in genoemd dagblad van Zondag 1.1. een ingezonden stuk, geteekend C. a v. d. Wijck, waarin deze tracht aan c te toonen, dat die pauze voor het f bestaan van ons tegenwoordig orchest i noodig is, als leverende aan verbruikt bier, sterke dranken, enz. een niette ontberen bijdrage in de kas, waaruit ook het orohest moet worden on- derhouden. „Het beweren van den sohrijver is Diet tegengesproken en ook de stijl er van geeft het vertrouwen, dat het stuk met kennis van dergelijke banale t zaken als 't huishouden van koffie- huis- of ontspanningsverenigingen is geschreven, zoodat er niet valt te twijfelen, dat deze goede kunstinstel- ling te Utrecht, zooals het Tivoli- orchest werkelijk is, werkelijk en althans mede afhangt vande lust tot drinken. Het is treurig, en dat in het „muzikale Utrecht". Rechtszaken. In den laten avond van 6 Sept jl. i werden te Zoeterwoude twee sohoten i hagel gelost op de gestalte, die zich voor de ramen eener woning aldaar bewoog. Gelukkig werd geen liohamelyk f letsel toegebracht, maar de roan, G. i v. G., werd toch vervolgd wegens i poging tot moord, althans wegens poging om zwaar liohamelyk letsel toe te b-engen aan T- M. te Zoe er- woude. De bekl. had zich Maandag voor de Haagsche rechtbank te verant woorden. Hij had niet geschoten, nog sterker hij was op het bewuste uur van den 8n Sept. niet eees bij de woning van M. geweest. U-t het getuigenverhoor a bleek echter het tegendeel en ook uit gesprekken van bekl. bleek, dat deze wel degelyk in do zaak betrokken was. Het O. M. eischte 4 jaren gevan- genisstraf. De toegevoegde verdediger mr. W. F. Hidding betwistte in de i eerste plaats, dat bewezen is, dat zijn cliënt de schoten gelost heeft en, neemt de rechtbank dit aan, dan merkt hij dit aan als een daad van balda- s digheid en roekeloosheid. Pleiters conclusie strekte tot vry- spraak. Uitspraak over 14 dagen. De Hooge Raad. In de bekende zaak van de twee wethouders der gemeente Wijk en .jAalborg, die weigerden te voldoen aan de vordering van den burgemees- 1 ter-secretaris dier gemeente tot mede- 9 onderteekoning van een raadsbesluit tot het instellen van een rechtsgeding ïover den eigendom van de zooge- „Eb", heeft de Hooge Raad ^Maandag met vernietiging der beslis- sing van het gerechtshof te 's Herto- igenbosoh, de requiranten ontslagen van alle rechtsvervolging. J De Hooge Raad besliste hierbij, dat een wettelijk voorschrift om de Si requiranten tot de van hen geëischte e' rnede-onderteekening te nopen, niet is vervat in art. 70 der gemeentewet, omdat, daargelaten dat hier niet geldt de eigenlijke uitvoering vaneenraads- besluit, maar slechts een formaliteit om tot die uitvoering te kunnen ge- 'i raken, genoemd artikel geenszins voor ttj wethouders is geschreven en ook in 0( geenen deele de strekking heeft aan 5 dezen middellijk eenige verplichting T op te leggen. Voorts wordt verklaard j dat bij gemis van eenig ander voor- schrift, hetwelk een wethouder, die in het geval der requiranten verkeert, i tegen den burgemeester de verplich- ting oplegt de bedoelde formaliteit te vervullen hoedanig voorschrift art. 102 der gemeentewet niet oplevert j het in de eerste plaats voor de toepas- 1 selijkheid van de eerste zinsnede van art. 184 Strafrecht noodig vereisohte, J dat de vordering krachtens wettelijk r! voorschrift moet zijn gedaan, hier ontbreekt, tengevolge waarvan de H. Raad niet behoefde te onderzoeken of de burgemeester belast is met de f uitoefening van eenig toezicht waar mede de aan de requiranten gestelde :t| eisch in verband ware te brengen geweest. ij )i &EMENGD NIEDWS. Een spoorwegongeluk in België. v Weer heeft in België een botsing e' plaats gehad tusschen twee treinen, 3 welke eohter ditmaal zonder ernstige ongelukken is afgeloopen. }J De sneltrein van Keulen stoomde bij het station Luik tegen een goe- derentrein. De conducteur van dezen trein sprong nog bijtijds uit denwa j gen, waarin hy zich bevond en die l geheel werd verbrijzeld. Hij kwam er met eene lichte kneuzing af. Het ongeval had geen andere gevolgen j dan dat beide treinen beschadigd i werden en het verkeer gedurende eenige uren werd gestremd. Nog hebben de spoorwegdistrictiën tj den dohinnigen wedstrijd in het snel- rijden niet opgegeven. Dezer dagen heeft een trien van den Lake-Shore- spoorweg den afstand van Chicago naar Buffalo (500 Eng. mijlen) afge legd in S uren 1 min. en 7 seoonden, dus met een gemiddelde snelheid van 64,98 mijlen, de grootste] die tot dus ver een trein heeft bereikt. Op de Brusselsehe tentoonstelling van 1897 zal men zich kunnen ver maken door plaats te nemen in een reusachtig rad gelijk op de Earl's Court Exposition te Londen te zien geweest is. Ook zal er een Hindoesch dorp verryzen. Den 8n November 's avonds om zeven uur zal weer een schitterende liohtstoet door Brussels straten trek ken. Meer dan 60 gezelschappen en groepen, dat wil zeggen over de 4000 deelnemers, hebben zioh reeds bij de regelingscommissie aangemeld. Bij een mijngasontploffing in een kolenmijn van het departement Pas de Calais zijn 3 mijnwerkers gedood en acht gekwetst. Tijdens een krachtigen storm stortte te Pontanevere bij Milaan een woon huis in, welks fundeeringen door de hevige stortregens der laatste dagen waren verzwakt. Hoevele bewoners onder het puin begraven liggen weet men niet. Zondag waren reeds drie dooden te voorsohijn gebracht. Te Metz zijn in den laatsten tijd weder tal van personen veroordeeld wegens het uiten van „opruiende kreten". Deze mensohen hadden Vive la France 1 geroepen, zonder uitzon dering terwijl zij in beschonken toe stand warenZy hebben daarvoor moeten boeten met gevangenisstraffen tot drie maanden, verzwaard door boeten. Het hoog gerechtshof heeft in laatste beroep beslist dat een Hoch I uitge- braoht op het revolutionaire sooialisme eene overtreding is. Een Berlijnsohe horlogemaker is voor zulk eene over treding veroordeeld tot 15 mark boete. In de Ardennen is de eerste sneeuw gevallen. Hier en daar ligt ze reeds eenige vingers dik en men vreest voor een herhaling van de ramp van het vorig jaar. Toen begon de sneeuw den 12den Oct. te va'len. De boomen hadden hunnen blader tooi nog en hierop pakte zioh een zware last samen. En toen nu de vorst de massa de noodige vastheid gaf, werd het gewicht te groot en tal van boomen zijn bezweken. De schade op deze wijze ontstaan, wordt op honderdduizenden francs berekend. Eene verloving. Officieel wordt medegedeeld, dat de verloving van prinses Maud van Wales met prins Karei van Denemar ken Maandag is tot stand gekomen. Prinses Maud is de jongste dochter van den prins van Wales en wordt de volgende maand 26 jaarprins Karei is de tweede zoon van den kroonprins van Denemarken, 23jaar oud en luitenant bij de marine. De music-hall3 in Londen. De tegenstanders van inrichtingen als het Empire, Alhambra, Palace, de groote en weelderige music halls van Londen, hebben met hun bezwaar schriften bij den Londenechen graaf- schapsraad toch een;g succes gehad. Wat zij wilden dat de raad zou wei geren was de promenade, waar de bezoekers van die inlichtingen ont moetingen konden hebben, die men voor hunne moraliteit gevaarlijk acht. Verleden jaar werd het recht om eene promenade met drankverkoop te houden aan het Empire geweigerd. Velen vonden dat onbillijk omdat het aan het Alhambra toegestaan werd. Wie in het afgeloopen jaar in het Empire geweest is, heeft zich echter kunnen overtuigen, dat het verbod n et streng gehandhaafd werd. Dit jaar leek het wel, of' de music halls naar vergunningsrecht met de promenade zonder tegens and zouden krijgen. De commissie voor de pa tenten uit den raad adviseerde ten minste aldus. Na dien stak de tegen stand echter het hoold weer op en de graafschapsraad, die in laatste instantie te beslissen had, heeft in éen opzicht aan de klagers het oor geleend. Het Empire zal zijne promenade ook rechtens mogon houden gewei gerd is sij echter met de beslis sende stem van den voorzitter aan het Palace. En niet zonder billijk heid. Het Palace toch is een schouw burg, die tot music hall is ingericht onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat het geen promenade met den aankleve van dien zou hebben. Ol de tegenstanders van dergelijke ge vaarlijke wandelwegen echter het Palace er lang van zullen zuiver houden, mag betwijfeld worden, waar Empire en Alhambra ze wel hebben mogen. Ware het niet, dut de voor zitter van den graafschapsraal bij staking der stemmen gemeend had. dat de bestaande toestand gehand haafd moest blijver, men zou reeds dit j*ar in het Palace de promenade vinden. De vrouw van een metselaar in de Theobald-street, New Kent-road, te Londen is moeder geworden van vijf dochters. Twee daarvan zijn |dood geboren, de drie anderen zyn ook spoedig overleden. Medical Record vertelt dat eene jury in Engeland heeft uitgemaakt, dat" een kind van 3 maanden dood gevonden was, maar dat er geen voldoende bewijzen waren, dat het geleefd had. Een betooverd kasteel. Een engelsche graaf, Onslow ge- heeten, heeft Londen verlaten in ge zelschap van zijn advocaat Sir Geor ges Lewis, om zioh naar zijn kas teel van Clandon House te begeven, teneinde de geruohten te onderzoe ken omtrent het kasteel verspreid, als zou er 's naohts een vrouwenspook verschijnen, gehuld in een geel sa tijnen gewaad. De huurder wilde hierom zyn huuroontraot doen ver breken. Het eerste telegram, te Londen van lord Onslow ontvangen, heeft in de Londensche wereld groote opschud ding gemaakt. Lord Onslow en zijn advocaat zouden met éigen oogen de crèmekleurige dame gezien hebben, terwijl zy, met haar jachtmes gewa pend, door het park en het kasteel wandelde. De lord zou zelfs twee andere spoken gezien hebbeneen jong meisje in het zwart en een man met een langen baard. Die spo ken sohijnen elkander te kennen; zy wisselen groeten en blijven staan om met elkander te praten. Men heeft meer dan 20 maal op hen gesohoten, zonder gevolg. Er zal stellig veel volk naar gaan zien, want iedereen wil naar Clandon- House, om de spoken te aanschou wen. Intusschen is de indruk door deze verschijningen op lord Onslow ge maakt zoo groot, dat hij onmiddellijk het huurcontract heeft verbroken. Inenting tegen cholera. Dr. Haffkine zet in Eng. Indië, naar het Brit. med. Journal bericht, zijne inentingen tegen de cholera in het groot voort. In 36 huizen gel 'gen in een clm- lerastreek van Calcutta werden 181 van de 521 bewoners ingeënt. Van de 340 niet ingeënten werden 45 dcor cholera aangetast, waarvan er 35 stierven. Van 181 ingeente personen, werden er 4 ziek, die allen stierven, maar daarvan stierven er drie in de eerste 3 dagen na de inenting en een kind voor de inenting was afgeloopen. In den regel worden 2 inentingen ver richt en dit kind waB slechts eenmaal ingeënt. Naar wordt medegedeeld zouden 5—8 dagen na de inenting de inge- enten 18 maal minder kans hebben aan cholera te sterven, dan de niet- ingeënten en zouden zij 20 maal ge ringer kans hebben door cholera te worden aangetast dan de niet ingeënte personen. Deze berekening gaat echter niet overal op, zoo was b.v. blijkens de tabellen in Lucknow het ziekte- cijfer der ingeënten 13.5 pet. en der niet-ingtëaten 18.8 pet. De nasporingen van de resultaten der inenting strekten zich uit over 4397 personen in plaatsen door cho lera bedreigd of wa >r die ziekte heerschtc. Do boors in don Transvaal. Aan een schryven van een barer handelsvrienden ontleent de Fabrieks bode, onder redaotie van den heer J. C. v. Marken, het navolgende Het komt ons wcnschelijk voor nog eens in het bijzonder te wijzen op een in Nederland vrij algemeen heer- sohende dwaling omtrent de gezind heid van de „Boers" jegens ons, Ne derlanders. Men meent, dat die ge zindheid van zoodanigen aard is, dat de „Boers," voor het meerendeel, steeds met vlag en wimpel inhalen alles wat uit Nederland komt of zelfs maar een Nederlandsch tintje heeft. Niets nu is moer onjuistdo „Boer" in het algemeen gevoelt zioh Trans valer, en daarmede is alles gezegd. Hij heeft zyn Nederlandsche afkomst vrijwel vergeten, evenals zijne oor spronkelijke taal, welke hij heeft la ten verbasteren tot een afschuwelijk „low dutch". Wat hij als „Transvaler' is, blijkt voldoende uit het volgende Menig „Boer" of .Afrikaander" schaamt zioh, zich in het Nederlandsch uit te drukken, dat hij zoo ongeluk kig spreekt, en neemt liefst zijn toe vlucht tot het Engelsch. De Afrikaansche dames, die in de sleden wonen en meer dan hare zus teren elders zoeken te behagen, spre ken in het geheel geen „Neder landsch," of het moest zijn tegen haar Kaapsche dienstbode of Neder landsch sprekenden Kaffer, die haar anders niet zou verstaanzij zijn zich bewust, dat haar orbarme- lijk „low dutch" nu juist geen aan- genamen indruk maakt. En het thans opgroeiend geslacht verlcochent geheel en al het Neder landsch onder de heeren en dames van 14, 15 jaar is niets com me il-faut (zooals het behoorl), of het moet Engelsch zijn. Zooals het met de taal is. zoo is het met den smaak der „Boers" en „Afrikaanders" in het algemeen. Hij vertoont een zeer sterke ueiging tot alles wat Engelsch is of daarnaar zweemt. En kan men zich daarover verwonderen Wij gelooven] het niet. Oorspronkelijk onder Engelsch ge zag, is het land ook later, na zich onafhankelijk te hebben gemaakt, meer dan men zoo oppervlakkig meent onder Engelschen invloed ge bleven. De handel heeft daar het; zijne toe bydragen hij was Engelsch en wist zich te handhaven. Engel sche producten waren en bleven in geburgerd, en al zou menig „Boer" vuur en vlam zijn geworden alleen reeds op het zien van een „Rood- baatje" diezelfde „Boer" maakte er geen gemoedsbezwaar van, door de Engelsche markt te betrekken wat hij noodig had voor zijn beroep, voor zijn levensonderhoud. Derhalve heeft men slechts stipte- lyk rekening te houden met de ge woonten en neigingen van het over- groote meerendeel der bevolking, en hebben wij, Nederlanders, voorgoed het dwaalbegrip op zijde te zetten, als zou men in Transvaal eene be paalde voorliefde hebben voor Ne- derlandsohe produoten. Dat dwaalbe grip heeft al aan menige Nederland- sohe handelsonderneming op Trans vaal parten gespeeld. Eene gevaarlijke vrouw. In de wijk Saint Avoye te Parijs heeft de politie een vrouw in heobte- nis genomen, die een geheel leger van 12- tot 15-jarige kinderen gebruik te om voor haar te stelen. Een juwelier, die herhaaldelijk een of ander voorwerp van waarde miste, beklaagde zich daarover by de politie, die een onderzoek instelde. Een der tienjarige knaap, die by den winkelier in dienst was, vertelde toen, heel onnoozel, dat alle leerjongens in de wijk hunne patroons betalen en de opbrengst der die fstallen brach ten naar een vrouw, die ys verkoopt. Deze had de kinderen daartoe over gehaald door de belofte, dat ze bij haar zooveel ijs mochten eten als ze maar wilden. Een huiszoeking bij de vrouw bracht de waarheid van het verhaal van den knaap aan het licht. Men vond in hare woning een zeer veelsoortige verzameling afkomstig van de verschillende diefstallen en een reeks lombardbriefjes van goe deren, die voorloopig in veiligheid waren. De vrouw en de kinderen werden in hechtenis genomen. De invloed van de msa i op het stotteren In het tijdschrift Naturevan 17 Oc tober 1895 leest men het volgende Feiten zijn allyd waard vermeld te worden en wij maken de volgende mededeeling openbaar, omdat zij een belangwekkend feit bevat, hetwelk bovendien in overeenstemming is met andere waarnemingen. De mededee ling gewerd ons door den heer Mata Prasad, Benares. „Geheel toevallig werd door een mijner vrienden die onderhevig is aan stotteren, geduren de de afgeloopen maanden Mei en Juni opgemerkt, dat hij, op avonden als de maan scheeD, meer stotterde dan op donkere avonden, en wanneer bij had geslapen blootgesteld aan de stralen der maan, gedurende Juni bevond hy dat hij het meest stotterde op dagen volgende op volle maan. terwijl een dag juist na nieuwe maan, en een dag te voren, bij geen enkelen aanval van de kwaal had." Vervolg Nieuwstijdingen. De ontevreden Exposanten. Een aantal exposanten van de ten toonstelling te Amsterdam hielden Maandagavond wederom een verga dering in „Concordiaaldaar. De hoer KrÖaer nam de functiën waar als voorzitter. De heer H. Propstra deed daarna verslag van het bezoek door de com missie aan den heer Calisch. De heer Calisch trachtte, zoo deelde hij mede, het onderhoud onmiddellijk te leiden in een ï'ichting, welke don heeren niet beviel Hun gesprek had dus weinig resultaat. Daarna besloot de commissie den heer Calisch eenzelfde bezwaarschrift ter hand to stellen als aan den eere voorzitter was ingezonden. Om 5 uur werd hem een copïe van dit stuk aangeboden. De heer Calisch meende, dat de quaestie der bedien den van weinig belang was. Wanneer men kwam met een schriftelijke aan- vrago om kaarten voor fatsoenlijke werklieden, zouden die werklieden- kaarten waarschijnlijk wel gratis worden gegeven. Het is niet te doen om de kwartjes, maar uitsluitend een reglement van orde, dat Jan Rap en 7ijn maat niet in de gebouwen kunnen rondloopen. Wat betreft den eisch, om geheel vrij te zijn in het vervoer der goe deren, de heer Calisch zeide, dat dit absoluut onmogelijk was. Het comité is met handen en voeten gebonden aan de Maatschappij „Holland" en het comité vau expediteurs. De tarieven, welke zullen gelden bij den afvoer, blijven dezelfde als die bij den aanvoer. Het Uitvoerend Comité verklaarde zich verder vastbesloten, zijne verkla ringen in de laatste circulaire gege- vt nt te handhaven* De heer Calisch erkende, zeide spr. volmondig dat do groolste fout van het Uitvoerend Comité is geweest het sluiten van het contract met de Maatschappij „Holland" en de expe 1 diteurs. Ten verschooning dezer fout Kon bij niet anders aanvoeren dan de opgaven van eenigs experts Ver der verklaarde hij, dat de heeren, die ieder 12,000 uit hun eigen zak had den bijgepast om de tarieven bij den aanvoer met 50 pet. te zien vermin derd, niet weer thans in hun zak konden tasten. De heer Calisch verschuilde rich verder, waar het hooge tarieven geldt achter de goedkeuring des ministers van die tarieven. Wanneer de exposanten niet betalen zal er eenvoudig beslag op hun goe deren worden gelegd en de gewone gerechtelijke weg zal worden gevolgd. De commissie stuit derhalve op den positieven onwil van het Uitvoerend Comité. In 't algemeen zijn dus deresulta-, ten der commissie, dit moet zij tot haar spijt erkennen, zeer weinig geweest. Er is geen antwoord gekomen op het adres van den burgemeestertoe zegging van het Uitvoerend Comité is er niet gedaan. De heer Propstra gelooft dus, dat men het best doet, den raad van mr. Hazelhoff op te volgeneenvoudig het geld neer te leggen wat het Comité eisoht, om de goederen terug te krijgen en dan een paar er uit te kiezen, die een eisoh instellen om terugbetaling te verkry- gen van het te veel betaalde. In het zenden van een adres aan de Koningin Regentes, met afschriften aan de Eerste en Tweede Kamer, ziet de commissie niet veel heil* De heer Cohen las daarna een brief voor van de firma Otten, optredende voor een fabrikant van sigaretten te Cairo, waarin deze fabrikant zyn instemming betuigt met de protest vergadering. De heer Timmer sprak den wensoh uit, dat allen die protesteeren, zich sterk solidair zullen verklaren, omdat van het Uitvoerend Comité toch niets te verwachten is. De heer Cohen deelde nog mede, dat de president van het Uitvoerend Comité zelfs werklieden eener bepaald politieke richting niet op het terrein wil toelaten. Daar de minister van W., H. en N. de exorbitant hooge tarieven heeft goedgekeurd, zou hij een adres aan den minister willen zenden, om dezen te wyzen op de onrechtvaardige eischen van het Uit voerend Comité en aldus een moreele pressie uit te oefenen. De voorzitter stelde daarna de vraag: Zal een ieder nu zijn eigen weg gaan? Zullen wy ons houden aan het advieB van den rechtsgeleerde en beta'en onder protest? Na eenige discussie werd besloten, dat er een adres zal worden gezon den aan H. M. de Koningin-Regentes en vervolgens mr. Hazelhoff" op te dragen, per exploit tegen de betaling te protesteeren en aldus een beslissing uit te lokken van den kantonrechter. Het adres zal ter teekening liggen in de „Caves de France", op den hoek der Hobbemastraat. Zondagavond werd er nabij de wonÏDg van zekeren Gerrits, een 22-jarig arbeider aan den Musschen- berg onder Wychen, ketelmuziek gemaakt. Gerrits, in woede daarover ontstoken, greep eensklaps zijn ge weer, sohoot het af en trof doodelijk den spoorwegwachter Jan Derks. Nog dienzelfden avond is de dader gevankelijk naar Arnhem overge bracht. Derks was gehuwd en had zes kinderen. Toevallig was hij aanwezig, doch hij had geen deel genomen aan de herrie. Omtrent dezen manslag door on voorzichtigheid lezen wij nog de vol gende bijzonderheden Op ongeveer een half uur afstands van het dorp Wijohen, aan den Mus schenberg, woont een arbeidersgezin, Gerrits, dat tevens een klein winkeltje houdt. Uit dat gezin was in de maand Mei van dit jaar een zoon gehuwd met een meisje, afkomstig uit Malden, gemeente Heumen, welk paartje zich metterwoon gevestigd had aan den Teersdyk onder de gemeente Wijchen. De jeugdige echtelieden schenen het met elkander zeer slecht te kun nen vinden, leefden zeer in onmin, met dit gevolg, dat èn man èn vrouw weder naar hunne ouders waren te ruggekeerd. De Wijchensche jongens waren over deze scheiding van tafel en bed niet zeer tevreden; ook de buurtbe woners aan den Musschenberg namen het aan de ouders van Gerrits zeer kwalijk, dat zy hun teruggekeerden zoon in dezen geheel rechtvaardigden. Vandaar dat men in de laatste dagen zelfs niet meer bij Gerrits wilde gaan winkelen. Zondagavond nu, omstreeks halfelf spanden eenige jongens uit Wychen en de buurt samen en brachten, om blijk te geven van hunne afkeuring over deze zaak, ketelmuziek voor de woning van Gerrits aan den Musschenberg, niet ver gelegen van de spoorweglijn Nijmegen—'s Herto genbosch, waar de naohtelijke in spectie der lijn werd uitgeoefend door den lijnwaohtec Jan Derks, gehuwd en vader van zes kinderen. Deze Derks, genoemde herrie hoo rende, ging even zien wat er toch wel te doen was. Daar eenmaal zijnde, werd hem door een der aanwezigen gezegd:„kom laat ods maar gaan, we hebben hier niets te maken" of zoo iets dergelijks. Daarop keerde Derks zioh om tot vertrek en op hetzelfde oogenblik werd toen de deur geopsnd, een geweerschot werd gelost en trof den lijnwachter Derks in den rug en drong door tot in zijn hart. Zoodra men zag, dat dit schot iemand had getroffeD, snelde men naar het dorp om de pffitie te halen, die bij aankomst slechts den dood van Derks kon con-tateeren, verder de woning van Gerrits binnentrad, den dader, broeder van den terug gekeerden zoon. arresteerde en het geweer in beslag nam, dat bleek opnieuw geladen te zijn. De dader werd Maandagmorgen gevankelijk naar Arnhem gebracht. Vervolg Stadsnieuws. Zondagmiddag kwam een wielryder met eenige vaart van het Groot Heilig land op den Gasthuissingel, doch nam de bocht niet goed en rolde met wiel en al de hoogte af de gracht in. Gelukkig waren er personen bij de hand, die den zandruiter-schipbreukeling (be ter gezegd wielbreukeling) er uit hielpen en daarna zijn wiel hielpen opvisschen. Examens V. en O.-Oefeningen Haarlem. Dinsdag, 29 Oct. 1S95. I Geslaagd: de damesS. J. Hommes, A. Ch. P. van der Voort, M. A. C. Jut, H. E. S. Keus, allen alhier. Heemstede. De R-C. kiesvereeniging: „Door Vriendschap bloeiende" en „De vrij zinnige Kiesvereeniging 'hebben naar aanleiding der verkiezing van xl ingezetenen tot leden der Commissie ter beoordeeling van het ontwerp van Wet tot verandering van de grens dezer gemeente en die van Haarlem het navolgende dubbeltal opgemaakt, bestaande uit de heeren: W. A. van Amstel, J. Beelen Sr., Jao. v. d. Berg. P. v. d. Berg, C. A. Braam, J. H. W. v. Houten, jhr. mr. B. C. van Merlen, J. D. Onderwater, P. J. Staal, L A. C Viotor, O. van der Weiden, C. W. Breed, L. v. Empelen, J. G. v. d. Horst, G. Kramer, A. v. d. Linden, A. Meiman, J. Pee- perkorn, J. Preyde Gz., M Tibboel Jr., M. Vester en L. Zieren. De elf eerstgenoemden door de R. C. Kiesver. en de elf laatstgenoemden door de Vrijz. Kiesver. De kiezers worden in eene oirou- laire opgeroepen tot het komen in eene vergadering, uitgesohreven op Donderdag 31 October 1895, 'a avonds 7'/? uur in „het Wapen van Heem stede", ten einde elf candidaten defi nitief vast te stellen. Evenals alle vorige jann, stelt het Parochiale Armbestuur alhier twee dagen in de week zijne soepkokerij ten dienste der particuliere liefdadig heid in den a.s. winter. Zij noodigt de welgf stalde ingeze tenen uit tot het nemen van soep- lijsten, ieder van 22 portiëa a f2.20. Op de heden te Halfweg gehouden najaarsveemarkt stonden 103 runde ren aan de lijn handel matig prijzen hoog; hoogste (van koeien) f206. VARIA. In de bruidsdagen Hoe komt het. dat de sterren dezen avond niet zoo helder zijn als anders vroeg zy zacht. Haar glans wijkt voor die van uw oogen, fluisterde hij. Toen zij omstreeks een jaar ge trouwd waren Hoeveel telegraafpalen zouden er wel noodig zyn om van hier tot de maan te reiken sprak zij pein zend. Een natuurlijk, als hy maar lang genoeg was, bromde hij. Waarom doe je toch altijd zulke domme vra gen? TELEGRAMMEN PARIJS, 29 Oct. De val van het kabinet Rhot verraste niemand, daar deze reeds lang verwaoht werd. De reobterzijde wreekte zich op de regearing over deaangroeiingsreohten op de kloostergoederen en stemde met de sooialistoü. De vorming van een nieuw kabinet zal met groote moeilijkheden gepaard gaan, daar Bourgeois, die de mee3te kansen heeft, wegens zijne radicale denkbeelden niet gezien is bij de opportunisten. Ten gevolge van het gisteren ge nomen bestuit der Kamer moet een nieuw onderzoek worden ingesteld na?».r do schuld der Parlementsleden die op de lijst van den exoert-Flory voorkwamen, wat de positie van het aanstaande kabinet zeer bemoeilijkt en de gelegenheid opent voor nieuwe schandalen. Hbld. Burgerlijke Staiiö. Bevallen: 28 Oct. A. M. Kloes Heinsborgen z. 29. W. v. d. Weyden ten Bosoh d. A. Koek Ludding z. P. M. Heijne—Balm d. Overleden: 26 Oct. K. Jonk 78 j. Cleiqstr. 27. H. J. Beoker 28j. Pieter Kiestr. 28. C. A. Bottelier 19 d. d. Amsterdamstr. FAMIL1EÖERICH Tfc\l. Bevallen: 25 Oct A. Bartelink Evekink d., Zutfen. 26. J. E. Bouw man-Rose d, Amst. A. W. Keg— Ermerins d den Bosch. Mevr. Copes van Hasselt—Storm de Grave leveul. z den Haag. 27. E. KoekoekBa tavier z., Amst. E. H. van Lennep Sillora d, Amst. M. Perel— Boas d. Amst. Overleden: 24 Oct. J. E. Bin- 1 gel jd. 72 j, Arnhem. 25 A. Bont huis jd., Rosmalen. C Rietmeijerjm. 16 j., Amst. A- C. Tieke 76 j. Amst. 26. R. Vos 79 j., Helder. Wed. S. v. d. Hoop -Saruco 79 j, Amst. Wed. G. M. Balk—Kroeze 69 j., Medemblik. D S. Vonk—Franken 47 j., N.-Amatel. 27. Wed. N. Koster—Kluft 73 j., Edam. itoorüvaartbïrxMsn. Het stoomschip Java, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 26 Oct. Perira. Het stoomschip Bromo, van Rot terdam naar Java, arriv. 27 Oct. te Southampton. Het stoomschip Prinses Wilhelmina van Amst. naar Batavia, arriv. 27 Oct. te Padang. Het stoomsohip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, pass. 27 Oct. Perim. Het stoomsohip Maasdam, van c^s N. A. S M., vertrok 26 Octofc; Van Newyork naar Rotterdam.--- Het stoomsohip Prins Willem 1 vertrok 26 Oo}; Van Newyork naar West-Iodië. Het Stoomschip Schiedam, van de N. A. S. M., van Rotterdam naar New-York, pass. 23 Oof., des nam. 2 uur, Lezard.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3