Hiermede was de meer officieele byeenkomst geëindigd en ving een gezellig bal aan, waarvan het pro gramma een twaalftal nummers ver meldde. De uitvoering van „Kunst na Ar beid'' is goed geslaagd, zoodat de vereeniging met genoegen op dezen avond mag terugzien. Naar wij vernemen zal Dinsdag avond te 8 uur in „Weten en Wer ken," de heer Jao. Post van hier voor de leden van „Ned. en Oranje" alhier, eene rede houden over „de oorsprong en draagster van het gezag." De brug over de Nauernasche vaart is van wege de Maatschappij van den Zaanlandsohen Communicatieweg voor onbepaalden tijd gesloten daar de toestand van zoodanigen aard is, dat die gevaar zou kunnen geven voor het verkeer. In zake den vischafslag en de an dere onderneming van dien aard te IJmuiden, vernemen wij nader, dat, naar aanleiding van een ingediende klacht door den eigenaar van den af slag de justitie een onderzoek heeft begonnen. IJmuiden. Zaterdag had aan de werken bij de nieuwe sluis alhier weder een spoorwegongeval plaats. Op den lossteiger stond een ledige zandtrein toen, waarschijnlijk door verkeerden wisselstand een geladen trein op dat zelfde spoor kwam en op den eersten reed. waardoor een negental wagens gedeeltelijk vernield,van den'steigerin het kanaal terecht kwamen en desteiger zelf nogal sohade bekwam. Gelukkig liep het zonder persoonlijke onge lukken af. BINNENLAND, Eaagsclie Brieven. XLIV. Morgen begint in de T weede Kamer de eerste akte van het groot politiek tooneelspel, waarvan deze Regeering de auteur is. Zal het een drama zyn, met een tragisch einde, dan wel een blij-eindend tooneelspel In dit opzicht ware het gewaagd eenige voorspelling te doen. Ongetwijfeld zal bij de be handeling van de wet op het perso neel het verband met de kieswet een belangrijke rol spelen. Het hangt voor een groot deel van de tabellen der eerBte wet af hoe groot het aan tal kiezers zal zijn. En afgescheiden dus van de beteekenis der wet op het personeel als vruohtjvan financieelen arbeid zal de discussie daarover door de kieswet-politiek worden beheerscht. Waar nu do polities, de hoogere Staatkunde in het spel is. daar zal men wèl doen zioh op verrassingen voortebereiden. De politieke bühne heeft dit met de gewone gemeen, dat men de intrige dikwerf wel voor ziet, maar de ontknooping nog in het duister blijft tot in de laatste scène. Van het tooneel sprekende vind ik een welkome aanleiding iets te zeggen van het nieuwe stukje van Marcellus Emants „Onder Ons", dat te Rotter dam (bij Tivoli) en te Amsterdam (bij Cürispyn) in studie komt. De Haagsche Kunstkring had daarvan verleden jaar de primeur en nu hebben de leden van „Oefening kweekt Ken nis" er van genoten, dubbel genoten, omdat het werd opgevoerd door den acteur, zijn geestige echtgenoote en eenige vrienden. Onder Ons is een stukje leven, een tranche de vie in een akte. Wij wo nen in het gezin van Gerard Hursten- donck, gezeten burger, een dinétje bij ter eere van de verloving van de pachtcanon. jongste dochter met een officier. MenDat zal dus geld kosten, in den is aan t dessert en de oom, oud-j VOrm van vermindering der inkomsten, dominé, houdt een zalvende toast over! De quaestie is maar hoeveel. Mij de liefde, de eenheid in het gezin, de dunkt, dat 't wel een offer waard is, verdraagzaamheid, enz. enz. Intus- dat de gemeente, eigenaresse gewor- schen ziet het er met die liefde, een- den van het plein, waken kan tegen heid en verdraagzaamheid in 't gezin ontsiering. Hurstendonck in het geheel niet best Den Haag is in de laatste jaren, uit. - nieuwen zwager op voorbereidt, dat 't niet alles couleur de rose is Papa en mama zijn 't over de opvoeding der kinderen eigenlijk nooit eens ge weest, Oom een bemoei-al heeft zich ook in de huishoudelijke onaangenaamheden gemengd. En dientengevolge is de oudste zoon reeds het huis ontloopen, op avon tuur naar Amerika. De oudste dochter is gehuwd met een advocaat. Gelukkig Er schijnt twijfel, althans zij laat zich, in opge wonden toestand,oen woord tegenover moeder en zuster ontvallen er ontstaat een huilpartij, waarin ook het heerenpersoneel gemengd wordt. De philosoof wil er een einde aan maken en stelt „een spelletje ganzen bord" voor. Papa wil zioh niet mengen „tus- sehen man en vrouw". De advocaat meent, dat hij 't best thuis met zijn wjjfje, au fond een beste meid, kan uitveohten. Maar mama kan „haar kind niet zien mishandelen." Oom is er voor een soort familie raad te beleggen, dadelijk, doorhem gepresideerd. Hij foroeert de belee- digde echtgenoote te spreken en deze verklaart, dat haar man haar heeft beknord omdat ze niet zuinig huishoudt. Zou hij daartoe het recht niet hebben Partijen zyn verdeeld. De een kiest voor den man, de ander voor de vrouw. De j ongverloofden krijgen ruzie, 't eene woord haalt het andere uit. Oom gaat heen, verklarende nim mer te zullen wederkeeren. De verloofde vliegt weg zonder een blik voor zijn snikkend ineisji Mama verdwynt huilend. Het gehuwde paartje gaat thuis verder kibbelen. Papa blyft alleen met zyn zoon- wijsgeer, die hem de vraag stelt „Ware het nu niet beter, als we ganzenbord hadden gespeeld?" En de oude heer boos geworden, antwoordt „Wil ik jou eens wat zeggen? Jij hebt geen hart!" Daarmede eindigt het stukje, een kostelijk brok familiegekibbel, naar het leven afgekeken, naar mijn wijze van zien 't beste dat Emants .voor het tooneel schreef. Zeldzaam typig is hier geteekend, hoe de vrede in een gezin kan worden verstoord, als de leden elkaar niet trachten te be grijpen en eikaars kleine ieilen niet vergoelijken. Een gemeente is ook een gezin i hoe meer verdraagzaamheid er heerscht, hoe beter 't kan gaan. Men moet ter eere van den direc teur der maatschappij Zeebad Sohe- veningen zeggen, dat hij alles doet om met de gemeente op, goeden voet te blijven. Er is een geschil, waarvan ik vroe ger sprak. De M. Z. S. wil namelijk het haar in erfpacht gegeven plein aan de landzijde van hel Kurhaus, het ruime en fraaie plein dat elke bezoeker van Scheveningen kent, bebouwen, tot uitbreiding der établis sementen. Het gemeentebestuur, dat ditmaal eens de groote meerderheid der burgerij achter zich heeft, wil dat niet gedoogen. Nu is er volgens het contract, aanleiding tot een arbi trale uitspraak en die uitspraak kon wel eens ten nadeele der ge meente uitvallen. Nu komt de M. Z. S. meteenoon- ciliant voorstel. Zij wil aan de ge meente overdragen het erfpachtrecht op de open ruimte in quaestie, zij wil dan de beide oude vleugels van haar gebouwen tegen den grond gooien en langs dien weg naar uit breiding zoeken. Dat zal aanzienlijk kostbaarder zijn. Zonder nu afstand van eenig recht te doen, vraagt de M. Z. S. dat zij ia ruil zal krijgen gedeeltelijke ontheffing van den erf- internationale jury van de Wereld tentoonstelling van het hotel- en reis- wezen tot ridders in de orde van Oranje- Nassau N. Ie Grand, te Amsterdam, W. C. de Yos, te Haarlem, leden, en K. A. van der Weide, te Amsterdam, lid en penningmeeeter van het uitv. comité der tentoonstelling; H. N. Roepius, te Parijs, gemach tigde van bet uitvoerend comité der tentoonstelling voor Frankrijk; E. Breman, architect te Amster dam, bouwmeester van Oud-Holland H. Heimig van der Vegt, te Bus- sum, lid van de oommissie van by- stand. Tevens is bij kon. besluit benoemd tot ridder in de orde van Oranje' Nassau, met de zwaarden, A. N. J. Fabius, kapitein der artillerie, lid van de commissie van bijstand der Wereld tentoonstelling voor het hotel- en reiswezen, en voorzitter van de com missie van Oud Holland. Reeds werd gemeld, dat in de jongste vergadering van de kundige inspecteurs een ontwerp werd vastgesteld van een nieuwe wet op het geneeskundig staatstoezicht. Nader vernemen wij, dat dit ont werp de strekking heeft de geweste lijke geneeskundige raden af te schaf fen en in de plaats daarvan inspec teurs te benoemen. Voorts zou in plaatsen van boven de 15.000inwoners de gemeenteraad een gezondheids commissie instellen, terwijl bovendien nog van rykswege een centrale commissie benoemd zou worden. (Std.) De nieuwe mailboot Prins Hendrik der maatschappij „Zeeland" is Zater dagmiddag te 12 u. 15 naar Queens- boro vertrokken om den officieelen proeftocht te maken. De proeftocht bleek een volkomen gucoes te zijn voor het schip. Uit de pers. Varia. Dezer dagen werd in een der andere rubrieken van ons blad melding ge maakt van een adres aan den minister van justitie gezonden door het Hoofd bestuur van den Volksbond, inhou dende een verzoek om snel reoht. Het Weekbl. van burg. adm. sohrytt, dat adres besprekende „Wij bewonderen het optimisme, waarvan dit adres getuigt. Ons komt h6t hopeloos voor, dat aan dit zoo bij uitstek practisch punt de noodige aandacht zal worden gesohonken. Al wat het adres inhoudt, onderschrijven wij overigens ten volle. De wanhopige quasi-pleohtstatige langzaamheid waarmede ten onzent de strafrechter optreedt, ontneemt aan elke strafver volging den ernstigen indruk, dien men van haar mag eisohen.1 Kilometerboekje. Enkele reis. Arnhem—Zutfen f0.90(*) Arnhem—Nijm. „0 57 Amst.—Utrecht 1.08 Amst.Middelb. 6.78 Amst.—Leeuw. 6.54 Amst.—Maastr. 7.29 Gewone regeling. Heen en terug, f 1.80 n 1.14 2.16 13.55 13 08 14.58 Enkele reis f 1 50 0.95 1.80 S.50 7.25 9.— Dat hooren we, als de dames zich verwijderd hebben en de heeren san 't rooken zijn, van een der zonen, de philosoof in de familie, die er zijn In Haarlem heeft men verleden jaar ook reeds kennis kunnen maken met dit stukje, dat door de leden der Haarl. Kunstclub is opgevoerd. Red.) uit een aesthetisch oogpunt althans, al genoeg bedorven. H. A. GANUS Jr. Uit de „Staatscouiant." Bij kon. besluit zijn benoemd tot ridder in de orde van den Ne- derlandsohen Leeuw, jhr. mr. C. J. den Tex, te Amsterdam, voorzitter der Gelezen in een der bladen „Van roomsoh-katholieke zyde heeft men altijd groote belangstelling ge toond in oorlog en moord." „Zoo zegt R. v A. En wilt ge daar voor een bewijs Dat blad zal het u geven, waarde lezerziehier „Het blad dat het eerst een be- schrij ving kan geven van het Lombok- kruis is De Katholieke lllustratie\ Tegenover zulke overstelpende be wijzen hunner moordzucht kunnen de katholieken niet anders doen dan hun tranen drogen... van 't lachen 1" Do Eiiometerbuekjes. Iedereen heeft zeker met belang stelling kennis genomen, schrijft het Hbld., van den maatregel die op de Staatsspoorwegen en op de Ned. Cen- traalspoorwegen met ingang van 1 December zal worden ingevoerd: de instelling van kilomelerboekjes. Voor 30 gulden zal men 1000 kilometer kunnen reizen, hetgeen in 't algemeen eene aanzienlijke en welkome bespa ring beteekent voor het druk reizend publiek, en vermoedelijk ook voor de spoorwegmaatschappijen, wegens drukker gebruik, niet onvoordeelig zal wezen. „In 't algemeen" zeggen wij. Want de voorstelling zooals die aan het Utr. Dgbid. is verstrekt, is niet ge heel juist. Dit blykt uit de volgende voorbeelden, waarbij de prijzen voor eerste-klas-reizen in beschouwing zijn genomen. Zooals men uit het bovenstaande lijstje ziet en iedereen kan dit narekenen met behulp van een spoor wegboekje waarin jde afstanden zyn opgegeven zal de nieuwe instel ling in allen geval een zeer belang rijke prijsvermindering geven op de enkele reizen. Maar wat de reizen heen en terug betreft, strekt de verlaging zioh alleen uit tot de kleine trajecten. Op groote afstanden zal het wat voor- deeliger blyven een retourbiljet te nemen, dan gebruik te maken van het kilometerboekje. Na 1 Dec. zal men reizend op S.S. of N.C.S., wèl doen wanneer men le. op kleine trajecten nooit meer van retourbiljetten maar van het boekje gebruik maakt, op groote trajecten het boekje altyd gebruikt wanneer men öf niet terug denkt te reizen, ofte lang weg- blyft om een retourbiljet te kunnen gebruiken. Dat alles geldt echter slechts dan wanneer men alléén reist. Want natuurlijk kan uit de zeer royale be paling dat elk „vakje" in het boekje geldt voor „een of meer personen" een veel grooter voordeel worden getrokken dan het nadeelige prijs verschil tussoben de groote dubbele reizen. Voor het misbruik dat van die bepaling kan worden gemaakt, schijnt de directie der Staatsspoor wegen niet te vreezen. Voor handelsreizigers enz. zal het niet onbelangrijk zijn, de bovenstaande tarieven eens met hun abonnements prijzen te vergelijken. Want de kilometerprijs is, vol gens het boekje berekend, 3 cent. zoodat men ter vergelijking van de prijzen, bij het kilometerboekje het aantal kilometers met f 0.03 moet ver menigvuldigen. Eea Doolhof Maatschappij. Naar aanleiding van het succes aan den Doolhof op Oud-Holland te beurt gevallen, is te Amsterdam opgericht de naamlooze vennootsohap Dool hof-Maatschappij, met een kapitaal van f20.C00. De maatschappij zal verschillende Doolhoven in het bui tenland stichten vooral op tentoon stellingen. Verschillende overeenkom sten werden nu reeds getroffen, o. m. voor de tentoonstelling te Ber lijn in 1896. De heerB. J. Veldhuis, oprichter van den Doolhof op Oud- Holland, maakt deel uit van het bestuur. Eon schip gestrand. Het Engel8ch sohip Lady Ruthven, kapitein Jones, van Iquique met sal peter naar Hamburg, i3 bij Callants- oog gestrand. Sleepbooten en vletter- lieden verleenden assistentie. Het schip is door de equipage ver laten en met de sleepbooten te Nie- we iep aangebraoht. De landbouwer J. W. Nyenhuis te Retour f 2.10 Nieuwehorne had het ongeluk, terwijl 1 50 hij op het hooi bezig was met hooi- 2.70 spitten, naar beneden te vallen. Hy kwam op den harden vloer tereoht 12 50 en brak den nek. De terstond van 11.Gorrekyk ontboden geneesheer, die 13 25 ongeveer twee uren na den val aan kwam, kon sleohts den dood consta- teeren. De heer C. Soheltus Jzn., inleven wijnhandelaar te Amersfoort, heeft onder meer bij testament eene som van f 100,000 bestemd tot stichting van een Tehuis voor dames uit den deftigen stand en tevens aan deze stichting gelegateerd een heerenhuis met tuin, te Amersfoort aan den Soesterweg, benevens een stuk land. Lastige studenten. Men schrijft uit Leiden aan het Handelsblad Jaarlijks na den groentijd worden door de nieuw-studenten clubs ge vormd en deze worden op feestelijke wijze geïnaugureerd. Men eet en drinkt, ja drinkt vooral en rijdt dan met een wagen met muzikanten voorop door de stad en heeft veel pret. Men pas seert of bezoekt soms enkele instel lingen, waaronder de H. B. S. voor meisjes een der voornaamste mik punten schijnt te wezen. Ik heb wel eens gehoord, dat men dat vroeger deed en der dames een aardigheid offreerde, zoodat 't altijd bij een grap bleef. Maar die tijd schijnt voorbij, t Moet met den geest van den tijd mee. Losheid moet losbandigheid worden. Dat bleek Vrijdag toen bij het uitgaan der school op eenmaal zoo'n club, goed gewapend met stok ken, gewelddadig de H. B. sohool binnendrong, merkbaar onder de macht van Bachus, en daar een paniek teweegbracht. Geen wonder, dat als nu de aar digheid er af gaat, de politie er zich mee gaat bemoeien en gelijk Zaterdag op haar post is om zoo iets te voor komen. Men schrijft uit de Alblasserwaard In den laatsten tijd komt zekere „zwarte Anlje van onder de Lek" hier en daar godsdienstige samenkomsten houden, en tal van eenvoudige zielen en zieltjes weet zij te winnen. Nu gebeurde het de vorige week, dat de ruim 30 jarige vrouw van G. de K. te Molenaarsgraaf ziek werd, maar manlief had van Autje geleerd, dat zoowel lichamelijke als geestelijke ziekten slechts door bovenaardtche macht konden genezen worden, en bij wilde daarom ook niet, dat een dokter, naar wien de zieke vurig uit zag, haar zou behandelen.Medelijdende buurvrouwen stel len echter den dok ter van het verlangen op de hoogte en deze ging de zieke Zondag bezoe ken. Hij weid d >or De K. ontvangen met den welkomstgroet„Zoo, Sab le ithschender". Toch liet hij toe, dat zijne vrouw onderzocht werd, maar toen de geneesmiddelen kwamen, xei De K.„tot hiertoe en niet verder," f nu de zieke al bad of smeekte de geneesmiddelen te mogen innemen, de man was niet te vermurwen. De vader der vrouw, wien het welzijn van zijn kind meer ter harte ging dan de godsdienstige denkbeelden van zijn schoonzoon, trok er den volgen den dag op af en met behulp van eenige buurvrouwen werd de zieke uit haar huis gehaald en bij de buren te bed gebracht. De K. stond buiten en gaf zijn hart lucht in tale Kama is. Eene groote menschenmast a had zich van lieverlede verzameld en de opge wondenheid nam zoo zeer toe, dat de tusschenkomBt der politie noodigwas om den man te beschermen. Te Arcen, bij de Duitsche grenzen, zijn Vrijdagnaoht aangehouden 2 vraohtwagens, elk beladen met 800 kilo suiker. Die goederen zijn door de rijksambtenaren benaderd. Sport en Wedstrijden. Kolfwed&trijd. Gedurende de maand Oetober werd van wege de Sociëteit Ons Genoegen te Krommenie een nationale kolf- wedstrijd gehouden, waaraan 70 lief hebbers uit verschillende streken des lands deelnamen. Deze wedstrijd onderscheidde zich van gewone kolf- partijen doordat ieder speler op een daartoe vastgestelden dag 10 seriën ieder van 5 slagen had te spelen. De prijswinners waren de heeren: J. G. van Eden, N. Niedorp, le prijs met 450 puntenA. Kist, Z. Scharwoude 2e prys, 437 p C. v. Calear, Koog a. d. Zaan, 3e prys, 434 p.; S. Everts, Oud-Karspel, 4e prijs, 43-3 p.J. Bronkhorst, Haarlem, (hoogste serie winner) 57 p. Het kampioenschap in het zaalrij den van den Alg. Ned. Wielr. Bond zal dezen winter niet te Amsterdam, maar te 's Gravenhage verreden worden. Letteren en Kunst Kea te Glasgow. De „Glasgow Society of Musicians" heeft Woensdag 11. ter eere van den nieuwen directeur van het Schots orkest te Glasgow, den heer een feestmaaltijd aangericht, wa ongeveer honderd personen aanzate De Nord-British Daily Mail ge< hiervan een uitvoerig verslag, wai aan het volgende is ontleend. Na een dronk op koningin Victoi richtte de voorzitter van de tafel, heer Julius Seligman, het woord den heer Kes om hem welkom heeten in zijn nieuwe omgevir Natuurlijk moest een kunstenaar i den vreemde, die den smaak van zi nieuw publiek niet kent en die zi orkest moet toespreken in een ta welke niet de zijne is, zioh in 1 begin zenuwachtig gevoelen en al z zelfvertrouwen en bekwaamheid aa wenden om zijn taak goed te vo brengen. Doch spr. hoopte, dat heer Kes zich spoedig mocht thu gevoelen. Wat zyn nieuwe vriende konden doen oin het hem aangenaai en gemakkelijk te maken, zoudi zij gaarne in het werk stollen (applaui Van de veertiende tot de zestient eeuw stonden de Nederlanders ai het hoofd van het muzikale leven Europa, lang voor de Italianen of Duitsohers er aan dachten zulk ec groote plaats in te nemen. Datzelfi Holland heefc thans te Glasgow dr uitnemende vertegenwoordigers ge vonden, die aan het hoofd staan va het muzikale leven in de stad. Tw< dezer kunstenaars, de heeren Sons Kosman, telt de Society met tro onder hare leden. Zy hebben zie door hun persoon en door hun wer de algemeene achting verworve (applaus). Den derden, den heer Kei riep spr. een hartelyk welkom tc (toejuichingen). De nieuwe directer ran het Schotsch orkest had tal va uitstekende voorgangers, maar te ooi deelen Inaar den roep, die van hei uitging, mocht men van hem vei wachten, dat hij zich een waardi opvolger zou toonen van hen, di met zoo groot succes den stok zwaa den aan het orkest ('oejuichingen Voor zeven jaren kwam de heer Ke aan het hoofd van de concerten va: het Amsterdamsch Concertgebouw welke door zijne bekwaamheid e zyn toewijding een graad van uitne mendheid hadden bereikt, die ni« alleen door landgenooten, maar oo door imuziekkenners van alle deele der aarde wordt gewaardeerd(applaus In Glasgow hoopte men, dat hij m< het uitstekend orkest, dat hem te dienste staat, zijn eigen record zi slaan (applaus). Lang leven en ve< succes in zijn nieuwe loopbaan wei den hem toegewenscht (applaus). De heer Kes .beantwoordde de spreker en betuigde zijn hartelijke dank voor de groote eer, die hem e. zijn echtgenoote ten deel viel doo de uitnoodiging lot een schittereni feest (applaus). Bij de vele feestelijk heden, in verband met zyn vertre uit Amsterdam, had spreker tal vai blijken van sympathie en erkentelijk^ heid ontvangen, maar hij moest er kennen, dat het feest van dezen-avoni eene bijzondere bekoring voor hen had. Deze bekoring lag in hetfeit, dat di musici te Glasgow, naar hem toe scheen, meer en beter samengingec dan in de steden op het vasteland! „Eendracht maakt maoht", dat schef nen zij niet te begrijpen en ofsohooi het hem speet het te moeten zeggen dit werpt een zeer ongunstig lichj over de vriendschappelijke verhouj dingen der musici op het vasteland Elk gaat min of meer zijn eigen weg! Harmonie wordt overal toegepast behalve in het dagelijksch lever) (gelach). Hier vond spr. het geheel anders. De eerste welkomstgroet ii Glasgow kwam van de kunstenaar! zelf. De een braoht den ander hartelijken groet en een opgeruim welkom. Dat beteekende, dat zij nii afgunslig of naijverig op elkandi waren. Zij waren allen dienaren va: éen kunst en ieder, die ernstig di muzikale kunst beoefende, was wel' kom (applaus). De Society, zeide spr.j had tot taak hem te introduceeren iu een stad, die den naam droeg var een der meest muzikale steden in hef Versenigd Koninkrijk en daarom nam hij zijn glas op en wenschte dat deze avond niet de laatste mocht zijn waarop men als collega's bijeen zoij komen. Gezamenlijk zou men werkeij en gezamenlijk zou men de vruohten van den arbeid en de vreugd de£ levens genieten (applaus). Nogmaals betuigde spr. zijn dank, ook uit naarq van zijn eohtgenoote en dronk op dei Glasgow Society of Musicians. En woedend verliet hij haastig de salon. „Hoop en werk, Maxime!" fluisterde Camille teeder. God zal onze liefde zegenen ter wille van je schoone daad." Maxime was in een somber gepeins verzonken. Ondanks alles had hij er berouw van zijn geluk te hebben verwoest of tenminste voor onbepaalden tijd van zich te hebben verdreven. ,.Jadacht hij, „ik gevoel dat mijne liefde mijn berouw beheerscht. Zal zulk eene gedwongen en droe vige boetedoening de gevolgen van mijne misdaad weg- wLechen. HOOFDSTUK VII. Daze dag, met levendigheid en vroolijkheid aangevangen eindige met somberheid en droefheid. Bamalec sloot zich in zijne kamer op, waar hij bijna eene beroerte kreeg van woede. Hij weigerde afscheid te nemen van zijne gastendezen gingen heen op verschillende wijze de zonderlinge gebeurtenis besprekende, die zoo onver wachts een huwelijk belette een dag vóór dat het gesloten zou worden. Sommigen bewonderden de buitengewone rechtschapenheid van Maxime, anderen beschouwden het als belachlijke „donquichotterie" en allen, zooals het dikwijs gebeurt bij degenen, die zich door den schijn laten misle den, bedrogen zich geheel in hunne waardeeriDg, omdat zij de geheime beweegreden niet kenden, die den verloofde van Camille tot zijne han delwijze had geleid. Na den hevige schok, dien hij had moeten doorstaan, voelde Maxime behoefte aan de eenzaamheid en rust. Toen hij op het punt stond „les Ravines" te verlaten, overhandigde William hem eene portefeuille, „Deze bevat al 'mijne papieren," zeide hij met fiere zekerheid; „u kunt ze onderzoeken of laten onderzoeken. Als u van oordeel zijt, dat u er nog meer noodighebt, dan zal ik mij haasten ze u te verschaffen." „Het is goed mijnheer," antwoordde Maxime op een toon van gedwongen beleefdheid, „ik zal u niette lang laten wachten op uwe erfenis. Het zal mij zooveel te gemakkelijker vallen die an u over te dragen, om dat ze voor het grootste deel bestaat uit schatkistbil jetten." „U zijt een edel mensch mijnheer, en ik kan slechts uwe edele handelwijze in deze verwachten. Reken op mijne innige erkentelijkheid en mijne geheele toewij- ding." A oh certainlywij zullen Hou jour8,] tiou jours u er kentelijk zijn, zeer dankbaar aan u, volmaakt gentle man voegde Richard er by, die met moeite zijn blijde ontroering kon verbergen. Maxime haastte zich, zich aan deze betuigingen van dankbaarheid te onttrekken, die slechts zijn toorn kon den prikkeien. Hij drukfe Camille en daarna Antcnine zuchtend de hand, waarna hij zich, na een koelen be leefden groet met de twee valeche Engelschen te hebben gewirseld, op weg begaf om naar Stangala terug te keeren. In de salon bleven slechts over Richard en zijn broeder, Camille en mevrouw Louvet. Gedurende eenige minuten heerschte er een algemeen stilzwijgen. Dit werd pijnlijk toen William het verbrak. Met zijn instinctmatig besef van welgemanierdheid maakte hij zijne veront schuldiging, dat hij onwillekenrig de ontstemming op „les Ravines" had teweeggebracht. „Het spijt mij werkelijk mejuffrouw," zeide hij tot Camille, „dat het toeval mij hierheen heeft gevoerd. Het is pijnlijk voor mij, dat mijne tegenwoordigheid het geluk, dat u wachtte, heeft verjaagd. Mag ik hopen, dat u mij daarvoor vergiffenis schenkt „Ik vergeef het u van harte gaarne mijnheer, want hoe pijnlijk ook de slag is, mij heden door het lot toe gebracht, ik zegen het toch, dat het mij gevrijwaard heeft voor een geluk, dat tegenover uwe rechten en den laatsten wil van een stervende stond." „O, mejuffrouw, u zijt een engel 1" „Aóh yes! u zijt geheel een ware engel." „Engelen vindt u in den hemel, mijne heeren," ant woordde Camille op ernstigen toon. En zij neeg om heen te gaan. William hield haar evenwel terug. „Nog éen woord als 't u blieft,'' zeide hij. „Na hetgeen hier gebeurd is, is het natuurlijk niet meer dan voeg zaam dat wij vanavond van u afscheid nemen. Aanvaard onze afscheidsgroeten mejuffrouw, en wees zoo goed mijnheer uw vader te bedanken voor zijne gastvrij heid." „Ik betwijfel het heeren, of u hier in den omtrek een geschikt nachtverblijf zoudt vinden. Blijft u tot mogen hier. Morgen gaat hier eene diligence voorbij, die u naar Morlaix en desnoods nog verder kan brengen als u dat wilt, want zij rijdt tot Roscolf." „Wij zijn gaarne bereid u te gehoorzamen mejuffrouw, tenminste als u ons verzekert, dat mijnheer B:imale< ons niet lastig zal vinden." Mijn vader gaat altijd vroegtijdig naar bed en staat ook vroeg op. Bij het aanbreken van den dag gaat hi zijne pachters opzoeken,'en keert eerst laat in den namid dag terug. Zooals u blijkt zal hij nauwelijks iets van uwe aanwezigheid bespeuren." „Die mededeeling beslist. Wij blijven dus hier tol, morgen. Ik waardeer het zeer," veerde William er bi. en keek Antonine met peinzenden blik aan, „nog eenige uren hier te kunnen blijven, waar ik heb gevonden—' Hij voleindigde niet en scheen verlegen. „Rijkdom?" vroeg de bekoorlijke weduwe schert send. „Neen, iets beters." „Wat dan mijnheer „Het geluk." Antonine kon zich niet vergissen wat betreft d- beteekenis hiervan. Haar gelaat werd rood en men za| dat hare ademhaling sneller ging. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2