RUBRIEK. YOOll DIMES, boden zou zyn. Dit geldt wellicht 3> ook de opleiding der vrouw. :e „Maar toch dient o. i. nu en ,,_dan met kraoht er op gewezen te worden dat het opkomen voor de 1( z. g- rechten der vrouw, in den zin tr als dit door het Liberalisme geschiedt, wijst op een ziekelijk verschijnsel, 3. vrucht van de revolutionnaire en E tegen de H. S. ingaande opvatting c omtrent de roeping der vrouw." Kamers van Arbeid. n Kamers van Arbeid zyn nog B'.eeds 'dhet onderwerp van de bespreking Iqvan de pers van den dag. Thans let hebben wy voor ons liggen het Volksdagblad en het N. v. d. Dag, die beide de zaak bespreken, ij Het Volksdagblad gaf in een eerste artikel over de zaak in quaestie te kennen, dat de regeering zich te veel d voorstelt van haar Kamers van Ar- p beid. Als bureau's van arbeidstatis- tiek, merkt het blad op, zullen zij e gebrekkig werken, en wat zij als Ir verzoeningsraden zu'len beteekenen li hangt geheel af van de gezindheid der strijdende partyen om haar hulp i- in te roepen, en om haar beslissin- 1- gen te volger. Van een verzoenings- raad, die heefs af te wachten, of men bij hem zal komen om advies, en, heeft hij dat gegeven, of men het zal opvolgen, is het wat veel gevergd, te eischen, dat hij „de overtuiging zal vestigen, dat de belangen van patroon en werklieden niet onvor- zoenlijk tegenover elkander staan." In een tweede, tevens slotartikel, vraagt het bladoi wij dan in het s geheel geen verwachting van de Kamers van Arbeid hebben Waar- op het antwoordt: „Wei zeker.Maar e naar onze meening liggen de oorza- ken van den strijd tusschen het be- a lang der patroons en dat der werk- lieden dieper, dan dat zij door nogzoo- r veel verzoeningsgezindheid kunnen worden weggenomen. De verzoeuings- raden kunnen echter een nuttig werk s doen." Waar de minister als 't ware den zedelijken invloed der publieke opi nie tot hoogsten rechter in het ge- r schil tuseohen patroon en arbeider j stelt, meent het Volksdagbladdat die hoogste reohter dan ook het geval in zijn geheel dient te kunnen beoordeelen. „Daarom is het verkeerd te bepa- len, gelijk de minister wil, dat de raad na verkregen maohtiging van de miuisters van justitie en van water- t staat, zijn verslag kan publiceeren t De maohtiging is overbodig zij moet worden vervangen door een doorloo- f pend voorschrift om tc publiceeren. p Dat zal het voordeel hebben, dat t men niet zoo licht meer onrechtvaar- t digheden zal bedrijvenimmers dan zou er kans bestaan, dat de ge krenkte partij haar toevlucht uam tot een verzooningsraad en deze het geval aan de groote klok ging hangen. En veel onrecht wordt in het verbor gen bedreven, waarvoor men niet l gaarne ten aanz'en der menigte aan l de kaak zou komen t.e staan." Ook heeft het Volksdagblad er be- zwaar tegen, dat men om tot lid van j een Kamer van Arbeid te kunnen worden gekozen 30 jaar oud moet j zijn, en gedurende drie jaren, op meerderjarigen leeftijd, binnen het gebied der Kamer, in een bedrijf in haar vertegenwoordigd, als patrooD of als werkman werkzaam zijn ge- weest. Het blad deelt echter niet de be- t denkingen, die men heeft gemaakt, tegen het gemeenschappelijk verga- t deren van patroons en werklieden en waar men zegt dat de werklieden dikwijls schromen, vryuit te spreken in het bijzijn der patroons, daar wijst het blad er op, dat de leden van de Kamers van Arbeid niet de eerstc-n de besten zijn, doch de mannen die zijn afgevaardigd door bun vakgc- nooten in het vertrouwen, dat zij aller belangen zullen verdedigen met hand en tand. Zijn nu van hen een paar de voorvechters, andereu meer tot traagheid geneigd, dan blykt dit toch zeer spoedig, ook waar men afzonderlijk vergadert. Gemeenschap pelijke bijeenkomsten van patroons en werklieden moeten toch daarna worden gehouden. Ten laatste heeft het Volksdagblad nog een bezwaar tegen het houden van vergaderingen met gesloten deuren. „Onredelijker bepaling dan deze, zegt het blad, is bijna met denkbaar. Er kunnen gevallen voork-men waarbij geheimhouding gewenscht is; men geve dus aan do Kamers de bevoegdheid, om do deuren te slui- ten. Maar overigens, waarom afga- weken van de regelen die gelden voor alle openbare lichamen Wel in de allereerste plaats is de Arbeid -een zaak van algemeen belang; men wijke dus niet af van de beproefde leushet openbaar belang dient in het openbaar behandeld Over het artikel van het Nieuws in ons volgende nummor iets. Varia. Door de anti-rev. Nederlander wordt de vraag besproken: mag, en zoo ja, behoort de kiezer gedwon gen te worden het hem bij de wot verleend kiesrecht uit to Oefenen. Het blad komt tot de conclusie, dat den wetgever het recht niet kan worden betwist, den kiezer tot het uitoetenen van zijn kiesrecht te dwin gen. Of dit geraden is, of op den duur die dwang zal kunnen gehand- hrafd wordenof indien men, by de beoordeeling van de redenen van al spoedig willekeur en vriendschaps betoon een groote rol zullen gaan spelen by de verkiezingenof, indien men tal van kleine Iuyden, die, voor al in de groote steden, vaak met al lerslechtste politieke spyzen gevoed worden, dwingt zich uit te spreken wij reden zullen hebben ons daar over te verblijdenziedaar vragen, die geen rechtsvragen zyn, en waarop De Nederlander het antwoord gaarne overlaat aan de politici van professie. De Standaard heeft nog eens en ditmaal een eerste van een reeks artikelon gewijd aan de bespre king van de kieswet. Het blad maakt eene kleine vergelijking tussohen het ontwerp-Tak en dat van Van Houten. Het blad doet uitkomen, dat beide ontwerpen niet overeenkomen met de anlirev. beginselen, doch consta teert levens, dat de grondwet het beginsel heeft vastgelegd. Verder verklaart 'de Stand, waar om het ontwerp-Tak een oogenblik geestdrift bij haar wekte en waarom Van Houtens voorslag dit effeot tot dusver in geen enkelen kring had. Door het ontwerp-Tak kreeg men tenminste finale uitbreiding, doch hot wetsvoorstel-van Houten gaat de Standaard voort is daarente gen niet finaal en opent ons niet het verheffend vooruitzioht, dat we uit het moeras zullen komen. Omdat het niet finaal is, deed dit ontwerp niet den strijd over het woord „wel stand" in de grondwet opnieuw ont branden. Dat is dus geen verdienste, eer een schaduwzij. En ook heeft de heer Van Houten in zijn wet het oude zeer behouden, de koppeling van kiesrecht aan geldbezit. Rechtszaken Gevaar voor monschenleveng berokkend. Voor de 4e kamer d-r Amster- damsche Rechibank stond Dinsdag te recht Hendrik Nicolaas Walraven, gewezen eerste hofmeester aan boord van de stoomboot Oranje Nassau der Kon. West-Indische Mail, aan wien t n laste is gelegd, dat hij in den nacht van 6 op 7 November 1894 op de reis naar Zuid-Amerika in volle zee opzettelijk heeft gepoogd eene ontploffing te weeg te brengen door uit de msilkamer een kist met rovol- i verpatronen, kruit- en kogels te ne men, en na die kist met een bijl ge opend te hebben, op de patronen te slaan on eene brandende lont tegen de patronen te houden. Men zal zich herinneren, dat be klaagde voorgeeft, gehandeld te heb ben zonder besef van hetgeen hij deed. Dertien getuigen werden in deze zaak gehoord, onder wie zes des kundigen, geneesheeren, pyrotechnici en zee- en artillerieofficieren. Het rapport der geneeskundigen dr. P. Kok Ankersmit en dr. Wellenberg strekten tot Blechts gedeeltelijke toe rekenbaar-stelling van den beklaagde. Beide deskundigen bleken oveituigd te zijn, dat Walraven zelfmoord heeft willen plegen in een oogenblik van eene overspanning, die door zijne antecedenten en den toestand, waarin hij verkeerde, verklaard wordtvol gens hen waren ook de verschijn selen aan te wijzen, welke verklaren kunnen, dat Walravens zelfbeheer- sching te kort schoot, al moet hij althans vaag geweten hebben aan welk gevaar hij de mede-opvarenden bloot stelde bij het zoeken naar eigen vernietiging. De conclusie der pyrotechnici luidde, dokt de ontpioffiug der patronen hoogstwaarschijnlijk geene besohadi- ging aan dc waarde van het vaartuig zcu hebben toegebracht; dat ook de brand, die misschien op de ontplof fing had kunnen volgen, van zeer geringe beteekenis zou zijn en dat dan voor schip en opvarenden alleen ernstig gevaar zijn kunnen zijn ont staan, indien dc ontploffing braüd zou veroorzaakt hebben en deze brand niet in den aanvang gestuit zou kun nen zijn geworden. Na voorlezing dezer rapporten werden de deskundigen gohoord. Dr. Kok Ankersmit verklaarde onder meer, dat de neiging tot zelfmoord op eenen bepaalden leeftijd eene erfelijke belasting kan zijn in eene familie. Na langdurige ondervraging moest hij toegeven, dat Walraven over het geheel niet genoemd mocht worden 69n psychisch ongezond individu en dat hij bij de voorbereiding zijner poging tot zelfmoord met bewustzijn handelde dat echter de preoccupatie voor den dood aanwezig was en waar de neiging optrad, deze beschouwd moest worden ais een ziekelijke sto ring, grootendeels veroorzaakt dojr invloeden van buiten, als de nood druft van zijn gezin en de naderende bevalling zijner vrouw, die zeer ge vaarlijk dreigde te zullen zijc. Dr. Wellenborg verklaarde, dat noch van volle toerekenbaarheid, i nooh van ont ;erekenbaarheid gespro ken mocht worden. Omdat Walravens zielstoestand op het oogenblik van de daad moest opgevat worden als een tusschontoestand, het midden houdende tusschen volslagen bene veling en klaarheid van den geest De zee officieren en pyrotechnici nader op grond van hun rapport gehoord, bleven bij het in hun rap port geboekstaafde volharden. Na eene pauze nam het gewone getuigenverhoor een aanvang. De luitenant ter zee De Stoppelaar kon mededeelen, dat de kist patronen onder zijn toezicht was verpakt en ronr rlon nnrnmondmit ftftr Alkma/l.r Lindorf, de eerste machinist der Oranje Nassau ten tijde het voorval, bleek onder hen geweest te zijn, die de patronenkist in de piek vonden, met beschadigd deksel. In dat deel van het schip was proviand voorhan den, dooh waren geene licht ontbrand- bare stoffen als petroleum of spiri tualiën opgeslagen. Get. heeft den beklaagde nimmer in abnormalen toestand gezien en hoorde dezen ook nimmer over een of ander klagen. Hol, de opzichter van het kruit magazijn, bleek de patronen in de kist te hebben gepakt en aan boord der Oranje Nassau? te hebben afge leverd. Twee onderhoorigen van dezen getuige bevestigden diens verklaring. Bekl., ondervraagd, zegt zich te her inneren in de mailkamer te zijn ge gaan, doch in een toestand waarvan hij zich geen rekenschap kon geven. Hy bracht de kist met patronen na«r de piek en wilde door deze te doen ontploffen zich van het leven beroo- ven. Toen hij het deksel verbrijzeld had en de patronen voor zich zag, kwam hij tot bezinning en viel hij weenende naast de kist. Hoe lang hij daar gelegen had wist hy niet. Later begaf hij zich naar zijne hut en toen by zijne vroegere zucht om zich van het leven te berooven nu nog de vrees voor ontdekking van het be- drevene kwam, nam by een scheer mes en sneed zich in den pols, waar na h ij het bewustzijn verloor. Bekl. bekende, dat hij van te voren een lont had vervaardigd van een vet kaars, die hij echter wegwierp, toen hem gevraagd werd wat hij eigenlijk bezig was te maken. Na hervatting der zittiDg stelde de reohtbank de voortzetting van het geding voorloopig op 5 November a s. uit, zich voorbehoudende om op dien datum omtrent al of niet in vrij heidstelling eene beslissing te nemen Tot dien datum blijft de beklaagde alzoo nog in preventieve heohtenis. Het Hof te Arnhem bevestigde Dinsdag het vonnis der rechtbank van 3 September, waarbij A van Emmenes wegens twee misdrijven van beleediging veroordeeld werd tot 3 maanden hechtenis. bewerkt door eene Dame. VII. Wanneer mijne volgende causerie het licht ziet is de wereldtentoonstel ling te Amsterdam afgeloopen. Voor ons Haarlemmers en niet het minst voor de Haarlemsche dames is deze tentoonstelling wat er ook van ge zegd kan worden, een aangename ontspanning geweest. Ik herinnor mij, dat reeds bij de feestelijke opening iemand met een weinig fantasie be gaafd, den indruk kou krijgen, dat het een Haarlemsche Tentoonstelling was aio geopend stond te worden, zooveel bekende Haarlemsche ge zichten werden er aangetroffen. De speculatiegeest in zijn gezonden vorm heeft dan ook niet nagelaten allerlei artikelen in de wereld te brengen, die one. wanneer de expo sitie zal zijn afgeloopen, aan haar zullen herinneren. Ik zal niet zeggen dat die Souvenirs zooals dat met een fransch woord wordt genoemd (waar om niet het goed-IIollandsche woord „herinnering"?) alio even sierlijk zijn uitgevallen en er ijn cr bij, die alleen geschikt zijn om iemand tot een on- aesetische heugenis te strekken. Onder het Leste wat ik in deze richting zag, behooren borden van Oud-Holland geschilderd in natuur- i lijke k'eur. Ze bestaan in verschil lende grootte en diens .-olgens ook in diverse prijzen, en vereeuwigen het Marktplein, do Nymeeg che en i de Dordtsehe poort en tal van gevels, die op Oud Holland het meest de aandacht trokken. Een dames arti keltje bij uitnemendheid, vooral ook omdat welhaast Sint Nicolaas weer voor do deur staat en menigeen gaarne schrijftafel of etagèra met zulk eene herinuering aan het mooiste van de tentoonstelling zal willen versieren. Onder de bekende vrouwen van Europa neemt do Koningin van Por tugal een erkende plaats in. Zij ia een dochter van den graaf van Parijs en behoort dus tot het Huis van Orleans. Dat de roep van bekwaam heid die van haar uitgaat, niet maar een van die vleiende beoordeelin gen is, die men wel eens ten on rechte van hooggeplaatste personen geeft, blijkt wel uit het feit dat toen de Koning van Portugal besloten had om tot herstel van zijn gezond heid, een reis door het westen van Europa te gaan doen (diezelfde reis die ten aanzien van het bezoek aan Rome zooveel aandacht heeft getrok ken) het Koningin Amélie was, die werd aangewezen om in de afwezig heid van haren gemaal als hoofd van staat op te treden. Zij is een mooie vrouw, slank en rijzig en van een soort van schoon heid, die aantrekkelijk is. Men zegt wel eens, dat geleerdheid de vrouw vooral wanneer zij op rijpen leeftijd komt, een groot gedeelte van hare vrouwelijke zachtheid ,en lieftalligheid doet inboeten, maar by Koningin Amélie is dit het geval niet Zooveel zij kan voedt zij hare kinderen zelf op en nietem n is zij een voorvecht ster van hooger onderwijs voor do vrouw en wekt waar zij kan ieder op tot het bevorderen daarvan. Hare liefste studie is do genee3- kuade en was zij een meisje uit de burgerklasse geweest, dan zou zij zeker vnnr mmlicns hebban vestudeerd. Nu zij anderen aan om zich er aan te wijden en tracht het denkbeeld alge meen ingang te doen vinden, dat de vrouw het meest geschikt is om geneeskundige hulp te verleenen aan de leden van hare eigen sekse. Of deze pogingen in Portugal veel zullen baten is eene andere vraag, inaar daarom zijn de pogingen niet minder verdienstelijk. De vrijheid van handelen van de vrouw schijnt in dat land nog meer dan elders voor uitbreidiag vatbaar. Zoo is het aan een gehuwde vrouw verboden boeken uit te geven zonder toestemming van haren echtgenoot. Het is al veel, dat zij van zijne weigering hooger beroep heeft op een rechtbank die van het manuscript kennis neemt en, wanneer dit college het verzet van den man ongegrond vindt, de schrijf ster verlof geeft om haar werk in ;t licht te geven Denkelijk is deze maatregel vroeger genomen, om zooveel mogelijk te bewerken dat de getrouwde vrouw zich tot haar huishouding bepaalt, die wanneer zij kinderen heeft, toch haar aandacht geheel en al in beslag neemt, maar bezien in het licht van den tijd, is de bepaling eenigszins kluchtig. Koningin Amelia, om tot haar terug te keeren, is een liefhebster van rijden, hetzij in den zadel, of op den four in hands, voor welk laatste ver maak (men kent dit voertuig dat de Bioemendaalsche tram voor uitstap jes gebruikt) een groote mate van spierkracht noodig is. Dat zij zich ook bezighoudt met de „hobby' van dezen tijd, het wielrijden, blijkt uit de beschrijving niet. Het wielrij den voor dames in Haar lem en deu omtrek is, sinds itc er eenige weken geleden een woordje van zei, weer belangrijk toegenomen. Vooral des namiddavs in de week en voor twaalven op Zmdag ziet men onze haarlemsche dames op het ge vleugeld staal onze omstreken door kruisen en wie 's morgens vroeg of 's avonds laat in eenigszins afgelegen hoekjes komt, aan den Kleinen Hout weg, den ingang van S^xenburg, het Kenaupark of den Schotersingel vindt daar menige dame bezig met te leeren hoe zij zioh in balans moet houden op een zadeltje tusschen twee wielen in een rechte lijn. Het rijden van dames heeft twee iuconvenienten waarop ik even de aandacht wil vestigen. Het aanleeren is het eerste. Voor een vrouw is het leeren op den publieken weg, iaat het dan ook zijn in een weinig be gaan hoekje, niet aangenaam. Een vrouw is niet gaarne ongraeieu? in de tegenwoordigheid van anderen en, ik roep al mijne mode-wielrijdsters tot getuige, het lec-ren is werkelijk het toppunt van onbevalligheid. Heeft niet een van onze rij wielhandelaars den uioed, om een afgesloten basn. te maken tegen 't voorjaar? Ik verbeeld me, dat de kosten er gemakkelijk uit te halen zouden zijn. Het tweede bezwaar is, dat een dame, in den omtrek althans, moei lijk zonder geleider kan rijden. Raakt een van hunne beide wielen defect, dan z-d hetzij de geleiier wegrijdt, om een rijtuig te halen, dan wel of de dame alleen wegrijdt en hij met het gebroken wiel achtcrnakomt, zij zon der geleide zijn en dat is over 'tal- gemeen niet aan ta raden. Vandaar dat een tandem--afety voor een dame jen heer die geregeld samenrijden, beter geschikt is on de laatste vin ding op dit gebied verdient vermel ding. De dnrue zit vooraan en heeft de handen aan een paai knoppen, doch stuurt niet. Dat is het werk van den heer ach er haar, die wat hooger zit om den weg goed to zien. Gebeurt er iets, dan springt de heer er af euj kan de dame biijven zitten. Boven-1 dien is dit esii zeer goede lesr-ma-j chine, daar een goe i rij-Lr gemak kelijk dezen tandem kan berijden met een dame, die er nog niets van kan. Een afbeelding van die wiel ligt in het bateau van dit blad voor de ramen. Tot slot een paar reepten. Eenvoudige griesmeelpudding. Op 1 kan melk neemt men 1 ons griescaoel, kookt de melk met een -tukje vanille en 3 eetlepels suiker, doet daarna de griesnieol cr iu en roert, tot dat het dik geno6g is. Daarna doet men er dooiers van tvvse eieren en het stijf geklopte wit bij. Den vorm laat men een poosje met koud water staan, voordat bij gevuli woidt. Chocolade vla. Men kookt 1 kan melk met een stukje vanille en 5 ee'. lepels suiker, doet er daarna 3 eztlepeis chocolade jin, die vooraf met w..t warme melk is aangemengdmen laat ait te sa men goed doorkoken. Dan roert men er voorzichtig 6 geklutste eierdooiers door onder voort iurend roeren, tot net dik is. s. 9 eme ngd Nieuws. Dinsdagavond W6rd in het Hotel Continental te Parijs een feestmaal tot sluiting van do AmBterdamsciie tentoonstelling gegeven door de Fran- sche afdeeling. Er waren meer dan 300 gasten; de heer Lebon, minister van koophandel, presideerde de tafel. Mr. Calisch bracht een toost uit op president Faure, de heer Lebon op de koninginnen van Nederland. De muziek van het 40e speelde de Marseillaise en het Nederlandsohe volkslied. De heer Lebon hield vervolgens een rede, waarin hy het suoces der Fransche exposanten constateerde. Spreker bracht hulde aan het initia tief en het organiseerend talent van en wenschte hen uit naam der regee ring geluk. De minister wees op het wonderschoone voorbeeld dat Neder land geeft in de economische rol die het speelt, en drukte den wenschuit dat de Franschen zich dit voorbeeld ten nutte zouden makon. Mr. Calisch dankte den heer Lebon en de Fransche exposanten. Jhr. mr. Den Tex, president van de jury, sprak ook eenige woorden. Een vermakelijk geval. Het volgende geval heeft zich voor gedaan naar aanleiding van gerezen geschillen tusschen het gemeente bestuur van Neuvic-Entier en den onderwyzer van dat plaatsje. De raad zette den onderwyzer af als gemeente-secretaris. Waarom blijkt nirtlaat het b. v. geweest zijn, omdat de vervulling zyner onderwy- zerstaak onder de plichten, die zijn secretariaat hem oplegde, te lijden had. De onderwijzer, hierover ver bolgen, sluit don burgemeester met zyn nieuwen secretaris in de raad zaal op. Twee en een half uur hebben ze daar gezeten. Roepensmeeken, dreigen niets hielp. Eindelijk, om tien uur 's avonds, komt de veld wachter voorbij en hoort de jammer klachten der hoogste autoriteiten weerklinken door de stille dorpsstraat. Bevryding. Maar nu sluit de onderwijzer het raadhuis achter hen dicht. En aan gezien hij de eenige bezitter van den sleutel is, zoo is den burgemeester de toegang tot zijn gemeentehuis ontzegd. Wat moet ik doen? heeft de onge lukkige aan Poincaré geseind. Men wacht mot ongeduld 's ministers antwoord. Vervolg Stadsnieuws. Dezer dagen herdenkt de St. Eli zabeths Vereeniging alhier haar 40 jarig bestaan. Onze lezers weten dat deze vereeniging zich ten doel stelt het bezoeken van R. K. arme zieken aan wie versterkend voedsel eten wordt uitgereikt en het uitdeelen van kleedingstukken aan behoeftige ge zinnen. Van deze vereeniging is me vrouw F. H. Schoemaker Jorrit3- ma presidente en Mej. J. P. A. Beijne3 secretaresse. Ter gelegenheid van dit jubileum zal de vereeniging in do maand No vember een weidadigheidsconcert ge- ven in de concertzaal der Sociëteit Vereeniging. Daarbij zal optreden het gemengd koor „Arti en Reli- gioni," van Amsterdam, directeur onze stadgenoot de heor Philip Loots, dat ongeveer 120 dames en heeren sterk is. Als solisten zullen optreden me vrouw Spoor, sopraan en de heer G. Ph. Zalsman bariton beide van hier. Aanst. Dinsdag 29 dezer zal hier ter stede eene collecte worden ge houden door onderofficieren van het bataljon schutterij en zulks op ver zoek van het bestuur der vereeniging Trouw aan Vaderland en Koning te Utrecht, zullende de opbrengst daar van komen ten voordeele van de nog overgebleven strijders der jaren 1830-1831. Examen in de vrije- en ordeoefe- ningen te Haarlem. Woensdag 23 Och 1895. Geslaagd de hb. L. van Waasbergen, A. II. Warnaar, H. J. Wegenaar en Ph. F. C. J. Zweerts, allen van Haarlem Naar wij vernemen zijn door de Mariaschcol in de Koningstraat aan gekocht de lokalen in de Jacobijne- straat, waarin de heer L. van der Wilk zijne school houdt, ter uit breiding van eerstgenoemde inrich- ting. Openbare vergadering- van de a Raad dor gemeente'Velsen, op Dinsdag 22 October 189?, des voormiddags ten 10^ uur. Voorzitter de heer J. C A. Weert?, burgemeester. Tegenwoordig de heeren J. Klau wers, F. Schuit. L. Uytendaal, C. Goedhart, C. P. v. d. Does, C J. v. Sluijs en G. P. Knijper (1 vacature.) Allereerst werdeu de nieuwbo- noeindo leden, de heereu A. D. C. Clarion en J. K. Wüstegeinstalleerd. Daarna werden de notulen gelezen en onverande d goedgekeurd. De heeren v. Tuyll, Hofmann en van den Berg komen tor vergadering. Ingekomen is o a. Een adres van Mej. M M. v. Brus sel alhior. waarin zij verzoekt om eene gratificatie voor hare diensten als vroedvrouw. Gesteld in handen van 't Dage- lyksch bestuur om daarop te advi- seeren. Hierna wordt op verzoek met 1 December a.s. eervol ontslag ver leend aan den onderwijzer A. Meesier. Betreffende een adres van L. vau Hage, waarin hij verzoekt een stukje gemeentegrond in gebruik te mogen nemen, ten einde daarop eene ver-1 anda te maken en daardoor zyn localiieit te verbeteren, wordt beslo ten dit tot een volgende vergadering aan te houden. Hierna is aan do orde een adres van H. Snellonburg c.s., waarin wordt verzooht voor 't maken van muziek in koffiehuizen eene belasting te heffen van f50. De voorzitter stelt namens B. en W. voor afwijzend op 't verzoek te beschikken. De heer van Sluy's zegt dat in 't adres een onjuistheid is op te mer ken. Daarin toch worden koffiehui zen en herbergen op eene lijn ge- van 't Dag. bestuur niet deelen. In koffiehuizen, waaronder spreker ver staat localiteiten zonder vergunning, acht hy een weinig muziek minder nadeelig dan in herbergen. De heer v. Tuyll zegt dat alleen de burgemeester daarover moet be slissen, terwijl de heer Kuijper :t ver keerd zou vinden, wanneer drank- localen zouden geprotegeerd worden Het voorstel van B. en W. om geen belasting te heffen op 't maken van muziek in herbergen wordt met 10 tegen 2 steramen aangenomen. Vervolgens doet de voorzitter voor lezing van een ingekomen verzoek schrift van den heer Langeveld, om eene vergoeding voor zijne bemoeiin gen inzake 't beteekenen van vervol gingsstukken aan onvermogenden. Öp voorstel van B. en W. wordt besloten met algemeene stemmen hem eene gratificatie van f25.te verleenen. Op een adres van den heerA. Kuipers om een schoollokaal te IJmui- den voor zangonderwijs in gebruik te mogen nemen, wordt gunstig be schikt. Verder wordt met a. s. besloten tot aanbesteding der straatveilichting. Daarna brengt de Voorzitter ter tafel de overeenkomsten der armbe sturen met de geneeskundigen, als mede de begrootingen van 't schooi en R. C. armbestuur en stelt namens B. en W. voor de overeenkomsten zoowel als do begrooting goed te keuren. Wordt overeenkomstig 't voorstel van den voorzitter met a. s. besloten. Alsnu is de gemeentebegrooting aan de orde en geschiedt daarvan door den voorzitter voorlezing, post voor post. Na vele disouseiën wordt do post kosten voor straat\erliohtïng met f 100 verhoogd, om daarvoor lantaarnpalen te koopen en de ver" licht ng uit to breiden, terwijl de jaar wedde van den heer J. v. d. Hoeve, staande onder den postjaarwedde van onderwijzers, met f50.bene vens de huurwaarde zijner woning eveneens met dit bedrag wordt ver hoogd. Na do behandeling der gemeente- begrooting tiaat de vergadering over in geheime zitting, ter behandeling van de reclames hoofdelijken omslag Stoomtram Haarlem- Alkmaar. Het dagelykBch bestuur van Heems kerk heeft besloten aan den conces sionaris voorloopig toestemming te verleenen tot het in exploitatie bren- i gen van een stoomtram langs den Rijksstraatweg, met verbinding van de kom van het dorp langs denKui- konweg door middel van een gere- gelden omnibngdienst. Ofschoon het meerendeel der raadsleden tegen het gebruik van stoom is, hebben B en W., na htt advios van den Raad te hebben vernomen, niet langer geaar zeld die concessie te verleenen. Harddraverij en Wedrennen te Heemstede. Heden (Woensdag) middag I's uur werden ti Heemstede, begunstigd door prachtig weder, de onlangs door ons aangekondigde harddraverijen en wedrennen gehouden. De uitslag was als volgt I. Heatharddraverij handicap, baan 1200 M- Ingeschreven 9 deelnemers; waarvan opgekomen Kravanti, Batir, Phrynia, Aurora II, Nobel. Ui;el8g le heat Aurora II, in 2 m. 27 Vi sec. 2.1e heat, Krivana, in 2 m. 25 sec. 3Je heat, Batir in 2.26 m., 4e heat, Kravana in 2.24 m. Kravana won dus den prijs (f 100).) II. Ponnywedstrijd, handicap 2800 M. Ingeschreven 20 deelnemers, waar van niet opgekomen vier. Uitslagl Tom Pouce van W. A. Oekhorst, 2. Dolly van A. Wijnands, 3. Pietje van J. de Boer. III. Harddraverij voor paarden van allo rasson, handicap. 2000. M. In geschreven 10 deelnemers, waarvan opgekomen Jersey, Martin, Major Ulrich, Fiüch- tig, Tabor 111, Jonge Gravin en Tambour. Uitslag 1 Tabor III (2040 meter) van C II. Oortman Gerlings; 2. Martin 12200 M.) van J. do Mol; 3. Jonge Gtaviu (2010 M.) van J. Lijnkamp. (De wedstrijd duurt voort Vervolg Nieuwstijdingen. Bij Koninklijs besluit van 18 Octo- bor 1895 no. 22 zijn benoemd tot voorzitters en burgerlyke leden van militieraden en tot hunne plaatsver vangers voor de lichtiDg der nationale militie van 1S96 in de Provincie Noordholland: in het le militiedistriof, tot voorzitter, P. J. Waller, lid der Provinciale Staten tot zijn plaats vervanger, jhr. mr. C. J. den Tex, lid der Provinciale Statentot lid C. II. den Hertog, lid van den gemeenteraad van Amsterdam lot zyn plaatsver vanger, P. W. Sutorius, lid van den gemeenteraad van Amsterdamin het i2de militiedistriof, tot voorzitter, jhr. J. B. van Merlen, lid der Piovinciale Staten; tot zijn plaatsvervanger, jhr. mr. J. W. G. LSoreel van Hogelanden, lid der Provinciale Statentot lid, J. Krol Kzlid van den Gemeente raad van Haarlem tot zijn plaatsver vanger, O. G Lf. OJieijer jrlid van den gemeenteraad van Haarlemin het 3do militiodlstrict, tot voorzitter, A. Maclaino Pont, lid der Provinciale Staten; tot zijn plaa'svervanger mr. J. P. Kraakman, lid der Provinciale Statentot lid, C. W. Bruinvis, lid van den gemeenteraad van Alkmaar; tot zijn plaatsvervanger J. M. Sonna- ville, lid van den gemeenteraad van Alkmaar.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3