bestond, dat "net tegenwoordig em-;sche het recht van parcours ten aan- geneigd waren hun schip fe verlaten placement achter het paleis vrij zou zien van de beide door ons uitgele- Nadat de reddingboot echter naar i*«-_ i1 u.i j-_u 1 verden verkregen. Op Belgisch grond- den wal was teruggekeerd, stak de gebied zullen zij nu door de Belgi- wind op en deze ging weldra tot een sche politie, op Fransoh grondgebied storm over. Het gestrande schip door de Fransche politie worden be- werkte hevig, zware zeëen sloegen geleid, om aan de Italiaajsche grens er overheen en toen het ook lek werd komen. Men beval toen het denk beeld aan om op dat vrijvallend terrein een gebouw te stichten voor die gemeentelijke bureaux, die in het Paleis geen ruimte zouden kunnen vinden. Zoo hield men dan toch alles bij elkaar Tot heden echter heeft bet denk beeld tot herstel van het Paleis in stadhuis niet veel sympathie gevon den ten stadhuize. Hebben wij wèl begrepen, dan bestond vooral j het bezwaar, dat niet geheel de ge meentelijkeadministratie in het Paleis onder dak zou zijn te brengeneen bezwaar dat, dunkt ons, niet over wegend kan worden geacht. Hoe dit zij, dat de raad, dat de burgemees ter van Amsterdam, voor het idéé zelt om den zetel van het stadsbe stuur weder over to brengen naar het gebouw op den Dam, geen geest drift zouden gevoelen, weigeren wij te golooven. In het feit, dat dit denkbeeld onze burgerij geen rust laat, dat het telkens en telkens weer de harten warm maakt, ligt iets on getwijfeld sympathieks. De Amster dammers zien in het gebouw op den Dam het symbool van hunner stede grootheid, een sprekend monument uit hunne roemrijke historie, en dat zij hun eigen Huis weer wenschen te doen betrekken door de vroed schap, die hen vertegenwoordigd^ schijnt ons een nobele aspiratie, eene die getuigt van het levendig besef van hetgeen men aan zijne eer, aan zijn afkomst is verschuldigd Uit eeue beschouwing van het plan in het Hbld. door den architect A. L van Gendt blijkt, dat volgens hem het Paleis voor stadhuis ook in verband met de eischen van het heden zeer wel kan worden inge richt; uit een opstel ia De Opmerker dat een geriefelijk paleis achter het Rijksmuseum niet meer behoeft te kosten dan een half millioon. Allicht zou de waarde der omliggende, aan de gemeente toebehcorende terreinen, door de plaatsing van net vorstelijk verblyf aldaar als pièce de milieu, zeer stijgen. Thans kost het moeite er koopers voor te vinden. Men ver- gete bovendien niet, dat althans een aanmerkelijk deel van de terreinen, waarop het thans in gebruis zijnde stadhuis gevestigd is, vrij zou vallen en van de hand gezet zou kunnen worden. Mocht het gevoelen van den heer Van Gondt niet juist bevonden worden, dat het paleis groot genoeg is om alle bureelen te bevatten, het toeval wil, dat B. en W. zeli het be ginsel, dat alle gemeentelijke buree len onder een dak vereenigd behoo- ren te zijn, reeds hebben losgelaten. Immers juist heden komt in den Raad oen voordracht aan de orde betreffende het stichten van een ge bouw voor de afdeeling Burgerlijke Standeen Bevolking op een van ons raadhuis tamelijk ver verwijderden afstand. De kosten zijn begroot op f 61,0001 Ea als er één afdeeling is, waarvan men het noodzakelijk zou achten dat zij in in het raadhuis zelf gevestigd blij we, dan zou het tooh juist de afdeeling Burgerlijke Stand en Bevolking zijn. Het ware, dunkt ons, zaak de be doelde voordracht te behandelen in verband met den zoo overtuigend ge bleken wensch der burgerij om het Pal8:s weder tot haar kapitool te zien in gebruik genomen. Dat het zou blijken om er geheel de gemeen telijke administratie bijeen te houden, kan geen bezwaar meer zijn. nu B. en door de Italiaansohe politie te worden overgenomen. N. R. Ct. De politie te Amsterdam heeft Maandagavond een inval gedaan in een lokaal in de Warmoesstraat, waar gelegenheid werd gegeven tot hazard spel. Tegen den houder werd proces verbaal opgemaakt, terwijl de hoofd rechercheur Bateltzioh Dinsdag nader met een onderzoek in deze zaak on ledig hield. Een grap? Door den aanhoudenden regen konden de werklieden, welke aan de fundeering van het nieuwe Postkan toor te Amsterdam werkzaam zijn, Maandag niet doorwerken. Zij gingen daarom te zamen naar een bierhuis op den N. Z. Voorburgwal bij de Sint Nicolaastraat, «m daar te wach ten of het weer ook nog zou opkla ren. Om den tijd te passeeren haalden ze toen de gevaarlijke aardigheid uit, om iemand „voor de mop1' op te hangen. Toen de gehangene reeds bont en blauw zag in 't gelaat, knoopte men hem los. Er moest echter de hulp van een geneeskundige inge roepen worden om den man weer op zijn verhaal te brengen. Tegen de hoofddaders is procesverbaal opge maakt wegens manslag. Vergiftiging In de gemeente Krommenie is een vreemde geschiedenis het onderwerp van de gesprekken. Een der notabele I ingezetenen heeft gepasseerden Dins-1 dag, den oen November, bg den bur gemeester als hulp-officier van justitie, een aanklacht ingediend tegen zgn vrouw, eene schrijfster van naam, dat zij pogingen zou hebben gedaan om hem te vergiftigen. Zij zou namelijk vergif hebben gedaan in het glaasji bitter, dat hij wou gebruiken. De burgemeester stelde een onder zoek in loco in en gaf de justitie te Haarlem van het geval kennis Woensdag bracht de gemeente-veld wachter Bal een kistje met flescbjes, waarin opgespaarde restantjes bier etc., naar Haarlem over. Donderdag kwamen de officier van justitie, Jhr. Mr. A J Rethaan Maoaré, de rechter commissaris Mr. W. A 't Hooft en de waarnemend griffier, Mr. A J. van Thiel, op het dorp en stelden een onderzoek in naar de zaak. Dat men het ond-rzoek zooveel mogelijk in stilte wilde doen geschieden, blijkt wel hieruit, dat de brigadier-majoor van de rgksveldwacht de justitie ver gezelde in politiek. Dat het een zeer oneenig huishou den was, wist men te Krommenie al lang. De vrouw heeft ongeveer een jaar met hare kinderen te Bussum gewoond,maar was sinds een maand of drie weer bij haar man te Kromme nie. Niet zelden drong dan ook het gerucht der huiselijke oneenigheid door tot de ooren der voorbijgangers op straat. De vrouw wordt dag en nacht in de woning afwisselend door water maakte, werd langer ver blijf aan boord noodlottig geoordeeld. ,De schepelingen maakten daarom huu verlangen kenbaar om te worden afgehaald en de kloeke vletterlieden aarzelden geen o genblik. Zg stuur den met hunne beide vletten door de branding en mochten er in slagen de 16 schipbreukelingen in vier toch ten behouden op de sleepboot Hercu' les over te brengen, die er mede naar Nieuwediep stoomden. Weinige uren na de redding werd het sobip op zijde geworpen en was het wrak geworden Zondagavond vond men te Roer mond in de nabijheid van den Wolfs kuil in het Roermondsche veld, ach ter de Kapellerlaan, de stukken van een lijk van een jongen man op de lgn van den Grand Central Beige. De heer Dahruen, opzichter bij deze spoorwegmaatschappij, kwam tot de ontdekkiüg hiervan, doordien hij iets verdachts tusschen de rails zag lig gen. Een onderzoek werd door hem en een paar werklieden ingesteld, waarvan het gevolg was, dat men een arm, een been en later ook een onderlijf met een been vond. Hoe m6n ook zocht het hoofd kon men ter plaatse niet vinden. Later ont ving men berioht van den stations chef van Meliok-Herkenbosoh dat hoofd en bovenlijf daar op den weg gevonden waren, zoodat dit tussohen het remblok schijnt te hebben vast geklemd gezeten. Uit een getuigsohrift, dat in den zak van het slachtoffer gevonden werd, bleek, dat bet de 17-jarige slachtersknecht P. Evers was, wiens vader op het Gebroek woonachtig is. Op welke wgze de verongelukte onder den trein gekomen is, is tot heden een geheim. De verschillende stukken van het lichaam zijn in een lijkkist verzameld en naar de begraafplaats overge bracht. Goad© hulp. Een jonge man van Zuidwending had in de Pekela eene boerenplaats gehuurd. Het ontbrak hem aan ge reedschap, aan tijd en aan werk kracht, om zijn land in ,'t zaad te zetten". Toch duldde moeder natuur geen uitstel en waarschuwde met nachtvorstjes. Toen gingen op een morgen zijne vrienden en buren en kennissen heen met ploegen en go- span, wel twintig in geta', en werkten op zgn land tot den avond en zijn land was in orde. De gezondheidstoestand van het Europeesch personeel was goed, maar onder de koelies kwamen sporadische gevallen van oholera, veel koorts, malaria, en in Boven-Serdang ook dyssenterie voor. Het weder was door de vele regens zeer gunstig om groote uitbreiding van het aantal cholera gevallen te voorkomen, maar het sor- teeren maakte het samenzijn van de koelies op de etablissementen noodig en dit was een slechte factor. Tooh was van epidemie nergens sprake. Onder het vee kwam nog op een zestal ondernemingen mond- en klauw zeer voor. Ook op de hoofdplaats brak het weder onder de trekossen van de gemeente uit. Koloniën, ME DAN, 12 October. Oogst-en Weerbericht over Septem ber 1895. De afgeloopen maand was zeer regenachtig. Er vielen zware buien, waarvan verscheidene gepaard gingen met hevig onweder. Het water in de rivieren steeg dientengevolge tot een zeer hoog peil, in de Soengal rivier op den 28en zelfs tot vroeger den gemeente-veldwachter Bal en den ODgekende hoogte. In Beneden Ser- rijksveldwachter Alma bewaakt. Dejdang heeft de Soengei Oelar schade inhoud van de fleschjes, waaruit de aan de dijken toegebracht, in Bene- Uit een brief, gedateerd 2 October, door de J. B. uit Deli ontvangen „Een lOOtal assistenten in de tabak hebben zich aangesloten, en er zullen stellig spoedig meer volgen, to.t het oprichten van een ondersteunings fonds. Het doel van de vereeniging is uitsluitend liefdadig; leden die door ziekte een ander klimaat moeten op zoeken, of tot repatrieeren gedwongen zgn, zullen, zoo stelt men zich voor, na eenigen tijd bij „Onderlinge Hulp' kunnen aankloppen en daar steun vinden naar de omsraudigheden toe laten. Het idee is goed en mag zich in de belangstelling der hoofdadmi nistratie verheugen. Deli zal weer een goede instelling meer rgk worden. Bovendien kregen wij er kortelings nog, zij het geen instelling, iets nieuws bg, en wei een monument voor de in Tamiang gesneuvelde helden. Wel is het monument nog niet officieel onthuld, maar wij hebben toch reeds lang het genoegen van het eerst in aanbouw en daarna voltooid te zien. Het geheel ziet er op een afstand wel aardig uit eu bestaat uit een op vier zware pilaren rustend dak met kan- teelen, midden waaronder een zuil,, waarop de gedenkwaardige namen van de gesneuvelden en de plaatstn waar de gevechten plaats vondeD, in marmer zgn gehouwen. Het drie tre den hooge voetstuk, de pilaren en het dak zijn gecementeerd en van orna menten voorzien. Op de keper be echcuwd, is over de afwerking wel wat ruw heengeloopen. Stellig zal spoedig de plechtige offioieele ont hulling plaats hebben. Mijn vermoeden, dat een poging tot het beramen van middelen om overproductie van Sumatratabak te voorkomen, op niets zou uitloopen. heeft zioh helaas bewaarheid. De groote maatschappijen geven het voor beeld en de kleinere of eigenaars van particuliere ondernemingen moe ten wel volgen. En ondertussohen is onze tabaks cultuur ontaard in een roofbouw, waarbij in den strijd om het eerst de beste en evenredig de meeste tabak aaa de markt te brengen een onbarm hartig sauve qui peut tot oorlogskreet De Soer. Crt. verneem*, dat het kampement te Kapitan, Lombok, inge richt zal worden voor de huisvesting van zes voltallige compagniiin. Het 2e bataljon infanterie keert vóór uit. November van Lombok op Java terug; naar men weet in zijn vorig garnizoen Magelang. Ten einde hier- - - jvuv/uivu. J jgaiUliUOU niaguaug. J. OU ClUUD uim - Paleis eventueel niet groot genoeg: aanklacht zou moeten worden beves-den Langkat rees de Wampoerivier voor de noodige ruimte te maken, tigd, is ter onderzoek gesteld in han- zoo hoog, dat ook vele waterkeerin-j zaI het 2e recruten-bataljon Magelang den van de apothekers A. H. van gen op de ondernemingen aldaar verlaten en verdeeld worden over Tubergen en Dr. H. D. Kruseman, i schade leden, enkele estates op som- Willem I en Salatiga, terwijl het Rechtszaken. Diefstal. In het begin des jaars trok het de aandacht, dat tal van voorwerpen, die aan de spoor te Utrecht ter verzen ding waren toevertrouwd, werden vermist. Voornamelijk scheen men het ge munt to hebben op schoenen, wgl deze telkens uit de pakken verdwe nen, terwijl ook wel geheele pakken wegraakten, ten nadeele van ver- Bohillende handelaars en fabrikanten van dat artikel, zonder dat men iets van dader of daders kon ontdekken. Inmiddels had het ook reeds de aan dacht der politie te Utreoht getrokken dat m de registers der uitdragers herhaaldelijk voorkwam, dat schoenen waren gokooht van een spoorweg arbeider tevergeefs had de politie naav dezen arbeider gezocht, zij kon hem niet ontdekken. Wat haar eohter niet mocht gelukken deed het toeval. Een der ladingmeesters vond op zekeren dag in een ledigstaanden goederenwagen een pakje, en in de veronderstelling dat dit wellicht ver geten was, verwijderde hij 't daaruit. Een arbeider kwam denzelfden dag naar den bewusten wagen informee- ren, en dit deed vermoeden tegen hem rijzen en leidde tot de ontdek king in dezen persoon, speciaal belast met 't overladen der goederen, van den dader van verschillende dief stallen. Te dier zake voor de rechtbank te Utrecht staande, bekende bekl. de vijf hem ten laste gelegde diefstal len, doch ontkende alle schuld aan andere, reeds sinds ongeveer een half j'aar voorkomende vermissingen. De diefstallen waren zeer gemakkelijk geweest, daar de verpakking dikwijls zeer slecht was, zoodat er bij het' overladen wel eeca een paar schoenen uit de doozen viel. De off. van just., mr. S. J. van Geuns, er op wijzende dat bekl. een schandelijk misbruik had gemaakt van zyue betrekking, en dat men wel kan aannemen, dat hij aan meer ver missingen schuldig was dan alleen aan do vjjf, waarvan het wettig en overtuigend bewijs was geleverd, eischte bekl.'s veroordeeling tot 1 jaar 6 maanden gevangenisstraf. Hoog© raad. Verworpen zgn de volgende cas satieberoepen, te weten van lo. het vrouwtje op de Bloemgracht te Amsterdam tot f 300 boete ver oordeeld wegens het buiten noodzaak uitoefenen van het beroep van g( kundige, waartoe zij onbevoegd was; 2o. de twee personen te Rotter dam wegens het uitgeven van een gesohrift van strafbaren aard (het weekblad De Vlindersveroordeeld tot 6 maanden den stukadoor te Nijmegen, veroordeeld tot 2 jaar wegens dief stal door 2 vereenigde personen op den openbare weg 4o. de twee'Amsterdammers veroor deeld tot 5 jaar ieder wegens poging tot diefstal door middel van inbraak enz. in een perceel aan de Sarphatikade te Amsterdam; 5o. de twee personen zonder vaste woonplaats wegens diefstal onder verzwarende omstandigheden, door de rechtbank te Utrecht en het Hof te Amsterdam veroordeeld re3p. 5 en 4 jaar. W. zelf voorstellen eene zeer belangrij- maar de resultaten van dat onderzoek ke afdeeling uit liet thans in gebruik'zijn, daar het nog niet is afgeloopen, zijnde raadhuis over te brengen naar vooralsnog niet bekend. Morgen, Donderdag, is er opnieuw instructie in de zaak. een perceel, dat er zeker 10 minuten van verwijderd is. Maandag is de haringlogger Se maphore IV te Amsterdam binnen gekomen. De kapitein rapporteerde, dat op den 28sten October op de Noordzee een 27-jarig jonkman, wonende te Amsterdam, over boord is geslagen ea jammerlyk verdronken. Eea redding- Reeds is melding gemaakt van de redding der bemanning van het Zater dag bij Callantsoog gestrande Engel- scbe driemastschip Lady Ruthven. Ter aanvulling van dat berioht kaD worden medegedeeld, dat de[ redding 1 der schipbreukelingen het werk is geweest van de Heldersche vletter- Naar wij vernemen zal het vervoer j lieden, die 'a morgens, gesleept door der gebroeders Bingen, wier uitleve- j de sleepboot herculeszich met hunne ring door onze regeering is toege-1 vletten naar de strandingsplaats be staan, plaats hebben op Maandag IS en gaven om tulp te bieden' Woensdag 20 de2er. Alfred Bingen i 's Morgens was ook de reddingboot wordt Maandag van Amsterdam,1 van Callantsoog to water gebracht en Gustav Bingen Woensdag van Rot- laDgs zgde van het schip geweest, terdam naar de Belgische grens ge-doch toen was het weer nog vrg kalm mïge plaatsen van 4 tot G voet onder liDKerhalf 4e bataljon te Willem I water liepen en te Tandjong Poera naar Malang zal gaan in het kampe een zware bandjir was. Ia Deli steeg ment der genietroepen aldaar. het water op de ondero. Germania tot in de fermenteerschuur, maar ver-j oorzaakte geen schade aan de tabak. Dit regenachtige weder en de hooge waterstand waren soms zeer belem merend voor het buitenwerk, bijvoor beeld voor het maken van drainee ringen, maar overigens schoot het Letteren en Kunst. D© Nederl- Opera Het bedrag, dat thans bij „de Al- gemeene Muziekhandel" te Amster- flink op en is op vele ondernemingen dam voor de Nederlandsche Opera het tjancollen voor den 1896er oogst is ingekomen, bedraagt nog slechts bijna afgeloopen. Ook met het bouwen f7000 Als het zoo gaat komt men van droogschuren en woningen werd er niet. een begin gemaakt. j Naar wij vernemen bestaat bij De koelies zijn overigens druk aaneenige kunstenaars buiten de Ned. het eorteeren van den '95er oogst,1 Opera staande, het voornemen een die wat kwantiteit betreft bij verschil- j beroep te doen op H.M. de Koningin lende maatschappijen 8, 9'/,, 9.39,1 Regentes, doob als de voorstanders 10.10 en 11 pikol (op eene estate in en vereerders der dramatische kunst Boven Langkat) bedraagt, en wat de niet krachtiger van hun liefde doen kwaliteit aangaat hier behalve het blijken, kan moeilijk worden gecon- laatste gedeelte dat donker en minder stateerd dat men het voortbestaan bracht. De Italiaansche regeeringen de toestand aan boord niet ge-uitgewassen ie over 't algemeender instelling wenscht. heeft van de Belgische en de Fran-1 vaarlgk, waarom de opvarenden nietgoed wordt beoordeeld. A. Ct. 6eiE8cgd Nieuws. Eon merkwaardig schil- doratuk. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung jeeft een uitvoerige beschrg ving van iet nieuwste schilderstuk van keizer Wilhelm. De keizer bezocht gedurende zijn laatste aanwezigheid in Kassei herhaalde malen het atelier van den, hem uit zijn studententijd nog be kenden historieschilder, professor Hermann Knackfuss. Later vernam men, dat deze bezoeken voornamelijk golden het uitwerken van een tee- kening, welke door den keizer was ontworpen en waarvan, toen zij afgedrukt was, den keizer van Rus land het eerste exemplaar werd toe gezonden. Onder het ontwerp heeft de keizer eigenhandig geschreven: „Volker Europas wahret eure heiligsten Güter. Wilhelm I. R." De door den keizer uitgedaohte oompositie is door professor Knack fuss uitgewerkt tot een schilderij, dai aldus wordt beschreven Op een rots staan beschenen dooi den liobtglans van het kruis hel teeken waarin alleen de Christenen de zege bevechten de allegorisohe gestalten van de beschaafde volkeren. Op den voorgrond Frankrijk. Met de linkerhand hot oog beschaduwend, gelooft zij nog niet reoht aan de nabgheid van het gevaar; Duitsch- land daarentegen, gewapend met schild en zwaard, volgt met opmerk zame oogen het aangroeien van het onheilRusland, een schoone vrouw met zware lokken, legt vertrouwelijk haar arm op de schouders van de weerbare gezellin. Naast deze groep staat Oostenrgk de rechterhad gebiedend uitstrekkend om het nog aarzelende Engeland te winnen voor den gemeensobappelgken arbeid. Italië staat tussohen beiden in en staart evenals Duitechland opge wonden naar het dreigende gevaar. Het einde van dezen stoet van edele vrouwengestalten wordt gevormd door twee jonge meisjes met lange lokken zij zgn de zinnebeelden van de kleinere staten en ook zij dragen een speer in de hand. Vóór deze groep staat de gevleu gelde aartsengel Michel, voorz en van een pantser, en in zgn rechterhand het vlammende zwaard houdende. Zijn gelaat is gekeerd in de richting der vrouwenschaar, zgn trekken ge tuigen van ernstige energie en zgn uitgestrekte linkerhand, welke wijst op het vreeselijke gevaar, dat nadert, ondersteunt nog de oproeping, om gereed te zijo voorden heiligen strgd. Aan den voet van het rotsplateau strekt zich de groote vlakte van het Europeesche beschaafde land uit, doorsneden door een majestueuzea stroombergtoppen verheffen zich aan den horizont; ver in de hoogte wordon steden zichtbaar, waaruit de kerken der verschillende gezindten haar torens opstekenop den voor grond staat de burcht Hohenzollern. Doch donkere wolken des onheils hebben zich samen gevat over dit vreedzame landschapdonkere rook wolken verduisteren den hemel. De weg, dien de naderende Azia tische horden inslaan, wordt aange duid door de vlammenzee eener in brand staande stad, waaruit helsche rookkolommen omhoog stijgen. Het dreigend gevaar, in de gestalte van Boeddha, duikt op in deze sombere omgeving; een Chineesche draak, de belichaming van den demon der vernieling, draagt het beeld van dezen God. Sombere gestalten naderen den oever van den besohermenden stroom; nog weinig tijd en hij is de grens niet meer. De prent is in den boekhandel verkrijgbaar. Volgens de uitkomsten der jongste beroepstelling wonen er in Duitsoh-j land een millioen meer vrouwen] dan mannen. De juiste cijfers zijn 26,r52,430 personen van het vrouwe lijk geslkcht tegen 25,405,934 van het mannelijke. Het overwicht ven het vrouwelijke element is zeer sterk te Berlijn 75,000 en doet zich in bijna alle I streken gevoelen alleen in Sohaum- bu.rg-Lippe, Elzas-Lotharingen, Slees wij a-Holstein, Hannover en Westfalen bestaat een kleine meerderheid van Dr. Baumgarten, eerste bad-arts I van mouseigneur Kneipp, te Wörisho- fen, is ontboden aan het ziekbed van den Russischen troonopvolger en is reeds derwaarts vertrokken. Aardbeving. De stad Atalanti in Lokres is i verleden jaar bijna geheel door een aardbeving verwoest. De bewoners I hebben hunne huizen voor een groot deel weer opgebouwd en hoopten i gedurende eenigen tijd verschoond I te zullen blijven van de verwoestende werkingen van den aardbodem. Ver leden week werden zij echter opge schrikt door een hevigen sohok, kort daarop gevolgd door een tweeden sterkeren, die vergezeld ging van een onderaardsoh gerommel. Er werd I eohter nog geen sohade aangericht, j Ook te Katuna in Akarnanië is een aardbeving gevoeld. Henry Bijgeloof. Irving heeft, zooala vertelt, een enkele maal in zgn leven f de plankenkoorts gekend endaaraan! goed bewaard, zal de porteieuille door eene storm of geweldigen regen bloot zijn gelegd. Toen z tl de een of andere groole vogel ze opgepikt hebben en hier htbben laten vallen." „Die verklaring is zeer aannemelijk. Ik houd ze zelfs voor zeker, want meermalen heb ik in mijne jonge jaren vetganzen en stormvogels aan het zeestrand aan gespoelde voorwerpen naar rotsspleten zien vervoeren." „Wij zullen den een of anderen dag Buffon eens over dit punt raadplegen. Intusechen zal ik de porte- fetille in mijn zak steken; zij komt mij in ieder geval wel te pas." „En de panieren en brieven, die ze bevat, wil je die ook b8warea?" „Neen. maar alvorens ze te vernietigen wil ik weten wat zt ophouden. Ik zal er eens een dag voor besteden met inij te amu-eeren dien rommel eens te ontcijfe ren." „Ik wersch je er genoegen mee, waarde vriend. En laat ons nu deze verblijfplaats van roofvogels en nacht uilen verlateEr valt geen druppel water meer het ie bijna geheel donker geworden en wij zullen het nau welijks kuntea zien om naar den rand van het ravijn te klautereD." Het waB eene klimpartij met gevaar. De bodem, door den regen gedrenkt, bood onzekere steunpunten. Door zich aan de graehalmen en etruiken vast te klemmen gelukte het den twee gebroeders veilig en wel de kloof te verlaten. Er werd dien nacht op „les Ravines" weinig geslapen, Bamalec was woedend op zijne dochter en Maxime en dacht er over na Camille te dwingen met M riin Sci-ër te huwen. Camille zelve, diep geschokt haar geluk eensklaps voor hare voeten te zien wegzinken, koesterde de eedaohte aan hare liefde trouw te blijven. Wat mevrouw Lmvet betrett, zij droomde in waken den toestand van den knappen Engelschmaa in wien hare geprikkelde verbeelding, eene volmaastheid zag. William van zgn kant koesterde zijn geest met de heerlijkste plannen op de toekomst. Alleen Richard genoot een rustigen slaip. Hij zag in zijne droomen een bekoorlijk ballet, gedanst door eene mat sa goudstukken en bankbiljetter. Bij net aanbreken van den dag was Bamalec opge staan. Zijn gelaat droeg de sporen van zijne gramschap en een slapeloozen nacht. Eenige werkzaamheden bin nenshuis hielden hem langer in huis dan gewoonlijk. Terwijl hg op het punt stond naar buiten te gaan om toezicht te huuden over de bearbeiding zijner gron den, werd hem een gezegeld pap er overhandigd. Het was eene sommatie eene som van honderd duizend Irancs te betalen, onder bedreiging dat anders zoo spoe dig mogelijk alle onroerende en roerende goederen zou- den moeten worden verkocht. Dit geschiedde namenB Martin Scaër. „Die schavuit 1riep Bamalec uit, „hij laat mij niet eens den tijd weer op adem te komenWat haast hij zich met zijne wraak O, wat een heerlijk genot zou ik gesmaakt hebben als ik nem het geld voor mijne schuldbekentenis in bet gelaat had kunnen werpen Maar neen, het noodlot heeft het anders gewild. Dat heeft het goedgevonden, die twee verwenschte E-gel- schen hierneen te zenden, en dat die dwaze Maxime hun de onzinnige belofte heeft gedaan zich vrijwillig zelt van alle3 te berooven te hamer gunste! Een mil- liotn wegschenken dat hij in werkelijk niemand schuldig ij: is dit te begrijpen? „Oh, nuille tonner- reshet moest iemand belet worden zulk eene waan zinnige daad te doen." Hij zweeg en liep haaBtig door de lanen van den tuin. Na eenige minuten stilzwijgen?, vervolgde hij op denzelfden bitteren toon „Zou het mogelijk zijn, dat M ixime zijn eigen vonnis veltIk geloof het niet, en toch er valt niet aan te twijfelen, want als hij ziju woord niet hield moest bg vreeztn voor de ongenade van di9 waanzinnige Camille, op w e hij dol verliefd is. Zoo'a verliefde is toch altijd gek.Die onderwerpt zich als een slaaf aan de buiten sporigs: e grillen van een dwaas kind, met fantastische idealen over eerlijkheid behebt en ziet af van een millioen met hetzelfde gemaak waarmee een mensch met gezond verstand van eea franc zou doen. O, ik word woedend als ik er aan denk en eea gevoel van vijandschap, ja van haat voor Camille bekruipt mij daarbij." Hij stond op dat oogenblik voor het vensier van de kamer, waar zijne dochter zich bevond. P.otseling bleef hij staan. „En jij beat het dus, ongelukkig kind, dat mij tot den ondergaDg voertvervolgde hij met hortende stem en balde de vuisten. „Ja, jij bent het, die mij beroofd hebt van de honderdduizend francs, die je bruidegom mij beloofd had om mij van mijn onverbiddelijken echuldeischer te kunnen ontdoen. Ik wensoh je er inderdaad geluk meeJe hebt daarmee een kranig werk verricht, Camille 1 en mij prachtig beloond voor al het goede, dat ik je heb bewezen. Maar wees er van verzekerd, dat je voor die ondankbaarheid zwaar zult moeten boeten. Ik zal wel weer op vriendscbap- pelijken voet met Martin Scaër komen, en ik bezweer je dat je nu met bfm zult trouwen of ik jaag je uit mijn huis. Ja, ik verjaag j van hier, want alleen mijn j medelijden heelt je hier toegang verschaft, en ik heb 1 het recht niet langer een slang zich bij mijn haard te I laten koesteren Na deze zonderling woorden te hebben uitgesproken wierp hij een laatsten blik op het veneter, bedoeld voor i het jonge meisjevervolgens verliet hij den tuin en 1 begaf zich met haastige schreden naar de landerijen, wier kalm en lieflijk uitzicht eene groote tegenstelling vormde met zijn oproerig gemoed. Wordt vervólgd).

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2