ununum Eerste Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. De stem van het geweten. 13e Jaargang Vrijdag 18 October 1895. No. 3772 HAARLEM'S DAGBLAD ^B02STjSTEI3^EaTa?S^I?,IJ"S: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. 0.30 de omstreken en franco per post0.371/2 ■AJD'VZElR.TIElSrTIIEIISr: l 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advcrtentiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE d- Co. JOHN F. JONES. Succ.. Parijs 31bis Faubourg Mont mart re. Agenten voor dit Blad in den onitres zijn: Bloemendaal Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Santpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de Tol; HaarlemmermeerC. DOEKES; Spaarndam, C. HaRTENDORP; Zandvoort, J. ZWEMMER; Vehnx. L. VENUS; IJmuidenJ. J. TJADEN; Beverwijk, H. JUNGERIE, Koningstraat, Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. BlLJËTTËRi voor Veilingen en Aanbestedingen, voor FeestelUh- heden, Concoursen etc kan men ter Stoondrukkerj) va» dit Blad tot hoogst billijken pi ,js laten drukken. jVIcnwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur Uitgever J. C. PM800Ï. Officiësle Berichten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten, dat bij hunne beschikking van 10 Ootober j.l. aan Ramakers en Co. vergunning is ver leend tot oprichting van eene mineraal- fabriek door gaskraoht gedreven in het perceel aan den Koudenhorn No. 54. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten, dat bij hunne beschikking van 10 Ootober j.l. aan Segaar, Kromberg en Co. vergunning is verleend tot uitbreiding door ver grooting van eene bakkerij in het perceel aan de Ged. Oudegracht No."" Politiek Overzicht. Voor eenigen tijd is gemeld, dat een groot aantal brieven, door von Hammerstein, den voortvluchtigen ex-leider van de conservatieve partij in Duitsohland, in handen zijn ge vallen van sooiaal-democraten en an deren, die er, naar te verwachten was, gebruik van zullen maken om door het verwekken van politieke schandaaltjes hunne tegenpartij af breuk te doen, wat hun naar men zegt, zou kunnen gelukken als zij tot openbaring der brieven besloten. Bekende rechtsgeleerden moeten ech ter wegens de perswet openbaarma king onmogelijk geacht hebben. Men moet er zelfs aan twijfelen of in het parlement met zijn vrjjheid van spreken woordelijke aanhalingen mogelijk zijn, vanwege de „plompe ongegeneerdheid" waarmee de „aan den Koning getrouwe mannen" zich in hun particuliere brieven somtyds uitdrukken. Van den kant van de antisemieten wordt daarentegen smalend in twy- fel getrokken of briefwisseling van v. Hammerstein waarmee men dreigt, wel in 't gen,. 1 bij de radicalen be rust, en of niet <L'es groole foppage is, eenvoudig om de conservatieve politici wier geweten niet geheel zui ver is, samen schrik aan te jagen. De Times verneemt uit Konstanti- nopel dat vele Armenische winkels, die reeds geopend waren, weder ge sloten zijn op bevel van het Arme- nisch comité ot den bond der Hoet- sja's, die. volgens den correspondent der Standard daarbij een waar schrik bewind uitoefenende agenten van den bond dwingen, onder bedreiging van zware boeteD, alle Armenische winkeliers om onmiddellijk hunne winkels te sluiten, met het doel om daardoor in de stad den sobyn te bewaren van een heersohende pa niek, niettegenstaande velen genegen zijn om hun zaken weer te hervat ten. Deze winkeldwang veroorzaakt aan de Armeniërs belangrijke ver liezen, talrijke wissels bleven tydens de sluiting onbetaald of geprotes teerd omdat de winkeliers afwezig zijn. Volgens den correspondent der jDaily News bestaat ,er grond om een hernieuwing der paniek teKon- stantinopel te verwachten, want niet alle Turken komen hun beloften na, dat de naar huis uit de kerken te ruggekeerde bevolking ongedeerd zou blijven. De Turksche politie heeft bijvoorbeeld de aan de Arme niërs door vreemde gezanten ver strekte vrijgeleidekaar ten afgenomen ook zijn de moorden op Armeniërs weer hervatvier hunner zyn afge maakt ia de Kassim-pasja-wyk, en ettelyken zyn gewonddientenge volge beginnen de Armeniërs weder in de kerken te vluchten. Berichten uit Akhissar, aan den Anatolisohen spoorweg, waar 160 Turksche en-60-Armeensohe familiën wonen, vermeerderen de paniek te Stamboel. Het blijkt toch dat tydens woelingen, die door Turken werden aangestookt, op een marktdag 50 Armeniërs koelbloedig vermoord zijn, en nog meer verwond. De aanval der Turken geschiedde met, voorbe dachten rade, en onder het uitroepen vanWaarom deze ongeloovigen gespaard I Doodt hen De aanvallers hadden revolvers en messen. De Ar meniërs zouden ongewapend zyn, en vele lijken in putten zijn geworpen. Het districthoofd moet de verant woordelijke aanstichter zijn. Een na burig distriotshoofd moet alles ge daan hebben om de Chr,stenen te redden. De vrouwen en kinderen zouden dan ook gespaard zijn ge bleven. De Daily Chronicle verneemt uit Konstantinopel Volledige anarchie heerscht nog te Trebizonde. De Russische koop vaardijstoomer Azof ligt op de reede met 2000 Christenen aan boord. Ook andere handelsbooten zyn over- vuld met vluchtelingen, die op de gelegenheid waohten naar Batoem te gaan. De meeste vluchtelingen zijn Grieken. De Fransche en Russisohe gezant te Konstantinopel hebben Saïd Pasja een finaal hervormingsplan voor Armenië aangeboden, hetwelk overeenstemt met de voorstellen van Mei en dus de concessiën doet. De mogendheden laten den eisch varen dat Armenië een ohristelijke land voogd, door de mogendheden be noemd, moet hebben, maar het ergste is dat de gezanten te Konstantinopel wel eensgezind zijn, maar de drie mogendheden, die samen heeten te gaan, niet. Rusland wil geen vrij. vooral geen zelfstandig Armenië. Naar de engelsohe gezant uit Kon stantinopel Woensdag heeft geseind. schynen de onderhandelingen der mogendheden met den sultan over het ontwerp tot hervormingen in Armenië nu zeer veel gevorderd te zijn. Ten minste de turksche minister van buitenlandsche zaken heeft het al goedgekeurd en de handteekening van den sultan zal zich niet laten wachten. Reeds is aan de engelsohe regeering gemeld, dat de quaestie als optrelost kan worden beschouwd. Volgens een berioht uit Seoel is 'het lijk van de Koningin van Korea gevondende moordenaars moeten Japan che sosji's zyn. De qaar Korea gezonden minister Komoera heeft in last de moordenaars te straffen, als het Japanners zijn. Ook te Jokohama is berioht ont vangen dat de koningin van Korea bij een opstand is gedood. Een keizerlijke ordonnantie is uitge vaardigd waarbij het den Japanners verboden is om zonder bijzondere vergunning Korea te bezoeken. Te San Franoisco is uit Honoloeloe op Hawaï bericht ontvangen, dat daar den 7en een troep gewapenden zyn geland, en, na de inboorlingen onder vraagd te hebben, met een schoener, die men hield voor een Zuid-Ameri- kaansch schip, zijn weggevaren. Op Hawaï schijnt men den inval van een expeditie te vreezen, want nieuwe soldaten zijn geworven en de politie togravure, oneindig beter. Alleen zijn deze procédés natuurlyk duurder. De grensregeling met HEEMSTEDE. Onze lezers hebben m ons vorig Nr. het volledig wetsontwerp gevon den betreffende de annexatie door Haarlem van een gedeelte van Heem stede. Het betreft zooals men weet hoofdzakelijk den Hout, die reeds sedert jaren door Haarlem onderhou den en bewaakt wordt. Hierop grondde Haarlem dan ook voornamelijk zyne aanspraken op de annexatie van dit STADSNIEUWS eerste en vierde pagina. Haarlem, 17 October. Sta&lbad Haarlem. Bovengenoemde onderneming zendt ons een reclameboekje ter inzage, waarvan de tekst geschreven is door dr. C. E. Daniels, die reeds meer over het Staalbad publiceerde en in dit werkje nieuwe blijken geeft van zijn bekwaamheid om medische zaken zóo mede te deelen, dat de lectuur ook boeiend is voor den leek. Om het aantrekkelyker te maken heift men er dertig plaatjes in ge maakt, afbeeldingen van mooie pun ten in en buiten Haarlem; het zyn zinco's genomen naar photografiën. Ons moet van 't hart, dat deze af beel dingen ons niet fraai toelyken: ze zijn wazig en onduidelijk, wat des noods te begrijpen is bij een cliohé van een bosohgezicht maar Diet by scherp belijnde gebouwen als het Paviljoen en het Stadhuis. Vergissen we ons niet, dan zal dit boekje in 4 talen worden uitge geven, ook nog in fransch, engelsch en duitsch. Missohien zou het Staal bad Haarlem er toe kunnen komen, in de voor 't buitenland bestemde edities andere afbeeldingen te geven. Het is immers van overgroot belang dat de vreemdeling een goeden in druk krijgt van Haarlems natuur- sohoon en van zijne mooie gebouwen, een indruk dien de zinoo's in de hollandscho editie hem niet zullen geven. Voor mooie platen is de zinoographie evenwel weinig geschikt, daartoe leent zich de lichtdruk, Alberttypie of pho- Bet zal zeker velen onzer lezers aangenaam zyn eens te vernemen welken weg het wetsontwerp verder volgt. Uit de burgery moeten door de kiezers voor den Gemeenteraad een en dertig personen worden ge kozen (even zooveel als er Raadsle den zyn) die met de Raadsleden over het wetsontwerp beraadslagen en hunne voorstellen tot aanvulling, uitlating, verandering of verbetering van het ontwerp indienen bij Ged. Staten, welk College deze opzendt naar de Regeering. Hetzelfde ge schiedt te Heemstede, waar negen ingezetenen worden toegevoegd aan de negen Raadsleden. Ten slotte dient de Hooge Regee- tidg op de gewone wijze het wets ontwerp bij de Tweede Kamer in, die er over beraadslaagt en beslist. Zeer spoedig kan dus die beslis sing nog niet worden verwacht. De verkiezing van de 31 ingeze tenen hier ter stede is bepaald op -5 -November a.s. Wil men aan een onbeschrijfelijk verwarde stemming ontkomen, dan zullen de kiesvere nigingen, op de gewone wijzen de leiding in handen moeten nemen en een en dertig candidaten voor moe ten stellen. Het eenvoudigste zou zeker wezen, dat de besturen van de vier bestaande kiesverenigingen Vooruitgang, de R. K. kiesvereni ging, Burgerplicht en Nederland en Oranje dezer dagen bijeenkwamen en eenstemmig werden Jover den can- didatenlijsi, immers met dezegrens- quaestie hebben godsdienst nooh politiek iets uit te slaan. Onder de bewoners van Heemstede die wanneer dit ontwerp tot wet wordt verheven, binnen bet grond gebied van Haarlem zullen vallen, noemen wy de dames Sluyterman van Loo, mevrouw Van Praag, Schoi- tens Familiehotel, mevrouw van Taack Trakranen, Dr. Posthuma, mevrouw Visser van Hazerswoude, baron Van Tuyll en den heer Bunge, die alle groote perceelen bewonen. De villa van den heer Victor valt er buiten. Burgemeester en Wethouders advi- seeren gunstig op een verzoek van vyf bewoners van de Nieuwe Gracbt, tussohen Nassauplein en Kinderhuis- vest, om hun het achter hunne tuinen gelegen gedeelte Nassaustraat, dat slechts een overbodige doorgang is, te verhuren, om een einde te maken aan den overlast dien zy in hunne huizen en tuinen ondervinden van de in dat gedeelte straat dikwijls neer- schende baldadigheid en zedeloos heid. Dit gedeelte straat verkoopen, zoo als adressanten aanvankelijk verzoch ten, aohten B. en W. ongewenscht. Tevens verzoeken de aannemers Giebels en Van Servellen om een gedeelte van die straat aan de zijde van de Kinderhutsvest te huren, waarop B. en W. evenzoo gunstig adviseeren. Onderlinge Brand«raarborg Vereeniging. Het aantal deelhebbers in de On derlinge Brandwaarborg Vereeniging voor de gem. Haarlem op 1 Juli 1895 bedragende 150 met een verzekeid bedrag van f 1,157,385 vermeerderde in het derde kwartaal van 1895 tot 161 met een verzekerd kapitaal van f 1,236,035. Door het Bestuur van de Kook school wordt de gelegenheid gegeven aan 20 meisjes uit de volksklasse van 14 tot 16 jaar, om een cursus te volgen, die 28 lessen zal omvatten. De rechtbank veroordeelde in hare zitting van beden wegens diefstal van honigzoet bij den heer A. J. W. Smits den kuiper van der Linden tot een jaar en den werkman Van de Pol tot 10 maanden gevangenisstraf. Gemeenteraad Beverwijk Vergadering op Dinsdag 15 October s'avonds 7i/s ure. Bij afwezigheid van den burge meester, wiens vorlof wegens onge steldheid met drie weken is verlengd, nam de heer Tegel, de oudste wethou der, den voorzitterszetel in. Na openiDg der vergadering werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen waren le. Goedkeuring door Ged. St. van het Raadsbesluit inzake personeel der Herhalingsschool. 2e. Berioht van 't zelfde college in zake Hoofd. Omslag. 3e. Berioht van den huurder van gemeenteland, Kolijn. Naar aanleiding daarvan wordt besloten, dien huurder met 24 Dec. a.s. te ontslaan en 't land opnieuw te verhuren. 4e. Missive van Ged. Staten, vra gende bericht en raad op het voorstel I van B. en W. hun gedaan, om jaar- wedde van burg. en secretaris te breu- i gen op f 1000. Wordt met algemeene stemmen besloten gunstig te berichten. 5e. Rapport over de rekening der d.d. Schutterij. Goedgekeurd, met een paar opmerkingen ten doel hebbende zuinigheid in administratie en goed beheer van het magazijn aan te be velen. Daarna boden B. en W. de be grooting der gemeenteuitgaven en die van 't burgerlijk armbestuur den Raad aan. De eerste in ontvang en uitgaaf j f62,264,84, de tweede f 1279,18. j De Voorzitter benoemt tot com- missie van rapport de H.H. Water- schoot van der Graoht en Braun. j Bij de rondvraag maakte de heer Waterschoot opmerkzaam op de werk- zaamheden aan de tram en de straks I op 't nauwe deel der Breestraat las tig wordende wyze van opgooien van zand en keien. De Voorz. zegt dat den ondernemer is aangezegd met bestraten te beginnen, terwyl gezorgd zal worden voor 't geen de heer Waterschoot van der Gracht heeft opgemerkt. De openbare vergadering wordt hierna gesloten. Vergadering van den Gemeen teraad van Velsen, op Dinsdag 22 October 1895, vcorm. 1011 uur. AGENDA: 1. Installatie der nieuwbenoemde leden A. D. C. Clarion en J. R. Wiiste. 2. Adres A Meester, onderwijzer om eervol ontslag. 3. Id. L. van Kage. om gebruik van gemeentegrond. 4. Id. A. Snellenberg, c.s. in zake het maken van muziek in Koffiehui zen enz. 5. Id. J. Langeveld, om de gewone jaarlijksche vergoeding voor betee- keniog van vervolgingsstukken aan onvermogenden. 6. Id. A. Kuipers, om gebruik van een lokaal te IJmuiden, voor zang onderwijs. 7. Verbuur tuinijes Meersboef. 8. Aanbesteding straatverlichting te Santpoort en Velsen. 9. Behandeling der overeenkomsten tusschen de armbesturen en de ge neeskundigen. 10. Id. van de begrooting der arm besturen voor 1896 met de aange vraagde subjidiën. 11. Id. van de gemeentebegrooting dienst 1896 met bijbehoorende en daaruit volgende besluiten. 12. Reclames hoofd.omslag primitief kohier 1S96. Op de Woensdag te Halfweg ge houden paardenmarkt stonden 61 paarden aan de lijn er waren veel kooplieden, waaronder een tiental buitenlandsohe; wegens geringen aan- voor was de handel stugde pryzen liepen van f100 tot f290. De begrootiDg der gemeente Sloten wijst aan in ontvang en uitgaaf f69530 67,. De hoofdelijke omslag bedraagt f 14000onderwijs en arm wezen eisohen f22425 en f6860. De begrooting der gemeente Bever wijk bedraagt in ontvang en uitgaaf f62264,84. Ten nadeele van den landbouwer D. in den Houtrakpolder is een koe ontvreemd, die pas te Purmerend was gekocht. BINNENLAND, Parlementaire Praatjes. De Kamer werkt sedert Woens dagochtend 11 uur weder een paar dagen in het openbaar. Want zij werkte reeds dagen achtereen in stilte, in de afdeelingen, en Vrijdagochtend gaat zij met het afdeelingsonderzoek verder. I Dat is het eerst besloten in de Naar het fransch van ETIENNE ENAULT. HOOFDSTUK I. i) De klokken te Londen verkondigden het middernach telijk uur. De stralen van eene groote, echoone maan, die op haar hoogste punt stond, drongen door de wa zige mist. De straten lagen voor het meerendeel ver laten, alleen vertoonde zich hier en daar de schaduw van een politieagent, voortstappend langs de muren. Op dat oogenblik bereikte een man de Blackfriars-brug. Met langzame schreden liep hij voorwaarts. Zijn gang was onregelmatig en toonde aan, dat hij onder invloed van stjrken drank verkeerde. Deze man kon ongeveer vijftig jaar oud zijn. Hy was groot en mager, zijne ma gere trekken en lange neus gaven aan zijn gelaat eene uitdrukking van schranderheid en sluwheid, die men gemakkelijk voor goedhartige geestigheid had kunnen aanzieD. Eene lange bruine j is reikte hem tot aan de hielen. Zijn hoofd was bedekt met een van die vilten hoeden in den vorm van een afgeknotten kegel, welk model begint te verdwijnen, zelfs in Engeland. Groote gouden ringen hingen in zijne ooren en gespen van hetzelfde metaal glinsterden op zijne zware schoenen. Terwyl hij onder het gaan over de brug flauwe kron kelingen beschreef, sprak hij hardop in het fransch. Zijn spraak, niet vermengd met engelsche uitdiukkin- gen, toonde genoegzaam aan. dat hij afaomstig was van gene zijde van het Kanaal. Zyn zware tongval bij de uit spraak, gevoegd bij de keelklanken die hij bij sommige lettergrepen deed hooren, hadden eiken fransoben taal geleerde de zekerheid gegeven, dat hij uit Beueden- Bretagne afkomstig was en niet dikwijls die landstreek had verlaten. „Een millioenriep hij uit met groote begeerigheid. „Het geldt hier de erfenis van een millioen 10, waarom zou ik, Philippe Kerven, niet mijn deel mogen hebben van deze prachtige som 1 Welk een heerlijx, genotvol leventje zou ik dan hebbenWat zou ik lekker eten en alles van het fijnste drinken. En elan hoe schoon, hoe prachtig zou mijn huis ginds in mijn geboorteland er uitzien. Men zou in de ometreken van Morlaix ner gens zoo iets schoons aanschouwen. Ik zou gelukkiger zijn dan een indische nabob Maar neen 1" ver volgde bij, met diep gevoelde begeerte; „als ik een deel had, dan zou ik ergens in een ver van hier gelegen land trachten een groot fortuin te verzamelen. En wie weet? misschien werd ik ook nog wel millionair." Hij zweeg en gedurende een oogenblik scheen hij te genieten van dit heerlijk droombeeld van weelde en overvloed. Daarna hernam hij mistroostig: „Wat te doen Door welka list zal ik mij van een brok van de buit meester maken Den geheelen avond heb ik mijn hoofd reeds gekweld en zelfs heb ik mijn brein overprikkeld door flink wat, portwijn te drinken. En nietsniets I geen enkele gedachte is mjj te binnen geechoten. Voor den drommel, ik zou mij aan den dui vel willen verkoopen als hij mij een ingeving bezorgde, die mij in staat stelde mijn vurigen wensch in vervul ling te brengen. Maar laat ik zwijgen. Belzebub heeft zich reeds van mijne ziel meester gemaakt. Hij zal voor zoo weinig geen kosten maken." Hij zuchtte, bleef plotseling midden op de brug staan, kruiste zijne armen over de borst en giüg vervolgens voort zijne gedachten overluid uit te spreken, terwijl hij zijne woorden vergezeld deed gaan door een hoofd schudden, dat veel overeenkomst had met het schom melen van een boot. „Ja, ja, vriend Lucifer," zeide hij, „ik ben tcch nog niet zoo heel erg te verachten. Ik ben een twaalftal jaren geleden, dat moet ik bekennen, struikroover ge weest, maar sedert dien tijd heb ik als een volmaakt eerlijk mensch geleefd, niet waar? Het ambacht van roover kwam mij toch ten slotte niet zoo winstgevend voor en ook tamelijk gevaarlijk zoodat ik mij voorzich tig onder de deugdzame menschen ben gaan rang schikken. A1b kamerdienaar in dienst bij een millionair heb ik zijne beurs en garderobe niet te veel geplunderd. Als zijn factotum heb ik hem bijna geheel juiste reke ningen voorgelegd. Het is waar, dat mijn meester alles zoo nauwkeurig onderzocht, dat het mij misschien on mogelijk zou zijn geweest misbruik van vertrouwen te manen. Hoe het ook zij, ik heb gedurende twaalf jaar boete gedaan voor de zonde van eene avontuurlijke jeugd en heer Astaroth, tegenwoordig verdien ik wel, dat ge mij voor mij wel den prijs betaalt, dien ik er voor vraag. En dan, wat vraag ik nog? een denk beeld, ziedaar alles. Maar een denkbeeld, dat mij on middellijk rijk maakt, door mij een deel te geven van de erfenis, die mijn meesier epotdig zal nalaten, want hij zal niet lang meer leven mijn meesterHa, ha, hadie aartsschelm die u weldra geheel od al zal toe- behooren, dat verzeker ik u ondanks zijn wel wat laat berouw en zijne pogingen om goed te maken wat hij misdeed. Ha 1 ha! ha!" Hij lachte met een schaterlach, alleen eigen aan drongen menschen en zenuwachtige vrouwen. Al lachen de zette hij zijne wandeling voort. Na de Blackfriars- brug te zyn overgegaan 6loeg hij New-Bridge-Street in om zich naar Thames-Street te begeven, waar hij zijn kamer had. Hij lachte nog toen hij plotseling twee schitterende voorwerpen voor zijne borst zag en twee stemmen boorde, die hem terzelfder tijd de volgende woorden toebeten „Not only one word, or you will be killed 1" (Geen woord of het is uw dood.) Zijn lachen werd afgebroken toen hij bemerkte, dat de punten van twee dolken op zijn hart gericht waren en hij begreep te doen te hebben met twee voor niets terugdeinzende roovers. Door de gewone uitwerking van plotselinge en heftige aandoeningen op het brein van beschonken lieden, was Philippe Kerven onmid dellijk nuchter. Hij herkreeg onmiddellijk zijne koel bloedigheid en overwoog zijn toestand. Dit stelde hem

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1