Aangenaam is het ons te kunnen melden, dat bij de gebruikelijke uit reiking yan ridderorden op den jaar dag onzer koningin, onze stadgenoot, de he r J. F. yan Duren, yoorman bij de firma E. H. Krelage Zn., bloemkweekers, alhier, is verleend de eere-medaille der Orde yan Oranje- Nassau in brons. Vrijdagavond omstreeks 9 ure is brand ontstaan in een schuur gelegen achter de woning van de weduwe J. de Vogel, in de Oranjestraat no. 78, waarin o. a. geborgen waren 75 bossen stroo en 23 hectoliter haverdoppen. De schuur met inhoud is geheel ver brand. De oorzaak is onbekend. De brand is door de buren en door de politie jmet haar slangenwagen en spuit 11 gebluscht. Alles was verze kerd- De heer P. van Looij alhier zal zijne lessen in zijne Teeken- en Schilder school den lsten October weer her vatten (zie nader achterstaande ad vertentie). Naar men verneemt, heeft de heer J. W. van Dapperen zijne school voor voortgezet lager onderwijs aan de Kruisstraat, opgeheven. Hoe groot de liefhebberij is om op de Ambachtsschool alhier het smids vak te leeren, blijkt wel daaruit dat de smederij moet worden vergroot. Hier ter stede is door de politie aangehouden en naar Rotterdam ge bracht de 18-jarige M., wonende aan het Achterklooster aldaar, verdaoht zich te hebben schuldig gemaakt aan oplichting van vijf paar bottines ten nadeele van den winkelier R. P. van Beekum aan de Hoogstraat, aan dief stal van een zilveren horloge van een zeeman, in het Zeemanshuis ver blijvende, en aan een poging tot oplichting van geld bij een ander. Hij is aan het politiebureau in de "Witte de Withstraat |in bewaring gesteld. Museum van Kunstnijverheid De textiele tentoonstelling op het Museum van Kunstnijverheid zal onherroepelijk Zondag |1 September voor het laatst geopend zijn. De voorwerpen waaruit zij samen gesteld is zullen daarna aan de in zenders worden terug gezonden en dus weder over het geheele land ver spreid zijn. Dat de tentoonstelling de algemeene belangstelling heeft opge wekt, bewijst hetgroot aantal personen 2430, dat de tentoonstelling die ge durende Juli en. Augustus geopend was, heeft bezocht. scheiden heidegeluk, op het Hattem- sche veld te Apeldoorn op feestelijke wijze worden ingewijd. Zandvoort. Woensdag 4 Sept. a. s. zal door het Leger des Heils uit Haarlem, te Zand voort op het strand eene bijeenkomst worden gehouden, geleid door kolonel Oliphant. In deze week brachten de Zand- voortsche schuiten 6 maal versche visch ter afslag. Besomming f14 tot 132. De prijzen der visch waren: bakschol f 0,50 tot f 1,80, scharren f 3 tot f7,50, pieterman f0,90 tot fl,50 per mand; tong f0,35 tot fl, tarbot 11 en rog f0.20 per stuk. Door de politie te Zandvoort is procesverbaal opgemaakt tegen de bierhuishoudster W. M. H., wegens verkoop van sterken drank in't klein, zonder vergunning. IJmuiden. Een der studenten van de Poly technische School, de heer T. de M., die eenige weken bij de werken der nieuwe sluis te IJmuiden heeft door gebracht, heeft bij zijn vertrek aan de commissie tot uitdeeling van warme spijs f120.ter hand gesteld om ze in den aanstaanden winter voor dat doel te besteden. Big verschillende neringdoenden is alhier aangeplakt de volgende pro clamatie „De meeste onzer geachte inwoners zullen zich herinneren welk een moeite het IJmuider kermiscomité en m. a. zich getroost heeft om de Velserkermis weer te herkrijgen. Voor noemd comité en m. a. betuigt door dezen zijn hartelijken dank aan allen die medegewerkt hebben tot herkrij gng van dit zoo aloude feest en ver zoeken dringend, dat tenzij er ook enkelen zullen zijn welke de orde verstoren en niet 't rechte begrip hebben van feestvieren, zoodat de Solitie handelend zal moeten optre- en, dat ook dan IJmuidena burgerij zal toon en niet tegen maar met de politie te willen medewerken tot handhaving der goede orde. BINNENLAND, OraDjebond van Orde. Naar wij vernemen zal heden, 31 ugustus, de 2e stichting van be De le jaarlijksche algemeene ver gadering van het hoofdbestuur van de kwartguldensvereeniging voor hei de ontginning zal op den 9en October a.s. des middags ten 2 ure plaats heb ben ten huize van mejuffrouw B. L. W. d. Hucht te 's Gravenhage. Uit Amsterdam. Koninginnedag. Amsterdam 31 Aug. 1895. 31 Augustus is bij uitstek de dag, waarop Amsterdam, oranjegezind als het is, van zijn sympathie voor „het blonde Koningskind" doet blijken, en al wordt er op dien dag eigenlijk meer werk gemaakt van kinderfeesten dan van die, waaraan de geheele bevolking deelneemt, toch gevoelt geheel Amsterdam zich feestelijk ge stemd. Van die stemming hebben, dit jaar voor het eerst, vele industrieëlen en groote winkeliers blijken gegeven, door tegen den middag hunne zaken te sluiten en daardoor hun personeel in de gelegenheid te stellen het feest pok mede te vieren, een leest, dat in de eerste plaats aan de leerlingen der openbare scholen, ten getale van 5000, een genotrijken dag heeft ver schaft. Door de goede zorgen van het ijverig bestuur der „Vereeniging tot Veredeling van het Volksvermaak", zijn zij in de gelegenheid gesteld de Tentoonstelling te bezoeken, daar door de Tentoonstelling het terrein voor volksfeesten niet als vorige jaren beschikbaar was. Hedenmorgen omstreeks 10 uur stroomde het kleine volkje door de verschillende ingangen binnen; allen droegen een feestinsigne, door de firma Jan L. C. Kotting en Co. wel willend aangeboden en in de meest volmaakte orde verstrooiden de ver schillende groepen zich over de ter reinen en in de gebouwen en men kon het den kinderen aanzien dat zij volop genoten van al die heerlijk heden, waarvan zij reeds zooveel hadden vernomen. Nu en dan|werden op het terrein achter de Sporttribune den kinderen ververschingen aangeboden, bestaande uit bier, limonade en krentenbrood, gratis verstrekt door de Amsterdam- Bche bierbrouwerijen, de „Bergner and Engel Brewing Company" te Philadelphia, de firma's Rutten te Maastricht en Bijsterveld te Amster dam en (het brood) door de verschil lende broodfabrieken en bakkerijen hier ter Btede. Nadat allen op het terrein eenige muzieknummers hadden aangehoord, verlieten de kleinen tegen 2 uur onder het zingen van het Wilhelmus de terreinen. Intusschen waren te 12 uur op den Buiten-Amstel, onder leiding van de Amsterdamsche Roei- en Zeüvereeni- gingen, de volksroeiwedstrijden aange vangen, waaraan o. a. werd deelge nomen door de kweekelingen van de Kweekschool voor de Zeevaart en van het Matrozen-Instituut, van de Koninklijke Nederlandsohe zeil- en roeivereeniging benevens die van H. M. Opleidingsschip „Admiraal van Wassenaer." De uitslag van de ver schillende nummers zal U zeker wei nig interesseeren, waarom ik dus kan volstaan met de mededeeling, dat de heeren Bangert, De Ruyter en van Wijk, de wedstrijden uitstekend had den geregeld en zij naar ieders ge noegen afliepen. Te half drie begon op de Wester straat het concert door de kapel van het 7de regiment infanterie onder di rectie van den heer Joha. Zaagmans, terwijl heden avond, wanneer de straat geheel giorno verlicht zal zijn, de Wilhelmina-Kapel onder leiding van den heer A. Haun zich zal|doen hoo- bewoners van den bekenden „Dui- velahoek" (het net van stegen en sloppen achter de Reguliersbreestraat) hebben hunne buurt fraai versierd, ik kom daarop nader terug. B. A. B. Bij de Vrijdag gehouden verkiezing voor 2 leden van den gemeenteraad Krom menie zijn gekozen de hee ren C, Reijne Kz. en H. Reijne Hz., ter vervanging van de heeren D. van Legden en A. Schut, die bun mandaat hobben neergelegd. Ook de fontein op het Fredèriksplein zal geïllumineerd worden, terwijl op den Amstel een „Groot Vuurwerk" zal worden ontstoken, vervaardigd in de pyrotechnische fabriek van de firma Ruysch te Utrecht. Hedenmiddag te 1 uur vingen op de wielerbaan de door de Vereeniging „Rust Roest" uitgeschreven wedstrij den aan voor bokken, poney's, ezels en wielrijders. Fraai met bloemen versierde bok kenwagens, bestuurd door jongens, die met een gezicht even parmantig ('n mooi woord) als de koetsier van Harer Majesteits rijtuig in hoogst- eigenpersoon, van hun veelkleurige zetels op de toeschouwers neerblikten, dongen naar de prijzen door de Ver eeniging en een aantal andere vriendelijke gevers beschikbaar ge steld en bij het einde van ieder num mer wond men zich op als gold het niet een eenvoudigen bokkenwedstrijd maar een race in Derby of de courses in Longchamps. In de stad ziet men zeer vele vlaggen doch sleehts weinige versie ringen heeft men aangebracht; de Vrijdag voormiddag is de personen trein, die te 9.02 uit Leeuwarden naar Meppel vertrekt, te Peperga op een goederentrein gelo^pen waarvan drie wagens vernield werden. De locomo tief van den personentrein is geheel verbrijzelddoch persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. De trein kon dientengevolge niet verder, vooraleer uitMeppel een locomotief was gezonden, hetgeen ook geschiedde. Naar men verneemt moet de schuld bij den wisselwachter liggen. Een moordaanslag. Woensdag kwamen te Groningen een drietal mannen, om eenige var kens bij den slager Hanekamp af te leveren. Na daar eenigen tijd vertoefd te hebben, reden zij weder Huiswaarts. Even buiten de gemeente werden zij aangesproken door zekeren V., van Foxham, die verzocht mee te mogen rijden, hetgeen hem vergund werd. Nauwelijks had men een eindje gereden of V. eischte op dreigenden toon geld, hetgeen hem natuurlijk geweigerd werd, terwijl een der man nen, een broeder van bovengenoemden Hanekamp, de opmerking maakte, dat het toch niet aanging om, be halve vrij rijden, ook nog geld te vragen. V., over de weigering woedend geworden, sprong van den wagen, ïield de paarden in, trok een mes en stak dit den niets kwaads ver moedenden H. in de borst, waardoor sommige edele deelen gekwetst wer den en de man in zeer bedenkelijken toestand verkeert. De dader is toen per scheepsgelegenheid naar Martens- hoek vertrokken, waar hij, zich op zijn euveldaad beroemende, door de marechaussee in arreBt is genomen eu voorloopig naar de kazerne overge- braoht. De dader is een onverlaat, die reeds meermalen met de justitie in aanraking is geweest. De zwaar verwonde H. is in zijn woonplaats te Foxham, gemeente Slochteren onder geneeskundige behandeling, doch men vreest voor zijn leven. (P. G. C.) king van het Catanga-gebied, was na een kert verblijf in Europa eerst on langs naar den Congo-staat terugge keerd. Verder heeft de „Indépendance" nog vernomen, dat, behalve luitenant Cassart, 19 Belgische soldaten in de zen strijd den dood vonden. Dit be richt, dat Btrookt met hetgeen reeds dienaangaande uit Parijs werd ge meld, is echter nog niet bevestigd. Zoowel het engelsche Hoogerhuis als het Lagerhuis hielden zich Vrijdag met koloniale aangelegen beden bezig. In het Hoogerhuis besprak de pre mier Salisbury den toestand in Siam in het Lagerhuis verstrekte de heer Curzon, onderminister van buiten- landsche zaken, inlichtingen over Uganda. Over Siam sprekende verklaarde Saliebury, dat, zoowel in China, als in Frankrijk, de eischen en aanspra ken, welke Engeland op het gebied aan beide oevers van den Mekong kan doen gelden, te gering worden geschat. Evenwel worden over deze quaestie de onderhandelingen tus- schen de Fransche en Engelsche regeeringen op de meest vriendschap pelijke wijze gevoerd. Men kan der- haiye verwachten, dat het te dezen opzichte tusschen beide regeeringen tot eene bevredigende oplossing zal komen. De heer Cnrzon deelde in het La gerhuis mede, dat de regeering heeft besloten tot den aanleg van een spoorweg van Mombassa tot Uganda. Men hoopt daardoor de ontwikkeling te bevorderen van de hulpbronnen waarover Uganda en het Boven-Nijl- gebied in den omtrek van het Vic- toria-meer beschikken. „Indien de Engelsche regeering" zeide de minister „zich uitsluitend bereid had verklaard om deze spoor- weglijn voor de helft voor haar reke ning te nemen, dan zou zeker de Duitsehe regeering zijn overgegaan tot het aanleggen van het overige gedeelte van dezen spoorweg tot het Victoriameer." Naar uit Shangai wordt gemeld, is een decreet uitgevaardigd, waarbij Lihoengtsjang, onderkoning der chi- neesche provincie Petsjiii, is benoemd tot kanselier van den keizer te Peking. Als onderkoning van Petsjiii wordt hij opgevolgd door Wengwengsjao. tengewone laadruimten bevat het schip elegante kajuiten voor ongeveer 200 personen, en het tusschendek wordt ingericht voor 1500 passagiers. In tien maanden moet dit reuzen- sehip gereed zijn. Vreemdelingen te Parijs. Het aantal vreemdelingen te Parijs is volgens officieels opgaven 237,695. Daarvan zijn 63,000 Belgen, 35,000 Duitschers, 34,571 Italianen, 33,744 Zwitsers, 18,900 Luxemburgers, 12,429 Engelschen en 10,000 Russen. Aan de spoorweghalte Rakowitza bij Belgrado is een verschrikkelijk spoorwegongeluk gebeurd. De Orient Express reed door een groot aantal ;>leizierreizigers, die stonden te wach- en. Tot dusver heeft men vijf dooden gevonden, terwijl 20 personen gewond werden. Men wijt de schuld aan de onvoldoende verlichting van de halte, waardoor de menschen in den nacht den trein niet tijdig gezien hebben. Prins Ernst van Rohan, die onlangs in de nabijheid van Graz om het le ven kwam, heeft een zijner vrienden, den ritmeester Rochal, tot zijn uni- verseelen erfgenaam beneemd. De heer Rochal wordt daardoor eigenaar van het groote vermogen, dat de prins bezat. Te Weenen bhjft het praatje aanhouden, dat prins Ernst, een eenig- zins zonderling man, doer zelfmoord een einde aan zijn leven maakte. Nabij Lyon is zekere ©hazeau ge vangen ge nomen wegens het ver moorden van zijn vrouw. Tot zijn verontschuldiging voert hij aan, dat zjjn vrouw hem steeds plaagde, dat zij hem bespottelijk maakte voor de kinderen en hem steeds verweet, dat hij niet netjes geschoren was. Einde lijk kon hij dit niet langer uitstaan hij greep een scheermes en sneed zijn vrouw den hals af met de woor den „Ik zal je laten zien hoe ik kan scheren 1" Sport en Wedstrijden. Cricket. De cricket wedstrijd Vrijdag gehou den op het met vlaggenjversierde veld achter de Beeklaan te 's Gravenhage tusschen de Gentlemen of Worces tershire en de Haagsche cricketclub, eindigde in het voordeel der En gelschen. De Hagenaars Bcoerden in de le innings 40 runs, waarvan de heeren C. Feith en Van Manen 14 en 17 runs. De Engelschen beantwoordden dit met 157 punten (Burnup 33, Rhodes 18 en Foster 33). De tweede innings van de Haagsche vermocht niet de achterstallige 117 runs in te halen. Men bracht het tot 102, waarvan weder de heeren C. Feith en Van Manen met 12 en 18 het hoogst stenden. Op hen volgden de heeren Efken en H. van den Bosch met 10 en 11 runs. De kampioenen van '95 bleven dus in de minderheid mot innings en 15 runs. Rechtszaken. Voor eenigen tijd meldden wij, hoe te Utrecht een Duitsehe deserteur op verschillende voorbijgangers, zonder eenige aanleiding, met een revolver schoten had gelost, en een zelfs zeer ernstig aan den arm verwond. Die persoon had zich verleden week wegens deze feiten te verantwoorden door het O. M. werd toen gevange nisstraf van 6 maanden tegen hem geëischt en de rechtbank, die Don derdag uitspraak deed, veroordeelde hem tot die straf. öemengd Nieuws. Vissohen in verboden water De Engelsche kustwachters te South- wald zoo werd aan de Indépendance Vrijdag geseind zagen de Belgische visschersboot Zeelust 99 bezig met het net risschende op minder dan drie mijlen aistand van de kust, dat is in voor de Belgische schuit verbo den visch water. De kustwuchters roei den er heen en eischten van de Belgen dat zij zich zonden overgeven. Dezen weigerden, en daarop is een verwoed gevecht gevolgd. De Belgen verdedig den zich met messen, bijlen en pomp zwengels. De Engelse oen zijn er ten laatste in geslaagd, de equipage in het ruim op te sluiten en het schip in beslag te n6men, dat daarop naar Lowestoft is gesleept. Al de Belgen en een der kustwachters waren min of meer ernstig gewond. Zakkenrollers. Donderdagmiddag werd aan het Btation Esschen big het visiteeren der passagiers van den trein naar Parijs een zakkenroller op heeterdaad be trapt terwiji hij zijn hand stak in de binnenzak van een reiziger. Deze pakte hem terstond bij de kraag en gaf hem aan de politie over. De zakkenroller was een grijs aard met eerbiedwaardig voorkomen. Zijn kameraad ging, toen hij zag dat de ander gepakt was met een volgenden trein naar Antwerpen maar sprong bij het station Antwerpen (Dam) uit den trein. Hij werd onmid dellijk gegrepen door een wisselwach ter, wien hij mededeelde dat zijn makker gearresteerd was en dat het hem nu niet meer kon schelen of hij gepakt werd. Hij werd terstond aan de politie overgegeven. Politiek 0 verziekt. De nieuwe belgische schoolwet' door de liberalen zoo heftig bestre den, is nu ook door den belgischen Senaat aangenomen, het geschiedde in eene zitting die Vrijdag gehouden werd. De wet werd goedgekeurd met 56 tegen 38 stemmen. De ongunstige tijdingen, onlangs nit den Congo-staat te Brussel ont vangen, worden nn bevestigd door de Independence Beige. Dit blad deelt althans den dood mede van den Bel gischen luitenant Cassarc, die bij een der jongste gevechten tegen do Der- wischen sneuvelde. Deze officier, die van 1891 tot 1893 met kapitein Del- commnne deelnam aan de onderzoe- Een reuzensohip. Eenige dagen geleden is tusschen het bestuur der HamburgschAme- rikaansche stoomvaartlijnen en |de groote scheepsbouwmeesters Harland en Wolff te Belfast een overeenkomst geteekend over den bouw van een nieuw stoomschip, dat het grootste schip ter wereld zal worden. De wa terverplaatsing zal 20.000 ton bedra gen, dus 15 pet meer dan de groote Cunard-stoomechepen „Campania" en „Lucania." Dit nieuwe stoomschip zal hoofd zakelijk dienen voor het vervoeren van goederen tusschen de oude en nieuwe wereld. Zijn capaciteit op dit gebied is, wat de afmetingen betreft, nog nooit bereikthij zal 12000 ton zwaar goed dragen, terwijl de 4 nieu we schepen, die voor de „Nordd. Lloyd" worden gebouwd het maar tot 9000 ton brengen. Naast deze bui- Uit Madagaskar. Eugen Wolff, die sinds hij als be- riohtgever van het Berliner Tageblatt de Fransche expeditie op het oor logspad volgt, altijd veel lof gehad heeft voor het expeditiekorps, betuigt nu zijn bewondering voor de zelfver loochenende wijze waarop soldaten als de Fransche langzaam maar zeker vooruit trekken, strijdend vooral tegen de ziekte en de bezwaren van het terrein. De Lefebre transportwa gens zijn goed, maar de weg, door de geniesoldaten aangelegd, is voor treffelijk. Voortaan is Madagaskar, reeds door dien weg alleen, voor de beschaving geopend. De oorlog op Madagaskar is een „Karrenkrieg," zegt Wclff. Een dames-oorlog. De vrouwen in Venezuela hebben naar aanleiding van het grensgeschil tusschen dien staat en Britsch Guyana aan de Koningin van Engeland den oorlog verklaard. Zij beweren in hare bladen, dat Venezuela recht heeftop het betwiste grensgebied, en dat, aangezien het hoofd van den Engel schen staat eene vrouw is, zij het recht hebbeu oorlog te beginnea,dïe hierin bestaat, dat alle vrouwen in Venezuela geen artikelen meer koopen die uit Engeland worden ingevoerd. Sacieteit „TROll MOET BLI1CKEN." CONCERT te geven door het Ge meentelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester C. P. W. Kriens, op Zondag 1 Sept, 1895, 's avonds 8 uur. PROGRAMMA. 1. Marche de 1'opéra jLe ProphéteMeyerbeer. 2. Ouverture Le Père GaillardReber. S. Neu Wien, Walzer Strauss. 4. Grande Fantaisie sur deB motifs de l'opéra FaustGounod. 5. Ouverture Raymond ou le seeret de la reineThomas. 6. Rhapsodie nach der Piano Fantasie über ungarische Volksme- lodiënLiszt. (Voor Harmonie door Kriens). 7. Grosse Fantasie ans der Oper Der Trom peter von Sackingen. Nesier. 8. ^ackeltanz Meyerbeer. Stoomysartbsricbtss. Het stoomschip Salak, van Rotter dam naar Java, vertrok 29 Aug. van Marseille. Het stoomschip Gelderlandvan Java naar Rotterdam, arriv. 30 Aug. te Marseille. Het stoomschip Lawoe, van Java naar Rotterdam, vertrok 30 Aug. van Perim.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2