vervoerd en vandaar naar zyne woning teruggebraoht. De vrouw is wegens waanzin meermalen verpleegd ge worden. Door de justitie is aangehouden en naar het huis van bewaring te'sGra- venhage overgebracht v. R, uit Be verwijk, wiens aanhouding was ge vraagd ter zake van het houden eener loterij, waarvan de uitslag nimmer bekend werd. Op de begraafplaats Eik-en-Duinen te 's Gravenhage werd Donderdag het monument voor Dr. Van Koetsveld door diens vrienden-vereerders aan geboden aan de familie. Het monument is in obelisk-vorm op voetstuk geplaatst en bekroond door een kruisbloem. Onder de op dracht is, in basreliëf, het portret in brons geplaatst, geboetseerd door den heer J. Keiler te Parijs. Verder komen er emblemata, data en opschriften op voor. Mr. C. A. Van der Kemp, de voor zitter der commissie van uitvoering, hield een treffende gedachtenisrede. Zondagsrust. Op den beschrijvingsbrief van de 14e algemeene vergadering derNeder- landsche vereeniging tot bevordering der Zondagsrust, welke te Delft op 28 dezer wordt gehouden, komen o. m. de volgende punten voor: Voorstel van het hoofdbestuur tot bespreking der wenschelijkheid om aan de regeering te verzoeken een oommissie te willen benoemen, be staande uit rechtsgeleerden, industri- eelen, leden der vereeniging. tot samenstelling van een nieuw ontwerp Zondagswet, in vervanging van de bestaande wet van 1815. Voorstel van de afdeeling Amster dam tot bespreking om verdere be perking van Zondagsbestelling bij de rijksposterijen en telegraphie te ver krijgen door invoering van een twee- of drievoudig tarief voor hetbinnen- landsch verkeer op de Zondagen. Voorstel van dezelfde afdeeling tot het verkrijgen van wettelijke bepa lingen tot het sluiten van winkels, werkplaatsen enz. op zekere uren van den Zondag, in navolging van hetgeen ter zake in Duitschland plaats heeft. Voorstel van de afdeeling Rotter dam dat het hoofdbestuur de aan dacht der regeering vestige op de handhaving der bestaande Zondags wet of invoering van een andere, overeenkomstig de behoelte van den tegenwoordigen tijd. Voorstel van de afdeeling Deventer Wat kan er gedaan worden om aan sluis- en brugwachters, op de Rijks- watoren meer bepaald, Zondagsrust te versohaffen? Vergiftigd. Op het eiland Rozenburg zijn een aantal honden onder dezelfde ver schijnselen gestorven. Vermoedens zijn gerezen, dat er kwaadwilligheid in het spel is. De districts-veearts, de heer Fanel van Nieuwenhoorn, heeft een onderzoek ingesteld enge constateerd, dat de dieren zijn om gekomen door een vergif, dat hier te lande zelden gebruikt en alleen op medisch voorschrift geleverd wordt. De justitie stelt een streng onder zoek in. Een tweede De Ru y ter. Uit Vlissingen wordt aan De Zeeuiu geschreven Zou onze stad een tweeden De Ruyter rijk zijn? Dan is het er toch zeker geen van de echte soort. Dins dagmorgen toch zou een klassiaan, die in de provoost zat, omstreeks half tien bij den kapitein op het bureau komen, doch in plaats van dat klom bij tegen den muur der kazerne op tot boven op de nok. Hoe hij zich heeft weten vast te houden begrijpt niemand. Een ieder liep uit om di9 waaghalzerij te zien. En dan de grappen die hij verkoc V Nu eens zong hij, dan weder decla meerde hij, en toen hem een ladder werd toegestoken, uitte hij allerlei bedreigingen, zoodat niemand bij hem dcret komen. Als hem toege roepen werd, dat hij bij den kapitein moest komen, dan riep bij Iaat de kapitein maar eens bij mij komen. Al dergelijke aardigheden kon men uit zijn mond opvangen, terwijl hij zich van zijne bovenkleeding ontdeed. Eindelijk echijut hij vcor een lekker bord middageten gezwicht te zijn, want tegen den middag zag men hem uit eigen beweging van zijne gevaar lijke hoogte aflalen. Omstreeks 2 uren in den vorigen naoht werd er een uitslsande brand ontdekt in een blok arbeiderswonin gen, staande benedendyks aan den Sohulpweg te oud-Charlois. De vier huisjes, waaruit dit blok bestond, stonden onder één rieten dak, terwijl datzelfde dak tevens dienstbaar was tot dekking van een houten schuur, dienende tot bergplaats voor de ge zamenlijke bewoners. In die schuur ontstond vermoedelijk de brand, die zioh weldra aan het rieten dak mede deelde en door den wind aangewak kerd, het geheel in korten tijd in de vlammen deed opgaan. Toen dan ook omstreeks kwartier voor drieën spuit 1 van Charlois onder bevel van den heer Leeflang ter plaatse kwam, was aan blussohing niet meer te denken en werd tot het omverhalen der wan kelende muren besloten. De vier gezinnen, die deze huisjes bewoonden, hadden zich met aohter- lating van hunnen geheel en inboedel in haast in veiligheid gesteld en werden, hetzij by de buren, hetzij in het po litiebureau, voorloopig liefderijk op genomen. Van de bewoners W. de Bes, J. den Herder, J. Duivenstein en H. van 't Hof is ulleen eerstge noemde tegen brandsohade verzekerd. De andere vrij groote gezinnen zyn door dezen brand in volslagen ar moede gedompeld en, van alles be roofd, aan de liefdadigheid van het algemeen overgelaten. Te 4 uren was de brand gebluscht, niets dan een puinhoop overlatende. Aan de grenzen. Door de onmiddellijke nabijheid van enkele Duitsche plaatsen aan onze grenzen, is bet een feit, dat zich op Zon- en feestdagen in de Hollandsche grensplaatsen een groot aantal Duit- schers ophouden. Het is dus niets vreemds, dat onder hen die bijv. uit Emmerik en Elten zich te Zevenaar of 's Heerenberg of uit Anholt en Bocholt zich te Gendringen of Aalten ophouden, door onze politie wel eens een persoon wordt aangetroffen, tegen wien zy wegens dronkensohap of andere politieovertreding procesver baal moet opmaken. Wanneer dan later deze zaak voor het kantongerecht behandeld wordt, dan krijgt de be schuldigde, omdat hy in het buiten land gevestigd is, daarvan geen be richt, zoodat hij in ons land dikwijls en tot een groote boete of hechtenis kan veroordeeld worden, zonder het zelf te weten. Eerst later, wanneer de [man uit de Duitsche grensplaats zich over onze grenzen waagt en wegens zijn vonnis in het! politieblad gesignaleerd is, heeft de politie het recht hem in hechtenis te nemeD. Daarvan maakt de politie dikwijls gebruik, dooh doordat de gearres teerde niet direct kan begrijpen waar om zyn arrestatie plaats vindt, of hoelang deze kan duren, vinden daar bij de meest onverkwikkelijke too- neelen en de treurigste verrassingen plaats. Daar het nu vaststaat dat een man, die in een Duitsche grensplaats woont, niet wegens een boete van f3a f6 van de grenzen zal verhui zen, zou het overweging verdienen zoodanigen wetsovertreder tenminste op de hoogte te stellen van het von nis, dat men hem heeft opgelegd. In Duitschland handelt men omgekeerd traagheid dan van vaderlandscbe waardigheid en kalmte, bij de ont- zettende langzaamheid waarmede de wetgevende macht in ons land ge woonlijk werkt. „Gelukkig gaat het Handelsbl. voort, zijn er schitterende uitzonderingen geboekstaafd. De Tweede Kamer heeft wel meer getoond omvangrijke wets- voordrachten in zeer korten tijd in openbare vergaderingen te kunnen afdoen, zonder dat over slordigen of oppervlakkigen arbeid te klagen viel." En dan wijst het blad er op dat in 1880 de beraadslagingen over het Wetboek van Strafrecht, dat niet minder dan 475 artikelen bevat, op 25 October werden geopend en op 9 Nov. ten einde gebracht. Voorts haalt het nog een ander voorbeeld aan nl. dat het wetsvoor stel van den heer Hartogh tot gedeel telijke herziening van het burgerlijk procesrecht eerst op 2 April 1895 aan de orde kwam en dat reeds 2 dagen daarna, 4 April, de beraadslaging was afgeloopen. Hieruit leidt het Handelsblad af, dat de 2e Kamer zeer vlug en ook goed kan werken, daar niettegenstaande de korte tijd van beraadslaging over het Wetboek van Strafrecht niemand zal beweren, dat het prulwerk j'b. Veel hangt echter af van de voorbe reiding, van de wijze van werken. Het blad zou daarom wenschen dat men ook hier met „den fran- schen slag" werkte, nl. volgens de goede gewoonte der fransche Kamer om elk ontwerp van eenige beteeke nis en ook de belastingwetten en de begrootingen in ha..den van een commissie te stellen, die met de Regeering in overleg treedt. Het afdeelingsonderzoek door onze Grondwet thans niet meer voorge schreven," dus eindigt hetHandelsbl. zijn artikel, „kan daarnaast blijven bestaanmaar de waardigheid en de degelijkheid van het openbaar debat kunnen slechts verhoogd worden, wanneer de Kamer, zooals bij ds wetboeken gebeurd is, steeds voor een goede voorbereiding zorgt en daar door tevens tot bekorting der beraad slaging bijdraagt. Ware dit goede voorbeeld bij de personeele belastin gevolgd dan zou bet zeker niet meer bezwaar opleveren in 36 dagen de 80 artikelen van dit ontwerp behoorlijk te bespreken en at te handelen, dan de 475 artikelen van het Wetboek van Strafrecht. „Thans echter vergadert de Kamer niet op Maandag, wat in 1880 wel het geval was. Als, volgens een deel barer leden, de tijd voor Kerstmis zoo krap is, zou nu de fransche slag, waarvoor men zoo bevreesd ia, niet kunnen worden verhollandscht door ook den Maandag, en desnoods den Zaterdag, gedurende 9 weken aan de landszaken te wijden?' Pers Overzicht. Ons Parlement. Het Alg. Handelsbl. er aan herin nerende, dat de Tweede Kamer, alvo rens eene korte vacanlie te nemen besloten heeft op 12 November het wetsontwerp tot regelingderpersorseele belasting aan de orde te stellen, zegt, dat de Kamer door deze Ie aliasing getoond heeft, niet in te stemmen met de vrees van eon harer leden, dat zij een belangrijk belastingont- werp zou „afwerken r.iet met Hol landsche waardigheid en kalmte, maar met den franschen slag." Deze opmerking, meent het blad, is meer als een aardigheid, dan als een goed argument te beschouwen, daar er veel meer reden bestaat te spreken van Hollandsche sleur en Onder éen hoed. Het Centrum antwoordt thans op het artikel van de liberale Nederlan der tegen zijne beweringJat minister Van Houten met zijne onderwijsvoor- stelien alle liberalen heeft gevangen onder één hoed. Eene overgroote beteekenis aan het artikel van de Liberaal hecht het Centrum niet. „Onze vrees voor de hereenïging van Takkianen en anti-Takkianen blijft," schrijft het blad, „ook na het op fieren trant geschreven artikel van den Nederlander, bestaan. Dat er libe ralen zijn, die van geen verzoening willen weten, is ons niet onbekend en de schrijver van bovenstaand a ontboezeming behoort blijkbaar VA dezulken. Maar hoe stout en ruiterlijk hun streven ook moge wezen, zij trekken niet het gros der liberale partij met zich medehun optreden vindt slech's een betrekkelijk geringen bijval en zij kunnen hoe vurig hun verlangen en hoe krachtig hun overtuiging cok zijn, hunne theorieën niet tot wer kelijkheid doen worden. Wij weten dit van ouds. De Nederlander zal het ons ten goede houden, dat wij door zijn rede neeringen nog niet zijn overtuigd en een ralliement der liberale partij zij het dan ook met verlie3 van en kele harer voormalige leden verre van onwaarschijnlijk achten. De heer Haffmans wijst er - terecht in zijn Venl. Weekblad op, dat de liberalen reeds een oogenblik gerallieerd waren, nl. bij de stemming over de behan deling van het personeel op 12 No vember en hij vreest, dat zij het ook zullen zijn bij de stemming over de onderwijs-doucenrtjes, ja zelfs al verklaart bij het niet te gelooven bij de behandeling der kieswet. Men behoeft dan ook geen pessimist te zijn, om tot zulke veronderstellingen te komen. Wij hebben een ervaring van vele jaren achter ons en wij staan thans wederom voor verschijn selen, die als zoovele handwijzers op den politieken weg kunnen dienst doen. L e Standaard had onlangs beweerd, gelyk men zich herinneren zal, dat ons „sooiaal congres" andere Kamers van Arbeid wilde, ,dan volgens het Regeeringsontwerp zullen worden verkregen. Hier tegen komt de Ne derlander (anti-rev.) op. Het blad merkt op, dat Jhr. Mr. W. H. de Savornin Lohman op het bedoeld oongres een rapport over Kamers van Arbeid had geleverd, waarvan de inhoud geheel overeenstemt met het ingediende wetsontwerp. De conclusies van dit rapport werden met een kleine wijziging in de re- daotis, waardoor echter niet het hoofd-, beginsel veranderd werd.aangenomen. De heer J. A. de Waal Maalefijt had echter een geheel ander rapport ingediend, en bij het verdedigen van diens stellingen werd hij door dr. Kuyper bijgestaan. De conolusies werden echter niet in stemming ge bracht. Zoo komt de Nederlander tot de slotsom, dat de bewering van de Standaard aldus had moeten luiden: „Zoo hebben het gewild niet ons sociaal cougres maar Dr. Kuyper en de heer De Waal Malefijt." Leger en Vloot Een plechtige ontvangst. De fuselier eerste klasse van het Ned.-Indische loger, J. B. Chr. Ruiter, per stoomschip Burgemeester den Tex gerepatrieerd en wegens zijn held haftig gedrag in Atjeh tot ridder der Militaire Willemsorde benoemd, werd Donderdagmiddag bij het debarkee- ren aan de Handelskade te Amster dam opgewacht door detachementen infanterie, cavallerie (te voet), artil lerie en mariniers. Buitendien waren vele officieren en ridders der Mili taire Willemsorde ter plaatse aanwe zig om den held van den dag te ver welkomen. Nadat het uit Indië terugkeerend detachement ontscheept was deed generaal Eland, commandant in de Btelling Amsterdam, den fuselier Rui ter voortreden. Hij richtte de volgende woorden tot hem Fuselier Ruiter, gij hebt op 30 Maart 1895 bij de flankinstelling die aan het Blokhuis te Matadjer (Atjeh) in dem nacht verraderlijk aangeval len werd, flink stand gehouden tegen over de overmacht en voorkomen dat de zeven gewondea en de wa penen in handen des vijands vielen, niettegenstaande gij zelf zwaar werdt gewond. Daarvoor heeft het H M. de Koningin behaagd u de Militaire Willemsorde waardig te keuren. Als ik u straks dat ridderteeken op de borst zal hebben ge .echt, hoop ik dat ge het nog vele jaren zult dra gon als herinnering aan uwe be proefde toewijding aan Koningin en Vaderland. „Officieren, onderofficieren en min deren I Moge dit koninklijk eerbewijs ons aansporen om even trouw onzen plicht te vervullen als deze eenvou dige soldaat, indien ooit de nood aan den man komt." Leve de Koningin, leve de Konin gin-Regentes Terwijl de kapel van het 7e reg. infanterie het „Wilhelmus" inzette, hechtte de generaal den ridder het eereteeken op de borst, nadat deze nog den gebruikelijken eed had af gelegd „Ik beloof en zweer mij als een trouw en wakker soldaat te zul len gedragen, mijn leven veil te zullen hebben voor Koningin en Vaderland, 'e trachten mij waardig te maken de onderscheiding mij door de Koningin aangedaan. Zoo waarlijk helpe mij God almaohtig." De generaal en de aanwezige rid ders drukten den nieuwen makker de hand en gaven hem den ridder slag, waarna de troepen nog voor Ruiter defileerden. Sport en Wedstrijden. De doofstomme wielrijder Suther land Royaards, die zooals men weet per fiets een wereldreis maakt, sohreef uit Czestochowaaan een zijner beken den, dat hij de hooge ondersoheiding heeft genoten in audiëntie te worden ontvangen door generaal, vorst Schu- malow, gouverneur van Polen te Warschau, opvolger van den beken den generaal Gourco. De heer Royaards zet zijn reis voort. Letteren en Kunst. De Koningin-Regentes van Spanj* heeft Sarah Bernhardt in bijzondere audiëntie ontvangen en een uurtje allerminzaamst met haar gekout. De heer Willem van Zuylen is uitgenoodigd om in December op te treden in de Nederlaadsche Vereeni ging te Londen. Kroonprins Viotor Emanuel van Italië heeft een roman geschreven, welke, volgens de JRivista, eerlang uitgegeven zal worden. De Prins heeft vroeger al eens, onder een on- doorzichtigen pseudoniem, gedichten 'es in tijdschriften geplaatst. Rechtszaken. In de zaak tegen A. J. W. Moen, die de vorige week terechtstond ter zake van openlijke geweldpleging met vereenigde krachten, is Donder dag door de rechtbank te Amsterdam ui spraak gedaan. Bekl. is vrijgesproken, op grond dat bet ten laste gelegde niet wettig en overtuigend was bewezen, aange zien bij „openlyk geweld" het geweld doel en niet, zooals bij wederspan- nigheid, middel ie, en van zulk een doel bij bekl. niet is gebleken. Het gerechtshof te 's Gravenhage behandelde Donderdag de zaak van den bierbiouwersknecht, die den pas toor der oud-katholieke gemeente aldaar een dreigbrief schreef om hem geld al te persen en deswege tot 9 maanden werd veroordeeld door de Rechtbank. Beklaagde gaf voor in drift gehan deld er nu berouw van te hebben, waarom hij een lichtere straf vroeg. De president wees hem er echter op dat hij met kalm overleg heeft gehandeld blijkens de tijdsruimte, verstreken tusschen de eerste en eene herhaalde aanbieding van den dreig brief, en de procureur-generaal achtte het ,misdrijf zoo ernstig, dat hij ver hooging der straf vroeg tot 1 jaar en 6 m:.anden. Uitspraak 21 dezer. In zijne Donderdag voor den Hoo- gen Raad genomen conclusie ver eenigde de procureur-generaal bij dit college zich met de bslissing van de rechtbank te Haarlem en bet Hof te Amsterdam, in zake de vordering van iemand te Rotterdam wegens ver schaffing van levensmiddelen aan de daar verblijf houdende eohtgenoote van iemand te Haarlem, dat de man aansprakelijk is voor de verbinte nissen der vrouw, ook al woont deze niet bij haren man en al is de schuldeischer niet leverancier der goederen, waarvoor hij betaling vraagt, indien nl. die verbintenissen zijn aangegaan ten behoeve van het gezin en de onderstelde bewilliging van den man niet geweken is voor eeno andere wilsverklaring zijner zijds. Mitsdien conoludeerde de proc.-gen. tot verwerping der cassatie-voorzie ning van den echtgenoot, die hoewel hij zijne schuldplichtigheid ontkende, tot betaling veroordeeld werd. Uitspraak 23 December. gels van 10 en 20 centimes worden thans uitgegeven zegels voor vijf be> dragen5 ets.groen, 10 ets.bruin, 20 ets.olijfkleurig, 50 ets.licht bruin en 1 fr.karmijnrood. De twee zegels, die Bedert 1870 in gebruik waren, gaven wel eens aan leiding tot een moeilijkheidwat te doen als er sleohts 5 cis bijbetaald moest worden? De Belgische post administratie redde zioh op zeer genaardige wyze zij knipte een ze van 10 ets. in tweeën en gebruikte de helft Dit verzekert ten minste de Indé- pendance Beige. Koning Carlos van Portugal wordt te Londen met byzondere onderschei ding ontvangen. De koning heeft zijn intrek genomen in Buokingham- Palace. Gisteren begaf de koning zich naar Sandringham, ten einde daar den prins van Wales een bezoek te brengen. Een treurig bestaan. Voor een winkel in koloniale waren aan den boulevard Sebastopol Parijs Btapte dezer dagen een net gekleede dame uit een rijtuig. Z\ liep snel het trottoir over en blee staan voor een uitstalling van bussen metgecondenseerde groenten. Gebruik makende van een oogenblik, waarop de bediende zioh met een anderen klant bezig hield, nam zij een bus weg, die zij onder baar mantel ver borg. Haar daad was eohter bemerkt en de vrouw werd gevangen geno men. Op het politiebureau verklaarde zij, dat ze weduwe van een gewezen ambtenaar was on sedert den dood van haar man alleen leefde van de opbrengst der diefstallen, die zij dag aan dag pleegde. De vryspraak van den markies De Nayv6 heeft alleen betrekking op de beschuldiging van moord, gepleegd op zijn stiefzoon Hippolyte Menaldo, De markies moet zich echter nog voor de correctioneole rechtbank van Saint-Amand ook verantwoorden wegens mishandeling zijner kindereD Hij is derhalve nog niet op vrije voeten gesteld. Rosselot, die zulk een treurige rol heeft gespeeld in deze zaak, heeft na afloop van het procos [dadelijk Bour- ges verlaten. Men heeft niet kunnen ontdekken waarheen hij gereisd is, maar 't schynt zeker te zijn, dat hij de vlucht heeft genomen. Het ge rucht loopt, dat hij zal worden ver volgd wegens het afleggen van valsche getuigenis. Volgens do Figaro is hot mogelyk dat de markiezin op aandringen van hare kinderen de aanklacht tegen haar man zal intrekken. De markies had voor het andere proces, dat met zyn vrijspraak ein digde, bijna anderhalf jaar in pre ventieve hechtenis doorgebracht. Qeiasagd Nieuws, België heeft zijn zegels voor straf port vermeerderd en gewijzigd. In plaats van de groene en blauwe ze Uit Trans Taal. Een correspondent van het dis trict Ladybrand (O.V.S.) schrijft aan de Express o a. het volgende „Er beginnen zioh hoe langer hoe meer ook onderhandsche geruchten van ernstige verwikkelingen in Ba- sutoland te verspreiden. Zooals men hier vertelt, wil de Eogeleohe Re- geeriDg zekere gronden in Pondc- land onteigenen ter ontginning van edelgesteenten, goud, enz. Echter wii Lerothodi, het Basuto opperhoofd, niets van zulke zaken weten en moet verklaard hebben het liever op den sterksten man te laten afloopen, dan van zijn grond af te staan. Wie hem dat geducht respect voor den witten man ingeboezemd heeft, kan ik niet recht verstaan, aangezien hij tot dus ver den witte meer als zijn maat, dan wel als een persoon besobouwd had, voor wien hij te vreezen heeft, en vrees moet het immers wezen die hem laat besluiten om zyn landpalen dicht te houden tegen de menigte van delvers, die gevolgelyk heel zijn grondgebied zou overstroomen.l Te Krugersdorp wordt thans een nieuw groot blad, in de Nederland- sche taal gesteld, uitgegeven. Het eerste nummer van Ons Volk sohijntj veel te beloveD. Hoofdredacteur is de[ heer Eduard Bosmans uit Wolra- mensstad. De totale waarde van diamanten; uit de Kaap Kolonie vervoerd in 20' jaren is 80,000,000. Te Pretoria be3taan verscheidene; semi-publieke ondernemingen, zooa! de Verliohting8 maatschappij, de Wa- ol ik mij een geheel ander menschik was droef geestig en van illusies beroofd, eiken dag kwelde mij de verveling: welnu, ik begin nu w«.er te glimlachen en te hopen, dat liefelijke heldere zonnestralen mijne toekomst beschijnen. O, de liefde is werkelijk een tooverBtal 1" Hij ging voort met op deze wijze te spreken met een klank in zijne buigzame stem, die zonder tegenspraak bewee?, dat hij als declamator succes moest hebben. Verscheidene „jeunes premiers", toegejuicht in onze be3te schouwburgen, zouden die buigzaamheid in zijne stem en dien met zoo volmaakte beheersching ingehou den hartstocht hem benijd hebben. Hieruit blijkt al weer hoe de natuur hare gaven en gunsten zonder eenigen willekeur wegschenkt. Antonine bleef zwijgen; hare wangen geleken rijpe granaatappelen; zij durfde William niet meer aanzien, wiens oogen een magne tiseren glans uitstraalden. Zij verweet zich zelf eenigs- zine bare domheid, die haar deze plotselinge verkla ring had doen uitlokkenterzelfder tijd deed het haar genoegen eindelijk een van die plotselinge, romantische hartstochten op te wekken, die zij, sedert zij weduwe was gewordeD, zoo vurig verlangd had te zullen opwek ken. De sluwe schelm zag hare verwarring en zette zijn aanval tegen het hart van de jonge weduwe niet verder voort. Hij zorgde er echter wel voor haar duidelijk te doen blijken, hoe; kieech en netje3 hij daarmee han delde. „Veroorloof mij heden den naam nog niet te noemen van haar, voor wie ik mijn leven gaarne zou willen geven," zeide hij. „Dat vind ik goed," haastte Antonine zich stamelend lilt te spreken. „Do liefde is steeds beschroomd, en een innig minnend ha't aarzelt steeds zijn geheim te openbaren." „Ik prijs uwe kieschheid mijnheer." „Kan ik u trouwens wel iets mededeelen Hebt u het niet geraden wat u wil weten „Zeker, want wij zijn immers overeengekomen, dat ik een iee ben. Ik zeg u echter vooruit, dat ik niet nieuwsgierig ben." „Ik zal het u dus eens zelf moeten bekennen." „Ja later als men u zal liefhebben." „Men zal mij dan werkelijk liefnebben „U schijnt aan mijn macht te twijlelen," mompelde Antonine en deed alle moeite om te glimlachen. „Pardon ik stel vertrouwen in mevrouw de fee, en dank zij u, zal men mij liefhebben daar ben ik zeker van." „Stil, men kijkt en luistert naar ons," merkt mevrouw Louvet op en legde een vinger tegen haar mond. Het levendige gesprek tusschen William en Antonine begon werkelijk de aandaoht te trekken. Te midden van het feestgedruis en de luidruchtige vrooiijkheid hadden eenige gasten veelbeteekenende woordeu opge vangen, die zij herhaalden en men lachte ironisch over de vertrouwelijkheid, die zoo spoedig tusschen den knappen vreemdeling en de lieftallige weduwe was ontsproten. „De betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland schijnen zeer vriendschappelijk te zijn," werd er ge fluisterd. „De europeesche vrede is verzekerd en de zonen van Albion sluiten haastig een [verbond met de fransche nat e," werd weer iets verder gezegd. En verscheidene schertsende opmerkingen van dezen aard circuleerden heimelijk de tafel langs. Zij bereikten ook het oor van Maxime, die zich vroo- lijk makende over deze scherts, er ongetwijfeld ook zijn deel bij wilde voegen, toen een naam toevallig en voor de eerste maal uitgesproken, hem eensklaps deed ont stellen en zijne opgewektheid verdreef. _„A6hmij dear William. j9 kijkt wel gelukkig 1" zeide de oudste Larmor in zijn geradbraakte taal. „En ik begrijp zeer wel je geluk. Aöh yes[!" Een schaterend gelach volgde op deze opmerking. Alleen Maxime nam niet deel aan de algemeene hilariteit. „Williamdacht hij en verbleekte. Deze man heet WilliamZonderlinge overeenkomst Zijn gelaat stoad zoo somber, dat het zijne bruid opviel. „Wat scheelt er aan, Maxime?" vroeg zij hem. „Ben je niet wel „Ik wel ja," antwoordde hij en poogde de schaduw te verjagen, die op zijn voorhoofd zetelde. „Maar je bent zoo bleek, er schijnt iets te zijn, dat je hindert?" „Stel je gerust, lieve Canaille. Hoe zou ik op een dag als vandaag niet de gelukkigste man der wereld moeten zijn Een blik vol teederheid, waarin echter nog een zweem van bezorgdheid lag, was het antwoord van de Bchoone bruid. Het was Maxime gelukt zijn onrust te verheimelijken, maar zijn kwelling, al hield hij zo verborgen, was ei niet minder hevig door. „William 1" herhaalde hij bij zichzelf. „Waarom beef die man William? Hoe zonderling, hoe verwonderlijkI Van de duizönd engelscbe namen is er een die mij pijnlijk in de ooren klinkt en juist deze naam wordt in mijne onmiddellijke omgeving uitgesproken. Welk een bittere spot veroorlooft zich het noodlot dikwijls tot zeik in de kleinste voorvallen van het raenschelijk leven Dat is ongeloofelijk en onverklaarbaar!" Hij vervolgde steeds in zichzelf, maar met sombere vertoorndheid „Maar waarom zou ik mij om dien naam Williau bekommeren Heeten niet alle Eugelechen John, Ed ward of William? Hoe is het mogelijk dat ik mijzelf kwel over zulk een onbeteekenend feit? Het zou no« iets zijq|(wanneer het hier den familienaam gold! Een familienaam kan nog eenige beteekenis hebben maai een voornaam 1 Dezo alleenspraak werd plotseling afgebroken dooi eene eenvoudige vraag, die plotseling bij Maxime oprees „Maar wat is de familienaam van dien William Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2