BRIE F- teer pciiilt u op le doei. Y VAN BREEMEN Co., J. MENBIJL, Mnaelinstrnientefl, Snaren, enz. '8 Andere staatskinöeren kennen nooh vi begeeren wij, eu wel verre van ons b te verwijten, dat wij onvoorwaarde- iej lijk ons verzetten tegen het leggen van nieuwe lasten op de schouders van den arbeid, en te schermen met zjjn „zelfbewusten, fleren werkman," die alles zelf wil betalen, diende het Centrum in deze aan onze zijde te staan. Immers, wat geeft het willen, waar het kunnen ontbreekt?" Hierna verzocht Het Volksdagblad aan het Centrum eerst eens aan te geven hoe het wil komen tot een redelyk loon voor den werkman, want: „Zoolang het loon niet redelyk is, gaat het niet aan, met de fierheid en de zelfbewustheid van den werkman te schermen, en cndertusschen het te vergoelijken, dat men van het te weinige dat hij ontvangt, nog een gedeelte gaat naasten De Haagsche Courant schreef on langs .Een der grootste grieven van het Hollandsche volk tegen Napoleon I was, dat hy de nationale schuld „tier- ceerde", d. i. door een derde deel van den last, waaronder het land gebukt ging, oen streep haalde, ten einde orde -n de financiën te bren gen, Heden ten dage doen Rijk. pro vincies en gemeenten datzelfde nu en dan, in den fijneren vorm van een beursoperatie, en niemand vindt er nu iets buitengewoons, veelmin iets oneerlijks in." Hierbij teekent de Amsterdamsohe Courant aan «Wij hebben die grief meer ge- ti hoord, maar gelooven, dat zij die e aldus oordeelen een kleinigheid over e het hoofd zien, en wel dit, dat het openbare lichaam dat zijn schuld converteert, begint met het aanbod rl zijn sohuld af te betalen en dat ;erd door Napoleon niet gedaan^' f0 moord te Malaog. Uit Soerabaya verneemt de J.-B., dat er veel kans bestaat dat de on schuld van den onder verdenking van medeplichtigheid aan moord, op zijne echtgenoote gepleegd, in hechtenis genomen heer Th. G. Schrok weldra zal blijken. De justitie, dieaanvanke lijk weinig of geen inlichtingen bij de vele familieleden van den verdaohte had ingewonnen, moet thans o.a. van die zijde vernomen hebben, dat de verslagene op den dag dat zij ver moord is, geheel onverwacht en buiten weten van haar afwezigen echtgenoot van Malang naar Polaman is gegaan, zooddt van een door den laatste voor die gelegenheid vooraf beraamd plan geen sprake kan geweest zijD. Bij beschikking van den raad van u justitie is de preventieve heohtenis van den heer Th. G. Schrok weder- om met een maand verlengd. Tevens is bepaald dat niemand tot hem zal worden toegelaten. (Soer. Ct) Uit Batavia wordt aan de Loc ge schreven Misschien is het niet algemeen be- bekend, dat Indië deD|besten horloge maker bezit in het lid van den Raad van Indië Soherer. Munt deze hoogwaardigheidsbe kleder in allerlei liefhebberijen knutselarijen en aardige handwerken uit, voor het horlogemakersvak heeft hij zooveel ambitie en aanleg,i dat hij het daarin inderdaad tot een bijzondere hoogte heeft gebracht. Men deelde mij om dit te staven als een byzonderheid mede, dat een duur en zeer samengesteld ouder- wetsch uurwerk op raad van den kundigsten vakman in de hoofdstad ter reparatie naar Europa moest wor- den gezonden, doch, eerst aan den 3j heer Soherer getoond, door dezen in n ©en ommezien en op onberispelijke 3; wijze is hersteld. Aan het verslag omtrent de voor- naamste gebeurtenissen in het gou- <j vernement Atjeh en Onderhoorighe- t den loopende van 15 tot en met 28 September jl., is door de Jav. Ct. het volgende ontleend: 'j Groot-Atjeh. Op enkele onzer ver- sterkingen buiten de geconcentreerde !f linie vielen nu en dan eenige schoten I; een Inlandsch fuselier, die deel uit maakte van de optrekkende wacht van het blokhuis aan de brug te Anak-Galoeng, sneuvelde, terwyl by eene veldontdekking buiten Anak- Galoeng een Europeesch fuselier werd verwond. Poeloe-Weh. De werkzaamheden aan de kolensteigers te Sabang vor derden goed, in aanmerking genomen de zware regens, die nu en dan tot tijdelijke staking van het werk dwongtn. Onderhoorigheden. Noordkust. De bendon der fanatieke geestelijke partij, die tot dioht bij de kust in het rijkje Tjoenda waren opgedrongen, kregen den 17en en lSen September eene gevoelige les door het krachtdadig optreden van onze verbonden bond- genooten de radjas vanTelokSama- wé, Tjoenda, Bajoe-Soewang en Ke- loempang-Doea. By een algemeenen aanval onzer bondgenooton werden de kwaadwil ligen uit al hunne stellingen verdre ven en moesten zy in hun overhaaste vlucht 4 dooden onbegraven achter laten. Vooral de verliezen van het volk van T. Bahroen die zich bij de kwaad- gezinden hadden aangesloten, moe ten beduidend zijn. Men sprak van 5 dooden en meer dan 20 gewonden. Aan de zyde der verbonden radja's sneuvelden twee personen en werden er meerdere gewond. De benden waren gedeeltelijk ver strooid, en voor een ander deel naar de bergstreken in het Boeloesohe teruggetrokken. Onze versterking werd weder eeni ge malen besohoten, waardoor een Europeesoh sergeant der artillerie, een Europeesch kanonnier en een Inlandsoh fuselier lioht werden ver wond. Westkust. De waarnemend assistent resident bezocht eenige kuststaatjes tot afdoening van eenige politieke aangelegenheden. De weersgesteldheid kenmerkte zich ook in de laatste helft der maand September door hevige regens, ge paard met sterke windvlagen. De gezondheidstoestand was weder ongunstiger. Het gemiddelde ziekte- cijfer per dag bedroeg 26 tegen 24 en dat van den berri-berri 15 tegen 12 gedurende den vorigen verslagtyd. Het sterftecijfer was hooger. De opstand op Portugeesch Timor. De Deli Ct. van 16 October meldt het volgende De opstand in Portugeesch Timor is, volgens te Hongkong ontvangen berichten, een gevolg van het mono polie, waarvan de Chineesche hande laars in koffie en was zich daar heb ben weten meester te maken. Zij heb ben de bewoners van Timor zoodanig onder den duim en in zulk een ellen- digen toestand gebraoht, dat zy hun voor een pikol koffie niet meer dan een pikol rijst vergoeden. De inlan ders leven in de grootste armoede en slavernij onder hun Chineesche onderdrukkers. Zoo was de staat van zaken toen de tegenwoordige gouverneur, kolonel da Silva, het bestuur overnam. Hy besloot de mid delen van gemeenschap te verbeteren en drong by de verschillende stam men, door wier grondgebied de we gen loopen zouden, aan op hulp bij dit goede werk. Hy raadde hen ook aan meer koffie te planten en die niet af te geven dan tegen billijke prijzen. Al de stammen, zegt men, hebben daarin toegestemd op een na, en om die nu ten onder te brengen rukte de gouverneur langs drie ver schillende wegen met troepen tegen haar op. De vijand versloeg een van de afdeelingen, maar de beide andere bleven overwinnaar en dreven de inlanders het gebergte in. Daar om singelden de Portugeesche troepen hen, maar daar zij gebrek aan ammu nitie kregen, werden dringende de pêches naar Macao gezonden, met verzoek wapens,ammunitie en verster kingen te zenden. Deze zijn nu onderweg. (En reeds aangekomen. Red.) De Portugeesche kanonneerboot „Bengo" kwam den 2en van Macao te Hongkong aan om te dokken en nagezien te worden en daarna naar Timor te vertrekken, ten einde den opstand daar te helpen dempen. Zy had 25 artilleristen aan boord, van Letteren en Kunst Nederlandsche Opera. De raad van beheer der Ned. Opera vermeldt het volgende „De raad van beheer van de Nieuwe Nederlandsche Opera heeft, ten einde aan het publiek de gelegenheid te geven om door ruimer bijdragen de Vereeniging in staat te stellen om althans de exploitatie gedurende het speelseizoen JS95/96 te kunnen voort zetten, in afwachting dat afdoende maatregelen zullen kunnen worden beraamd en genomen om het voort bestaan ran de Nederlandsche Opera op vaste grondslagen te verzekeren, besloten de inschrijving, aanvankelijk opengesteld tot 15 dezer, opengesteld te laten tot ultimo November e. k. Noodig geacht bedragf 85,000 Tot den 15 dezer ingeschre ven voorpl. 10 000 Alzoo nog benoodigdpl. f25,000 De raad van beheer van Het Ne- derlandsch Tooneel verleende ons zijnen steun door de oontraotueele schouwburghuur met 30 pCt. te ver minderen. Mogen de reeds ondervonden blij ken van sympathie en steun voor onze nationale kunstinstelling dege nen, die zich tot heden onbetuigd lieten, tot eene aansporing strekken om elk naar gelang zijner krachten bij te dragen tot verkrijging van de noodig geachte som, om te verhoe den, dat met het einde dezer maand onze Nederlandsche Opera tot het verledene behoort. Mogen het Nederlandsche volk en onze stadgenooten in het bijzonder door voortdurende getrouwe opkomst in de te geven voorstellingen de blij ken geven dat hun de nationale kunst lief is en zij er prijs op stellen dat die niet smadelijk te gronde ga. In goed gevulde zalen ligt de kern van ons voortbestaan. Visscherii, In een Donderdagavond te Sche- veningen gehouden bijeenkomst van de afdeeling aldaar der Nederland sche visscherij-vereeniging voorgeze ten door den heer M. de Niet, bij verhindering van den president, den heer A. Hoogenraad, werd in begin sel adhaesie geschonken aan een con cept tot invoering van een uniforme maat en houtsoort der haringtonnen op de verschillende visscherijplaatsen en tevens medegedeeld dat, in over leg met de maatschappij, het beste tydstip Vóór den handel te Scheve- ningen om de expeditie van bokking met den Hollandschen spoorweg te doen, elf uren des avonds uit Den Haag is. Ten slotte werd in beginsel beslo ten deel te nemen aan de internatio nale scheepvaart- eu vissohery-ten toonstelling te Kiel in 1896 te hou den, wanneer ook andere hoofdvis- schersplaatsen als Vlaardingen, Maas sluis en Katwijk daartoe overgaan. Uit eigen beweging had men daar toe niet veel lust.Veel baat zag men er niet in, ja eigenlijk meer nadeel, daar de Duitsohers weer wijzer zouden worden gemaakt. Men was dus voor een afwaohtende houding in boven- aangeduiden geest. Deze zaak was aanhangig gemaakt naar aanleiding van een schrijven van mr. Bik namens een voorloopig oomité dat zich 8 dezer te'sGraven- hage heeft geconstitueerd op initiatief der vereeniging tot bevordering van den Nederlandschen export, ten einde Da te gaan de mogelijkheid om een Nederlandsche commissie te vormen voor genoemde tentoonstelling en waarbij het bestuur werd uitgenoo- digd tot bijwoning eener vergadering op Vrijdag 22 dezer. Uit dit schrijven bleek ook dat van ons gezantschap te Berlijn de beste informatiën om trent de voorgenomen expositie en hare leiding zijn verkregen. Rechtszaken. De loodgieter L. Spiering, te Soha- gen, is door de Alkmaarsohe recht bank, wegens het veroorzaken van brand door onvoorzichtigheid in de hervormde kerk te Sohagen, veroor deeld tot drie weken hechtenis. Voor de Haagsche rechtbank heeft zich te verantwoorden gehad een 48-jarige man, thans zonder beroep en wonende te Antwerpen, vroeger boekhouder en reiziger van een firma in kruidenierswaren te Löiden, be klaagd van ten nadeele dier firma zich verschillende geldsommen te hebben toegeëigend tot een bedrag van minstens tiendu:zend gulden. Hij was nu 18 jaren geleden bij bedoelde firma in dienst gekomen. Zijn taak was o. a. het opnemen van bestel lingen, het in ontvangst nemen van gelden en het daarvan kwileeren van rekeningen, waarvoor hy gedurende den laalsten tijd een salaris van f24 per week genoot. De verduisterde gel den gebruikte bekl. tot ondersteuning van een familielid, waarmede hy reeds voor 12 jaren begonnen was. De ge wezen patroon, die overigens niet over bekl. ontevreden was, verklaarde wel te gelooven, dat het geld aan de benadeelde firma zou worden terug gegeven, omdat bekl. een schuldbe kentenis van f 10.000 heeft afgegeven door zijne familie in staat zal wor den gesteld die schuldbekentenis te voldoen. Het Openbaar Ministerie eischte 2 jaar gevangenis. De verdediger mr. Thomas traohtte op juridieke gronden aan te toonen dat hier geen verduistering was ge pleegd, en vroeg, voor het gevaleene veroordeeling mocht volgen, een lichte straf, in het belang ook van bekl.'s gezin, dat reeds door zijn gewezen patroon ondersteund wordt. Ingezonden Mecledeelingen. JVi Al SON II ALS, Kruisweg 45. KUNSTHANDEL. Restaurateur van Schilderijen. De Expositie dagelijks behalve Zondag geopend. Vrij entrée bij introductie. Directie VOS ZOON. GEMENGD NIEUWS. Kes te Glasgow. Dinsdagavond trad de heer Kes voor het eerst als dirigent op te Glasgow en hij kan tevreden zijn met het succes, dat by heeft behaald. Niet alleen riep het publiek hem na de vertolking van Beethovens zevende symphonie en na afloop van het concert terug en vielen hem daverende toejuichingen ten deel, maar ook de bladen spreken zeer waardeerend over onzen landgenoot. Op het programma stonden, behalve de symphonie, de „Aoademische Feat- ouverture" van Brahms, het „Scherzo" uit „Roméo et Juliette" van Berlioz en de ouverture „Die VerkaufteBraut" van Smetana. De heer Kes introduceerde ziohzelf met zijn hymne over volksliederen, die door muziekkenners en leeken met waardeering werd ontvangen. Het voornaamste deel van het pro gramma, het eigenlijke proefstuk, was natuurlyk de zevende symphonie en hiermede heeft de heer Kes een persoonlijken triomf behaaid. De bla den van Glasgow roemen om het zeerst zyn eenvoudige, schoone op vatting van Beethovens muziek.Sleohts een der bladen, de North Britieh Daily Mali, kan zich met deze op vatting niet geheel vereenigen. „Er was een liefelijkheid (suavity) en een elegantie in de vertolking, die moeilijk overeen te brengen zyn met onze opvatting van Beethoven", schrijft de muziekcriticus ^an het blad. Het allegretto werd eohter ook naar die ooren onberispelijk uitge voerd. Te Montpellier is de volgende treu rige geschiedenis gebeurd. Een 20-ja- rig man, Dommergue, aldaar met zijn moeder en eenige dienstboden wonen de, leed aan zwaarmoedigheid. Woensdagavond te bed liggende, vroeg hij om bouillon de meid bracht hem een kop, maar hij riep dat men hem wilde vergiftigen en dwong haar den kop leeg te drinken. Daarop nam hij een geweer en sohoot op haar, zonder haar te raken. De moeder ging naar binDen en werd onmiddel lijk gedood door een geweerschot in het hoofden in de borst; de krank zinnige wierp haar de trap af, opende toen de vensters, die in twee straten uitkomen, en begon een hevig ge weervuur Daar buiten. Eerst trof hij de huishoudster zijner moeder met een schot hagel in de borst. Daarna een vierjarig meisje, toen den ouden grootvader, die haar wegdroeg, toen twee zusters, die ernstig gewond neer vielen. Op de politie die de gekwetsten en stervenden wilde weghalen, bleef hy aanhoudend schieten, nu uit het eene dan uit het andere raam, aldoor roepende: Dood, dood; ik heb myn moeder vermoordMen richtte den waterstraal van twee brandspuiten op hemdeze doofden het Jicht uit en het schieten hield nu op. Den heelen nacht was het nu verder stiltegen den morgen dron? de politie het huis binnen en maakte zioh zonder eenige moeite van den gevaarlijken gek meester. Hy heeft nu hevige zenuwtoevallen. Een jongeling in de wijk Sint Di- mitri te Smyrna beminde een jong meisje. Dat is heel natuurlyk. De jongeling ontmoette een ander meisje dat rijker was dan het eerste èn hij werd op haar verliefd. Dat is ook natuurlyk. De jongeling liet het eerste meisje loopen en vroeg het tweede ten huwelijk. Alles zeer natnurliik. Het onnatuurlijke komt nuHet eerste meisje nam met dit besluit van den jongeling geen genoegen, en op den dag toen een menigte gasten zich in de kerk bevonden om het huweiyk bij te wonen van den jongeling met het rijke meisje, ver scheen ook het verlaten meisje met eenige stevige knapen, die den jon gen man grepen, met hem verdwenen voor de oogen der rijke bruid en hem in een rijtuig plaatsten. Een priester trouwde hen in een huis in de nabijheid der stad met zyn eerste beminde, terwyl zijn tweede beminde steeds wachtte en onophoudelijk vroeg of Anna nog niets zag komen. En Anna zag niets. Bovenstaand yerhaal komt voor in de Stamboul. De drie Fransche oorlogschepen, behoorende tot het Fransche eskader der Middellandsche zee, onder bevel van admiraal Gervais, de Formidable Couebet en Amiral Baudin zijn op de reede van Badine vastgeloopen. De Formidable, get vlaggeschip van den admiraal, is reeds weer vlot geko men. Het tweede proces-De Nayve. Donderdag hield de procureur zijn requisitoir. Daarin melding makend van de versohillende tooneelen, die hebben plaats gehad op het kasteel de Presles vraagt hij zioh met angst af, welk een toekomst de beide leerlingen waoht in zulk een omgeving. Al de getuigen bevestigen het heftige en toornige karakter van den beklaagde, en, voegde het O. M. er by, wy zijn genoodzaakt geweest door de open- lijkhëid en den ernst der mishande lingen door De Nayve toegebracht, tegen hem de toepassing der wet te vragen. De mishandelingen zijner kinderen hebben het vaderlijk recht van straffen verre overtroffen. Wat de markiezin De Nsyve aangaat, zy is zeer de sympathie van iedereen waardig. De meeste slagen ontving zij, wanneer zij met haar eigen lichaam de kinde ren beschermde tegen hun vader. Het O. M. vroeg daarom de toepassing der wet; wil men echter by veroor deeling de preventieve gevangen schap (18 maanden) in aanmerking nemen, dan zal het zich daartegen niet verzetten. Na het requisitoir van den Procu reur der Republiek begon mr. Leredu de verdediging. Terwijl deze pleit, stort de markies heete tranen en zijn gesnik klinkt door de volle maar stille zaal. De verdediger spreekt zijn verwondering uit, dat na het opzien barend prooes voor de gezworenen te Bourges en de vrijspraak, de familie de zaak niet heeft laten rusten. Verder wijst mr. Lereiu erop. dat het moeilijK gaat om te bewijzen, dat de markies de Nayve zyn vaderlyk recht heeft overtreden en meer dan die overtreding kan men hem ook al niet verwijten, De verdediger komt daarna op de vreemde houding der markiezin, gedurende het prooes voor de gezworenen en hij verwondert zioh, dr.t men Rosselot niet wegens meineed gevangen heeft genomen. Wat de andere getuigen aangaat, hun waarheidsliefde sohijnt den advocaat zeer verdaoht en hy vraagt daarom vrijspraak. De /ede van den verdediger deed ook tranen komen in de oogen der zoons, die sohreiden evenals hun vader. Om 2 uur 45 min. des middags werd de zitting gesohorst. De beide zoons, René fn Henri de Nayve, be gaven zioh naar hun vader, die hen met warmte omhelsde. Na de pauze deed de rechtbank uit spraak: zij veroordeelde den markies de Nayve tot 6 maanden gevangenis en 200 fr. boete. Daar hij echter veel langer dan 6 maanden in preventieve gevangenis heeft gezeten zal hy in vrijheid wor den gesteld. Vroeg opstaan. Vele vorsten in Europa houden van vroeg opstaan. Zoo verlaat Kei zer Wilhelm van Duitschland zyn bed reed som vijf uur; de Koningin-Re gen teB van Spanje is eiken morgen om zeven uur gereed om uit te gaan. Koning Humbert van Italië staat om zes uur op, evenals Koning Oscar van Zweden en Koning Karei van Rumenië. Men weet, dat de overleden Keizer van Brazilië, Don Pedro, het liefst om 3 uur opstond; dikwijls bracht hy des morgens tussohen 4 en 5 een bezoek aan zijn vrienden, die dan wel zeer vereerd waren, maar hem liever wat later zagen. De koninklijke familie van Engeland sohijnt hierop een uitzondering te maken: Koningin Victoria staat nooit voor aoht uur op; de prins van Wales gebruikt met zyn gezin het eerste ontbijt nooit vóór tien uur 's morgens. Vorat Von Bismarck. Het derde deel van het werk van den bekenden Von Bismarck biograaf, v. Poschinger, „Fürst Von BLmarck und die Parlementariër," is thans verschenen. Het omvat de jaren 1879—1890 en behelst onder veel, wat reeds bekend was, ook menige tot nog toe niet algemeen bekende bijzonderheid. Zoo hooren wy ondermeer op welke wijze prof. Schweninger er in ge slaagd is, om vorst Von Bismarck te imponeeren De dokter werd aan Von Bismarck door een lid van den Rijksdag aanbevolen en eerst wilde deze er niets van weten. Ten slotte wist men zijne toestemming op een of andere wijze machtig te worden en, zoodra het woordeke „ja" was uitge sproken, trad doctor Schweninger, dien men in eene andere kamer be reid had gehoudeD, terstond in Bis- maroks kamer binnen. Drie dagen later, toen de staatsman van eene spijs, die hem door Schweninger verboden was, wilde eten, nam deze het bord voor zijn neus weg en wierp den inhoud door het raam in den tuin 1 Dat hielp. Zeer interessant zijn v. Poschingers mededeelingen hoe het Duitsohe Ryk tot stand kwam. Bismarck deed na melijk het volgende verhaal aan een Rijksdagafgevaardigde bij een der bekende „Frühsehoppen." „Aanvankelyk kon ik myn ouden meester moeilijk tot het aannemen van het keizerschap bewegen. Als Keizer, zeide hij, moet ik doen, wat de andereö willen, als Koning ben ik heer en meester. Als Koning ben ik geboren, ik weet wat ik als zoo danig heb, wat ik als Keizer zal hebben, weet ik niet. Het ging hem als een jongen luitenant uit oud adellijk geslachdie laat zich liever „graaf" dan „luitenant" noemen. Hij. Bismarck, hud nu, om, in deze aan gelegenheid, waar hij niet alleen de vorsten, maar ook tot op zekere hoogte zyn meester tegen zich had, koning Lodewijk van Beieren te winnen, aan dezen geschreven, dat, zooals de stand der dingen was, hij eventueel er in zou moeten toestem men, dat de koning van Pruisen in zekeren zin bevelen in Beieren zou hebben te geven, en dat bet d .n toch veel beter was dat aan den keizer van Duitschland dan den koning van Pruisen toe te staan. Den brief had Bi-marck aan de eettafel in zijn hotel geschrevendaardoor vras hy ook niet geheel in den vorm geweest, het papier was niet onberispelijk geweest en bet schrift had gevloeid. Zoo had hy den brief aan graaf Holnstein, den opperstalmeester des konings moeten meegeven. Koning Lodewijk had, toen graaf Holnstein by hem aankwam, aangezichtspijn gehad en hem eerst niet willen ontvangen. Daarop had graaf Holnstein hem laten zeggen, dat hij een brief van Bismarck had, en daarop had koning Lodewijk geroepen: „nu, b*eng hem dan maar hier!" De koning had den brief ge-| lezen, zich hem ten tweeden en derden male laten voorlezen en toen ge- n eend: „Ja, zoo is het: de koning van Pruisen moet keizer van Duitsch- land wordenDaarop had hy aan Bismarck het ontwerp voor een brief gevraagd, dien hij aan den ko ning vaa Pruisen wilde schrijven Bismarck had hem het concept ge zonden, koning Lodewijk had het foedgekeurd en het schrijven aan den oning van Pruisen verzonden. Dit laatste was trouwens reeds bekend, maar de nadere bijzonder heden worden door v. Poschinger voor het eerst medegedeeld. De Ruhr stijgt zeer snel tengevol ge van de aanhoudende regens. Het Ruhrdal is overstroomdvoor de omliggende plaatsen dreigt gevaar. Onder Eisleben is de aarde weder in beweging. Er vallen in de huizen weder voorwerpen om, de ruiten j springen met een sterken knal, de scheuren in de muren worden lang zaam maar zeker wijder In het Théatre des Variétés te Hamburg wordt tegenwoordig opge voerd: Madame Joniaux, de gift- mengster van Antwerpenhet stuk is verdeeld in zes tafereeleneen speelhuis in de groote wereld, het noodlottige testament, broeder en zuster, de misdaad in het hotel de Luxembourg, in den valstrik, voor den rechter. Er treden drie-en twintig personen in op. Een bloedig gevecht heeft te Wirges in de Rijnprovinciën plaats geha d De werklieden van een nieuwe fabrie k waar 1500 Bohemers, Polen en Ita lianen en andere vreemde arbeiders in dienst zijn, wilden deelnemen aan een feest. De dorpsjeugd wilde daar van echter niets hooren en by haar sloten zich ook de oudere bewoners aan. Men besloot de vreemde werk lieden te verdrijven uit een herberg, waar dezen bijeen waren. In het dak werd een gat geslagen waardoor in den hoop werd geschoten. Met lampen, knoeten en meubelen werd de strijd voortgezet. De drie gendarmen waren tegenover de verwoede tegenstanders maohteloosde toegangen tot het dorp waren met wagens versperd. In den strijd werden zeer velen gewond, waaronder een groot aantal ernstig. Een epoorwegdiefsUI. Een brutale spoorwegdiefetal is in den nacht van Woensdag op Don derdag gepleegd nabij Colorado- springs, Vereenigde Staten. Een geld transport van 200,000 dollars in goud kwam daar aan met den sneltrein van Santa Fé. Het geld bevond zich in een kist, die naar het stationsge bouw werd gebraoht, en daar over gegeven aan een agent der Express- Company. Vijf minuten nadat de trein vertrokken was, traden twee gemas kerde mannen het stationsgebouw binnen en bevalen den agent, dien zij met revolvers bedreigden, het veiligheidsslot der kist te openen. Daarna dwongen zij hem, zich naar zyn slaapkamer op de eerste verdie ping te begeven, zioh uit te kleeden en naar bed te gaan, zoodat zij tijd hadden de kist weg te voeren. De agent heeft eohter 50,000 dollars in bankpapier aan de blikken der die ven weten te onttrekken. Stoom.'sartfcarichten. Het stoomschip Prins van Oranje van Amsterdam naar Batavia, pass. 14 Nov dos voorm. te 10 uur, Dover. Het stoomschip Werkendam, van de N. A. S. M., arriv. 15 Nov. van New- York te Rotterdam. Het stoomschip Koningin Regentes van Amsterdam naar Batavia, vertrok 14 Nov. van Genua. ADVKRTENTIKN De ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor hetlsverea, maken, repareeren van alle soorten HEE- RSN KLEEDINGSTÜKKEN. J. WEVERS, Barrevoetestraat 6. Alleen verkoop voor Haarlem en Omstreken van de op de Amsterd. TentooDst. 1895 bekroond met eerediploma (Hoog- «te onderscheiding). FRANS PERQUIN, Korte Spaarne 25. kaarten, Enveloppen, Vi«ite- en Adreskaarten, Winkel plaatjez, Nota's, Rekeningen, Kwitantiën, enz. enz. worden zesr goedkoop gedrukt en netjes afgeleverd ter Handelsdrukkerij van J. KWAHTES, Lange Veerstraat 8a, oud en droog, Prim, kwaliteit STEENKOLEN, Iroge GASCOKESVEENBRI- QUETTES en alle andere loortel ran BRANDSTOFFEN, bij Bakenessergracht No. 19. T elephoonnn mm er 70. 23, Oude Groenmarkt 23. Magazijn van alle soortén van Viool met Strijkstok en Kist van af f7,50. AcccordciterB van af 18, enz., enz.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 7