kon hij het mondstuk van de slang e de zuurstof toevoerde, niet meer n gedurende 2 seconden missen, ndor duizeligheid of verslapping o krachten te ondervinden. Een enkele maal vielen hem de igen toe maar door hard te schreeu- eQ en krachtige scheldwoorden te ten, die eigenaardig weerklonken de ijle ruimte, wist hy dit te her- illen. By een hoogte van 8700 M. irdwoen de ballon in do cirruswol- jd, die zich des morgens aan Jt ohtruim hadden vertoond. De thcr- ometer wees 43.7 graden Cel- us aan. Tot zyne verwondering bevond de aer Berson, dat deze wolken niet it ijsnaalden, maar uit goed gevormde leine sneeuwvlokken bestonden. Ter DOgte van 9000 M. waren deze wol- en gepasseerd en was de helder- auwe tint van de lucht door eene atblauwe vervangen; duidelijk reefden op nog veel grootere hóóg- fijne, voor het oog bijna niet aarneembare dampmassa's. Twee en een derde uur na de etyging zweefde de ballon op een oogte van 9150 M. in een koude van f.9 graad. Ofschoon de koene lucht- liziger zich wel bevond, moest hg, i verband met den nog resteeronden jllast, besluiten om te dalen. Op iOO M ging hij bij Dömitz de Elbe rer. Noordelyk van deze ri■- ier was buitengewoon slecht weder. Sterk ineengesloten lagen op byna on- Dorgrondelijke diepte de regenwol- Bti, de aarde bijna geheel aan zyne aarneming onttrekkend. Door 't ge- adig openen van den ventiel had e daling langzaam plaats. Te 3 uur as de luchtreiziger 2800 M. van de arde verwijderd, die hij in twee uur iet meer gezien had. Uit vrees voor e Oostzee deed hij den ballon snel ir dulen. Door de wolken drong ondgeblaf tot hem door. Steeds peller ging de daling. Het werd op 100 M. hoogte veel warmer, ca. 5.G raad Celsius, een voor hem ondra- elijke hitte, tegenover de doorgestane oude bij eene temperatuur van 8 graden. Steeds naderde hij de aneengesloten wolkenmassa meer en ïeer, enkele wolkenkoppen schoten chijnbaar zeer snel naar boven, en de allon kwam toen in een golvendal |an den nevel-oceaan, waarin hij als tware zwevend bleef hangen. Te 3^ uur. toen de Phoenix nog 00 Meter boven den bodem in de Irofkenzee zwom, hoorde de Heer Berson stoomfluiten en 't geruisch van ene groote stad onder zich. Eerst j p 250 Meter verscheen plotseling de rrauwe aarde, waar de duisternis begon in te vallen. In de nabijheid van een groot ge- tucht zag bij volden en een groote heidevlakte. Door snel te dalen en 1 met behulp van de plattelandbewo- pers kwam de ballon zonder eenige j jeschadiging te 3:1uur op een om- gegraven akker in Schönwohld, weste- ijk van Kiel gelegen, neder. j Hoe belangrijk deze laatste groote c luchtreis ook geweest moge zijn, zoo hebben toch de groote gevaren, daar aan verbonden en de zekerheid, dat rene buitengewone hoogte voor !t menschelijk organisme niet te be- 1 reiken zal zijn, er toe geleid om 1 proeven te nemen met ballons, die f opslijgen zonder} bemanning en met zelfwerkende apparaten zijn voorzien, "Deze toestellen photographeeren de door een spleetvormige opening in een draaiende trommel aangebrachte ther mometer- en barometer-standen, waar het verloop van de temperatuur en do drukking der lucht tijdens den geheelen duur der luchtreis van den ballon der nauwkeurig worden weer gegeven. De uitkomsten hebben ten 'volle aan de verwachtingen voldaan ballon „Cirrus", den 7den Juli Berlijn opgelaten, bereikto eene 1poogte van 16,000 Meter; dethermo- Cjmeteratand was daar 53 graden jpelsius. Op den 7en September werd jdoor denzelfden ballon eene hoogte van 18,500 Meter bereikt; do ther- memeter wees daarbij 67 graden :jCeloiu8 aan. De balloa heeft den weg van Berlyn tot tusschen Wilna en iWinsk in Rusland in 7 uur afgelegd. De snelheid bedroeg dus 38 Me er in de seconde. Zeker is van meerdere proefnemin- ':gen met zulke nief-bemande ballons in de toekomst nog menige gewich tige opheldering te waohten omtrent :de atmosferische lucht in dehoogore leren, nu men het middel gevonden eeft die te bereiken, zonder hetgroote feevaar, daaraan verbonden voor den luchtreiziger. Gö^aarlijke winkels. I Voor het gerecht te Londen (heeft zich thans te verantwoorden een barbier, Baron genaamd, die twee 'winkels in een groote straat had en jarenlang stelselmatig vreemdelingen heeft afgezet. Wanneer een we'ge- daan uitziend vreemdeling een zijner 'winkels in het Strand bezooht, dan !werd hem na de gewone operation [gevraagd of hij ook zijn tanden 'schoongemaakt wilde hebben. Eoni- gen liepen in den val en onderwier- ITen zich daaraan na afloop werd dan gezegd dat ze 2 a 5, soms wel 6 of 7 ponden sterling te betalen haddeD. In oenige gevallen schijnt die af zetterij niet alleen gelukt te zyn, maar werden de tanden van de arme [slachtoffers onherroepelijk bedorven. Een landgenoot, die eens een dezer [inrichtingen bezooht, wist, mot aoh- terlating van zijn hoed, te ontkomen, maar de meesten waren zoo gelukkig niet, want Baron of zyne handlan gers sloten de deuren en wilden de slachtoffers niet laten vertrekken, ter- wyl de bedreiging met de pol.tie ge woonlyk schrik aanjoeg. Maar eindelyk zyn ze daarmede zeiven in aanraking gekomen en zul len ze hun straf wel niet ontgaan. Wat verwondering baart, is dat zulke afzetterij zoolang in een der drukste straten der groote wereldstad onge straft kon voortgezet worden. Bij het laatste verhoor verscheen een reohtsgeleerde, die verklaarde het kappersgilde te vertegenwoordi gen en de overheid alle mogelijke assistentie te wi'len geven. Maar de magistraat lachte schamper, dat hij niet inzag wat het kappersgilde mot de zaak te maken had en dat de overheid geen hulp noodig had. De werkstaking to Belfast. De eigenaars der soheepswervon te Belfast kunnen het niet oens worden met hun werklieden, die eene loons- verhooging vragen van 2 shilling per week. Voor drie jaren ontvingen zy dat loon, maar toen werden de loonen verlaagd, omdat de werkgevers verklaarden, niet meer te kunnen geven. Nu evenwel beweren de werklie den, dat de patroons wel in staat zijn het hoogere loon te betalen en staak ten den arbeid, toen de patroons weigerden. Deze weigering was hierop gegrond, dat zy contracten hadden afgesloten, gebaseerd op de lagere loonen, die tot dusver werden betaald. Derhalve konden zij, zonder nadeel te leiden, de loonen niet weer op de vorige hoogte brengen. De eigenaars der scheepswerven aan de Clyde hebben geen geschil met hun werklieden. Integendeel, onlangs stonden zij zelfs eene aan merkelijke loonsverhooging toe. Niet temin z;jn de patroons te Glasgow, Johnstown en Paisly voornemens, de werkgevers te Belfast bij hun strijd tegen de werklieden te steunen en besloten zij hun scheepswerven te sluileD. Indien dit plan ton uitvoer wordt gebracht, zal men derhalve eene werkstaking zien der patroons. E3ii schilderijen-P reces. Te Miiachen is sedert Maandag het tweede bedrijf aan den gang van het proces over den diefstal van schilderijen op het atelier van Len- bach. Vroeger zijn al de kleino spits boeven, tot de dienstboden vanLen- bach beho rende, gestraft, die zelf tal van schetsen en portretten van Lsnbach hadden gestolen thans zijn aangeklaagd vier bekende Münohe- ner kunstkoopers, Karl Lapp, F. A Ackermann en D. Heinemann, als helers en vervalschers van stukken. Zij hebben van de dieven voor be lachelijk lage prijzen (van 7 mark af)! schetsen en portretten gekocht, den naam Lenbach erop gezet waar die nog ontbrak, en de stukken ver ve lgens voor pryzen tot 3000 mark toe van de hand gedaan. Ten deele werden aau de gestolen portretten allerlei fantasie-namen gegeveneen oude man werd uitgegeven voor pro feasor Pettenkofer, een dame voor de koningin van Italië, gdz. Lenbaoh zqM is Dinsdag gehoord als getuige. Hij legde de volgende verklaringen af. Alle beweringen, waarmee de aangeklaagde kunstkoo pers zich trachten te verontschuldi gen (dat hy in financieele moeilijk heden was en door tusscheukomst van zijn inmiddels gestorven neef onder de hand zoo goedkoop moge lijk zijn portretten opruimde), waren verzinsels. Dat er zooveel werken van hem in omloop waren zonder handteekening, had de kunstkoopers moeten bevreemden, te meer omdat hij haast nooit zijn werken do >r kunstkoopers aan den man had ge bracht. De prijzen van inkoop en zelfs die van verkoop waren heusch be lachelijk gering, en hierom alleen al verdacht, omdat zijn eigen prijzen tusschen 1000 en 30 000 mark be droegen. Lit het verhoor bleek o a. ook da Ackerman 64 echte en 37 valsche Lenbachs had gekocht. Spricgetein en zijn vrouw, die ver scheideue hunner bloedverwanten ora het leven brachten, ten einde de ba ten eener levensverzekering te ge nieten, zijn door het gerechtshof te Prenslau (Brandenburg) ter dood veroordeeld. Den beworers van het plaatsje Grohow bij Fiumo is in letterlijken zin de grond onder de voeten weg gezonken. Aardstortingen hebben overal in den omtrek scheuren en spleten in den bodem doen ontstaan, Dinsdag zijn weer twee huizen inge stort, en een commissie van deskun digen heeft uitgemaakt datdegeheele ondergrond reeds in de diepte ver zwolgen is, zoodat Grohow datzelfde lot z il deelen. Alle inwoners zyn dan oek in naburige plaatsen ingekwar tierd. Het proceB te Bourgos. Het requisitoir vrn den procureur- generaal Pain in het proces de Nay ve moet een model van sobere en hel dere argumentatie geweest zyn. Hij toonde aan welk belang de markies erby had den jongen Menaldo te la ten verdwynen, toen deze het hem lastig begon te maken en telkens zyn moeder kwam herinneren aan het vreeselijksto voorval van baar leven. Toen de misdaad begaan was want de hypothese van zelfmoord nam de ambtenaar van het openbaar ministerie niet aan is er familie raad gehouden, waar men overeen kwam te zwijgen. Maar, zoo vervolgde de procureur-generaal, de dooden spraken luid genoeg. En nu herin nerde hij opnieuw aan de correspon dentie van Maria Chaix, de zorgvolle en liefderijke vrouw by wie de on gelukkige Menaldo zijn jeugd door bracht. En daarna die zonderlinge haastige reis van den markies met het kind door Italië, die zoogenaamde val van de rots, waarna do markies verzuimde het ongeluk aan te geven, Toen zijn pogingen em te belet ten, dat de identiteit van het gevon den lyk werd vastgesteld. Alles aan wijzingen van sohuld. „Gy hebt het kind niet eens een graf gegeven" aldus eindigde het requisitoir, op zoo theatrale wijze als alleen de Fransche ambtenaren der justitie zich schijnen te mogen per- raitteeren, maar, men moet het toe geven, in overeenstemming met den aard van dit geheele geding. „Gij zijt niet eens naar Italië durven te ruggaan om hem een graf te geven. En dat hebt gy niet gedaan omdat gij vreeedet dat men u daarginds zou toeroepen, wat ik u hier toeroep Moordenaar De beschuldigde snikte herhaalde lijk luide onder het requisitoir. De verdediger zou nu zijn pleidooi be ginnen, toen zich een incident voor deed, dat de sensatie in de zaal tot het uiterste bracht en wel heel wat zal hebben 1 ijgedragen tot de vrij spraak van den markies door de ge zworenen. Men herinnert zich dat de markie zin verdacht werd, aangedreven en geholpen door Ros3elot de aanklacht te hebben opgesteld. Dit maakte men op uit verscheiden weglatingen en vergissingen in den brief van aan gifte, die* door een notarisklerk te Nevers zoude zijn opgesteld, naar do markiezin opgaf. Welke notaris, welke klerk, was zy vergetenmaar haar naaister te Nevers had haar een notaris aan de hand gedaan. Tele grafeer dan aan die naaister en laat deze haar antwoord aan mij zenden, zeide de president. Dit deed de mar kiezin en in groote spanning wachtte men het antwoord af. Midden onder het pleidooi van m-. Danet, kwam de brief der naaister. Ik heb inderdaad aan mevrouw de Nayve een notaiis aangewezen, zoo schreef zij, en dat is de heer Dau phin. Maar van wat zij mij nu tele grafeert, begrijp ik niets. En daar kwamen, niet éen, maar drie telegrammen van de markiezin te voorschijn, een om te voidoen aan den wensch van den president, de beide andere later geseind en van ongeveer dezen inhoudLaat nota ris seinen, dat zyn klerk naam niet noemen wil en Sein dat klerk dood is en laat notaris dat ook zeg gen. Men begrijpt welk een opschudding deze onverwachte wending in de zaal teweegbracht. Op een der hoofdpun ten heeft de markiezin, de aanbreng ster, dus gelogen. Ik behoef niet eens meer te herhalen, riep mr. Danet ze gevierend uit, dat ik den markies voor onschuldig houd. Niemand kan hem meer verdenken na deze ont hullingen. Ziet hoe deze vrouw, mijne heerea gezworenen, U bedrogen heeft. En met heftige aanvallen tegen do markiezin en den abt Rosselot, ging de bekwame raadsman voort de ge tuigenissen tegen Nayve te verzwak ken, en diens onschuld te bewijzen ia eene rede, welks zakelijke inhoud overigens j geheel op do hypothese van een door Menaldo beganen zelf moord gebaseerd was. Na veertig minuten beraadslaagd te hebben antwoordde do jury op alle punten ontkennend. Zonder eeni ge aandoening hoorde do markies zija vrijspraak. Bij bet uiteengaan van de menigte welke het gebouw gevuld had, werden kreten tegen Rosselot en mevrouw de Nayve ver nomen. Een vergiftiging op groote schaal is dezer dagen te Chindevara (Ben galen) ontdekt. Daar zyn een man en eene vrouw gevat, die getracht hadden al de bewoners der stad te vergiftigen. Zij hadden zich daar als meel- en graanhandelaars gevestigd en leverden hunne waren zoo goed koop, dat geen concurrent er tegen op kon. Weldra brak in de stad een ziekte uit, welke men voor een soort van pest hield en dag aan dag in hev'gheid toenam. Vele inwoners vluchtten, en de duivelachtige meel- leverancier, die de vermeende epide mie veroorzaakte, kooht van hen voor een spotprijs allerlei goederen. Maar de regeering liet een onderzoek in stellen omtrent de geheimzinnige epi demie, en eindelijk werd nu de ver giftiging ontdekt en het echtpaar gevangen genomen. Op de lijn New-York—Sl. Louis loopt sedert 22 October een eigen aardige posttrein, wiens wagens ge maakt zijn van bizonder s*erk hout, zoodat geen geweerkogel ze kan door boren. De balcons, welke zich tusschen al de andere wagens bevonden, zijn vermeden, zoodat spoorwegroovers nergens gelegenheid hebben, op den trein te springen en van daar uit de reizigers in den trein te beschieten. De wagens zelf zijn zoo dicht aan elkaar gekoppeld, dat men don trein voor één wagen zou houden. Dansende vogels. De gave van het gezang is aan vele vogelsoorten verleend. Dat er evenwel een vogelsoort bestaat, die dansen kan, is missohieu aan slechts weinigen bekend. Deze aan Terpsi chore hulde brengende vogel treft men in Guyana en Noord-Brazilië aan. Het is het rots- of kliphoen (Rupioola crooea Rupicola elegans) welks huid vaak door de Indianen als sieraad gedragen wordt. Bedoelde vogel is oranjerood van kleur; zyn vleugels hebben bruinzwarte randen. De kop prykt met een prachtigen vederkam, die zich tot op de punt van den snavel uitstrekt. De danslust van dezen even schoonen als zeld zamen vogel openbaart zich in bizon- der sterke mate by de mannetjes en wel voornamelijk in den bronstijd. Meer dan een reiziger reeds beeft dien zin tot dansen bij den Rupicola crocea waargenomen. Het moet een hoogst eigenaardig schouwspel zijn, wanneer dit merkwaardig dier zijn lust tot dansen bevredigt. Een reizi ger geeft hiervan de volgende be schrijving: „Op een wandeltooht in de omgeving van het meer Amuen in Britsch-Guyana maakte myn gids mij opmerkzaam op een kleine plek te midden van een weelderigen plan tengroei, waarop zelfs geen enkel grashalmpje te zien was. De bodem was op die plaats zoo glad, alsof mensehenhanden hem geëffend had den. Op myn van groote verbazing getuigende vraag gaf mijn gids my ten antwoord, dat wij hier een dans zaal der Rupicola's voor ons hadden, die pas kortgeleden door de gevederde dansvirtuozen verlaten was geworden, waarschijnlijk ten gevolge van onze luidruchtige nadering. Wij verscholen ons uiterst behoedzaam in hetnabij- zijnd struikgewas, in de hoop, dat het dansgezelschap terug zou keerenrom zyn afgebroken dans voort te zetten. Werkelijk hoorden wy na verloop van slechts weinige minuten, gedu rende welke wij ons zonder eenig gedruis in onze veilige schuilplaats verborgen hielden, het eigenaardig tjilpend geluid der Rupicola's. Een voor een kwamen de sierlijke, heer lijk oranjerood 'gekleurde vogeltjes weer aanvliegen. Yersoheidene hunner vormden een kring om do dansplaats heen; andere wederom streken op de naaststbij zijnde laagste takken neder. Een der mannetjes sprong in het midden der voor het dansen bestemde plek. Hij begon zijn vleugels uit te breiden, wierp zyn kopje omhoog en spreidde, evenals de pauw, zyn vee- ren als een waaier uit. Daarop stapte hij eenige keeren in een kring rond en krabbelde met zijn poolen over den grond. Dit ging gepaard niet een bevalligen, huppelenden gang. De overige vogels zaten nagenoeg onbe weeglijk toe te kijken; zy waren blijk baar de bewonderende toeschouwers. Eindelijk scheen het dansende diertje vermoeid te zyn het deed een eigen aardig gorgolend geluid hooren, waar mede het als 't ware het einde der voorstelling aankondigde. Toen hij het tooneel verlaten had, nam een ander mannetje zyn plaats in. Zoo traden achtereenvolgens drie voor het publiek op, om zich daarna met een gevoel van trotsche zelfvoldoening weer bij de andere vogels te voegen. Juist wilde een vierde danser blijken van zijn vlugheid en vaardigheid afleggen, toen het geritsel van eon tak, dien ik tot nog toe omlaag had gedrukt, om het merkwa trdig schouwspel beter te kunnen gadeslaan en dien ik thans onvoorzichtig genoeg losliet, de dier tjes deed schrikken. In een oogwenk was het vlugge, vroolyke dansgezel schap weggevlogen- Wy hadden 18 mannetjes en ongeveer 3 wijfjes geteld. (Fir. v. d. D.) Ahlwardt is dezer dagen naar Wee- nen vertrokken en heeft daar in een antiseaietische vergadering een zijner bekende redevoeringen gehouden. Toen hij echter te kennen gaf, dat bij ook wilde spreken op het feest dat Maandagavond ter eero van dr. Lueger plaats had, werd hem te kennen gegeven, dat zijn tegenwoor- woordigheid op dit feest niet ge- wenscht was. Diep gekrenkt is de man daarop naar Duitsohlaud terug gekeerd. Volgens de Foas. Ztg. vreesden de Weener anti-semietenf. dat de aan wezigheid van Ahlwardt zou schaden aan de erkenning van dr. Lueger als burgemeester van Weenen. Nader wordt gemeld, dat keizer Frans Jozef den antisemiet dr. Lueger uiet als burgemeester van Weenen wil erkennen. Vervolg Stadsnieuws. R C. Zargverecnigmg „Jan Albert Ban." Voor de tweede uitvoering der zangvereenigiDg van bovenstaanden naam was gekozen Die Jareszeiten het bekoorlijke, frissohe en gezel lige toonwerk van den eeuwig jeug digen Haydn. Velen onder de velen die het werk reeds door vroegere uitvoeringen kenden zullen de keuze eene gelukkige hebben genoemd want wat ook de nieuwere tijd in dit en dergelijke werken meent te moeten afkeuren, een feit is dat zy op het groote publiek nog voortdurend hunne aantrekkingskracht blijven uitoefenen. En het „groote publiek" verdient daarom volstrekt niet met een mede- Iydenden glimlach to worden aange zien. Zeker, het pleit voor iemands algemeene en muzikale ontwikkeling wanneer hij niet alleen wat holte phrasen over „moderne kunst" debiteert maar werkelijk een open oog voor, en een juist begrip heeft van wat onze tijd op een vroeger tijdperk voor heeft of meent vóór te hebben maar wanneer dit slechts kon samengaan met minachting van wat de meesters van voorhoen wroch ten dan zou het zeer de vraag zijn of onze tijd uit een oogpunt van kunst beoordeeld verdient gevloekt of gezegend te worden. Om my bij de te bespreken uitvoe ring te bepalen begin ik met de ver melding der solistenmej. Betsy Bonger (Sopraan), de heer Joh. J. Rogmans (Tenor), beiden van Am sterdam en onze stadgenoot Gerard Zalsman (Bas). Ik weet niet zeker of ik mej. Bon ger reeds vroeger te Amsterdam (in „Les Beatitudes-hoorde; maar als dit het geval is heeft zij thans niet be antwoord aan den indruk toen door my opgedaan. Wel ontbreekt het haar niet aan een heldor, lieflijk en tamelyk krachtig orgaan, maar haar wyze van zingen is nog verre van wat men „af" kan noemen. Plaar coloratuur was vaag en onzeker, en haar overdreven portomento kemt nu juist aan een zoo ongekunsteld werk als het onderwerpelijke niet ten goede. Ondanks dit scheen zy haren toehoorders zeer te voldoen althans aan luiden bijval ontbrak het haar niet. Nu, ik vertrouw dat mej. B. liefde genoeg voor haar schoonb kunst bezit, om het door voortge zette ernstige studie zoover te bren gen dat zy den haar geschonken bijval niet meer als aanmoediging, maar als welverdiende hulde zal mo gen aanvaarden. De heer Rogmans t onde zich in alles den ger jutineerden zanger; met groote zekerheid bracht hij zijne partij tot haar recht en het is dus overbodig te zeggen hoeveel hij te genieten gaf. Alleen mag ik wel even herinneren aan de aria: „Hier steht der Wandrer nun" (Winter) die m. i. tot de glanspunten van den avond be hoorde. De heer Zalsman was niet recht op dreef. Hij zong alsof hy zich niet geheel durfde geven; misschien ook mochten sommige tempi (o.a. bij de aria: „Schon eilet froh der Acker mann"; hem wat onrustig hoe het zy, hij voldeed mij minder dan ik verwacht had en slechts nu en dan meer nog in de recitatieven dan in de aria's kon hij mij eenigszins warm maken. Er valt evenwel niet aan te twijfelen dat hy ook als ora toriumzanger veel schoons zal leveren wanneer maar eerst de onmisbare zekerheid en routine hem het volle, vrije gebruik zijner capaoiteiten toe staat. Het koor zong met groote opge wektheid en ontwikkelde een klank die allerminst in kracht te wenschen overliet. Die kracht kwam vooral te stade in „De Herfst" waar het „Fleiss"- koor, het „Jagd" kooren het „Wein"- koor van de dames en fceeren koristen heel wat vergen. Dit deel bevredigde my verreweg het meest. Ook in de overige deeleD echter zijn koren asn te wijzen die goed tot hun recht kwamenzoo in de „Zomer" het moeilijke„Ach, dasUngewitternaht", en in de „Winter" het slotkoor. Het streven zy voor 't vervolg ge richt op steeds meerdere beschaving van het geheel, on inzonderheid der mannenstemmen; op betere toonaanzet bij de sopranen op fraaiere uitspraak en over 't algemeen op een dieper doordringen i i de stemming die aan ieder afzonderlijk nummor ten grond slag ligt. Een woord van hulde aan den directeur, den heer N. HT An- driesen, mag hier niet ontbreken voor de onwrikbare noten-vastheid waarvan zijn talrijk koor voortdurend deed blijken. Het orkest spande zich in met koor en solisten oen goed geheel te vor men wat in zooverre gelukte, dat het de koren nimmer, de solisten slechts zeer zelden overstemde. In do bus-aria: „Der muntre Hirt" (no. IT) was de hoorn doorloopend te sterk, even als de hobo bij de solo trekjes in het recitatief voor sopraan no. 16. Maar dergelijke kleinigheden de achteraankomende pauken „Knall" inclks wil ik verder laten rusten. Mijn voornaamst bezwaar te gen het orkest is de al te matige be zetting van het strijkkwartet, dat reeds door de houten blaasinstru menten ora van het koper niet te spreken te veel wordt overstemd. Eenige versterking is hier bepaald noodig, wil het orkest in alle op- ziohten geschikt worden voor eene taak als het Woensdagavond te ver vullen had. Dat behoudens bet hier aange stipte, het geheel flink marcheerde, is hoofdzakelijk te danken aan de moeite die zich de hoer Andriessen bij de voorbereiding getroostte, waardoor hy zich een nieuw recht op erkentelijkheid verwierf. PHILIP LOOTS. Woensdagnamiddag is een 14jarige knaap door eigen onvoorzichtigheid bij het springen op een steenkolen wagen, rijdende in de Koningstraat, gevallen en onder don wagen geraakt, waarbij een der wielen over zyn voet is gereden en de groote teen vrij belangrijk is gekwe st. Arromiiasements-Reclitbaiik Zitting van heden Donderdag 7 Oct. Pierre Maes, uitgever te Amster dam, stond heden terecht wegens aanklacht, dat hy den 6den Juli we derrechtelijk is binnengedrongen in de woning van Nanning Kool, uit gever in de Kleine Houtstraat te Haarlem, (nu colporteur in uurwer ken) en dat hj zich daaruit op de vordering van Kools huisvrouw niet heeft verwijderd. Nanning Kool was agent voor den beklaagde voor de soort van literatuur die in atleveringen met een premioplaat wordt geoolporteérd. Het waren de romans „de Brood- draagster" van Xavier de Montépin en „de Dochter van de krankzinnige yrouw". Kool beweert wel, dat de afleveringen die hij in huis had zijn eigendom waren, maar een brief van hem aan Maes waarvan voorlezing wordt gedaau bewijst het tegendeel. Volgens dat eohryven zou er we- keiijk8che afrekening plaats hebben. Het schynt dat dit te wensehen heeft overgelaten, althans Maes kwam den 6eu Juli met een wagen voor de deur. Kool was de stad uit en zijn vrouw de stad in. Maes zond het dochtertje uit om hare moeder te gaan halen en pakte intu'schen de boeken op den wagen. Juffrouw Kool, inmiddels thuis ge- komeD, zeide hom dat hij heen moest gaan, maar dat deed hij niet dadelyk. Het O. M. requireerde tegen be klaagde wegens huisvredebreuk eene gevangenisstraf van één maand. Mr. W. A. Paap van Amsterdam trad ale verdediger van beklaagde op. Pleiter bestreed het aanwezig zyn van eenig bewijs, zoowel omtrent het wederrechtelijk binnendringen als het wederrechtelijk vertoeven in de wo ning van Kool, weshalve mr. Paap concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak heden over 8 dagen. Provinciale Staten. In de Statenvergadering van heden werd over de zeewering te Callantsoog oen stuk rondgedeeld, afkomstig van Jhr. Ch. F. van do Poll, als gemachtigde van den hoer Prévinaire en diens dochter, mevrouw Goethals. In dat stuk protesteert de heer Van de Poll tegen eene verminking, welke de Redactio van het „Algem. Handels blad" aan een door hem te dezer zake aan dit blad gericht stuk heeft doen ondergaan, terwijl de rechtskundig adviseur, Mr. H. Ph. de Kanter, mededeelt, dat de boven genoemde eigenaren van een duin- regel onder Callantsoog, dien de Provinoie voor hare zeewering noo dig heeft, eerst bereid is tot overleg ging, wanneer wordt afgescheurd een te Callantsoog aangeplakt, gezegeld, doch ongeteekend en ongedateerd stuk waarin vanwege den ontvanger der registratie aan 3 personen verlof wordt verleend om op dio duinen te jagen, een aanval op het eigendoms recht waarvan mevrouw Goethals als belgisch onderdaan hare Regeering in kennis heeft gesteld. Vrijdag komt deze zaak in de Sta tenvergadering aan de orde. Nu de heer Prévinaire niet wensoht mede to werken, alellen Ged. Staten voor in afwachting van de vereischte ficancieelo regeling, Ged. Staten te machtigen den polder Callantsoog ten behoeve van evontueele voorzieningen financieel b j te staan tot zoodanig bedrag als zal worden vereischt. De Comm. die hierover advies had uit te brengen, adviseerde tot goed keuring van 't voorstel, doch sprak tevens de wensehelykheid uit, dat Ged. Staten over deze zaak geen verder vruchteloos debat met deRe- geericg zullen voeren. Op de verschillende vooretellen van Ged. Staten werden door de Commiseiën overeenkomstige advie zen uitgebracht. Alleen merkwaardig is het advies over do twee ingediende adressen inzake het gebruik van honden als trekdieren. Prof van Ha mel braoht hierover rapport uit. Vol gens do Commissie behoort dit niet tot de bevoegdheid der Staten, maar moet worden voorzien bij Rijkswet tevens acht de Commissie bet ge- werischt, dat God. Staten onderzoe ken in hoeverre het nuttig is een minimale maat voor te schrijven, die honden moeten hebben om a's trekdieren to kunnen dienen. Hier over ziet de Commissie in de e k. zomervergadering van Ged. Staten advies of een voorstel te gemoet. Men weet dat deze adressen u:t- gaaa van de afd. benoorden het IJ der Vereeniging tot bescherming van Dieren en van de Haarlemsehe Ver eeniging tegen het mishandelen van Dieren en dat zy bedoelen, afschaf fing van het gebruik der trekhonden of beperkende bepalingen daarop. Tot lid van Ged. Staten werd met 14 van de 61 stemmen gekozen de heer jhr. Mr. C. J. den Tex, die de benoeming aannam. De vergadering wordt Vrijdag te half elf voortgezet. De najaars vee- en paardenmarkten zullen te Hoofddorp (Haarlemmer meer) gehouden worden op 14 en 21 Nov. a.s. Op het Noordzeekanaal is Woens dag door den hevigen wind de mast van het praamsohip Twee Gezusters, gebroken en op het dek gevallen; de schipper Geurts genaamd, werd daardoor ernstig gewond. familieberichten. Getrouwd: 4 Nov. H. P.Wag ner en E C. Privé, Medan. 6 (Per volmacht): I. Jas en M. Zeldenrust, den Haag. K. Bonda en A. Metse laar, Zaandam. S. Sturkop en J. Meyer, Keulen. (Per volmachi): S. de Lange en M. Morel, Amst Bevallen: 5 Nov. N. Wartena Van Heijcop ten Ham z, Ntjland. A. T. Korthals Altes—De Flines d., Amst. J. Meijer—Sax z., Amst. W. Linokers Van Prehn z., Amst. S. Kaplanskio—Van der Stempel z., Amst. 6. A. M. Kintz—E?ser d., Amst. Overleden: 3 Nov. C W. Gros kamp. Batavia. 5. I. Telling 64 j.~ den Haag. Wed. A. Willers—Pauw, 67 j., Amst Wed. A. C. M. deRyk— Van Delden 87 j Hilversum G. A. Dykhuis jm. 15 j., Bussum. M. Carp jd. 47 j., Middelburg. Burgerlijke Stand. Ondertrowd: b Nov. C. Ruijg- rok en A. de VrieB. 7. J. L. SpriDger en J. J. S;oel. J. Nelis en A. C. Bruinier. Getrouwd: 7 Nov. Th. W. J. v. d. Meer en C. Hartoch. J. A.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3