laarbij ;ben uitgegaan van bekende feger herhaaldelijk toegepaste ver dingen tussehen de gemeente jer inwoning en het geheele rijk. dikwijls heb ik deze taak in egere opstellen behandeld, dat ik £over thans om herhaling te ver den ben heengegleden met verwy naar vroegere opstellen over zelfde onderwerp. Jat mijne berekeningen en sohat- jen in dit opzicht eenig vertrou- j verdienen, is herhaaldelijk ge ien. Zoo berekende ik in 1885 het Ital kiezers naar de tegenwoordige [eling die toen nog ingevoerd moest rden) op 310,000 (zie Vr. d. T. 16 I bladz. 98) mede iets ruimer i het later gebleken werkelijke ,al* Door veel oefening en onbevan- blik raakt men thuis in cijfers ftjk een arts op die wijze het juiste j krijgt op kranken. Ook hier ben geheel onbevangen te werk gegaan heb er naar gestreefd om de meest ste uitkomsten te verkrijgen. Ik ïf toe dat dwaling niet is uitgeslo- i; het aantal kiezers voor het ryk ik als voorloopigdaarbij de ver- iohting uitsprekende, dat de verte- awoordiging de regeering zou uit- bdigen hieromtrent meer lioht te tsteken; hoe dit mogelijk is wilde idoor mijne proeve van bewerking htoonen. Zoolang niets beters is leverd houd ik mij aan de met de ierste zorg opgestelde getallen, jjn doel was niet een „raadsel op lossen", maar het gewichtige vraag- ak dat door de regeering is gesteld lover de middelen reiken te beant- Oorden." Stemdwang. De Standaard heeft reeds r en itikel gewijd aan de quaestie van emdwang, en daarin verklaard, dat emdwang als stelsel niet aanbeve- nswaardig is. In een tweede artikel pandelt zij de meer praotisohe zijde in deze quaestie, door prof. Fruin bgeworpen. [Stemdwang kan niet uitgeoefend lorden door het gebruiken van mid- èlen als: eene kleine boete, pubü- atie en ten slotte schrapping van do iezerslijst, daar deze middelen geen wang, maar strafmiddel zijn. j Eerst dan, wanneer de overheid en halsstarrigen kiezer met de erke hand naar de stembus kon eepen en hem dwingen een biljet a de bus te doen, zou van stemdwang prake kunnen zyn. Waar echter de bogen, .stemdwang" door prof. ruin c. s. voorgesteld er juist op itloopt, dat de onwillige of onver- chillige kiezer nooit meer stemt en elfs niet meer stemmen mag, daar eidt de door hen voorgestelde straf uist tot het tegendeel van wat door len was bedoeld, meent de sohr. n de Standaard. Bovendien merkt de Standaard cp, lat het onlogisch is stemdwang voor tiesdwang in de plaats te stellen. In de derde plaats gelooft de Stan- iaard niet, dat de verkiezingen bij nvoering van den stemdwang er ralmer op zouden worden. Integen deel: als men wist, dat de lieden van het ,kan-me-niet-sohelen"-gild bijna voltallig aan de stembus te wachten waren dan gelooft de Bchr. zou de aotie nog veel scher per worden. „Hoe meer ge met kiezers te doen krijgt die dikhuidig zyn en dat zijn deze soort lieden hoe soherper de punt moet zyn, aan den stok. ■waarmee ge ze prikt." Politiek zou het resultaat evenmin bevredigend uitvallen, betoogt de «tand. in de vierde plaats. Een parlement heeft alleen zedelyke 'kracht, zoo het in zijn welbewuste imeerderheid de uitdrukking is van leen politieke aotie, die even welbe wust in den volkskring gaande is. Maar geraakt ge in een toestand, dat de meeste keuzen voor het Par lement beslist zijn door een fio- tieven factor, die niet door de actie van het volk, maar door me- ohanischen dwang in beweging werd gezet, dan ontbreekt die zedelyke veerkracht aan uw Parlement ten eenenmale. Ge hebt in uw volk een deel dat politiek leeft, en een ander deel, dat politiek nog dood is. En nu komt uw stelsel van stem dwang er kort en goed op neer, dat ge het politiek levende deel sobaak- mat laat zetten door het politiek doode deel. Maar dan ook met het noodlottig gevolg, dat de zedelyke veerkracht uit het volk, die uw par lement dragen moet, en alleen krach tig kan maken, gebonden wordt. Eindelijk geldt als argument tegen stemdwang, dat wat voor België misschien wenschelyk kan zyn, voor ons volk zeer ongeschikt zou blijken. Koloniën. Aan het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het gou vernement Atjeh en Onderhoorighe- den, loopende van IS tot en met 30 Augustus jl., wordt door de Jav. Ct. het volgende ontleend Groot-Atjeh. Op onze versterkin gen te Biloel en Senelop vielen nu en dan eenige sohoten. By eerstge- noemden post werden daardoor twee Inlandsche genie-soldaten, die bezig waren het dak te repareeren, lioht verwond. De werkzaamheden aan den kolensteiger te Sabang (Poeloe Weh) vorderen goed. De eerste schroefpa- len waren gezet. Onderhoorigheden. Westkust. In den politieken toestand ter Westkust kwam geene verandering. Noordkust. Den 15en Augustus jl. waagden eenige kwaadwilligen eene poging om Deoauville-rails die in kampong Kramat (Segli) geborgen waren, te roovenzy werden eohter 1 door de bevolking ontdekt en vlucht ten onder het lossen van eenige soho ten op de Chineesohe wijk, waardoor echter geen nadeel werd toegebracht. Oostkust. De berichten omtrent een beraamden aanval van het bekende bendehoofd Nja Mamat Perlak in het TamiaDgsche waren, na onderzoek, gebleken onjuist te zyn. Genoemd hoofd bevindt zich thans te Rantau Pandjang. De weergesteldheid was'regenaoh- tig, gepaard met hevige winden. De gezondheidstoestand was gedurende den verslagtijd ongunstiger. Het ge middelde ziekteoyfer bedroeg 26 te gen 17 en dat van de beri-beri 11 tegen 6 tijdens den vorigen verslag tijd. Het sterftecijfer was hooger. Uit Ampenan wordt aan deSoer. Ct. beriohtDe rust keert langzamer hand terug en daarmee het vertrou wen onder de bevolking. De passers zyn druk bezocht, de Chineesohe toko's verrijzen als paddestoelen uit den grond en zijn goed gesorteerd. Zelfs meubelen kan men thans hier krijgen. Arabieren zyn in grooten getale komen opzetten. De verhouding tussehen de Balisohe en de Sassak- sche bevolking is bevredigend. De majoor der infanterie L. T. H. Cranen is 11 September op Lombok overleden tengevolge van een val van het paard. Uit Boeleleng is 10 dezer aan de Soer. Ct. getelegrafeerd, dat van Lombok per Sindoro werden geëva cueerd twee EuropeeHohe onderoffi cieren en 10 minderen benevens vijf Amboneesche en twee inlandsche minderen, bovendien eenige dwang arbeiders en de Rus Malingan. De laatste schijnt nu minder tegen het Lomboksche klimaat bestand te zijn dan vroeger. Uit Soerabaja is 12 dezer aan de Loc. bericht, dat de heer Sohrok ver moedelijk den waarnemend offioier van justitie, en den rechter-commis- saris, mr. Cordes, naar Malang zal volgen, om nogmaals met den moor denaar zijner eohtgenoote en eenige getuigen geoonfronteerd te worden. GEMENGD NIEUWS. De administratie der Belgisohe spoorwegen is met de betrekkingen der slachtoffers van de ramp by Ottignies in verbinding getreden tot het vaststellen der te betalen schade vergoedingen. Er zyn 20 dooden, wier familieleden schadeloos gesteld moeten worden; verder eisohen 94 gekwetsten schadevergoeding. De administratie heeft te zamen reeds een millioen francs toegezegd. Merkwaardig is dat op de plaats des onheils 80 hoeden en 60 parapluies zijn teruggevonden, dooh sleohts 3 portemonnaies, ofschoon de meeste slachtoffers verklaren hun portemon- naie kwyt te zijn. Een moordaanslag. Een opzienbarende aanslag heeft te Brussel plaats gehad. De directeur van de stads-waterwerken, de heer Bocqué is op straat aangevallen door een ontslagen werkman, denanarohist Sermon. De moordenaar is in hechte nis genomen. De Indép. Beige bevat reeds uit voerige bijzonderheden over dezen moordaanslag. Deze had plaats op den hoek van de rue Vilain XIV en de avenue Louise; de moordenaar greep den heer Bocqué by de keel en bracht hem met een driekantige vyl, waar aan een scherpe punt geslepen was, eenige steken toe in de zijde en in den pols. De moordenaar werd door eenige werklieden gegrepen, voordat hy zijn slaohtoffer kon dooden. De man legde voor den commissaris van politie niet het minste berouw aan den dag; het is een dronkaard, die om zijn slecht gedrag voor een maand geschorst was door den direoteur en zioh daarover wilde wreken. Van zyn anarchistische neigingen rept deind. beige niets.) De toestand van den gewonde is, ondanks het zware bloedverlies, be vredigend. Naby Gent is weer eene werksta king uitgebroken te Ledeberg in de fabriek van ohemisohe produotender firma Leirens. De politie en de gen darmen moesten Donderdagavond tusschenbeide komen, om baldadig heden van de werkstakers te beletten. Deze laatsten vertoefden Woensdag morgen in dreigende houding voor de fabriek, die bewaakt wordt. De strenge handeling van den inge nieur der fabriek is de oorzaak van de werkstaking. Een nieuwe poging is aangewend, om de metaalbewerkers het scheids gerecht te doen aanvaarden. Delibe rale en katholieke metaalwerkers- gasten zyn genegen, het scheidsge recht aan te nemen dooh met patroons vreemd aan de look out. De soo'alis- ten verzetten er zich tegen. Een defi nitief besluit zou heden op de alge- meene vergadering, genomen wor den. Een stoker is door het assisenhof te Brussel veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf, omdat hij hevig op zijn vingers had gefloten toen de Koning voorbyreed. Een groom, be schuldigd van te hebben geroepen „Weg met den Koning 1 Weg met de stille verklikkers 1" en dergelijke be- Ieedigende uitdrukkingen meer, werd door de jury vrijgesproken, na een goed pleidooi van zyn advocaat, die betoogde dat het ten laste gelegde niet te bewijzen was, en dat hetjon- gemensch zioh altijd onberispelijk had gedragen. Zekere von Ganting had een zegel gestolen van de hoogesohool te Bern, waarmee hy valsche doctorsdiploma's vervaardigde, een zeer lucratief be drijf. De man werd echter verklapt en tot gevangenisstraf veroordeeld Nadat hy ontslagen was, trok hij naar het buitenland, en nü komen in Zwitserland herhaaldelijk beriohten dat hij zyn beroep voortzet. Blykbaar heeft hy dus meer zegels gestolen. Vooral in Engeland vinden de val sche diploma's grif aftrek. Waar von Ganting thans zijn atelier heeft, kan de Zwitsersohe justitie tot nu toe niet te weten komen. De Duitsohe stoomboot Bmma is, op reis van Rotterdam naar Ronasz, ter hoogte van Duinkerken in aan varing gekomen met de bark Pacifique. De bark zonk en twaalf opvarenden verdronken Een Indisch telegram aan het Nieuwe van den Dag meldt, dat het Portu- geesche oorlogsschip op zyn weg naar Timor, op het Portugeesche gedeelte waarvan onlangs de ongeregeldheden ontstaan zijn, gestrand is op het rif, bij Kapo Posang, eilanden in de straat van Makassar. Het Nederlandsche stoomschip Gouverneur-Generaal Mij er is ter hulp gezonden. Een nieuwe manier van het betalen van abonnemen, medegedeeld uit Ganzen Green (Kentucky) aan de Herald: abonnementsprijs voor éen jaar20 pond varkensvleesoh, of 10 pond worsttweeschepelaardappelen; vijf schepel rapen; tien kippen; een schepel uienl Een jongen, die met vier anderen, voor den politie-rechter te Bradford gebraoht was wegens het werpen van steenen, redde zioh en zijn mak kers door den politie-agent, van wien de beschuldiging uitging, de volgende op cross examination gelykende vra gen te stellen Hoe vele ruiten, zegt gij, dat ge broken waren? Politie-agent. Vier. Jongen. En hoe vele steenen vondt gij binnen in het buis Politie-agent. Drie. Jongen. Maar hoe kunt gij vijf jon gens beschuldigen van het inwerpen van vier ruiten met drie steenen De politie-agent wist niet wat te antwoorden, en de jongens kwamen zonder straf vrij. Een Fransohman die den lugubren naam Assassin (moordenaar) droeg, kreeg vergunning deze te veranderen en nam na rijp beraad den naam van Berge aan. Toen de stukken in orde waren, vernam hij tot zyn ergernis, dat hy den naam had gekozen van den eersten adsistent van den beul Deibier, die bestemd is Deibier op te volgen in zijn afsohuwelijke be trekking. Bij een regiment in de omstreken van Parijs verliest een reservist zijn portemonnaie. Een kameraad vindt die en brengt hem bij den kolonel. De kolonel geeft aan den eerlijken vinder een nacnt-permiBsie. Den anderen dag worden er zes portemonnaie's gevonden. De kolonel geeft zes naoht permissies voor de eerlijke vinders, maar acht en veertig uren provoost voor elk der verliezers. Daarna zyn geen portemonnaie's meer verloren noch gevonden. Do werkstakers te Carmaux. Er is een moordaanslag gepleegd op den directeur van de glasblazery te Carmaux. De heer Rességuier kwam met zijn sohoonzoon uit de fabriek, toen een man een revolversohot op hem loste; de kogel veroorzaakte sleohts een kneuzing, want de kracht werd door de kleeaeren gebroken. De misdadi ger nam de vluoht en wist te ontko men; vermoedelijk is het een werk staker, wien het hoofd op hol is ge bracht door de heftige redevoerin gen van Jaurés, Millerand en an dere commis-voyageurs ^werkstakin gen. OndankB de dreigende taai van deze heeren en ondanks de manoeu vres van allerlei aard om de hervatting van den arbeid te verhinderen, wordt er in de fabriek tooh weei gewerkt. Dinsdagmorgen is de eerste ploeg werklieden, die de heer Rességuier heeft aangenomen, aan de arbetd ge gaan; er wordt nu reeds gewerkt door 200 man, en over aoht dagen door 400 man. De horvatting van den arbeid heeft een diepen indruk gemaakt op de werkstakersdesooialistischeredenaars hadden hun wys gemaakt, dat de aangekondigde openstelling van de fabriek slschts een manoeuvre van den patroon was, maar dat geen der werkiieden er toe zou overgaan. De orde is geen oogenblik verstoord; alle punten waren trouwens door gen darmes bezet, en de preLot was zelf in uniform aanwezig. Een welgekleede dame werd Zon dag te Parijs, in de rue Simon-le- Franc, aangetroffen in een toestand van totale zinsverbijstering. Zij had geheel en al vergeten, waar zy woonde; alleen wist zy nog, dat het dioht by een „mairie" was. Zij woonde bij ha tr sohoonzoon, dooh kon zijn naam niet noemen, evenmin als zyn beroep. Toen zij voor den oommissa- ris van politie werd gebracht, noemde deze haar tal van straten op, dooh geen, die zy zioh herinnerde. Aan boord van het transportschip I Viterbodat juist het arsenaal van La Spezzia had verlaten, is een stoomketel gesprongen. Vier stokers werden gedood en een gewond. VARIA. Heintje. En hebben jullie veel plezier gisteren gehad op het buiten partijtje Keesje. O, erg veel. Mina is boven op een wespennest gaan zitten en Pa is uit een boom gevallen en Moe heeft zich in haar vinger gesneden by het openmaken van een sardine busje en ik ben met Piet in een sloot gerold. Watben je van de trap ge vallen Hoe is dat gebeurd Och, ik stond op om naar bene den te gaan en toen zei mijn vrouw „voorzichtig Jan 1" en nu ben ik er de man niet naar om me door mijn vrouw te laten kommandeeren en zoo ben ik naar beneden gekomen. INGEZONDEN. Vtor den inhoud deter rubriek stelt de redactie zich niet aansi»rakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Nat. Chr. Geh.-Onth.-Ver- eeDiging. Geachte Redacteur Vergun mij een klein plaatsje in Uw veelgelezen blad en wel met het oog van een daarin voorkomend sohryven van Uw Haagschen oorrespondent De heer Ganus Jr. schijnt over den uitslag der gehouden jaarlijksche ver gadering niet best tevreden te zyn althans zijn minder gunstig oordeel daaromtrent staaft dit ten volle. Ik kan niet aannemen dat d^ heer Ganus een logen voor waarheid zou willen bestrijden en moet daarom veronder stellen, dat zijn minder juist inzicht het gevolg is geweest van zijn weinige kennis van den drankwet- strjjd. Oppervlakkig genomen heeft de schijn er veel toe bijgedragen den heer Ganus op een dwaalspoor te brengen door de drankbestrijding, uitgaande van bovengenoemde Ver- eeniging, te beschouwen alsof zij eene protestantsche leerstelling was en evenmin verwondert het mij daarom, dat hij het bejammert, dat de Geh. I Onth. Ver. zoo exclusivistisch te werk gaat. Ik voeg hier echter bij, dat dit nog meer te bejammeren ware, zoo dit in werkelijkheid waar was. Gelukkig is dit zoo niet en ter verdere opheldering diene het onder- volgende Zooals de heer Ganus weet, telt de hierboven genoemde Vereeniging op het gebied van drankbestry- ding reeds twee voorgangers, te we ten: 1. De Matigheids Vereeniging, en 2. De Afsohaffings Vereeniging. Beide Vereenigingen droegen een gansoh neutraal karakter. Men zag evenwel in, dat noch de eene, noch de andere aan het ge- wenschte doeJ beantwoordde en hier in zou men eerst slagen, zoo men de aloohol geheel en al deed ver dwijnen. Hoe onmogelijk dit ons ook voor kwam, zou men althans beginnen met zooveel doenlyk van dat ver derfelijke vocht op te ruimen als mogelyk jwas. Het gevolg hiervan was, dat de Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. in het leven werd geroepen. Het streven van deze Vereeni ging was niet alléén den stryd te aanvaarden tegen het drank gebruik, maar ook de strijders zelve, zy moesten christenen zijn. Zy nummer een moesten als strijders gewonnen worden tegen een kwaad, zoo verderfelijk voor de maatschappij. Hen eenmaal onder onze jvaan ge schaard, zouden anderen, ook niet- christenen van zelve volgen. Dit nu was het streven van meergenoemde Ve- eeniging, namelijk, door hun voor beeld ook anderen tot eenzelfde doel aan te sporen. En zoudt gij dit streven exolusi- vistisoh willen noemen Verplaatst dan nogmaals in die vergadering en volgt dan eens met arndaoht het welkomstwoord van den Voorzitter, wanneer hij met genoe gen wijst op de toeneming van het aantal studenten aan onze universi teiten, die strijden tegen het drank gebruik hoort, hoe hij met ingeno menheid neerziet op het feit, dat op vele openbare soholen onderwijzers zioh ijverig wijden aan het doel onzer Vereeniging en dat wel in tegenstel ling met die op christelijke scholen. Zoo'n uiting des gemoeds, doet u die nog laager veronderstellen dat de Ned. Chr. Geh. Onth. Ver. exclu sivistisch te werk gaat? Zeker niet, want door die uiting geeft de voorzitter als zijn ideaal te kennen, hoe verlangend hij er naar uitziet, dat er nog meer Vereenigin gen tot stand mogen komen in na volging van onzen Ned. Chr. Geh. Onth. Ver. Méér vereenigingen, om als éen te arbeiden in denzelfden geest, met hetzelfde doel 1 En wat nu uwe meening betreft omtrent het heftig uitvallen op die vergadering tegen de katholieken....! Het kan niet anders of deze uwe meening is eveneens ongegrond. Wanneet men er in eene vergadering op wyst, hoe weinig katholieken er nog gevonden worden, die deelnemen aan onzen strijd wanneer men hot betreurt dat men nog zoo weinig Bteun van die zijde ondervindtwanneer men gaarne zag dat ook zy, allen zonder onderscheid, krachtig in dien geest meewerkten,zou u dit welgemeend ver langen, dezer wensoh willen bestem pelen met een: „heftig optreden U ziet dat ik uwe meening in dit opzicht ook niet ben toegedaan en ik vertrouw, dat ge na lezing eveneens een betere gedachte zult hebben over den werkkring van de Nat Chr. Geh. Onth- Vereeniging. Lk heb mij ver plicht geacht hier tusschenbeide te treden opdat .misverstanden voorko men worden, die onwillekeurig aan leiding zouden geven tot mindere medewerking van anders welden- kenden voor een doel, overigens alle lof en waardeering waardig 1 K. TAEKEMA. $6gT Onderstaande berichten zijn overgenomen uit de 2e editie van ons vorig nummer. De grensregeling met HEEMSTEDE. Heden is in den ge aeenteraad in gekomen Ontwerp van Wet tot verandering der grens van de gemeente Haarlem met die der gemeente Heemstede. In naam van Hare Majest it Wil- helmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, enz. enz. Wij Emma, Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkrijk, Allen, die deze zullen zien of hooren lezen, saluut! doen te weten: Alzoo Wij in overweging genomen hebben, dat het noodzakelijk is de grenslijn tussehen de gemeenten Haarlem en Heemstede te herzien; Zjo is het, dat Wy den Raad van State gehoord en met gemeen overleg der Staten-Generaal, hebben goed gevonden en verstaan, gelijk Wij goedvinden en verstaan bij deze: Art. 1. De grens tussehen de ge meenten Haarlem en Heemstede wordt veranderd als volgt: Van het punt, waar de bestaande grens, komende van de Scrouwtjee- iaan, de noordoostelijke gren3 van perceel sectie B no. 1023 der gemeente Heemstede snijdt, volgt de nieuwe grens opvolgelijk de oostelijke grens der perceeien sectie B. no. 1023, 1251, 1250, 1249, 1248, 1247, 1312, 1311, 1454, 1455, 1063, 1137, 1475, 1494, 1495, 129, 130 en 1310. steekt van den zuidoostelijken punt van perceel no. 1310 dierzeifde sectie in noordoostelijke richting den Rijks straatweg over, tot den zuid westelijken hoek van perceel sectie A no. 918, volgt de noordelijke grens van het kadastrale perceel sectie A no. 925 der gemeente Heemstede, zijnde weg, volgt die grenslijn tot het midden van de sloot, die ten oosten het kadastrale perceel sectie A no. 923 der gemeente Heemstede omgrenst, loopt verder langs het midden van die sloot^ noord-, oost- en daarna weder noordwaarts tot aan het midden van de slo >t bezuiden de Spanjaards laan, om vervolgens, het midden van deze sloot oostwaarts volgende, en den Binnenweg naar Heemstede in schuine richting ove:stekende, door het mid den van de sloot bezuiden en beoosten het perceel sectie A no. 754 der ge meente Heemstede, te gaan tot de noordelijke grens van perceel ge meente Heemstede sectie A no. 1207, gaat langs die grens en haar ver lengde tot het midden van het Zuider Buitenspaarne, vaa waar zij noord waarts de bestaande grenslijn tussehen de gemeenten Heemstede en Ha&r- lemmerliede en Spaarnwoude volgt, tot de tegenwoordige grens van de gemeente Haarlem. Art. 2. De overgang van grondge bied, die het gevolg is van deze grensverandering, heeft plaats op 1 Januari 1897. Door uitkesring der vereischte geld som wordt de gemeente Heemstede door de gemeente Haarlem in staat gesteld tot algeheele aflossing van het nog onafgeloste gedeelte der leening oorspronkelijk groot f 13000, aange gaan ten behoeve van het bestraten van den Binnenweg van de Koediefs- tol af, tot aan de grens der gemeen'.e Haarlem. De lantaarnpalen geplaatst op het grondgebied, dat bij deze grensver- andering ,naar Haarlem overgaat, worden, voorzoover zij aan de ge meente Heemstede toebehooren, zon der vergoeding het eigendom der gemeente Haarlem. Art. 4. De nieuwe grens zal op gemeene kosten worden aangegeven dcor steenen grenspalen. Art. 5. Alle kadastrale en andere stukken, uitsluitend betrekking heb bende tot het grondgeoied, dat van Heemstede naar Haarlem overgaat, worden aan de gemeente Haarlem uitgekeerd. Het bestuur dezer gemeente heelt, voor zoo veel dat grondgebied betrefi, te allen tijde het recht koBteloos inzage te nemen van de archieven der gemeente Heemstede en daaruit afschriften of uittreksels op gemeene kosten te vorderen. Art. 6. De som bedoeld in art. 1 v/d Wet van 26 Juli '85 (Staatsbl. no. 169) wordt voor de gemeente Heemstede verminderd met het 1gedeelte van zuivere opbrengst der hoofdsom en Rijksopcenten van de peraoneele be lasting, gemiddeld over de belasting jaren 1882 3, 1883.4 en 1884,5 op het van de gemeente Heemstede naar de gemeente Haarlem overgaand grond gebied geheven. De som, die krachtens gemelde wet aan de gemeente Haarlem toe komt, wordt met dat bedrag ver meerderd. Art. 7. De ingezetenen gevestigd op het grondgebied, hetwelk van de gemeente Heemstede naar de gemeente Haarlem overgaat, worden voor de verkiesbaarheid tot leden van den Gemeenteraad van 1 Januari 1897 af beschouwd als ingezetenen der ge meente Haarlem. Voor zoover deze personen geplaat-t zijngop de te Heemstede opgemaakte kiezerslijsten tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, worden hunne namen op 1 Januari 1S97 door het bestuur der gemeente Heemstede van die lijsten geschrapt. Dit bestuur zendt teven? op voor melden dag uittreksel der kiezerslijs ten, voor zooveel zij de bedoelde per sonen betrrfien, aan het bestuur der gemeente Haarlem, welk be3tuur deze personen, voor zoover zij over eenkomstig het bepaalde bij art. 1 der kieswet voor het kiesrecht in de gemeente in aanmerking komen, zoo spoedig mogelijk plaatst op de kie zerslijsten tot bet kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad. De Burgemeester van Haarlem doet een uittreksel der aldus aangevulde kiezerslijsten, voor zooveel zij bedoelde personen betreffen, aanplakken en op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inz tge nederleggen, en zorgt dat van dit een en ander openbare kennisgeving geschiedt. Met den dag dezer kennisgeving zijn en blijven deze aanvullingslijsten van kraoht, behoudens de wijzigingen daarin ten gevolge van rechterlijke uitspraken of bij;her2ien:ng te brengen. Art. 8. De ingezetenen gevestigd op het grondgebied hetwelk van de ge meente Heemstede naar de gemeente Haarlem overgaat, die voor de eerst volgende lichting der nationale mili tie zyn ingeschreven, worden overj geschreven op de registers der ge meente Haarlem. Gelijke overschrijving geschiedt ten aanzien van de ingezetenen, die tot de sohuttery behooren. Art. 9. Deze wet ireedt in werking op den dag in art. 2 genoemd. Lasten en bevelen, dat de>e ia het Staatsblad zal worden geplaat;t, tn dat alle Ministeriëele Departementen Autoriteiten, Colleges en Ambtenaren, wien zulks aangaat, aan de nauw keurige uitvoering de hand zullen houden. Gegeven De Minister van Binnenlandsche Zaken, Aldus ontworpen door Ged puteer- de Staten van Noordholland, oij be sluit van 9 October 1895 no. 75. (v). g.) SCHORER, Voorzitter. Ito. g.) A. A. LAND, Griffier. Dit stu< i- gesteld in Uanden van B. en W.W. om advies. De Raad zal daarna over het voorstel beraadsla gen. Bovendien zal den 51en November eene commissie worden benoemd, be staande voor de helft uit ingezetenen v. Haarlem en ingezetenen van Heem stede, te benoemen door de kiezers van Haarlem en die van Heemstede. De grens loopt volgens voorstel van Ged. Staten „Van de Scbouwijeslaan af, langs den rijksstraatweg tot aan Eindenhout, verder achter mevr. Trakanen om langs de zuidzijde van de Spanjaarde laan en den oostelijken rijweg vol gende tot aan de boerderij van Ver- brugge ('lie bij Heemstede blijft) en de sloot volgende, naar 'tSpaarne." Naar wij vernemen 's hier ter stede opgerioht eene maatsohappij tot ver betering van de huisvesting van min vermogenden. De Burgemeester zal als commis saris optreden. In het bestuur zullen naar men ons zeide zitting nemen o. a. de heeren H. L. Janssen van Raay en A. de Clerq. Voorts zijn by de zaak, o. a. geïnteresseerd de heeren Jhr. Mr. F. W. van Styrum, Mr. N. G. Cnoop Koopmans, F. A. Grijseels en Mr. F. R. Crommelin. Het doel van deze vereeniging blijkt voldoende uit haren naam. Zy zal ook, een denkbeeld dat wij toejuichen, streven naar de opruiming van de tot woning ongeschikte huiejee, in de wandeling krotten genoemd. TELEGRAMMEN LONDEN, 16 Oot. R.O.De Daily Chronicle ontvangt uit Konstantinopel het berioht, dat de gezanten van Frankrijk, Rusland en Engeland gis teren aan de Porte de definitieve lezing van het ontworp voor de in voering van hervorming in Armenië hebben overhandigd. Indien een be vredigend antwoord niet spoedig ont vangen wordt, zullen de gezanten aan de Porte een ultimatum stellen. Dc inhoud van het ontwerp, is bijna gelijkluidend met dat van 11 Mei. Aan de Daily News wordt uit Konstantinopel gemeld, dat te Ak- hissar, op honderd twintig mijlen af stand van Konstanstinopel, de Mo hammedanen den 9en October, op een marktdag, de Armeniërs aanvie len. Vyflig ohriBtenen werden gedood een groot aantal gewond en de markt geplunderd. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 16 Oct. A. v. d. Meer en G. Duin. .T. v. Meurs en M. C. Draaisma. M. J. de Ridderen W. M. Boesmans. H. Passchier en R. Pot. Getrouwd: 16 Ootober, F. H. v. Emmerik en J. B. Mom. C. J. Swaalf en A. F. Tirion. H. W. Ve- rel en A. C; Teunisae. C. J. Hofkes en O. Groenewoud. A. Th. Koele- veld en H. v. Santen. Bevallen: 15' Oct. E. Meijer de Mon, d. M. C. Rijnbeek—Kelder, d. -- 14 M. Smmk Dumans, d. Overleden: 14 Oot. P. Koek, wed. Toornend 79 j., Baliuwslaan.15. J. B. Veugelink 62 j., Nassaulaan.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3