Eerste Editie. Your onze taters. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De onneembare Stad. m 133 Jaargang Woensdag 11 September 1895. No. 3740 HAABLEH'S DAGBLAD ABO ZtsnSTIBIl^IEIbTTSIFIRJi: J"S Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.371/2 Van 1-5 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertpntien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux. Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangere G. L. DAUBE <£- Co. JOIIN F. JONES, SuccParijs 31bis Faubourg Montmartre. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Bloemendaal Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Santpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de Tol; Haarlemmermeer, C. DOEKES; Spaarndam, C. HARTENDORP; Vehen. D. VENUS: IJmuiden. J. J. T.TADEN; BeverwijkGenoemde Agenten nemen Abonnementen en Advprtentiën aan. Officieels Berichten, Burgemeester en Wethouders van Haarlem, brengen ter algemeene ken nis, dat aan den Raad der gemeente wordt voorgesteld aan den openbaren dienst te onttrekken „eene strook grond ter lengte van „ongeveer 9 en ter breedte van onge veer 1 Meter, Btrekkende langs het „oostelijk gedeelte van het Stations- „plein gelegen, perceel kad. sectie B. „No. 2143". De betrekkelijke stukken en teeke- ningen zijn met ingang van beden gedurende acht dagen ter plaatselijke secretarie (afd. Algemeene zaken) ter inzage van een ieder nedergelegd. In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd: Kaart van de groote manoeuvres Frankrijk van 1895. inDe reis van den Lord-Major van Londen naar Parijs. Het beklimmen van den Mont- Blanc (3 afb.) 1. Afgrond, waarin Dr. Schnurdre- her en zijne beide gidsen zijn ge vallen. 2. Het overbrengen der lijken door de gidsen en de dragers van Chamou- nix. 3. Een halte. Van Lissabon naar Parijs per mail-koets. De pbospborznurzoutmijnen van Tebessa in Algerië (4 platen.) 1. Gezicht over de mijnen. 2. Een gang tusschen de mijnen. 3. Een iadingsplaats. 4. Een weg boven de heuvels. Het werk der zending in China. Het Chineescbe leger. Een gevecht in Britsch-We3t-Afrika. De hertog van Connaught, com mandant der engelsche troepen in de woud-manoeuvres. De mededingende jachten om de Amerika-cup. De twee tuinen. Een Zondagnamiddag in het kamp gedurende de engelsche manoeuvres. Eene portretstudie. Waarom de hond zoolang moest wachten. De epaansche smokkelaars. Naar de schilderij van Henri Regnault. Het vijftig-jarig jubilé der Holl. Kolonisten, Suriname (Deze uit Eigen Haard Herinnering aan Sédan. (3 afb.) 1. De keizer-Wilhelm-gedachtenis- kerk te Berlijn. 2. Porte de Balan, de oostelijke poort van Sédan. 3. Slot Bellevue, waar koning Wil helm en Napoleon den 2en Septem ber 1870 samen kwamen. Beëediging der nieuwbenoemde In dische officieren bij het Koloniaal- Werfdepot te Harderwijk. Politieke platen en portretten. r olitiek Overzicht. Keizer Wilhelm heelt na de feesten ter herdenking van den voor 25 jaren door Duitschland zoo roemrijk ge- i voerden oorlog, zijn dank betuigd voor de hulde, die hem daarbij is gebracht. Een buitengewoon nummer van den Reichsanzeiger bevat een dankbetui ging des keizers aan allen, die hem j gelukwenschen hebben gezonden naar aanleiding van het jubileum. Met voldoening werd de keizer vervuld door de geestdrift, waarmede het volk de wedergeboorte des rijks heeft ge vierd. Een volk, aldus heet het, dat zoo zijn dooden eert en het verleden ge denkt, zal, dat hoopt hij met ver trouwen, te allen tijde trouw blijven aan keizer en rijk en de zonder vaderland zijnde vijanden der godde lijke wereldorde weten te weren, heD, die zelfs in de dagen van nationale geestdrilt niet hebben geschroomd, het aandenken des grooten keizers te beleedigen en daardoor de edelste gevoelens des volks te kwetsen. Het schijnt keizer Wilhelm ernet te zijn met de verklaring, dat hij scher per zal laten optreden tegen de taal van de sociaal-democratische bladen. Althans er zijn nu ook in Hamburg en in Dortmund couranten van deze partij in beslag genomen, die een beleedigende kritiek hadden geleverd op 's keizers Sedan-rede. De Sedandag heeft nog tot meer ontevredenheid aanleiding gegeven. Het publiek te Berlijn is er niet-over te [spreken, dat het gebouw van het russische gezantschap aldaar op dien dag niet, zooals vroeger, gevlagd heeft. Dat de iransche ambassade dit niet deed, kan men begrijpen, maar van Rusland vindt rren het te partijdig en Bommige bladen verlangen dan ook, dat men den gezant over dit gebrek aan beleefdheid ondcrnoudeo zal. Dit zijn kleinigheden, maar ze wijzen toch op spanning tU9schen deze drie groote rijken en Europa zal weer heel wat geruster slapen, wanneer de feest dagen van het 25-jarig jubilé van de overwinningen der Duitechers op Frankrijk maar weer een poos achter den rug en vergeten zullen zijn. Voor 't ontsteken van een kruitmijn is een luttel vonkje genoeg Oveiigen3 is de politieke hemel even helder als het uitspansel, dat wij in deze mooie Septemberdagen boven ons hoofd zien. De Figaro heeft in de zomersche nieuwselapte den tijd gevonden, om uit te rekenen dat de fransche kolonie Soudan se dert 1880 aan de schatkist gekost heeft 93 millioen irancs en daartegen over heeft opgebracht geen cent. En dan is men in Frankrijk nog tuk op koloniëa, zooals blijkt uit den veldtocht op Madagascar. Generaal Duehesne heelt vandaar bericht, dat hij den 14den (September uit Andriba naar de hoofdstad van het eiland zal oprukken en volkomen vertrou wen heeft op zijn succes. Intusschen is men in Rusland on gerust over den toestand van den grootvorst-troonopvolger, die uit den Kaukasus, waar hij geruimen tijd is geweest, teruggekeerd was en nu in Denemarken vertoeft. Professor Leij- den heeft den raad gegeven, hem spoedig naar den Kaukasus terug te breDgen, waar het klimaat beter voor hem geschikt is. maar de zieke is zoo zwak, dat hij vooraf eenige dagen te bed zal blijven om krach ten op te doen voor de reis. Blijk baar is dus zijn toestand hoogst ernstig. STADSNIEUWS. Haarlem10 September. Nut. Maandagavond vergaderde onder voorzitterschap van den heer dr. E. van der Ven het departement Haar lem van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De voorz. deed eene mededeeling over het feest, gehouden bij het 25- jarig bestaan der Kweek-chool voor Onderwijzeressen. Bij die gelegenheid heeft men de moeder van de school, de afdeeling zelve, niet vergeten. Aan de orde was een verzoek van de commissie voor deD cursus in het koken voor de volksklasse; om een subsidie voor eens van f50.Deze commissie bestaat uit dames en werkt op dezelfde wijze als de comm. voor de spaarbank, de bibliotheek e. a. is dus eene filiaal-commissie van het Departement. Bij het verzoek was gevoegd eene begrooting tot een bedrag van f284 50, waaronder sub- sidiën van f200.— van het Hoofdbe stuur en f25.van Volksonderwijs. Nadat een paar inlichtingen waren gevraagd en gegeven besloot de ver gadering eenparig tot goedkeuring van het verzoek. In de plaats van wijlen den heer J. E. van den Arend werd tot lid van 't bestuur met algemeene stem men gekozen de heer D. E. L. van den Arend. De voorz. herdacht met een waardeerend woord de diensten, door wijlen den heer van den Arend geheel belangeloos als architect aan het departement bewezen. De penningmeester, de heer P. Loosjes, werd op advies van den heer C. van Cuijk, die met de heer Mr. H. Pn. de Kanter de commissie tot het nazien der rekening vormde, ge dechargeerd onder dankbetuiging voor het gehouden beheer. Van de laatst gehouden algemeene vergadering bracht de heer H. L Janssen van Raaij verslag uit, waarvoor hem door den voorz. werd dank gezegd. De in de vorige vergadering be noemde bestuursleden dr. J. Nieu- wenhuyzen Kruseman en Mr. J. B. Loraan hebben de benoeming aange nomen. Als sprekers voor den a. s. winter zijn genoodigd de heeren W. van Zuijlen, Brantsma, Lambert en mej. Heijblom met den heer KühD. De secretaris Mr. H. J. D. D. Ea- schedé, richtte een woord van hulde aan het bestaur van de Kweekschool voor Ond-rwijzeressen, voor hunne goede zorgen aan de inrichting ge wijd. 1. Bespreking van het voorstel Goes (waarvan wij onlaDgs melding i maakten.) 2. Bespreking van het kieBwet- ontwerpv. Houten, in te leiden door den heer W. Chr. Beeremane, secretaris der ".ereeniging. Zaugwedatrijd te Zwolle. De Mannenzangvereeniging A. D. V. E. N. D. O. te Zwolle heeft ter herdenking van haar tweejarig bestaan een Nationalen Zang weds: rijd uitge- schreven, welke zal plaats hebben op Zaterdag 14 September a.s. in de Con certzaal der Bqiten-Societeit aldaar. Dat Concours bestaat uit twee af- deelingen de 1ste afdeeling voor ver- eenigingen die nog geen prijs behaal den, in deze afdeeling zijn 9 ver- eenigingen ingeschreven de 2de afdeeling voor vereenigingen, die reeds een of meer prijzen behaalden. Bovendien zal er een Eere-wedstiijd plaats hebben tusschen de beide ver eenigingen, die de eerste prijzen be haald hebben. Kereprijs een zilveren lauwerkrans. De deelnemende vereenigingen in de 2e afdeeline zijn: 1. Mannenzang vereeniging „Orphéon", Amsterdam; 2 Mannenzantrvereenigicg „Crescendo" Haarlem; 3. Wormerveers Mannenkoor Wormerveer; 4. Mannenkoor Caecilia, Amsterdam; 5 Oefening en Uitspanning Bovenkarspel; 6. St. Cecilia internos, Amsterdam; 7. Nat. Zangschool en Zmgvereeniging Amsterdam. De Juryleden zijn de Heeren Frans Coenen te Amsterdam, A. Heinze te Muiderberg, R. F. Bokelman, J. S. Ponten en A. van Riemsdijk te Zwolle. Onze Haarlemsche Mannenzangver eeniging „Crescendo", directeur de heer N. H. Andriessen, neemt aan dat concours deel met 64 zmtrers. De voor te dragen koren zijn: Super flu- raina Babylonis van F. Killer en Psalm VIII van R. Hol. Het is bekend, dat het meesterstuk van Hiller Super flumina Babylonis een nummer js, waarmee Crescendo steeds zeer veel eer heeft ingelegd. Zonder twijfel zal de vereeniging dan ook op het concours te Zwolle daar mee veel succes behalen. De eere pal m zij haar toegewenscnt 1 Van de firma E. H. Krelage en Zoon ontvinyen wij den catalogus van het najaar 1895. De rijke voorraad dezer bekende firma is gecatalogiseerd op keurige wijze en versierd met menige welgeslaagde afoeelding. Niet het minst wordt de aandacht getrokken door een zincographie op den omslag, waarop onze Koninginnen zijn afgebeeld tijdens Haar bezoek aan den tuin der firma aan den Zijlweg. Op den achtergrond achter de beide Vorstinnen ziet men den chef der firma zelf. passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 4 voor schrijf werk, 1 voor koetsier, 3 voor kan toorbediende, 6 voor schilder, 13 voor los werkman, 3 voor kleedermaker, 2 voor timmerman, 1 voor sigaren maker, 2 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 2 voor mangel- werk, 1 voor bloemistknecht, 2 voor baker, 1 voor broodbakkersknecht, 2 voor waakster, 1 voor strijkster, 1 voor noodhulp, 1 voor zadelmaker, 1 voor zieken-oppasser, 1 voor waker, 1 voor vlechtwerk, 1 voor kookster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, wordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten. (Bus Doelen en Stadhuis.) Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 3—5 uur verkregen wor den bij den Administrateur, bureau Doelen. uit het raam van haar kamer gezien had, den jongen eeD gulden brengen. Dit trekje van beminnelijke goedhar tigheid van de jonge Vorstin viel zeer in den smaak van het publiek. De aspirant-verificateur bij 'a Rijks belastingen L. Mol, is verplaatst van IJmuiden naar Amsterdamtot kom mies verificateur te IJmuiden is be noemd de ambtenaar 3e klasse W. Luijkenaar van Waddimveen. Zondagmiddag zou zekere S. S., te Hillegom, een geweer atschieten, om het te beproeven, met het ongeluk kig gevolg, dat het vuurwapen uit elkaar sprong, de scherven hem te gen het voorhoofd terecht kwamen en het rechteroog totaal uit de kas verwijderd werd. De eerste geneeskundige hulp werd verleend door dokter De Boer. Zondag brak er te Oosteinderpolder onder Hillegom brand uit iu een hooischuur, welke geheel in de asch werd gelegd. Eenig vee kwam in de vlammen om. Hooibroeüng wordt als oorzaak genoemd. BINNENLAND. Hofbsrichteii. Maandag namiddag zijn met den trien van 5 uur 14 min. de Koning, de Koningin en de Prinses van Wurtemburg op het Loo aange komen. Onze Koninginnen hadden zich met gevolg te voet naar 't perron begeveD, om de hooge gasten te begroeteD, waarna de Vorstelijke pei» sonen in rijtuigen naar 't paleis gingen. De Koninginnen zullen Maandag 16 dezer omstreeks vier uren te 'sGravenhage terugkeeren en een tiental dagen daar verblijven. Heden, Dinsdagavond, vergadert de anti-revolutionaire kiesvereeniging „Ned. en Oranje" alhier in „Weten en Werken." Op de agenda komen o. a. de vol gende punten voor: „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „Werkverschaffing"* Van 1 Nov. tot 10 Sept. hebben zich de volgende personen aangemeld 62 voor werkvrouw, 7 voor wasch- vrouw, 9 voor naaister, 6 voor grond werker, 22 voor loopwerk, 3 voor brei-1 1 werk, 17 voor loopknecht, 7 voor op Tijdens het verblijf van de Koningin nen te Assen moest de kleine jongen van een banketbakker aldaar eene flesch met zuurtjes in de buurt van het hotel van den Commissaris bezorgen. Bij ongeluk viel deze ech ter uit zijn hand. Het kleine onge val trok dadelijk een aantal menschen met den huilenden jongen als mid delpunt. Een oogenbiik later kwam een lakei uit het hotel, namens de jonge Koningin die het ongeval van Da minister van koloniëa zal eerst in het laatst dezer week uit het buitenland terugkeeren. Notarieel Staats 3xamen. In de afgeloopen week slaagden voor het notarieel staatsexamen voor het eerste gedeelte <'e heeren) C. H. Jeekel te Zoeterwnude, H. A. v. Hoorn te Kaatsheuvel, F. J. H. Jespers te Woerden, J. B. van Andringa de ICem- penaer te Groningen, jbr. P. C. W. v. d. Feltz te D^kkum; B. Kuiper te Dordrecht, M. Q Zealenberg te Delft, J. A. Molenöar te IJselmonde, J. E. Hienk te Woubrugge en voor het 2e gedeelte de heeren F. A. J. Hugen- holtz te 's Gravenhage, J. H. Land- berg (e Rotterdam, A. A. v. d. Mortel te Rotterdam, A, de Neeling te Amers foort, G. Beckeringh van Loenen te Leeuwarden. De tienduize ndste poorter van Ond-Holla ndt. In onse goede Stadt dus roemt O.-H. Nieuwst. Oud-Hollandtheer- echen so grote voorreghten, vrydoo- men en loflyke gewoonten als nerghene j ter waereldt. Hier bHuelt men geen lasten dan Bgn huyshunr, men wordt hier niötonpfissuiyk van verkicsii:0iiüu hebben gheen kryghsvolck te Lande nog te waater te betaelen enz. Daeren- boven sijn d'inwoonders van goede manieren, altyt nuchteren, Btemmigh, ernstigh, vlytigh en hoe soms oock van nabuurea getergt, traagh jtot oorlogh en oproer. Dermate, dat een yeder gaerne in dese Stadt wil woonen en het getal heeren Poorters reeds tot tien duysent is geklommen. Maan dag morghen kwam de tien duysentste Poorter sig melden sijnde jutlër C. A. Sloterdyck, voorheen tot Leeuwaerden. Ter drockerye van dese Nieuslydinghe begrypcnde dat de admittatie van dese tienduysentste Poorter gepaert moest gaen met eenighen zwier heeft men haer daer beschoncken met alles watdaergedrucktis geworden, 'twelck haer overgedraagen zynde zy daervoor sig seer erkente'yck betoonde en hoopen wy dat deze tien duyeontste Poorter langh moge leeven, dat zy voor alle swarigheidt en ongelucx bevreyd moghe sijn ende met allerley lichameiicke en geestelicke voorspoedt gesegent moghe werden. De sigarenmakers te Amsterdam. Deze kennisgeving is op circa 100 plaatsen in gro.ten biijetvorm te Am sterdam aangeplakt. Aan de sigarenmakers van onder staande sigarenfabrieken te Amsterdam en omstreken brengen de ondergetekende sigaren fabrikanten ter kennisse, dat 2ij ver langen 1. Erkenning van de volle vrijheid van den patroon om werk_ lieden aan te nemen of te ontslaan 2. Dat de werklieden elkander onder ling niet zullen hinderen of bemeei" FEU ILL F TON. Naar het engelsch van MAX PEMBEKTON. a. st. TWEEDE DEEL. an£ HOOFDSTUK I. me Ik word van hel eiland vervoerd. Toen wij eindelijk de oppervlakte der zee hadden be- eu het luik opengeschoven werd, trad ik uit de 5 ^huwelijke kajuit te voorschijn om alscheid te nemen ^et eiland. Achter den ring van koraalriffen lag cht De Zwerver voor anker. In de verte, op de .vaar de gevangenis gelegen was, brandde op de jsing der stad een rood licht. Kort daarop wierp •otere seinlicht boven op de klip zijne reusachtige alen over de omgeving, geheel in ruste, wijl dit licht de geheole omg ving helder bescheen ik nogmaals op naar de steile, hechte rotswanden 'e onoverkomelijke klippen, die den graaf en zijne en beschermde en hem van de wereld afsloten, iet scheen mij toe dat deze dreigende muren mij nu trotseerden en spotten met mijne hoop dat ik voortaan zou kunnen aankloppen zonder ooitgehoerte vindendat ik zou kunnen roepen maar niets anders zou hooren dan de echo van mijne eigen stem, zou zoeken maar geen toegang zou vinden in dien steenen wal, waarachter zulk een paradijs lag, binnen welks vei lige muren zoo groote droomen werden gedroomd. Zoo werd ik dus weggevoerd uit de Onneembare Stad; het jacht stoomde de volle zee in, de lichten aan den horizon verdwenen en mijne oogen staarden in de duisternis van den Stillen Oceaan, waarbij mijne lippen de bede prevelden, dat het werk daar verricht niet zou mislukken door de menschelijke hartstochten ol zou opgeofferd worden aan de onedele eerzuchten, die naties hebben doen ten ondergaan en kinderen van hun erfdeel beroofd. HOOFDSTUK H. Eene stem in de duisternis. Ik zat in mijn studeervertrek te Londen op een som beren dag in Feoruari, zeven maanden na mijn vertrek van het Zonne-eiland. In de donkere straat liepen mannen en vrouwen met haastige schreden mijn ven ster voorbij door de vochtigheid en modder, die de winter meebracht. Een fijne motregen viel uit de wol ken, die laag boven de stad hingen. Het was aange naam om dicht bij den haard te gaan zitten en van vroegere tijden en andere tafreelen te droomen. Op mijne tafel lag een stapel examenwerk werk van de studenten der Edinburgsche universiteit, voor welke ik tot examinator was benoemd. De drie maan den mijner afwezigheid u t Londen hadden mijn naam gevestigd. Hoewel mijn bediende, de goede Doaald, ge durende verscheidene weken na mijn vertrek niet wist of ik nog leefde dan wel dood wa? ik had hem later geschreven en hem het adres te Valparaiso voor mij opgegeven had zijn instinctmatige slimheid hem ge wezen hoe hij behoorde te handelen. Hij deelde aan mijne kennissen mee dat een millionair in Chili mij naar Zuid-Amerika had ontboden. De meest gelezen bladen waren zoo welwillend dat nieuws te verspreiden, en ik die bij ervaring had geweten wat het is geldge brek te hebben, had nu het inkomen van een minister. Zoo volgt de roem de voetstappen der reclame. Ja waarlijk, de roemmaar wat was mijn leven bij al dien roem Wat baatten mij de toejuichingen der studenten en het geld mijner paiiënten? Konden zij een treurend hart genezen of een rusteloos verlangen bevredigen? Ik zou alles hebben willen geven voor één uur met de vrouw, die ik liefhad één uur iu de zonnige tuinen van het eiland één uur dat ik de lippen van Fortune weer zou kunnen aanraken. En zeven woord was tot mij gekomen, geen men over den Oceaan, geen teeken had ik mogen ont vangen. Ja, er waren «ogenblikken dat ik des nachts opschrikte uit mijn slaap en tot mijzelf zeide, dat alles siechts een herschenschim, een beeld mijner droomen was en ik uitriepheelmeester, heel u zelf De eer? te week na mijne verbanning had ik mij on ophoudelijk gehoort met de aangename hoop, dat de lange maanden waren voorbijgegaan en geen was tot mij gekomen, geen bericht was er geko- graaf spoedig tot betere gedachten komen en Adam Monk op een goeden dag aan mijne deur zou kloppen, om mij terug te voeren naar het land, waar mijne ge dachten en hoop steeds verwijlden. Lincoln, die mij te Southampton aan wal had gezet want men had mij rechtstreeks naar Londen gebracht had mij getroost met die belofte en ik had er mij met een onwankel baar vertrouwen aan gehecht. Maar toen er maanden verliepen en de levendige herinnering aan verschillende zaken verflauwde en slechts het gelaat vau Florence mij steeds heider voor oogen zweefde, begon ik te zeg gen, „zij hebben met mij afgedaan" en aan het ergste te denken. In deze overtuiging werd ik nog versterkt, toen ik twee maanden na het hervatten mijner praktijk een brief van de Fransche Bank ontviug, met d-; ling, dat eene som van tienduizend pond sterling haar cliënt, graaf Andrea Jovanowitz, ter mijner schikking was gesteld. Deze som was belacaelijk groo Ik wist dat dit de vergot ing was voor de drie maan den, gedurende welke ik ter beschikking van den graat was gew est en voor het liefdewerk, dat ik had verricht en dat zul* eene 'mart o\er mij had gebracht Het geld kon ik evenwel niet aanraken en hot bleef liggen waar het gedeponeerd lag als eene pijnlijke her innering aan alie3 wat ik had verloren en toch nog hoopte te herwinnen. Tegen het einde van de zevende maand van mijne angstige spanning, begon ik de ge waagde plannen, die eerst in mijn brein waren opge komen en door welke ik hoopte naar het eiland te kunnen terugkeeren, plaats te maken voor eene pijn lijke somberheid en niet te beheerschen wanhoop. Vóór

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1