Marseillaise en het Ttaliaansohe volks lied. De zilveren medailles door H.H. M.M. uitgeloofd zijn toegekend o a. aan A. Driessen te Rotterdam, A. BikkerB en Zn. aldaar; de Nederlandsohe Gist- en Spiritusfabriek te Delft; J. v. Kerkhoff te Amsierdam. Bronzen medailles aan Beiersch bierbrouwerij „De Amstel', Amster dam; George Wilson te 's Gravenhage Imp. Cont. Gas Ass., Amsterdam Becker en Zn., te Rotterdam. Daarna wordt voorgelezen het aantal bekroningen in de verschillende af- deelingen behaald, (deze vermeldden wij reeds giBteren veor wat Neder landsohe exposanten betreft). Thans neemt de heer Calisoh het woord om hulde en dank te brengen, aan de Koninginnen, den burgemees ter, Jbr. den Tex, aan de leden der jury, aan de ministers die als ver tegenwoordigers van H.H. M.M. de plechtigheid door hunne tegenwoor digheid opluisterden en ten slotte aan de exposanten, die de Tentoonstelling hebben doen slagen. Hij wenscht tevens hen geluk, die als overwinnaars uit dezen vreedza- men strijd zijn getreden. Jhr. den Tex zegt spr. dank voor de hem gebraohte hulde. De vergadering gaat hierna uiteen, terwijl eenige exposanten (leest vooral niet „de" exposanten) des middags aan Comité, Jury en genoodigden in den Huize Couturier een diner aan boden. Zij. die niet met een koninklijke medaille werden vereerd, zullen wel dra de diploma's hunner onderschei dingen ontvangen, terwyl deze zelf in Januari pleohtiglijk zullen worden uitgereikt. B. A* B. Gepakt, Een brutale dief is dezer dagen te Amsterdam op handige wijze door particulieren gepakt. Eenige jongelui bevonden zich 's avonds bij kennissen toen de heer des huizes werd weggeroepen omdat iemand hem wenschte te spreken, die zeide „een notaris te zijn uit de pro vincie." „Als hij mijn parapluie maar niet meeneemt," zei een der gasten nog schertsend, en toen de gastheer terugkwam, verzekerde hg gerust stellend dat de parapluie er nog stond. Maar dan was zij juist weg, want er moesten er twee staan I Het was inderdaad zooDe „nota ris" had het regenscherm meegeno men. Toen de bestolene het geval thuis mededeelde, zeide zijn vader, dat ook big hem een „notaris uit de provin cie" was geweest, wiens signalement vrijwel klopte met dat van den dief alleen had hij hier een anderen naam opgegeven. GeBtolen had hij hier niets, want er stond niets in de gang. Hg zou nog terugkomen. Werkelijk kwam de man terug en wel juist toen de (elders) bestolene thuis was met zijn broeder. Hg wa pende zich voor alle zekerheid met een revolver, verzocht der dienstbode, horde van ongeveer veertig kerels met knuppels gewapend door de Warmoesstraat en naburige straten, en toen was 't in dat gedeelte van de stad voor wandelaars bepaald on veilig. Een elkeen werd aangehouden of omvergeloopen en dan van geld of kostbaarheden beroofd. Een koop man, die ook tegen den grond ge gooid werd, beroofden de bandieten van f40. De enkele politieposten, welke de bende op haar weg ontmoette, ver- moohten natuurlijk niets tegen den woesten troepde roovers stoorden zich volstrekt niet aan hun aanwe zigheid en gingen deze agenten, zoo dra zij zich met hun daden inlieten, te lijf. Op het laatst trokken zeer sterke detachementen agenten naar de bedreigde punten en aan dezen mocht 't gelukken, met de sabel de gevaarlijke bende uiteen te jagen. De heor Julius van Straaten, Ach terburgwal 38 te Amsterdam, deelt mede, een nieuw pantser te hebben gevonden, dat in lichtheid en ondoor dringbaarheid het Dowe-pantser moet overtrt-ffen. De heer Van Straaten zal van deze week zijn vinding to men aan de mi litaire autoriteiten en aan de pers. ACt.) Verscheiden gezinnen van deAm- sterdamsche werkstakende sigaren makers namen Maandagochtend plaats op de Meppelerboot om hun geluk elders te beproeven. Groningen is hun bestemming. Het laten varen van den eisoh van bondsfabrielten gaf hun daartoe de gelegenheid. Maandag is te Utrecht het stoffelijk overschot van prof. Moltzer ter aarde besteld. Negentien rijtuigen volgden den lijkwagen. Behalve de familie, den Senaat en de curatoren der Hoogeschool, den Senaat van het etudentenkorps en tal van professoren, zag men bij de groeve nog deputation uit andere universiteiten. Op de baar lagen kransen van den academischen se naat enzvan het studentenkorps, de litterarische faculteit en de vereeni- ging „Arii et Litteris." Een zoon van den overledene dank te allen voor de hulde, zijnen vader bewezen en bracht een laatsten groet aan zijne vrienden en leerlingen. De nieuwe booten der Maat schappij „Zeeland" De eerste der nieuwe mailbooten Koningin Wiihelmina, die voor re kening van de Maatschappij „Zee land" bij John Elder te Glasgow werd gebouwd en zooals bekend is bij de proeftochten de gecon tracteerde mijlenvaart niet heeft kun nen behalen, is verleden week van de buiten- in de binnenhaven le Vlissin- gen gebracht. Aangezien deze boot breeder is dan de bestaande mailbooten, zijn, om door de sluis te kuonen, de kast- istooae. j balken tijdelijk moeten worden afge- het grijs, den volgenden dag deftig in het zwart gekleed. Oud-Hollandsche broodjes. Uit Kampen wordt geschreven aan het Hbld „Bij het bezoek der Koninginnen te Kampen liet de commandant der dienstdoende schutterij de wacht, honderd man sterk, toen deze een uur rust had. ieder twee kadetjes met vleesch geven. „Elk kadetje kostte by den bakker twee centen, en toen de commandant van een en ander de rekening bij burgemeester en wethouders inzond (de gemeenteraad had voor die ont vangst f 10,000 beschikbaar gesteld) word door dat college de burge meester was afwezig de nota aan den oommandant teruggezonden met de opmerking, dat Z. H. E. G. de kadetjes wel zes voor een dubbeltje had kunnen krijgen." „De oommandant heeft dat sohrij ven in handen gesteld van de bak- kers-leveranoiers van de tweehonderd kadetjes, met verzoek om in deze aangelegenheid te willen dienen van bericht." „De bakkersleveranciers van de tweehonderd kadetjes hebben daarop een vergadering belegd, waarop be sloten is, den heer commandant te antwoorden, dat zij meenden bij d gelegenheid kadetjes te moeten leve ren, volgens Oud-Hollands Tentoon stelling." „De commandant heeft van dit schrijven afsohrift gezonden aan Burgemeester en "Wethouders. Het is nog niet bekend of dezen de zaak hierbij zullen laten." Het komt ons voor, dat deze ge wichtige zaak niet mag worden beslist zonder tusschenkomst van Gedepu teerde Staten, Raad van State, Tweede Kamer en Regeering. Het zou zeer bedenkelijk zjjn haar nog vóór het jaar 1900 te doen eindigen. O >k te Deventer zal thans deelec- trische ver'iehtirg word-u ingevoerd. Een paar ingezetenen zullen die laten aanbrengen en gelegenheid geven aan de bewoners van enkele straten om met hunne woonhuizen aan te sluiten. Een jongeling te Amersto!, die zich i Donderdag als eenige zoon naar de loting dacht te begeven, werd, even vóór zijn vertrek uit de ouderlijke woning, veirast met de geboorte van eeu broertje. Ongelukken. Aan het in aanbouw zynde nieuwe station te 's Hertogenbosch viel Maan dag morgen de schilder F. Rosenstein van den stijger. De ongelukkige was terstond dood. Hij laat eene vrouw met 5 kinderen na. Zondag-avond is door de Gelder- sohe Stoomtram bij Uit overreden zekere Jansen uit Anholt. De man is aan de gevolgen gestorven. Een knecht van den bierbrouwer W. te Vliermaal is nabij Maeseijck den man in de spreekkamer uumeu - - ----- en r^jn broeder zoo spoedig mogelgk |""ga d() ,wc0 n;6Uwe booten fan zijn kar gevallen en" overreden, politie te halen In de spreekkamerde 'Koni„g;n.Resmtes en de Prins""-J x-nnri hu con -racr net (rob-loon hpp»r vond hij een zeer net gekleed heer met een allerkeurigste damespara- pluie in de hand. Hij hield den man, die wederom de bewuste „notaris uit de provincie" heette te zijn, eenigen tijd aan de praat, voorge vend dat zijn vader bezig was maar zoo aanstonds hem te woord zou staan. De „notaris" werd wat onrus tig en misschien had zijn bewaker (die in de deuropening stond) nog tot krasse middelen zijn toevlucht moeten nemen, wanneer hij niet bij tijds zijn broeder had hooren terug komen met de meeste welwillend heid liet hij nu den „notaris" uit de kamer, die terstond daarop in de armen van een politieagent viel 's Mans verbazing laat zich denken. Bij onderzoek bleek dat hij een ont slagen gemeenteontvanger was en reeds een zestal kleine diefstallen had gepleegd. De onveiligheid te Amsterdam. „Het volkje, dat in de bekende beruchten en stegen van de War moesstraat en omstreken huist, be gint hoe langer hoe driester op te treden, verhaalt Het Nieuws. „In den voornacht van Zaterdag, zoo omstreeks den tijd dat de koffie- Hij was terstond dood. Hendrikdie Daar dezelfde constructie als de Koningin Wiihelmina eveneens te Glasgow gebouwd zijn en ook de gecontracteerde mijlenvaart niet konden behalen, moet gebleken zijn, dat de raderbladen te kort waren, waardoor te weinig vaart werd ver kregen. Naar men verneemt moet de Prins Hendrik reeds van langere raderbla den zijn voorzien en toon by de proeftooht voldaan hebben. De Prins Hendrikdie binnenkort te Vlissingen verwacht wordt, zal voor de Koningin Wiihelmina nieuwe langere raderbladen medebrengen. Men schryft uit Biervliet aan de Midd. Ct Vrydag en Zaterdag kreeg de bui- tenbevolking een bezoek van een heeten in het ontwerp goed getrok- brutaal heerschap, dat onder voor- ken is. geviDg doofstom te zijn, gelijk een „Patroons zijn, zegt de N. R. Ct gedrukt biljet te lezen gaf, zijn koop- alleen de hoofden of de bestuurders, waar presenteerde. de directeuren dus en leden van raden Zij die kochten noch een aalmoes van beheer. Werklieden zijn alle gaven werden met de vuist zelfs anderen, die tegen genot van loon in met een groot mes bedreigd. Een een bedrijf werkzaam zijn, dus ook arbeidersvrouw werd in het gezicht de onderdirecteuren, de werkbazen, gespuwdby een nietkoopende boerin de meesterkneohts. Al zijn tegen deze werden de geschonken twee centen I grenslijn bedenkingen te maken, zij j over de straat geworpen. Grootereschijnt ons theoretisch juist enprac-; giften werden aanvaard. Den eenen j tisch zonder bezwaar, waar immers Pers Overzicht. Kamers van Arbeid. De N.R.Ct. bespreekt thans ook het ingediende wetsontwerp tot oprichting van Kamers van Arbeid. Het blad, dat over het algemeen met het ont werp is iDgenomen, dringt met het oog op hetgeen aan dit voorstel voor afgegaan is, aan op eene spoedige behandeling, eene spr edige vaststel ling en eene spoedige invoering. Aan het slot van zijn artikel maakt de N.R.Ct. nog een paar opmerkingen. Het blad meent, dat de moeielijk te trekken grenslijn tusschen wie patroons en wi9 arbeiders moeten werklieden-kiezers hunne vertegen woordigers juist niet behoeven te kiezen uit hun eigen kring. „Dat ook vrouwen zoowel kiezers als gekozenen kunnen zijn, is ook in dit ontwerp aangenomen en behoeft geene verdediging. De algemeene denkbeelden zijn gelukkig Diet achter- lyk meer." Het blad heeft voorts eene beden king tegen het uitsluiten van vreem delingen. Voor medewerking aan de samenstelling der Kamers, althans wat de kiezers betreft dus komt het de N.R. Ct. voor kan wel de eisch van ingezetenschap worden gesteld,die van Nederlanderschap niet. De organisatie der verzoeningsra den schijnt de N.R.Ct. praotisoh toe; eenvoudig en van goede waarborgen omringd. Ook het uitsluiten van de open baarheid der vergaderingen is, vol- genB het blad, aanvankelijk althans, aan te prijzen. De geheele zaak draagt min of meer het karakter van proefneming. „In eene herhaling van den wensoh, dat het voorgestelde spoedig werke lijkheid moge worden, dus eindigt het blad zijn artikel, is ten slotte de indruk, dien de leziDg by ons ach terliet, het best weer te geven. Over het artikel van het Kamerlid H. Pyltersen Fz., die, zooals men weet indertijd ook een wetsvoorstel had ingediend tot opriohtiDg van Kamers van Arbeid, en die thans in de Haagsche Avondpost over het re- geeringsontwerp sohrijft in ons vol gend nummer iets. Een Tuinbouwschool. De Nederlander (anti-rev.) voert een warm pleidooi voor de oprichting van een tuinbouwschool, als zelfstan dige afdeeliDg der landbouwschool cp initiatief van het tegenwoordige kabinet ontworpen en door alle partijen goedgekeurd. Het blad wijst er op, dat we op het gebied van den tuinbouw ach terlijk zijn bij sommige andere lan den en dat de industrieën, die met den tuinbouw in verband staan zich uitbreiden. Waarom zouden wij niet," vraagt de Nederlander„van onzen goeden bodem en de schranderheid onzer landbouwers en tuinlieden gebruik maken, om met andere volken ook ook op dit gebied te conourreeren Onze geschiktheid voor dat deel van industrie zal geen kenner be twisten." Voorts zegt het blad, dat men thans onzen kweekers gelegenheid geven zal zich meer bepaald op hun vak toe te leggen, alles te leereu wat voor de ontwikkeling der industrie noodig is. Of hetgeen men beoogt gelukken, of het reeds nu gelukken zal, dat meent de Nederlander kan niemand vooruit zeggen, omdat zoo veel afhangt van de mannen, die met de leiding belast worden. Het blad wijst er ten slotte op, dat ondanks de pogingen, die som migen aanwenden orn het plan te doen mislukken, de dingen toch hun gang gaan, maar dat zy die aan de spotters geloof slaan ten slotte ach terblijven by anderen, die wijzer zyn, daarbij den wenBch uitende dat van de oprichting van de nieuwe tuin bouwschool, onze gedrukte landbou wersstand eenigvoordeel moge trekken rond getal) dan komt men tot de volgende verhoudingen In ronde cijfers. Nederland heeft 16 inw. op 1 kiez. Distr. Leiden 20 „1 Weert 28 „1 Gem. Meiel 35 „1 Prof. Van Geer schat de toene ming der kiezers in Leiden in de reden van 100 150 en maakt daaruit de gevolgtrekking dat het aantal kiezers met het wetsontwerp Van Houten zal toenemen van 300,000 tot 450,000. Tegenover dit resultaat staat de uitkomst van een onderzoek naar de vermoedelijke gevolgen der voorge stelde kieswet in de kleine gemeente Meiel. Naar eene nauwkeurige opneming uit de kadastrale registers bedraagt op het oogenblik het aantal manne lijke 25-jarige ingezetenen dier ge meente, die minstens f 1 in de rijks grondbelasting betalen 147 Het aantal huurders die op het oogenblik wegens het per ceel dat zij bewonen kiezers zijn 13 huizen verlaten worden, trok een I dag was de onwelkome bezoeker in i de patroons-kiezers zoowel als de Kieswet- Cijfers. De ingediende kieswet doet ons zien welke bekwame cijferaars wij hebben. Eerst heeft prof Van Geer uitgerekend dat door het ontwerp niet meer dan 450.000 kiezers zou den komen. Nu weer is de heer Van Truyen aan het cijferen gegaan en hij komt tot een heel andere uit komst. Hy sohrijft „Naar den Staatsalmanak voor 1895 was in de kiescist. de gem. Leiden Weert Meiel. De bevolking op 1 Jsd. '94 44,340 44,240 15S5 Het aant. kie zers voor de 2de Kamer in 1894. 2,267 1.604 46 Als nu met prof. Van Geer wordt aangenomen dat het aantal kiezers iu Nederland 300,000 bedraagt (de bevolking was in 1S94 4,733 000 in Totaal 160 Dus voor deze alleen reeds eene toeneming van 46 tot 160 of eene prooentsgewijze vermeerdering van 100 tot 348." Zoo komt de heer Van Truyen tot de slotsom, dat op het platteland het aantal kiezers sterk zal toenemen. Varia. Patrimoniumsprekende over de departementen van oorlog en Marine zegt: „Die beide departementen sleepen een beduidend deel van ons jaar- lijksoh budget weg. Het zijn dure paarden op sta'. Marine alleen 15 millioen. „Nu is dit het ergste niet. Als we maar de verzekering hebben, dat waarlijk onze verdediging er door verhoogd wordt. Maar och arme, wat moeten we daaromtrent al niet slechte noten hooren kraken. „De groote manoeuvres op de Zeis- terheide waren dit jaar niet verhef fend, 't Kon wel eens zijn, dat als we wezenlyk tegenover een vijand stonden, we van een slechte markt zouden thuiskomen. „En dan Marine. Laat onzen hui digen Minister van marine spreken. Het geheele materiaal der marine is oud; van een verouderd type en dus van geringe Btrydswaarde. De stoom ketels en vele machines zullen spoe dig onbruikbaar worden. Met den Varus der oudheid zou den wij kunnen vragen: „Waar, o Ministers, htbt gij onze millioenen gelaten De Standaard acht het besluit der Tweede Kamer, om toch nog.t-vóor de begrooting aan de orde komt, met het personeel te beginneD, een niet ongelukkig levensteeken. Het blad zegt o.a. „Er spreekt de zucht uit, om den steeds meer onhoudbaren toestand niet noodeloo3 te verlengen. „Dit zou anders gestaan hebben, indien de Kamer te bewegen ware geweest om des noods de kisswet vóór het personeel te behandelen. „Maar nu de overtuiging vaststond, dat het personeel vóór de kieswet moeBt gaan, zou uitstel van het per soneel tot in Februari ongetwijfeld de behandeling van de kieswet vor- traagd hebben. „Aan den voorzitter, die dit be greep, en dit gevaar zocht af te wenden, komt voor zijn moedig voorstel dan ook dank toe. In de Maas en Merwebode wordt door den heer W. Kooijman, een landbouwer, het denkbeeld geopperd om, tot instandhouding van onzen kwijnenden land- en tuinbouw, eene landorganisatie in het leven te roepen. Naar zijne meening zouden bij goede organisatie millioenen meer uit onzen landbouw te halen zijD, daar duizenden H.A. goed bouwland als 't ware verloren gaan door ondoel matige bewerking en bemesting. Sta Palweekblad gewijd de toepassing der beginselen van der Oranjebond van Orde, onder hoofd redactie van Jhr. J. Hora van Siooama van Harkstede, een der vole planner besprekende, ontworpen om H.M. d< Koningin een huldeblijk bijhare troons bestijging aan te bieden geeft daarbi tevens haar eigen plan. Sta Pal wil de aan moeder dochter te brengen hulde beliohamer in dezen vorm, dat Haar do recht matige belangstelling in de vader- landsohe heide aangeboden worde ei in en door die mooie blauw-bruim heide, zóó lang miskend, zóó langii slaap gelaten, een nieuwe bron var welvaart en geluk en rust voor he volk, waarover Koningin Wiihelmina dat God het geve! eenmaal den soep ter voeren zal. Letteren en Kuost De heer Jack T. Grein, die als be heerder van het Independent Theatn te Londen is afgetreden wordt opge volgd door miss Dorothy Leighton (mrs. Ashton—Jonson) en de heer Charles Charrington, terwijl de heer Alex. Teixeira de Mattos, secretaris der directie en vertaler der stukken blijft. De abonnementen worden af geschaft en de voorstellingen missohiei verminderd in aantal, maar zekei niet in waarde. Dit seizoen zullei o a. worden opgevoerd: mrs. WarrenU profession door G. B. Shaw, Lonelt, Souls door Gerhard Hanptmann, enz. Uit Amsterdam. Hollandsche Schouwburg le Oras en Haspels „De VlindersTooneel spel in 4 bedrijven van Sudcrmann. Wanneer ik hier een paar woorden zeg over bovengenoemd stuk, dan geschiedt dat niet omdat het een tooneelwerk 'betreft, dat belangrijk genoeg is om te worden besproken, maar hoofdzakelijk om niet stilzwij- gend£voorbij te gaan de tooneelspelers die door hun spel dit minste alei producten van Sudermann's pen heb ben gered. Nemen wij eens aan, dat er iemanc in de zaal is, die op de hoogte is van de moderne tooneellitteratuur doch niet weet dat wij dit overdreven en beslist onwaar stuk aan Sudermann te danken hebben (lees: te wij ter hebben), dan zal hij reeds wanneer hy het 1ste bebrijf heeft geslikt, heb ben bemerkt, wie de schrijver is, alleen door de bijna in al zijne stuk ken voorkomendeburgermans intriges) Altijd weer is het de in de Maat schappij hooger geplaatste man, die het meisje uit burgerkringen verleidt of verlaat, of bemint of niet mag of kan beminnen en zulke kost, van nature toch al flauw, wordt hoe langer hoe minder hartig en gaat eindelijk tegen staan. Zooals ik zei hebben de optredenden ervan gemaakt, wat ervan te maken viel; in de eerste plaats dient genoemd te worden de heer Brondgeest als Kessler, de wereldreiziger, de echte grand-poenige commis-voyageur, de overal zich indringende, de altijd opsnijdende, brutale handelsreiziger. Mevrouw Beersmans, als altyd goed, heeft mij vooral door haar spel ge troffen in het laatste bedrijf, als zij, die met zooveel moeite en zorgen heeft te kampen gehad, die met hare drie dochters zoo dapper zonder de buitenwereld iets te doen merken van hare fatsoenlijke armoede, deze heeft bestreden, als de arme moeder, wie ten slotte alles tegenloopt en de laatste kans om nog eens zondei zorgen te leven verkeken is, den ouden Winkelmann de waarheid zegt. Mevr. v. Eysden, Rika Haspels, Alida Klein vervulden hunne rollen naar behcoren, terwijl ook de heeren Eys den, Farssen, van Kerckhoven mede hielpen om door hun spel te ver goeden, wat het publiek miste, dooi de onbelangrijkheid van dit stuk. Spoedig hoop ik het bekwame ge zelschap te zien optreden in een stuk, zijner meer waardig. -f De heer Hugo Nolthenius schrijf in het Weekbl. voor Muziek „Bij gelegenheid van een verslag van een Woensdagavond concert in „Tivoli" te Utrecht, veroorloofde zich de verslaggever van het Ulrechtschi Dagblad (de redacteur van dit blad] een klacht over de leDgte der pauzt die geregeld plm. een halfuur duurt „Naar aanleiding daarvan verscheer de kracht, heb gehad weerstand >te bieden aan eene af schuwelijke opwelling, laat ik dan tenminste de geest kracht hebben den last er van te dragen zonder te bezwijken! Alleen eene zwakke ziel klaast eeuwig na eene slechte daad te hebben verricht. Waartos dient een vergeef-ch berouw Geen kwellingen, geen berouw meer! laat ik die inwendige stem verstikken. Het hoofd omhoog geheven en moedig het geluk gezocht dat mij toelacht. Omdat ik rqk moet zijn om gelukkig te wezen, welnu 1 Ik zal rijk zijn, ik zal gelukkig wezen Deze redeneering verdreef in den begiane de instinct matige begrippen omtrent eerlijkheid en eer, die Msxime in zijn geschokt gemced bewaarde. Hij had stellig geen slechten aard. De druk der omstandigheden, gevoegd bij eene buitengewone opgewondenheid, hadden hem deze daad doen begaan, welke hem zoo zwaar drukte. Zijn zedelijkegevoel kon zich due niet vergissen w*t betreft het schuldige, dat stak in de gewaagde begin selen, waarnaar hij zijn gedrag wilde regelen. Zonder moeite moest bij de overwinning behalen bij zijne overwegingen: de logica van het goede verwierp ge makkelijk het eophisme van het kwade. Maar dan zag de ongelukkige zich in de zekere noodzakelijkheid de erfenis over te dragen aan hem, voor wien ze bestemd was en misschien voor altijd af te zien van zijn schoo- nen droom van hemelsch geluk, in verband met zijn huwelijk met Camille. Na dit herstel, maar ook alleen daarr a zou gewetensrust voor hem zijn te herkrijgen. Voor hem was er slechts absolutie tot dien prijs. Misschien was deze poging niet tegen zijn rechtschapenheid, zijn moed op gewassen. Hij zocht zelfs naar een geschikt voorwendsel om ze te bewerk stelligen zonder zich ,bloot te Btellen aan de schande zijne misdaad te bekennen, toen hij op zekeren mor gen ronddolende in den omtrex van „les Ravines," waar heen de geheimzinnige aantrekkingskracht van zijn hart hem onwillekeurig trok, Camille bij den ingang zag staan en hij onmiddellijk zijn voornemen voelde verdwijnen. Zij was bleek en somber en st'ond met den rug tegen een boom, haar gelaat in de richting van Stangala gekeerd. Zij hield haar hoofd voorovergebogen en haar hand scheen een traan weg te vegen. Bij dit gezicht beefde de jonge man. Hij snelde op haar toe en fluisterde opgewonden „Ik heb het geraden! ja ik heb het geradenZij lijdt omdat ik zoo lang ben weggebleven. Zij denkt stellig, dat ik haar niet meer liefheb nu ik rijk ben geworden. Ja! Ik zal haar het tegendeel toonen. Mijn leven,mijn troost behoort haar toe en ik ben bereid alles voor haar op te offeren tot zelfs de achting voor mijzelf en mijn zielsrust Hij liet 2ich nog steeds op dezelfde hartstochtelijke -wijze uit, toen hij „les Ravines" had bereikt. In haar droefgeestig gepeins verzonken had Camille hem niet op den heuvel zien aankomen. Nog voortdu rend in gedachten was zij het huis binnengetreden. Toen Maxime na haar den drempel betrad, zocht zijn blik haar. Zij zette zich juist neer met een borduur werkje in de hand op eene vensterbank in de salon, toen hij haar zag. Hij wilde juist op haar toetreden, toen eene hand krachtig op zijn schouder werd gelegd. Hij keerde zich om en stond tegenover Bamalec. „Zoo, zijt gij het?" zeide deze half spottend half har telijk. „Drommels ik verwachtte je hier niet meer. Hebt ge een lange reis gemaskt na uw herstel?" „Duid het mij niet ten kwade mijnheer, dat u niet eerder ben gekomen om u te bedanken. Dat ik zoo laat kom moet niet worden toegeschreven aan gebrek aan dankbaarheid wees daarvan verzekerd. Het komt door dat ik het slachtoffer ben geworden van een langduri- gen vlaag van melancholie, d'e tot heden geduurd en mij niet ia staat gesteld heeft mij van mijne plichten te kwijten. De sombere wolk is nu Goddank wegge drevennn ben ik hier om u te zeggen welk een diepen indruk het op mij heelt gemaakt, dat u tijdens mijne ziekte zoo goed voor mij zijt geweest." „Laten wij als 't u blieft daarover niet spreken. Ik heb in deze omstandigheden slechts natuurlijk gehan deldge hebt geen familie meer, ik was de vriend van den ouden Tréhouart, zelfs ook eenigszins de uwe, on danks de wanklank in de harmonie onzer wederzijd- sche verhouding. Het was dus niets meer dan gewoon, dat ik u kwam verplegen. Iedereen bad dat in mijne plaats ook gedaanu bent mij dus volstrekt geen dankbaarheid schuldig." „U vergeet mijnheer, dat u Camille aan mijn ziekbed heelt gebracht. De tegenwoordigheid dezer zachte liefde zuster heeft niet weinig tot mijn herstel bijgedragen, dat verzeker ik u. Dank, duizendmaal dank dus voor deze hartelijkheid J" „Altijd nog zoo en-thousiastisch jonge man! Nu, dat is een gebrek, dat wel zal verdwijnen bij de aanraking met de ervaringen des levenp. De jaren die over onzen hoofden heengaan zij maken ons koel. Hoe het ook zij, ik zal mijne dochter de uitdrukking uwer gevoe lens overbrengen en ik twijfel er niet aan, of zij zal er zeer door getroffen zijn, want ik laat mij niet gemak kelijk bedriegen door hare houding van eene brave raak-mij-niet-aan. Haar hoofdje is al even dwaas ah het uwe, waarde vriend." „Camille mijnheer, is de kalmte van geest gepaard aan den adel van hart. C mille is het id aal „Ta, ta, ta, zij is een duivolinnetje in de gestalte van een engeltje. Dat begin ik tenminste te vermoeden Zij heeft ongetwijfeld onzichtbare angels aan de uitein den van hare zachte vingertjes, dat zal de toekomsi ons misschien wel leereD. Laten wij intrsschen ever over onze zaken spreken; vindt ge dat goed?" Maxime verbleekte wat Bamalec niet opmerkte. Zij traden op dat oogenblik het priëel binnen en namer plaats. „Ik denk nog aan den dag," vervolgde Camillei vader, „waarop uw oom is gestorven en toen ge rut iets heb medegedeeld. Hebt ge me toen niet gezegd, da; hij van plan was u te onterven Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2