Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 81 FEUILLETON. De stem van het geweten. 13e Jaargang Woensdag 30 October 1885. No. 3782 HAARLEMS DA6BLAD Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het gcheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummersn 0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371,'2 ALD"V"mE&TEDSTTlSl2Sr: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertention worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het- Buitenland: Compagnie Generate de Publicité Elrang'ere G. L. DAUBE Co. JOHN F. JOXES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Bluemendnal Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Santpoort; Heemstede, J. LEUVEN, ibij de Tol; HaarlemmermeerC. DOEKES; Spaarndam, C. HaRTENDORPJ: ZandvnortJ. ZWEMMER; Vehen. L. VENUS; IJmuiden, J. J. TJADEN; BeverwijkH. JUXGERIE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertemiën aan. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, billijk en vlug gedrukt. De Directeur- Uitgever, J. c. Politiek Overzicht. He franscho ministerie is Maandag gevallen. Nauwelijks is de winterzit- ting begonnen of de Kamer heeft het verplicht zijn ontslag te nemen. De reeks interpellation die voor deze dagen aan de orde waren gesteld, deden dan ook verwachten dat het ministerie menigen heelen aanval zou hebben te doorslaan. In den eersten strijd, ontslaan door de interpellatie- Jaurès over Carmaux, is de rege8ring, zooals te verwachten was, overwin naar gebleven, maar nu Maandag is zij gestruikeld over de Zuiderspoor- weg-quaestie, die Rouanet door zijne interpellatie op het tapijt bracht. Omtrent het verloop van deze zit ting kunnen wij het volgende mel den De interpellant zeide dat de zaak van den Zuiderspoorweg het prestige van het Parlement, hetwelk zich on zijdig had betoond, had gecompro mitteerd; daarvan vraag ik rekenschap aan den minister van justitie, zeide Rouanet. Hij klaagde verder over de langzaamheid in het onderdrukken van de bedriegerijen van allerlei' aard, welke in deze zaak hebben plaats gehadmen aarzelde een ver volging in te stellen, als het een lid van de Kamer of den Senaat gold. Spreker eiechte de openbaarmaking van de stukken welke in handen van dan minister zijn gebleven. De afgevaardigde Binder (rechter zijde) interpelleerde over de verschil lende oorzaken van het ontslag van ■den heer Cbenest, procureur der Re- publiek te Parijs. Hij betoogde, dat' de minister van justitie aan den Se-j naat machtiging had moeten vragen' om den senator Magnier te vervolgen. Georges Berry (rallié) hield even-! eens een interpellatie over het aftre- j den van den heer Chenest. Hij zeide; Het voorwendsel dat men te baatj heaft genomen om Chenest te ver- j plaatsen, was valscb, want hij was schuldig bevonden. De mini-ter van justitie Trarieux antwoorddeIk verklaar nadrukke lijk en men zal dit wel niet in twijfel trekken, dat ik nooit documenten of stukken in handen heb gehad, wraarin de inhechtenisneming van Magnier werd geöischt. Wat betreft de quaestie door Rouanet ter sprake gebracht, j ik verklaar dat wij overal waar wij schuldigen of medeplichtigen hebben meenen te zien, een vervolging heb ben ingesteld. In het dossier bevond zich geen lijst van Parlementsleden en kwam zelfs geen enkele naam van een Parlementslid voor. De minister zeide verder, dat het bij de operation van de syndicaten, die de leeningen ten behoeve van de Zuiderspoorwegmaatsohappy moeten waarborgen, regelmatig was toege gaan, en hij noemde de namen die in het rapport van den expert Flory voorkomen: Rouvier Jules Roche, Etienne, Deloncle, Bardoux enz. De minister eindigde met een votum van vertrouwen te vragen. Een motie om over te gaan tot de orde van den dag, zonder meer, werd verworpen met 406tegen 105 stemmen. Vervolgens werd gestemd over eeno motie, welke door Ribot werd aanvaard, en waarby aan parle mentsleden verboden werd dee! te nemen aan financieele syndicaten. Deze werd met eenparige stemmen (518) aangenomen. Daarna kwam de motie van Roua net, waarin volledig licht over de zaak werd verlangd en de ministers werden uitgenoodigd, alle verant woordelijke personen te vervolgen en het rapport van Flory over te leggen. Ribot verklaarde deze motie niet te kunnen aanvaarden, maar zij werd niettemin aangenomen met 310 tegen 211 stemmen. Ingevolge dit votum verlieten de ministers de zaal en begaveu zich naar den president der Republiek om hun ontslag aan te bieden deze nam het aan. De^Times verneemt uit Konstanti- nopel, dat e6n dreigbrief tegen den sultan in de woning van Ghazi Os man is gevonden, welke ontdekking heeft aanleiding gegeven tot een enquête en de inhechtenisneming van veertien leden van de hofhouding des sultanszij allen moeten later in de nabijheid van het paleis met den dood zijn gestraft geworden. Volgens door de Porte ontvangen berichten zouden Vrijdag te Bitlis eenige biddende Turken door Arme niërs zijn aangevallenhieruit zou een woedend gevecht zijn ontstaan, waarbij aan weerszijden dooden en gewonden zijn gevallen; toen de ge wapende macht der politie verscheen, verschansten de Armeniërs zich en schoten zy op de politie. Men ver wacht dat de Porte troepen zal zen den naar Jemen, waar onlusten zijn uitgebroken. De Daily News verneemt uitKon- stantinopel dat volgens uit Trebizonde ontvangen brieven het aantal binnen de stad vermoorde Armeniërs wordt it op 700, en dat dor buiten de stad vermoorden op 200. Er heerscht onder de Armeniërs groote ellende, daar de Turken vele wonin gen hebben doen afbranden. De Turksche overheid sommeert alle burgers om de wapenen over te geven maar enkel Armeniërs schijnen dit bevelsohrift na te leven. Er heerscht in do omstreken van Ismiot ea Niko- demia een waar terrorisme. Troepen doorzoeken Armenische dorpen, maar i laten de Turken ongemoeid. Turksohe troepen gaan daar voort met Arme- j niërs in hechtenis te nemen en del hoofdmannen slaan een dreigenden toon aan. De Jong-Turksche beweging te Konstantinopel neemt eer toe dan af. Er heerscht daar groote ongerust heid. Nog wordt gemeld, dat te Konstan tinopel onder de officieren van de keizerlijke garde en de militaire school vele arrestatiën hebben plaats gehad. De Sjeik UI Islam en de turksche minister van marine ontvingen dreig brieven, de sultan beval dat hunne woniDgen door de militaire maoht bewaakt zullen worden. De, niet godsdienstige maar staat kundige, onrust onder de Mohamme- daansche bevolking duurt voort. Voor eenige dagen is medegedeeld wat de inhoud was van hettusBchen Rusland en China gesloten verdrag betreffende Port Arthur. Reeds on middellijk werd er toen bij gemeld, dat dit bericht als onder voorbehoud vermeld moest worden beschouwd. Nader blijkt het bericht, dat zoo al gemeen do aandacht trok, ook onjuist ie zyn. De bepalingen van het ver drag moeten geheel auders luiden. Deze Oost-aziatische quaestie ver dringt in de bladen der Unie de Venezolaansche. De voornaamste or ganen zyn over de zaak scherp ver deeld. Terwijl de New- Yorksche Tunes de Russi8ch-Chineesohe overeenkomst waarvan sprake is, veroordeelt als een bedreiging van de handelsbe langen van alle natiën die met China in verbinding staan, publiceert de Sun een krachtig gesteld artikel tegen Engeland, dat een goedkeuring der overeenkomst bevat, omdat zij aan Rusland te Peking invloed zal ver zekeren, waardoor de handelsbelan gen der Unie in China zullen worden bevorderd. De correspondent van de Times te Havana heeft Martinez Campos geïnterviewd deze sprak het tegen dat er onderhandeld wordt met de Cubanen tot het sluiten van vrede wol schijnen dezen over het alge meen nog al ontmoedigd te zijn. Eenige schikking blijft eerlang waar schijnlijk, maar de Spaansohe regee ring heeft aangaande een definitieve nog geen beslissing genomen. De Liberal te Madrid deelt mede, dat, behalve de 26,000 soldaten, die reeds gereed staan, in het midden van November nog meerdere ver sterkingen naar Cuba zullen worden gezonden. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem, 29 October. Door de politie alhier is in beslag genomen eenvalsche guldenkoerende de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1S54, blijkbaar bestaande uit lood. Tegen den bierhuishouder M. wo nende Laurens Costerstraat is proces verbaal opgemaakt ter zake het ver- koopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereisohte vergunning. Heemstede. De winkelier A. Cassée, Maandag avond 10 uur met de tram uit Haar lem huiswaarts gaande, had de on voorzichtigheid bij zyne woning aan de IJzeren brug uit den nog in be weging zynden wagen te springen, met het ongelukkig gevolg dat hij er gedeeltelijk onder geraakte. Hevig bloedend opgenomen zijnde, bleek dat een zyner beenen geheel was verbryzeld. Hij is per brancard naar het gasthuis te Haarlem vervoerd. Eigen schuld is hiervan, oorzaak, waarom toch waarschuwt men den conducteur niet? De tram stopt overal waar men het verlangt. BINNENLAND, Notarieel examen. By het op 18 en 19 September gehouden derde of schriftelijk gedeelte van het notarieel exameü, waaraan 107 adspiranten deelnamen zyn ge slaagd de navolgende 41 heereD, wier namen in alphabetische orde gesteld zijn E. N. van Ammers te MeJemblik, A. D. Bas Backer te Apeldoorn J. H. H. van Boven te Roermond, C H. J. A. Bredius te Utrecht, P. A Bruinsma fe Bolsward, P. A. van Buuren te Midd elhharnis, H. E. E. Chavanneste Leiden, R.C.Av. Cranen- burgh te Boksmeer, H. Eisma te Bolsward, C. van Eldik te 's Graven- hage, P. A. M. H. Eschweiler te Ou den1, osch, C. A, L. M. van Gils te Breda, F. L. Harting te Rotterdam, J. J. Hiebendaal te Eiden\J. Hofman te Vianen, Th P. J. Hoppe te Voor schoten, J. Jaburg te Amsterdam, J. S. G. Koning te Finsterwolde, J. J. de Lange te 's-Gravenhage, C. F. L. M. Laurijssen te Breda, J.G. J. Lein- arts te Siltard, G. Lindeijer te Rot terdam, P. A. M. Le Maire te Utrecht, H. Meinesz te Amersfoort, Mr. A. Mijs te Sommelsdijk. J. J. L. A. Nijtf te Maastricht, J. P. Oggel te Aksel, W. T. J. G. Óssete Raalte, W. H. Post te Amsterdam, J. W. H. Rees te 'e-Gravenhage, W. J. A. R. Richardson Bennernagel te Arnhem, I. A. Swane te 's-Hertogenbosch, H. Teriet te Joure, L. H. Veenenbos te Rotterdam, A. A. Versluys te Hoog land, A. H v. Walchren te 's Graven- hage, A. H. van Walsem te Rotter dam, A. J. F. M. G. van Walsem te 's Gravendeel, W. C. M. van Wayenburg te Beek, Th. O. M. J. baron van Wijnbergen, te Zutfen A. W. J. A. IJske te Haarlem. Uit Amsterdam. Kes gaat weg. Donderdagavond heeft hij afscheid genomen van zijn getrouwen, van hen die onder zijn leiding het Concertgebouw gemaakt hebben tot de voornaamste kunstin stelling van de hoofdstad, van hen die eiken Donderdagavond aanwezig waren, weer en wind in de tochtige van Baerlestraat trotseerden om de kunstwerken van oude, nieuwe en nieuwste meesters op de bekende uitnemende wijze door het voortref felijk orkest te hooren voordragen. De schoone uitvoering der verschil lende nummers, de bewierooking van Kes door sprekers als de heeren Levy, van Ogtrop enz., door jongs dames in vlekkeloos wit, die hem met bloemen bestrooiden, hebben niet kunnen voorkomen, dat ik mij dien avond aan treurige gedachten overgaf; alweer een verdienstelijk kunstenaar, die door de macht van het buiten- landsoh geld aan het vaderland wordt ontnomen; weer een vertegenwoordi ger der zoo hoog staande Nederland- sche kunst, die voor een handvol goud mee»-, het moederland verlaat om den vreemdeling te geven dat, waarvoor de landgenoot hem zoo dankbaar zou zyn. Eén troost blijft echter ons over, men zegt dat Men- gelbergs talenten die van Kes evena ren. Dat dit spoedig moge blijken Donderdag reeds gaf de nieuwe leider bewijzen van zijn talenten als pianist. Die burgemeester van ons is toch waarlijk geen katje om zonder hand schoenen aan te pakken; de man is zelfs zoo moedig, dat hij deze week in de Raadszitting verklaarde in geval van nood onze echuttery in het vuur te brengen en in geval van we'gering van de zijde dezer heldhaftige stads- verdedigers, „middelen zou weten te beramen" om wat straat en plein onveilig maakt, van deze aarde te doen verdelgen dcorde schutters. De raadsleden, die beweerden, dat de eohuttery niets anders was dan een duur paardje op den stal der gemeente, hebben beslist ongelijk; nog daargelaten, dat er van de sohut- terij een opvoedende kraoht uitgaat voor de omstanders, die vol bewon dering zijn voor do kranige houding dezer mannetjes, die zelfs nog flinker maroheeren dan het koor van sol daatje spelende straatjongens in „Car men", dat nog daargelaten zou het toch voor de velen, die van deze instelling leven, treurig zijo, wanneer zij werd opgedoekt. Men mag niet uit het oog verliezen, dat er nog lang niet genoeg Amster- dam8che burgers zyn, die aan de schutterij ontslag uit hunne betrekking te danken hebben, daar niet elke patroon zijn personeel vrijaf kan geven, wanneer de schutterij-oefening hunne tegenwoordigheid eischt. Waar zouden zonder de schutterij de offi cieren daarvan blyven, de officieren, die zulke gezellige diner-tje3 weten te organiseeren Alle humor zou uit Amsterdam verdwenen zijn en men zou niet meer van die aardige tafereeltjes kunnen beleven als bijvoorbeeld dit Kapitein A. heeft „ingerukt" ge commandeerd,de schutters, het feit, dat de oefening reeds is afgeloopen, zeer betreurend, hebben zich over het veld verspreid en ieder gaat zijns weegs. Onder degenen, die nog even staan na te praten, is or een die het oogen- blik afwacht, waarop de kapitein 'gereed is met het uitdeelen zijner orders aan de luitenants. Dan snelt hy naar zijn superieur toe en zeer uit de hoogte geeft bij hem de order „kom morgen eens even bij mij op het kantoor, ik wil wel wat Preanger koopen, als je goedkoop bent." De kapitein-koffiemakelaar belooft het den 8chutter-boffiehandelaar en be veelt zich beleefd in ZEds. gunst en recommandatie." Fraaie veriiouding! Evenzoo komt het voor dat de patroon, die schutter is, zijn knecht bq de oefening als korporaal vóór zioh heeft, alleen omdat deze langer „er bij" is dan zyn patroon. Dat hieruit wanverhoudingen ge boren worden, die vaak in het maat schappelijk leven de treurigste ge volgen hebben, behoeft maar ik laat het onderwerp verder rusten. In ernst, mij dunkt dat de schut terij behoort te worden afgeschaft als een dwaze traditie, die in onzen tijd niet meer thuis behoort. En tooh zou zy nog raison d'etre kunnen [hebben, wanneer zy maar wat beter georganiseerd warevoor goede organisatie schijnen echter onze openbare instellingen niet vatbaar te zijnmen ziet het aan onze politie de alom-afwezige; „veel te weinig agenten" is de trommel waar een ieder op slaat en men heeft gelijk de Reinigingsdienst, die by modderige straten alleen de hoofdverkeerswegen schoon houdt en op de minder be- zoohto stadsgedeelten hot vuil maar laat liggen waar zou ik ein digen B. A. B. Van de Wereldtentoonstelling. Voorlezing der bekroningen. Het is er akelig koud, tochtig en voohtig in het gebouw der tijdelijke tentoonstellingen achter op het terrein. De exposanten zitten in stille af wachting der dingen, die komen zullen zioh ijverig in de handen te wrijven het dak lekt „als een mandje" en telkens valt een nijdige druppel op het eerbiedwaardig hoofd van uwen verslaggever. Als loor het ettelijke malon her haald „Wilhelmus" de aanwezigen ge noopt worden het hoofd te ontblooten, loopen zij tolkens kans 'n verkoudheid voor den geheelen winter op te doen. Nadat de burgemeester van Am sterdam, Mr. S. Vening Meinesz, het Uitvoerend Comité, de president der Jury, Jbr. Mr. C. deu Tex, de mi nisters van der Sleyden en Roëll, de regeerings-commissarissen en ver schillende andere autoriteiten de es trade hebben bestegen, kondigt het 1 „Wilhelmus" de komst aan van mi- I nister van Houten. I De burgemeester noemt daarna het woord en spreekt ongeveer in deze I termen de menigte toeMessieurs, avant la cloture do l'Exposition, le Jury m'a prió de me charger de la distribution des récompenses et il m'est agréable de m'acquitter de cette tache. ZEdachtb. gaat over tot de uitreiking der 38 medailles door H.H; M.M. de koninginnen besohikbaar gesteld. Eén der 3 groote gouden medailles is toegekend aan den eigenaar van de Gruyter's Stores, den heer F. A. L. de Gryter, de 2de aan de collec- tivité beige des Brasse-urs. de derde aan den heer Anoelot, fabrioant de dontelles, président de la section fran<?aise, de 4de aan het Musée r( yal commercial de Turin. I Bij het uitreiken weerklinken het Wilhelmusde Braban^onnede Naar het fransch van E/TIENNE ENAULT. HOOFDSTUK HL 8) „Maar dat is toch afschuwelijkHet is onmogelijk. Maar ik duld het niet, neen, als ik Hij voltooide zijn zin niet. Plotseling sprong hij op, verkreukte het papier tus3chen zijne vingers en wierp het met eene heftige beweging in den haard, waar het !onmiddellyk door het vuur werd vertserd. „De ellendige!" zeide eene doffe stem in de duister nis. „De ellendigehij heeft het testament ver brand Maxime uitte een doordringenden kreet. Hij snelde naar het alkoof waar de verschrikkelijke woorden had den weerklonken en zag zijn oom op bed neervallen ^dood. Eenige oogenblikken te voren was de oude Tiéhouart door groote zwakte OTervallen en met behulp vau Sim plice had hij zich naar het bed kunnen s.'espen. Plotse ling was door zijne ziekte zijn hart verlamd en was hij gestikt. Maxime viel in zuijm. Op dat oogenblik trad een man de kamer binnen met een brandende lamp, die dit somber tooneel geheel verlichtte. Deze man was Philip Kerven. Toen hij Maxime op den grond zag uitgestrekt, den ouden man roerloos en met een lijkkleur op het bed, Simplice, doodelijk ontsteld, achter de gordijnen neer gehurkt, ging hem eene rilling door de leden. Vervol gens gehcor gevende aan een plotselingen aandrang snelde hij naar de kleine secretaire en keek er naar met een blik vol spanning. „Het testament I" zeide hij gejaagd. „Waar is het testament?" Bij deze woorden verliet Simplice het alkoof, liep voorzichtig naar Kerven, beschouwde hem met een ver wilderden blik en zeide op somberen toon „Da ellendige hij heeft het testament verbrand Na dit gezegd te hebben ging hij met een onverschil lig gelaat zitten spelen met de franje van de damasten gordijnen. Kerven dacht een oogenblik na en sloeg zich toan voor het voorhoofd „Alle duivels, nu begrijp ik het I" riep hij uit„de neef heeft het testament van zijn oom vernietigd 1 Wil liam Maxwell en ik zijn bestolen 1" Woedend lichtte hij den met ijzer beslagen hak van zijn schoen boven het gelaat van Maxime, alsof Hij zijn hcofd wilde verbrijzelen. Hij werd echter onmiddel lijk weer kalm. „Neen, het is beter, dat ik mij voor mijn stilzwijgen laat betalen." HOOFDSTUK IV. Na deze gebeurtenissen was Maxime bijna eene maand lang ziek. Twee personen verpleegden hem zorgvuldig, Camille en Bamalec. Men begrijpt welke verschillende renenen beiden daartoe bewogen. Bij Camille was het liefde, bij Bama'ec eigenbelang. Het gerucht had zich spoedig verspreid, dat de oude Tréhuart geen testament had nagelaten. Maxime, zijn naaste bloedverwant, erf de dus van rechtswege. De eigenaar van „les Ravines" verweet het zich van dit tijdstip af, dat hij hem zoo ruw had afgewezen. De gedachte, dat Maxime, nu hij lijk was geworden, wel spoedig opnieuw om de hand van Camille zou vragen, stelde hem eohter gerust. Ver liefde menschen oefenen geen weerwraak uit en schen ken zonder moeite vergiffenis aan hen, die eene neiging vertoonen hen gelukkig te maken. Bamalec was dan ook vast besloten om dezen keer zijne volle tosstem ming te geven tot het huwelijk van zijne dochter met Maximeeen millioen loont wel de raoe'te om op een eens genomen besluit t9rug te komen. De ziekte van den jongen man gaf bovend.en eene gelukkige wending aan de zaak, daar zij een natuurlijken overgang vorm de tot de toenadering. Was het wel goed dat een zoo flinke jonge man werd toevertrouwd aan de zorg van ondergeschikten? Bamalec was niet van die meening Door Camille vergezeld nam hij zijn intrek op het kasteel. Met haar afwisselend bracht hij verscheidene nachten aan het ziekbed door. Toen het ergste voorbij was en de zieke begon te heratellen, veranderde hij plotseling van houding. Hij toonde zijne tr>.ct en be hendigheid door eene teruggetrokken houding vol waar digheid, bezocht Stangala niet meer en wachtte totdat Maxime uit eigen beweging hem kwam opzoeken. Hij wachtte langer dan hij vermoed had te zullen moeten wachten. Niet dat Maxime aarzelde zijn huwe lijksaanzoek te herhalen, maar L-edsrt hij ingazondheid toenam, had eene sombere droefgeestigheid zich van hem meester gemaakt. Dikwijls had hij reeds zijne schreden naar „les Ravines" gewend om dan plotseling te gaan ronddolen tusschen de bergen of de verder ge legen vlakten van Roscoff' en Saint-Pol de Léon op te zoekeD. De ze9grasvisschers zagen hem dikwijls op het strand liggen, terwijl hij heftig in zichzelf sprak. Oude boerenvrouwen, die dood hout sprokkelden, ont moetten hem in de bosschen met somber, peinzend ge laat, gejatgden blik en in snellen pas. Wat ging er in hem om gedurrnde die uren, welke bij in afzondering doorbracht Ongetwijfeld werd zijn geweten gekweld en zijn hart verscheurd door de herinnering aan het ver brande testamentmaar vastberaden van karakter als hij was, dwong hij zichzelf tegen den vijand te strijden, dien te overwinnen en te verjagen. „Ja, ik ben Bchuldig," riep hij uit, ,,ja, ik heb een misdaad begaanmanr nu het kwaad eenmaal is ge pleegd zou het lafheid zijn zich door berouw te laten meeslepen. Ik wil die zedelijke kwelling, die ik tot dusverre doorBtaan heb niet laDger dulden. Zoo ik niet

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1