Tweede Editie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. De stem van het geweten. 13e Jaargang Maandag 11 November 1895 No. 3792 HAARLEMS DAGBLAD Took Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 -maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.37i/2 J^V^BHvTEllSrTrËECT: Van 1—5 regels 50 G'ts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naai" plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Aflvertentiën worden aangenomen door onze Agc-nten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrang'ere G. L. BAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs Slbis Faubourg Montmartre. Agenten voor dit Blad in den omtrek rijn: Bloemendaal Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Santpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, ibij de Tol; HaarlemmermeerC. DOEKE3; Spdamdam, C. HARTENDORP Zandvoort, J. ZWEMMER; VelsenL. VENUS; IJmuidenJ. .T. TJADEN; BeverwijkH. JUNGERIE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen, EERSTE BLAD. Politiek Overzicht. Het heeft in Oostenrijk zeer de aandaoht getrokken dat keizer Frans lozef gebruik heeft gemaakt van zijn echt van vetowaar het gold de be- loeming van den antisemiet Lueger tot burgemeester van Weenen, welke jenoeming, zooals bekend is, niet door hem werd bekrachtigd. Het heeft ook een onderwerp van debat uitgemaakt in de Kamer, waar een foorstel werd ingediend om de re- jeering te nopen mede te deelen wat ie redenen waren van de weigering lies keizers. Dit voorstel vond geen gteun bij de duitsch-liberale partij en tie Polen. Na de interpellatie over deze quaes- tie, die plaats had bij monde van den heer Steinwerder, verklaarde graaf Badeni, de eerste minister, dat de regeering niet verplicht is rekenschap te geven van de beweegredenen, die de keizer mag hebben gehad om de rerkiezing van Lueger niet te be krachtigen. De keizer is daarvoor a'leen ver antwoordelijk. De regeeriDg achtte eohter de bekrachtiging der benoe ming onmogelijk, zonder dat tevens een waarborg wordt gegeven, dat het bestuur der hoofdstad onpartijdig zal worden gevoerd en niet onder den invloed zal komen van enkele drij- vers. Derhalve verzocht de minister den afgevaardigden het voorstel, om deze quaestie aan de orde te stellen, te verwerpen. Het debat eindigde met de goed keuring van de houding der regee- ring. Overeenkomstig den wensch L fan den minister-president werd met a 108 tegen 64 stemmen besloten het foorstel, om de quaestie-Lueger te oespreken, niet in behandeling te 1 aemen. De anti-semieten waren voorne- t nens, eene manifestatie te houden foor het Rijksdaggebouw. De politie lad daarvoor reeds maatregelen ge- aomen, maar er gebeurde niets. Men ferwacht, dat geen betoogiDgen zul- 6n worden gehouden voor Donder- lag, de dag, die voor de verkiezing tan den burgemeester is vastge steld. Door het Hongaarsche Huis van Ifgevaardigden is Vrgdag het ont- rerp op de vrijheid van godsdienst- lefening met de door het Magnaten- luis aangebrachte wijzigingen, goed gekeurd. Nu moet keizer Frans Jozef ït ontwerp nog bekrachtigen. De Times heeft uit Konstantinopel ernomen, dat de toestand aldaar door jet geheele diplomatieke corps als 'nboudbaar wordt beschouwd. Het enig antwoord op den vriendschap lijken, maar voor hem grievenden aad van al de gezanten is vernieli- ing van het hervormingsplan door e benoeming van een paar paleis eambten in de commissie van con trole. Er bestaat geen vreeB voor een fanatieke uitbarsting te Konstan tinopel tegen de christenen. Het ge vaar ligt in een geheel andere richting. De correspondent van de Standard te Konstantinopel heeft een onderhoud gehad met den nieuwen minister van buitenlandsche zaken, Tewfik pasja, die bitter er over klaagde, dat de Armeniërs door hun houding niet slechts de aangenomen hervormings plannen tegenwerken, maar ook aller- wege openlijk zich verzetten, hetgeen door den minister wordt toegeschre ven aan het woelen van het geheim genootschap Hintsjakdit heeft de onlusten te Bitlis, Trebizonde, Erze- roem en Konstantinopel aangestioht, vervolgens aan de muiters vuurwa penen en bommen verschaft. De mi nister loochende de juistheid van het gerucht dat Izzet Effendi door folte ringen is ter dood gebracht en dat Kjamil pasja in ballingschap zou zijn gezonden; deze had eenvoudig in last gekregen om naar Aleppo te gaan ten einde daar de orde te herstellen. Het blijkt, dat de sultan den hooge- priester verzocht had aan de moslems bekend te maken dat het afkondigen der beloofde grondwet in strgd zou geweest zgn met den Islammaar dat de hoogepriester geweigerd heeft dit te doen. Nog wordt als zeker gemeld, dat een Turksch bataljon, dat te Zeitóen was omsingeld door. de Armeniërs, ontzet werd door tien bataljons en dat deze 2800 geweren en 1200 re volvers buitmaakten. Men zegt dat een opstand is uitgebroken onder de Moentefik-Arabieren en dat er een bloedig gevecht is geleverd bij Basra. Te Weenen is het gerucht in om loop, dat de mogendheden zgn over eengekomen. om den Russen mach tiging te verleenen tot eene militaire bezetting van Armenië, indien het der Porte niet gelukt, spoedig de rustin deze provincie te herstellen. Dit zal wel niet meer zijn dan een gerucht. Immers het is niet zeer waarschijnlijk dat met het oog op den onderlingen:naijver der mogendheden, vooral tussohen Engeland en Rusland, I tot zulk een maatregel zou worden overgegaan. De transvaalsche regeering ligt al geruimen tijd overhoop met de engelsche naar aanleiding van het voornemen tot sluiting der drifts (doorwaadbare plaatsen) door eerst genoemde op haar gebied. Hiertegen heeft de engelsche regeering gepro testeerd op grond van het bekende tractaat, na den transvaalschen oor log tussohen Engeland en de Zuid- Afrikaansche republiek gesloten, waarbij Transvaal zich heeft verbon den, geen wgziging te brengen in haar betrekkingen tot andere staten, zonder goedkeuring der engelsche regeering. In hoever het sluiten der drifts valt onder de bepalingen van dit traotaat. moet nog blijken. De moeielijkheid is eohter opgelost daar president Kruger heeft verklaard dat hij het sluiten van de doorwaad bare plaatsen over de Vaal-rivier niet zal bekrachtigen, zonder dat koningin Victoria zich daarmede heeft veree- nigd. Uit Cuba komen de laatste dagen weinig belangrijke berichten meer. Dit komt in hoofdzaak omdat het seizoen beide partgen tot betrekkelijke rust noodzaakt. Toch laten de opstandelingen nog wel het een en ander van zich hooren. Naar luid van een telegram uit Havana aan de Madridscho Herald, trekken Maximo Gomez en Antonio Maceo ieder van hun kant aan het hoofd van een aanzienlijke troepen macht naar de streken waar de op stand nog geen vasten voet heeft verkregen. Het bericht voegt er bg dat de autoriteiten te Havana onge rust worden. Ook moeten de separatisten een trein aangehouden en verscheidene huizen en fabrieken in brand gesto ken hebben. Het muiteropperhoofd Rolop heeft in een manifest gedreigd, de boeren die zouden trachten in de provincie den oogst binnen te balen, te zullen laten doodschieten. Campos heeft gelast troepen te concentreeren, om de boeren te helpen. STADSKieüa eerste en tweede pagina. Riarlem, 9 November. Bg Kon. besluit is aan den heer Mr. W. Jager Gerlings majoor-c 'm- mandant der dienstdoende sohutterg alhier en aan den heer W. F. Roos dorp le luitenant Kwartiermeester bg die sohutterg, vergunning verleend om in hun eereteeken wegens eer vollen langdurigen werkelijken dienst het cijfer 15 te veranderen in 20. Bij koninkl. besluit is op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer A. E. J. M. Sinkel alhier als kapitein bg de d.d. Schutterij en zijn benoemd tot kapitein, de heer mr. H. Ph. 't Hooft en tot le luit. de heer P. H. Craandijk. Tevens is heteereteeken tot belooning van eervollen, langdurigen5werkelgken dienst bij de schutterij toegekend aan C. Fortgens, tamboer, alhier. Museum van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnijver heid zullen aanstaanden Zondag de beide tapijten vervaardigd in de I tapgtfabriek te Amersfoort naar ont-; werpen van den heer Colenbrander nog tentoongesteld zijn. Dezer dagen werd in de verzame- i ling afgietsels geplaatst dereproduc-! tie van het ivoren Relief uit de vijfde eeuw onzer jaartelling zich bevin dende in de Domsohat te Trier. Twee op een wagen zittende bis- sohoppen dragen het reliquienkastje waarin zioh vermoedelijk de heilige rok bevindt, die op feestelijke wijze in tegenwoordigheid eener talrgke menigte van de vroegere bewaarplaats naar de nieuw gebouwde kerk, de Domkerk te Trier, werd overgebracht. Daar ontvangt de H. Helena met het kruis in den arm, den optooht. Die hoogrelief is eene belangrijke bijdrage tot de kennis der omvatting en behandeling der religieuse beeld houwkunst uit bovengenoemd tijd perk. De3 Zondags is de toegang vrij. Naar men verneemt zal eerstdaags door het College van Commissarissen van het gemeentelijk muziekkorps en door het beBtuur der sociëteit „Ver- eeniging" gezamenlijk aan de inge zetenen eene inschrijvingslijst worden aangeboden ter deelneming aan vijf op nader te bepalen avonden te geven concerten door het volledig strijk orkest van het muziekkorps onder directie van den luitenant-kapelmeester C. P. W. Kriens, in de groote muziek zaal van gemelde sociëteit. De toegangsprijs voor alle vijt concerten zal zgn vijf gulden, waar voor de inteekenaar het recht van toegaDg verkrijgt, niet alleen voor ziohzelven, maar ook voor alle zgne dames huisgenooten. Ongetwijfeld zal door velen gaarne van deze schoone aanbieding worden gebruik gemaakt, waardoor men op bgzonder billijke wijze in de gele genheid wordt gesteld om het zoo gunstig bekende muziekkorps een financieelen steun te verleenen, dien het voor het behoud in de toekomst zoo hoogst noodig heeft. Tot onderwijzer aan de le Doops gezinde school is benoemd de heer E. A. v. Bilderbeek alhier. De firma J. :G. Sobiirmann, die eenige jaren geleden hare zaak in confectie en kleeding naar maat opende in de Kruisstraat, heeft thans aanleiding gevonden deze over te brengen naar een breeder en ruimer perceel in de Groote Boutstraat 2,jvlak over de Sociëteit „Trou moet Bly- oken". Het voorkomen van dezen winkel beantwoordde evenwel niet aan de hooge eischen, welke het publiek thans meent aan een modern winkel huis te mogen stellen. Vandaar dan ook, dat de firma Sohürmann de ge heele onderpui heeft vernieuwd. De transformatie is inderdaad verrassend. De eenvoudige gevel heeft plaats gemaakt voor eeu pui van «glas en metaal."' Twee groote spiegelruiten gunnen een blik op de beide ruime etalagekasten. Daarvoor verrijzen sierlijke gebronsde kolommen, die scherp afsteken bij het teakhout waarin de ruiten zgn gevat. Zeer wordt de aandaoht getrokken door de dubbele deur, die toegang geeft tot den winkel en die evenals de deur voor het bovenhuis, met welge slaagd kunstsmeedwerk is versierd. Boven eerstgenoemde deur ziet men zeer fraai beeldhouwerk, stijl Louis KV, van onzen stadgenoot L. Go- vaerts. Wat den winkel zeiven aangaat, hg beantwoordt aan de verwachting die het uitwendige doet koesteren. Hij is ruim, geschilderd in een kleur die het artikel, meest donkere stoffen, op het voordeelig8t doet uitkomen en is, een groote factor voor een winkel van dezen tijd, overvloedig verlicht met zeven liohten in elk der beide kasten en zeven in den winkel zeiven. Deze een en twintig lichten zijn ge plaatst door Kemman's glasgloeilicht- maatschappij te Amsterdam. Naar de magazijnen, die op de eerste verdieping zijn, zal wanneer zij gearriveerd is, een ijzeren wen teltrap toegang geven. Het zal den voorbijgangers aan genaam zgn, op dit punt van de Groote Houtstraat, in den laatsten tijd duister, daar de winkel gesloten was, het magazijn van den heer Sohür mann daar te zien. Hij van zgn kant zal zeker ook gaarne de voorbijgan gers bg zich zien. De firma Van Dijk en Miezerius voerden het werk uit, de firma Groet bezorgde hel schilderwerk. Het bekende magazijn van ohirur- gische en optische instrumenten enz. van den heer J. J. Weber, gevestigd in het perceel Koningstraat 10, is in een nieuw, fraai gewaad weer te voor- schg'n getreden. Heden avond wordt het heropend na eene belangrijke verbouwing te hebben ondergaan. Het debat in Prov. Staten over trekhonden. Het debat dat Vrijdagmiddag in de Statenvergadering gehouden werd naar aanleiding van de twee adres sen verzoekende afschaffing van 't gebruik van trekhonden of van be perkende bepalingen daartegen, dat debat werd door Jhr. Mr. J. IF. G. Boreel van Hogelanden geopend. Deze verklaarde zich met bet voor stel der Commissie dankbaar maar niet voldaan. Allerminst is het zgne bedoeling de neringdoenden in hun bedrijf te belemmeren, het ware te wen8chen dat wij allen er meer van overtuigd waren, dat het in hun be lang is hunne honden goed te be handelen. Die overtuiging ontbreekt bg veleD. In deze quaestie is er meer dan het bloot mishandelen van een hond. Er straalt uit de con clusie van de Commissie een zekere machteloosheid, tegenover toestanden die iedereen afkeurt. Zeer bevreemdt het spreker, dat de Commissie meent, dat n\en zioh hiermede bij den Rijks wetgever heeft te vervoegen, inte gendeel, men ia met dat adres bg de Staten aan 't reohte kantoor. De voorschriften, die van de Staten gelden niet het toemeten van straf bij overtredingen, maar het regelen van het gebruik van den weg. De grootte van den hond te bepa len zal altijd een moeielijke zaak zgn. Een kleine hond kan ook zeer wel trekken, wanneer maar niet de last te groot en to zwaar is. Hierop stelde spreker met 4 andere leden de in ons vorig Nr. vermelde verbeteringen voor. De heer Mr. G. A. van Hamel, rapporteur van de Commissie die op de adressen heeft geadviseerd, be toogde uitvoerig dat het hier wel degelijk een Rijkswet is waar adres santen tegen opkomen en tot welker verandering zg zich deshalve tot den Rijkswetgever behooren te wenden. Men vraagt eohter liever praeciseering van den provinoialen wetgever, dat is gemakkelijker. Laten adressanten onbezoldigde rgksveldwaohters aan stellen of cursussen voor politie- agentsn opriohten. Met de bestaande bepalingen in het wetboek van Straf recht tegen het mishandelen van Dieren zgn adressanten misschien daarom niet tevreden, omdat zij die niet behoorlijk hebben geprobeerd. Het zitten op de hondenkarren wil de Commissie niet verbieden en dr.ar zullen de voorstellers ook geen be zwaar tegen hebben, als de last maar niet te groot is. De heer Mr. J. C. de Vries betoogt dat het wel bg prov. verordening geregeld kan worden, wanneer men de zaak beschouwt niet als het tegen gaan vanj dierenmishandeling, maar als bevordering van de veiligheid op de wegen, omdat een hondekar waar de bestuurder niet op zit, maar naast loopt en een bondekar, die niet te zwaar beladen is, veel vlugger kunnen uitwijken. Ook de heer Mr. Armand Sassen was het juridisoh met Mr. van Hamel niet eens. De heer J. Goninck Westen berg verdedigde het voorstel der vijf heeren door te wgzen op de stuitende behandeling van de trekhonden, welke iedereen die bg den weg gaat, dage lijks kan waarnemen. Als alleen maar het zitten op den wagen kon worden verboden, zou reeds veel gewonnen zgn. De heer Mr. J. E. Henny was van een andere meening en meende, dat adressanten den toestand sohromelgk overdrijven. Ook hij betoogde dat bij den Rgkswefgever deze zaak moet worden ter sprake gebracht. Voorts wees hij op, naar zijn zeggen, be staande tegenspraak tusschen dit en vorige adressen. De heer Jhr. Mr. J. IF. h. Rutgers van Rozenburg doet opmerken, dat het voorstel van de vgf heeren niet meer gepreciseerd is dan de rijkswet. Hoe moeten Ged. Staten de formule vinden vau de evenredigheid tusschen den trekhond en den te trekken last. Nadat de heer Boreel de verschil lende geopperde bezwaren had be antwoord, kwam de heer H. J. Calkoen burgemeester van Edam, op tegen de bewering van den vorigen spreker, als zouden juist in de Beemster en in de Purmer vele gevallen van hon denmishandeling voorkomen. Spre ker voegde er bij, dat wanneer het zitten op de kar verboden werdtal van arme neringdoen den in den omtrek van zijn ge meente, die midden in den nacht een eind ver rgden om met het verkoopen van visoh een schamel stukje brood te verdienen, belangrijk zouden wor den benadeeld. Hierna werd het voorstel der vijf le den in stemminggebracht en.zooals wij gisteren mededeelen, met 10 tegen 46 stemmen verworpen. In weerwil daarvan mogen de tegen standers van dierenmishandeling te vreden zijn. Werd verleden jaar door slechts een van de leden een oppositie gevoerd, die bovendien de zaak in een belachelijk daglicht trachtte te stellen, dezen keer is zg met ernst behandeld en heeft een bekwaam man als professor Van Hamel zich de moeite gegeven, haar behoorlijk te bestudeeren. Al komen zgne mee ningen den adressanten ook onjuist voor, zij hebben toch dit gewonnen, dat Ged. Staten na zullen gaan in hoeverre bepalingen te maken zijn, die de minimale afmeting van den hond vaststellen, welke voor trekhond mag worden gebruikt. De quaestie komt dus het volgend jaar weer ter tafel. De heer W. A. J. van de Kamp is in cassatie gekomen van een in Naar het fransch van ETIENNE EN AU LT. HOOFDSTUK VI. P Inderdaad, die naam was hem onbekend hoe had hij ien kunnen weten? Mevrouw Louvet had er niet naar ivraagd en toen zij de twee valsche Engelsohenvoor- ielde had zg hen slechts aangeduid met de naam hare pders. Dit woord was voor Bamalec voldoende ge- eest om hen gastvrij te ontvangen. Deze handelwijze inmerkte zich door eene natuurlijke kieschheid, zoodat jaxime er niet aan dacht ze af te keuren. Maar, hoe- er hij ook geneigd was te erkennen dat men aldus >ed had gehandeld, trachtte hij te vergeefs zgn nieuwe trust te verjagen en ondanks alles herhaalde hij chtjes voor rich j»Wie kan mg hier zeggen hoe die William heet?" iij keek om rich heen alsof hg iemand zocht, die hem uit deze verlegenheid kon redden. Zijk blik vestigde zich ten slotte op William en plotseling schoot hem een denkbeeld te binnen. „Wat drommel!" bedacht hij, „hijzelf zal mij spoedig doen weten hoe hij heet wanneer hij het contract on derteekent." Op dat oogenblik stond Bamalec van tafel op en werd daarbij door bijna alle gasten gevolgd. Sommigen verspreidden zich in den tuin, anderen snelden verder naar buiteD, de heuvels op om hunne brandende slapen te verfrisschen in het weldadig briesje, bezwangerd met prikkelende, aangename geuren. Vergezeld slechts doord en notaris en een paar anderen begaven mevrouw Louvet, Richard en William zich naar de salon. De notaris reikte eerst de pen over aan de jonge weduwe die haar handteekening onder het contract plaatste. Vervolgens was het de beurt van den oudsten der beide avonturiers, die toekende Richard Gibson. Ten slotte nam de jonge bandiet de pen op en schreef in kloeke letters den naam William Maxwell. Door een koortsachtige nieuwsgierigheid aan gegrepen boog Maxime zich over het papier met de handteekeningen,, waarna ..hij zich weer verhief en een gesmoorden kreet deed hooren. „Waarom ben je zoo ontroerd Maxime 1" riepCamille uit en snelde op hem toe. „Wat beteekent dat?" vroeg Bamalec verbaasd. Maxime antwoordde niet maar wee» met tril lende vingers op de laatste handteekening op het con tract en riep uit met gesmoorde stem „Bent u William Maxwell „Maar zeer zeker," antwoordde de jonge booswicht een weinig verbaasd. «William Maxwell, de zoon van James Maxwell, die in de Theems verdronken is?" „Juist. Ik alleen ben gered bij deze verschrikkelijke ramp, waarbij mijn vader, moeder en zuster omkwamen." „Ja, ja, dat is het." „Waarom ondervraagt n mij hierover, mijnheer?" vroeg William vol spanning. „Aöh 1 yes, waarom u stelt vragen aan hem zoo zonderling? vertel ons dadelijk mósieur voegde Richard er bij. Deze was niet minder verbaasd dan zgn broeder. Zijne verwondering was evenwel met een vage onrust vermengd. „U zult dadelijk de beweegreden van al mijn vragen weten, heeren," antwoordde Maxime. „Sta mij toe, dat ik er nog eenige tot n richt." „Ik luister mijnheer." „En ik luister u ook, perfectly, very well." „Mag ik weten waarom u hier in het land zijt?" „Wij gaan naar het kasteel Stangala om een zekeren mijnheer Jean Tréhouart op te zoeken." Maxime huiverde. „Jean Tréhouart is dood,"1 zeide Bamaleo, wien dit ge sprek begon te vervelen. „Dood !u zeide William, die onwillekeurig ontroerde bij de gedachte aan de te verwachten erfenis. „Dood 1" herhaalde Richard. „A5hde arme, goede man 1". „Maar dan heeft hg een testament te mijne gunste nagelaten," merkte William op. „Hii heeft in het geheel veen testament nagelaten." antwoordde Bamalec en Maxime Tréhouart, zijn neefj en die mgn schoonzoon wordt, is de erfgenaam. De twee schelmen keken elkaar aan met een blik vol teleurstelling. „Dat is zonderling!" antwoordde de jongste beslist, „men had mij toch verzekerd, dat de grijsaard mij tot zijn eenigen erfgenaam zou benoemen!" „Wie heeft u zoo kunnen misleiden?" vroeg Bama lec op spottenden toon. „Een man, die bij dien mijnheer Tréhouart in dienst was, zijn factotum, Philip Kerven." „Phüip Kerven riep Maxime heftig ontroerd uit. „ZekerHij is in Londen geweest en is mij zelf komen mededeelen, dat ik de erfgenaam van zijn mee3ter zou worden en ik mij naar Stangala moest begeven." „Wat! kende hij u? Wist hij dat u bestondt?" „Zeker." „Dat is zonderling, want hij heeft mij zelf gezegd tevergeefs in Londen naar William Maxwell te hebben gezochthij maakte er uit op, dat de jonge man niet meer bestond." „Aöhde schelm 1 waar is hij Ik heb lust af te snijden zijn tong met een mee." „Hij is het land uit." „Des te erger," zeide William, op een toon vol inge houden woede. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1