Mom-Mwerta. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. abonnementsprijs: advertentièn: j, c. De onneembare Stad. 13j Jaargang Vrijdag 6 September 1895. No. 3736 HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37L Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine HoutstraatX4=, Haarlem. Telefoonnummer 122, van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienUjk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door oem agenten en door alle boekhandelaren en coorantien. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOl Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAOBE dt Co., JOMN F. JONES, Suec., Par^i 9lMe Fewëewf Montmarfroi Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever, STADSNIEUWS. Haarlem5 September. Gymnasium. Aan een admissve-examen aan het gymnasium onderwierpen zich nog twee candidaten, die beide zijn toege laten, n.l. M. Moens voor de 2d© en R. H. Erdmann voor de 61e klasse. Heden zijn de lessen geopend met 84 leerlingen en wel 19 in de le klasse. 14 12 18 8 13 2e 3e 4e 5e 6e Heden 5 September werd in de in Nov. opgerichte polikliniek voor oog lij dere van den heer van Genderen Stort de 1000ste patient ingeschreven. Daar deze inrichting hoofdzakelijk voor den werkenden stand is, ver dient zij de sympathie van Haarlems gegoeden ten volste en mag, meer dan tot nu toe het geval is, op hunne medewerking aanspraak maken. Arrondiasements-Rechtbank Zitting van heden Donderdag 5 Sept. Heden werd voor de Rechtbank behandeld de zaak tegen Dirk Cornelis Bosch, 19 jaar en verver van beroep, eren en wonende te Haarlem, huldigd dat hij in den laten avond van 27 Juli j.l. den timmerman Jacob Henneman, met wien hij twist had, opzettelijk en moedwillig, gewelddadig aangegrepen en van zich af geslingerd heeft en hem daardoor op den grond tegen de straatsteen en heeft geworpen met zooveel kracht, dat Henneman in zijn val terecht kwam te en een lantaarnpaal, staande op den hoek ven de Breestraat .waarbij en waar door hij een schedelbreuk heeft be komen, tengevolge waarvan Henne man onmiddellijk het bewustzijn en weinige uren later het leven heeft verloren. Beklaagde, die wegens vrees voor ontvluchting in voorloopige hechtenis genomen was, ontkende het feit niet, maar beweerde te hebben gehandeld uit zelfverdediging, omdat Henneman hem zou hebben aangevallen. Deze ver ring vond in de verklaring der getui gen, 13 in getal, geen nadere bevesti- 'ng- Als deskundigen tra len op de me dici dr. B. J. Kouwer en J. Waller Zeper. Laatstgenoemde was toevallig in de buurt toen het onheil pla ts had en liet den gewonde dadelijk naar het Gasthuis brengen, waar hij na enkele uren bezweek. De subs. off. van justitie mr. Van Outeren, het ten laste gelegde volle dig bewezen achtende, requireerde de veroordeeling van bekl. tot gevange nisstraf voor den tijd van 5 jaar. Da ambtshalve toegevoegde verde diger, mr, H. Ph. 't Hooft, eenige dubia opwerpende, concludeerde tot het opleggen van een lichtere straf. Uitspraak over 8 dagen. Hierna werd behandeld de zaak van Jacob Deutekom uit Haarlem mermeer die in den nacht van 8 op 9 Juli Antonius Heese, koopman te Amsterdam, hier ter stede gelogeerd, 1'300 heeft ontstolen. De bestolene had zich in zijn logement in beschonken toestand te slapen gelegd. Toen hij den 9n Juli des morgens ontwaakte waren zijne kleeren stuk gesneden en lag zijne portefeuille, die volgens hem f460 aan bankpapier bevatte, leeg naast hem. Tevens was verdwenen beklaagde Deutekom, die op dezelfde kamer had gelogeerd. Volgens de verklaringen van be klaagde is hij in den nacht van 8 op 9 Juli naar Leiden gewandeld, van waar hij met den eersten trein naar Rotterdam is gereisd. Daar had hij ontmoet Andries van Moorsels, zijn vroegeren baas, met wien hij naar de markt was gegaan en van wien hij 25 ets. had geleend, daar hij geen geld had om brood te koopen. Van Moorsels had hem als knecht weer in dienst genomen. Van Moors els en zijne vrouw heb ben deze verklaring bevestigd. Geheel anders is echter hetg9en eenc caféhoudster te Rotterdam, juffr. Verwoert heeft medegedeeld. Veigens haar schriftelij ke verklaring was Deutekom dien dag met een meisje in haar café gekomen had Andries en Jan van Mooreels toen dezeu voorbijgingen binnengeroepen en had vervolgens van den eerste een witte hit met wagen en tuig, van den tweede een bruin paard ge kocht en met bankpapier betaald Toen deze verklaring aan den be klaagde en het echtpaar van Moor sels werd voorgelezen, vielen zij door den mand en bekende Deutekom den diefstal. Hij hield echter vol slechts f 300 uit de portefeuille te hebben genomen. De eisch is Vk jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. C. Joh. Prins vroeg clementie. Uitspraak over 8 dagen. Kantongerecht te Haarlem- In de zitting van gisteren werden twee nagenoeg gelijkluidende straf zaken behandeld tegen personen die een pad hadden afgesloten, bewerende dat zij het loopen over hun eigendom niet behoefden toe te laten, terwijl de ambtenaar van het O. M. meende te moeten volhouden, dat het hier was een openbare weg. Een der getuigen, de notaris Boer- ge van Velsen, verklaarde, dat naar zijn overtuiging in de buurt van Beverwijk, Velsen en Heemskerk nog heel veel zoogenaamde paden zijn, die dateeren uit den tijd, toen het land geen waarde had en men dus het gebruik daarvan .toeliet, terwijl als men naar de titels van dat gebruik als openbaar pad zocht, deze niet te vinden zouden zijn. Zeven getuigen a charge en twee a décharge werden gehoord, waarvan de heer Boerlage er een was. De bur gemeester trad op als hoofdgetuige a charge, om aan te toonen, waarom hij gemeend had handelend te moeten optreden en de afsluiting te doen verbreken, toen zij de eerste] maal gesteld was. IntusBchen kon hij om trent de openbaarheid van den weg geen s hriftelijke bewijzen overleggen, doch beriep zich op hetgeen in 1870 of 1872 in den Raad was geschied, toen een der beklaagden een requeBt had ingediend, om het pad te mogen afsluiten. De overige getuigen op 2 na con stateerden daarna het feit der afslui ting, wat trouwens door de beklaagden niet werd ontkend, terwijl de 2 laatste kwamen verklaren dat toen zij vóór 1870 die akkers bezaten, het geheele perceel nagenoeg als pad gebruikt werd en zij toen daarvoor f 3 van de gemeente genoten als schadever- De laatste getuige décharge, de heer Vierkant, landmeter alhier, gaf inlichtingen over de kadastrale kaart en verklaarde hoe het overgelegde contract overeenkwam met het minuut plan ten hypothekenkantore berus tende. Nergens was daarop iets van een openbaren weg te bespeuren, ofschoon die geregeld afzonderlijk worden gekleurd. Naar zijn oordeel was het feil, dat op het minuut plan de weg of het pad niet stond een groot vermoeden vóór de meening, dat bij de inrichting van het kadaster ter plaatse ook geen openbare weg bekend was. Het O. M., waargenomen door Mr. Enschedé, hield de aanklacht vol en eischte eene [geldboete van f 10 sub sidiair 4 dagen hechtenis. In beide zaken trad Mr. H. Ph.de Kanter als verdediger op, die speciaal betwistte, dat hier sprake kon zgn van openbaren weg en waar het bewijs daarvan ontbrak, ook de aanklacht moest vallen. In eene zeer uitvoe rige rede concludeerde hij mits dien tot vrijspraak. Doch mocht de kantonrechter van oordeel zijn dat de civiele rechten van de beklaagden en die welke de gemeente voor de gemeentenaren deed gelden niet verder door hem konden worden onderzocht, dan concludeerde verdediger subsidiair tot toepassing van art. 6 Wetboek van Strafvordering, namelijk tot schorsing van het strafgeding, zoolang die civiele quaestie niet was uitgevochten. Woensdagavond omstreeks 8V» ure werd tijdens de bewoners afwezig wa ren brand ontdekt in perceel no. 4 gelege- aan de Pieter Kiesstraat, be woond door den heer D. C. di Gazar. Nadat de buren door het verbreken van het keukenraam zich toegang tot de woning hadden verschaft werd bevonden dat de brand plaats had in een kleerkast staande op den zol- dey, vermoedelijk ontstaan door on voorzichtigheid. De brand werd spoe dig gebluscht met eenige emmers water zoodat de slangen wagen der politie en spuit 10 die reeds waren uitgerukt geen diensten hebben be wezen. Alles was verzekerd. Bij den landbouwer D. Knibber in Haarlemmermeer zijn des nachts uit eene gesloten schuur ontvreemd eenige kippen. Twee personen zagen den dief met een geladen zak op den rug de werf afkomen, die, toen hij bemerkte dat hij ontdekt was, het met de buit op een loopen zette in bet land en alzoo ontkwam. De politie doet onderzoek. De heer H. Gleuzer te Kaag (gem. Alkemade) gerecht gd tot het drag van het metalen kruis, is in den ouderdom van 85 jaren overleden. Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtram weg-Maatschappij HaarlemLeiden. Opbrengst in Aug. 1894 en 1895 Reizigers in 1894 f9076.99» in 1895 f99 54.45», voordeelig verschil f877.46. Goederen in 1894 f2082.03», in 1895 f2366.40, voordeelig verschil f284.36». Te zamen vervoer in 1894 f 11159.03 in 1895 f12320.85», voordeelig verschil f 1161.82». Vorige maanden in 1894 f 56872.45, in 1895 f 58025.11», voordeelig verschil f1152.66. Vervoer sedert 1 Jan. in 1894, f 68031.48», in 1895 70345.97, voor deelig verschil f2314.48». Diversen in 1894 f4985.50, in 1895 f 4839.16,, nadeelig verschil f 146.33,.. Totale opbrengst in 1894 f73016.98,, in 1895 f 75185.13», voordeelig verschü f 2168.15. Per dag kilometer in 1894 110.731, in 1895 f 11.050, voordeelig verschil f 0.319. BINNENLAND, Thans is bepaald dat het onder zoek van de kieswetregeling WoenB- dag 11 Sept. des vm. 11 uren in de afdeelingen van de Tweede kamer zal beginnen. V rouwenkiesrecht. Het bestuur der Vrije Vrouwen vereniging te Amsterdam heeft aan de Tweede Kamer het verzoek gericht in de nieuwe kieswet het kiesrecht te verleenen aan vrouwen, die beant woorden aan de door het ontwerp gestelde eisch en. Mocht de Kamer daartoe niet bereid zijn, zoo verzoekt het bestuur het ontwerp zoodanig te wijzigen, dat bij een eventueele grondwetsherziening, die vrouwen kiesrecht toelaat, de kieswet reeds voor de nieuwe grondwet pasklaar zou zijn. Benoemingen* De Koningin heeft den commis saris van Overijsel benoemd tot com mandeur, den burgemeester van Zwolle tot officier, majoor Bisschop van de artillerieschietschool tot officier, den burgemeester van Kampen tot ridder, den heer Hoefer, directeur van het provinciaal museum te Zwolle, tot ridder in de orde van Oranje Nassau en tot kamerheer in buitengewonen dienst jhr. Schimmelpenninck, lid van Gedeputeerde Staten die tevens ridder van den Nederlandschen Leeuw is geworden. Tevens zijn benoemd tot ridder van de orde van Oranje-Nassau dr. Borg man, directeur van de nijverheid- school te Enschede; tot officier de heer Van der Zee, burgemeester; tot ridder de commandant van de dd. schutterij en de fabrikant A. H. van UILLETON Naar het engelsch van MAX PEMBERTON. HOOFDSTUK XVHI. Verraad. „Wie is de man die geschreven heeft aan onzen weder- zijdsehen vriend, den minister van marine, en hem heeft aangeboden voor de som van honderd duizend francs, feiten aan den dag te brengen, waardoor Frankrijk zijne gevange nen beter opgesloten kan houden op de eilanden, waarheen zij verbannen zijn Zijn dit ook feiten, waarbij gij betrokken zqt? Ik vrees van ja. Nogmaals zeg ik het u, pas op! Parijs zou nu van dezen brief spreken als wij u vergeten hadden, zooals gy ons schijnt te hebben vergeten. Maar dat is on mogelijk en ik haa9t my u gerust te stellen. De ministerie overtuigd kunnen worden, dat de geheele zaak bedrog is. Behoef ik u te zeggen door wien Wees overtuigd van mij ne goede gevoelens en genegenheid voor u." Aldus luidde de brief, welke] het raadslid nu voorlas, met even weinig nadruk, als iemand, die een advertentie leest. De uitwerking op degenen die luisterden laat zich niet beschrijven. Al had de dood gesproken, dan zou de angst en beklem ming niet machtiger hebben kunnen zgn. Nog was geen woord gezegd, voordat de graaf opstond en eene vraag tot. den voorlezer richtte. „Voor wij verder lezen," zeide hij, „wil ik u verzoeken of een uwer de vraag kan beantwoorden van mgn vriend den hertog wie is het die dat geschreven heeft? Als diegene hier is dan verzoek ik hem te spreken I" Hij keek de uitgestrekte zaal rond, wachtende op een ant woord, maar er kwam geen antwoord. Toen voer hij voort en zijn stem klonk vol gramschap. De woorden klinken mij nog in dè ooren. „Als die man er is, laat hij dan hier voor mij komen staan.'' Voor de tweede maal ontving hij geen antwoord buiten het rusteloos geschuifel van voeten en het bewegen der handen gebaren van mannen, die nauwelijks adem durfden halen. Hij legde nu evenwel zgn horloge op tafel en zeide tevens: „Mijnheer, wilt u als er een minuut verloopeD is het post- criptum van dien brief ons voorlezen?" Wat er gebeurde in deze minuut, den laatsten kans, kan ik u onmogelgk fceschrgven. Het was mg evenzeer als de anderen onmogelijk mijn blik van den graat af te wenden. die daar stond rechtop, onbewegelijk, het type van een beeld der wrake, bij wien alle kans op genade verdwenen is. Toch scheen het een uur van groote spanning ja een dag van brandende nieuwsgierigheid alvorens het raadslid opnieuw het woord voerde. „Heeren," zeide hij met zgne gewone bedaardheid, „de naam van den schrgver van den brief aan den franechen minister van marine wordt ons gelukkig door den hertog genoemd. De schrgver was Gustave Deutesme." Alle aanwezigen schenen bij deze eenvoudige woorden van houding te veranderen. De honderden oogen, tot dusverre gevestigd op den graaf, keken nu haastig rond tot zg ble ven rusten op een man van kleine gestalte en een donker uiterlijk, die achterover lag in een steel achter in de zaal. Zelfs van de hoofd tafel af kon men duidelijk de bleekheid van zijn gelaat zien. „Gustave Deutesme riep de graaf uit„treed naar voren opdat wij u hooren kunnen." Bij deze uitnoodiging stond de man op en mompelde eenige voor de meesten geheel onverstaanbare woorden. Een luide kreet van toorn maakte spoedig een einde aan zgn onverstaanbare woorden en nogmaals deed de graaf zich hooren. „Gustave Deutesme," zeide hg, „als ge wat te zeggen hebt, zeg het dan hier voor mij." Een dozgn handen waren nn gereed om den man in de zaal voort te duwen en met langzamen gang en schgnbare onverschilligheid kwam hg nader totdat hij weldra staan

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1