NIEUWS- FXT A TW17 T> TT7\T'lrI V UI AFi Kaatnor-Drntierken. FEUILLETON- De onneembare Stad. 13a Jaargang Dinsdag 3 September 1895. No. 3733 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 i. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-4:, Haarlem. Telefoonnummer 122, Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAOBE GoJOMN F. JONES, Sue*., Forge 31W» Faubourg Jdontmorfroi I i v /-% I V ID Ik I ID I B 11, I f-A I T -i~ a JL JL-* JL-i-A A. _1_X ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onae agenten en door alle boekhandelaren en cour an tien. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, billijk en ving gedrukt. De Directeur-Uitgever, J.C, STADSNIEUWS. Haarlem, 2 September 1885. Koninginnedag. Zooals te verwachten was bij het schoone weer bevond zich Zaterdag avond halt Haarlem buitenshuis. De grootste drukte heerichte dien avond in den Hout, waar het gemeentelijk muziekkorps een concert gaf in „Trou" en waar de illuminatie der tontein, voor deze bijzondere gelegenheid in werking,en de fraaie lampionversiering aan de verandahs van hotel Scholten aangebracht, een zeer goed effect maakten. Het was er bizonder vol en druk, eene drukte, die gevaarlijk had kunnen worden voor de anti- Oranjebetoogers, die dezen avond niet lieten voorbijgaan om van hunne gevoelens te doen blijken. Nauwelijks had in de pauze van het concert de koninklijke liedertatel het „Wilhelmus" en het „Wien Neer- landsch bloed" gezongen ot van achter „Trou" kwam een stoet socialisten, ongeveer 40 man, dicht aaneenge sloten te voorschijn, die1 onder het zingen van hunne bekende „vrijheids"- liederen een ommegang maakten langs* de muziektent, terug den Hout in en vervolgens om„Trou"heen, waarna het Brongebouw met een kort bezoek werd vereerd. Hierna begaven de betoogers zich door Gr. Houtstraat en Anegang naar het Volksgebouw in de Kleine Houtstraat. Steeds werden zij gevolgd door een talrijken stoet menschen, van wie velen door het zingen van Oranjs-liederen, waarmee zij dikwijls het gezang der socialisten overstemden en door een oorverdoo- vend fluiten, hun misnoegen over deze misplaatste betooging te kennen gaven. Incidenten hadden niet plaats, alleen dreigde achter de sociëteit het kleine troepje socialisten een oogen- blik in de verdrukking te komen de politie, die ter sterkte van 8 man Bteeds den stoet volgden, be toefde evenwel geen oogenblik handelen op te treden. Dit is zeker, dat de rustverstoor ders wel dankbaar mogen zijn aan de politie, die een aantaljongeliedeD met flinke vuisten aan het lijf wist te weerhouden van hun voornemen om den betoogers eens een pak slaag toe te dienen. Door deze betooging had de zang van de koninklijke liedertafel weinig effect, wat ongetwijfeld evenzeer te betreuren is als het feit, dat het publiek eene onnoodige belangstelling aan den dag legde voor dit optreden der socialisten. Het „Wien Neerlandsch Bloed" werd later in den avond, toen de betoogers reeds uit den Hout ver trokken waren, onder voorgaan van „Zang en Vriendschap" met volle borst door het publiek meegezongen. Feest voor de kinderen was het dezen avond vooral in de Vereeniging. De groote zaai en de tuin waren dien avond hun terrein. Wij meldden reeds dat aldaar een halve kermis was op gesteld. De feestelijk versierde zaal bevatte verschillende kraampjes, en in den tuin tintelden de vele lichten, tantaBtisch weerkaatst in de glin sterende, heen en weer schommelende versierselen en draperiëen van den draaimolen, die gevuld als hij steeds was met de vroolijke jeugd, als het ware het middelpunt vormde van de onbezorgde opgewektheid, die[de feest vierenden aldaar beheerschte. De leiding van het kinderfeest was als gewoonlijk weer opgedragen aan de heeren Martin, wier vindingrijk heid in het bedenken van kinder spelen door de jeugd niet te hoog naar waarde kan worden geschat. Een opt.cht, dansen, de poppen kast, de draaimolen, de poffertjes kraam", stel u voor het orkest podium verlaagd tot een poffertjes- smulhuis de verschillende tentjes met begeerlijken inhoud, die niet alleen door bevallige verkoopsters verkocht, maar ook verloot en ver draaid werden, dat alles kon de klei nen en zeer zeker ook de grootec onverpoosd aangenaam bezighouden. Zoowel het bestuur van de sooietei „Vereeniging" als de heeren Martin, verdienen dan ook een woord van lof voor hun aandeel in het weisla gen van dit feest. Het Kinderfeest. Zaterdag hebben wij wegens beperk te plaatsruimte slechts kunnen mede ieelen. wat op het terrein van de Phoenix" door de feestvierende jeug< werd uitgevoerdeene beschrijving van die pret moest toen achterwege blijven. De hoofdzaak is, dat het feest goed is gesla gd. Orde was er en alles ging geregeld. Orde was er dus en ook blijdschap en tevredenheid, 't Kon dan ook niet anders; op melk, limonade, mangelen krentebroodjes onthaald te worden en dan nog onvergenoegd t9 zijn, Deen wie vertrouwd is met het kin derhart mag dat niet veronderstellen. Het voornaamste nummer van het programma was de vliegerwedstrijd. De knapen hadden zich ingespannen om den prijs te winnen, mooie vlie gers waren er en ook die van het gewone, meest geziene, afweken. Jam mer, dat door den wind zoovele vlie gers werden beschadigd. Getreurd werd daarocr echter niet; met lijd zaamheid droeg men zijn lot. Al was de vlieger een weinig beschadigd, men kon daarom immers even goed een prijs behalen. Een schalksche knaap had een vlieger, met het jaar tal 1894. Toen hem gezegd werd, dat hij een jaar te laat was, antwoordde hij heel leuk, dat hij de vlieger in dat jaar voor deze gelegenheid had gemaakt. De voorspellingsgeest van dien knaap was groot. Reeds in 1894 wist hij, dat in 1895 een vliegerwed strijd zon worden gehouden. Te 3 uur kwamen de driehonderd kinderen, die aan het feest deelnamen op het terrein aan. Met vlaggetjes in de hand trokken zij rond. Zij zongen liederen, waaronder natuurlijk ook ons volkslied. Nu verdeelden zij zich in groepen en vingen de verschillende aange kondigde spelen aan. De kinderen vermaakten zich er uitstekend mede. Waren zij moede van al dat spelen, dan konden zij zich laven in de tent aan melk enz. Elke groep werd er op zijn beurt ontvangen. Eik kind dat aan het feest deelnam kreeg een portret van H.M. Koningin Wilheimina, ook de prijswinners. Te ruim 5 uur keerde de jeugd verge noegd huiswaarts. De feestcommissie kan met blijd* schap op dit leest terugzien. Zij heeft door der kinderen uit het volk een f9est te bereiden, een goede daad verricht. Een woord van hulde hier voor aan haar is niet ongepast. Verbetering. Id den vliegerwedstrijd ontving Cornelia de Jong van Roden- ■urgh, zooals de welwillende lezer zal begrepen hebben, voor zijn vlieger, (die buiten mededinging was) geen prijs. Hij werd alleen als no. 1 ver meld, omdat zijn vlieger de mooiste Wedvlucht. De Postduiven vereeniging „de Snelvlieger" alhier hield Zondag haar eerste wedvlucht met jonge duiven, broed 1895, van Esschen (Belgie). Zij werden te 8 uur G. W. in vrijheid ge steld met bewolkte lucht en Z. W. wind. De 17 prijzen werden behaald als volgt le prijs J. G. Schippers 10.4.11 2e Chr. Lnnow 10.5.20 3e R. Slot Jr. 10.16.1 4e J. G. Schippers 10.16.50 5e Joh. Jung 10.23.13 6e J. G. Schippers 10.24.11 7e idem 10.24.11 8e A. Haartman 10.24.32 9e Chr. Lnnow 10.25.18 10e A. F. H. Harms 10.27.14 lie R. Slot Jr. 10.28.10 12e idem 10.28.10 13e J. G. Schippers 10.28.12 14e J. Faber 10.S0.31 15e J. G. Schippers 10.30.32 16e Joh. Jung 10.32.27 17e A. Haartman 10.33.52 In den nacht van Zaterdag op Zon dag is vermoedelijk door eene bal dadige hand, de nationale vlag met Oranjewimpel bevestigd aan een paal staande op het terrein van de Buiten Sociëteit onder Heemstede moedwil lig afgesneden en medegenomen. Ia de maand Augustus j.l. is het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis alhier bezocht door 1151 personen tegen betaling en door 271 personen zonder betaling. Weldadigheid naar Vermogen. Maandelijkach overzicht der uitga ven van de vereeniging. Aan behoeftigen werd in Nov., Dec., Jan., Febr. Maart, April Mei, Juni en Juli na onderzoek uitgereikt: Aan brood en levensmiddelen Nov. '94 f 481,08)4, Dec. '94 f586,01, Jan. '95 f677,05, Febr. '95 f 660.69., Maart f 539.83s, April 191,20,, Mei f210,28, Juni f 217,78,, Juli f 173.58s en Augus tus f 146.86, totaal van 1 Nov. '94 tot 31 Augustus '95 f3884,39. Aan brandstoffen f62,98, f214,55 f 101,16, f299.65, f31,57, f0,61, en f 1.18 totaal f711,70. Aan ligging en kleeding f68.774, f 94,82,, 1130,92)4, f 54.22*, f35, f5,90, f2.20, 16,— en f3,60 totaal f401,45. In geld f965,45, 11057,91, 1176,65, 11156.70, f 839,02,, f 484,45, f505,52. f503.07», f467.35 en f360.20, totaal f7516.13. Totaal in Nov. '94 f 1578,29 in Dec. '94 f 1953,29jin Jan. 12085.78)4 in Febr. '95 f2171.27, in Mrt. f 1445.43, in Aprü '95 f682,16., in Mei 1719,1814, in Juni f726.86, in Juli 1644.53s, in Augustus f 507.06. Totaal van 1 Nov. '94 tot 31 Aug. '95 f 12513,87». Bovendien werd eene groote hoe veelheid ten geschenke ontvangen kleedingstnkken, brandstoffen, enz. uitgereikt. Door de afdeeling Hillegom der Maatschappij voor Bloembollencul tuur zijn en worden pogingen aange wend tot instelling van een station Hillegommerbeek. Van particuliere zijde is een adres aan den Minister gezonden, waarin wordt verzocht het station Veenen- burg niet op te heffen. Door de alg. Synode ia aanmerking gemaakt op het gebruik van den lie derenbundel van denjNederlandschen Protestantenbond in de Ned. Herv. Kerk te Sandpoort. Te Beverwijk worden pogingen aan gewend tot oprichting van eene hard draverij vereeniging. De remises, wagenbergingen, ad ministratiegebouw enz. van de stoom tram HaarlemBeverwijk zullen te Velsen gevestigd worden11 Sep tember a.8. wordt de bouw van een en ander reeds aanbesteed. In de duinen onder Zandvoort zijn in de jacht van den heer Jhr. Q. v. U. Zaterdag 175 patrijzen geschoten. De heer Jhr. Q. v. U. schoot 90 stuks. Zaterdag 31 Aug. jl. had te Zand- voort het aangekondigde volksfeest plaats, ter gelegenheid van den ver jaardag van H.M. de Koningin. Des voor middags ten 10 ure had een optocht van schoolkinderen, voor afgegaan door de muziek der Beier- eche kapel, plaats, waarna de kinde ren op het feestterrein aan den Hoo- geweg onthaald werden op krenten broodjes, koek en chocolade. Onderwijl werd de Oud-Hollandsche poppenkast vertoond. Des namiddags ten 2 ure hadden op den zg. Schapenkamp (het feest terrein) eenige volksspelen plaats, waaronder het tonnetjesteken en het eierloopen zeer den lachlust der aan wezigen opwekten. Een optocht van Naar het engelsch van MAX PEMBERTON. •27 HOOFDSTUK XVL Een gesprek met Fortune. Naar de wijze waarop zij voorttrippelde, waarbij haar japon nu en dan even omhoog ging en een klein voetje en fraai ge vormd enkeltje zichtbaar werden, terwijl heur haar los over hare schouders hiog en hare vingers nu eens bezig waren met de bloemen, die zij plukte uit de struiken in de nabij heid, om ze dan weer te rangschikken, was zij een meisje gelijk, dat het buitenleven geniet, en ik kon mij nauwelijks voorstellen, dat zij hetzelfde tengere wezen was, waarmee ik dien morgen had gesproken. Ook nu was zij eene bekoorlijke verschijning en toen wij beiden hadden plaats genomen en zij met spottende nederig heid op mij wachtte, bezwoer ik mijzelf, dat dit het geluk- k:gate oogenblik mijns levens was. Inden beginne spraken wij slechts over onbeteekenende on- derwerpen over de schoonheid van den tuin, over de pracht van de zee, wier golven wij over het voorgebergte heen kond - zien, over de koesterende warmte en den heer lijken geur der rozen. Na eenigen tijd vroeg zij mij echter hoe ia den morgen had doorgebracht en nu begon het gesprek eene meer ern stige wending te krijgen. „In de eerste plaats," zeide ik, „bracht ik een ellendig nur door met de gedachte aan uwe onvriendelijkheid, daarna bracht ik er nog een door met mij af te vragen wanneer ik u zou zien." Zij dacht hierover na en ondersteunde haar hoofd met hare hand. Toen zij sprak zag zij mij met hare onderzoekende oogen doordringend aan. „Ik heb in overijling gesprokenzeide zij, „maar ik ge voelde mij zoo ongelukkig. Eu ik heb u de waarheid niet verteld. De man, die gestorven is, was geen vriend van mij of van mijn vader. Den een of anderen dag zou hij ons ver raden hebben, zooals velen hier zouden doen en zullen doen wanneer de gelegenheid daarvoor zich aanbiedt. Toch hield ik van hem, want als hij wilde was hij vriendelijk en toon de medegevoel. Mijn vader heeft mij lief, maar hij begrijpt mij niet. Hij denkt dat ik nog een kind en te jong ben om eene eigen meening te bezitten. Het was geheel anders, alvorens hij graaf Tolstoi ontmoette en zich tot taak stelde de ellende in de wereld te helpen verminderen. Toen had hij alleen mij wij leefden voor elkaar. Nu predikt hij vrede en moet dien prediken met het zwaard. Het schoon verblijf hier is een verblijf des doods. De menschen, die hij liefheeft, haten hemde weinigen, die hem getrouw zijn, arbeiden voor eene hopelooze zaakhet is alles slechts spotternij, een huis van zand, dat bij den eersten hevigen wind instort en verstuift." Zij sprak met eene welsprekendheid aangenaam om naar te luisteren en ik moest mijzelf bekennen, dat in hare woor den gezond verstand doorstraalde, wat ontbrak aan het ro mantisch optimisme, dat ik had hooren verkondigen sedert ik het eiland had betreden. „Kom," zeide ik, „u beschouwt de zaken wat al te somber. Ik kan niet gelooven, dat mannen die omringd zijn door weelde, koelbloedig hun toestand willen veranderen voor dien van een banneling en een veroordeelde." Zij lachte eenigszins ironisch. „De mannen," zeide zij weldra, „beheerschen twee harts tochten in dit leven de hartstocht om te handelen en de hartstocht om te genietende eerste is de sterkste, maar zij kunnen dien hier niet bevredigen. Denk ge, dat degenen, die hun halve leven hebben zoek gebraoht met plannen en komplotten te smeden tot het bereiken van het doel, dat zq vrijdom noemen, nu alles zullen kunnen vergeten omdat de hoornen groen zijn, de zeelucht friseh en versterkend en overal bloemen bloeien? Neen stellig niet; dat is een dwaze hoop, een droom dien alleen een man zoo goed en edel als mijn vader, kan voeden."

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1