e gezien, Van der Dois(?) is weder aan het gezelschap verbonden, maar wil, naar het schijnt, nog altijd niet in zien, dat op het tooneel (en vooral op dat van het Grand Théatre) duidelyk en luide dient te worden gesproken. Overigens was hy als de fattige Anatole do Massane vry goed te genieten. Bassecourt (Ternooy-Apèl) was een kostelijke „weerhaan," telkens veran deren van meening en rich ting, afkeuren wat hy zooeven goed keurde. De heeren v. Westerhoven, van Kuyk, van der Horst en Chrispijnjr. verdienen een woord van warmen lof voor de uitstekende uitbeelding hunner rollen, terwyl ook de dames de Boer, Mulder en van der Horst, niet weinig tot het succes bijdroegen. De verdienste van dit bekwaam toeneelgezelschap is hun voortreffe lijk samenspel, waar dit bij andere, gezelschappen nog al eens wat te wenschen laat, daar is bij hen steeds een animo, een eenheid van toon waar te nemen, die bij iedere première duidelijker uitkomt; in hoofdzaak danken wij dat den ijverigen regis seurs Ohrispijn of van Kuijk. Hollandscke Schouwburg, Dir. Ie Gras haspels. Operette Gezelschap Kreeft Buderman. De bladen berichten sinds eenigen tijd „J. Ph. Kelly, de populaire ko nriek van het operette-tooneel viert zijn 25-jarig tooneel-jubileum met de opvoering van 'n eigen operette. De 2 titel ('n Amsterdamsohe hartjesdag) belooft iets vroolyks." Maar er kwam iets plats, iets vree- selijk plats. Zoolang Kelly in de Fransche of Duitache operette zijn workkring vond, moest hij zioh hou- den aan wat de librettisten goodvon- den hem te laten zeggen en al haalde hy b. v. in Berlijn of Parijs or wel eens de Amsterdamsche Jordaan by, het was toch niet stuitend. Maar nu men hem zelf aan het werk heeft ge- laten is er een mélange gekomen van 1 alles wat plat is en de benedenste lagen der Amsterdamsche bevolking kan "amuseeren. „Mie, daor komp een stie- 3 keme smeris an, loop 'm nou niet in z'n porum" of „hou je mond, sa- lamander" en dergelyke uitdrukkin gen zyn in deze operette schering en inslag. Een dronkaard, die wil gaan 2 „maffen" en een waBpit die haar „kerel een „lobbes" (kus) geeft doen het galerij publiek brullen en bet overige publiek de schouders ophalen. Do muziek van, Samethini is van hetzelfde gehalte en bij het laatste „zwaluw, waorhain is uw vlu-hu- hucht? heb ik wanhopend mijn vlucht naar buiten genomen. J flad Kelly maar „Erminie" of „Sur- 1 couf" of een andere zyner lfijoperetten I voor zijn benifiet gekozen t V i s s c h e r ij, IJmuiden. Gedurende de afgeloopen week kwamen van de beugvisscherij alhier binnen 17 sloepen m6t vangsten van 600-1700 stuks sohelvisch welke tegen f42 a f60 per groot 100 (120 stuks) gretig koopers vonden. Waren de botters en schokkers in 't begin der week door ruw weder vooral verhinderd hunne werkzaamheden uit te oefenen, twee Hollandsehe kottors, welke bevredigende vangsten aanbrachten, maakten daardoor voor tj de verschillendo vischsoorten hoogs is pryzen. Groote tong fl a fl.25, mid- a- densooró f 0.40 a f 0.60, kleine f 0.20 aj a f 0.60 groote tarbot f 14 a f 16.50, kleinere f3 a f8; roe- fl af 1,20 per groote schol f7 a f8.50, klei- nere f 1.90 a f5; schar f 1.50af 235; poontjes en pietermannen f 1.25 a icjfl.SO; wijting fl a fl.25 per mand. r- De Katwijksche logger „Emanuel" tk bracht hier een vangst van 19 last el pekelharing aan. Na lossing is dit schip weder ter visscberij vertrokken, rDe besommingen der botters va- rieerden van f 18 tot f 45 per vaartuig 'j Rechtszaken -I Poging tot moord. De arbeider K. F. O., die 2 Oot* een schot loste op het huis van den el heer B., Utrechtschestraat te Arnhem, - stond Zaterdag voor de rechtbank -sj aldaar terecht ter zake van poging I tot moord op zyne vrouw. Bekl., die met zijn vrouw in onmin leefde, begaf zich dien dag naar het e' huis, waar zyn vrouw als sohoon- I maakster diende, en wilde haar be wegen, weder met hem te gaan wonen. Bekldie onder den invloed van sterken drank was, had een pistool meegenomen, naar zyn zeggen, al leen om haar (e dreigen. Toen hy op herhaald verzoek haar niet te spreken kon krijgen, laadde hy het pistool en schoot op de voordeur, waardoor een der voordeurglazen in stukken ging, terwyl ook hagelkor rels in het hout terecht kwamen. Bekl. hield vol, dat hy zijn vrouw niet wilde dooden, al had hy ook in dronkenschap dingen gezegd, die op een dergelijk voornemen wezen. Het O. M. eischte wegens poging tot moord tegen bekl. 3 jaar gevan genisstraf. Z.E.A.. achtte bij de po ging het voorname moment, de mis dadige wil van hem, die de poging doet, en deze bedoelde de wetgever te straffen. De toegevoegde verdediger, mr. De Wilde, achtte het bewijs voor poging tot moord niet geleverd, en vroeg is die misdadige wél strafbaar? Er moet, meende pleiter, dan toch eenig oausaal verband bestaan tusschen het voornemen en de daad, en toen bekl. naar het huis ging, was het pistool niet eens geladen. Voorts toonde pleiter aan, dat voor de poging tot moord nog ontbrak het object, daar bekl. weten kon, dat zyn vrouw niet achter die deur was Ook het middel was blykens getuigenverklaring niet deugdelyk. Volgens pl. kon aan bekl. alleen het vernielen der ruit worden ten laste gelegd. Uitspraak 12 November. Zaak Buddenborg. De heer Buddenborg heeft bij den Hoogen Raad een verzoekschrift in gediend om kosteloos te procedeeren in oassatie tegen het arrest van het Hof te Amsterdam, waarbij zijne faillietverklaring is bevestigd. Dit verzoek is echter naar wy ver nemen, afgewezen. Beechaving in Engeland. "Engeland is een „plaats" (het is natuurlijk een Amerikaan die dit schrijft en wel in „Harper's Monthly-' van November) „waar de reiziger zyn sohoenen kan gepoetst krijgen." Daarmede bedoelt bij nietbe smeerd met een kleverig mengsel, zoodat ze dof en grauw zijn binnen het uur, maar blijvend glimmend. Dit sobynfc een weinig belangwek kende mededeeling. Maar de Amerik. schrijver noemt dit kenschetsend voor de hooge beschaving zijner engelache vrienden evenzeer als hun gewoonte om op reis hun laar zentrekker mee te nemen. Het bewijst een vast besluit om hot gemakkelyk en aangenaam te hebben in alle op zichten. De geheele Eng. maatschappij is op dit begrip gebouwdbedienden zijn bedienden om bet leven aange namer te maken en het is de vraag of goed geborstelde kleeren en gepoetste schoenen niet eveneens deol zijn van de Engelsche grondwet als de na middag-thee. Niemand weet precies wat er in die grondwet staat, maar als de heer Balfour in het Lager huis opstaat om te verklaren, dat dit of dat tegen die wet inaruischt, is het niet zekerder dat hij gelijk heeft dan dat de geringste burger in zijn recht is, wanneer hij zich in een zaak, die zijn persoonlijk gerief be treft, op die grondwet beroept. Do bemiddelde Brit stelt zioh tot ideaal, zooveel voldoening te trekken uit zyn dagelijksch leven als hij kan, in kleine zaken zoowel als in groote. Hij verdraagt geen sloffe bedieniDg bij andere onaangenaamheden, en de bedienden die op hun beurt door andere bedienden bediend worden, denken er juist zoo over. Dit beteekent regel en orde of m. a. w. beschaving. Ondanks de socialistische redevoe ringen, de werkstakingen, de armoede en het ruime gebruik van sterken drank is er in Engeland nog heel wat gezond© tevredenheid, zelfs wan neer het land in opschudding wordt gebracht wat anders zelden ge beurt door algeraeone verkiezin gen. Opmerkelijk is de algemeeno neiging om zich sleohta met zijn eigen zaken te bemoeien en, min of meer conservatief, te wachten tot de tijd drukkende toestanden verandert. Dezer dagen heeft men te Nines hanengevechten gehouden. Meer dan 1500 personen woonden deze voor stelling bij. Het publiek, vooral door nieuws gierigheid gedreven, heeft van deze soort van vermakelijkheden niet weten te genieten; het vond ze van alle belang ontbloot en wreeder en bar- baarscher dan de stierengevechten. Behalve hanengevechten, zal men nu, bij wijze van protest tegen het verbod der stierengevechten, een ssrie ge vechten van ratten en honden, van beren en honden, duivenschieten enz. organiseeren, welke evenals de corri da's onder de wet Grammont vallen en toch niet verboden worden." Spionnen. Het echtpaar Schwartz, van spion- nage beschuldigd, is door het ge rechtshof te Parys, dat met gesloten deuren zitting hield, schuldig bevon- deu. De man werd tot 5 jaren, de vrouw tot 3 jaren gevangenisstraf, beiden lot 10 jaar verbanning en verlies van hun burgerlijke rechten veroordeeld, daarenboven tot boeten van 2000 en 1000 francs. Gasvormige bacteriën. Een van de nieuwste snufj- s op wetenschappelijk gebied i3 de stelling van zekeren dr. Ronssy over de oorzaak der influenza. Ronssy behan delde van 1889 -1892 meer dan 2000 influenzalyders en werd zelf ruim honderdmaal door die ziekte in haar verschillende vormen aangetast. Al- tyd merkte by by de lijders een zeer eigenaardigen geur waar. Hieruit en waarschijnlijk nog uit andere overwegingen besluit hy tot 'tjbestaan eener „gasvormige",baoterie". De influenza zou dan teweeggebracht worden door een giftig wezen zóo klein, dat een microbe er reusachtig bij schijnt, en zoodat de afmetingen die van een gasmolecuul nabij komen. Vandaar dat deze miorobe in staat zou zyn, dadelijk overal in het or ganisme door te dringen en haar giftige werking uit te oefenen. Er zal dan ook een nieuwe techniek moeten uitgevonden worden om deze „etherische micro-organismen" aan to kweeken. „Gelukkig lezen wij," zegt het Tijdschr. voor Geneeskunde„dat do schrijver van dat merkwaardige opstel by het begin der influenza-epidemie „verregaand overspannen on neu rasthenisch was." Sapienti sat! De koning van Portugal ia Duitschland. Zaterdagavond 7 uur was er te Potsdam gala-diner ter eere van den koning van Portugal in de marmeren zaal van het Neue Palais. De koning zat tusschen don keizer en de keizerin tegenover hem zat de rijkskanselier. De keizer stelde den volgenden dronk in: „Terwyl ik onzen doorluohtigen gast van harte welkom heet, ledig ik dit glas op het welzijn van den koning van Portugal." De muziek speelde datrbij het Portugeesche volkslied. Een weinig later hield de koning in het Fransoh e8n toost op den keizer en de keizerin, en dankte voor de schoone ontvangst en de hem betoonde welwillendheid. De muziek viel in met het Pruisische volkslied. Zondagvoormiddag liet Keizer Wil helm de keten der koninklyre huis orde van Hohenzollern aan den ko- niDg van Portugal overhandigen. In Zürich is door de rechtbank een zaak behandeld die veel overeen komst beeft met de beruchte zaak van De Jong te Amsterdam. Zekere Eichenberger, een man die zeven maal een gevangenisstraf had onder gaan, een echte Zuchthausstammgast dus, opende in 1891 plotseling een grooten fruitwinkel, en leefde er zeer goed van. Dit trok de aandacht van de politie, en wat bleek tosn? Eichenberger was geruimen tijd verloofd geweest m6t de dienstbode Anna Humbel, die in hasr dienst een aardig kapitaaltje had opgespaard. Deze vrouw was sedert einde 1891 spoorloos verdwenen uit het huis van haar broer. De beklaagde, hierover ondervraagd, deelde mee, dat zy met een vreemdeling gevlucht was, doch alle nasporingen van de justitie iD het land, in Europa en in Amerika bleven tot nu toe zonder resultaat. Eichenberger had zich in dien tus- schentyd meester gemaakt van den volledigen uitzet zijner verloofde, een grooten voorraad vrouwon-kleeren en hy had een spaarbankboekje van fr. 1200 op haar naam, en een bedrag van fr. 2400 aan effecten te gelde weten te maken. De rechters zoowel als het publiek verdachten hem natuurlijk Anna Humbel te hebben vermoord. Het bewijs daartoe kon echter niet worden geleverd. Echenberger werd Donderdag wegens diefstal onder ver zwarende omstandigheden tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld, De aardbeving te Rome. De aardbeving, die een niet ge ringen schrik heefc teweeggebracht, werd het eerst waargenomen Vry dag morgen om 4 uur 33 minuten. Zij begon met een zachte golving van het Noorden uit in zuidelijke richting en herhaalde zich na twee seoonden met viij sterke schokken. Twee klok ken van het observatorium bleven stilstaan. De oude toren van dat ge bouw is eenigszins beschadigd. Een huis in de via Merulana dreigde iu te storten. Angst en opgewondenheid ontston den in de gevangenis Regina Coeli, waar de troepen de rust kwamen her stellen. In de wijk Transtevere stort ten eenige oude huizen in. De meeste openbare klokken staan stil tusschen 4 uur 4S en 4 uur 40. Een zoo sterken schok herinnert men zich niet te Rome te hebben waargenomen. De menschen vlogen doodelyk ontsteld de straat opook de zieken uit de hospitalen. Ia geen der groote steden van Italië alleen in den omtrek van Rome is de aardbeving gevoeld. De ontstel tenis, ook op het Vatikaan, was groot. De kerken in heel Rome stroomden dadelijk vol menschen, die er met luider stemme kwamen bidden. De „Campar.iT', van de C.mard- lijn, is Zaterdagmorgen te Cork aaa- gekomen en bracht de tyding, dat op 28 October een brandend schip was gezien. Men was er heen gestoomd en had middelerwijl de booten in ge reedheid gebracht, maar naderbij ge komen, bleek dat er geeu levende ziel aan boord van het brandende schip was. De naam van het vaartuig wordt niet genoemd. Donderdag is een aardbeving ge voeld in het gebied van Michigan tot Louisiana en van Missouri totPenn sylvania. De huizen schudden gerui men tijd, enkelo zelfs vijf minuten lang. In vele plaatsen stortten sohoor- steenen in; de materieele schade is evenwel niet groot. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. VARIA. Een paardenarts tot zijn nieuwen assistent Neem deze buis, doe die vol met dat poeder, steek haar dan in den bek van dat paard en blaas er hard in. Tien minuten later komt de assis tent terug, allerlei leelijke gezichten trekkend. Wel, wat is er? Het paard heeft het eerst ge blazen I Een dorstige klant Kettner. Compliment van den kas telein van het „Biervat" en of u van avond nog in het koffiehuis komt? Student. Waarom wil hy dat weten? Kettner. Omdat hij het anders de moeite niet waard vindt een nieuw vat aan te slaan Vervolg Stadsnieuws. Op het museum van kunstnijver heid alhier wordt thans in de rotonde eene tentoonstelling van zeer prak tische strekking gehouden. Hadden wy nu eenigen tijd gele den de gelegenheid op genoemd mu seum de ontwerpen en teekeningen voor tapijten van don heer F. Colen brander te appreciëeren, thans kun nen wy aldaar eenige uitgevoerde werken naar teekeningen van dezen kunstenaar, die op de Amsterdamsche tapijtfabriek vervaardigd zijnin oogenschouw nemen. Het is overbekend dat in de laat ste jaren de Ncderlandsche kunst nijverheid geen overvloed van nieuwe scheppingen heeft voortgebracht en het is slechts sedert korten tijd dat onze artisten, door het vervaar digen van ontwerpen en teekeningen zich eens ernstig op de veredeling van het kunstam' acht toeleggen. De heer Colenbrander is een van hen die sedert jaren met onvermoei- den ijver aan deze taak heeft gewyd. De tentoongestelde tapijten, waar van éen de reusachtige afmeting van 6.50 op 7 50 M. heeft doen zien dat I de Amersfoortsche tapylfabriea geen moeite heeft heeft gespaard. Het de gelijke materiaal en de gelukkige sa menstelling der kleuren die met be hulp van den teohnischen directeur den heer Garjeanne verkregen wer den verdieneu alle waardeering. Plet voornemen bestaat dan ook een consortium in het leven te roepen ten einde op genoemde fabriek uit sluitend tapijten naar de ontwerpen en teekeningen van den heer Colen brander te vervaardigen. Als technisch directeur zal de heer Garjeanne aan de fabriek verbonden blijven terwyl de heer J. G. Mouton architeot le 's Grarenhage, de admi nistratieve leiding op zal worden toevertrouwd. Met dergelijke kraohten aan boord zal deAmerefoortsohe tapijtfabriekzioh er niet toe bepalen haar stoven alleen in Nederlandsche wateren te richten, doch zij zal er zeker in sla gen hare producten ook op de bui tenlandsche markt te brengen. Zy moge eene schoone toekomst te gemoet gaan. In eene Zaterdagavond alhier ge houden bijeenkomst van de gymnas tiekvereniging „Sparta" werd het 12Va jarig secretariaat herdacht van haar secretaris den heer J. E. C. Vernout. In eene door den Voorzitter den heer J. Nierop gehouden toe spraak waarin de vele verdiensten van den secretaris werden in het licht gesteld, bood de voorzitter na mens alle leden een fraai souvenir aan waarvoor de heer Vernout met eeu welgemeend woord zijn dank betuigde. De bijeenkomst werd ook belangstellend bijgewoond door den heer Fr. Lieftinck, beschermheer der Vereoniging. Esamens V. 6n O.-Oefeningen Haarlem. Maandag 4 Nov. 1895. Geslaagd de dames: C. Scherpen- huijsen en J. G. Schouten, beiden van Haarlem. Vervolg Nieuwstijdingen. Be zeewering benoorden CallantBoog. Door Ged. Staten van de provincie Noord-PIolland is over deze aanhan gige quaestie een stuk gezonden waaraan wij het volgende ontleenen: „Tot ons groot leedwezen en niet minder tot onze groote teleurstelling moeten wy u mededeelen, dat de uit voering van uw besluit van IS Juli ji. in zake het herstel van den door gebroken duinregel benoorden Cal- iantsoog, in die mate moeielijkheden heeft ondervonden, dat de winter zal moeten worden ingegaaD, zonder dat de voorziening is getroffen, die wij gemeend hebben u te moeten voor stellen. „Dit is veroorzaakt door omstan digheden, geheel van den wil van Ged. Staten onafhankelijk. Eeret be lette het ongunstige weder het ver richten van terreinopnemingen en waterpassingen, en toen eindelyk het bestek voor den te maken zanddijk gereed was en de door den minister van waterstaat verlangde goedkeuring daarop was verkregen, hadden zioh zulke ernstige bezwaren opgedaan tegen het verkrygen van de beschik king over het benoodigde terrein, dat van verderen voortgang met de werken geen sprake kon wezen. „Ongeveer juist op hetzelfde tijd stip, dat Ged. Stalen zioh in betrek king stelden met de eigenaars van bet betrokken duinvak, den heer M. P. Th. Prévinaire en diens doohter, mevrouw baronesse A. E. Goethals, geb. Pré vinaire, om vergunning to krijgen op die terreinen de werkzaamheden te verriohten, heeft de minister van fin. goedgevonden een sinds jaren tus schen den Staat en den heer Prévi naire aanhangig gesohil omtrent den eigendom van de duinen vóór den dijk van Oldenbarneveld, en dus onmiddellijk aan dat duinvak gren zende, wederom levendig te maken. Aan den pachter van die dijken en aan zyn borgen werden vanwege het Rijk tot wederopzegging toe jacht vergunningen uitgereikt en hiervan werd openbare kennisgeving gedaan door aanplakking van een biljet te Callantsoog en door plaatsing eener advertentie in de Heldersohe en Schager oouranten. „De heer Prévinaire is door die handeling zeer ontstemd geworden en heeft op de meeste besliste wijze geweigerd de hem gevraagde ver gunning te verleenen. Alle pogingen, aaDgewend om hem tot andere ge dachten te brengen, zijn vruchteloos gebleven. „Door die weigering zyn Ged. Sta ten niet by machte het besluit van 18 Juli jl. uit te voeren. Hieraan toch ligt ton grondslag dat hangende een twist met de regeering omtrent een door Ged. Staten met klem van redenen aangetoonden onderhouds plicht van bet ryk van de kust, de zee buiten het land moet worden gehouden. Als tijdelijke maatregel werd daarom machtiging verleend om den weggespoelden duinregel door den polder Callantsoog geheel voor rekening der provincie te doen maken, in de verwachting, dat de minister eindelyk, na verkregen zeker heid dat de Staten het gevoelen van Ged. Staten deelden, de hem toege stoken hand zou aangrijpen en langs minnelijken weg tot een nadere rege ling van het onderhoud zou worden bereid bevonden Daarom werd geen besluit genomen omtrent het onder houd en werd door Ged. Staten daar van niet gerept. Dit was een punt van de toekomst. Doch er ligt een hemelsbreed ver schil tusschen het tijdelijk herstellen van den duinregel en het verkrygen in eigendom van het betwistte duin vak. Dit laatste zou de provincie kunnen voeren niet alleen tot ver- pliohtiDgen van onderhoud, maar ook van alle werken, wier aanleg Ged. Staten in geen geTal ten laste der provincie mcenen te mogen brengen. Daardoor zou het Btandpunt, door de provincie tegenover de Regeering iDgenomen, zeer worden verzwakt. Ged. Staten vragen: wat nu gedaan Nog steeds hopen wij dat de Reg. zal toegeven, doch vóór dit het geval is. kan de mogelijkheid komen dat de polder, nu nog door zyn Slapers- dijk beveiligd, handelend moet op treden. De dijk is in voldoenden staat en de hoogte voorhands vol doende om stormvloeden te weer staan. Het kan echter geschieden dat in het ruwe jaargetijde zich onge vallen voordoen die dadelyk voor ziening eischen. Nu zouden Ged. Staten er niet tegen opzien, des noods voor te stellen gelden voor den polder ter beschikking te stellen, maar liever maken zij gebruik van het bijeen komen der Staten om in deze mach tiging te erlangen, van daar dat Ged. Staten voorstellen, in afwaohting van de zoo noodig vereisohte financieele regeling, hen te machtigen om den polder Calantsoog, ten behoeve van eventueel te treffen voorzieningen, ten einde eene doorbraak van den Vóórdyk te voorkomen, financieel bij te staan tot zoodanig bedrag als vereischt zal worden. Drankgebruik. De Staatscour. van Zaterdag bevat een vergelijkenden staat van het ver bruik van gedistilleerde dranken in verschillende landen. Uit deze grafische statistiek blykt dat het verbruik in liters per hoofd de laa'ete jaren was als volgtBelgië (over 1892) 13, Nederland (over 1880) 9, Duitschland (over 1891) ruim 8Vi. Frankrijk (over 1893) S*/», Zweden (over 1889) ruim 7Vs. Vereenigde Staten (over 1892) 7, Zwitserland (over 1893) ruim 6, Engeland (over 1893) 5'A, Noorwegen (over 1S91)33/,. Italië (over 1885) 2'/s. Bij deze statistiek zijn de volgende opmerkingen gemaakt lo. De stijgende lijnen zijn die van Frankryk, België,Italië en alleen over de laatste jaren van de Vereenigde Staten. Ia Frankrijk is het verbruik lang zamerhand toegenomen van 2,24 L. per hoofd in 1830 tot 4 L. in 1S55, heeft 6 L. in 1879 overschreden, 8 L. in 1889 bereikt, en bedroeg zelfs in 1892 meer dan 9 L. Opmerking verdient dat in dit land het aantal drankverkoopers in 1S69 365.875 bedroeg, welk getal ii 1892 is gestegen tot 417 558 Voor België geldt gelijke opmer king. Het verbruik was 5 L. in 1855 en bijna 13 L. in 1892. In dit land waren op 1 Maart 1892 155.141 ver- koopers, dus ongeveer 1 op de 39 inwoners. I i de Vereenigde Staten is het ver bruik, dat in 1S60 9,5 L. bedroeg, gedaald tot 4 L. in 1878. Ongelukkig noemt hot 6edert dit tijdstip toe en heeft thans 7 L. bereikt, niettegen staande alle pogingen van eenige Staten die den invoer hebben ver boden, van onlhoudersvereenigingen en door het in het leven roepen van wetten. De immigratie moet als eene der oorzaken gelden voor dit toenemen van het verbruik van gedistileerde dranken 2o. De lijnen, aanwijzende een min of meer stationnair verbruik zyn die van Engeland en Holland, ofschoon in deze landen het alcoholisme 1 krachtig wordt bestreden. Het verbruik in Engeland was 31.469.329 gallons in 1892, het is gedaald in 1893 tot op 80.660.992 gallons, op eene bevolking van 38.000000 inwoners. 3o. De dalende lijnen, met voldoening geconstateerd, zijn die van Noorwegen, I Zwitserland en Duilsohland. In Noorwegen is het verbruik, dat 16L. in '33 bedroeg, gedaald tot op on geveer 3 L. een gevolg van den invloed van het individueel initiatief, hetgeen eene groote onthoudingsbeweging heeft uitgelokt en kraohtige wetten op het misbruik heeft in het loven geroepen. In Zwitserland heeft het monopolio op den alcohol ten gevolge gehad, dat het verbruik verminderd is. Van af 18851887 is de lijn gedaald van 10 L. tot op 6 a 65 L. In 1893 was het verbruik 6.37 volgens het laatste rapport van de „Regie des alcools". En wat Duitschland aangaat, de lyu van het verbruik van alcoholische dranken is plotseling gedaald sedert 1887, dank zy hot in werking treden der wet van 24 Juni 1887, genaamd: „Branntweinsteuergesetz", waardoor de aloohol zoo sterk belast werd, dat er eene onverwachte daling in het verbruik is ontstaan. De ecgelsche gallon is 4.54 L.» doch de oorspronkelijke gegevens zyn uitgedrukt in zoogenaamde ..gallons proof spirit", welke gallon een gelyk gewicht in aloohol als in water heeft, hetgeen in volume gelijk staat met 57,6 alcohol, zynde 50*: 5,22 L. alcohol. De Amerikaansche gallon heeft op 50*3,785 L. Hot proceï te Bourges. Het proces tegen den markies de Nayve te Bourges wordt voortgezet en wekt hoe langer hoe meer sensa tie. Donderdag is de markiezin ge hoord, van wie de aanklacht afkom stig is dat de Nayve in 1SS5 haar zoon, zyn stiefkind, Hippolyle Me- naldo van een rote by Napels naar beneden gestort heeft De markiezia verklaarde den president dat de be schuldigde haar en hasr kinderen mishandelde en brutaliseerde on dat bij na met Hippolyte naar Napels te zyn vertrokken, alleen terugkeerde eu zeido dat er een ongeluk gebeurd was en dat hy niet naar beneden had durven kijken, omda. hij bang was voor de justitie. Op de vragen van den president antwoordde de markies niet anders, dan door onder snikken te antwoor den dat hy tot deze getuige niets te zeggen had. Deze houdiDg was te vreemder omdat hij tot oog toe bijzonder gevat en spraakzaam ge weest was. Maar daar kwam eensklaps de ver dediger, mr. Danet, met een coup de théatre. Hij legde een allerliefst briefje van de markiezin aan de beschuldigde over, eindigendo met„A revoir. Nous t'embrassons de tont coeur." En dit briefje was gedateerd 7 Juli 1894, dat is veertien dagen nalat mevrouw de Nayve de aanklacht tegen haar man had ingediend Ik heb nog meer dergelyke ver rassingen zeide de advocaat maar die bewaar ik voor mijn plei dooi. Het publiek, dat gedurende het heele proces zeer rumoerig is; hard laoht, protesteert en den president veel te doen geeft, barBlte uit in luide teekenen van afkeuring tegen de getuige. Deze zeide dat zij het lieve briefje gesohreven had uit vrees dat haar man anders ook haar zou willen dooden. In groote opgewon denheid ging men uiteen. De taak der jury is niet gemakkelijk in dit geheimzinnig geding. TELFCRAMMEN PARIJS, 4 Nov. De minister van justitie Ricord had gisteren een lang durig onderhoud met den procureur- generaal by het gereohtshof te Parijs over de vervolging der parlements- leden die bij de zaak der Zuider- Spoorwegmy. betrokken zyn. De ver volging van den senator Albert Grévy en van de afgevaardigden Rou- vior en Roohe zal aanleiding geven tot moeilijkheden, daar deze heeren reeds voor den reohter van instruotie zyn verschenen die geen aanleiding vond voor verdere behandeling. Toch zal het onderzoek opnieuw worden geopend. De radicalen zijn ontevreden met het optreden van den heer Berthelot als min. van buitonlandsohe zaken, wijl hy naar beweerd wordt, geen onvoorwaardelijke vijand van Duitsch land is. Zij maken hem er een ver- wyt van, dat hij de eenige nieuwe minister was die de mis niet bijwoon de ter nagedachtenis van den over leden czaar. (Hbld.) Burgerlijke Stand. Bevallen: 2 Nov. M Sabelis Welage z. 3. W. Fortgens—Dorks d. T. Sohepers-Lykles z. 4. H. H. M. Melius—Kessler z. Overleden: 1 Nov. W. F. Hore man 47 j. Haarlemmerliedestr. C. M. Sabelis 5 m. d. Bronwerstr. 3. A. Samuels 13 j. Spaarne. H. Buitor 2 m. d. Oranjestr. 4. J. M. v. Aken wed. Haeseker 65 j. Hagestr. FA.VÜUEQERICH T EN. Getrouwd: 2 Nov. J. Lybering en (G. Hiemstra, St. Anna Paroohie. Bevallen: 1 Nov. J. G. Colder Diks z., Amst. 2 A. E. Brumsen— Plaat z., Amst. J. Schouten Hoogen- dykBrouwer z.. Woerden G. F. P. MangerVan Wijk z., Amst. A. KlootsKeijser z., Amst. Overleden: 1 Nuv. J. v. Andel jm. 3 j.. Driebergen. Kind van J. H. Nijhoff 6 m., Loenersloot. Wed. A. KokBakker 63 j., Binnenwyzend. Wed. Z. P. Polak -Tall 84 j., Amst. C. WaarSnel 62 j., den Haag. M. Schottelink jd. 74 j., den Haag. Het stoomschip Rotter do van de N.A.S.M., vertrok 31 Oct van New- York naar Amst. Het stoomschip Java, van Batavia naar Amsterdam, vertr. 2 Nov. van 1 Port Said.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3