MirMierta NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De onneembare Stad. Jaargang Zaterdag 21 September 1885. No. 8749 DAGBLAD ^JBOlsri.^rEEMIElTsrTS^S.XCrS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheelc Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.371/2 -AJDvmrRTmxTTimnsr: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en A d vertenti011 worden aangenomen door onze Agenten en door allo Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Piiblicité Etrang'ere G. L.> DAUBE Go. JOH.V F. JONES, Succ., Parijs Slbis Faubourg Montmartre. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Blucmcndaal Santpoort en Scholen, P. v. d. RAADT, Santpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de Tol; HaarlemmermeerC. DOEKES; Spaamdam, C. HaRTENDORP Ztvndvoorf. .T. ZWEMMER; Vel*m L VENT'S; IJmuiden.T. J. TTADEN: Beverwijk, TI. J. JUNGERIE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertent'ën aan. he Bijvoegsel van het blad dol 7,o terdngnvmd verschijnt, zal bevitten IHet einde. Haarlemmer Halletjes CCLI. jBinnen en Buitcnlandsche berichten. Varia. A aver lm tién enz. .Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën. Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomen, worden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, ibillijk ou vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever J.C. Officieels Berichten. IDe Burgemeester van Haarlem, brengt bij doze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het den I7n September jl. exeentoir verklaarde kwartaals kohier op de personeele be'a-tirg dezer gemeente, dienst 1895-1896, op heden aar. den om vanger der di;ec?e belastingen is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den 'bij de wet bepaalden voet te voldoen. STADSNIEUW 8. Haarlem, 20 September. Stukken van den Baad. Door B. on W. wordt aan den ge meenterand voorgesteld hun college te machtigen tot het doen schoonma ken en opnieuw polijsten van do vier kolommen met hare wit marme ren kapiteelen en basementen waarop het orgel in do Groote Kerk rust, tot het doen opknappen van de ;beoldengroep onder dat orgel en het doen verven van de houten pilasters met kapiteelen en basementen tegen den wand staande. De kosten wor den geraamd op f200. II De commissie van financiën stelt I voor aan don gemeenteraad de bo- Igrooling van ontvangsten en uitgaven voor hot Barbara-e"a3thuis voor 1896 'vastgesteld op f1737 met f35 tover- aj hoogen en desubsidieuitdegameente- - kas op 1'653,46 te brengen, daar eenige kosten voor de bewaarschool niet 1 in de begrooting waren opgenomen. I Donderdag arriveerden hier ter stede door een vergissing twee deta- chementen infanterie, éen sterk 36 man onder den 2en luitenant Roos 1 uit Amsterdam, en éen sterk 60 man onder den 2ien luitenant Petter uit Leiden, om in den garnizoensdienst te voorzien gedurende den tijd dat het bataljon, dat alhier in garnizoen is, fort-manoeuvres in de Haarlem mermeer maakt. Ean der detache menten verliet dien dag weer ocze stad. Het bataljon infanterie, alhier in garnizoen, match erde hedenmorgen om S12 uur naar de manoeuvres bij Aalsmeer. Voor de door burr, en weth. are- houden aanbesteding van brandstollen ten behoeve van gemeentelijke inrich tingen, benoodigd tot 1 September 1896 zijn ineelevtrd S iuschrijvm s- biljotten, van 7 inschrijvers, bevattende de volgende aanbiedingen Grove steenkolen per 100 KG., F. Perquin f 0,93, P. G. Otter Co. f0.95, J. Uverakker f0 98, J. F. v. Luijk 10,88, N. v. Breemen Co. f095. Anthracitkolen per 100 KG., F. Per quin f 1 43, P. G, O ter Co. f 148Vs O verakker no. 1 f 148, no. 2 11,35 J. F. v. Luik f 1.37. N. v. Bre'men 11,45, G. Honing fl,40. Lange turt per dubbele H. L., P. G. Otter Co. f 0,26% J. O verakker 1 0,24. Korte turf per dubbele U. L, P. G. Otter Co. 10,55, J. Overakker f0,5l, N. v. Breemen Co. 10,49. Grove gas- cokes per Hectoliter, F. Perquin 1 0,43, J. F. v. Luijk f 0 -IS, W. J. Brender .4 BrandiF, dir. gasfabriek 10 42. Ge klopte gaseokes per hectoliter F. Perquin 10,50, J. F. r. Luijk f0,51, W. J. Brender a Brandis 10,47. Zooals wij voor eenige weken meld den is den 41en September voor het kantongerecht alhier behandeld de strafvervolging door den burgemees ter van Yeleen ingesteld te;en de eigenaren van gronden in die en aangrenzende gemeenten, wegens bet sluiten van particuliere weten, tot dusverre toegankelijk voor het pu bliek. Woensdag deed de kantonrechter uitspraak. De eigenaren, Stegen wie door den ambtenaar van het Op. Ministerie 110 boete was geëischt, werden vrijgesproken. Hiertoe leidde ook de cor.cluêie van den verdedi ger, mr. H. Pb. de Kanier. De bedoelde wegen zullen dus ge sloten blijven. 9-1 en van 3 5 uur verkregen worden bij den Administrateur, bureau Doelen. „ïïelilsiüghBid naar YerfflGgeii". Afdeeling: „Werkverschaffing." Van 1 Nov. tot 19 Sept. hebben zich de volgende personen aangemeld 1 voor bloemistkrucht, 1 v-or da mes-laarzenmaker, 6 voor pchilder, 13 voor los werkman, 4 voor kleeder maker, 1 voor baker, 62 voor werk vrouw, 7 voor ivaschvrouw, 10 voor naaister, 1 voor strijkster, 1 voor vlechtwerk, 2 voor waakster, 1 voor kookster, 1 voor noodhulp, 2 voor mangel werk, 6 voor grondwerker, 25 voor loopwerk, 3 voor breiwerk, 20 voor loopknecht, 10 voor oppasser, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 4 voor schrijfwerk, 1 voor koetsier, 3 voor kantoorbediende, 2 voor timmerman. 1 voor sigaren maker, 3 voor lichtwerk, 1 voor brood bakkersknecht, 1 voor zadel maker, 1 voor ziekenoppasser, 1 voor waker, 1 voor tafelbediende. Particulieren en werkgevers die van bovenstaande aanbiedingen gebru k wenschen te maken, wordt b-leefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het B-stuur te richten, bus D elen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van Inden Houtrakpolder bij Ha'fwrg zijn gisteren proeven genomen met de Belgische machine om beetwortelen te rooien, of te snij len en schoon te maken. De resultaten waren zeer on- 'oevreligend en de machine is vj-r het doel onbruikbaar. De fabrikant bij de proefneming tegenwoordig, a'. trachten verbi te ingen aan te brengen De suikerfabriek „Holland" te Htl'- weg zal zoo mogelijk 26 dezer de campagne die ongeveer 3 maanden zal duren, beginnen. Volksfeost to Hoornstcde. Vervolg.) Het mastklimmen duurde lang, daar de p al goed met zeep was besmeerd. Boven in den top hing een big. die als prijs moest dienen. In 't geheeli waren drie big:en als prijzen uitge- loofd. De gelukkige winners waren H. Bank. H. Smit en H. Janse. Inmiddels was ook een wedstrijd J voor wielrijders aangevangen. De baan was van planken aangelegd, j waarover men langzaam moest rijden. Als prijs was uitgeloofd een vogel-j kooi on als premie eene pendule. 8 personen namen aan den wedstrijd! deel, die eveneons heel wat tijd in beslag nam. Do uitslag was, dat de prijs werd toegekend aan Jac. Avis en do premie aan C. Avis. Na dezen wedstrijd werd nog om het hardst gereden voor een liefda dig doel. Bepaald werd dat de prijs zou bestaan uit een big. die de winner aan eene arme weduwe zou schenken. V\ inner was in dezen wed strijd de beer J. Avis en de geluk kige weduwe mej. Spek. Deze wielerwedstrijd stond dit jaar voor het eerst op het programma. Hierna werd stroop gehapt, mast- a'eklommen, zakgeloopen enz. enz. Langzamerhand brak zoo het einde i van het feest aan. De prijzen werden 'met eenige toepasselijke woorden I uitgereikt door den voorzitter der feestcommissie, den heer A. van der Linden. Des avonds werd het feest i besloten met een ..schitterend vuur- i werk," geleverd door de firma Mer- kelbach te Amsterdam. cours met jong - duiven geboren 1895 van uit Bergen in Henegouwen. Deze wedvlucht was verdeeld in twee cirkels A. en B. In cirkel A. dongen mede Amsterdam, Haarlem, Alkmaar, Pui- im-rend, Haarlemmermeer en Bloo- •nendacl met 842 concurreeronde dui ven. De loslating had plaats 's morgens 8 i ur 5 minuten met donkere lucht en N.W. wind. De vereeniging „Kennnmerland" te Bicemendral dong met 62 duiven mede en behaalde de navolgende prijzen F J van Baars L. Kouwens Nz. F. J. van Baars dezelfde H. A. Slot F. J. van Baars dezelfde dezelfde A. Koolhoven tijd v. aank. 8ste prijs 1,22,6 191e 20ste 22de 24ste 27ste 28 ste 29ste 30ste 1,39,56 1.40 10 1,4211 1 44,52 1,45 58 1,46.38 1 46,59 1 47,52 De commissie tot wering van school verzuim te IJmuiden heeft Woensdag aan 480 leerlingen der school een prettigen dag bezorgd. In den morgen werden de kleinere en in den namid dag ]de groolere kinderen recht aan genaam beziggehouden door den heer Ockhuijzen van Rotterdam, terwijl de noo lige versnaperingen rondgedeeld werden. Aan ruim 80 leerlingen, die in een jaar geen enkelen schooltijd ver.:- .im t hadden, behalve vo <r z:ekte, word een keurig boekwerkje ge schonken. Marktbericht. Graan- en Zaadmarkt gehouden to Hoofddorp Haarlemmermeer, 19 Sept. 1S95. Roode wintertarwe fO.a f0. Witte tarwe f4.S0 a f6,Zomer ristarwe f4.75 a 15.15, Rogge f3.75 a f 4,20, Haver f5.a 15 25, Che valier erst f0.— a0.Duivenboonen f 5 50 f 5.75, Paardenboonen 14.75. a 15.—, Wintergerst 10.a 10, Groene erwten 10.a f0,C.tpu- ciiners 10a f0.Kanariezaad f5.75 a f6 50: Karweizfiad fl3.';0 a f 13.)„ Geel mosterdzaad 17.a 18. Zie vervolg Stadsnieuwste pagina. heer v. d. Schrieck van deze i moeilijke, inspannende, ja laat ik liever zeggen, afmattende betrekking, erlangt gij opnieuw aanspraak op de erkentenis van geheel Nederland". Men ziet,dat deze vriendelijke woorden van alle politieke beteekenis ontbloot waren. En zoo was het ook met het woord van dank voor het in hem ge stelde vertrouwen, waarmede de heer Gleichman het voorzitterschap aan vaardde. Hij wees er alleen op, dat in de komende zitting veel van de Kamer z u worden gevergd. Eq er was een duidelijk niet on bedekt verwijt aan het adres der Ka mer toen do heer Gleichman deed u'tkomen, dat, hoe langer hoe meer, een groot deel van den tijd wordt in genomen door moties, conclusies op adressen en interpellaties. Natuurlijk behoorde dit alles tot de taak der Kamer, maar wilde deze haar geheel? taak naar behooren vervullen, dan achtte ds heer Gleichman noodigdie „zelfbeperking-1 waarop „reeds 15 jaren geleden" een zijner voorgangers op dezelfde piaats had aangedrongen. Men moet erkennen, dat dit in 15 jaren niet veel heeft geholpen? Om de Kamer te overtuigen, dat er heel wat werk aan den winkel was, stelde de voorzitter al dadelijk voor, al wat van de vorige zitting was overgebleven en dat is een portie opnieuw aan de orde te stellen. Waartoe besloten werd. Te half vier werd de geschorste beraadslaging hervat en droeg de Min. van Financiën zijn „millioenen- rede" voor. In grove trekken is deze hier me legedeeld. Da begrooting geelt over het geheel den indruk van „aan den gang houden"; veel nieuws komt er niet op voor. Na een dankje van den voorzitter aan den heer Sprenger van Eijk werd de vergadering gesloten. G. Jr. M., waarin een sdonrijtuig was ge haakt, ten 5 uur 57 min. naar de j residentie terugkeerden. H.H. M.M. de Koninginnen zullen j Zaterdag a.s. het namiddag concert in de Kurzaal te Scheveningen bij- wonen. Het programma is samengesteld uit twee deelenhet eerste gedeelte bestaat uit de uitvoering van het Kinderorkest op den verjaardag van H. M. de Koningin, het tweede ge deelte uit een concert van het Phil- har-noniech Orkest onder leiding van professor Mannstait. De bijeenkomst van rapporteurs over de kieswet, die Dinsdag door verhindering van een der leden moest worden uitgesteld, is verdaagd tot aanstaanden Dinsdag. Do Katholieke club. In de vergadering van de club der Katholieke leden van de Tweede Kamer is het aftredend bestuur herkozen. Voorzitter is mr. L. Haft mans, vice-voorzitter mr. B. M. Bahlmann, secretaris mr. L. P. M. H. baron Michieis van Verduy- nen. Hofberichten. Het feest is goed geslaagd en met voldoening mag do Commissie op haar werk terugzien. Plet biggen- vangen vonden wij wel het minst eigenaardige van het feest endit zal het dan ook wel altijd blijven. De maDnen, die zoo bestoven, de een I geheel zwart, de ander geheel blauw, uit de tonnen kwamen, verwekten een-1 I ler den lachlust van velen. i I Het publiek was tegen den middag I vermeerderd- Ook vele dames waren toen op het feestterrein. Biggenvan- j gen door vrouwen geschiedde dit- I maal niet. Dui venwedvlucht. j Zondag 15 September hield de Ned. ip stduivenbond haar nationaal con- BINNENLAND, Parlementaire praatjes. De Twee le Kamer hééft haren voorz:tter en zij kon dus Donderdag ochtend ten 11 uur dezen in de ge tegenheid stellen zijn ambt te aan vaarden. Alvorens de heer Gleichman dat deed, richtte de waarnemend voor zitter, de heer Van der Schrieck, het gewone goedmoedige speechje tot hem. De groote onderscheiding der herbe noeming noemde de generaal voor den'heer Gleichman „een alleszins aldoend bewijs van hei groot vertrou- weu" dat de Regentes in het beleid van den heer Gleichman stelt." De voordracht der Kamer was „een waar deering voor de onpartijdige, verstan dige, tactvolle wijze waarop onze be raadslagingen door U bestuurd wor den." „Door het aanvaarden zeide de Koningin Wilhelmina en de Ko ningin-Regentes brachten Donderdag met prnses Pauline van Wurtem- berg een bezoek aan Pulchri Studio, waar voorbereid wordt de tentoon stelling van de historische galerij van Arti et Amicitiae te Amsterdam. De vorstinnen werden rondga eid door den heer H. Tersteeg, die de kunst verzameling had geschikt. Bh den tocht naar Pulchri werd een schoolknaap door het rijtuig van het gevolg aangereden, terwijl het vorstelijk rijtuig ree 's den hoek was omgeslagen. Het kind scheen bij on derzoek in het ziekenhuis niet erg gedeerd. Hare Majesteiten de Koninginnen en princes Pauline reden des nanrd- dags vergezel van ee-ige leden der hofhouding in open rijtuigen naar Leiden tot het brengen van een be zoek aan het dezer dagen in gebru k ge nomen geologisch-mioerologiseh mu seum; na aldaar een uur te hebben vertoefd tot bezichtiging van de ver zameling mineralen, waarbij zij werden rondgeleid door professor Martin, deed het gezelschap nog een rijtoer door de stad Leiden, waarna H.H M.M. met den gewonen trein der H. IJ S Staatsbcgrcoting. In ons vorig nummer deeidon wij mede de h lofdcijfers van de Don derdag door den minister van finan ciën in de Tweede Kamer uitgespro ken millioenènspcch. Hieraan is nog het volgende ontleend Uit de rede uitgesproken bij de aanbieding derStaats-begrooting over 1896 blijkt het volgende De middelen zijn geraamd gewone f119.761 875, de overige f11096,420, te zamen1 130 858.295. De uitgaven op f 138 362 665.43. Het geraamd te kort i6 dus f7.504.390.43. Da gewone middelen zijn f2727.630 hooger dan in 1895, de overige middelen f 181.205 lager, d rhalve is net totaal der ra ming 12.546.425 hooger. De opbrengst der invoerrechten is ongeveer 11 4Ö0.0C0 hooger te ramen dan de ontvangst in 1894, tengevolge der nieuwe wet. De grondbelasting, de suikeraccijns, de zegel» en de suc cessierechten, de domeinen, de poste rijen ea de loodsgelden zijn hooger uitgetrokken. Tegenover de verhoo gingen staan verlagingen, o. a. van den zo ut accijns en van het aandeel van den Staat in de winsten van de Nederlandeche Bank. Als bijdrage uit het domoinlonds is voor 1896 niets uitgetrokken. Tegenover de hoogere raming der middelen slaat geen verhoosing van uitgaven. Integendeel voor 1895 zijn tot dusver toegestaan oen betrag van f 138.743.38,850, of 1380 673.07 minder. Het geraamde tekort voor 1895 is thans ongeveer 3Yt millioen minder dan verleden jaar. i Minder wordt aangevra gd Hoofdstuk I f 16 750.—. hooftet. IV 139 458—. hoofdstuk VI f 1003.84, VIIA 1 169.763.50, hooldttua: VIII (waar tegenover een vermindering de bijdrage voor de voltooiing van het vestingstelsel, verhoogingm staan o. a. voor pensioenen) f6342, hoofdst. IX (doordien de uitgaven voor \Va - FEUILLETON.' Naar het engeltch van MAX., PEMBERTON. TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK VII. Onze ontmoeting. Dit afschuwelijk schouwspel, gevoegd bij dat van andere verwoeste huizen en van het wegdragen der dooden naar do heuvels, stemde den graaf droevig en somber. Hem ontbrak echter niet de troost om met ijver to kunnen handelen bij was weer do barmhartige mensohenvriend. „Door den dood wordt het leven gekocht," zeide hij mij toen wij zijn huis hadden bereikt, „en door den dood wordt de overwinning behaald. Wij mogen wel over onze kinderen schreien, maar deze naoht van duis ternis zal door een dag van licht en waarheid worden gevolgd. Deze nieuwe dag zal de dag der genade zyn." „Daaraan twijfel ik niet. Wij roepen niet langer aan doove ooren. Reeds worden wij in geheel Europa be sproken. Terwijl de mensohen over ons redetwisten, verheffen wij ons als onverwinnelijken hier boven de zeowordt ons pleit gewonnen dau zullen wij onze poorten voor de wereld openzetten." Hij steeg van zijn paard terwijl hij dit zeide en wij stonden voor het hek van zijn huis. Een oogenblik scheen hij te aarzelen, maar logde toen weder zijne hand op mijn schouder en verzocht mij binnen te gaan waarna hij zich plotseling omwendde en zijne eigen vertrekken opzocht Ik opende echter de poort en begaf mij door het labyrinth van planten en bloeiende orchideeën naar het grasveld, waar ik Fortune zag liggen op een teeneu ruststoel en het was alsof ik een nieuw leven inging toen ik haar in mijne armen knelde en geen woord kon spieken, omdat hare lippen er een zegel op had den gedrukt. HOOFDSTUK VIII. Al mijne wenschen vervuld. Zij had geslapen, maar toen ik nog eenige sohreden van haar stoel verwijderd was ontwaakte zij met een lichten kreet, die muziek voor mijn ooren was, strekte hare armen naar mij uit en hield mij vast in een zalige en van vreugde op hare wangen, zag ik dat zij slochts eene schaduw was van vroeger, dit teere schepseltje j van vleesch en bloed, dat mij zooveel geluk in mijn leven had gebracht. Zij lag daar, met een honderdvou dig tintelend licht in hare oogen, haar smal gelaat nat van tranen, haar prachtig haar als veelkleurige zijde uitgespreid over den rug van den stoel en het scheen geruimen tijd te duren alvorens zij besefte, dat zij mij in de armen hield geklemd en het geen visioen in haar droomen was. Geen mijner woorden kon haar dan ook eerst overtuigen, en telkens en telkens fluisterde zij zachtjes mijn naam. Een oogenblik als toen kan ik u nu bij de koelere beschouwing der herinnering niet beschrijven. Ik zou u evenmin kunnen zeggen welke onze eerste fluisterend uitgesproken gedachten waren dau een boek sonnet-1 ten schrijven. Duidelijk herinner ik mij echter nog dat1 bijna mijne eerste woorden een zachte berisping golden, dat zij zich in den tuin van het paviljoen bevond in plaats van op de heuvels en dat zij mijne verwijten sleohts met kussen beantwoordde. „Liefste," zeide zij, „wat hinderde het terwijl wij toch gesoheiden waren O, ik hechtte niet aan het leven ik bekommerde er my niet om. Nu is het goheel iets anders „En heb je hier den geheelen nacht gewaakt vroeg ik verbaasd. „Ik kon niet slapen hoe was dat ook mogelijk ge weest? De ganscho stad waakte. Toen ik hier op en neer wandelde en de vlammen als sterren bovon de „Zeg mij eens Fortune," zeide ik en hield nog steed haren beide handen vast, ,.je bent ziek geweest tydens mijne afwezigheid, niet waar?" Met hare betraande oogen keek zij mij aan, en deed eene dappere poging om mij te misleiden. „Ik heb geen pijn geleden," zeide zij. „Lichaamspijn, neen maar je waart geestelijk ziek, daar ben ik zeker van." Zy sohudde met het hoofd a's om dit te ontkennen maar weldra zeide zij „Ik gevoelde mij zoo verlaten Irwinmen wilde je naam niet hooren maar ik heb dien steeds fluisterend uitgesproken, en !s nachts wanneer ik niet kon slapen placht ik tegen je te spreken en meende ik jo stem te hooren." Ik vertelde haar, dat ook ik die zinsbegoochelingen bad gekend. En daarna vertelde ik haar alles en toen ik uitgesproken had en zij wist dat ik op verlangen van haar vader haar was komen bezoeken, kon zij geen woorden vinden om hare vreugde uit te drukken en liep zij naar zyne kamer, waar ik zag, dat zij zijne knieca omklemde als een kind dat vergiffenis is ge schonken en welks ellende on diepe droefheid voor geluk hebben plaats gemaakt. Toen zy bij mij terugkeerde had deze inspanning haar zoo verzwakt dat zij nauwelijks kon stam: ik had echter mijn arm om haar heen geslagen toon de graaf bij ons kwam en terwijl hij sprak hield ik haar op die wijze ondersteund. „Mijn kind," zeide hij, „wat God heeft gewild4 daar- ;ir Hotalnlt XB l.l rt wAftl-

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1