Valsche bankbiljetten. Sedert een dag of veertien had de onder-inspecteur T. Alberda, daartoe door verschillende doch vage aan wijzingen geleid, er de lucht van ge kregen, dat een oude tuchthuisboef zich te Rotterdam onledig hield met het maken van valsche munt. De nasporingen van den inspecteur bleven niet onbeloond. Hij kwam al lengs tot de wetenschap, dat op een kamer en een keukentje van pand no. 40 aan de Eerste Diergaarde- straat gehuisvest was zekere N. J. Kouw, een 413-jarig man, die geheel op zich zelf woonde en met zijne bu ren niet de minste gemeenschap on derhield. Hem bleek ook, dat deze Kouw in het jaar 1888 tot 12 jaren tuchthuisstraf veroordeeld was we- §ens het maken van valsche munt- iljetten. Woensdagechtend deed de justitie, van een en ander in kennis gesteld, een inval in Kouws woning. Verge zeld van den onder-inspecteur Alberda togen de substituut-officier van jus titie mr. H. J. K. Dijckmeester en de rechter-commisearis mr. J. H. van Meurs, van een smid vergezeld, der- waarts. De deur was open, en justitie en politie vonden Kouw druk aan zijn misdadig werk. Hij werd terstond gegrepen en geboeid. In de door hem betrokken woning werden o.m. gevonden een pers, ver schillende cliché's, massa's verf, ge reedschappen bij valsche munters in gebruik en ook een afgewerkt valsch bankbiljet van f25. Een en ander werd in beslag genomen, en de ver dachte, na een voorloopig verhoor, naar de strafgevangenis aan den Noordsingel overgebracht. De groote revue, Maandag tus- schen Zeist en Amersfoort te houden, kan bij goed weer veel bezoek trek ken. De manoeuvres zullen worden bijgewoond door een hoofdoffi cier van het Fransche le^er, die, met de bevelvoerende officieren van ons leger, zijn intrek neemt in het hotel „Du Croix" te Zeist. Het Dagblad van Z.-H. en s-Gra venhage verneemt, dat het bericht van enkele bladen, als zouden HH. MM. deze manoeuvres bijwonen, on waar is. In het circus-Carré te Amsterdam treedt thans o. a. op een gezelschap gymnasten, waarvan een zich ten slotte uit den hoogsten top van het gebouw in een net laat vallen. Dins dagavond brak daarbij een der kabels, waarmede het net gespannen wordt. Gelukkig liep alle3, hoewel het staal draad op de hoofden der orkestleden terecht kwam en de acrobaat zich blijkbaar bezeerde, schoon niet ern stig, goed af. Maar het is toch de vraag, of het niet beter zou zijn der gelijke halsbrekende duikelingen ach terwege te laten. Rbld Ru,moer te Amersfoort. Reeds herhaalde malen leidde het samenzijn van het wapen der cava lerie en dat der infanterie in het gar nizoen Amersfoort tot kleine botsin gen tusschen deze beide. Ook in den laatsten tijd was er weder eenige gis ting merkbaar, hoewel het nog niet tot daden gekomen was. Zaterdagavond (verjaardag van H. M. en dientengevolge een Zondag voor de militairen) kwam het echter tot een uitbarsting; eenige klappen en slagen werden uitgedeeld, maar daar bij bleef het voorloopig. Zondagavond werd het kloppartijtje evenwel, als op een afgesproken tee- ken, herhaald. Een groote troep ca» valeristen dreef de infanterie op ver schillende plaatsen in het nauw, sloeg er op los en verwondde een vijftal manaehappen zoodanig met meesen, dat hun verbinding in de naastbij- zijnde kazernewacht en vervolgens opneming in het militair hospitaal hoogst noodzakelijk was. Op hun beurt moesten echter ook eenige alleen naar huis gaande man schappen der bereden wapens de we derwraak der infanterie ondervinden, tengevolge waarvan een korporaal der veld-artillerie, wien een zestal sneden in den rug waren toegebracht, mede in het hospitaal meest worden opgenomen. Op verschillende plaatsen der stad waren oploopjes te aanschouwen. Zelfs het gezag van offioieren was niet bij machte de verbolgen mili tairen uit elkander te doen gaan en zich naar de kazernes te begeven. Dank zij de krachtige maatregelen van den plaatselijken commandant en offioieren, is het Dinsdagavond niet tot gevechten gekomen tusschen de militairen van verschillende wapens, ofschoon het zich zeer ernstig liet aanzien. Om 7 uur toch rukten een 100-tal huzaren door de stad naar de infanterie-kazerne, om met hunne makkers eens goed af te rekenen. Vele infanteristen namen de vlucht, dt in particuliere woningen öf naar de kazerne. Buiten de Arnhemsche poort geko men, werd den huzaren door een officier gelast „halt" te houden en op te marcheeren naar hunne kazerne. Aan dit bevel werd voldaan. Sterke patrouilles doorkruisten de stad. Te gen 9 uur werden een paar honderd infanteristen naar de kazerne gedre ven en tegen 10 uur was bijna geen enkele soldaat meer te zien. Van de gewonden van Zondag avond zijn drie zeer ernstig ge troffen, verscheidene andere licht. Eén hunner had acht verschillende wonden, waar van een op h' t hoofd, met een hoef ijzer toegebracht Op vijf plaatsen was een begin gemaakt met het opbreken der straat. Dinsdagavond waren alle officieren in uniform en aanwezig op de drukste plaatsen van verkeer. Over den brand in Ambt Vollen, hoven, waardoor achttien woningen zijn vernield, meldt men nader dat menschenlevens niet zijn te betreuren. Wel kwamen eenige varkens in de vlammen om. Jeugdige inbreekaters. Te Echteld (Betuwe) is inbraak gepleegd door twee meisjes 11 en 15 jaar oud. Nadat zij eenige pannen van het dak hadden weggenomen van een huis, waarvan de bewoners afwe zig waren, zijn zij door de opening gekropen en hebben toen het een en ander, wat van hun gading was, mede genomen. PrecieB zes jaren, op den dag af, was in dezelfde woning ingebroken door eene oudere zuster der twee meisjes. Het zit dus zeker in de familie. Bij Sneek ontspoordde Woensdag een trein komende van Heerenveen. Een goederenwagen werd verpletterd, waardoor eene groote hoeveelheid bo ter te water ging en voor het gebruik geheel ongeschikt is geworden. Een personenwagen werd ook erg bescha digd de conducteur der brievenposte- rijen moest een ander rijtuig nemen. Dinsdagnacht te 1 uur is te Wage- ningen brand ontstaan in een hooi berg bij A. Brussen, landbouwer aan de Bornsche Steeg. Spoedig nam de brand in omvang toe, en niettegen staande vier spuiten op het terrein waren, zijn twee bergen, de schuur en de geheele boerderij met inboedel door brand vernield; een groote hoe veelheid rogge en hooi is verbrand. Het vee is grootendeels gered. Alles was verzekerd. Zellopoflering. Dezer dagen was men te Terhorne getuige van een edele daad van zelf- opoffering. De visscher ,A. Scholten van Oudehaske begaf zich in weerwil van herhaalde waarschuwingen met zijn punter op de Geeuw. Nauwelijks was hij midden op het water of een hevige windvlaag deed het ranke vaartuig kantelen. De visscher klemde zich aan den punter vast en riep luidkeels oir hulp. Tal van personen waren getuigen van den doodsangst van den onge- lukkigen man, doch niemand scheen genegen het gevaar te trotseeren. Toen sprongen twee meisjes van 18 en 16 jaar, docht.ers van dan veehouder Jouverda, in een roeischouw en staken onbevreesd van wal. Met vaardige hand zwenkten zij om den omgeslagen punter henen, grepen den drenkeling, trokken hem in de schouw en brachten hem behouden aan den oever-. Moord Men schrijft uit Groningen van Woensdag Woensdagmorgen is uit het Dam- sterdiep, nabij deze stad, het lgk op gehaald van een 25-jarig pannen bakker, te Oostenhoogebrug woonach tig, die sedert Zaterdag werd vermist. Het lgk vertoont verschillende ver wondingen aan het hoofd en scheu ren in de kleeren. Op last der justitie stelden twee geneesheeren Jeen onder zoek naar de doodsoorzaak in, dat uitwees, dat de omgekomene levend te water was geraakt De politie onderzoekt thans ver der, of men hier voor een moord Btaat, dan wel of de man door een toeval te water is geraakt en later door het rad van een boot of iets van dien aard is verwond. Ongelukken. Bij het baden in een molenklokis de 14 jarige zoon van den landman K. de Groot te Nek (N.-H.) in de diepte verdwenen. Dinsdag is in de haven te Steen bergen het lijk opgevischtvanAdriaan de Feijtel te Dinteloord, knecht bij den beurtschipper te Heen. Hij was bij het baden verdronken. Te Woldendorp is de arbeider A. Schoonbeek bg het op hol gaan ven paarden overreden door een stoom- dorschmachine. De ongelukkige bleef op de plaats dood. Hij laat eene vrouw en vier kleine kinderen na. Dinsdag morgen is het driejarig zoon tje van J. V. (Oud-Aa) verdronken. Het viel met twee andere kinderen te water. Deze werden gered door de moeder van den verdronkene, maar de ongelukkige vrouw had haar eigen kind niet opgemerkt. Sport en Wedstrijden. Aan „Wheeling's" bespreking over de Wereldkampioenschappen te Keu len is het volgende ontleend Een ander voorval, dat veel opspraak verwekte en waarvan waar schijnlijk nog wel meer gehoord zal worden, was het omkoopen van de pacers op quadricycle, die geënga geerd waren om Wridgway te pacen, door een van Cordang's vrienden. De betaalde prijs was 400 francs, en degene die den koop sloot wij ^even deze mededeeling voor wat zij waard is een lid van den Alg. Ned. Wielr. Bond." Is hier, vraagt de „Ned. Sport", werkelijk sprake van een schunnig rijwiel-handelaren Btreekje? Of i9 de toedracht der zaak eene andere en de voorstelling door „Wheeling" wat gekruid, uit wraak over de Holland- scne aanvallen op de N. C. U Wij hopen van „een van Cordang's vrien den" het antwoord te hooren. Letteron en Kunst Messchaert en Röntgen zijn van plan dezen winter weder samen een tournée door ons land te maken. Rechtszaken. De arrondissements-rechtbatok te Arnhem veroordeelde A. v. Emmenes, ter zake van beleediging door ge schrift, tot een gevangenisstraf van 3 maanden. De colporteurs D. J. van den Berg en Geertje Kleefstra werden, terzake van verspreiding van beleedigend geschrift, veroordeeld ieder tot 1 maand gevangenisstraf. Politiek Overzicht. Het nummer van het socialisten orgaan de Vorwa - ts is in beslag genomen daar het een beleedigende mededeeling bevatte over de Zondag te Berlijn onthulde Herinneringskerk en over; een hoofdartikel,dat sprak van het „barbaarsch jubelfeest Sedan und kein Ende", een feest ter viering van „de kunst om mcnschen te slach ten", een feest waarbij „de tongen door den alcohol worden losgemaakt" enz. Behalve dit nummer van de Vorwarts van Zondag, is ook in beslag genomen het nummer van 17 Augus tus, dat, naar aanleiding van de eerste steenlegging voor het nationaal ge- denkteeken zich onbehoorlijk over den „Heldengreis" uitliet, en te kennen gaf dat „hij aan de kringen der bur gerij zoo \erregaand onverschillig is geworden, dat het aandenken aan hem kunstmatig moet worden opge wekt door allerlei politie en repitiliën- kunsten, die rleehts onwil of gelach veroorzaken." Om dit artikel wordt tegen den verantwoordelijken redae- teur Pfund, die in hechtenis is ge nomen, een proces begonnen wegens ophitsing, beleediging en majesteits- öeleediging. De armenische quaestie zal nu hoogstwaarschijnlijk tot eene goede oplossing komen, want aan de grootste voorwaarde daarvoor, de goedkeuring door den sultan van Turkije van de voorwaarden der mogennheden, is eindelijk voldaan. Daartoe heeft blijkbaar op het laatste oogenbliknog veel bijgedragen een onderhoud, dat Ruste m pasja, de turksche gezant te Londen met lord Salisbury heeft gehad. De gezant had aan den engelschen premier verklaard, dat de turksche regeering volkomen eensgezind is met de mo gendheden, die het verdrag van Ber lijn hebben geteekend, wat betreft de uitvoering van art. 61 van ge noemd tractaat; maar dat zij niet de controle eener internationale oommis sie kan toestaan. Hierop had Salis bury geantwoord, dat, indien de Turksche regeering bij hare weigering blijft, Engeland een beroep zal doen op de mogendheden tot het samen roepen yan een oongres, en dat dan artikel 61, met de internationale eommissie^ zal worden uitgevoerd. „Indien gg blijft weerstaan", had Sa lisbury gezegd, „zal dit een teeken zijn dat Turkije zich onttrekt" Uit Cuba is opnieuw een telegram ontvangen vermeldende een gevecht, dat te Menta Casanova ia geleverd. Er vielen 7 dooden en de opstande lingen werden ten slotte veqaagd. Reeds sedert eenige dagen liep het gerucht dat het voorloopig bewind der BeparatiBten op Cuba nu definitief geregeld was. Berichten, over New- York gekomen, bevestigen dit. De gemachtigde! derprovinciën Santiago, Santa Clara en Puerto Principe zijn te Najasa, een plaatsje in Puerto Prin cipe, bijeengekomen. Hier werd de constitutie der Yereenigde Stater van Cuba (5 staten) afgekondigd de mar kies Santa Lucia tot president van dezen Cubaanschen statenbond geko zen en voor de verschillende districten prefecten enz. aangewezen. Antonio Maceo is benoemd tot commandee- rend generaal in Santiago, Maximo Gomez in Puerto Principe, RolofF in Santa Clara. Najasa zal de voorloo- Êige hoofdstad zijn. Een voorstel om taceo tot dictator te benoemen, werd na langdurig debat verworpen. De autonomistische partij zal een verzoekschrift richten om van de Spaansche regeering zelfregeering voor Cuba te verkrijgen, op den voet zooals Canada die geniet. Maceo en anderen waren tegen dezen maatregel daar zij verwachten dat Cuba zich geheel on afhankelijk zal kunnen maken. Gemengd Nieuws. Majesteitsschennis. Twee nummeis van het sociaal-de mocratische blad Vorwarts, van 17 Augustus en 1 September, zijn in beslag genomen wegens majesteits schennis. De verantwoordelijke redacteur is in hechtenis genomen. Een Giftmengster. De Engelsche pers houdt zich weer veel bezig met de zaak van mevrouw May brick, die in 1888 ter dood ver oordeeld werd, beschuldigd haren man te hebben vergiftigd. In geheel Enge land ontstond een beweging ten voor- deele dezer vrouw, aan wier onschuld door honderduizenden werd geloofd. Ddze beweging nam zulk een uitbrei ding aan, dat men niet tot de terecht stelling durfde overgaan en de ko ningin een decreet toekende, waar door de straf van mevr. Maybrick in levenslange opsluiting werd ver anderd. De alvocaat van mevr. Maybrick de beroemde sir Caarles Russeh thans lord Russell of Killowen, lord chief justice of opperrechter van Engeland, deed al wat in zgn vermo gen was om gratie voor zijn cliënte te verkrijgen. De twijfel aan de schuld van mevr. Maybrick is heden ten dage nog zoo groot, dat verleden week in het La gerhuis M. Arthur O'Connor de her ziening van het proces vroeg. Men mag zeker zijn dat de „lord chief justice" als hij daaraan iets kan doen, dit niet laten zal. Maar volgens de Engelsche wet is en blijft mevr. Maybrick, zelfs indien het gerecht hare onschuld erkende en haar in {vrijheid zette, eene moorde nares en herstel is onmogelij khet Engelsch gerecht kan niet falen en komt op geene beslissing terug. Uit een dossier, door de vrienden der veroordeelde, in Engeland en Amerika verzameld, big kt dat de heer Maybrick een dronkaard en morphi- nomaan was en hij zelfs arsenic in nam.. De heer Maybrick kan zich dus heel goed zelf gedood hebben. De groote schaakwedstrijd te Has tings is geëindigd. De winner der meeste partijen was een jong Ame rikaan uit Massachusetts, de heer H. N. Pillsbury. Hg won zestien en«9n een half spel en verwierf den prijs van 150 De winners der volgende rijzen waren de heeren Tchigorin, jasker en dr. Tarrasch. Er gaan geruchten, dat de keizer van Japan den volgenden zomer in Engeland zal komen. De koningin zou er reeds bericht van gekregen heoben en binnenkort eene uitnoodiging in den vorm zenden. De mikado zou met zijn eigen jacht komen. Of hij dan zijn intrek zou nemen in Buc kingham Palace dan wel in Savoy Hotel is nog niet zeker. Dit heet de eerste maal, dat de mikado, of welke vertegenwoordiger van de oudste dy nastie op de wereld ook, buiten Japan gaat. De prefectuur van politie te Parijs volgt, naar men zegt, een spoor, dat waarschijnlijk zal kunnen leiden tot de ontdekking van den persoon die den bekenden brief met ontplofbare stof gevuld aan Rothschild afzond. Onder meer moet de postambtenaar gevonden zij a die den brief heeft af gestempeld. Dit Weenen wordt aan den Daily Chronicle geseind, dat door de Rus sische politie een groot complot is ontdekt met het doel, den Czasr en de keizerlijke familie van het leven te berooven. Eenige aanieggers van het plan werden geyat; te Moskou werden bommen, wapenen en oproe rige geschriften in beslag genomen. Op het plein voor de Salvatorkerk te Breslau stak Zendagavond een boekhandelaar een stuk vuurwerk af, van leege granaten samengesteld. Door de splinters der granaten zgn elf per sonen gewond, waarvan zeven zeer zwaar. Een der gewonden werd de buik opengescheurd. Een spoorwegongeluk. Te New-York heerscht groote ont steltenis ten gevolge van een spoor wegongeluk, dat heeft plaats gehad tusschen Bay Ridge en Comey-Island. Een groot aantal menschen begaf zich op. den feestdag Labourday naar buiten en alle treinen zaten vol. Een trein, die bij Woodlaw Park stilstond, werd achter ingeloopen door een locomotief, die door een gebrek aan de rem plotseling zonder machinist van Bay Ridge de lijn op- geloopen was. Veertig passagiers in de achterste wagens werden gewond, naar men vreest velen van hen doo- delijk. VARIA. Op den eersten rang. Waarom huil je tooh Dit too- neel is toch niet zoo aandoenlijk Pardon, ik huil over mijn en treegeld. Voorkomend Man (die op jacht wil)„Vrouwtje, is alle3 in orde Heb je voor mijn veldflesch gezorgd en Vrouw„O ja, ik heb aan alles gedacht. De haas, dien je moet schieten, heb ik al bij den poelier beBteld." KENNISGEVING. Inkwartiering;. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, brengen ter kennis, dat de lijst van inwoners, die voor het ver- leenen van Inkwartiering en Onder houd in aanmerking komen, is her zien, en dat die lijst gedurende veer tien dagen ter inzage is nedergelegd op de gemeente-secretarie (a'deeling Militie en Schutterij) en bij afschrift is aangeplakt. Bezwaren tegen die lijst kunnen van 18 September 1895 tot 1 October 1895, op ongezegeld papier worden in gediend. Staomyaartborichtao. Het stoomschip Gelderland, van Java naar Rotterdam, pass. 3 Sept. Gibraltar. Het stoomschip SalaJcvan Rot terdam naar Java, vertrok 4 Sept. van Suez. Het stoomschip Koningin Regentes vertrok 4 Sept. van Batavia naar Am sterdam. Het stoomschip Prinses Sophie, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 4 Sept. te Genua. Het stoomschip Obdam, van daN. A. S. M., van Newyork naar Rotter dam, pass. 4 Sept. des avonds 7 uur Prawlepoint. Het stoomschip Maasdamvan de N. A. S. M., vertrok 4 Sept. van Rot terdam naar Newyork. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: 5.Sept.C.Tuijl Schuitemaker en G. M. Schmitz. W. H. Noë en J. C. v. Amstel. Getrouwd: 4Sept.Th.F.Bloem en A. M. Bellen. 5. E. J. v. Segge- len en A. H. B.v. Reijsen. W. J. de Mik en M. W. Kort. Bevallen: 4 Sept. B. v. Denr eenBakker d. 5. P. M. Koelewijn Louwkamp z. (1.1.) Overleden: 4 Sept. M. E. J. Kimman 24 d. z. Wagenweg. M. v. Oploo wed. Nederkoorn 70 j. Luite- steeg. C. H. Weers 11 j. z. Kinderh.- singel. J. P. Koog 7 m. z. Hagestr. FAMILIEBERICHTEM. Getrouwd: 1 8ept. A. Wijn en A. Jansen, Alkmaar. P. W. P. van Bunge en J. S. S. Stollé, Nijmegen. G. van Heerde Jr. en M. F. I. O. v. d. Schalk, Brussel. C. Blankevoort en C. van de Goorbergh, Breda. N. H, de Groot en E. F. Ehnle, Gouda. Bevallen: 2 Sept. R. G.Graadt van RoggenKuiper d., Amst. Overleden: 1 Sept. A. van der Have 69 j., OoBteïland. 2. L. van der Linde jm. 28 j., Amst, J. Leendertz jd. 54 j., Middelstum. J. J. Roelofeen 34 j., Deventer. 3.J.DavidsonPres burg, den Haag. Jhr. L J. W. H. v. Andringa de Kempenaer 51 j., Leeu warden. B. Grey 49 j., Arnhem. J. Gritters 4S j., Amst. P. Valter 58 j., Leeuwarden.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3