iet op Kotta Radja, dat de sociëteit eneer dan leeg was den laatsten tijd. i- Veel draagt hiertoe het sleohte weer ibij: regen, en nog eens regen. Den 12en Sept. was de Atjehrivier jjongekend hoog. De kampementen iGedah, Perdatie, Panteh Perak en uKotta Aloen stonden gedeeltelijk on- tder water, zoodat de stoomgemalen de genie hebben gewerkt. Op ede posten is dus de gezondheidstoe sleoht. Er zijn vele zieken. Tot imijn leedwezen moet ik over sprekende melding maken van het feit, dat de assistent-resident Kroezen een beroerte heeft gehad. Men zegt, dat hij den I8en a. s. ven dutie zal houden en met een spoed- oertificaat zal vertrekken. Een groote factor wordt daarmede guit het tegenwoordig systeem weg genomen en daarmee zullen zeker belangrijke veranderingen kunnen tegemoet gezien. Voor verder „klein nieuws" kan ik u melden Senelop heeft met het werpen van in een kampong 2 sappies gedood. Aangezien de kampong tot 3de „bevriende" behoorde, werdsoha- devergoeding gevraagd. Vraag: waar om werden in een bevriende" kam- cpong granaten geworpen? Eod korporaal-kleedermaker van het 15e bataljon is verdronken. Het- zelfde lot trof oen korporaal van den post Lambaroe. Den 18den, omstreeks 3 uur des .namiddags, heeft een Atjeher aohter Penajoeng zich opeens als een razende aaDgestcld. Hij verscheurde zijn hoofd doek, deed eenige vurige gebeden en ,viel, blijkbaar hierdoor in extase ge- raakt, een der omstaande Chineezen j aan, doorstak dien ongelukkige en vluchtte daarop in de sawab. De mareohaussee's kregen hem echter spoedig te pakken en maakten hem als „lastig voor de samenleving" af. Met de „Noorderzon" vertrok de coiffeur D. Wij missen in hem een vertegenwoordiger der artistieke we- reld, waarin wy echter nog een con- fiseur, patissier, glacier enz. blijven tellen. Den 20en eohoot zich een oppas send fuselier le kl. van het 14e te Lamkoentjit dood om onbekende redenen. Den 21n werden te Anagaloeng een Europeesoh fuselier zwaar ge wond en een inlandsoh fuselier ge- dood. De .hoofdingenieur Yzermau heeft onzen gouverneur bezocht. Z.H.Ed. Gest. werd met groote beleefdheid ontvangen. Met den salonwagen van den gouverneur te worden afgehaald i is een zeldzaam eerbewijs. Men begint de fundeering te leg- i gen voor de nieuwe ijsf-briek. Die j zal door de exploitatie van den tram - worden beheerd. Dus weer ijs van J de compagnie 1 De fabriek te Pena- joeng werkt we!, doch levert zeer slecht ijs. Men gebruikt bier mee- rendeelB ijs van Penang. Het hospi taal ontvangt het door middel van de intendance ook vandaar. Men heeft er een inrichting gemaakt, waar el- ken morgen het ijs aan het hospi taal in wordt afgedragen. Het moet eohter exorbitant duur zijn. O. a. gaat de majoor-intendantnaar Penang, om zich te overtuigen dat de comp. J niet wordt afgezet. Zoo'n tocht kost ook niets 1 Er zijn hier vele vendutiesiederen dag éen. Ik noem o. a. die van ma joor van Bloemen Waanders, van kapitein Bode van het 3e bat., van kapitein-adjudant Soheffelaar Klots. Diefstallen en pogingen tot inbraak zijn hier aan de orde van den dag. 'Onder hen, aan wie een onder scheiding te beurt viel, lazen wij ook den naam van een onder-adjudant werkman. Dus komen er bij dat wa pen ook heusoh wel eens verdienste lijke mannen voor Letteren en Knnst. Sarah Bernhardt. Sarah Bernhardt is te Madrid ge vierd als geen andere buitenlandsche aetrioe ooit te voren. Zelfs de deu ren van den klassieken schouwburg der Spanjaarden, „El Teatro Espa- nolu, hebben zich voor haar geopend: iets beel bijzonders. Zij gaf daar „Jean-Marie", het bekende drama in een bedrijf van Theuriet en het laat ste bedrijf van „Sphinx„, waarin naast haar de beste actrice van Ma drid, Maria Guerrero, speelde, ook in het Fransch. De Koningin, die deze weldadigheidsvoorstelling in „El Teatro Espanol" niet kon bijwo nen, heeft aan Sarah Bernhardt ver zocht om dezelfde stukken in het Koninklijk Paleis te spelen voor het hof en de aartshertogin van Oosten rijk, die op dit oogenblik te Madrid vertoeft. Een bijzonder gevolg van Sarah Bernhardt's verblijf in Madrid zal zijn, dat men er ook in het Spaansoh wil kennis maken met Sudermann's „Magda"eene vertaling in het Spaansch is reeds begonnen. De reductie, die het Nederlandsch Tooneel aan de „Nederlandsohe Ope ra" op den huurprijs der zaal (Stads schouwburg te Amsterdam) heeft toegestaan mag op V.-< of 100 gld. per avond worden gesteld. Met deze be sparing van honderd gulden per avond is het voortbestaan der Opera na tuurlijk nog niet verzekerd. Aet „Nederlandsoh Tooneel", zelf niet in gunstigen finanoieelen staat verkee- rende, brengt dit offer trouwens alleen om het publiek een voorbeeld te geven en het aan te sporen tot steun. Intusachen zal de Nederl. Opera rachten nog in deze maand, en wel op 25 of 28 dezer, „Tannhauser" te geven. Tot de instandhouding der Nederl. Opera is tot heden ingekomen een bedrag van f7500. Sport en Wedstrijden. Voetbal. Zondag a.s. zal op het exercitie terrein te Rotterdam een internatio nale voetbalwedstrijd plaats hebben, tussohen de „Saxmundham Football- club" en de Rotterdamsche O. en F. C. „Sparta.". Maandag d- a. v. zal de „Saxmund ham" spelen tegen het Bonds-elftal, samengesteld door den Nederl. Voet balbond. Leger en Vloot De le luit. J. F. Schmüle, van den staf der genie alhier is aangewezen om met 1 September 1896 op te tre den als leeraar bij de kon. militaire academie te Breda. Rechtszaken. De relletjes op den Dam. De drie personen te Amsterdam die met den jeugdigen Moeu te gelijk terechtstonden wegens vereenigde geweldpleging tegen de politie, zijn evenals deze door de rechtbank al daar vrijgesproken. Gemengd Nieuws. Oscar Wilde heeft Dinsdag terecht gestaan voor het Hof van faillissemen ten te Londen. Het bleek, dat hij veel te weelderig had geleefdzijn uitge vers hadden zelfs groote voorsohotten gegeven op de werken die hij nog s oh rij ven zou. Hy moet niet meer dan een scha duw zijn van wat hij vroeger was. Zijn haren zijn grijs geworden en hij staart strak voor zioh uit, zonder zijn oogen te durven opslaan. En dat alles om een man te krijgen. Een Fransche dame heeft verklaard dat zij, om een man te krijgen, 722 bals heeft bezocht. In plaats van een man kreeg zij echter 14 maal bron chitis, 3 maal longontsteking, 120 maal influenza en 500 maal maag kramp! In Glion bij Moutreux is Woensdag het steigerwerk voor het in aanbouw zijnde hotel Rigi"-Vaudois ingestort. Zes werklieden die bezig waren een zwaar blok steen te verdragen, vieleD daarmee van een hoogte van 15 meter; drie hunner waren onmiddellijk dood, twee ziju in het ziekenhuis gestorven en de toestand van den zesde is hopeloos. Eet tweede proces-de Nayve. Woensdag is voor de rechtbank te St. Aimand het tweede proces be gonnen tegen den markies De Nayve, aangeklaagd ditmaal wegens het slaan en mishandelen van zijn vrouw en kinderen. Er was een groote me nigte bijeen voor het paleis van justitie. De beschuldigde kwam kwart over twaalf binnen, begeleid door twee gendarmes. De markies was gekleed in lange zwarte jas en broek; hy droeg handschoenen en hield een hoogen hoed in de handhij was in het geheel niet veranderd. H y scheen pas gesohoren te zijn en droeg als gewoonlijk een lorgnet. In afwachting der dingen die ko men zouden, onderhield de markies zioh zeer gemeenzaam met de gen darmes hij glimlachte nu en dan. Te halfeen werd de zitting van de reohtbank geopend. De markiezin en haar beide kin deren waren ook aanwezig als ge tuigen. Het eerst werd als getuige opge roepen de markiezin, die met een vaste en zeer duidelijke stem ver klaarde, dat zij in 1892 en 1893 vreeselijk mishandeld was door haar man, evenals haar kinderen. Zij vertelde opnieuw de wreedheden van den markies, die de kinderen sloeg met zweepen, met de kolf van zijn geweer, of ze schoptehij dreigde eerst haar en haar kinderen te dooden en daarna zich zelf. Verder verklaar de deze getuige, dat de markies dik wijls" vreeselyae scènes maakte om haar te dwingen een testament in zyn voordeel te maken. De president vroeg, hoe het kwam dat haar zoons nu anders spraken dan bij de instructie. „Omdat zij toen hun vader verfoei den," luidde het antwoord, „nu hebben zij eohter nagedaoht, en zij hebben hun vader en hun eer willen redden." Gedurende de ondervraging zijner vrouw bewaart de markies een zeer groote kalmte. Verschillende bedien den op het kasteel worden nu gehoord, zij vertellen van heftige tocneelen en van mishandelingen door den markies. Daarna werden de getuigen a dé charge gehoord, welke verklaarden, dat zij nooit feiten van mishandeling gezien hebben. Henri De Nayve, duohtig onderhanden genomen door den president, antwoordt herhaalde lijk, dat hy wel eens eenige klappen heeft gekregen, doch dan verdiende hij zeals hij 't tegengestelde bij de instructie heelt verklaard, dan was dit op aanstoken van Rosselot. René de Nayve verklaarde, dat, indien hun vader streDg voor hen was, hy dit deed, omdat hy wilde, dat ze wat zouden worden in de wereld; indien hun vader hen strafte dan deed hij dit reohtvaardig. De markies antwoorde op de des betreffende vragen van den president, dat hij nooit zijn vrouw geslagen heeft; hij verklaart, alleen gebruik te hebben gemaakt van zijn vader lijke rechten over zijn kinderen. Indien de markiezin tegen hem ge tuigt, doet zij dat onder den invloed van den abhé Rosselot, die zelf de kinderen mishandelde. De zitting werd daarop verdaagd tot heden. Louise Michel. Louise Miohel is te Parijs terug gekeerd en met groote geestdrift door hare aanhangers ontvangen. Men schatte de menigte die de rue d'Amsterdam bij het St Lazaire-sta- tion versperde, op 15,000 personen. „La vierge rouge" kon zioh slechts met de grootste moeite een weg banen naar haar rijtuig: de deureu van het Café de la Garo bezweken onder het gedrang der menigte, en het handjevol politieagenten, die eerst een betooger om zijn „leve de Com mune" in arrest had genomen, moes ten ten slotte de mensohen maar laten begaan. Eerst Louise's vertrek maakte een eind aan de verwarring. Overatroomingen in Frankrijk. Van verschillende plaatsen in Frank rijk komen berichten over hevige regens en overatroomingen. Een wolk breuk teisterde Epinal, de Moezel rees Woensdagnacht 1 meter 85 en bereikte een waterstand van 3 meter 50. De dijk van het Oostelijk kanaal in dat departement is doorgebrokenhet plaatsje Fontenay staat geheel onder water. Van persoonlijke ongelukken wordt niet bericht. Spoorweglijnen zijn op vele plaatsen in het departe ment afgebrokeD. Te Nomexy brak de kanaaldijk door rp de drie zelfle plaateen als na de bassijnbreuk van Bouzey. Een acteur van het Odéon te Parijs had zioh in een nieuw stuk onlaDgs zoo gegrimeerd, dat hij wel iets geleek op den „directeur des Beaux-Arts", den heer Roujou. Dat vond tenminste de oensuur en zij heeft den acteur dan ook over den kop dien hij zioh gemaakt had onder houden. Nu de oensoren niet in het stuk de schaar hebben kunnen zetten, knippen zij in de haren en den baard van de acteurs, zegt de Figaro. Majesteitsbeleediging in Duitschland. Het vonnis van de reohtbank te Breslau., waarbij Liebknecht wegens majesteitsbeleediging veroordeeld wordt tot vier maanden gevangenis straf, is geveld nadat het openbaar ministerie een jaar gevangenis en verlies van het lidmaatschap van den Rijksdag had geëisoht. De rechtbank te Berlijn heeft den redaoteur van het conservatieve spot blad „Deutscher Michel" tot 2 maan den vestingstraf veroordeeld, wegens beleediging van keizerin Frederik. In zijn requisitoir verzekerde het openbaar ministerie, dat in den laat sten tijd de majesteitsbeleedigingen bepaald verontrustend toegenomen zijn in aantal en in onverbloemdheid. De zaak-Stokes. De Congo-Staat heeft 150.000 frs. aan Engeland betaald als schadeloos stelling voor het ophangen van den Engelschen handelaar Stokes. Een verschrikkelijke ramp wordt uit Mexico gemeld. In een school te Grenado ontstond brand, terwijl er 150 leerlingen aanwezig waren. Daarvan zijn er velen omgekomen bij het afzenden van het bericht waren reeds 31 lijken gevonden. Men ver moedt dat de brand met opzet is ge sticht. Uit Amerika. Onlangs is melding gemaakt van den mari. in Philadelphia woonachtig, die een geheimzinnig huis bewoonde, ingericht tot het om het leven bren gen en verdonkeremanen van men sohen. Aan eene particuliere correspon dentie uit New-York ontvangen, is door het Dagbl. v. Ned. een en an der ontleend, waarin ook van deze zaak wordt melding gemaakt. Het luidt aldus Kom, laat ik je maar niet langer vervelen met mijne verveling en Irver even iets zeggen over twee belangrijke processen, die thans on derscheidenlijk in Philadelphia en hier aanhangig zijn. Wat het eerste betreft, zou men haast geneigd zijn te zeggen „och kom, dat is weer iets Amerikaansoh, dat is niet waar En tooh het is maar al te waar. Daar staat thans zekere Holmes terecht, een personaadje. dat niet minder dan twaalf moorden op zijn geweten heeft. Dat heer hield er een lijkverbrandingsoven in zijn eigen huis op na, waarin hij zijn slacht offers, na ze gedood te hebben, liet branden en verteren om ze voor goed van het aardrijk te doen verdwijnen. In Philadelphia staat hij alleen te recht voor den moord op éen per soon gepleegd en als ze daar met hem klaar zyn, sturen ze hem naar andere plaatsen in Amerika om zioh ook daar te verantwoorden over het verdwijnen der overige elf men- schen. Gisteren kwam o.a. als getuige voor een mrs. Pitesel, wier man en drie kinderen hij heeft vermoord. Het is akelig om te lezen 1 Hy heeft het gedaan om zioh met de assurantie- gelden te verrijken, die op naam van deze menschen stonden, 't Is iemand van goede familie en zeer ontwik keld; hij heeft voor dokter gestu deerd. Men zegt, dat hij zijn slacht offers hypnotiseerde. Tot van daag was bij zeer kalm, ook toen de dame als getuige tegen hem optrad, wier leven bij verwoest heeft. Maar toen hij gisteren zijn derde vrouw hij is acht en dertig jaar voor zich zag, begon die ijsman een beetje te ontdooien. Laat ik een staaltje van 's mans keeibloe- digheid en begaafdheid vertellen. Hy had twee jonge advocaten die, op den eersten dag der terechtzitting verklaarden de verdediging niet op zich te kunnen nemen, omdat ze geen tijd genoeg hadden gehad ter voorbereiding en dus verzochten de behandeling voor eenige dagen te schorsen. De reohtbank weigerde en de advooaten gingen heen. Toen wees de reohtbank dadelijk twee andere jonge advocaten aan, die geëmploy- eerd waren in de zaal der terecht zitting, maar die wilde Holmes niet hebben omdat ze, zeide hij, te oner varen waren om zoo een belangrijke zaak als de zijne te kunnen bepleiten. Hy verklaarde liever «elf zijn ver dediging op zioh te nemen, verzocht de reohtbank om potlood en papier en een beter verlichte oei, ten einde in staat te zijn, zijn verdediging op te stellendit werd hem toegestaan. Den geheelen volgenden nacht werkte hij met grooten ijver, gunde zich slechts een paar uren rust en trad den volgenden dag de zaal binnen belast en beladen met allerlei pa pieren, alsof hij geen beklaagde was, doch advooaat, gekomen om een ander mans zaak te bepleiten. Hij liet o.a. een dokter, die als getuige verklaard had in het lichaam van Pitersel ver gift te hebben gevonden oen cross- examination, zooals ze dat hier noe men (strik- of strijdvragen) ondergaan, dat bepaald meesterlijk was en alleen liep over wetenschappelijke genees kundige punten. Na een paar dagen werd die zelf verdediging hem toohj te machtig het vermoeide hem te veel, zeide hij. En juist den avond van dien dag meldden "zioh zijn. eerste advocaten weer aan, die na korte beraadsla ging door de reohtbank weer werden toegelaten. Op dit oogenblik is de zaak nog in vollen gang. Het tweede proces, waarop ik doel de, wordt hier behandeld en daarbij was ik tegenwoordig. Het betreft ze keren David Hanigan, die zyn zuster gewroken heeft, welke door een ze keren Mann bedrogen was, later ziek werd en in het gasthuis stierf. Loretta was David's lievelingszus ter, een lief, blond kopje van een zeer levenslustigen aard. Hij had haar zoo lief, dat het soms scheen alsof het zijn meisje was. Eerst, op den dag van haar over lijden werd hem de ware oorzaak van haar dood bekend en David was als krankzinnig. Hij vloog naar haar bed, wierp zich op het ontzielde lichaam en kuste baar als kon hij haar weder in het leven terugroepen toen begon hy luid te lachen, dat het den toeschouwers door merg en been ging, maar weenen kon hij niet. Daarna zon hy in zijn overspanning op wraak en doodde Salomon Mann op den openbaren weg door een pistoolsohot. In de gevangenis is hij ziek geworden en de doktoren heb ben hem, op verzoek der verdedi ging, onderzooht, omdat men hem ontoerekenbaar wilde doen verklaren. Iederen dag der terechtzitting zit zijn oude vader naast zyn ongeluk- kigen zoon, terwijl zijn vrouw en twee zusters achter hem zitten. De zuster, volgende op de betreurde Loretta, gaf getuigenis van David's grenzelooze liefde voor Loretta. Een voudig, op zaohten toon, afgebroken door haar snikken, lichtte zij de treurige geschiedenis toe. Toen weende de beschuldigde voor den eersten keer sinds zijn zusters dood; maar hij was het niet alleen, die weende; ook de rechters en juryleden ween den. Ja, geloof niet, dat ik overdrijf: zij, die aangewezen zijn, om het al of niet schuldig uit te spreken, waren bij zooveel smart hun aandoeningen niet meester. Ook rechters zyn men schen I Een der advooaten hij heeft er twee heeft zyn pleidooi gehouden, 't Was praohtig, meeBleepend, wel waard ook in Europa bekend te worden. In de rechtszaal was het doodstilalleen hoorde men soms uit het publiek een onderdrukt gesnik. David zat met zijn hoofd in zyn handen, terwijl de vader zijn eenen arm om zijns zoons hals had gesla gen. De juryleden keken naar de zoldering en naar de ramen om hun aandoening te verbergen en reohter Ingraham zat onrustig op zijn stoel heen en weer te schuiven. Of hy gestraft zal worden? Dat meld ik je in een van mijn volgenden. Blijf maar niet te lang onder den indruk van die tragedie VARIA. Op het tooneel. (Van den zooveelsten rang). Acteur A. (tot zyn oollega): „Varus, Varus, geef mij mijne legioenen weder!" (Aoteur B. zwijgt, daar hem het antwoord is ontsohoten). Aoteur A. (zeer luid): „Varus, Va- rus, geef my mijne legioenen weder!" Acteur B. (geheel van streek): „Als je zoo schreeuwt, krijg je ze in het geheel niet 1" Een Hollandsche familie is Daar Engeland gereisd. Het dochtertje, dat met niemand kan spreken en door niemand verstaan wordt, is troosteloos. Op een goeden mor gen hoort zij een haan kraaien. Het kind geef een schreeuw van vreugde en roept uit: „Mama de haan spreektHollandsch!" Vervolg Nieuwstijdingen, Afdeelingsverslag Staatsbe- grooting. Hoofdstuk: Oorlog. Van verschillende zyde werd het beleid des ministers gecritiseerd we gens het uitblijven eener reorganisatie onzer levende strijdkrachten, het tot stand brengen van welke anderen weinig geschikt achtten onder de politieke omstandigheden. De geringe verlaging van het eind- oyfer werd niet beschouwd als be zuiniging, maar als uitstel van uit gaven. In de meeste afdeelingen werd besproken de niet bevordering van een kapitein der artillerie lid der Tweede Kamer tot den majoors rang. Vele leden hielden hierover een betoog en concludeerden dat, indion de bedoelde kapitein niet tot majoor mocht benoemd zijn, op grond dat hy als kapitein niet werkelijk bij het leger heeft gediend, hiermede zou gehandeld zyn in strijd met een votum der Kamer, en in strijd met art. 9 der wet op de bevorderiog enz. be palende dat de officieren die op nonaotiviteit zijn gesteld, doordien zij leden der Staten-Generaal zijn, reoht op bevordering behouden. De volgende vragen werden tot den minister gericht: Gaf het gedrag van den betrokken kapitein aanlei ding hem niet te bevorderen. Zijn diens bekwaamheden onvoldoende voor den majoorsrang? Of wel is na onderzoek door een keuringscommis sie gebleken dat diens gezondheid hem voor bevordering ongesohikt maakt. Vele andere leden wezen er op dat met art. 9 voornoemd nooit beoogd is aan de daar bedoelde offi eieren de verzekering te geven dat zij zoolang zy lid van de Kamer zijn, steeds promotie zouden maken, onder opmerking voorts, dat er hier hoege naamd geen grond bestond voor het vermoeden, dat een officier, lid der Staten-Generaal, gepasseerd was ter zake van adviezen door hem gegeven als volksvertegenwoordigerof als straf voor de doorhem tegen de Regee ring gevoerde oppositie. Omtrent den aanmaak van nieuwe geweren in het binnenland werden tot den Minister verschillende vragen gericht, o. a. of een consortium heeft aangeboden een contract over de levering door een Nederlandschen industrieel te garandeerenwelke voorwaarden de Min. heeft gesteld omtrent het per dag at te leveren geweren-aantal en waarop de onder handelingen zijn afgestuit. Over de comptabiliteit aan het dep. van oorlog werd ernstig geklaagd en maatregelen werden verzocht tegen de onregelmatigheden bekend onder den naam van begrootingeoperatiëo. Vrij algemeen achtte men de in voering van het stelsel van voeding van rijkswege van den soldaat eene verbetering. Aangedrongen werd op een wet betreffende den staat van oorlog en belegop warmer kleeding van den soldaat; op verbetering van den toe stand van vele strafkamers; op in krimping der nacht-p8rmis6ies, in het belang der zedelijkheid in 't leger; op een verbod tot het dragen van wapenen buiten dienst; op mede- deelingen van 's Ministers oordeel om trent de door luitenant-kolonel Van Dam van Isselt voorgestane leger reserve van vrijwilligere: op inlichtin gen omtrent de proef tot opleiding van reservekader; en omtrent het voorgevallene tusschen een luitenant en een sergeant te Middelburg. Vele leden batuigden instemming met de reorganisatie der militaire administratie en met de ontneming van werkzaamheden aan de inten dance. Den tegenwoordigen vrij willigen wielrijdersdienst in het leger achten verscheidene leden in beginsel aan bevelenswaardig en men vroeg nadere inliohtingen omtrent 's Ministers voor nemen, om daar verandering in te brengen. Over de manoeuvres tussohen Amersfoort en Zeist werd verschil lend gesproken, en de oefeningen in de stelling Helder werden als mis lukt besohouwd. Inliohtingen werden gevraagd over een verbod van een ritmeester der huzaren, om drinkwater te versohaf fen aan vermoeide manschappen der infanterie te Hilversumen of er grond was voor de geruchten omtrent den vermisten milicien op de Zeister- heide, ofschoon men de verhalen van het vinden van een lijk uit de lucht gegrepen aohtte. Geklaagd werd over exercitiën bij. groote hitte; de pogingen om het inlandsch paardenras te verbeteren vonden algemeene instemmingtegen de paardenkeuring hadden vele leden bezwaren. Welke bestemming krijgen de ge bouwen der op te heffen militaire sohool te Haarlem. Aankoop van Amerikaansoh spek achtte men niet in 't belang van de voeding van den soldaat. Sommige leden wensohten de oud-stryders van 1830 op meer afdoende wijze te steu nen, welken aandrang andere leden niet beaamden. Het voornemen om in 1896 het wapen der mareohaussée niet verder uit te breiden vond steun. Vele leden maakten bezwaar tegen verbouwing der pupillenschool tot afzonderlijke kazerne, vreezende zij vermeerdering van uitgaven en waren evenzeer tegen uitgaven voor nieuwe stallingen te Roermond, wegens de weinige geschiktheid van die plaats als garnizoen. Het verzoek om terug te komen op het verzoek tot oprichting binnen de stelling van Amsterdam van patronen- fabriek en op de verplaatsing daar heen van de werkplaatsen voor vuur wapenen, werd van andere zijde ont raden. Een avontuur. Een wieiryder kwam onlangs in een herberg van een klein piaatsje in West-Vlaanderen.Toen de herbergier ster zijn rijwiel zag begon ze te lachen; het scheen alsof ze nooit zou ophouden. „Wel juffrouw," vroeg onze collega, „waarom lacht u zoo?" En toen vertelde de vrouw het volgende „Een paar jaar geleden, toen het rijwiel hier nog onbekend was, kwam een vreemdeling in de herberg met een machine, waarvan ik nu weet, dat ze rijwiel heet. „Juffrouw," zei hy, „hebt u iets voor me te eten; ik sterf van hongermijn paard is ver der geloopen dan gewoonlijkik moet nog vier mijlen rijden en dat neemt me een goed half uur. Maar ik moet eeist wat eten." „Ea waar is uw paard vroeg ik. „Hier," zei hij, en wees op zijn maohine. Ik was meer dood dan levend, en ik wist niet of hij er een lolletje van maakte of dat hij gek was. Gelukkig kwam dominee juist voorbij; ik liep naar buiten en vertelde hem in 't kort wat er gaande was Dominee sprak met den ruiter, die nog beweerde, dat dat ijzeren stel een goed paard was, dat nooit iets anders gebruikte dan een paar droppels olie. Dominee kwam toen bij me en zei, dat ik den veldwachter moest laten halen. Ter wijl we op dien^ komst wachtten, begon dominee te bidden, en toen de veldwachter eindelijk kwam, vroeg de vreemdeling hem of hij zijn paard eens wilde zien. „Waar is je paard?" vroeg de veldwaohter streng. „Hier staat het," antwoordde de man. „Maar dat is geen paard," zei de dienaar van St. Hermandad, terwijl hij een paar passen achteruit deed. Wat," riep de vreemdeling uit, „is dat g8en paard 1" en hij sprong op zijne machine en vloog er van door. ,,'tls de duivel!" riep de dominee ontzet. Eenigen tijd later kwam hij terug en vroeg of ik al wat voor hem had klaargemaakt. Van deze gelegenheid maakte de veldwaohter gebruik, hem te overrompelen en te boeien Hij zag een samenzweerder in den wiel rijder. Drie dagen lang heeft hij in het brandspuithuisje opgesloten gezeten, toen er eindelijk een brief uit zijn geboorteplaats kwam, waarin stond, dat alles wat hij had gezegd waar was, en dat hy volstrekt niet gevaar lijk was. Sedert moet ik nog altyd lachen als ik een rijwiel zie". Kamp. Een wijsgoerige berekening. Zooals men weet, wordt in Enge land een trouwbelofte op zeer hoogen prijs gesteld, want de wet bedreigt den man, die haar niet houdt, met een ernstige straf. Een wijs man knoopt dit dan ook zorgvuldig in het oor en rioht zijn leven daarnaar in. En wijs en verstandig was ook de man, die eenige dagen geleden voor een der |Londensohe rechtbanken verscheen om een eisoh tot echt scheiding in te stellen. De geplaagde echtgenoot bepleitte zyn zaak op de volgende wijze „Toen ik de dame, die thans helaas mijn vrouw is, leerde kennen, begreep ik onmiddellijk, dat haar temperament geheel in strijd was met het mijne en ik was er van overtuigd, dat mijn huwelyk diep ongelukkig moest zijn. De ervaring, die ik opdeed, was ge heel in overeenstemming met mijn vermoeden." Ten hoogste verbaasd vroeg de reohter „Maar, mijnheer, waarom hebt ge haar dan gehuwd?" „Ik heb haar gehuwd," antwoordde het ongelukkige offer zijner betere helft met trillende etem, „omdat zij mij bedreigd had met een prooes wegens het verbreken der huwelijks belofte, waarbij ik zonder twyfel zou zijn veroordeeld tot schadeloosstel ling van minstens f 12,000. U zult het mij niet ten kwade duiden, Edel- aohtbare heer, dat ik met het oog op dit enorme bedrag, er de voorkeur aan gaf, de gevaarlijke vrouw te trouwen, om my daarna onmiddellijk wettig van haar te laten scheiden dat kost mij natuurlijk lang zooveel niet De rechter dacht niet lang na; hij begreep onmiddellijk den toestand en bevrijdde den man van zijn huisgodin. Sport en Wedstrijden. Jaap Eden zal waarsohijnlgk in Maart a.s. het eerst te ParyB in professionalraces rijden, doch neemt in Februari deel aan de Wereldkam pioenschappen op sohaatsen, die te Petersburg verreden worden. Kamp.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3