Tweede Editie. AANPLAKBILJETTEN Voor onze Yenstars. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. De stem van liet geweten. 13e Jaargang Dinsdag 12 November 1895 No. 3793 HAABLEH'S DAGBLAD ALBOTsTlsrEEMIEllsrTS^E.ICrS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 „de omstreken en franco per post0.371/2 -AJD"V -tULLTETSTTIEUSr: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Mont mar! re. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Bloemendaal Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Santpoort; HeemstedeJ. LEUVEN, }bij de Tol; HaarlemmermeerC. DOEKES; ^'paarndam, C. HARTENDORP; Zandvoort, J. ZWEMMER; Velsen, L. VENUS; IJmuidenJ. J. TJADEN; Beverwijk, H. JUNGERIE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertenliën aan. BlLJGTTFiX voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Fee$tei||k> heden, Concoursen etc tian men Ier Stoomdrukkerij vai> dit Bied tot hoogst billijken pi,js laten drukken. Meuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur Uitgever J. C. PEEREBOOM. In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd De portretten van het nieuwe fransche ministerie. Het proces van den Markies van Nayve te Frankrijk. De Prins van Wales op den leef tijd van vier maanden. De nieuwe Lord Mayor van Londen en zijn beide sheriffs. De koetsier van den Lord Mayor van Londen in gala. De Hertog van Marlobrough en zijne Ibruid Miss Consuelo van der Bilt. (De vorige week te New-York ge huwd.) I Vier portretten van Holbein uit de collectie op Windsor-Castle. Een schip in de Noordzee op sleep touw genomen. Een groep koninklijke wielrijders te Kopenhagen. Een tram-ambulancewageD in Frank rijk, van buiten en van binnen ge zien. De terugkeerenden van de expedi tie van Madagaskar, in het ziekenhuis te Toulon. Japansohe Koelie's in Osaki na den oorlog. De troebelen in Ashanti, aan de Goudkust, Het bombardeeren van rooversche- pen in de Perzische golf. Majoor Lothaire in den Congo. Een Romeinsch zeespiegelgevecht (schilderij). Eene8ohilderij van Alma Tademaft. Brand in een oliepakhuis te Oud- Delfshaven. De haringvissoherij (4 afb.) 1. Ouderwetsche haringbuis, zei lende uit de haven te Viaardingen, laatst der vorige eeuw. 2. Nieuwmodel stalen sloep der Doggermaatscbappy. 3. Volledige bemanning ter beug vaart. 4 Gezicht op een gedeelte der Oost havenkade te Viaardingen, waar de haring wordt gelast en opgepakt, j Herfstlandschap, naar de schilderij van F. J. du Chattel. (Deze uit Eigen Haard Politieke platen en portretten. Officiëele Berichten. De Burgemeester van Haarlem, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het op denöen Nov. jl. exeoutoir verklaard herzieningskohier no. 9 op de p6r- soneele belasting der Gemeente, dienst 1S95 96, op hedeD aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldi gen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 9 Nov. 1895. De Burgemeester voornoemd BOREEL. Politiek Overzicht. Zaterdag heeft de parijsche beurs een paniek doorstaan, zoodat de staatsfondsen aanzienlijk daalden, welke paniek een gevolg i3 van de ongunstige stemming te Weenen, Berlijn en Londen, maar vooral van den onzekeren toestand door de woe lingen in Turkge. Een Reuter-telegram vermeldt dat de fransche minister van financiën, Doumer, met verschillende financiers een onderhoud heeft gehad, dat tot resultaat had, dat besloten werd heden eene conferentie te houden door de vertegenwoordigers der groote kre dietinstellingen, tot het zoeken naar middelen, die kunnen strekken om aan de parijsohe beurs weer haar gewone voorkomen te verschaffen. Ter gelegenheid van de oificieele installatie van den nieuwen lord-ma- jor van Londen, welke gevolgd werd door een banket in de Guildhall heeft de engelsohe premier eene rede uitgesproken en daarin de oo3tersche quaestie aangeroerd en de geruchten die onlangs geloopen hebben over plannen van Rusland ten opzichte van Port Arthur. Lord Salisbury ver klaarde, dat Engeland elke mede dinging hetzij in den oorlog hetzy in den handel met gerustheid kan aanvaarden, en met koelbloedigheid kan aanzien elke poging om het uit die vruchtbare streek uit te sluiten. De rede van den minister had een sterk vredelievend karakter. Hij ver klaarde met betrekking tot de Arme nische quaestie, dat het twijfelaohtïg is of de sultan bereid is om de maat regelen van hervorming in Armenië ten uitvoer te brengenen hg stelde intusschen het belangrijk feit in het licht dat alle mogendheden samen werken en gelijkelijk den Europee- sohen vrede wenschen te bewaren. Wanneer Turkije nalatig mocht zijn in het invoeren der hervormingen in j Armenië, dan zou het eenig gevolg dit zyn, dat het zijn zelfstandigheid! zou verliezen. Maar lord Salisbury geloofde, dat de mogendheden alle de noodzakelijkheid inzien om Tur kije te behouden, opdat een noodlottig Europeesch conflict worde vermeden. De telegrammen uit Turkije blijven zeer ongunstig luiden. Volgens den correspondent der 1 imes te Ronstan- tïnopel maakt bet nieuwe reactionaire kabinet een allerslechtsten indruk. Kjamii Pasja is ontslagen in e8n beleedigend iradó, waarin ook stond dat Kjaruil weigerde aan te blijven, hetgeen wel waar is, maar hij wei gerde aan te blijven, omdat bij onge zind was langer de onoprechtheid des sultans tegenover de mogendheden met zgn naam te dokken. Kjamii is wel degelijk naar Aleppo verbannen. De reactionaire Turksche partij zege praalt volkomen. De Daily News verneemt uit Kon- stantinopel dat de berichten uit Klein- Azië ontzettend zijn. Alleen in Diar- bekr zouden 5000 mensohen gedood zgn. Een door de Politisohe Correspon- denz uit Rome ontvangen telegram zegt dat de toestand in Turkije ern stige verwikkelingen niet doet vree- zeu, omdat jde mogendheden vrede lievende bedoelingen hebben. De tij ding, dat Engeland afzonderlijk met Italië handelend zal optreden, is lou ter als een veronderstelling te be schouwen. De tgdingen betreffende het ont zetten van het garnizoen te Zeitóen sohgnen voorbarig te zijn geweest. Er was order gegeven om maatrege len tot onderdrukking van den op stand te Tandjah Marasj te nemen en die behoedzaam uit te voeren. De grootvizier heeft een brief aan de gouverneurs gezonden, waarin de besliste noodzakelijkheid betoogd wordt om een inmenging van de be volking bij de onderdrukking der ongeregeldheden te voorbomendit is uitsluitend de taak van de burger lijke en militaire autoriteiten. De g.uverneurs zullen voor zulk een inmenging verantwoordelijk worden gesteld en met gestrengheid gestraft worden. Ook de fransoho ministerraad heeft Zaterdag den toestand in het turksche rijk besproken. Het bleek dat er een algemeene eenstemmigheid is onder de mogendheden betreffende de houding die ten opzichte van de gebeurtenissen in Armenië moet worden aangenomen. Op voorstel van den minister van marine heeft de Kabinetsraad beslo ten, dat de jaarlijksohe reis in de Levant van een divisie van het Mid- dellandsche-Zee-eskader met een maand zal vervroegd worden, naar aanleiding van hetgeen in Turkge gebeurt. Ten gevolge van dit besluit zal onmiddellijk een divisie vertrekken om haar tocht te volbrengen. De laatste beriobten over de ver moedelijke houding van de mogend heden tegenover Turkije komen uit Rome en luiden dat het beweren dat eene internationale oonferentie zal worden belegd tot regeling van den toestand in Turkge. Niettemin is eene vloten-demonstratie zeer goed moge lijk. Volgens de Tribuna moeten reeds twee oorlogsschepen gereed zgn om naar Konstantinopel te vertrekken. De toestand in Abessynië is niet zeer gunstig volgens de laatste be- j richten. De houding van den Negus en de derwisjen tegenover de ita- liaansohe troepen moet zeer dreigend 'zijn. Uit Havana word aan de Heraldo gemeld, dat de benden insurgents^ nit de provincie Havana verdwenen zgn, maar dat de opstand in de pro vincie Matanzas daarentegen veld wint. De taktiek der opstandelingen is, de Spaansche troepen af te matten en een gevecht te vermijden aan een colonne van kolonel Molina is het eohter gelukt, met den vijand slaags te raken. Er ontstond een ge vecht, waaraan eerst de invallende duisternis een einde maakte; de op standelingen lieten 30 dooden en 50 gewonden op het slagveld achter, terwijl het verlies aan Spaansche zijde veel geringer was. Maximo Gomez, de hoodaanvoerder heeft aan al de bendehoofden een circulaire gericht, waarin hij hun ge last de eigendommen te verwoesten van alle bewoners die weigeren schatting te betalen aan de opstande lingen. De mulat Maceo eischt enor me schatting van de landbouwers, onder bedreiging anders hunne aan plantingen van suikerriet te vernielen. Te Madrid verzekert men, dat naarsobalk Campos de operatiën met kraoht zal beginnen na aankomst van het derde legerkorps, dat 22 dezer soheep gaat. De Spaansche kolonie te New-York heeft aan de Spaansche regeering een kruiser ten gesohenke gegeven. De Amerikaansche senator Morgan zal in het congres voorf^M^n, de Cubaansche opstandelingen/Als oor logvoerende partij te erkennen. De Mercury heeft tijding van mui terg onder de Chineeaohe soldaten in Kioekiang. Zij weigeren de wape nen neer te leggen en laohen om de mandarijnen, die machteloos staan. De toestand is ernstig. De bevolking is radeloos. De vreemdelingen zgn gewapend en op alles voorbereid. STADSNIEUWS eerstetweede en derde pagina Haarlem, 11 November. Stukkaa van don Raad. Voorstel van B. en W. om goed te keuren een huuroverdraoht van ge meentegrond in den Hout door D. van Staveren aan W. Berkemeier. Adres van den heer H. Fokker om aan den Raad van Beheer van het BroDgebouw te gelasten, een „ververBchingstent" die inhetFrede- rikspark is gebouwd, te doen oprui men of te doeD veranderen in een „Laube". Adressant betoogt dat deze tent daar niet mooht worden gebouwd en dat zij den omwonenden het uit zicht beneemt. B. en W. brengen in herinnering, dat vergunning is verleend tot het bouwen van twee „Lauben", d. w. z. overdekte zitplaatsen, zoodat zij mee- nen dat er geen termen zijn om aan 't verzoek van adressant gevolg te geven. B. en W. deelen mede, dat zij inzake het adres van de firma J. J. Beijnes, tot aankoop van grond aan het Stationsplein, met adressanten nader hebben overlegd. Op voorstel van een der Raads leden werd deze zaak opnieuw in handen van B. en W. gesteld met uitnoodiging alsnog in overleg te treden met de firma Beijnes, omtrent het aangaan eener andere overeen komst dan koop, zoodanig dat de grond wederom liefst om niet, in eigendom aan de gemeente kan te- rugkeeren. B. en W. deelen mede daarin niet te zgn geslaagdde firma Beynes evenwel deelt aan den Raad mede dat zij na overleg met Heeren Bur gemeester en Wethouders, de eer heeft aan de vergadering voor te stellen, om aan dezen verkoop de navolgende voorwaarde te verbinden: „dat wanneer ten eeniger tijd deze verkochte strook grond niet meer gebruikt mocht worden tot vergroo ting van het gebouw der thans be staande rijtutgfabriek, de gemeente Haarlem, zonder betaling van kosten, weder eigenaar zal worden van be doelde strook grond." Schouwbnrg-Mad. Segond Weber. De beroemde tragédienne madame SegODd Weber van de Comédie Fran- paiss gaf Zaterdagavond in onzen Schouwburg eene voorstelling. Zij had daarvoor „Les Jacobites" geko zen, het bekende drama van Coppé waarvan de heer W. C. Goteling Vinnis eene vertaling heeft gegeven onder den titel Karei Eduard van Sohotland. Mevrouw Segond had natuurlyk de rol van Marie, die de belangrijkste is van het geheele stuk. Welk een kunstenares zij is, heeft men daarbij weer kunnen opmerken. Er zat vuur in de manier waarop zij den Prins in het tweede bedrijf de bekende boodsohap komt breDgen en welke actrice anders dan een fransche, zou zulk een ongeloofelijke tongsnelheid kunnen verkrijgener zat echte, diepe droefheid in den monoloog waarmee zij ziohzelve voor houdt, dat Karei Eduard haar niet bemint. Zoo was ook het derde be drijf, waarin ze om den Prins te redden, zichzelve van eerloosheid be schuldigt, een juweeltje van artistieke tooneelspelkunst. De groote kunstenares werd goed gesecondeerd. De drie voornaamste rollen na de hare, die van den Prins, van Angus en van lady Dora Fingall, hadden vertolkers dien het niet aan talent ontbrak, zooals anders zoovaak gebeurt in fransohe gezelschappen met een „ster". DeB te meer was het te betreuren dat geen grooter publiek zioh had opgemaakt om van deze gelegenheid te genieten. In onzen tijd van talrijke openbare en meer intieme feesten en uitspanniDgeD, weet men nooit aan welken Bamenloop van omstandig heden dat wel liggen kan, maar in ieder geval hebben zij die wegbleven zich zeiven benadeeld en zullen ver standig doen, met a.s ZaterdagaAond de groote tragédienne te gaan zien in ,1e C:d" dat dan in onzen schouwburg ten tooneele zal worden gevoerd. Kunst na Arbeid. Zaterdagavond was een feestavond voor de leden van „Kunst na Arbeid". Deze typo- en lithographisohe ver eeniging gaf toen haar eerste uitvoe ring in dit seizoen in de sociëteit „de Kroon". De zaal was goed gevuld en de uitvoering slaagde naar wensch. Zang 6d voordraohten wisselden el kander op aangename wyze af, terwgl ten slotte een blijspel met zang in een bedrgf „Het bedrogen drietal" werd gegeven. De uitvoering werd geopend met het spelen van „Garde-Grenadier- marsoh". een bekend stuk van den oomponist Eilenberg, en .Sohauspiel- ouverture van G. Külow. Hierna zong het koor, onder directie van den heer W. J. van Tienen, „Omhoog* van G. A. Heinze. Het bleek, dat het koor onder bekwame leiding staat. Het volgend nummer van het pro gramma „Sterrennacht" en het „Ka pelletje" gezongen door het kwartet „Zanglust", legden getuigenis af van de bekwame krachten, die de vereeni ging onder hare leden telt. Beide liederen, met veel gevoel gezongen, verwierven luide toejuichingen. Nu weder werd door het koor ten gehoore gebracht: „Zondag op het meer" en „Sta Pal, mijn dierbaar Vaderland" en hier bleek het in zijn volle kracht te zijn. Met geestdrift werd inzonderheid het laatste lied waartoe de sohoone woor- Sta Pal, mijn dierbaar Vaderland 1 In last en leed, in storm en nood. Doe nog der vad'ren eed gestand Voor recht en vrijheid, zege of dood zich dan ook uitnemend leenden. Hierop werden we vergast op een komisch duet voor een heer en dame: „Wullera en Siene van Krabbendieke", dat natuurlijk den laohlust van allen opwekte en hun daardoor in eene aangename stemming bracht. Daarna zong het koor woder een lied en thans het welbekende „Vlag- gelied" van den volksdichter Dr. J. P. Heye, gecomponeerd door Joh. J. H. Verhulst, voor deze gelegenheid met orchestbegeleiding, bewerkt door den direoteur der vereeniging, den heer W. J. van Tienen. We hebben het „Vlaggelied" meermalen zonder orohestbegeleiding gehoord of met begeleiding van blaasinstrumenten, doch nimmer heeft het zulk een indruk op ons gemaakt en voorzeker op allen, die bet hoorden, als Zaterdag avond. Dezen keer werd het niet door blaasinstrumenten begeleid, maar voornamelijk door violen en piano. Het lied verwierf dan ook zulke luide I toejuiohingen, zoodat het nog eens 1 werd gezoDgen. j Vervolgens werd door den heer A. i M. Vrugt voorgedragen een komische 'scène, getiteld: „Varia op een oud j thema", waarin de liefdes-avonturen jvan een mosterdfabrikant in Frank- i rijk, Engeland, Duitschland en in ons 1 land beschreven werden. Den heer 1 A. M. Vrugt werd met eenige toepas selijke woorden een fraaie lauwer krans aangeboden, waarvoor hij dank zeide, belovende steeds te zullen voortgaan met zijne kraohten aan de vereeniging te wgden. Nadat nu èn het koor en het or kest een paar stukjes hadden doen hooren, brak de pauze aan. Na de pauze werd op verdienstelyke wgze opgevoerd „het bedrogen drietal", een blijspel in éen bedrgf door M. J. Gillissen, waarin S personen optra den. Naar het fransch van ETIENNE ENAULT. HOOFDSTUK VL p> „Ik heb al zijne diensten beloond," antwoordde Maxime, „en met de som, die ik hem gegeven heb is hij fortuin gaan trachten te maken in het goudland, Californië. „Aon! als dat land niet was zoo verafgelegen, ik zou er graag Heengaan mijn neet te wreken." William verzonk in gedachten. „Dus," zeide hij met moeite de hoop op de groote erfenis vaarwel zeggend, „mijnheer Jean Tréhouart is gestorven zonder een testament te hebben gemaakt?" „Waarom zou bij er een hebben moeten maken riep Bamalec uit. „Omdat begon de ander, die wat drittig begon te l worden. Na eene krachtige poging om zijne zelfoeheersching te bewaren, viel Maxime hem in de rede „Omdat, ik heb het u reeds gezegd mijnheer Ba malec en het is mijn plicht het hier te herhalen, mijn oom het plan had eene oude schuld van dankbaar heid te voldoenin verband daarmee wilde hij zijne nalatenschap vermaken aan William M'Xwell, den zoon van zijn vroegeren weldoener." „Zoo is het," zeide William. „Aóhdat is wel waarschijnlijk," zeide Richard. Geen van beiden trachtte de fout in Moxime's ver moeden te wijzigen. Zij zagen er stellig hun voordeel niet in te vertellen wat Philip Kerven hun had mee gedeeld, namelijk, dat het hier geen daad van dankbaar heid gold, maar van eene boetedoening. Vertrouwd als zij waren met de misdaad, hechtten zij slechts eene mid delmatige waarde aan een diefstal, die bovendien door dat hij zoo lang geleden was gepleegd, verjaard was. „Dat mijnheer Tié'aouart zijn besluit niet ten uitvoer heeft gebracht," vervolgde Maxime stamelend, „komt omdat „Omdat de dood het hem belet heeft," voltooide Ba malec. „Welnu, dat is eenmaal zoo. Wat is het gevolg er van. Wel drommels, het gevolg is, dat gg van uw oom erft en niemand uwe rechten kan betwisten." „Inderdaad niemand," verklaarde de notaris beslist. „Door het ontbreken van een onmiddellijken erfge naam en van alle testamentaire beschikkingen, is mijn heer Maxime de wettige erfgenaam van de nalatenschap, als zijnde de naaste bloedverwant van den overledene in de mannelijke linie. Niemand zal geneigd zijn zijne stem daartegen te verheffen. De wet spreekt hierin beslissend". „Het geweten moet luider spreken dan |de wet," zeide eene zachte, ernstige stem, „want het geweten is de wet van God." Deze onverwachte woorden brsohten eene bizondere ontroering teweeg bij de aanwezige personen. Bamalec en Maxime Eohenen er vooral door te zijn getroffen. Beiden beefden, de een van toorn de ander van bijge- loovige vrees. „Wat beteekent dat vroeg eerstgenoemde aan zijne dochter, want deze was het, die zulke plechtige woor den had gesproken. „Dat beteekent vader, dat de laatste wil van een doode heilig is. Of die op papier staat of niet, als een man van eer dien kent dan moet hij dien eerbiedigen, zelfs ten koste van zijn eigen dierbaarste wenschen." „Ben je krankzinnig Camille? Wat, jij zoudt willen dat Maxime de erfenis van zijn oom aan een vreemde ling schonk Camille antwoordde niet maar keerde zich tot haar verloofde, wiens bleek en verwrongen gelaat de ontroering van een innerlijken strijd weerspiegelde een strijd tus8chen de gedachte aan eene boetedoening en de vrees voor een breuk met Bamalec. „Je hebt erkend," zeide zij, „dat mijnheer Ti é'iouart zijn geheele fortuin aan mijnheer William Maxwell wilde vermaken. Erken je dat nog?" „Ja mompelde hij. „Waarom aarzel je dan te verklaren dat je bereid bent van dat fortuin afstand te doen?" „Omdat ik bang ben jou daardoor te verliezen, Ca mille je voor altijd te verliezen." „Doe wat je plicht ia Maxime; ik zal den mijne doen. Geef gehoor aan de stem van je geweten, dan zal i k die v.m mijn hart volgen." Bama'ec greep met kracht den arm van zijne dochter vast en kneep dien pijnlijk zamentusschen zijne kramp achtige vingers. „Ongelukkige, zwijg!" riep hij uit. „Ik heb gemeend te spreken volgens de hoogste rechtvaardigheid en de eeuwige waarheid. Vergeef het mij vader, als ik u mishaagd heb." „Ga heen 1 Ga heen 1" zeide de grijsaard knarsetan dend en stootte haar met woede van zich af. „Wat u betreft M-xime", vervolgde hij, „ik twijfel er niet aan of je zult over de woorden van dat dwaze kind je schou ders ophalen." Maxime was nog steeds in gedachten verzonken. De herinnering aan het verbrande testament sprak luider in hem dan Camille's stem en evenals zij spoorde de wroeging hem aan te vergoeden wat hij misdaan had. Echter eerst na langdurige aarzeling nam hij een be sluit. Hij wendde rich tot Bamalec en zeide „Uwe dochter heelt gelijk, ik zal haar gehoorzamen." Vervolgens wendde hij zich tot William. „Wanneer ik uwe identiteit heb vastgesteld mijnheer," vervolgde hij en deed zich geweld aan om kalm te schijnen, „dan zal ik u het fortuin van mijn oom Jean Tréhouart ter hand stellen." „Maar dat is prachtig gehandeld!" zeide William in eene opwelling van vreugde en bewondering. Aoh yeadat iB mooi, prachtig, kranig 1" riep Richard uit, die een oogenblik vergat zijne taal te verminken. „Mille tonnerresl" riep Bamalec uit, je zult nooit mijn schoonzoon worden, nooit!"

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1