fweede Editie. lilLffllLJETTES. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Ds stem van het geweten. 13e Jaargang Dinsdag 22 October 1895. No. 3775 HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. „1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.37*/2 Directeur-Uitgever ADVEBTBITTIEN": l 5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de PiiblicUé Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31biè Faubourg Montmartre. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Bloemendaal Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Santpoort ftaeemstede, J. LEUVEN", bij de Tol; Haarlemmermeer, C. DOEKES; Spaarndam, C. HARTEN DORP Tiandvoort, J. ZWEMMER; VelsenL. VENUS; IJmüiden, J. J. TJA DEN; Beverwijk, H. JUNGERIE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. BILJETTEN voor Veilingen en ■nbcstetilngen, voor Feestel(|k- p.rien. Concoursen etc Kan men ;r ScuosadrukkcrlJ van lit Blad it hoogst billijken pi,|S laten rakken. Nieuwste Lettersoorten. Spoe- Ige aflevering. De Directeur Uitgever J. C. PBEREBOOM. [n de étalage voor de vensters van Bureau van dit Blad zijn de na- lgende afbeeldingen gelegd Bet vervoeren van de torenklok Savoyards" van Annency, bestemd »r de kerk van het H. Hart te rijs. 3e klok naar Montmartre overge- loht. Iet overbrengen van de klok naar kerk van het H. Hart, op den weg n het station Chapelle naar Mont- trtre. W. Benson, aartsbissohop van interbury. Hei oorlogsschip „Magnificent" bij jetrisoh licht. Eene groep Softa's, theologisohe adenten in Konstantinopel. Het centraal politie-station teKon- intinopel op welks binnenplaats jwonde Armeniërs met de bajonnet- werden afgemaakt. (port in Ceylon. in gevecht in Afrika. expeditie van Madagascar: llerieoefeningen voor het ko- ijk paleis te Antananarivo, zieken van de expeditie van ikar in het ziekenhuis te uerolles. (4 afb.) De haven van het eiland Por- illes. Gezicht op het ziekenhuis. De ziekenzaal. De herstellenden. Tide paarden-dres8uur in Queens- 'e sohoonste van de familie, et lokaas. Ceres en de dochters van Celeus. lar de schilderij van Hirsoh (uit ligen Haard".) s Fotografiën over electrische trams )t boveDgrondsche leiding. Politieke platen en portretten. Politiek Overzbht. De turksche sultan heeft nu wel t zijne handteehening bekrachtigd ontwerp tot invoering van her- rmingen in Armenië maar nu rest vraag nogzullen ze uitgevoerd rden ook i De mogendheden schij- hiervan nog niet zoo geheel zeker, tenminste er wordt gemeld, dat En geland op turksch grondgebied troe pen aan land zal zetten, wanneer het ontwerp niet ten uitvoer wordt gelegd. Ook heelt de italiaansche vloot bevel gekregen om de Eogelschen by hunne krijgsbewegingen te steunen. In eene dépêche uit Havana wordt gemeld, dat de Spaansche troepen na een langdurig gevecht een bende opstandelingen van 600 man te Cien- rosas hebben uiteengejaagd. Laatst genoemden hadden 30 dooden en vele gekwetsten. De Fransche minister van oorlog heeft het volgende telegram ontvan gen uit Majunga dd. 10 October: Generaal Duchesne blijft voorloopig in Emyrne, de provincie waarin Tananarivo ligt, met een deel der troepen. Generaal Metzinger keert naar Majunga terug met do blanke troepen die zullen repatrieeren. De bevolking keert naar de dorpen terug. Aan het departement van marine is een telegram uit Tamatave dd. 16 October ontvangen, waarin gemeld wordt dat de berichten van Tanana rivo gunstig luiden. De proviand wordt met dragers naar de hoofdstad gebracht, de bevolking heeft zich volkomen onderworpen; en te Farafate, dat onlangs door de Franschen is in genomen, waren 1200 geweren en 30 kanonnen buit gemaakt. Eugen Wolff de correspondent van het Berl. Tageblatt (de eenige jour nalist die persoonlijk de veroveriging van Tananarivo heeft bijgewoond) seint van den 5en dezer De koning in van Madagascar blijft koningin. De eerste minister is gevangen ge nomen. Generaal Duchesne heeft een bezoek gebracht bij de koningin. De Fransche minister-resident op Mada gaskar heeft het protectoraat over Madagaskar afgekondigd. De koning in heeft eene proclamatie uitgevaar digd, waarin zij alle hare onderdanen die in de hoofdstad woonden, opriep om daarheen terug te kearen. De geschillen zyn bijgelegd, de oorlog op Madagascar is als afgeloopen te besohoawen. De inneming van Ta nanarivo is voornamelijk te danken aan de Fransche artillerie. De Ho- va's verloren in het gevecht voor Tananarivo verscheiden honderden dooden. In de hoofdstad is alles rustig. De brigade-Metzinger zal weldra naar Europa teruggaan. De brigade- Boyron en de Fransche marine troe pen blijven in garnizoen op Mada gascar. De gezondheidstoestand der Franaohe troepen is goed. Wolff keert met de eerstvolgende postbort van Tamatawe naar Zanzi bar terug, omdat de veldtocht geëin digd is. Door tussohenkomst van den oonsul- generaal van Venezuela te Londen heeft Engeland aan dit ryk een ulti matum doen toekomen, waarin genoeg doening geëisoht wordt voor het gevangennemen en wegvoeren van engelsohe onderdanen. Tevens zijn daarin bepalingen opgenomen omtrent het bestaande grensverschil. Het gaat den italiaansohen generaal Baratieri in Afrika zeer voorspoedig. Gezanten van Ras Maügasja zijn hem om vrede komen vragen. Menelik moet door den biiksem zijn getroffen, waarbij zijn tong verlamd is. Volgens een telegram door den correspondent der New- York Herald, den heer John Cockerill, den 19den October uit Seoul verzonden, weigert de Russische regeering genoegen te nemen met de regeeringsverandering in Korea. „Rusland zegt de correspondent wil den Tai-Wou-Kun, den vader des konings, niet als regent erkennen, doch verlangt, dat de koning in zijne rechten worde hersteld. Men verwacht spoedig een ultimatum. DeJapansche gezant te Seoul, Minra, is door den Mikado teruggeroepen. In zijne plaats is benoemd de heer Kumara, de minister, die door de Japansohe regeeriDg ais buitengewoon commis saris naar Korea was gezonden." De toestand in Goa wordt ernstiger De portugeesche troepen hebben namelijk met de muiters gemeene zaak gemaakt. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem, 21 Ootober. B ach ver eenigic g-. De concerten van de Haarlemsohe Bachvereenlging zullen dit seizoen gegeven worden: Dinsdag 17 De cember, 21 Januari, 11 Februari en 10 Maart. Voor deze concerten zijn de vol gende engagementen afgesloten 17 December, het orkest van het concertgebouw te Amsterdam, solisten mej. Hélène Jordan (zang) en de heer Willy Burmester (viool). 21 Januari, mej. Clotilde Kleeberg (piano), de heer R. von Zur Hühlen (zang) en nog een violonoellist. 11 Februari, het orkest van het concertgebouw te Amsterdam en prof. J. Joachim (viool). 10 Maarthet orkest van den heer Hutschenruyter te Utrecht, de heer Oonsolo (piano) en eene zangeres (of zanger). Een onzer lezers heeft een gedeelte van zyn Zondag besteed aan het sa menstellen van een dubbeltal oandi- daten voor het lidmaatschap van de Commissie uit de burgerij inzake de grensregeling met Heemstede. Wij hebben dit onder de ingezonden stuk ken opgenomen. Provinciale Staten, Op de agenda voor de winterver gadering van de Staten van Noord- Holland komt o.a. voor een brief van Ged. Staten ten geleide van een over eenkomst met het gesticht Coudewa- ter, over de verpleging van behoef tige krankzinnigeneen mededeeling omtrent de zeewering van Callants- oog; een rapport van Ged. Staten op een subsidieaanvrage voor een tentoonstelling in 1897 van de HolL. Maats, van Landbouw; een voordracht van Ged. Staten tot wqziging van de verordening op de inrichting en het gebruik van trambanen, of op langs de voor het pubhek verkeer open staande wegen en bruggeneen voordracht van Ged. Staten over een adres van de afd. „Noordholland benoorden het IJ" van de Nederl. Vereeniging tot bescherming van Dieren en van de Vereen, tegen het mish. van Dieren te Haarlem en Om streken omtrent het gebruiken van honden als trekdieren. Behalve over eenige weinig belang rijke wijzigingen in polder-reglemen ten ontvingen wy gedrukte stukken over de navolgende punten Voordracht van Ged. Staten tot het verleenen van een subsidie van f 2500 jaars aan de Ambachtsschool voor Alkmaar en Omstreken voor den tijd van 5 jaar. Eerste suppl. begrooting van Mee- renberg dienst 1896 ad f27500 voor de uitwerking van buitengewone wer ken. Rapport van Ged. Staten op een adres van hel bestuur der Vereen, tot bevord. der nederlandsche vis- schery afd. Oosterend op Texel, waarin wordt aangedrongen op de tot standkoming van een haven aldaar. Evenals een vorige maal achten Ged. Staten de voorstellen daarom trent (ook met het oog op de aan geboden subsidie) niet aannemelijk en stellen voor, op het adres afwij zend te beschikken. Voordraoht van Ged. Staten tot het verleenen van een bydrage van f 3300 3 der kosten) in de behar- ding van rijkswege en voor rijks rekening van den weg langs de west zijde van het Groot Noordhollandsch kanaal, van Akersloot naar Alkmaar. waker, 1 voor tafelbediende, 1 voor huisknecht, 1 voor tuinman. Particulieren en werkgevers die van bovenstaande aanbiedingen gebru k wenschen te maken, wordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administrateur, bureau Doelen. Naar ons ter oore komt zal ook de gasfabriek hier ter stede gasleve- rings-a.ffo maten verkrijgbaar stellen. Dit zijn, zooals men weet, toestelletjes ingericht op de wijze als de choco lade automaten, weegtoestellen en dergelijke. Gooit men een bepaald muntstuk er in, dan wordt er aan sluiting verkregen en laat het toe stelletje zooveel gas door als voor dat muntstuk kan worden geleverd. V erbetering. In 't bericht aanbesteding- Mons in ons vorig nummer werd door eene zetfout gesproken van den aannemer Van 't Want, inplaats van Van 't Wout. „Seldadighsid naar Vermogen". Afdeeling: „Werkverschaffing." Vau 1 Nov. tot 21 Oct. hebben zich de volgende personen aangemeld 1 voor bloemistknecht, 1 voor da mes-laarzenmaker, 6 voor schilder, 15 voor los werkman, 4 voor kleeder maker, 2 voor baker, 62 voor werk vrouw, 7 voor waschvrouw, 10 voor naaister, 1 voor strijkster, 1 voor vlechtwerk, 2 voor waakster, 1 voor kookster, 1 voor noodhulp, 2 voor mangelwerk, 7 voor grondwerker, 27 voor loopwerk, 3 voor breiwerk, 22 voor loopknecht, 10 voor oppasser, 3 voor koffiehnisbediende, 3 voor schoenmaker, 4 voor schrijfwerk, 1 voor koetsier, 3 voor kantoorbediende 2 voor timmerman, 1 voor sigaren maker, 3 voor lichtwerk, 1 voor broodbakkersknecht, 1 voor zadel maker, 1 voor ziekenoppasser, 1 voor BINNENLAND, Haagsche Brieven. xlh. De Enkhuizer almanak zegt, dat 't nu herfst is. Ik beweer dat het winter is. Ik merk het aan alles: aan de verplichting om warmer kLee- ren aan te schietenaan de koude in huis, die tochtlatten noodig maakt aan de Tw-:ede Kamer, die de Indi sche begrooting gaat behandelen als of we nu reeds Deoember schreven aan de schelvisoh en aan de ijbok- king die hun entrée op mijn disoh hebben gemaakt; aan de adreskaar ten van modistes, die haar „retour de Paris" aankondigen, hoewel ze haar inkoopen in den regel in Berlijn doenaan de talrijkheid der verma kelijkheden, die weer de doodende conourrentie van alle jaren aanvan gen aan de advertenties in de bla den waarbij hulp wordt ingeroepen voor hulpbehoevende gezinnen; aan de aankondiging van collecten voor de versohillende diaooniün; aan de styging van de oesterpryzen, waardoor men merkt, dat het tegen Nieuwjaar loopt, en om de rij maar te sluiten aan het verschijnen van het verslag van en antwoord op het afdeelings- onderzoek der gemeente-begrooting. Dit stuk, dat we ditmaal tenminste wat stijl en taal betreft kunnen ge nieten (wat vroeger niet steeds het geval was) is echter een doorloo- pende teleurstelling. Wij zien tooh daaruit, dat zoowat alle vraagstuk ken van groot gemeentelijk belang nog geenszins tot afdoening gereed zijn. Detelefoonqnaestie(de concessie loopt in 1897 af en we betalen f120 per aansluitingexcuser du peu I) wordt in 't oog gehoudenaan een verbetering van de Wagenbrug, een brug in de meest bezochte binnenvaart, die zoo smal is, dat er elk oogen- blik schepen in vastzitten, schijnt vooreerst niet te worden gedacht. Dit moet in verband staan met de quaes- tie van de vaart om de stad die we in de eerste jaren nog niet beleven zullen. Aan een abattoir, waarvoor sedert jaren een memorie post op de begrooting voorkomt denken B. en W. nog in de verte niet. Nog steeds harrewarren zij met Hoogheemraden en Dijkgraaf van Delfland over den zeeboulevard te Scheveningen. En de meest het groote publiek interesseerende quaestie, die van de tram, hangt in de lucht. Nu moet gezegd worden, eerlijk heidshalve, dat deze quaestie dan ook beheerseht wordt, juist door iets, datin de luoht hangt, nl. de draden van het Trolly-stelsel (of het telsel van bovengrondsche geleiding). B. en W. willen geen praeadvies ?even over do tramquaestie in iet algemeen, alvorens zij dat belangryke punt hebben onderzocht. De vraag van de aesthetiek en van de veiligheid, by dit stelsel, Ï3 dan ook een overwegende. Overdeschoon- heidsquaestie wordt zeer verschillend gedacht. Ik zag het systeem toegepast in het buitenland en vond het toen afschuwelijk. Maar om de lezers die het stelsel nimmer in werkiDg zagen een denk beeld te geven van de wijze waarop het wordt toegepast iets wat hen zeker interesseeren zal nu ook te Haarlem oen concessie-aanvraag is ingediend stel ik ter beschikking van de redactie, om voor de vensters van het bureau te worden tentoon gesteld, een viertal fotografiën van buitenlandsohe stad gedeelten, waarop men de Trolly-tram kan zien. Sprak ik zooeven van teleurstelling, de afgeloopen week baarde tooh eok verrassingen. Van de Wolff- en De kententoonstelling kan ik dat niet zeggen. Er zijn zeer interessante handserhiften van de schrijfsters van „Willem Loevend", maar ik had in zonderheid de rubriek curiosa aardi ger, belangwekkender verwaoht. Toch is deze tentoonstelling wel de moeite waard. Wie haar bezoeken wil moet er niot te weinig tyd voor nemente kijken is er betrekkelyk weinig, maar men moet hier en daar eens bladeren en lezen om een indruk te krygen van het leven der beide charmante vrouwen, die een revivement in onze Nederlandsche letteren hebben bewerkt. Maar een verrassing was voor velen de opvoering van Humper- dinck's Hans en Grietje. Want al zijn er menschen, en zelfs zeer muzikale menschen, die van de moeilyke par tituur lang niet alles hebben begre pen, de opvoering heeft hen toch gegeven de openbaring van een nieuw, van een machtig talent. Een verrassing was ook, dat de fort-tenor van onze opera, de heer Belza, nog niet weg is, maar nog steeds zingt en zelfs nu de toe gevendheid laat inroepen van het publiek, voorgevende dat hij schor is. Ik vreesohronisch schor. Toch moet men het den directeur niet kwalijk nemen, dat hij nog geen ver vanger gevonden heeft, want by moet daarbij rekening houden n:et de eisohen dier heeren. Tamagno by v., de Italiaansche tenor, is nu zonder emplooi. Als de hoer Mertens hem eon ton gouds kon bieden voor acht maanden, zou hij, vermoedelyk althans, feeste lijk bedanken! Wy zullen dus moeten wachten, tot er een zanger te vinden is, tegen eenige honderden francs per maand. Lestellier, ge herinnert u hem wel, kostte te samen met zyn vrouw, die eerste danseuse was, 12000 per maand. Van anderen aard was weer de verrassende mededeeling van den ver koop der zg.historisohegalerij van Ar- ti, aan don heer van Hattum van Elle- woutsdijk, lid van onzen gemeenteraad. Te oordeelen naar de opinie van erkende kunstoritioi getuigt deze koop meer van het bezit van groot ver_ FEUILLETON. Naar het fransch van ETIENNE ENAULT. HOOFDSTUK I. Wat is er van hen geworden? Zijn zij omgekomen is zeer waarschijnlijk, maar nooit gebleken. Br be- tat dus geen Maxwell naeer." Welnu? Welnu 1 er nsoet er nog eon zijnAls hij nog fde, dan was do zoon van Moxwell bijna vier en btig jaar Io dat niot ongeveer do leoftyd van Wil- tn? Will iaat Lama or kan dus William Maxwell Klong* Ha, ep nsya woord 1 dat is slim on vennnftig I" riop *rd vol bewondering uit. „M$n waardo landgenoot, jt oen man van geaïie." .De zoen van Maxwell kootte dm William even- „Ja. Gelukkige overeenkomst en die reeds iets goeds voorspelt." „Maar op welke wijze moet ik gelijkenis krij gen met de afstammeling van de verdwenen familie?" „Wel drommels, door middel van valscbe papieren 1" antwoordde de oudste broeder triomfantelijk. „Te Londen kan men zich die gemakkelijk verschaffen. Daar belast ik mij mee." „Morgen zal ik u schriftelijk al de noodige inlichtingen zenden. Ik zal u melden, waar ge u eene kopie van de huwelijksacte van Maxwell en eene geboorteacte van zijn zoon kunt verschaffen. Door geschikte lieden laat gij die legaliaeeren. Ook moet ge u papieren verschaf fen, die aantoonen, d*t de vader, moeder en het zusje, Diana, zijn omgekomen, ik weet niet waar, op een boot tochtje op de Theems bijvoorbeeld. Daarna kunt ge u komen vertoonen om het millioen te komen halen, hetzij aan het sterfbed van Tréhouart of na zyn dood." „Wat, dus de beminnenswaardige man zou het dus zoo kunnen overhandigen?" „Ik zal hem dit denkbeeld aan de hand doen." „Zyn fortuin ie dus niet belegd?" „Voor het grootste gedeelte bestaat het in staatseffec ten en schatkistbiljetten, die voor iedereen dezelfde waarde hekbenen du» gemakkelijk iu omloop gebracht worden." „Maar wat weerga! ali wij eene in plaats van te erven gewoon weg de portefeuille van den ouden man gingen ■telen?" „Dat zou gevaarlek ann. De portefeuille is in een be proefde geldkist weggesletenzoodat onze poging zon „Dan zullen wij er ons mee vergenoegen William netjes te vermommen in den eenigen erigenaam." P -ilip Kerven was plotseling ernstig geworden. „Wat scheelt er aan, waarde vriend?" vroeg Richard Lirmor. „Waar peinst ge zoo ovsr? Voorziet ge moeie- lijkheden „Neen, maar ik vraag mijzelf af of ik op uw woord kan rekenen. Eenmaal in het bezit van de erfenis, zoudt ge kunnen weigeren die met mij te deelen 1" „Voor den drommel 1" riep William uit, met den na druk van een eerlijk menscb, verontwaardigd dat men aan zijne eerlijkheid twijfelt, „voor wien houdt ge mij? Weet, dat wij stelen en moorden, maar dat wij nooit onze beloften schonden 1" „Stel n voor?" voegde de oudtteerbij. „Verslinden de wolven elkaar? Vrees niets, ge zult zonder moeite een deel krijgen, als het millioen in onB bezit komt. Wij hebben ons eergevoel, wij bezitten dat ook, begrijpt ge; een bewijs daarvan is, dat ik den inhoud van uw beurs eerlijk met u gedeeld heb, wat toch zeker eene nette handelwijze kan genoemd worden." „Het zij zoodan vertrouw ik op u. Maar ik bedsnk mij na,'- voegde Kerven er, „dat nu wij bondgenooten zijn het mij toch voorkomt, dat ge mij alles behoort terug te geven wat ge mij ontstolen hebt." „Het spijt mij zeer beBte vriend, maar wij hebben groot gebrek aan geld." Philip Kerven onderdrukte een uitroep van toernen antwoordde met gedwongen kalmte „Laten wij daarover zwijgen. Bereid u veer em die erfenis in te pikken. Wanneer de eude Tréhouart ia dan zal ik u schrijven en moet William dadelijk overkomen. Men zal dan np hem wachten." „Ik zal hem dan vergezellen als zijn n»ef, op en top een gentleman, eene rol tegelijk ernstig en vermakelijk. Ik zal weinig spreken, maar daartegenover veel eten en drinkenik verzeker u, dat men mijne eogeleche afkomst niet in twijfel zal trekkeD." „Daaraan twijfel ik ook niet; wat William betreft, deze ban zeer goed fransch spreken, omdat zijne pseudo- moeder, mevrouw Maxwell, een Fransche was?1' „Dat is goed," antwoordde do jonge man, „uren zal over mij tevreden zijn." „En nu," merkte de oudste op en vulde voor de laatste maal de glazen, „een laatste dronk daarop ge wijd. Hst is Xérès, een uitstekend merk. Lni tertik drink op het welslagen van onze onderneming en op de te verwashten verdeeling van het millioen 1" ,.Op de verdeeling van het millioen 1" herhaalden Wil liam Laraior en Philip Korven. HOOFDSTUK H. Aan do helling vau het gebergte in Axrbès, beschut voor den noordenwind, verheft zich tussehcu Morlajs oa Brost hot kasteel Stengala, omgeven dom: eoa zeer voorkoon groet park. Dit kasteol, ia gethbwhen stijl gebouwd, is na do revolutie geheel verend «x<L Do pach ten, de ophaalbrug, de torens on kaufeefca tijm ver dwaas* en kobben plaats gemaakt voor Na vierkant

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1