Tweede Editie. FEUILLETON. De stem van liet geweten. 13e Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. No 3798. LAD -A.B02sT3sriCM:EnsrTSFE,IJ"S: Voor Haarlem per 3 maanden. f 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 n de omstreken en franco per postO.371/2 1 1 —5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertent iën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAVBE <C- Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3lbis Faubourg Montmartre. Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: BI emendaal Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Santpoort; Heemstede, J. LEÜVEN, bij de Tol; Haarlemmermeer, C. DOEKES; Spaarndam, C. HARTENDORP Zandvoort, J. ZWEMMER; VelsenL. VENUS; IJmuiienJ. J. TJADEN; Beverwijk, H. JUNGERIE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen, EERSTE BLA.D. Po'itiek Overïieht. Over nieuwe botsingen tusschen arken en Armeniërs wordt uit Kon- antinopel gemeld. Uit turksche bron wordt meege- jeld, dat de Armeniërs, dieteSivas opstand zijn gekomen, na eerst de lopwaren uit de winkels verwyderd hebben, een aanval hebben gedaan de Mohammedanen. Een turksch ldaat werd gewond. Een der ruiten het paleis van den gouverneur- in eraal werd door een kogel ge- offen. Verder plunderden de Armeniërs it dorp Mandjolik, waarbij eenige ohammedanen het leven verloren, oorts zijn door de autoriteiten te rabkir dynamietbommen ontdekt, ijkbaar bestemd om de huizen in i luoht te doen vliegen. Te Diabekir hebben de Mohamme- ansohe inwoners de hulp der re aring ingeroepen. Daar zijn de >odige maatregelen genomen, om jor hun veiligheid te zorgen. De orde in deze plaaats hersteld. Ook zijn troepen gezonden naar esrik waar de Armeniërs met de ohammedanen slaags zijn geraakt. den nacht van 26 op 27 October aken de Armeniërs te Arabkir een oskee, een weeshuis en een bazaar 1 brand, waardoor een hevige brand Dtstond, die vele huizen vernielde, 'erder werden de bewoners der lohammedaansohe wijk te Oulon jonnar aangevallen. Ook bij dezen inval werden vele Mohammedanen edood. In de haven van Saloniki liggen jgenwoordig 17 Eugelsche oorlogs chepen met een bemanning van hgeveer 9000 koppen. Ala reden Oor dit bezoek is opgegeven, dat de jhepen proviand moesten innemen, laar de Turken begrijpen wel beter 1 allen gevalle zou dat ook geen ree maanden behoeven te duren, ant zoo lang zal de Engelsohe vloot r blijven. Admiraal Accini, de commandant in het Italiaansche eskader dat zich aar de Levant zal begeveD, is te iome geweest om zyn laatste in- iructiën te ontvangen en daarop 'eer naar Napels vertrokken. Het 3kader aanvaardt heden de reis en kan iiDsdag in de turksche wateren zyn. Uit Petersburg wordt gemeld dat et Russische eskader der Middel- mdsohe Zee, bestaande uit vijf ihepen onder bevel van admiraal plogeras, zich naar Smyrna zal be- Bven. boven op den berg Elias. Van de bezetting der Dardanellen waren onlangs 1400 man naar Yemen ge zonden, maar hunne plaatsen zijn spoedig weer aangevuld, en het gar nizoen der forten is nu dubbel zoo sterk als gewoonlijk. Ook de Vereenigde Staten zullen een eskader naar de Levant zenden, dat zich in de buurt van het engel sohe en fransche eskader zal ophou den. Op deze wyze zal deze vloten- demonstratie eene navolging zyn van de vloten-revue te Kiel, by de in wijding van het Keizer-Wilhelm Ka naal, dat, het zij hier even opgemerkt èn wat opbrengst èn wat veiligheid betreft volstrekt niet aan de verwach tingen echijnt te beantwoorden. De aanleidende oorzaak tot het bijeen komen van die eskaders is echter in dit geval niet zoo vredelievend. Hot stadsbestuur van Londen blykt nog zeer gebeten te zyn op den af getreden lord-raayor, vooral ter zake van het beruchte Barnatodiner. De aldermen hebben nog, maar zonder eenige geestdrift, het traditioneele bedankje aan den afgetreden lord- mayor goedgekeurd, maar de Com mon Council verwierp een daartoe strekkend voorstel met S5 tegen 50 stammen en vele onthoudingen. Sir Joseph Renals gaat nu een groote zeereis maken, en zal togen den zomer zyn plichten als alderman weer kunnen waarnemen. De berichten, dezer dagen te Ma drid uit Cuba ontvangen, luidenniet gunstig voor de Spanjaarden. Maximo Gomez bedreigt de provin cie Matazas, terwijl de gebroeders Maceo in Puerto Punoipe met 3000 man tegen de Spaansche troepen ageeren Maarschalk Martinez Campos bevindt zich nog steeds in de provin cie Santa Clara. Voorloopig blijft het doel der Cubanen, de hulpmiddelen der Spanjaarden uit te putten door een guerilla oorlog. Het doel zal zeker spoedig bereikt worden, want volgens de berekening van een der Spaansche bladen komt de opstand de regeering te staan op een uitgave van 750.000 peseta's per dag. STADSNIEL' W8 eerste en tweede pagina. Haarlem16 November. Zing en Vriendschap. Daar de heer Philip Loots wegens een repetitie van zijn liedertafel Apollo" te Amsterdam het gisteravond gege ven concert van de koninklijke lie dertafel „Zang en Vriendsohap"' niet andere koorwerken, groote geache veerdheid en een hooge mate van correctheid worden verwaoht. Laat ik er dadelijk by voegen, dat het koor aan deze verwachting volkomen heeft voldaan. Het heeft al deze drie num mers gezongen met een gloed en en- train die bewonderenswaardig mogen heeten en die dan ook een waren storm van bijval verwekten. Van de drie is Riga's Germinal wel het mooiste, de twee andere zijn al te kennelijk op moeilijkheden aan gelegd. Het kleurige, friss olie Ger minal won het dan ook van de twee andere, ook wat de uitvoering be treft. Toch heeft ook Gerechtigheid mij gepakt en het moet vermeld worden, dat toen de zangers na dat nummer een ovatie brachten aan den componist, die in de zaal was, de heer Hol het podium beklom en direoteur en zan gers van harte dankte voor de ver tolking van zijn werk. Verder gaf het koor de twee num mers die het onlangs in de Groote Kerk ten gehoore bracht, „Ecoe quo- modo moritur" van Handel en „Tene- brae faotae sunt* van Haydn, benevens een paar nieuwe koortjes van den gewonen verslaggever van dit blad, den heer Philip Loots, „gij adelaar" en „de dichter is een vogel," twee oomposities, die eenvoud paren aan frischheid en mooi van klank zijn. De solisten waren mej. Betsy Hol, sopraan en de heer W. Robert Jr., viool. Deze dochter van een onzer grootste musici in ons land heeft van haren vader den aanleg en de muzi kaliteit geërfd. Haar stem is niet zeer groot van omvang, maar zeer helder en vol klank, de voordracht is als van een leerares in den zang (mej. Hol bekleedt die functie aan de Muziekschool van Toonkunst te Haar lem) te verwachten is, eenvoudig en toch vol uitdrukking. Gaarne had ik haar eenB gehoord in een grooter werk, dan de zes liedjes die zy voordroeg. De gelegenheid zal, nu Mej. Hol zich zoo gelukkig bij Haar lems concertpubliek heeft geïntro duceerd, zich zeker daartoe later wel eens voordoen. Ik eindig met een woord over den heer Robert Jr. Dat aanleg voor muziek erfelijk is, geldt voor hem zoogoed als voor mej. Hol, maar dat de jongeren de ouderen daarom nog maar niet zoo dadelijk evenaren, valt evenmin te loochenen. Hoe verdien stelijk ook in vele opziohten, is het spel van dezen jongen violist nog niet geheel rijp voor het moeilijke oonoert in G mol van Bruoh, dat kon bijwonen, is my verzocht daar- ong bovendien steeds aan de eerste coryphaën denken doet. Niettemin gaf hij zoowel in dit als in het tweede nummer (van Saint Saens) blijk van lofwaardige eigenschappen, die naar mate hij ouder wordt (deze violist is nog zeer jong) zich zullen ontwikkelen. Over 't geheel dus een zeer welge- over een en ander mede te deelen, Ik doe dat met te meer ingeno menheid omdat het een verdienstelijk conceit is geweest, vooral wat het koor betreft. Gemakkelijk had de heer Robert het zijn liedertafel dit maal niet gemaakt. Drie groote wer- Ook de grieksche regeering heeft ken, de geheimzinnige Nacht van jmgeboden, mede te doen aan de Delsemme, Germinal van Riga en digd op de Amersfoortsche tapijtia- briek in de Rotonde tentoongesteld zijn. Id de groote zaal der afdeeling gipsmodellen is thans tentoongesteld eene zeer belangryke verzameling van fotographische reproductiën van be roemde meesters der Italiaansche school als Michel Angelo, Rafael Sanzio, Procaccini, Titiaan, Leonard de Vinei, Guido Reni, Tiziano Ve- celli, Ghulandajo, Andrea del Sarto;; deze verzameling zal slechts gedu- renden korten tijd tentoongesteld blyven. Dos Zondags is de toegang vrij. Een Zondares. „Aan uw hand, Julian, wil ik een nieuw leven aanvangen 1" Mocht de hoofdpersoon van bovengenoemd drama met deze woorden een hoofd stuk afsluiten van een leven vol ellende, voor de toeschouwers wa ren zij het einde van een genot vollen avond, een avond die ons goed deed, waarin wij genoten wat wy wel eens wat veel moeten ontberen, goede tooneelspeelkunst, prachtig samenspel maar bovenal een drama, boeiend van het begin tot het einde spannend in hoigen mate. Den inhoud van dit stuk in het kort mededeelen, gedoogt de beschik bare ruimte niet. Het is de geschie denis der vrouw, die in sohande ge boren, in schande meet leven omdat de üefdelooze wereld haar verstoot. Als alle pogingen om zich op te heffen falen, als haar niets meer overblijft dan tot een zondig bestaan terug te keeren, dan grijpt zij in haar wanhoop een midddel aan dat haar ten toppunt van geluk voert. De terugkeer der doodgewaande, wier naam zij aangenomen heeft, moet haar verpletteren, doch ves tigt daarentegen hare positie vaster dan ooit, totdat het woord van den geestelijke, die sleohts liefde predikt, haar den moed geeft te bekennen wie zij is, hoe diep zij gevallen is, welk een groot bedrog door haar slaagd concert, geleid door den heer Robert met den ijver en de tact, die oot-demonstratie in de turksche Gerechtigheid van Hol, kwamen ophem stempelen tot een degelijk direo- iateren. het programma voor. jteur. V. Met het oog op de naderende vlo- De verwachting hiervan was hoog In neemt de turksohe regeeriDg hare gespannen. Immers met deze drie laatregelen. Op het eiland Tenedos, nummers had Z. en V. te Luik en ibij den ingang van de straat der j te Groningen den eerepalm wegge- •ardanellen, is een observatiepost dragen en by voor concours bestu- heid zullen aanstaanden Zondag voor (et een eleotrisch zoeklioht gevestigd deerde stukken mag, meer dan bij het laatst de beide tapijten vervaar- fltuseum v&n Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnijver- In ademlooze stilte werden de ver schillende tooneelen aangehoord, bij treffende passages kon het publiek zich niet bedwingen om uiling te geven aan zijn enthousiasme. Meer malen was het eene verademing wan neer het scherm viel, en dan moest het twee soms driemalen worden op gehaald om de spelers in de gelegen heid te stellen de zoo ruimschoots verdiende toejuichingen in ontvangst te nemen. Dat aan Mevrouw Julia van Lier- Cuypers het leeuwenaandeel hiervan toekwam, wie kan het betwijfelen, maar naast baar verdient Mevrouw Ellenberger een hartelyk woord van waardeering voor de gelukkige wijze waarop zij Lady Janet Roy voorstelde. Ook de heer Swab als de predikant, die geen sooiaal maar radicaal is, die alle menschen zijn broe ders noemt en voor wien geen zon daren, sleohts ongelukkigen bestaan, was zeer goed. Met zulke stukken, met zulk spel moet men volle zalen trekken. Dit was helaas gisteren avond niet het geval, waarsohynlijk wel door dete- gelykertyd plaats hebbende uitvoering der kon. Liedertafel, „Zang en Vriend sohap'', waarvoor naar wy vernemen 1600 plaatsen besproken waren. Wij hopen dat een Zondares" niet de laatste maal op het Haarlemsohe schouwburgprogramma voorkomt en vertrouwen dat vele stadgenooten eene reprise daarvan gaarne zullen bijwonen. Het zal dengenen die het Neder- landsch Tooneel hier ter stede gaarne zien optreden aaDgenaam zijn te ver nemen, dat het Donderdagavond a.s. in den sohouwburg zal geven «Het Spookhotel." Van de goede of min der goede opkomst van het publiek zal het wellicht afhangen, ofhetNe- derlandsch Tooneel dit seizoen zijne bezoeken aan onze stad zal herhalen of niet. In dit nummer komt voor eene aankondiging van de jaarlijksche turf- oolleote, die 20 dezer wordt gehouden van wege het R. K. Parochiaal Arm bestuur. Gaarne bevelen wij deze col lecte aan, die gehouden wordt om het gebrek dergenen, dien het iu den winter dikwijls aan het hoog noodige ontbreekt, een weinig te kunnen le nigen. Bedenkt stadgenooten, die iets te missen hebt, dat de winter voor dezulken zoo droevig is en houdt dus uwe beurzen niet gesloten bij de overweging, dat er van zoovele zijden reeds van u gevraagd wordt. Ten einde hét baden meer alge meen te maken is het tarief voor de Haarlemsche Badinrichting aan den Gasthuissingel bij de Houtbrug, zoo laag gesteld, dat de prijs voor het nemen van een koud of warm bad ran duinwater voor niemand meer een bezwaar zal zyn. De inriohting is dagelijks voor belanghebbenden ter bezichtiging. Aanbsstedingen Vrijdag hield de heer S. J. W. Mons twee aanbestedingen 1ste voor het bouwen van 9 woonhuizen aan de Gaelstraat2e voor het bouwen van een woonhuis aan dezelfde straat. De inschrijvingen voor de eerste aanbesteding (naar versohil in opgaaf der voorwaarden verdeeld) was als volgt A. B. B. J.v. Wageningen f 22,170 H. van Es 25,459 f 25,649 B. A van Santen 24,369 25,736 M. van Ommeren „28,290 30,421 J. W. van Santen 24 22S 25,641 B. Hagen 25,059 26,816 P. J. Verzylberg 20,737 23,487 VanDyk&Miezerius 20,370 21,495 H. van 't Wout 25,200 B. Zuithof 22,790 24,340 Möhringer &Smink „21,870 „24,210 J. v. d. Bogaard 25,304 J. Giebels en van Servellen 23 830 25,481 J. Jonker 23,750 25,150 Inschrijvers voor het ééne huis op een terrein aan de Gaelstraat waren W. A. van SanteD, voor f3802, J. Kaub, Halfweg, f4420, J. W. van Santen f3888, B. Hagen f4256, T. J. Verzylberg f 3265, Van Dijk Mieze rius f3205, H. van 't Wout f3880 H. G. Sohornagel D. Kruyf f3690 B. Zuithof f3890, Möhringer Saiink f3330, J. Giebels Van Servellen f3640, J. v. d. Bogaard f3910 M. v. Ommeren f4385 H. van Es f3647. Verder werd Vrijdag aanbesteed de levering van rundvleesch en vet, zout en aardappelen ten behoeve van de soldatenmanege en het militair hospitaal alhier. Ingeschreven werd voor rundvleesch en vet (tijdperk 1 Januari-30 Juni 1S96) door: D. Spijer, voor f 0,53, A B. Polak f 0,53®, Van der Stad f0.54, A. B. Polak f0 545, Weller f0,55, v. Mast wijk f 0.56, Hartel f 0,57% Heek, f0.575, allen alhier, voor zout (over 1896) door F. J. M. Nelissen te Haarlem, voor f 0 06 per K.G.voor aardappelen (tijdperk 1 Jan.15 Juni 1896) door: Th. Hartog, voor f 1.90, Verbeek f 1.78, f2,30, Verdel f 1 96, Busé f 2.22, allen hier ter stede. Tegen den bierhuishouder D. J., Leidschestraat is prooes verbaal op gemaakt ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. De heer H. F. van Beijnen heeft in de Nassaustraat een calé geopend waaraan hij den historisohen naam „Nassau" heeft gegeven. Café „Nassau" dan is een ruim lokaal, gunstig gelegen op den [hoek van twee straten. Het word: goed ingericht en verlioht, terwijl de wan den zullen worden opgeluisterd door decoratief schilderwerk. Naar men verneemt, zal morgen, Zondag, in de St. Antoniuskerk aan de Nieuwe Groenmark', de heer Rog- mans te half elf ure op het zangkoor in de 3e mis van Haydn medewerken. Te Houtrijk en Polanen is tot pre dikant beroepen G. Posthumus Mey- jes caodidaat te Amsterdam. De trampiannen Amsterdam-IJmuI- den, door den aanleg vau de baan Haarlem-Beverwijk weder in behan deling genomen, zijn opgegeven. De aardappelteelt was ook in IJ- en Haarlemmermeerpolders dit jaar gunstigruime oogst, vrij goede qualiteit en weinig ziekte. Ofschoon de pry zen den laatsten tyd eeniga- zins stygende zyn, worden thans honderde Hectoliters te Amstorda m en Haarlem afgeleverd tegen f 1.50 a f 2 50. IJnraiden. De IJmuider botter 1J.M. 7 trachtte de haven binnen te varen, maar door een hevigen rukwind scheurde het j zeil en was men genoodzaakt het vaartuig ten Noorden der Noordpier op het strand te laten loopende bemanning bleef gelukkig behouden. Met ingang van 23 dezer ia de Rijks-veldwachter, Brig-tit. J. Eder- veen overgeplaatst van Zandvoort naar Naarden. Naar het fransch E.TIENNE ENAULT. HOOFDSTUK VIII. t) Een tweede uitbarsting van lachen, maar luider dan a hunne, volgde onmiddellijk. Eensklaps waren Richard en William weer ernstig p word en. „Wat is dat?" vroeg de een. Dat is zeker, dat het geen echo kan zijn," antwoord de ander. Ze reden een steigenden, zich kronkelenden weg op, nauw begrensd door dik kreupelhout, dat hunne iarden nauwelijk naast elkaar konden loopen. Op eenige schreden voor hen vormde de weg een herpen hoek. Nauwelijks hadden zij dezen omgeslagen zij bevonden zich tegenover een vijf- olzestalkrach- e boeren, die naar hun werk gingen, met het snoei mes in den gordel en de zeis over den rug. Dezen wa ren het geweest, die het lachen van de beide ruiters hadden herhaald. Ondanks die grap zagen zij er norsch uit en hadden iets uitdagends in hun optreden. Het schitteren van hunne lange, vlijmscherpe messen, ver hoogde nog hun dreigend uiterlijk. Ongerust geworden gaf Richard den schat haastig aan William teru/, die dezen niet minder haastig in zijn jaszak liet glijden. Angstig en beklemd reden zij nu voor elkaar om de boeren te laten passeeren, die niet veel lust toonden om dezelfde beleefiheid jegens hen in acht te nemen. „De heeren schijnen het wel gelukkig te vinden, dat zy op de wereld zijn, zoo hard als zij lachen?" vroeg een der maaiers kortaf. „Hm! niet bizonder," antwoordde Richard op klagenden toonj „Maar het beste is om altijd maar goeden moed te houden." .Jullie ziet er toch anders niet zoo ongelukkig uit!" merkte een ander ruw op, en lichtte met eene onver- hoedsche beweging zijn zeis op. William verbleekte en zette zyn paard aan. „Men moet niet naar den schijn oordeelen," ant woordde hij op tamelijk onvasten toon, zonder zijn blik af te wenden van het instrument, dat er zoo dreigend uitzag. De ander had het slechts opgelicht om het op zijn anderen schouder te leggen. Zonder verder een woord te spreken liepen de maaiers langzaam voorbij en waren weldra in den hollen weg verdwenen. De twee broeders haalden weer vrijer adem. „Duizend duivels 1" riep een van beiden nit, „dat is voor de eerste maal van mijn leven, dat ik bang was." .Neen," merkie de ander op, „ik was ook niet bijster gerust. Gewoonlijk ontbreekt het me toch niet aan kalmte." „Ja, ja, dat is een gevolg van onzen rykdom: zoo dra men bezitter is vreest men bestolen te worden." „Het is toch een grappig verschijnsel he! Na zooveel menschen uitgeplunderd te hebben, zijn wij zelf bang op onze beurt geplunderd te worden." „Ja, diefstal en moord zijn toch werkelijk leelijke dinger." „Zeker! ik ben van oordeel, dat er geen wetten zijn Bcherp genoeg om dieven en moordenaars naar ver dienste te straffen. De pijnbank moest weer worden ingevoerd." .De dood op het rad en de brandstapel voegde Richard er bij„Alleen in dat geval zouden de rijke menschen zich nog ©enigszins op veiligheid kunnen verbeugen." Een der beide schavuiten, die zich aldus op schertsenden toon verder met elkaar onderhielden, eindigde met de moderne wetgeving oprecht te verwijten hare te groote zachtmoedigheid iegens moordenaa<s. Wanneer bandie ten of vrouwen uit de demi-monde hunne oude le venswijze vaarwel zeggen, dan betoonen zij zich de ijve rigste verdedigers der openbare orde en de goede zeden. Bij een dergelijken omkeer maken die mensche- lijfce zonden dikwerf plaats voor fanatisme. .Als ik eens bij toeval tot lid van de jury wordt be noemd," zeide William ten slotte, „dan zal ik nooit iemand sparen, die het goed van een ander geBtolen heeft, al geldt het slechts een stuk brood." „Ea ik," zeide Riohard, „tal nooit eene verzachtende omstandigheid ten gunste van een misdadiger, die, al is het slechts een druppel, het bloed van een ander mensc'a vergoten heeft, in aanmerking nemen." Over zichzeiven voldaan, verhieven zij zich op hun zadel m6t de waardigheid, die den menschen eigen is, welke vaststaan in hun besluit een duren, zedelijken plicht te vervuiler, en bewaarden een langdurig stil zwijgen, gedurende waarvan beiden droomden over het genot dat hun beiden wachtte wat betreft het broeder lijk deelen van het millioen, dat zij bezaten. Lanzamerhand echter trok eene wolk over het gelaat van Richard. Zijne bewegingen verrieden heftige on rust. Hij trachtte die te overwinnen, wat hem niet kon gelukken. Hij trok de tengels aan en deed zijn paard stilstaan, waarop hij tot William zeide „Zeg eens, waar gaan we heen „Naar „le3 Rivines" natuurlijk „Naar „les Ravines"! Om wat te doen?" „Ben je krankzinnig geworden? Aan de bekoorlijke mevrouw Louvet gaan mede deelen, dat de eerlijke Maxime Tréhouart de erfenis heeft overgedragen en met haar afspreken wanneer ons huwelijk in Italië zal plaats hebben." Wordt vervolgd). Jfaandag 18 November 1895 LEM'S DAC

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1