Tweede Editie. MHPLlffiUEM NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Ds stem van liet geweten. 13e Jaargang Zaterdag 9 November 1895 No. 3791 HAABLEM'S DABBLAD VLBOTTTSJ'THMElNrTSJPILICrS: Voor Haarlem, per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheële Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummersn 0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 „de omstreken en franco per post0.37 Va Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrang'ere G. L. DAG BE A Co. JOHX F. JONES. Succ.. Parijs 3lbis Faubourg Montmartre. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Blcemendaal Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Santpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, ibij de Tol; HaarlemmermeerC. DOEKES; Spaarndam, C. HARTENDORP]; Zandvcort, J. ZWEMMER; felsen, L. VENUS; IJmuidenJ. J. TJADEN; Beverwijk, H. JUNGERIE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentien aan. ADVERTERITIË^ jvoor bet e k. Zaterdag- avondnummer. Omlergeteekcnilc herinnert er nogmaals aan. dat voor <le plant sing van Advertentien in het Za terdagavond verschijnend Xuiu- mer, alleen dan kan worden in gestaan, wanneer die VJtIJ IBAG A VOX IB Tl EX l'Uil uiterlijk aan het Bureau zijn bezorgd. J. C, BILJETTEX voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc Kan men ter Stoomdrukkerij vsi> dit Blad tot hoogst M3HJken t»r,j9 laten drukken. XSeuvrste Lettersoorten. Spoe dige «Severing. De Directeur Uitgever J. C. PBEREBOOM. He' Bijvoegsel van het blad dat i Zaterdagavond verschijnt, zal bevatten \De man van mevrouw van Bommelen. Haarlemmer Halletjes CCL VILI. Finnen en Buitenlandsche benchlen. \Varia. Advertentien enz. Politiek 0 verziekt. De fransohe Kamer kwam Donder- lag weer in zitting bijeen. Er werd :ene interpellatie ingediend over de ïouding van de regeering in de Snanoieele quaestie. De heer Doumer, ninister van fiaanciën, deelde naar ianleiding hiervan mee, dat de regee- •ing voornemens is, een voorstel te loen tot het heffen eener zegelbelas ting van 2 pCt. voor buitenlandsohe; vaarden, die in Frankryk worden erhandeld. Verder verklaarde de linister, dat de regeering bereid is, iet voorstel te steunen, hetwelk is igediend tot verlaging van de mini ma voor de aandeelen van maat schappijen tot 25 francs. De heer Bourgeois heeft ter kennis jebracht van het gemeentebestuur te Parijs, dat hij geen bezwaren heeft :egen het heropenen van de werk- iedenbeurs, doch sleohts op deze voorwaarde, dat de toegang alleen :al worden verleend aan hen, die )ehooren tot wettig geconstitueerde lyndicaten, en dat men zich daar niet met politieke aangelegenheden zal nlaten. Grooten indruk heeft hetberiohtto 'arijs gemaakt, dat de heer Chris- opble, gouverneur van het Crédit Fonciergedwongen is geworden zijn ontslag als zoodanig te nemen. Zoo als bekend is, is hij betrokken in de zaak der Zuider spoorwegmaatschap pij waarin eene aanvullingsinstructie is geopend. Doumer heeft Christophle bij zich laten komen en eischte dat hij dade lijk zyn ontslag zou nemen, onder bedreiging dat het hem anders gege ven zou worden. Versoheidene minis ters waren er zelfs voor, ChriBtophle in hechtenis te laten nemen, omdat onder diens beheer versohillende onwettelijke dingen zijn gebeurd. Over den toestand van het Crédit Foncier loopen allerlei geruchten, waarvan de juistheid niet te contro leeren ]isde eerstvolgende degen zullen de waarheid wel aan het licht brengen. In de couloirs der Kamer werd over niets anders gesproken dan over de krach van Christophle, die sedert 1878 aan het hoofd van het Crédit Foncier stond en tot de uit- nemendste financiers van Frankrijk behoort. Bovendien liepen er geruch ten, dat ook de overige parlements leden, die bij de Zuiderspoorwegzaak zijn omgekocht, spoedig hun ver diende loon zullen krijgen. Halil Rifat is nu grootvizier ge worden in Turkije, een ambt dat nu juist in dezen tijd van woelingen in dat rijk niet zeer begeerlijk is. De ministers die hem bijstaan zijn Tewfik Pasja,, buitenlandsche zakenMan- doeb Pasja, binnenlandsohe zaken Abdoel Rahman, justitie Fabri Pasja, financiënMahmoed Pasja, openbare werkeD. Said Pasja, de gewezen minister van buitenlandsche zaken, is benoemd tot voorzitter van den raad van state, en Kiamil Pasja, de gewezen president van den raad, tot gouver neur van Aleppo. Donderdag werd een ministerraad gehouden, waarin maatregelen be sproken werden om een einde te maken aan de bloedige botsingen tusschen de Armeniërs en Moham medanen in Klein-Aziö Ook door de europeesche mogendheden is er op aangedrongen die onlusten te stuiten. Mondeling hebben ze hunne vertoogen daarover tot de Porte ge richt, uitgezonderd de vertegenwoor diger van het fransche gezantschap, die eene schriftelijke nota heeft over- >legd. De mogendheden herinneren de Porte aan de bloedbaden waarvan de Christenen de slachtoffers waren Syrië in 1860, en vroegen welke maatregelen de Porte neemt om het gevaar af te wenden. Van Madagascar zyn weer berich ten ontvangen. Generaal Duchesne seint uit Tananarivo, dat de toestand met den dag verbetertde wegen naar Majunga en Tamatave zijn vei lig de ontwapening van Tamatave is afgeloopen, en op de 008tku3t is alles kalm. In het westelijk gedeelte van het eiland zijn de inlandsche gouverneurs teruggekeerd naar hun posten, die zij gedurende de expeditie hadden verlaten. De koningin heeft in een volksvergadering hare onder danen bekend gemaakt met het slui ten van den vrede en de verandering van ministerie. geen supplementaire kredieten voor de expeditie behoeven te worden aangevraagd; tot dusver is het totaal der uitgaven nog beneden de 65 millioen francs gebleven, welke het parlement heeft STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem8 November. IJmuiden. Op het post- en telegraafkantoor alhier is eenige dagen geleden dief stal gepleegd. Maandagmorgen 28 Oct- j.l. ontdekte de directeur dal de bankbiljetten uit de portefeuille ver dwenen waren, die buiten de brand kast gevonden werd, terwijl er noch buiten- noch binnenbraak te bespeu ren was. Onmiddellijk heefi de direc teur het vermiste bedrag aangezuiverd en er de justitie van in kennis gesteld, die nog steeds onderzoek doet, maar tot heden zonder gewenscht gevolg. (N. Rolt. Ct) Te rekenen van 14 dezer zal het Rijkstelegraafkantoor te Zandvoort, voor het tijdvak van 1 October tot en met 30 Mei, op werkdagen open zijn van 7Vs tot 11'4 uur voor-en van 1 tot 34 en van 5;4 tot 7 uren namid dags (spoortyd). In den dienst op Zon- en feestdagen en gedurende den badtijd komt geene verandering. Marktbsricht. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 7 Nov. 1895. Roode wintertarwe f0.a f0. Witte tarwe f6,00 a f6.75, Zomer ri-tarwe f0.a 10.Rogge f3.90 a f 4,25, Haver f5.25, a 15.75, Che- valiergerst f0.a0.—Duivenboonen f 5 50 Af 5.75, Paardenboonen 14.75. a f5.Wintergerst 10.— a 10, Groene erwten 13.70 a f4,50. Capu- cijners 10.a f0.Kanariezaad 16.a f7.Karweiziad f13 80 a f 14.inclusief.Geel mosterdzaad ;0. alO.Bruin mosterdzaad f9 50 a f0.Bruine boonen 10,— a f0. Blauw Maanzaad 10,a f0, Op de veemarkt waren heden aan gevoerd 32 Paarden en Hitteo, als mede 5 koeien. BINNENLAND, Een belang! he diefstal. Aan het Nieuws v. d. Dag wordt uit Batavia geseind: „De kassier van de Factory te Penang ging op de vluoht met f 200,000". Het Nieuws teekent hierbij aan „De direotie der Nederlandsohe Handelmaatschappij te Amsterdam had reeds iets van het geval verno men. De agent uit Singapore was reeds ter onderzoek naar Penang. De directie aohtte echter het bedrog vermoedelijk overdreven, omdat de Naar alle waarschijnlijkheid zullen kassiers op enkele dezer kantoren meeslal Chineezen zijn, aan wie nooit zulk een groote kas in beheer wordt gegeven". In Hecht voor Allen wordt mede gedeeld, dat op 1 December a.s. door het nationaal arbeidssecretariaat een congreB zal worden uitgesohreven te Utrecht, waarop alle organisaties in Nederland zullen worden uitgenoodigd om de vraag te besprekenHoe zal het '.mogelijk zijn, de georganiseerde Nederlandsohe arbeiders zoo talrijk mogelijk op het oongres te Londen in 1896 vertegenwoordigd te krijgen Van bevriende zijde werd ons uit Amerika toegezonden het laatste Zondagsnummer van „The Denver Republican,waarin o. a. voorkomt een afschuwelijk portret van onze lieve Koningin, ten voete uit, in wielrrjderessen-kostuum en aan de hand een safety voerende. Het geheel draagt tot onderschrift „Little Queen Wilhelmina (Sketched in ideal Holland winter cycling suit.)" Het was ons geheel nieuw, dat Koningin Wilhelmina zou wielryden. En dat moeten we nu uit Amerika vernemenKaïnpion Spoorwegtarieven. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en de Nederland sohe Centraal-spoorwegmaatschappij zullen binnenkort overgaan tot een maat ■•egel, welke voor het reizend publiek van overwegend belang zal zijn. Deze beide maatschappijen zullen namelijk, van den len December a.s. af op al hare stations kilometerboekjes verkrijgbaar stellen, welke recht geven om, op hare lijnen, 1000 kilo meter af te leggen: de prijs dezer boekjes is bepaald op: lsie klasse f 30.—,2de klasse f 22.50, 31e klasse f 15.—, alzoo, op den normalen prijs der enkele reisbiljetten eene vermindering van 40 pCt en op dien der retourkaarlen eene vermin dering van 25 pCt. De boekjes zullen 12 achtereenvol gende maanden geldig zyn, en de houder daarvan zal gedurende dezen geheelen tijd gerechtigd zijn, naar goedvinden en in alle richtingen op de lijnen der beide maatschappijen te reizen, tot dat lnj 1000 kilometer heeft afgelegd. De kilometerboekjes zullen niet alleen door den eigenaar daarvan gebruikt mogen worden, maar ook mits onder begeleiding reizende, door leden van zyn huisgezin. Het gebruik van deze boekjes zal voor het publiek hoogst eenvoudig zijn. Elk boekje bevat 9 strooken, elk in o vakjes verdeeld elk dezer vakjes vrachtsverlaging te genieten, gevor derd wordt, zal ongetwijfeld een ruim gebruik van deze boekjes ten gevol ge hebben. Dat dit aantal inderdaad laag, is blijkt uit de volgende cyfers. Duizend Kilometer in 12 maanden vertegenwoordigen ongeveer 14 reizen, heen en terug, tusschen Utrecht en Amsterdam; of 10 tus- sehen Utrecht en Rotterdam; of 9 tusschen Utreoht en Arnhemof 8 tusschen Utreoht en Den Haag, in een geheel jaar 1 De kilometerboekjes zullen echter niet alleen voordeelig zyn voor de genen, die betrekkelijk veel gebruik maken van den spoorweg maar ook voor huisgezinnen die, binnenslands uitstapjes willen doeD, tot bezoek van bloedverwanten of vrienden enz. Zij zullen hiertoe de voorkeur ver dienen boven rondreisbiljetten, omdat men niet, bij vertrek, een vasten reisweg zal behoeven te bepalen, ter wijl buitendien voor kinderen tusschen 3 en 10 jaren oud, op de hierboven genoemde zeer lage prijzen, nog eene vermindering van 50 pc. zal worden verleend. Te Amsterdam is een dame gear resteerd, die eerlang ia het huwelijk zou treden met een bekend wielrijder. De couranten hadden reeds gemeld, dat jongelui, en getuigen per fiets naar het Raadhuis zouden ryden. De a. s. bruid, G. H., had verteld, tot een vermogende familie te behoo- ren; zij had o. a. een oom wonen te Kwadijk in Noord-Holland, een baron. Het blijkt nu echter, dat zij oplich tingen heeft gepleegd, en in een voor naam hotel der hoofdstad logeerde, zonder de rekening te voldoen. Een zuster van den wielrijder, met wien G. H. zou trouwen, had onlangs het bruidskleed reeds aan, toen haar aanstaande man bleek een bedrieger te zijn, zoodat ook dit huwelijk niet kon doorgaan. Een nieuwe Tentoonstelling. Het weekblad De Nijverheid houdt een pleidooi voor het organiseeren van eene nationale en koloniale ten toonstelling in 189S te Amsterdam. De expositie wenacht bet blad aan de volgende [eisohen te doen beant woorden lo. Het denkbeeld moet opgegeven worden, indien de nijverheid er zich tegen verklaart 2o. De onderneming mag geene geldmakorij zijnmet beleid en zaak kennis begonnen en georganiseerd, kan zij haar eigen kosten dekken en aan versohillende ondernemers, pach ters enz. geldelijke vcordeelen ople veren, dooh de onderneming als zoo danig en hare bestuurderen moeten er geene „zaak" van makenmen is geldig voor eene reis, voor eenof(betale het personeel dat noodig is meer personen. De eigenaar van het boekje zal niet anders te doen heb ben dan in een vakje, te bestemder plaats, het station van vertrek, dat van aankomst en het aantal der rei zende personen in te vullen en het boekje ter afstempeling aan het loket van het station aan te bieden voldoende voor zijne moeite en ar beid, doch do mannon, die aan het hoofd staan dienen hunne taak te aanvaarden, uitsluitend in het belang der nationale nijverheid. Tegelijkertijd zou zulk een tentoon stelling een uiterst bruikbaar middel zijn tot voorbereiding der^ Neder- Het betrekkelijk laag aantal kilo-landsche inzending op de Parijsohe meters, dat, om van de belangrijke wereldtentoonstelling van 1900. De Nijv. eindigt haar betoog als volgt „Wy hebben ons onthouden van bespreking der denkbeelden die reeds geopperd zijn in verband lot het jaar 1898. Eene tentoonstelling van oude en moderne kunst, het aanleggen van een brug over het Y, enz. enz. zijn zaken die bij de uitvoering te com bineeren zijn met de nyverheidsten- toonstelling, dooh die ons minder aangaanvoor ons is de hoofdzaak deze Wenscht de Nederlandsohe nijver heid in 1898 eene nationale tentoon stelling te houden, zoo zorge men intijds dat van dien wensch blijke; wenscht de Nederlandsohe nijverheid in 189S niet deel te nemen aan eene nationale tentoonstelling, dan zorge zy eveneens intijds dat hiervan blijke, dan zorge zij echter tevens dat, mocht desniettegenstaande iets wor den tot stand gebracht dat den naam van „tentoonstelling" zal dragen, eene vergissing onmogelijk zy en niemand in den waan worde gebracht, dat de alsdan tot stand komende onderne ming een beeld geeft van de Neder landsohe nijverheid en hare ontwik keling in 1898. Voor de eer onzer nijverheid hechten wij er aan, dat zij flink voor den dag kome of dat zy thuis blijve; half werk mag in 1893 niet geleverd worden 1" Tijlens de jongste werkstakingen te Amsterdam werd op een der mee tings door een spreker er op aange drongen, dat, tot eteuning der bewe ging, ook de Amst. bakkersgezellen een staking zouden organiseeren. De Ned. Bakk. Ct. deelt dienaangaande het volgende mede Het voornemen ontstond daaruit, om een groote gezellenvergadering te beleggen op een Zondag. Men besloot echter zich vooorloo- pig te bepalen tot een vergadering der gezamenlijke besturen der Ge zellen vereenigingen te Amsterdam, die 23 October werd gehoudener waren vertegenwoordigd de vereeni- gingen Ons genoegen, St. Hubreoht, Óns Beginsel, Loon naar Werk en de afd. Amsterdam van den Gezellen- bond. Achtereenvolgens kwamen de ver schillende grieven, die men tegen de beslaande toestanden beeft, aan de orde, en werd ten slotte besloten aan het bestuur van de Voorzorg ds vol gende voorstellen te doen le. Beves tiging der Zondagsrust. 2a. Een ar beidstijd van 78 uren per w ek. 33. Afscbalfiag van den nachtarbeidbö- ha've van Vrijdag op Zaterdag. 4e Gelijke broodprijzen in de Amster- namsche bakkerij. Men verzocht vóór 1 December a.s. antwoord op dit schrijven te mogen ontvangen. Men zal tot het bereiken van een en ander den ordelijken weg volgen. Woensdag heeft eene vrouw, wo nende Bikkersgracht te Amsterdam, eene vlaag van waanzin haren man, tijdens deze lag te slapen, met een bijl drie verwondingen aan het hoofd toegebraoht. De man is ter verbinding naar het Binnengasthuis FEUILLETON. Naar het fransch van ETIENNE ENAULT. HOOFDSTUK VI. 7) Sommige gasten hadden dit gesprek gehoord en be jonnen te lachen over het naïve antwoord van den idio- en jongeling. „Men moet altijd eene vrouw durven omhelzen," zeide in hunner. „Slechts de eerste kus is moeielijk voor verlegen men- chen," merkte een ander op. „Stoutmoedig, wees altijd stoutmoedig 1" zeide een lerde, die reeds duchtig de flesch had aangesproken. Maar inplaats van zich door deze opmerkingen te aten aanmoedigen werd Simplice nog meer verlegen, n zijne vurige en eerbiedige bewondering, beschouwde >ij het stellig als heiligschennis zijne lippen te drukken 'p het voorhoofd van de vrouw, die hij aanbad. Plech tig, alsof hij eene godsdienstige handeling had verricht, keerde hij naar zijne plaats terug, terwijl er rondom de tafel spottend gefluisterd werd. „Hij is een bekoorlijke jongen," zeide men, „maar al te onschuldig." „Hij verdient wel den naam dien hij draagt! hij is de type van eenvoud." „Arme jongen! zijn waanzin is ongeneeslijk en hij zal nooit zijn verstand terug krijgen." „Is hij waanzinnig?" vroeg William, die de laatste opmerking had gehoord. „Ja," antwoordde Antonine, „maar hij is tevens zoo vriendelijk en zachtaardig, dat allen die hem kennen hem liethebben." „Ik begrijp, dat hij belangstelling inboezemt, want hij schijnt niet alleen te beminnen maar ook beminnelijk. Het is duidelijk zichtbaar, dat hij u liefheeft ja ik zou kunnen zeggen waanzinnig." „Dat is een juist woord, want hij ziet in mij eenbo- venmenschelijk wezen." „Zonder gek te zijn, zou men toch licht geneigd kun nen wezen zulk een bekoorlijke illusie te koesteren Ten minste wat mij betrelt, hoe meer ik u aanzie des te meer wint het poëtische denkbeeld van Simplice voor mij aan waarschijnlijkheid." „Wat zegt u daar mijnheer, zult u ook gaan gelooven, dat ik eene fee ben V „Wel, waarom niet? Bezit u niet jeugd, schoonheid, geest en verstand, die hoedanigheden welke in de ideale wereld voorkomen? Wat ontbreekt u dan nog?" „Wat mij ontbreekt? Maar kunt u dat dan niet raden „Neen zeker niet." „Mij ontbreekt datgene, wat macht geeft, de toover- ring." „Die hebt u verborgen mevrouw, om het voor ons geheim te houden," antwoordde William. „U nebt op alles een antwoord mijnheer. Ik zal dus niet langer trachten mijne bovenaardsche macht voor u verborgen te houden en heb zelfs lust om er u een klein proefje van te geven. Spreek bijvoorbeeld een wensen uit en ik beloof u dien in vervulling te brengen." Antonine had zonder nadenken en eenigszins over moedig dit voorstel uitgesproken. Uit de plotselinge ontroering, die op het gelaat van haar buurMan te lezen stond, begreep zij, dat zij een ondoordacht woord had gesproken, maar zij wilde niet den schijn geven alsof zij er een bizonder gewicht aan hechtte door er den ernst van te verminderen. Een licht rood, blijkbaar veroorzaakt door de verrassing, overtoog een oogenblik de wangen van William. Plotseling schoot het hem in de gedachte, dat de scherts van de jonge weduwe voor hem een uitstekend middel zou zijn om zijn onbeschaamd plan spoedig ten uitvoer te brengen. Hij besloot dus dit middel behen dig te gebruiken. „O, mevrouw," zeide hij, „u prikkelt mijne nieuwsgie righeid zeer en ik zal mij haasten een proef te nemen." „Laat mij dan eens hooren mijnheer, wat uw wensch is?" vroeg mevrouw Louvet, die zich nog steeds goed hield. „Ik wensch," antwoordde hij met veelbeteekende langzaamheid, „ik wensch bemind te worden door de vrouw die ik bemin." Terzelfder tijd vestigde hij een blik vol teederheid op hei gelaat van Antonine, die haar kalmte voelde ver dwijnen. „Het komt mij voor," stamelde zij, „dat deze wensch zonder moeite vervuld zal worden. Dat zal van zelf wel komeD." „Gelooft u dat mevrouw de fee? O, u vervult mijn hart met vreugde 1 Das u geelt mij de verzekering dat zij mij zal beminnen?" „Oagetwijfeld," stamelde zij en sloeg hare oogen in kinderlijke verlegenheid neer. „Z;j moet u wel liefheb ben, omdat het een wensch is en ik beloofd heb dien te vervullen." Bijna onmiddellijk daarop hief zij haar hoofd op en vervolgde levendig „Maar ik moet u er voor waarschuwen, dat mijne macht zou falen als eeae liefde niet oprecht en slechts een gril was, een dwaallicht, welks licht bij het minste tochtje uitdooft." „Dan ben ik gerustgesteld," liet William hierop volgen, „en zal mijn wensch vervuld worden. En zou bo vendien mijne liefde niet oprecht kunnen zijn? Behalve, dat mijn hert ernstig is en geen grillen kent, is zij die ik liefheb een van de bekoorlijkste schepsels, vol gratie en poëzie, die slechts innige liefde kunnen opwekken. Hoe meer men haar ziet, des te gelukkig voelt men zich haar te kunnen aanschouwen. Hoe meer zij u aanziet, des te dieper dringt de liefde in uw hart door. Met welk een geestdrift zou men zich voor haar opof feren 1 met welk een vreugde zyn geheele leven aan haar wijdenWat zal ik u verder zeggen, mevrouw? Sedert een gezegend toeval my haar deed ontmoeten,

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1