Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 13e Jaargang Maandag 28 October 1885. No. 3780 HAARLEM S DAGBLAD ALBOi-TJSTIETMIIEiLTTSFIRIJ-S: Yoor Haarlem per 8 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.37V2 ADVEBTEOsTTIËlT: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groofce letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Ad verten tién worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux; Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het. Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Snee., Parijs Slbis Faubourg Montmartre. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Bloemendaal Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Santpoort; Heemstede, J. LEUVEN, jbij de Tol; Haarlemmermeer, C. DOEKES; Spaarndam, C. HARTENDORPj; Zandvoort, J. ZWEMMER; Velsen, L. VENUS; IJmuidenJ. J. TJADEN; Beverwijk, H. JUNGERIE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen, EEHSTtfi BLAD. Politiek 0versacht. Vrijdag is in de fransobe Kamer de behandeling van de interpellatie- Jaurès over de werkstaking te Car- maux voortgezet. Ook dezen keer voer de socialistische afgevaardigde op zeer heftige wijze uit tegen den prefect en tegen de rechterlijke macht, en stelde ten slotte de volgende motie „De Kamer, overwegende dat alle burgers er belang bij hebben dat het oonfliot van Carmaux worde opgelost op een wijze waarbij de vrede en de billijkheid geen gevaar loopen, en dat alleen een moreele arbitrage het con flict kan oplossen, verzoekt den voor zitter Brisson als scheidsrechter te willen optreden." Brisson antwoordde dat hij daartoe gaarne bereid is, maar als dit tijdens de zitting gebeurt, zal hij dan niet den schijn van partijdigheid op zich laden Niettemin verklaarde hij zich bereid als scheidsrechter op te treden, indien de Kamer zijne tusschenkomst nuttig oordeelt. De minister van binnenlandsche zaken Leygues verklaarde, zioh niet te kunnen vereenigen met deze oplos sing. De zitting werd daarop geschorst. Bij de heropening besteeg Leygues de tribune en zeideTot 1891 heeft Rasséguier in uitstekende verstand houding geleefd metzijne werklieden; zaken die wrak stonden, hielp hij weer op de been, hij stichtte instellingen van economischen en liefdadigen aard en verzette zioh volstrekt niet tegen de wet der syndicaten. Het syndicaat echter wilde zijn eigen gezag in de plaats stellen van dat van den patroon; Reseéguier protesteerde, en zoo ont stond het conflict. Van den aanvang der werkstaking af, vervolgde de minister, heeft de re geering pogingen gedaan om eene verzoening tot stand te brengen. Toen richtten de werklieden een manifest aan alle kameraden in Frankrijk, een manifest dat een oorlogsverklaring aan het patroonschap was. Het was wegens dit manifest, dat Rességuier weigerde zijne fabrieken weer te ope nen. De verdere beraadslaging werd tot heden verdaagd, en de zitting daarna In de coulours werd opgemerkt, dat de motie van Jaurès aan bedenking onderhevig is, daar zij een lastig pre cedent sohept. Vrijdag werd in de hoDgaarsche Kamer een interpellatie behandeld over de te Agram voorgevallen schandalen en de beleediging de hongaarsohe vlag aldaar aangedaan. Minister Baniïy verklaarde dat deze schandalen onvergefelijk zijn en voeg de er bij dat de regeering de ver antwoordelijkheid aanvaardt voor de verklaring van den Souverein. Met 174 tegen 110 stemmen werd daarop een motie aangenomen door de hongaarsohe Kamer, waarin ver klaard wordt dat door haar acte is genomen van het door minister Banffy gegeven antwoord. Zooals te begrijpen is heeft het terugtrekken van koning Carlos van Portugal na zijne belofte den koning van I alië te komen bezoeken, de goede verstandhouding tussohen beide rijken doen verkoelen* Een gevolg van het gebeurde is o. a. dat de portugeesche gezant te Rome met onbepaald verlof het land heeft verlaten,Jerwij 1 Italië hare diplomatieke betrekkingen met Por tugal heeft afgebroken. De Standard verneemt uit Konstan- tinopelAuthentieke inlichtingen laten geen twijfel of de gevatte leden der Jong-Turksohe partij, die in de ge neeskundige sohool door een krijgs raad veroordeeld werden, zijn vervol gens door een Turksch oorlogsschip in zee gebracht en een voor een overboord geworpen. Onder de ver dachte personen is de minister van marine Haseac Pasja. Hij wordt in zijne woning bewaakt. De Times verneemt uit Kaïro De jongste gebeurtenissen in Turkije hebben het gezag van den sultan in Egypte verzwakt. De Oelema's van de Mohamedaaneohe hoogesohool van Elazhar blamen den sultan, omdat hij hunne rechten in den boedei van prins Halim verwaarloost. Spanje heeft met hare oorlogs schepen in Cuba's wateren veel tegen spoed. Nadat reeds een drietal ver loren is gegaan, is nu de kanonneer boot Cazidad bij Cradonas gestrand. De bemanning kon zich met de sloe pen redden. De Times verneemt uit Hongkong In welingelichte kringen heeft men vernomen, dat het onlaDgs gesloten verdrag tussohen Rusland en China aan Rusland het reoht verleent met zijne vloot in de haven van Port- Arthur te ankerenen verder het recht Om een spoorweg aan te leggen van Port-Artbur naar de Transsibe- risohe lijn, terwijl de exploitatie vau die lijn in Russische handen zou be rusten. Voorts zou|het verdrag aan Rus land verscheidene uitsluiteude han- delsvoorreohten toekennen,waartegen over China slechts het recht zou hebben den spoorweg na twintig jaar tegen een overeen te komen prijs terug te koopen. De Times protesteert in een hoofd artikel tegen zulke bepalingen van het verdrag, die Port-Arthur feitelijk aan Rusland overleveren, want Chi na's reoht om den spoorweg terug te koopen, beschouwt de Times als waardeloos. Het blad meent, dat niet alleen Japan en Engeland, maar ook Duitschland geen genoegen kan ne men met een verdrag, dat het politiek en commercieel evenwicht in het Oosten feitelijk weer verbreken zou. Van offioieele zijde wordt dit Times- bericht echter tegengesproken. STAD8NIEÜ W6 eerste en ticeede pagina. Haarlem26 October. Schouwburg. .Laatst optreden vau Willem van Zuijlen voor zijn vertrek naar Berlijn," wordt ons in advertentiën en op aan plakbiljetten aangekondigd. Willem van Zuijlenkunnen wij dien naam wel uitspreken, zonder niet tevens te denken aan zoo menigen avond, dat hij, de blijepelspeler van nature, ons zoo kostelijk deed genieten in de een of andere kluchtWant het is op merkelijk, dat niettegenstaande van Zuijlen zich ook in het tragische zeer goed weet te bewegen en hij o.a. de zen zomer te Berlijn het meeste succes verwierf met rollen, die juist minder tot het komische behooren, het pu bliek zich hem nu eenmaal niet an ders wil voorstellen dan van Zuijlen, de komiek. Willem van Zuijlen nu, het is reeds genoegzaam bekend, gaat ons voor eenigen tijd verlaten. Alvorens hij echter naar het buitenland vertrekt om daar nieuwe lauweren in te oog sten, zullen wij Haarlemmers nog eens in de gelegenheid zijn van zijne gaven als tooneelepeler te kunnen genieten. Als Mister Thomas For- ster in de klucht „Twee Wapens" van de bekende Duitsche blijspel schrijvers Oscar Blumenthal en Gus- tav Kadelburg sal hij Woensdagavond alhier optreden voor het laatst in ge- ruimen tijd. „Twee Wapens" is eene klucht, die niet alleen in Duitschland maar ook hier te lande den grootsten opgang gemaakt heeft, getuige het feit, dat het in den vorigen winter door twee gezel schappen tegelijk met een zeldzaam succes opgevoerd werd. Wat nu ei genlijk het kluchtige van deze klucht is? Waarom het te gaan schrijven; kluchten toch laten zich zoo moeilijk vertellen, men moet ze zien, wil men Z3 genieten. De omstandigheid dat Willem van Zuijlen met de Vereenigde Rotter- dameche Tooneelisten alhier optreedt, doet ons onwillekeurig aan het be kende spreekwoord denkenonbe kend maakt onbemind. Het gezel schap der heeren le GraB en Haspels komt belaas te weinig hier (zijne laatste voorstelling was, als wij het wel hebbeD, ruim 2jaar geleden) om eene groote bekendheid bij het publiek te bezitten. En dat is jam mer, want dit Rotterdamsche gezel schap behoort èn door de uitstekende krachten, die het bevat, èn door het goede samenspel waardoor het zich zoo gunstig van andere gezelschappen onderscheidt, ongetwijfeld tot het beste wat wij hier te lande op tooneelge- bied bezitten. Wat wij dan ook hopen is, dat zij, die Woensdag den schouwburg zullen bezoeken, dezen niet alleen zullen verlaten met de aangename voldoening van eens flink gelacheD, maar ook met het verlan gen het gezelschap le Gras en Has pels nog herhsalde malen hier ter stede terug te zien. Van Lier—Schouwburg. »Goed, ik zal tot morgen waohten, maar als gij mij dan de bewijzen niet hebt geleverd dood ik u 1" „Maar ziet gij dan niet, dat mijn oogen de woede uitstralen, die mijn binnenste verteert, dat ik u zou kun nen dooden?" Deze twee volzinnen zouden iemand die nooit van het drama „Martelares" gehoord had, al een denkbeeld geven van het soort waartoe dit stuk moet gerekend worden, 't Is een „melo" van de bovenste plank. Hoogverheven geesten of die zich daarvoor houden spreken met supiêtne minachting van een „draak"eilieve waarom zou men niet nu eu dan eens gaan kij ken naar zulk een mythologisch dier? 't Is droevig, overdreven' droevig, maar werkt in elk geval niet zoo op de zenuwen tls de drama's van onze allernieuwste en allerjongste auteurs het efiect dat de draak op de traan klieren teweeg brengt is maar voor bijgaand'tis vroolijk ook, maar niet zoo vermoeiend grappig als de moderne kluchten.„Kom maar hier, Draak, ouwe jongen, je bent wel een goed bee3t hoor, geet den baas maar een poot, joDgen 1'' Mevrouw Van Lier Cuijpers vervult de titelrol (gravin de Moray) op zeer uitnemende wijs. In deze soort van stukken heeft zij werkelijk groote ver dienste. Haar spel is welverzorgd en zeer karakteristiek, haar temperament past zich gemakkelijk en natuurlijk aan de hoog-gespannen toestanden in dit drama. Naast haar verdient ge noemd te worden mevr. Kinsbergen- Rentmeester, die de smart van de dochter wanneer zij thuiskomende, haar moeder nit het ouderlijk huis verjaagd vindt, zeer gelukkig wist weer te geven. Van Nieuwland was in de rol van Sir Elie Drake .end noe, mejuffrouw, heb ik de eer joe te groeten 1" geheel in zijn kracht. J&useum van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier zal aanstaande Zondag tentoongesteld zijn een fotograüsohe afbeelding der Germaansohe Rechts pleging in de Ballerkuil waarvan bq gelegenheid van het bezoek harer Majesteiten de Koninginnen aan de gemeente Rolde en de daar aanwe zige hunnebedden, een voorstelling gegeven werd. De heeren Gratema en Knappert deelen ons hieromtrent in hunne beschrijving „Bij klimmen der Zonne" die eveneens op het Museum ter inzage voorhanden is, het volgende mede .De naam van het gehucht Balloo, waaraan de kuil den zijnen ontleent, oudtijds Banlo of Banloo, wijst dat uit. Hij beteekent het woud dat ge bannen is of waar gebannen wordt. Beide opvattingen duiden op de rechtspraak hetzij men denkt aan de heilige reohtsvrede, die over het bosch ligt, daarover is afgekondigd, ge bannen hetzij men heoht aan het richten, het bannen en dus let op de handelingen, die daar plaats vonden. Wyst dus de naam zelf ons reeds op rechtspraak, historisohe berichten bewijzeu, dat ook later de rechts pleging daar plaats greep. Moohten wij uit den naam Balloo gevolgtrekkingen maken voor over oude tyden, jongere reohtsbronnen geven met voldoende historisohe zekerheid aan dat de loting, de hoog ste rechtsprekende vergadering in de landsohap, daar bijeen kwam. In het landrecht van 1412 wordt het gehuoht Balloo als zoodanig bepaaldelijk ge noemd.' Verder zal eene uitgebreide verza meling afbeeldingen tentoongesteld zijn van Drentsche oudheden, Hunne bedden, wapens, huisraad enz., die ons omtrent zeden en gewoonten uit de grijze oudheid enkele aanwijzin gen geven. Zondag is de toegang van alle lokaliteiten gratis opengesteld. Heden (Zaterdag)avond wordt vol gens aohterstaande advertentie in het koffiehuis van den heer M. Ku; Stationsplein 12, een opend. De zaal, gelegen aohter de koffiekamer, is ongeveer 10 M. lang en 5 M. breed en geheel naar de eischen des tijds ingericht Voor vol doende ventilatie, benevens voor uit stekend licht is gezorgd. De zaal die twee fraaie biljarten bevat, gemaakt door den biljartmaker P. H. van Roon alhier, maakt met hare spiegels een goeden indruk. r M. Kuypers, biljartzaal ge In den afgeloopen nacht ten 2 ure 20 min. is J. Beu. eling, oud 20 jaren, stoker bij de H. IJ. S. Maatsch., bij het rangeeren van goederen- en steen kolenwagens op de spoorlijn nabij den Kruisweg alhier bij ongeluk van de machine gevallen, daaronder geraakt en overreden, aan de gevolgen waar van bij tien minuten later is gestorven. Hij had belangrijke verwondingen aan de onderbuik bekomen terwijl zijn linkeronderarm was verbrijzeld. Er komen in den laatsten tijd dief stallen van ingekuilde aardappelen in IJ- en Haarlemmermeerpolders meermalen voor, ten nadeele van den landbouwer C. G.in den polder van Assendelft is thans een varken ont vreemd. Hoewel de treinenloop voor het station Halfweg thans vrij regelmatig is en alle re len tot tevredenheid geeft, is aan den raad van administratie der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatsohappy door eenige ingezetenen het verzoek gedaan om ook trein 43 te doen stoppen in het bijzonder voor d^c kinderen, die te Haarlem de bur gerscholen bezoeken, waar de lessen meestal te 8Va uur aanvangen. BargerlijkeStand uit deOmstraken VELSEN Van 19 tot en met 26 Oct. Bevallen: D. M. WykerWol- terman z. H. M. Nauta— Vermeulen z. A. GrapendaalMoog d. C. J. B. Raaman—Eiohelberg d. ZANDVOORT. Ondertrouwd: 23Oct.E.Bluijs en M. P. van Nieuwenhoven. Bevallen: 18 Oot. D. Koper z. 20. A. Koper—Koper z. 24' J. Vis serVan Duivenboden z. Overleden: 21 Oct. K. Koper 60 jaar. SPAARNDAM. HAARLEMMERMEER Van 15 tot en met 21 Ootober. Ondertrouwd: T. Cuperus en K. Geluk. Getrouwd: C. Bakker en M. C. Vermeulen. P. Lanser en A. J. C. v. d. Vlugt. H. J Betjes en G. v. Eohdom. Bevallen: J. v. Mesman—Ver vloed d. G. Roodzantv. d. Pol z. M. v. Wieringen—Hulsbos z. M. Maar schalk— Meijer z. J. KorsriezeStolp d. K. KrookHuizinga d. Overleden: J. v. Dam 3 md. N. Vlaar 14 md. A. v. d. Putte 4 wk. H. Makkenze 73 j. W. Pruissen 7 wk. A. Lankhaar 59 j. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Bevallen: J. M. Calvelage— Piët z. M. Piers—Spruitenburg d. C. Roubos—de Jager z. Overleden: J. Dijkzeul wed. G. Moolenaar 82 j. P. C. Peetoom d. 2 weken. HEEMSTEDE van 19—26 Ootober. Getrouwd: H. Matter en G. Planting. Bevallen: A. G. LeuvenNqs- sen z. W. E. de WildeDennemie z. Overleden: G.Handgraaf 11 m. BINNENLAND, Parlementaire Praatjes. Het was een zonderling „bezuini- ging8"-amend9ment, dat van den heer Bahlmann. Van art. 80 der afd. Openbare werken van de Indische begrooting nam hij geen cent af. Maar hij splitste den post in twee deelen, zoodat van „opmeting en ontwerping van nieuwe spoorweglijnen" een memorie-post werd gemaakt, waarop evenwel geen oversohrijving kon plaats hebben, m. a. w. waarvan geen gebruik kon worden gemaakt. Dat wilde dus zeggengeen nieuwe lynenl Wel een vérstrekkend amendement, gelijk de heer Cremer, voorzitter der Comm. van Rapp., die het bestreed, zeide. Want wel was volgens den heer Bahlmann, de mogelijkheid openge bleven, dat bij de wet gelden voor nieuwe spoorwegen gevraagd konden worden, maar voor de voorbereiding was tooh geld noodig. Daarom vroeg de heer Cremer verwerping van dit amend, en zoo deed ook de Min. Het amend, werd dan ook met 33 tegen 17 stemmen niet aangenomen, zooals de parlementaire term luidt. Daarna werd de behandeling der artikelen voortgezet in een eenigs- zins vlugger tempo. De begrooting lokte geen stemming uit. Zij werd aangenomen en zelfs de heer Bahlmann stemde niet tegen. Het debat over de Indische tarief wet (verhooging der invoerrechten) lever de niet veel nieuws op de argumenten waren bij het algemeen begrootings- debat uitgeput. D heeren Meesters en Vos de Wael wezen op het te verwachten nadeel voor de Nederlandscne industrie en ook de heer Bahlmann nam 't op voor de manufacturen en de minerale wa teren. terwijl de heer Truyen ver klaarde nog niet best te weten hoe hij stemmen zou (maar al dadelijk zij gezegd dat hij voor stemde.) Nogmaals beproefde de Minister van Koloniën een omstandige verde diging van het ontwerp, maar hij scheen zich reeds by voorbaat bij een verwerping neder te leggen, in de hoop dat de tegenstanders een beter inzicht in de Indische financiën zouden blijken te bezitten dan hij. Art. 1 van het ontwerp werd ver worpen met 58 tegen 14 stemmen. Tegen stemden de heeren Meesters, Van Bylandt (Gouda), v. Gennep, Borge8ius, Guyot, Tydeman, Drucker, Lely, Kerdijk, Staalman, Bouman, Pqnacker, Van Kerkwijk, Van Delden, Hintzen, Heldt, Kolkman, Vos de Wael, De Ram, Schepel, Van der Borch, Van der Kun, Veegens, De Kanter, Lohman, Donner, Lieftinok, Vermeulen, Harte, Heemskerk, d'An- sembourg, Thooft, Tak. Gerritsen, Mutsaers, Zijp, A. Smit, Van Alphen, Mees, Plate, Bool, Van der Schrieck, Hartogh, Hesselink, Conrad, De Beau fort, Roessingh, Smits van Oyen, Van Deinse, Borret, Travaglino, Schaafs- ma, Btmlmann, v. Gjjn, Haffmanns, Cremers, Ferf en Everts. Voor stemden de heeren Pijttersen, Beelaerts, Roijaards, Sohimmelpen- ninok, Viruly, v. Stirum, Truijen, v. Bylandt (Apeldoorn), Pijnappel, v. Karnebeek, Rutgers, Miohiels, Bastert en de Voorzitter. De Min. vroeg daarna schorsing van het debat, d. w. z., dat hij het ontwerp terugneemt. Het voorstel des voorzitters om den 12a Nov. de wet op het personeel in behandeling te nemen, moest wel verzet uitlokken met het oog op de politiek. Het werd bestreden door de heeren Travaglino, Kolkman en Beelaerts. De beide eerBten waren van meening, dat als de Kamer aan die wet drie weken zou besteden, wat betrekkelijk nog „de Fransche slag" mocht heeten, er te weinig tijd overbleef voor de begrooting. De behandeling van beide zaken zou er onder iqden. En dat was onnoodig, zeide de heer Beelaerts, omdat invoering van de wet op het personeel met 1 Jan. 1896 toch beslist onmogelqk zou zijn. Ook de heer Borgesius scheen aan vankelijk geneigd tegen te stemmen, wegens de onvoldoende voorbereiding van de wet op het personeel. Maar aangezien de Min. het hoofdbezwaar vollediger inliohting toch niet had opgelost, wilde hij geen struikel blok in den weg leggen. De Min. van Fin. verklaarde ook, dat de Reg. op spoedige behandeling prijs stelde en de Voorzitter meende, dat, als men 4 Deo. met de begrooting begon, dat tijdig genoeg was. Daarom bestreed hy dan ook het voorstel van den heer Travaglino om eerst 19 Nov. terug te keeren (hy repte zelfs van vroegere brjeenroeping dan 12 Nov.) en evenzeer het denkbeeld om in Januari het personeel te behandelen. Het voorstel des Voorzitters werd ten slotte met 61 tegen 17 stemmen aangenomen. En de Kamer is dus tot 12 Nov. naar huis. G. Jr. Blijkens aan het departement van binnenlandsche zaken ontvangen tele- graphisch bericht van Hr. Ms.gezant te Parijs, is bij minisWieele beschik king van '24 d jzer de FranFche grens wederom voor den invoer van vee uit Nederland opengesteld. (Stok) Handhaving van het gezag. In het uittreksel uit bet voorloo- pig verslag over hoofdstuk IV (justitie) van de staatsbegrooting voor 1896 lezen wy o. a. het volgende: Vooral waren het rustverstorin gen op de openbare straat die een onderwerp van bespreking uitmaak ten. In de groote steden, speoiaal in Amsterdam,worden telkens optoohten, zoogenaamde wandelingen, gehouden van werkstakers of demonstreerende lieden, waardoor aan de rustige bur gers veel overlast en aan de winke liers en neringdoenden in de wijken, die bij voorkeur worden bezocht, veel schade wordt berokkend. Niet zelden vloeien uit die betoogingen botsingen voort met de politie of met personen die aanstoot nemen aan kreten of liederen, door de betoo- gers geuit, hetgeen het verkeer op de publieke straat somtqds zelfs ge vaarlijk maakt. Daarby komt, dat werkstakers andere arbeiders, die aan den arbeid wensohen te blijven, be moeilijken, ja.) zelfs hun dit met ge weld beletten. O. a. werd gewezen op mishandeling van een ouden brug- waohter te Krommenie, beleediging van een R. K. geestelijke aldaar, het gefluit en gesohreeuw van sommigen als H. M. de Koninginnen zioh in 't openbaar vertoonen. Uit al deze en dergelyke feiten bleek, maar velen meenden, dat de handhaving van het gezag veel te wenschon overlaat, en dat middelen moeten worden beraamd om aan dien toestand een einde te maken. Intussohen by de bespreking van de wijze, waarop aan het kwaad ware tegemoet to komen, kwam groot ver schil van gevoelen aan den dag. Sommige leden waren van oordeel, dat ons geheele strafstelsel te slap is. Naar het gevoelen van eenige leden zou veel moei'ijkheid voorko men worden, indien de optoohten op de openbare straat strenger werden tegengegaan. Thans hangt dienaan gaande alles van de burgemeesters af, wier opvattingen soms verbazend ver uiteenloopen. Door goede instructiën aan de burgemeesters, hoe ten aanzien van deze materie te handelen, zouden deze waar het noodig was, met meer kracht optreden, terwijl tevens gevallen als het laatstbedoelde zouden worden voorkomen. Ook dit gevoelen bleef niet onweersproken. Er werd gewaar- sohuwd tegen het uitvaardigen van eenvormige instructiën, waardoor al licht meer kwaad dan goed zou wor den gesticht. Alles hangt hier te zeer af van plaatselqke toestanden en om standigheden. Naar aanleiding van deze bespre king werd nog de opmerking gemaakt dat de rustverstoringen, waarover men klaagt, voornamelijk te Amster dam voorkomen. Nu wenschten som mige leden dienaangaande tweeërlei in het midden te brengen. Vooreerst dat die wanordelijkheden nooit voor vallen bij gelegenheid van eigenlijke optochten, maar dat de lieden, die ze te voorschijn roepon, zich bij troepjes door de straten bewegen, hetgeen uit den aard der zaak niet vooraf kan worden verboden en waartegen moeilijk is op te treden, voordat het strikt genomen reeds te laat is. Maar in de tweede plaats moet het feit, dat de hoofdstad telkens het tooneel is van opstootjes en verzet tegen de politie, naar het oordeel van deze leden, voor een deel worden toe schreven aan de omstandigheid,dat het gehalte der lagere politie-ambtenaren aldaar veel te wensohen overlaat. Dat korps behoorde met de meeste zorg gekozen te worden uit personen aan wie men hooge eischen van takt en plichtsbetrachting by de vervul ling van hunne ongetwijfeld zware taak kan stellen. Vele leden waren van oordeel, dat een der oorzaken van het kwaad, waarover geklaagd wordt, gelegen is in de onvoldoende organisatie van het politiewezen ten onzent. Ware dit beter ingericht, dan zouden justitie en politie wier samenwerking thans onvoldoende verzekerd is, kraohtiger kunnen optreden, en daarop komt het

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1