moeielijk to bepalen. Alle risico voor rekening van den boer, is, zeide spr., niet rechtvaardig. De huur moest verder zoo geregeld worden, dat het pand geen gevaar loopt van te ver minderen en dat de huurder de zeker heid heeft, dat de door hem gebraohte verbeteringen in het land niet voor hem verloren gaan. Tussohenpersonen achtte spr. bij het huren van land wel gewenscht, wanneer zy maar onpartijdig zijn en buiten de partijen staan en niet zooals de tegenwoordige rentmeesters, die alleen voor den eigenaar en voor zich zelf zorgen. Ook zijn pachtcom- missies gewenscht, dooh niet van regeeringswege en wel voor iedere provincie eene commissie. Spr. ein digde zqn referaat met te betuigen dat heel de maatschappij belaDg heeft bij den welstand van den boerenstand. Op de middagvergadering werd be kend gemaakt dat het volgende tele gram van de Regentes was terug ontvangen Voorzitter Van Kempen, Ver. van Ned. Patroons „Boaz," Paviljoen Vondelpark, Am sterdam. „H. M. de Koningin Regentes draag* mij op u allen hoogstderzelver dank over te brengen voor de hulde en bewqzen van verknochtheid Hare Majesteit aangeboden. Adjudant van dienst van DE POLL. Op dit referaat volgde eene lang durige en uitgebreide discussie waar aan tal van sprekers deelnamen en waarin allerlei quaesties te berde worden gebracht o. a. die van land nationalisatie. Men beraadslaagde tot 5 uur en was het nog niet over eene conclusie eens. De voorzitter zag zich to^n genoodzaakt do vergadering te: sluiten en de vergadering te verzoe ken des avonds nogmaals bijeen tej komen om e ne conclusie te nemen. In de avondvergading werden we- wist. De deur zijner werkplaats bleef gesloten, zelfs door autoriteiten. Het ,in elkander zetten" der door hem en zijnen helper gesneden lappen geschiedde en geschiedt nog door een viertal „thuiswerkers", gelijk dit in het kloedermakersvak de gewoonte is. Voor dezen is een loon vastge steld in overleg met den in het ver borgen werkenden stadscoupeur. Het regelen van den arbeidstijd dier voor de gemeente arbeidende werklieden bleek ten stadhuize eene onmogelijk- heid l Wel verre van onaangenaam ge troffen te zijn over de ontdekking dezer nieuwe gemeentelijke inrioh- ting denken B. en W. er aan, haar eenige uitbreiding te geven en ook de schutterskleeding voor de onver- mogenden in de rectorswoning te laten vervaardigen. Met het hier medegedeelde is te vens verklaard, hoe de nieuwe uni form der politie-agenten zoo plotse ling te voorschqn kwam, zonder dat iemand ter wereld, uitgezonderd de stadscoupeur en de man die „de lei ding in één band" vertegenwoordigde en ons thans verlaten heeft, voor dien oogenblik vermocht te zeggen, hoe die nieuwe uniform er wel uit zou zien. Zelfs de „hoofdinspecteur van dienst", die met het toezioht op de kleedij der manschap is belast, werd omtrent den snit der nieuwe kleeding niet gehoord en ook heden ten dage is nog aan geen der politie grooten gevraagd, hoe de lange jassen be vallen en of deze ook belemmering opleveren bij het nazetten van deug nieten of het „handelend optreden" tegen betoogers. De gemeentelijke kleedermakerij is en blijft in haar isolement. Een enkele maal gelukte het in den loop des jaars dezen en genen den stadscoupeur te overvallen. Maar ook zij kunnen er zich slechts op beroemen, het gelaat des grootm mans te hebben aanschouwd; er was geen woord te halen uit den mond van dezen voorbeeld:gen ambtenaar. der tal van besprekingen gevoerd, Misschien za! bij de behandeling en men schoot langzaam met de zaak der gemeeniebegrooting eenIj? «ent op. Ten laatste werd op voorstel van1 verspreid worden over het fait ac- den voorzitter met algemeene stem- compli der Ainsterdamscne gemeen- men de wenschelijkheid uitgesproken, lelijke kleedermakerij dat bij die het land bebouwt ook de bezitter daarvan zij en aangenomen een voorstel om eene commissie te benoemen die zal aangeven in hoe verre pacht-commissies kunnen wor den opgericht en een rijksbypotheek- bank. De voorzitter stelde verder de ver gadering voor de vraagde afd. B. van Boaz die zich meer bepaald met de landbouwbelangen bezig houdt, of eene aparte commissie te benoe men hiertoe. Op voorstel van den heer Dingemanse besloot de verga dering tot 't laatste. Vyf leden werden hiertoe benoemd t. w. de heeronV. d Borch van Verwalde, J. v. Djjk van Meppel, A van Namen van Zwyn- drecht, P. Verkuijl, Haarlemmermeer A, Dingemanse van Utrecht. De N. R. Ct. In het volgend jaar zal te Rotter dam bereden politie, 10 of 12 man sterk, in dienst worden gesteld. Maandag had een niet alledaagsoh geval plaats bij een aanbesteding van een wijk te Nieuweschoot. Een twaalftal aannemers, allen be geerig het werk te mogen uitvoeren, zouden inschrijven. De heer G. A. Korf, te Heerenveen, die het werk uitbesteedde, deelde mede, dat hij zelf ook in zou schrijven en dat aan hem het werk zou worden gegund die het dichtst bij zijne raming was. Deze maatregel werd door hem genomen, omdat hij vreesde dat bet werk te goedkoop zou worden en dien- laatste was reeds vertrokken en vantengevolge de arbeiders geen goede de andere heeren bedankten alleen daghuur zouden kunnen verdienen. Van Dijk en Van Namen. Na oenige de opening der briefjes bleek stemmingen werden in hunne plaats ketj dat de heer Korf zelf de hoogste gekozen de heeren Ouderamstel inschrijver was, zoodat de aannemer, en De Boer, waarna de vergaderingdie na hem het hoogst had ingesohre- ven het werk kreeg. Uit het feit, dat velen verbeneden den hoogsten hadden ingeschreven, valt op te maken, dat de behoefte naar werk zeer groot is en waar- te lOVï uur werd gesloten. Eene gemeentelijke kleermakerij. Men meldt ons uit Amsterdam: - In de laatste dagen hebben bier sohynlyk zouden de arbeiders, wan- zonderlinge geruchten de ronde ge-neer.. wei"k aan den laagsten in- daan over plannen tot oprichting"sctirijver was gegund, weer de dupe eener gemeentelijke kleedermakerij, j zÜn geworden van de conourrentie plannen, waarvan de gemeenteraads- onder de aannemers, leden tittel noch jota wisten. Er lag over de gansche zauk een waas van geheimzinnigheid. Wij kunnen een tip van den sluier oplichten. De gemeentelijke kleeder makerij is niet eene inriohting der toekomst, maar van het heden. Zij bestaat reedsmeer dan een jaar lang 1 Dat men dit ook niet reeds lang vermoed heeft sedert de politie-agen ten met hunne nieuwe lange jassen ook die zijn daar Da werkstaking te Maastricht. In den stand der werkstaking van do glasblazers is in de laatste 8 dagen geene verandering gekomen. Het bij betalen door de patroons van het loon der zoogenaamde „gamins"', zooals dit vroeger is geschied en thans door de stakers wordt geëischt, is het voorname struikelblok voor do hor- vatting van het werk. Daar beide partijen op haar standpunt blijven staan, is het te vreezen, c'at de werk kranen 1 Zeker, vervaardigd. Waar is de naaiwinkel i te vinden Ergens in het labyrinth.etal"n? n°g '"g hen voortduren, dat „oude rectorswoning" heet, aan den Singel, in eene achterkamer, zitPöTS OVBTZicllti een stadscoupeur verstopt, die met w de hulp van een „bijsnyder" dei De stof ter bespreking en kritisee- tingen voor de grondbelasting zóote schaar zet in het blauwe laken voor'ring op politiek en sociaal gebied inregelen, dat ze ook kunnen gelden brandweer en politie. Een jaar lang'ons land is tegenwoordig al zeer ivoor het Personeel, behoudens af-: heelt de man daar reeds gezeten, uitgebreid. In de allereerste plaats zonderlijke waardeering van die o nder da: hot publiek daar lets van 1 zijn het de belangrijke wetsontwer- i perceels/edeelten, waarvan welgrond- pen, waarvan de behandeling aan onze Tweede Kamer is opgedragen, die algemeen de aandacht hebben getrok ken in de pers en de tijdschriften. Noemen wij slechts de kieswet, het wetsontwerp op het personeel, de invoering van Kamers van Arbeid. Zooals wel te verwachten was, wordt de beoogde invoering van Kamers van Arbeid op zioh zelf niet ernstig bestreden. Wat het oordeel van het Handelsblad over deze voor dracht is, hebben wij reeds geschre ven. Het Centrum zegt er o. a. nog het volgende over „Tot uitvoerige critischo beschou wingen geeft deze voordracht, óok na al hetgeen reeds vroeger over de Kamers van Arbeid is gezegd en geschreven, geen aanleiding. In 't algemeen zij slechts de bemerking gemaakt, dat de bevoegdheden der Kamers wellicht wat meer hadden kunnen worden uitgezet. Wat niet is kan echter nog komen, zooalnietnu dan later. De ervaring zal spoedig genoeg leeren wat er aan ontbreekt. Als curiositeit verdient nog vermel ding. dat met dit wetsvoorstel een niet onbeduidende stap wordt gezet op den weg naar de kiesbevoegdheid en verkiesbaarheid van vrouwen. Zoowel het zwakke als het sterke geslacht zal in de Kamers zyn verte genwoordigd en tot hare samenstel ling medewerken. „Bij de belangen, door de Kamer te behartigen," zegt de Mem. van Toel. „zijn de vrouwen evenzeer betrokken als de mannen. Waar in vele bedrijven tal van vrouwen hetzij als patroon, hetzij als arbeidster werkzaam zijn, zou een zeer gewichtige reden moeten bestaan voor hare niet-gelijkstelling met mannelijke patroons en werklioden bij eene regeling, die uitsluitend de belaDgen van den arbeid beoogt, en zoodanige reden is niet aan te wyzen." Ei verder: „Er zijn toch bedrijven, waarin voornamelijk door vrouwen de te verrichten arbeid geschiedt. Wilde men in het algemoen de vrouw van kiesbevoegdheid voor de Kamer uitsluiten, dan zouden daardoor in die bedrijven de meest belangheb benden geen invloed op de keuze van hare vertegenwoordigers hebben." Dit Ules klinkt niet onredelijk. Er is echter nog een groote afstand van de theorie tot de prakiijk. belasting maar geen Personeele be lasting wordt betaald. In dit geval zou men zeker geen jaarlyksche schattingen krijgen, maar is dat zelfs voor het Personeel wel ge wenscht? Is het goed gezien, een belastingschuldige terstond meer be lasting te laten betalen, zoodra zijn huisheer de huur f50 of f100 op slaat Op deze vragen geeft de Nederl. vooralsnog geen beslist antwoord, maar zy acht het noodig, dat dit vraagpunt nog eens ernstig onder de oogon worde gezien. Personeel. De memorie van antwoord omtrent het Personeel van minister Sprenger van Eijk wordt door versot illende bladen behandeld. In bedoelde Memorie heeft de mi nister als zijne meening te kennen gegeven, dat hij niet wensohelijk vond, kort na elkaar twee groote wijzigingen in het plaatselijk belas tingstelsel te brengen en twee ingrij pende belangrijke veranderingen te brengen in de som, die ieder aan de gemeentebelasting heeft op te brengen. De minister zegt dat dit bezwaar voorkomen kan worden door de uit- keeringen van een hooger bedrag aan de gemeenten, waarvoor de middelen zouden te vinden zijn uit conversie van nationale schuld. Over dezen maatregel sprekende, zegt het Utr. Dagbl. dat zij dien vooortreffelijk vindt, maar het oordeelt het verkeerd, dat de minister hem hem slechts als mogelijkheid voorstelt en dat hij liever'had moeten zeggen wat hij in dezen doen wou. De Nederlander, de liberale nml., maakt de opmerking, dat het velen zal tegenvallen, dat de minister het tarief voor het meubilair nog iets heeft verhoogd. Waar de minister dit deed omdat bij schatting van de ver koopwaarde de taxatie minder hoog zal zijn, vraagt de scbr. of het dan billijk zou zijn, het meubilair hooger te schatten dan het waard is. Voor den ter bepaling van den huurwaarde aangeuomen maatstaf, vindt de schr. veel te zeggenruaar hij is overtuigd, dat schatting in veel meer gevallen noodig zal blijken dan de Memorie van Antwoord onderstelt. Dan noemt de Nederl, het een niet geheel weg te redeneeron bezwaar, dat men voor de schattingen om tej komen tot den aanslag der gebouwde eigendommen, een geheel anderen j maatstaf zal aannemen. Zou het onmogelijk zijn de schat- Provisie-stelsel in Londen. Het Volksdagblad, het jongste dag blad hier te lande, tot nog toe ten minste, want wie weet hoe spoedig er hier of daar weer een nieuw dag blad zal geboren worden wijdt eenige regelen aan het voor de loontrekkonden zoo verderfelijk stel sel van commissie- of provisie loon, dat in Londen in practijk wordt ge- braoht en wellicht ook in andere groote steden, en dat lynreoht tegen het beginsel van minimumloon in gaat. Bij ons te lande kent men het verderfelijkefooienstel-el van kellners, die in sommige cafés nog geld toe moeten geven aan den eigenaar en geheel leven van de fooien der be zoekers. Te Londen begint men langzamer hand het loon, d. w. z. een vaste vergoeding voor verrichten arbeid, eenvoudig te vervangen door een afwisselende „oommissie". Een eigenaardig staaltje van deze nieuwe mode verhaalt de Londensche correspondent der N. li. Ct., die ■'ezer dagen met een vriend zich bevond in een groot Londensch kof fiehuis, dat met 30 of 40 andere inrichtingen van dezelfde soort aan éen maatschappij toebehoort. Hy schrijft „Weet ge wel, vroeg ik myn vriend, hoe deze onderneming gedreven wordt? Haar personeel, meerendeels vrouwelijke bediening, krqgt geen cent loon." Mijn vriend opende de oogen wyd. Hij wilde mij niet ge- looven. „Wel", zeide ik, „als gij mij niet gelooft, ondervraag dan de deern, die ons bedient." „Here, my girl," hernam ik, „this gentleman wants to knowdo you get any wages (Zeg juf, meneer wou graag weten of ge eenig salaris krijgt„No sir," sprak het kind ietwat blozend, „we only get a commission on what we sell." (Nee meneer wekrygen alleen een provisie op wat we verkoopen) „Ziet ge?" zeide ik, „deze loontrek- kenden trekken geen loon. Zij krijgen een commissie van vijf percent op hetgeen zij onder de kalanten plaat sen. Verkoopen zij voor een waarde van een pond per dag, dan ontvan gen zij een shilling (60 cent) d. w. z. zes shilling elke week. Gelijk gezegd, zijn de prqzen voor spijzen en dran ken zeer laag in deze kolüehuizen en vele lieden komen er slechts een kop koffie of een glas melk drinken. Een meisje moet derhalve al boffen, wan neer zij voor een waarde van twee pond eiken dag verkoopt, hetgeen eene commissie van twaalf shilling; per week beteekent. Uit die twaalf shilling worden dan nog ingehouden do onkosten voor wasch en breken; zoodat er weken kunnen zijn, dat de bediende haast voor niet werkt. Ik behoef nauwelqks te zeggen, dat mijn vriend al grooter en grooter verbazing aan den dag legde, die er niet minder op werd, toen ik hem vertelde, dat dit commissie stelsel in onze hoofdsteden belangrijke vorde ringen begint te maken, en reeds zijn toepassing vindt bij ettelijke ma gazijnen en pakhuizen, waar de on- derhoorigen hun bezoldiging ontvan gen, naar mate van den omzet, waartoe zij bijdragen. die wintersport, welke te Leeuwarden nog niet wordt beoefend, als bandy of ijsbolven, wedstrqden in het sohoon- en kunstrqden enz.in het algemeen de sport aan te moedigen, te onder steunen en te leiden, dit laatste ter voorkoming van overdreven en verkeerd toegepaste beoefening. Het terrein [en de gebouwen der IJsolub kunnen voor dit doel in huur worden verkregen, waardoor reeds dadelijk een' der grootste moeielqkheden kan worden vermeden. Dat terrein voldoet in alle opzichten aan de eiechen Voor de behoorlijke inrichting van het sportterrein is gerekend op een uitgaaf van f 17,000, welk bedrag het bestuur zal trachten te verkrqgen door eene leening in aandeelen 4 pot., af te lossen door jaarlyksche uitlotingen a pari. Financieele Mededeellngen. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 15 Oct. 1805, door hun tusschenkomst verhandeld. Obüg. Aand. Oblig. Aand. Oblig. Oblig. Aand. Maatsch. tot expl. van het B ble-Hotel. Hotel des Pays-Bas. Nat. Hypotheekb. Nederl. -Zuid - Afrik. Hypotheekb Serie A Nederl. -Zuid -Afrik. Hypotheekb. Serie B Bouw-Maats. Sohe- veningen (Oranje- Hotel) Maatsch. tot ontg. en verv. der Peel genaamd „Helena- veen" Leeuward. Waterl. Maatschappij British Deli Langkat Tobacco Cy. Lim. (preferred) Cultuur -Maatschap. Watoetoelis Poppoh Java Spoorweg-Mij. te 's Hago Ned -Ind. Gas-My. te Rotterdam. West Java Kina- Cultuur Maatsch. Nederl. Scheepv. Maatschappij Noord-Zuid-Holland. Stoomtram Maatsch. Haarlem—Leiden Ie Hyp. Westlands. StoomtramMaat8oh. Amst. Chininefabr. Kon. Ned. Beiersch Bierbrouwerij. Ned Fabriek van Werkt, en Spoor- wegmateriëel A Ned. Fabriek van Werkt, en Spoor- wegmateriëel B 100 pCt. 100 202 i 60 f250. 98K, 100 90! 125 90 100 125 19s 30 100 100 85 68 80 Kappeij'iie van de Coppello, wiens i pleidooi zich in hoofdzaak aansloot f aan het in eerste instantie door hem e gevoerde. a Door het O. M., waargenomen door r den advocaat-generaal mr. Jolles, 3 werd gerequireerd dat het Hof het p vonnis a quo zal vernietigen en, op nieuw rechtdoende, bekl. zal veroor- p deelen tot een gevangenisstraf van ti 21 dagen. De uitspraak werd op 29 Ootober bepaald. De verdediger is voornemens om, ingeval het Gerechtshof beklaag de in strijd met het dictum der recht bank mocht veroordeelen, in cassatie te komen, ten einde eene beslissing 11 van den Hoogen Raad te verkrijgen. i Valsche munters. Een 25-jarig mode'maker en zijne i 66-jarige moeder stonden Dinsdag te p Rotterdam terecht, beschuldigd van e het maken en uitgeven van valsche t kwartjes. De le bekl. was modelmaker aan ,i de fabriek de Prins van Oranje te i 's-Gravenhage, doch werd wegens slapte van werk op het einde van i den zomer van dit jaar ontslagen, t Hij woonde daarna bij zijne moeder ij te Schiedam. Daar hy geen werk kon a krijgen en het zeer arm had, was bij a hem de gedachte opgekomen om val- j. sohe kwartjes te vervaardigen. Bekl. deelt nu aan de rechtbank mede op r welke wijze hij de kwartjes maakte, ji met het doel om ze als echte uitte geven. Hy zelf heeft van die door j hem gemaakte kwartjes uitgegeven, j terwijl ook zijne moeder hetzelfde heelt gedaan. Ongeveer 60 stuks heeft. hij er gemaakt. Bekl.'s moeder verklaart gezien te 1 hebben dat haar zoon kwartjes ver- j vaardigde en van die kwartjes er ge- nomen te hebben, ter betaling van de huur en tot aankoop van eetwa- ren. Bij hare arrestatie was zij nog in het bezit bevonden van 9 derge lijke kwartjes, doch hieromtrent ont kent zij de bedoeling gehad te heb ben deze uit te geven. Zij had eenige van die door haar zoon vervaardigde kwartjes uitgegeven, als zijnde door den nood gedrongen, daar zelfs het noodigsce eten niet in hare woning aanwezig was. Het O. M. toonde aan dat al het ten laste gelegde volkomen bewezen is. Hoewel de le bekl. allergunstigst bekend staat, zoo zal toch een ern stige straf moeten worden opgelegd, daar hij zioh aan een ernstig misdrijf heeft schuldig gemaakt. Eisch voor den zoon twee jaar, voor de moeder zes maanden gevangenisstraf. Sport en Wedstrijden. Het voorloopig bestuur dor onlangs te Leeuwarden opgerichte sportver- eeniging heeft thans zijn plannen bekend gemaakt. Het doe! ishet aanleggen van eene wielerbaan, een of meer lawntennis-, croquet-, criquet-, voetbal-, kaats- en kegelbaan; alle middelen te bezigen, om het terrein dienstbaar te maken aan het houden van wedstrqden op elk gebied van zomersport en, zoo mogelijk (in ver- eenïging met de IJsclub), ook van Letteren en Kunst. Na twee geslaagde repetities voor directie en -de regie, heeft de heer Willem van Zuylen een contract ce- sloten methet Neues Theater te Berlijn (Dir. Sigmund Liutenburg) natuurlijk met goedvinden *an de directie der Vereenigde Tooneelisten. Hij zal als Vriend Frits eon reeks van voor stellingen geven, die den 123n Decem ber zal beginnen. Rechtszaken. Een onwillig schutter. Dinsdag heefe voor het Gerechtshof te Amsterdam in hooger bc-roep te rechtgestaan de heer Greiner, beklaagd van verzet tegen den bode van den schuttersraad. Voor eenigen tijd was bekl. door d8 arr.-reohtbaok (4e kamer) van alle rechtsvervolging ontslagen op grond dat de bode, die den beer G. in provoost arrest wilde brengen, niet was in de rechtmatige uitoefening zijner functie. Do rechtbank nam nml. aan, dat genoemde ambtenaar wel bevoegd is tot het doen van exploiten enz., maar het arresteeren van onwillige schut ters niet tot zijne competentie be hoort. Van de uitspraak der rechtbank kwam het Openbaar Ministerie in appèl Ook Dinsdag werd de beklaag de die onwillig was geworden om aan zijne schutterlijke verplich tingen te voldoen na eene door hem van een offioier ondervonden belee- diging verdedigd door mr. J. GEMENGD NIEUWS. Men dacht tot nog toe, dat hefc bamboes alleen goed genoeg was om 1 er wandelstokken van te maken of 1 er rieten meubels van te vervaardigen. 1 Het schijnt echter, dat het ook goed is om gegeten te worden. Een Fransch geneesheer die bamboesriet verbouwt 1 in het departement Maine et-Loire heeft de jongste en sappigste loten dezer planten doen kokenhij liet 1 ze toebereiden als asperge. Toen hij ze verorberde vond hij, dat zy on- geveer smaak'en als Brusselsche kooltjes maar fijnereen ander voor- deel van deze plant is dat zij gezond is, licht te verteren en buitengewoon i goedkoop. De Chineezon en Japan- neezen, maken er, zegt men reeds j zeer lang gebruik van en bevinden er zich zeer goed bij. Dat is nu wel mogelijk, maar zal menigeen een zwak bewijs toeschijnen. Sinds toch I de reizigers in Oost-Azië hebben meegedeeld, hoe de inwoners van het Hemelsche Rijk veel houden van gebraden hondenvleesch en bloedzuigers, hebben heel veel mecschen eenig wantrouwen opgevat tegen de Chmeesche en Japannee- sche keuken. Zoo gaat net ons ook, maar daarom kan het bamboesriet wel lekker smaken. Een kogelvrij schild. Naar men beweert zou een uifste- 1 kend kogelvrij schild verkregen wor den door eenige lagen vl&szijde on- d8r de uniform te dragen. Gedurende den oorlog met China, droegen de Japanners, als voorbehoedmiddel te gen de koude, eene hoeveelheid dezer stof onder hunne kleederen, met het j resultaat dat het in vele gevallen 1 werkte als kogelvrij vest. Menigeen heeft zich er over ver wonderd hoe het kwam, dat, hoewel de gevechten in Mandsjoerije zoo schappelijk en na mijne vertrouwelijke mededeelingen verteld.bij mij, dat hij lord Disley was, de oudste z- on van lord Barmore, maar reisde onder zijn broers naam wegens familieoms'andigheden. „Drie maanden gele den maakte ik in Londen kennis met een amerikaansch meisje een bekoorlijk meisje. Ik ben nu in alle stilte naar Amerika gegaan, want mijn vader wil icij aan een nichtje uithuwen. Kom, laten wij eens op mijn succes drinken." „Den volgenden dag scheen Ridell tot mijn groote verbazing alle vrees te hebben verloren en was hij in eene vroolijke stemming. Hij sprak geruimen tijd met mij en deelde mij mede, dat hij op weg was naar eeni- ae kennissen in Philadelphia. Hij gaf zich geheel bloot. Ik zag, dat hij niet alleen een valsohen baard, maar ook eei> pruik droog maar er was nog sterker bewijs voor zijne identiteit aan te voeren. De vermiste Dra- mond bad de pink van zijne linkerhad verloren. Rodeil had schijnbaar vijf goede vingers, maar het viel mij op, dat hij zijn pink stijf hield en ze niet kon buigen. Bij nauwkeuriger onderzoek bleek mij, dat de vinger kunstig was nagebootst. „Niemand is voortdurend verstandig. Dit, dacht ik, is ongetwijfeld van toepassing op hen, die de politie ontvluchte o." „Zeg Germaine," zeide hij dien avond, „denkt ge, dat er detectives aan boord zijn?" „Detectivesherhaalde ik. „MiaschieD wel. Waarom „O, niels," zeide hij in verwarring. „Zoo even zag ik iemand, die er een scheen te zijn." Na een paar minu ten van stilzwijgen vervolgde hy, „ik zal blij zijn wan neer wii vfiilic te New-York ziin." „Waarom „O, omdat omdat ik mij niet op mijn ge mak voel op zee," zeide hij en zijne verwarring nam toe. „Is hij de man fluisterde mij dien avond lord Disley toe. Ja," zeide ik, „wann-er wij geland zijn, zü ik hem arresteerer." „Goed," gal hij ten antwoord. „Di° grap wil ik zien." Den volgenden dag beging Rodell een nog grooter dwaasheid. Wij waren bezig met een der spelen, die dikwerf op het dek worden gespeeld. Het was tamelijk warm en Rodell en eenige anderen hadden hunne jas sen uitgetrokken. Rodell begon zijne hemdsmouwen omhoog te schuiven maar plotseling bedacht hij zich en knoopte ze weer haastig vast, Maar ik had een blik kunnen werpen op het fraai getatoue3rd anker, ook een der kenmerken van den man die opgespoord werd. Dit was nu de Bluwe vos, dien wij niet hadden kunnen vinden! Een kind zou niet zoo onnoozel hebben gehandeld. ,.Ik arresteer le hem juist toen hij gereed stond om aan wal te gaar. Zijne verbazing was zoo komisch, dat ik er om moest lachen. „U een detective?" stamelde bij en verklaarde vervolgens luide zijn onschuld. Maar het hielp hem niets en toen ik sprak van valschen baard en pruik verviel hij in een somber stilzvqgen. Lord Disley wenschte mij geluk en bij het afscheid drukten wij elkaar hartelijk de hand. De lord was zoo minzaam de ho »p uit te spreken, dat wij elkaar nog eens zouden ontmoeten. „Den volgenden dag vertrok een boot naar Engeland en deze vervoerde mij en mijn gevangene. Sedert zijne in hechtenisneming bad bij Uec&ts bedreigingen tegen mij uitgesproken omdat ik een onschuldig man h d gearresteerd. Wij hadden een voorspoedigen overtucht en ik bracht mijn gevangene onmiddellijk uaar Man chester, natuurlijk opgewekt van stemming. „Dat ia Dramond niet, vriend," zeide de politie te Manchelier. „Neen," lachte ik, „maar wacht totdat de pruik en ae baard zijn verwijderd en kijk dan nog een.-." „Men verzocht Jepfon om zijne identiteit te komen vaststellen en toen hij kwam bad men de pruiken den valechen baard van den gevangene weggenomen. De eer waardige bankier drukte mij met warmte de band en fluisterde mij tie dat ik behalve op d9 gewone beloo ning nog op eene extra-vergoeding kon rekenen. „Rodell werd binnengebracht. Jepson keek hem schsrp aan en wendde zioh tuen tot mij: „Wat een vervloekte dwaasheid 1" riep hij woedend uit, „die man is evenmin Dramend als ik I" Het wa3 voor mij een zeer ernstige gebeurtenis en een tijd lang vertoonde ik mij nergens. Rodell wilde een schandaaltje verwekken en ik geloof dat hij 200 ontving als hij zich stil wilde houden. Wat echter mijne vernedering nog voltooide was een brief, dien ik kort daarop ontviDg. Ik heb flern hier in mijne portefeuille en draag hem steeds bij mij om te kunnen lezen, wanneer er weer gevaar bestaat, dat ik mij zou kunnen laten bedriegen. „Waarde de Warrel Ge zijt werkelijk een genie. Ik, uw vriend lord Disley,in Manc ester bekend wis P. D. Dramond, ben u zeer verpüchfi Ik ontdekte u oamid- delijk aan boord van de mailboot, maar dacht niet, dat de tiak voor ons zoo gemakkelijk zou zijn. Rodell was een acteur builen betrekking, met wieu ia kennis had gemaakt, en ik eloof, dat u met mij zult toestem men dat hij veel talent heeft ook wat betre't zijn vinger en het getatouëarde figuur. Maar dat u mij vertrouwdetWerkelijk het was prachtig. Uw steeds dankbare vriend, PERCY D. DRAMOND." „Neen," zeide de Warre, in antwoord op mijne vraag,, j „dien brief heb ik nooit aan mijne superieuren laten zien."

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2