Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Do stem van het geweten. FEUILLETON. 13e Jaargang Vrijdag 1 November 18S5 No. 3784 HAARLEM'S DA6BLAD -A-BOIsniSrEIMTElsrTSIETR/IiTS Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 n de omstreken en franco per post0.37i/2 an 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hnofdageiifm voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publkité Ftrangire G. L. ÜA.ÜBE Co. JOHN F. JONES, Snee., Parijs Slbis Faubourg Montmartrc. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Bloimendaal Santpoort en SchotenP. y. d. RAADT, Santpoort; Heemstede, J. LEUVEN,ibij deJTolj Bavlemmtrmecr, C. DOEKES; Spaarndam, C. HaKTENDOKP'; Zandvoort, J. ZWEMMER; Felsen, L. VENUS; IJmuiden, .T. .T. FJADEN; Beverwijk, H. JUNGERIE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën. Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomen, worden ter Stoomdrukkerij van dit blad goe< billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever J, C. PEEREBOOM. foiiuek overziclir. Zooals wel verwacht werd heeft do president der fransche republiek den radicalen leider Bourgeois de samen stelling van een nieuw ministerie opgedragen. Bourgeois heeft deze opdracht ^aanvaard. Van de leden van het .vorige kabinet-Ribot zullen waarschijnlijk de heeren Poincaré, Hanotaux en Lebon hun portefeuilles die van onderwijs, buitenlandsobe zaken en handel, behouden. Verder wordt de heer Lockroy genoemd als de aanstaand© minister van marine, terwijl de heeren Peytral en de Cavaignac de departementen van financiën en oorlog voor hun reke ning zullen nemen. De heer Bourgeois neemt zelf de portefeuille van binnenl. zaken. Voorts worden de heeren Doumergue en Barthou genoemd als ministers van koloniën en openbare werken. De heer Bourgeois, in 1851 te Pa- rije geboren, behoort tot de voor naamste leden der radicale partij. In 0890 volgde hy den heer C-ona tans op als minister van binnenlandsche zaken in het kabinet Tirard. Daarna was hij minister van onderwys in het ministerie-De Freyoinet. Toen maakte hij zich bijzonder verdienste lijk door de totstandbrenging van een hervorming v;>n het lager onder- wijB. Later, in den tijd toen het Panama-proces aan de orde was, trad de heer Bourgeois op aan het hoofd van het ministerie, dat echter spoedig viel. De heeren Lockroy en Peytral be- hooren ook tot de toongevende radi cale leiders, evenals de heer Dou mergue. De heer Doumergue, lid der Kamer voor Gard, vertoefde eenige jaren als rechter iD Cochin-China en Algiers. Vandaar, dat men van hem als minister van koloniën goede ver wachtingen heeft. De heeren Poincaré, Barthou en Lebon zijn leden der gematigd-repu- blikeinsche party en de heer De Ca vaignac kan ook tot deze partij ge rekend worden. Indien deze combi natie juist blijkt, zal Frankryk der halve weer een ministerie verkrijgen, bestaande uit vertegenwoordigers der beide voornaamste repubiikeinsohe partijen, maar waarin het radicale element den boventoon zal voeren. Hoe lang zal dit ministerie stand [houden? Waarschijnlijk niet laDg, vooral wanneer Bourgeois zyne ra- dica'e beginselen te veel op den voor- igrond stelt. De Daily News ontvangt velerlei berichten over moorden, op Arme niërs in Klein Azië gepleegd, terwijl de correspondent van do Standard'. de schuld van ettelijke dier gruwelen aan de Armeniërs zeiven toeschrijft, j De Jong-Turk-che partij te Kon staiilinopel heet bedrijviger dan ooit. Vele hooggeplaatste Turksche ambte naren ontvangen dreigbrieven. De berichten betreffende de voort zetting der bloedige voorvallen in Klein-Azië werden door een telegram uit Konstantinopel nader bevestigd. De Porte ziet den toestand blijkbaar ook ernstig is, want zij laat eenige iiohtingen der reserve onder de wapens roepen, alsook enkele Re- dief-bataljon?, behoorende tot het 4e legercorps. Het berieht van de Times over het Ru8sisoh-Chineesch verdrag wordt nu ook door het Russisch gezantschap te Londen officieel tegengesproken. Reeds voor eenige dagen heeft de Russische gezant uit Petersburg een telegram ontvangen van den minister van buitenlandsche zaken met de verzekering, dat de berichten over een dergelijk verdrag verzonnen zijn. De gezant verklaarde dat hem niets bekend was van een geheim verdrag tussohen beide landen, en evenmin van stappen door Rusland ge ;aan om een spoorweg aan te leggen over Chineesoh grondgebied, hetzij in de richting van Vladiwustook of naar Port-Arthur. Wat betreft het anke ren der Russische vloot tePort-Arthur, ODjuist is het dat Rusland een bij zonder voorrecht h6eft gevraagd dat niet aan andere mogendheden is ver leend, en hot is ook ODjuist dat de Russische vloot of een deel daarvan voortdurend te Port Arthur zal sta tioneeren, daar Viadiwostock het hoofdkwartier is van het Russische eskader. Van de redevoering, die aan den gouverneur-generaal van Oostelijk Siberië wordt toegeschreven, is aan het gezantschap niets bekend. Kortom, de gezant machtigde Reuter, die deze verklaring wereldkundig maakt, alles wat uit Hongkong gemeld is over dat verdrag, te logenstraffenhoe die geruchten in de wereld waren geko men, kon de gezant niet zeggen. Van andere zijde werd er Reuter op gewezen dat, Port-Arthur thans bezet is door de Japanners en dat de Russische sohepen om er te anke ren dus de toestemming van Japan en niet van China zouden behoeven. Na deze offieele tegenspraak, waar- vaD de Times met geen enkel woord rept, kan men het er voor houden, dat het bericht niet meer dan een „ballon d'essai" is geweest. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem. 31 October. Examens V. en O.-Oefeninpea Haarlem. Donderdag, 31 Oct. 1S95. Geslaagdde dames Ch. C. Kretschmer, H. J. Lugten, M. Mer man, J. A. Molenaar en C. P. A Nicolaij, allen te Haarlem. De hier ter stede gehouden collecte ten behoeve van het ondersteunings fonds voor behoeftigen gerechtigd tot het dragen van het metalen kruis heeft netto opgebracht f 309.69%. Gemeenteraad Zand voort. In de Woensdagavond te Zand- voort gehouden openbare raad3ver gadering, waarin alle leden tegen woordig waren, deelde de Voorzitter mede, dat hem bij K. B. van 16 dezer no. 32 op verzoek eervol ontslag was verleend uit de betrekking van bur gemeester dier Gemeente. Aan de orde is de behandeling der gemeente-begrooting voor 1S96. De heer Drayer acht den post „onderhoud van pompen en riolen" op f200 te laag geraamd en wijst daarbij op de wenschelijkheid van de verbetering der pompen. Do Voorzitter wenscht dien post thans evenwel niet te verhoogen, wat de heeren Teekman en Draijer ook niet wenschec. Met het oog op do diensten, die de inspecteur van politie aan de ge meente bewijst, acht de heer Draijer het wenschelijk zyne jaarwedde met f100 t9 verhoogen. De Voorzitter antwoordt, dat de post „gratifioatiën aan do politiebe ambten" juist verhoogd is met het oog op eene eventueele gratificatie {aan den inspecteur van politie en stelt daarom voor de jaarwedde niet I te verhoogen. Aldus besloten. Na vordere behandeling wordt de |begrooling vastge teid in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 28770,36. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1896 werd goed- gekeurd in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van 793.50, waarby te vens goedgunstig beschikt werd op het request om verhooging der sub sidie voor 1896, Aan de orde is de behandeling van eenige reclames tegen aanslagen in den IToofdelyken Omslag, dienst 1896. Na gehouden beraadslaging werd af wijzend beschikt op de reclames van ds. G. Hulsman en P. van der Mye. In verband met de vastgestelde gemeentebegrooting werd afwijzend beschikt op het request van den heer Hiebendaal om verhooging zijner jaarwedde. Bij de gewone rondvraag of een der leden nog iets in het midden te brengen had, nam de oudste wethou der, de heer W. van der Werff, het woord om in een enkel afscheidswoord namens den Raad den burgemeester dank te brengen voor zijn bestuur. De heer van der Werff zeide daar bij ongeveer het volgende: „Geachte Burgemeester! Toen wy bij gelegenheid van Uw koperen huwelijksfeest, den lln Juli jl. ten Uwen huize waren, spraken wij den wensoh uit, dat U nog lang aan het hoofd onzer gemeente mocht staan. Die wensch wordt helaas niet vervuld. Gezondheidsredenen nood zaakten U ontslag aan te vragen. Wij betreuren dit, want door Uw uitmuntend en zuinig beheer gedu rende 3 jaren, zijn wij voor een goed deel ontheven van den schuldenlast, waaronder wij gebukt gingen, getuige de heden behandelde begrooting, waarop het aantal opcenten op de personeele belasting met 10 kon wor den verminderd. Namens den Raad dank ik u zeer voor Uw bestuur en spreek ik deni wensch uit, dat, waar ge U ook moogt heen begeven, het U steeds wel moge jraan en eene volkomene gezocdheidUwgeluk moge verhoogen. Op den ambtsketen, welke gy mor gen zult nederleggen, blijven wij den naam Westerouen van Meetoren be zitten, waarachter onze gevoelens jegens U in gedaohte wensohen te schrijven: „Wy hadden hem hier nog zoo gaarne langer gezien; hij ging te gauw van ons weg." Eea luid applaus van zijne mede leden toonde, hoe do Raad instemde met de waardeerende woorden van den Wethouder en hoe ook hij het betreurde, dat de heer Westerouen van Meeleren, na zijn zoo werkzaam bestuur, Zandvoort gaat verlaten. De Burgemeester voor de betoonde hartelijkheid dankende, zeide zich bij zijne komst geene illusies geschapen te hebben, doch dat hy zich alleen ten doel gesteld had door een zuinig beheer Zandvoort weer wat vrijer te laten ademenen hij geloofde nu gerust te kunnen zeggen: „In ver- eeniging met dezen Raad heb ik te Zandvoort mijn tijd niet te vergeefs besteed. Steeds heb ik getracht den vrede en do eensgezindheid te bevorderen en te bewaren en ben ik wellicht voor dezen of genen gods wat hard geweest, met een gerust geweten kan ik zeggen: „Ik was rechtvaardig, voor zoover ik weet." "Waar de bui tenwereld weliioht zegt, ging de bur gemeester voort: „Dat is alweer een die 1st te Zandvoort niet houden kon,' daar wensoh ik in het openbaar te betuigen: „Ik ga niet weg om Zandvoort; ik heb hier zeer aange naam gewerkt en Fteeds zal mijn hart warm voor Zaadvoort blijven kloppeD." Daarua werd de vergadering ge sloten. IJTnuiden. Ter vervanging van den heer K. Hoekstra, die naar Haarlem verhuisd is, moet Dinsdag 5 Nov. e.k. de ver kiezing voor een lid van den Raad van Velseu plaats hebben. Dekleur- looze kiesvereeniging te IJmuiden heeft als candidaat voor die vacature gesteld den heer J. Lohmann alhier. Een der meest geachte ingezetenen, Notaris Ledeboer te Aalsmeer is on verwachts overleden. Ongeveer 20 jaar oefende hij de praktijk te Aals meer en omstreken uit. Hij was om zyne voorkomendheid en hulpvaar digheid algemeen bemind. De overledene was lid van de prov. Staten. BINNENLAND, Naar de Zw. C't. verneemt, heeft de heer A. J. Blijdenstein ontslag genomen als lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Het Leidsch studentenkorps heeft besloten een adres te riohten tot de Tweede Kamer, ten einde aan te dringen op behoud van het Ethno- graphisch Museum voor Leiden. Uit de StaatsoourAiit. Bij kon. besluit zijn benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen: te Tilburg J. Poppe, thans in die betrekking te Purmerendte Ooster hout J. A. Smits, thans in die be trekking te Raalte; te Bolsward jhr. J. B. Beijma thoe Kingma, thans in die betrekking te Elburg. By kon. besluit zijn benoemd tot ontvangers der belastingen: te Gennep H. van Eerde, thans te Terschelling,; te St. Pieter, jhr. C. Ph. L. van Kinschot, thans te Eysden te 's Hee- renberg, J. B. van den Dries, thans te Hasselt. Bij kon. besluit is benoemd tot burgemeesterder gemeente Boxtel F. G. Stael; van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, jhr. W. Ph. Tedicg van Berkhout en van Amby, A. H. Hennusvan Bokhoven, J. Versteeg, secretaris dier gemeentevan Opper does, B. Baggerman van Houwinge; van de Lier, II. C. Th. Cramer, secre taris dier gemeentevan Benthuizen, C. L. J. Bosvan Roden, F. F. E. Borger, secretaris dier gemeente, en van Rolde, jhr. H. van der Wijck, secretaris dier gemeente. ToUphoondieiist tussclien Neder and en België. De Staatscourant van 31 dezer be vat de volgende kennisgeving van den directeur der posteryen eu telegraphic. Den len November a s. wordt de telephoondienst tusschen Nederland en België geopend. Voorloopig bepaalt zioh die in Nederland tot de steden Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage en Dord recht, in België tot Brussel en Ant werpen. Ten einde zooveel mogelijk een goede gemeensohap te verzekeren, zyn aanvankelijk de volgende beper kingen noodig a. de geabonneerdon van locale telephoonDetten in Nederland, die bevoegd zijn tot het voeren van in tercommunale gesprekken en wier perceelen met de centraalbureelen der locale netten door dubbele geleidin- ged zijn verbonden, worden toegela ten tot het spreken met de geabon- neerden te Antwerpen en Brussel, wier perceelen op gelijke wijze met de centrale bureelen in verbinding staan. Goede gemeenschap mag op die wijze worden verwacht. b. tot het spreken worden de ge- abonneerden in de zes genoemde steden ook dan toegelaten, wanneer een der peroeelen door dubbele, het andere door enkele geleidingen met de centrale bureelen der locale netten zijn verbonden. De gemeenschap kan dan echter in sommige gevallen on voldoende zyn; c. van de Rij fesspreekcellen in het Rijkstelegraafkantoor en op de koop mansbeurs te Rotterdam kan in den hieronder vermelden diensttijd worden gebruik gemaakt tot het spreken met alle oentrale bureelen on spreekcellen te Antwerpen en te Brussel en met alle geabonneerden in die plaatsen. Van andere spreekcellen kan het publiek zich slechts bedienen voor zoover die cellen daartoe door het hoofdbestuur der posteryen en tele- graphie zijn aangewezen. Voorshands is dit het geval: te Amsterdam met de spreekcel der Nederlandsohe Bell-Telephoon- maatschappy in de sociëteit De Groote Club, hoek Dam en Ivalverstraat, en met die in het Centraalspoorweg- station te Dordrecht en 's-Gravenhage met de oentrale bureelen derzelfde maat schappij te Rotterdam met het centraal bu reel derzelfde maatschappij op het Westnieuwland en met hare spreek cel in het Staatsspoorwegslalion Beurs. De prijs van een enkelvoudig ge sprek is fl.45. Een enkelvoudig gesprek mag tus schen 11 uur 21 min. en 3 uur 21 min. (Greenwichtijd) 3 minuten duren; op andere uren van den dag uiterlijk 5 minuten, Maandelijksche abonnementen tot het voeren vau internationale ge sprekken geven recht, per dag, op een gesprek van 10 achtereenvolgende minuten, aanvangende op een bepaald tijdstip, voor zooveel dan geen ge sprek in gang is, cf het voeren van een Regeeringe- of dienstgesprek is gevraagd. De pry's van e9n maandelijksoh abonnement is f43.50. Tussohen 11 uur 21 min. en 3 uur 21 min. worden geen abonnements gesprekken toegelaten. Omtrent de verdere voorwaarden zyn inliohtmgen te verkrijgen bij den directeur van het Rykstelegraaf kan toor te Rotterdam en bij den direo- teur der Nederlandsohe Boll-Tele- phoonmaatschappy te Amsterdam. Een diner. De gezellige zaal van den huize Cou- tureur bevatte Dinsdagavond een 60tal gasten aan een maaltijd, door een com missie uil de Holland8che exposanten, vereenigd met de commissarissen-ge neraal, aangeboden aan het uitvoerend comité met zyn eere-voorzitter, mr. Yening. Meinesz, en aan den voor- jzitter en secretaris van de int. jury I der tentoonstelling. I De voorzitter van de tafel, de heer Ancelot, richtte in de eerste plaats I het woord tot de aanwezigen, om instemming te vragen met een dronk op de „illustre patronne" der tentoon stelling en op H. M. Koningin Wil- jhelmina, door den burgemeester be antwoord met een toost op de vreemde staatshoofden. De heer Ancelot zeide aan het dessert uit naam van alle natiën te spreken, als hij, bij het einde der tentoonstelling, dank braoht aan den burgemeester en in hem aan de stad Amsterdam, aan mr. Calisch, aan jhr. Den Tex, aan den heer Fabius, aan de heeren Gompertz en Galesloot, tot wie hy elk eenige hartelijke woor den richtte. Mr. Yening Meinesz betuigde ver volgens zijne erkentelijkheid en riep j allen buitenlandsohen aanwez'gen een tot weerzien toe. Het is niet goed, j zeide spr., dat de tentoonstellingen in een zelfde stad spoedig op elka u- Naar het fraiisch van ETIENNE ENAULT. HOOFDSTUK IV. Onder den invloed hiervanen met zijne gedachte reeds bij Camille verwijlend, liep hij langzaam voort over het voetpad-, dat zich kronkelde langs de helling. Voor de eerste maal na den dood van zijn oom genoot hij van den prachtigen avondvoor de eerste maal dacht hij zonder sombere bijgedachten aan Laar, die hij liefhad. Hoe gekweld de menschelyke ziel ook moge zijn, zij heeft altijd oogenblikken van rust en vrede. „Genadige goedheid!" zeide hij bij zichzelf, „Camille al dus mijne vrouw worden. Weldra zal ons bestaan ereenigdzyn en ik gelukkig door hare glimlachjes, hare j ngd, schoonheid en bekoorlijkheid! Welk een genot 1 O, dat God mij straffe, als ik haar niet de gelukkigste der vrouwen maak Zij zal geen wensch koesteren, zon der dat ik die vooraf op haar gelaat lees. Zij zal niet over iets kunnen dioomen of ik zal van dien droom eene werkelijkheid maken Alles wat de weelde kan leveren zal het hare zijn I Voor haar allerlei feesten en andere genoegens! Wat zeg ik? Ben ik zoo waanzinnig? Kan ik het dan vergeten dat zij het eenvoudigste en tegelijk het edelste meisje der wereld is? Zij hecht geen waarde aan weelde en glans. Zij zal zonder praal willen leven als de weldoende fee van de arinen in den omtrek. Welk een aanzienlijke som zal zij voor hare liefdadigheidswerken kunnen besteden. De onge- lukkigen zullen haar met zegenbeden overstelpenmis schien willen enkele daarvan op mijn hoofd neerda len. Ja, ik gevoel het, dat zij mij geluk zal aanbren gen 1" Na eenigen tijd te hebben gezwegen, vervolgde hij „Wie zou kunnen vermoeden dat deze engel de doch ter is van Bamalec? De g meenheid tegenover den adeldom, de meest grove instinoten tegenover de groot ste fijngevoeligheid, welk een contrastDat zijn van die te.enstel ingen, die antithesen, welke de schepper ons biedt. WelnuWat bekommer ik mij om den vader 1 ik let slechts op de dochterCamille alleen bestaat voor my." „Dus William Maxwell bestaat niet voor u?" riep eene snijdende stem in de duisternis. Eene koude rilling ging Maxime door de leden. Hij zag eene schaduw naaet hem opdoemen en deed drie stappen achteruit. „Wie is daar?" riep hij uit op dien bovenden toon, die schrik meebrengt. „Wel drommels, ik ben het, Philip Kerven, uw fac totum. Ik kom juist van eene boerderij in de buurt en keer naar het kasteel terug. Als u het goed vindt, zui len wij zamen gaan. Ik wilde u ook spreken." „Zoowat heb je mij te zeggen stamelde de jonge man. „Waarom heb je dien naam uitgesproken van „Van Willam Maxwell? Inderdaad het zal mij niet moeilijk vallen u dat uit te leggen. Die naam stond in het testament van uw oom en ik wilde u waarschuwen, dat mij dat bekend wap." Verbijsterd bleef Msxime staan. „Dat ik gewacht heb met deze verklaring," vervolgde Kerven, „komt voort uit zuivere goedheid. U waart ziek, en ik wilde wachten totdat u geheel hersteld zoudt zijn en ook," dacht hij, „totdat de zegels op de nalatenschap waren verbroken." „O mijn God!" stamelde Maxime met moeite. „A propos," vervolgde de factotum, „weet u waar dat testament gebleven is U antwoordt niet. Welnu, dan zal ik het u vertellen. Dat testament „Ongelukkige zwijg 1"' „Dat testament ie verbrand door „Duivel-che kerel, geen woord meer En Philip Kerven voelde zich eensklaps ruw bij den keel gegrepen. De naam, dien hij wilde uitspreken, kon niet over zijne lippen komen. Hij was zelf ook sterk en trachtte zich met eene krachtige poging los te ma ken, maar het was tevergeefs. De ijzeren vuisten lieten ring los. „„Mille tonnerresl" ik dacht, dat u mij zoudt willen hem uit eigen beweging worgen," mompelde de ander met pijnlijke 6tem. Ik beken, dat het een goed middel zou zijn geweest om uw geheim to verzekeren." „Jij wilt mij ongetwijfeld een ander middel aan de hand geven ellendeliug 1" „Geen beleedigingen waarde meester, dan kunnen wij elkaar zeer goed verstaan. Het is een feit, dat ik niet veel misbruik van mijne positie wil maken. Wees een goede meester en ik zal geen slechte dienaar zijn." „Kom spreek op, wat verlangt ge?" „Laat eens zien, wat kan ik wel van u eischen, zon der in uwe oogen door te gaan voor een domoor?' Hij dacht na. Op dat oogenblik verscheen de maan aan den horizont der bergen en verlichtte plotseling de toppen met hare heldere stralen. De beide mannen teekenden zich nu af tegen hunne omgeving en de sterren verbleekten aan den hemel. Een van beiden scheen terneergeslagen, dit was Maxime, de ander toonde een zegevierend gelaat, dat was Kerven. „HmP begon laatstgenoemde, „papa Tréhouart heeft minstens een millioen nagelaten. Dat weet ik, want nu en dan sprak hij met mij over zijne geldzaken. Een millioen is een mooi sommetje, dat is zekerDe goede man had nog wol meer nagelaten, want hij was verre van verkwistend, als hy niet de manie had gehad om een goed deel van zijne inkomsten aan aalmoezen weg te geven. Het is waar dat hij er redenen toe had dit te doen." „Welk© redenen? Wat beteekent dat?...." „Dat beteekent Kerven zweeg echter plotseling. „Eerbied voor de dooden, dacht hij. „Men moet het

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1