen nemen, wanneer er slechts gelegenheid bestoud om het water te loozen. De drinkhal is wat die loozing aangaat, een stapje verder als men daar gaat staan kan men het riool van de Dreef af langzamerhand zien naderen daaraan wordt op dit oogenblik gewerkt. Of dit al niet veel vroeger had kunnen worden aangelegd, namelijk, toen de verhoogde oprit voor het Brongebouw gemaakt werd en de grond dus zeer goed daarvoor had kunnen worden gebruiktn daarin zullen wij ons maar verder niet verdiepen. Met dat al in de zomer, het bad seizoen, haast voorbij. De haastige spoed, waarmee de Maatschappij dit iaar nog de zaak in exploitatie heeft willen brengen, is afgestuit op den „bekwamen spoed" waarmee de on ontbeerlijke medewerking van het gemeentebestuur is verleend. „Maar," zal men zeggen, wat heeft dit de zaak eigenlijk geschaad Bad gasten zijn er immers toch nog niet En dit is nu juist waarmee wij' wilden eindigen. Er zijn verschillende badgasten geweest, die vertrokken zijn toen ze vernamen dat het Staalbad Haarlem laat ons ze gen „nog in de luren lag". Onder die badgasten waren drie vreemdelingen. Welke meening zij in hun land verkondigen over hollandsche vlugheid wij durven er niet naar raden. Het voorstel is nu juist gisteren aan den Raad ingediend. Door burg. en weth. ia benoemd tot tijdelijk assistent-leeraar in het machine teekenen aan Jde Burger avondschool, de heer Fr. Hage alhier. De verjaardag der Koningin Ter eere van H. M. Koningin Wil- helmina, wapperde heden, Zaterdag, op haar geboortefeest, uit vele huizen de vlag. Wel een bewijs dat in Haar lem de liefde voor het vorstenhuis even sterk is als in andere plaatsen. Zooals reeda gemeld, werd te 12 uur het carillon van de toren der Groote Kerk bespeeld en te uur eene matinée in de muziektent in den Hout gegeven, die als altijd door veel publiek werd bijgewoond. De heer Kriens, direoteur van ons gemeente lijk muziekkorps, gaf ook heden weer toepasselijke nummers te hooren. Als 7e nummer van het programma wer den zes Ond-Hollandsche Volkslie deren van Valerius gespeeld, welke schoone stukken door het publiek met zichtbaar genoegen werden ge hoord. Hedenmiddag van 3 tot 5 uur werd op het terrein van de Phoenix een vliegerwedstrijd gehouden, georgani seerd door het Bestuur van den Kinderspeeltuin alhier. Zestig deel nemers waren hiervoor ingeschreven. De vliegerwedstrijd ving aan des namiddags ten 2 uur en duurde tot uur. Prijzen werden uitgedeeld voor den grootsten, den mooist en en den meer vreemdsoortigen vlieger en be haald als volgt Grootste1. W. Traksel (lang 2,75 breed 2.11 M.) 2. G. Bouman, C. J. Meijer, 4. W. A. Kielian, 5. J.Visser. Mooiste1. Cornells) de Jong van Rodenburgh (buiten mededinging), 2. C. J. Meijer, 3. J. R. Misset. 4. L. J. F. Meijer, 5. L. Visser, 6. J. v. Norde, 7. M. Groen, 8. W. Toepoel, 9. Clasina Toepoel, 10. Ber nard Toepoel, 11. J. v. Waarde. Vreemdsoortigste. 1. Alb. Mes, 2. T. Ebeli, 3. C. J. Meijer, 4. C. J. Meger, 5. H. Snoek Pollé, 6. Chr. Meijer. Voor het 2e nummer van dezen vliegerwedstrijd, „vliegers, die het mooist stonden" werden prijzen toe- 1. J. v. d.gMark, 2. J. H. Kielijan, 3. J. v. Waarde, 4. Jacob de Klerk, 5. J. de Nobel. De prijzen waren speelgoed, albums, petten enz. Hierna werden de 800 kinderen, die aan het leest deelnamen ann den ingang Phoenixweg ontvangen; in optocht gingen zij over het terrein en werden in 8 groepen verdeeld, waarna de verschillende spelletjes aanvingen. Zij bestonden voor de jongens nit: turf trappen, hardloopen, mastklimmen, sterktrekken en hoog springen voor de meisjes uitkruiwa genrijden, wedloop (springend loopen met touwtjes), blokrapen en slinger- wedstrijd voor de kleine kinderen uit: „Japie zoo stil", „tusschen Keulen en Parijs", ,,'t Smidje". Da kinderen werden onthaald op limonade en melk (geschenken reap, van do firma Sipkes en de HaarL Meikin richting. Het feest was georganiseerd, zooals men weet door het bestuur van den HaarL Kinderspeeltuin, dat als volgt P. H. v. d. Leij, voorzitter; mevr. Willekes Mac Donald, secretaresse mej.J. G.FonteiD, penningmeestereBse; mevr. Wed. S. de Clercq, mr. A. J. Hes- hnyaen, J. B. Lasschuit bestuursleden en de heer Meijerink, directeur. Haar doel is de jeugd, meer be paaldelijk de kinderen der lagere volksklassen, van straat te houden, waar zij allerlei slechtheid uitvoeren of leeren en hun daarentegen de gele- henheid te geven zich op aangename wijze te vermaken. Een goed doel staat de vereeniging dus voor. Zij verdient gesteund te worden. En deze steun is hoogst noodig. Wordt de vereeniging niet meer dan tot dusver geholpen, dan zal zij niet meer op den ingeslagen weg kunnen voortgaan. Gaarne wekken wij dus de Haarlemsche ingezetenen op deze hoogst nuttige vereeniging met zedelijke en geldelijke krachten te dienen. Hedenavond zal, zooals men weet „Zang en Vriendschap" in de mu ziektent in den Hout eenige liederen zingen (in de pauze van het concert) het gemeentelijk muziekkorps in de buitensocieteit een concert geven en in het Brongebonw een avondconcert ge geven worden. Bovendien zal te 7 uur het aangekondigde kinderfeest in de „Vereeniging" aanvangen. Naar het engelseh van MAX PEMBERTON. 26) HOOFDSTUK XVI. Een gesprek met Fortune* „Ik hoopte, dat n nog niet zondt zijn teruggekeerd," zeide •zg eenvoudig. „Ik had een brief voor u willen achterlaten." „Zullen vrij dien zamen lezen riep ik uit, „of zal ik be ginnen met te raden wat u hebt geschreven?" „O," zeide zij en trok nn haar arm terug, „ge zoudt het nooit raden." Zg bracht hare hand naar haar boezem en haalde tusschen de vouwen van haar gewaad een kleinen brief te voorschijn, dien zg schertsend omhoog hield als een schoolmeisje, dat dartel is. „Welnu 1" riep ik uit, „laat ik eens probeeren I U begint -met „Waarde dokter." Zg lachte vroolgk. „Ik zou zelve werkelijk beter hebben kunnen raden," zeide zij. „Maar u moet toch op de eene of andere manier begin nen. Laten wij bijvoorbeeld zeggen: „Waarde Heer"." „Nu dat is goed," zeide zg. „En wat dan verder?" „Daarna," vervolgde ik, „schrijven wij, dat wij het zeer betreuren." Zg schudde hare lokken, die onder haar zomerhoed te voorschijn gluurden, voor hare oogen weg, en keek mg nit dagend aan. „Zie ik er zeer treurig uit vioeg zij. „Ik zie geen enkel spoor van berouw in uwe oogen," ant woordde ik en staarde er in met een, ik moet het erkennen, zeer ernstigen blik. „Maar het is waar,ik betreur het,"zeide zij eensklaps en lachte niet meer. En haastig liet zij er op volgen: „Het was mijne bedoeling niet u dat te zeggen." „Dat begrijp ik volkomen," zeide ik. „Zouden wij niet over wat anders spreken en zamen thee drinken ginds in den tuin Zij klapte in hare handen, verrukt over het denkbeeld en stemde dus toe. „Ik zal de tafel gaan gereedmakenriep zg uit, „dan kan de verpleegster op ons wachten. Zeg haar niet dat ik gezegd heb het te betreuren." Zij snelde weg naar de verpleegster, die in den tuin wachtte, terwgl ik weer plaats nam om mgn tweede laars uit te trekken. „Ziehier mijn vrede-offerriep zg uit en wierp het bou quet orchideeën, dat zij gedragen had op den grond en snelde weer heen. Ik raapte hare bloemen op en nadat ik ze in een lade had weggesloten, volgde ik haar naar) het kleine pavil joen, gebouwd in mijn tuin, en waar ik op het heetste uur van den dag mijne siesta, hield. Het was een klein tentje van bamboes en matten, eenigBzins gelijkend op een ja- pansch huisjeen hier was zg reeds bezig met de kopjes en schoteltjes, die nit de keuken hierheen waren gebracht. Ik zag tot mijne groote geruststelling, dat de opwinding van het bezoek haar in staat had gesteld de zwakheid van dien morgen van zich af te schuddenen hoewei zij er zeer teer uitzag in haar witte japon en hare wangen gloeiden dank zij het werk, dat zij verrichtte, wist ik, dat het beste genees middel voor haar was de belangstelling voor hare bezig heden. Toen ik verscheen kookte de thee reeds in de theepot, en bevond zioh op de tafel een porceleinen schotel, die zg hier heen had getooverd en gebakjes bevatte. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1