drons cavalerie en 2 rijdende batte- rijen onder kolonel Ort |langs een omweg over de Leusdener heide i naar 'a vijands rechter flank, om hem te bedreigen, tot een gevecht uit te lokken, en tijd te winnen voor den opmarech d>r eigen in- i fanterie. Nabij de Preek bevond zich 1 een brigade der '2e divisie, om der i cavalerie zoo noodig tot Bteun te strekker; terwijl de reat der divisie de vijandelijke colonne volgde in de richting bcherpenzeelWoudenberg i Zeist. Achtereenvolgens kwamen die 1 verschillende onderdeelen der 2e divisie in gevecht met den vijand, maar door den ontzaglijken a stand i der gescheiden onderdeelen heerschte er geen verband; vriend en vijand waren soms zonderling dooreen- gemengd, zoodat men op een ge geven oogenblik de kluts kwijt Taakte, en de leider, generaal van Helden, het noodig oordeelde de manoeuvre ta staken, om wat orde in den gang van zaken te brengen. I Een klein slotgevecht volgde i waarna de doorweekte troeren huis- waarts keerden. Wij gelooven niet, dat deze ma- i noeuvre aangename herinneringen zal hebben achtergelaten. Het merkwaardigste van deze oe fening was, dat er zoowel door ar- tillerrie als infanterie rookeloos i kruit werd gebezigd. Ook voor deze i proet was de manoeuvre al zeer on- gescikt, omdat de troepen veel te i dicht op elkander zaten, en zeer i goed te onderscheiden waren, onver- i schillig met welke kruitsoort er ge- i vuurd werd. uüuek üverzieni. Het is niet te verwonderen, dat de Franschen onaangenaam getroffen zijn door de luidruchtige manier waarop in Duitschland het kwarteeuw-feest van den oorlog van 1870 wordt ge vierd. De halfvergeten rampen wor den er weer door opgeroepen, de reeks van nederlagen der franscne legers trekt als een sombere stoet aan het oog der herinnering voorbij en de heethoofden, die weerwraak op Duitschland willen, slaan uit die duitsche leesten kostelijke munt. Tot hen behoort madame Juliette Adam, de vrouwelijke politicus van de Nouvelle Revue. Sinds jaren zingt zij op [alle tonen een opwekking tet den oorlog en nu natuurlijk meer dan ooit. Meer dan hare wel wat schet terende opstellen verdient aandacht een eeivuudig opstel in genoemd tijdschrift van kolonel X., waarin hij een gevecht beschrijft dat plaats greep in het begin van den grooten krijg. „Het was," zegt hij, „te Saint Pievat des namiddapp te 5 uur op den 18den Augustus 1870. Sedert den morgen streden onze troepen onbewegelijk in hunne stellingen. De duitsche batal jons trachtten onzen rechtervleugel te omsingelen, het regende projectielen van allerlei aard op onze gelederen en wij konden het vuur van 's vijands artillerie nie: beantwoorden, omdat twee dagen van te voren onze muni tie te Rezonviile was op geraakt en niet weer aangevuld. Aanvankelijk hadden onze kanonnen langzaam ge vuurd, toen gaven ze elk kwartier een schot, daarna was de ammunitie geheel op. De pruisieche garde naderde, stout moedig, maar onvoorzichtig, het gla cis van St. Pievat en liep storm. Zij werd met zeer gedunde gelederen teruggeworpen en bepri efde het nog maals, maar ons geweervuur maaide geheele rijen weg. Toen hield zij uit geput halt. Meer konden wij niet doen maar achter ons op korten alBtand bevond zich een uitstekende divisie grenadiers van de keizerlijke garde met artillerie die volop ammunitie had. De gene raal die nen commandeerde, een der beste en dapperste, had evenwel geen orders ontvangen van zijn chef en bleef daa door werkeloos, terwijl de strijd voor zijn© oogen werd voort gezet. Was deze legermacht op het slag veld gekomen, dan zou de slag door ons zijn gewonnendan ware de pruisische garde vernietigd geweest en het 12de legerkorps aigeBneden van de hoofdmacht. De Duitschers zouden zijn teruggeworpen op de bruggen van den Moezel, die zij be zwaarlijk zouden hebben kunnen overtrekken, want in hunne konvooi en was reeds verwarring gekomen. Dit is het ernstigste uur van den ganschen oorlog geweest Hadden wij den slag van St. Privat gewonnen, dan zouden wij weer als aanvallers zijn opgetreden en de fouten van onze organisatie zou den verdwenen zijn, want doet de nederlaag op zulke fouten het volle licht vallen, een overwinning bedekt die. Wie weet of Frankrijke lot niet anders ware geweest Maar maarschalk Bazaine wist niet eens dat te St. Privat gevochten werd en dat het lot van zijn leger daar werd beslisthij had zich terugge trokken im zijn hoofdkwartier om te .rusten en generaal Bourbaki kreeg geen orders om zijn grenadiers en artillerie te doen deelnemen aan den stkijd. Zulke herinneringen wekken de emfart van de geleden nederlaag nog 'meier op. Kaar uit Berlijn wordt gemeld zal •op den wensen van keizer Wilhelm Voortaan met meer gestrengheid aan I \nd der bestaande straiwet wor- opgetreden tegen de sociaal- itische bladen, die zich in hun te buiten gaan. De keizer erover met den minister van geconfereerd. .en dus de bladen van deze wat voorzichtiger en gomatigder r hunne uitdrukkingen en mocht daardoor aan stof ontbreken, en dan slechts1 de tooBten af die de kêizrt de] laatste dagen uitbrengt, m&ar niet om ze tecri- tiseeren Aan het parade-diner te Stettin, heeft de keizer Zaterdag een toost uitgebracht op het tweede legercorps. Hij herinnerde daarbij aan de parade van 1869, waarop de toenmalige korps- kommandant het legerkorps van 's kei zers vader aan Wilhelm I voorbij voerde. Toen toonde het korps dat het in vredestijd gereed was ten ooi- log, hetgeen bewezen werd een jaar later, op het slagveld. De Keizer sprak zijn volle tevredenheid uit over de voortreffelijke parade: leve het korps! Iu het bijzonder moge het kurassiersregiment, hetwelk de koningin zelve heeft willen aanvoeren, door deze eer aangespoord worden om ook bij de manoeuvres te too- nen dat het gereed is om eiken aan val, welke het ook zij, af te weren en voor het vaderland pal te Btaan wanneer het daartoe geroepen wordt. Voor het tweede korps hoerah! Men schijnt tot dezen maatregel reeds te zijn overgegaan want in de laatste drie dagen zijn drie socialis tische bladen in Maagdeburg, Neuren berg en Fürth in beslag genomen. De laatste berichten uit Cuba spre ken van eene uitbreiding van den opstaDd ir. de provinciën Havanab, Pinar del Rio en Matanzae, waar de toestand der Spanjaarden steeds ge vaarlijker wordt. De Spaansche regeering heeft be sloten tot het uitrusten van een derde legerkorps, ter sterkte van 20;000 man, dat zoo noodig in November naar Cuba zal gezonden worden. D© gezant der Vereenigde Staten te Peking heeft den heer Read, con sul te Tintsin, opgedragen, een on derzoek in te stellen naar de onge regeldheden in Kucheng, ten einde uit te maken, in hoever ook Ameri- kaansche onderdanen daarbij zijn om gekomen of nadeel hebben geleden. De consul zal vergezeld wordtn door een Amerikaansch zeeofficier, kapitein Barber, nu attaché bij het gezantschap te Tokro en door een zendeling. Koloniën, ATJEH. De Java-Bode schrijft in haar mail overzicht In militaire kringen loopt hier alweer het gerucht dat er plan bestaat op een vermeerdering der troepen en een handelend optreden in Atjeh, doch eerst in het volgende jaar, wan neer het leger-oommando in handen zal zijn van den luitenant-generaal Vetter, van wiens bekwaamheden al krijgsoverste men in Nederland een zoo hoogen dunk heeft. Groote waar de mag men echter aan die geruchten niet hechten. Het lijdt wel geen twij fel of bij de telkens terugkeerende berichten van kleine aanvallen door den vijand gedaan, zal zoowel bij het opperbestuur als bij de regeering wel eens het verlangen opkomen, om aan alle verzet in Atjeh met geweld een e.nde te maken, gelijk dit op Lombok is geschied. Maar het verschil van toestanden is te groot dan dat uit het gebeurde op Lombok eenige conclusie ten aanzien van Atjeh kan worden getrokken. Het beste schijnt te zijn zi h geen illu3iën te maken en zich voor te stellen dat wij in Atjeh zoo veel verkregen hebben alB wij kunnen wat wij dan mettertijd meer bereiken, valt mee. De Franschen in Tonsingi en de Engelschen in Birma worden ook nog telkens bestookt en toch heeten die gewesten door hen onder worpen, evenzoo kunnen wij Atjeh I als onderworpen beschouwen. Wij doen dit immers ook met de residentie Oostkust van Sumatra en toch is daar nog onlangs in de bovenstre ken gevochten tuspchen Battake en Maleiers en deden Perlakkers onder Nja Mahomod een inval in Tamiang, waarschijnlijk om hunne in 1893 bij Toempoeh-tenga gevallen landgenoo- ten te wreken. Van veel beteekenis wordt een en ander door de civielie en de militaire autoriteiten niet ge acht. Evenmin is van beteekenis geble ken het opgaan van de bevolking van Mageh in de Padangsche Boven landen naar de hoofdplaats Fort-de Koek, teneinde zich te beklagen over een larashoofd, dat de lieden voor de keus gesteld had tusscnen het inleveren van een zekere hoeveelheid j koffie en het betalen van een geldsom als belasting. Ten minste de rust is niet verstoord, nadat was medege deeld dat aan een misverstand te denken viel. Maar zooveel is wel ge bleken, dat de bevolking zich bij het invoeren van eene hoofdelijke belasting niet rustig zou neerleg gen. MEDAN, 7 Augustus. Oogst- en Weerbericht. Juli 1895. Gedurende de afgeloopen maand was het weder vrij ongunstig, daar het overal in dit gewest veel te droog was, met uitzondering van eenige ondernemingen in Beneden- Langkat en Beneden-Deli, waar vol- doende regen viel. j De oogst is voor 7» a 7< binnen, maar de laatste helft heeft door de droogte geleden, zoodat de kwaliteit daarvan op de meeste ondernemingen nogal te wenschen overlaat. Zjo mooi fijn en licht als de eerste helft ie uitge vallen, zoo donker en onuitgegroeid is het tweede gedeelte. Men verwacht derhalve dat ongeveer licht en ge spikkeld zal zijn en 7» van inferieure qualiteit. De quantiteit zal verder over 't algemeen ongeveer een pikol per veld minder bedragen dan verleden jaar op sommige estates wordt a '2 pikol minder per veld gemaakt, dan tijdens het gunstige weder gedurende de eerste maanden van dit jaar mocht verwacht worden. Slechts van ééne maatschappij vernamen wij dat zij, 'zoowel wat qualiteit ais (juahtiteit betreft, zeer over den 9tm oogst ft* vr^den is. Het droge weder was bevorderlijk voor de voorbereidende werkzaamhe den voor den oogst van het volgende jaar, zoodat men druk bezig is met het maken der draineeringen en daar mee voooruit is, vergeleken bij ver leden jaar. De gezondheidstoestand van het Europees eh en inlandsch personeel liet I op vele ondernemingen te weoEchen j overzoowel in Boven- als Beneden- Langkat en Deli kwam veel koorts,1 in Boven-Serdang dyssenterie, en in Bobougan influenza voor. Wat het trek- en melkvee betrelt meldt men dat dit op de estates weinig meer van mond- en klauw zeer te lijden heeft, maar dat trek- vee, hetwelk ingevoerd werd en ge zond aankwam, in het quarantaine station te Laboean door deze ziekte werd aangetast. Onder de paarden kwamen hier en daar eenige gevalien van een zeer lichten en goedaardigen droes voor. {Deli- Cf.) Sport en Wedstrijden. Wielerwedstrijden te Amsterdam. Op de baan te Amsterdam wer den Zaterdag weer wielerwedstrijden gehouden. Het programma was als volgt: No. 1 Nieuwelingenwedstrijd van j Meet. De uitslag was, dat éen aar kwam, IH. Boele (Amsterdam) in 2 min. '327»sec.. tweede A. L. Baron in 2 min. 33Yi derde J. W. Kalb in 2 min. 35 sec., beide laatsten te Nieuwer- Amstel. No. II. Anonymupprijs. Wedstrijd van meet. Afstand 3000 Meter. De 1ste prijs wordt het eigendom van dien rijder, die minstens vijfmaal als eerste aankomt. De tweede en derde aankomende ontvangen ieder een zilveren herinneringsmedaille. Er werd gereden in twee heats (al- deelingen). De uitslag van de beslissing was 1. M. Kingma. Arnhem, in 4 min. 567» II- H. Podevijn, Antwerpen, in 4 min. 57 sec. Daar niemand echter het voorgeschreven aantal keeren hei eerst de streep was ge passeerd, kon de prijs niet worden toegekend en werden de twee- uitge loofde medailles aan de twee eerst- aankomenden uitgeloofd. No. IV. Wedstrijd van Meet voor Tweepersoons tweewielers. Afstand 5000 meter. Hier deden vier paren mede, waar onder twee Belgische. Na eenige ron den vielen echter Beisenherz en De Haas af en bleven van de Hollanders enkel C. Witteveen (Haarlem) en Kingma (Arnhem) over. Zij wisten de eerste plaats te veroveren en te behouden. Zij wonnen na een mag- nifieken rit in 7 min. 67» sec., waar mede zij het record van dezen af stand met bijna 20 seconden verbe terden. Met luid gejuich werden de overwinnaars begroet. No. V. Wedstrijd van Meet afstand 25000 Meter. Record 39 min. 10s 5 sec. Na een twintigtal ronden hadden successievelijk opgehouden Verspree- wen en Poievijn, Belgen, en Schrau- wen, Haas en Hart Nibbrig, Hol landers. Witteveen en Beiaenberz bleven de leiding behouden. Na een vijftig ronden was drie banen inge haald, Doornekamp twee banen en Lura een baan. Nu maakt ook Witteveen een voor sprong op Beisenherz, die hoe langer hoe meer afzakt. Lura blijft nu vlak achter Witteveen hangen, met een baan verschil en haalt zoodoende hoe langer hoe meer op Beisenherz in, doch dit helpt niet en de aan komst is in de onderstaande volgorde L C. Witteveen (Haarlem) in 37 min. 137» p. IL W. L. Beisenherz Jr. (Amster dam) in 37 min. 314IS sec. III. Lura (Antwerpen) in 37 min. 557» sec., zoodat ook het record met ongev. 2 min. 6 sec. verbeterd werd door Witteveen. Er werd zoo snel gereden dat ook de volgende records werden gebracht 10 _K.M. van 14 min. 43 sec. op 14 min. 21 sec.20 KM. van 31 min. 214 s sec. op 29 min. 14 sec. Een Reuter-teiegram meldt uit New- York, dat het Amerikaansche jacht „de Delender" de America cup bij de eerste wedvaart heeft gewonnen. Gemengd Nieuws. De Belgische regeering heeft op vei - zoek van den koning aan den Engel schen salpeterlord North, een der geld schieters van den Kongostaat, de duin streek tu6sshen Ostende en Mariakerke verkocht- De heer North wil daar een groot badhotel met speelzalen laten bouwen en er een volledige bad plaats vestigen. In de Kamer en den Senaat werd voorgeeteld, bij den ver koop de voorwaarde te bedingen dat geen speelbank mocht worden opge richt. Na een heftig debat werd be sloten, deze bepaling niet te maken, aangezien dit gelijk stond met ver nietiging van de geheele transactie. Weer een bom. Te Parijs is Zaterdagmorgen te 6 uur een bom gevonden op een ven sterbank van het gebouw der maire du Temple. De lont was gedeeltelijk afgebrand. Zoo de aanslag gelukt was zou een gedeelte van het gebouw in de lucht zijn gevlogen. De bom werd gevonden door een bediende van het bureau, die haar uit de vensterbank nam en onder een fontein plaatste waar bij haar met water bespoot. Nadat de commissaris van politie gewaarschuwd wa9. werd bericht ge zonden aan den directeur van het stedelijk laboratorium, den heer Gi- rard, die onmiddellijk het wagentje zond, dat uitsluitend gemaakt is voor het vervoer van bommen. Tot heden hebben de nasporingen der politie nog niets aangaande den dader van den aanslag aan bet licht gebracht. Wij jvertelden onlangs van den schoenmaaerfjongen te Berlijn, die na den slag bij Sedan een krans op het hoofd van het standbeeld van Oude Frits bevestigde. Thans heeft op den Sedandag de zoon van dien schoenmaker hetzelfde waagstuk vol bracht. Ditmaal gebeurde het echter niet over dag voor een juichende menigte, doch des nachts om drie uur, zoodat men den volgenden dag niet wist hoe de Oude Fx its aan zijn krans kwam. Sir Joseph Renals, de Lord- Mayor yan Londen, bevindt zich nog te Parijs. Onmiddellijk na zyne aan komst maakte de L)rd-Mayor zijne opwachting op het Ely.-é9 bij presi dent Faure, die nog uonzelfdt-n dag naar Langres vertrok, tot het bijwo nen der legeroefeningen. SirJotseph Ilenais zal eenige dagen te P-rijs b.ij- ven en dan vertrekken naar Bordeaux tot bezichtiging van de tentoonstel ling. De Lord Mayor noodigde den heer Faure uit, een bezoek te Londen te brengen. De pre9ideat antwoordde, dat hij eene dergelijke uitnoodiging nog niet kon aannemen, want bij het besluit om Engelands hoofdstaf te bezoeken komen, nog andere overwe gingen in aanmerking. Evenwel be tuigde de heer Faure zijn dank voor de uitnoodiging, hem door den Lord- Mayor namens de City overgebracht. De dood van aartshertog Ladislaus is door de bevolking te Pest roet groote deelneming vernomen. Vele huizen zijn met rouwdoek behangen. De geneesheeren worden er van be schuldigd de wonde door operatie noodeloos grooter gemaakt te hebben, waardoor een hevige koorts is inge treden. De artsen daarentegen bewe ren, dat koudvuur in het gewonde been de oorzaak van den dood is. De aartshertog bleef bijna tot het laatate oogenblik bij bewustzijn. Hij stierf des morgens om kwart voor elf, na een doodstrijd van vier uur. Zijn ouders en zijn broeder, aartshertog Joseph Augustin, waren aan het ziek bed tegenwoordig. De prins was eerst 20 jaar oud. Vrijdag is het rijtuig, waarin de hertog van Aosta zich roet zijne ge malin bevond, te Altezzani omgesla gen. De paarden gingen op hel en de hertog werd gewond aan de rech terhand en de dij. Zijn toestand is echter bevredigend. De hertogin bekwam geen letsel. Cholera. Volgens officieele mededeelingen zijn er in de Gallicische districten Brody en Rohatin vele gevallen van cholera met doodelijken afloop voor gekomen. INGEZONDEN. V-or den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. M. d. R. Daar wij op 't oogenblik in h e kamp zijn, kwam mij zooeven pas het nummer van üaarlemsch Dagblad van 2 September onder de oogen. Daarin vind ik een stukje van Fidelio over het niet-aanwezig zijn te Haar em van voldoende garnizoen voor parade op Koningins verjaardag. De schrijver is in de war: hij schijnt te meenen, dat een parade eenmilitaire vertooning is ten ple- ziere van het publiek. Neen, M. de R., de parafe is een hulde ran hel leger aan de Koningin en of die plaats heelt te Haarlem of te Laren of waar het garnizoen op den 31sten Augustus anders is, doet niets ter zake. Met de feestviering van de burgerij op zulke dagen heeft dus de parade niets te maken. Dankend voor de plaatsruimte, EEN MILITAIR. Inzender heeft blijkbaar geen hoogen dunk van mijne algemeene ontwik keling op het gebied van militaire zaken. Hij zal evenwel, naar ik hoop, wel willen gelooven, dat mij de bij zonderheid die hij hier mededeelt, reeds lang bekend was. Zeker, de parade iB een hulde van het leger aan de Koningin on geen publieke vermakelijkheid, maar daartoe strekte ook mijn betoog niet. Mijne bedoeling was (niet-militaire lezers zullen dit beter öegrepen hebben) dat de parade, ook de weinig omvangrijke van Haar lem, een zekeren indruk maakt op het publiek en dat men dus, met het oog op de wenschelijkheid om van den Sisten Augustus een algemeenen nationalen feestdag te maken, wel doet met de parade te houden te Haarlem en derhalve niet in een kamp, waar het publiek geen toegang heeft. FIDELIO. T can 8 vaal. Van den heer J. de Hoog, beambte aan de Zuid-Afrikaansche spoorweg maatschappij ontvingen wij een schrijven, dat belangrijk genoeg is om het in zijn geheel over te nemen. Ter verduidelijking dient dat de Nederi. Bond voor Spoor- en Tram wegpersoneel aid. Haarlem eenigen tijd geleden de navolgende circulaire het ft verspreid: Mede-Arbeiden Wij leden der S. V. afd. Haarlem hebben gemeend tot U te moeten komen met eene ernstige waarschu wing voor diegenen die plan mochten hebben naar de Transvaal te gaan, daar men zooals uit onderstaanden brief blijkt door de directie der N. Z. A. S. M. schandelijk bedrogen wordt. Een ieder zij dus op zijne hoede, voordat het te laat is en van zijne vrienden en familie reeds gescheiden zijn zonder de gewenschte resultaten te verkrijgen. De S. "*V. afd. Haarlem. Waarde Vriend! Ik neem de vrijheid dit schrijven tot u te richten, het bevat een drin gend verzoek, doch ik moet u op nw woord van eer afvragen, mijn naam aan niemand bekend te maken. Hoe het mij hier aanstaat zult ge wel vernomen hebbenik wil u nu iets mededeelen wat naar waarheid is en ik ter wille van zjo velen verplicht ben te doen, Nog altijd blijft in Holland een vraag naar spoorwegambtenaren en beambten voor de N. Z. A. S. M., de onbekendheid met het leven in de Transvaal doet vele besluiten zich te scheiden van familie en bekenden, ja soms van vrouwen en kinderen, ooi naar hunne meening een beter be staan te vinden, maar ach wat worden j allen teleurgesteld, wanneer zij met den toestand bekend worden. Ten eerste worden de meesten op de Oosterlijn geplaatst daar is veel personeel noodig en er heerschtdaar Hevige koorts, zoodat er altijd veel personeel ziek is. Ten tweede moet men wel de pas uit Holland komende personen daar plaatsen, aangezien het personeel, d it bekend is met den toestand op de Oos terlijn,lie ver ontslagen wordtdan daar heen gaangeen Afrikaan wil daar naar toe. Ten derde is de loonstaat laag te noemen en de behandeling vaa de zieken niet zoo rooskleurig, om van de dooden maar niet te spreken, het is te treurig dit verder uit te leggen, wat de geneeskundige behandeling betreft, ze laat veel te wenechen over zoudt gij zelf niet gelooven(*1b ik dat uitlegde. Met eenig leedwegen ziet een Hol lander zijn landgenoot aankomen doch bijna niemand heeft den moed hen te waarschuwen vóór zij in de klauwen van den geldgod zijn gevallen. Dat de Compagnie alle moeite doet om Hollanders te verkrijgen ligt hierin opgesloten Geen andere nationaliteit welke genoegen neemt met het weinige loon en den diensttijd. Ze loopen gedurig weg, vooral de Afrikanen. Als deze maar boete krijgen loopen zij al weg, terwijl een Hollander ge woon is bij het ontvangen van een pak slaag nog zijns meesters handen te kussen. Natuurlijk om den broode Het is jammer, dat iemand zijn eigen natie moet verachten, want waarlijk men moet een Hollandsche superieur ,zijn om zijn minderen zoo te behandelen, om geheel tér wille van den geldzak ie zijn alle mensche- lijk gevoel te verwerpen. De Compagnie verdient meer dan goed geld, terwijl het personeel zien meer dan bekrompen moet benelpen, vooral is dit het eerste jaar niet over het hoofd te zien. De Eogelschman, welke hier ver schillende ondernemingen heeft, be taalt 7-ijne ondergeschikten veel beter. De slaat betaalt goed, zoodat er reeds verscheidene epoorwegmannen xqn overge"aan, doch daar is geen plaats voor al het spoorwegpersoneel, want waarlijk dan vroegen zij allen hun ontslag. Ik raaf dan ook hen aan, welke zich bij de N. Z. A. S. M. wenschen aan te sluiten, ten eerste zichzelven minstens driemaal goed te bedenken, ten tweede als zij zich willen leenen, bepaald een goed traktement zien te verkrijg n, Vertrouwende eenigszins aan mijn menschelijke plichten voldaan te heb ben, verzoek ik u nogmaals door dit te publiceeren, verechülende personen te doen waarschuwen, geen geloof te hechten aan de schilderachtige woor-. den welke in Amsterdam gesproken worden. Vertrouwende rp nw woord, mijn naam onbekend te laten zoo verbliji ik met achting, Uw Vriend. Ambtenaar aan de N. Z. A. S. M. Vriend Het bovenstaande is geheel de waarheid en niet het minst overdre ven. De Oosterlijn is een waar moord hol. Indien ik over personen sprak, zoudt u een treurige geschiedenis moeten lezen. Omtrent mijn persoon zult u alles wel vernomen hebben. Is kan er nog bijvoegen dat het mij goed bevalt in Afrika, maar ik ben in een van de gezondste streken, heb een goeien chef en flink station op de Zuiderlijn. Mochten zij het in hu hoofd krijgen om mij te verplaatsennaar de Oos terlijn, waarlijk, ik nai mijn ont slag en ga liever bij de Kaffers wer ken. Uw Vriend, (was geteekend) B B. 10. 5. 95. Wij ontvingen uit Pretoria van een vriend dezelfde berichten over de Oosterlijn. Ten bewijze vaa de waar heid van zijn schrijven laten wij hier onder een berichtje volgen uit De Volksstem, van 4 Mei j. L, een blad dat in Transvaal verschijnt en waar uit blijkt welke offers de koortsen op de Oosterlijn vorderen,n'ef alleen langs de kust maar zelfs in Komatie Poort, ongeveer 2-5 a 30 uur gaans van de kust. Aldus luid het bericht De koorts woedt thans weer hevig onder het personeel der Z. A. S. M. te Komatie Poort en Kaap Muiden. Een paar dagen geleden waren er niet minder dan 13 stokers aan de koortsziekte lijdende. Tot nadere inlichting kan nog dienen dat van het spoorwegpersoneel ver leden maand ongeveer 50 pCt. ziek was, en dat in tijd van een maand van 1700 man troepen die in Lorenzo Marques kwamen voor de Kafl'eron- lusten, ongeveer 350 in het hospitaal lagen aan de Malaria en andere ziekten. De brief van den heer de Hoog nu luidt als volgt Mijnheer de Redacteur Den 18en Augustus j.l. kwam mij bovenstaand schrijven in handen naar aanleiding van welke ik het volgende schrijf. Daar ik nog slechts 3 maanden in Pretoria hen en nooit de Oosterlijn PretoriaLorenyo Marques ben op geweest kan ik daar niet over praten maar wel over mijn dagelyksche om geving. De meeste emigranten'.welke uit komen, hebben niet beseft, welken stap zij deden met naar Afrika te gaan; in den regel zijn zij niet verder ge weest dan moeders pappot en begrij pen niet dat zij door te emigreeren niet alleen andere zaken en gewoonten moeten nemen maar ook gehard moeten zijn voor een tijd met hun omgeving en familieleven te breken ter wille van hun lotsverbetering maar de meesten zien zulks over het hoofd en denken dat Transvaal lui lekkerland is waar alles gebrad-n rondloopt en de pondjes (f 12) bjj den w0g liggen, dezen ondervinden zetter teleurstelling. „Hier valt wel geld te maken, maar men moet ook werken en zijn geld niet in drank of andere genietingen omzetten. Ook in mijn omgeving hoor ik klagen over laag loon enz., maar dezen offeren ook op groote schaal aan Bachus. Dit is zeker: men is hier geen flinke kerel zoo men niet aan dezen god offert. Zoo men hier zijn plicht doet en het drinken met zijn nasleep nalaat, kan men hier best vooruitkomenik weet ten minste zeker dat ik mijn doel (zoo ik gezond blijf) zeker zal bereiken, n m. stoffelijk in de Maat schappij beter worden. Wat de luonen betreft, waarover schrijver klaagt. Jal In Holland ia men gewoon te zien dat de Ridders van de Pen en de El op hooger trap staan dan de werkman, hier is dit anderp, de verhouding van werkman (beambte) tot ambtenaar is hier v -> -■nros-r en waaxv,. o^k nietwaarom sou goed en degelijk werkman niet boven een 1 geleerde hooger hu rger&chooler gaan, alias Ambtenaar De koorts heerscht somwijlen op de Oosterlijn, maar slechts beoosten Waterval onder de zoogenaamde lage veldendeze liggen 3 J 4000 voet lager dan de hoogvelden van, Trans vaal, die algemeen gezond zijn. De behandeling der zieken is hier te Pretoria, uitstekend. Men heelt een flink hospitaal en flinke geneeskun dige hulp, doch zoo men aan de Oosterlijn even sterk drinkt als in Pretoria dan is 'tgeen wonder dat de malaria op aldus' verzwakte indivi duen sterken invloed heeft. Ik schriji dit en beoog hiermee geen twistgeschrijf, maar alleen om mijne achtergebleven betrekkingen uit de waan te helpen, als ware ik in een moordhol gevallen, maar met de ver- zeKerrog dat ik mijn doel zal bereiken. Achtend, Uw dienstxo. J. D. HOOG. PretoriaIS Augustus '95. Zuid-Afr. Republiek. VAKIA. De familie X. zat Zaterdagmorgen angstig bij elkander toen de felste donderslag het huis duet dreunen en de vensters rinkelen. Als versteend zit men eenige oogen- blikken bleek als lijken, zwijgend, tot de kleine Frans de schuchtere vraag doet Paatje zijn we nu dood? Ik zeg je ronduit, dat ik je dat pak eerst over een jaar zal kunnen betalen, zei een heer tot zijn kleer maker. Best, mijnheer was '".et antwoord. Wanneer is het klaar? Over een jaar, mijnbeer. Gewoonte en regel, kinderen, dat ie alles! Als ik bij voorbeeld op mijn hoofd ga staan, loopt al mijn bloed naar beneden. Maar als |ik gewoon sta, waarom loopt dan |al mijn bloed niet naar beneden Omdat uwe voeten niet hol zijn, oom, antwoordt sen der neeijes. Er kwam een dame van ontzetten- den omvang in een volle tram. De heeren staken hun neus nog dieper in hun couranten. Slechts éen mager jongmensch in een hoek stond rp en zeide: „Ik ben oen ^an de vie' die zich beschikbu ar steiler om dame hun plaats af te staan.'' <7, Vader (de oourant lezende), Jon gen, jongen, daar hebben ze al weer een nieuw meer ontdekt in Midden- Atrika. Dat is leeüjk voor ons. Moeder. En wat komt er dat voor ons op aan Vader. Och, nu kun je er welze ker van wezen, dat onze kinderen weer een nieuwe editie moeten koopen van het „aardrijkskundig handboek"

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3