Aan het slot van zijn artikel vraagt bij terloops of bet niet beter zou zijn bij staking der stemmen voor een presidentskeuze een onpartijdige kantonrechter of rechtbank, le doen beslissen; of zonder het beginsel der evenredige vertegenwoordiging bij het verkiezen der leden niet het gevaar dreigt, dat één arbeidsparty besohikt over alle plaatsen in de Kamer; of do leden naar willekeur uit de Kamer kunnen wegblijven en zoo haar arbeid onmogelijk makeD; of zij tydig moeten kennisgeven, wie den plaatsvervanger oproept, of voor een vertegenwoordi ger der werklieden ook een zoodanige als plaatsvervanger moet optreden. In de onderdeelen acht hij het ont werp met zeer veel zorg bewerkt. Leger en Vloot De kap. F. J. Engelenburg, van het 4de reg. inf. te Leiden, is be stemd voor speciale diensten en wordt als zoodanig overgeplaatst bij het 3de bat. van het corp3 alhier, ter ver vanging van kap' A. van Tooveren, die onder ontheffing uit de derde sectie naar Den Haag is overgeplaatst en aldaar beiast is met de functie van adjudant-inspecteur van het militair onderwijs. Letteren en Kunst Erne Rembrandt-zaal te Berlijn. In het Koninklijk Museum te Berlijn is een nieuwe Rembrandtzaal inge richt, en wel door vereeniging der twee zaaltjes wa&r vroeger de altaar stukben van de broeders Van Eijck hingen. De wanden zijn met groen trijp behaogen boven een lage lam briseering van licht ahornhout met zwarte omlijsting. Het licht valt bin nen door twee breede vensters, wat echter ongunstig werkt op de tegen over hangende schilderijen. In de zaal is plaats voor ruim 80 grootere en kleinere doeken. Thans zijn er reeds 22 geplaatst waarvan 20 Rembrandts. Daartoe behooren het portret van Anslo, twee portret ten van den schilder zelf, de schaking van Proserpina, de vrouw van Tobias en de droom vac Josef, die aan een der wanden hangen. Tegenover de vensters hangen Jacobs worsteling met den engel. Simson die zijn schoon vader bedreigt, Mozes die de wets tafelen neerwerpt, de portretten van een rabbijn en van Hendrikje Stoffels (Rembrandts huishoudster), de geld wisselaar, de bergrede en een mans portret (geleend). Aan den derden wand o. a.Susanna, het gezicht van Daniël, Josof door Potiphars vrouw aai.geklaagd. Schilderijen-veiling De schilderyen van Oudhallendsche meesters, die Woensdagochtend door de firma Frederik Muller te Amster dam geveild werden, brachten over het algemeen geen hooge prijzen op. De hoogste waren nog Mare Gerarts portret van Anna van Buren, de eerste vrouw van prins Willem I, f925, (voor H M. de Koningin aange kocht) Jan van Goyen, stadsgezicht te Haarlem, f510, een rustende jager van een anoniem schilder f 330, twee Italiaansohe landschappen van F. de Moucheron met stoffeering door Adriaan van de Velde, ieder f300, Jan Swart, Luchtje happen, f325; Joh. Voorhout, Allegorische voor stelling van den vrede van Rijswijk f 430;.ALm Willaerts,zeegezicht f395. Een sohoorsteen, stijl Lodewijk XV, in het huis Heerengracht 446, be staande uit gebeeldhouwd marmer en gekroond door schilderwerk (Go- vert Flinck?), bracht f2900 op; een supra-porte (geschilderd door Ferd. Bol?), gold f350. Een paar Engelsohe platen van 1793, door W. Nutter, deden f 165, een voorstuk van een kast uit ge sneden eikenhout haalde een bot van f 100. Van de meubelen waa het belang wekkendst een ameublement stijl Empire van mahoniehout met verguld koper en geel satijnen kussens. Af zonderlijk brachten op: 12 stoelen met 2 sofa's fSOO, 6 stoelen met 2 sola's f700, een tafel f55 en vier tabourets f 560. Het geheel werd met eenige lappen stof voor nieuw over trekken verkocht voor f3235. Een ledikant in denzelfden stijl, dat als slaapplaats heeft gediend voor den koning van Holland, Lodewijk Napo leon ia het paleis te Haarlem, bracht f410 op. (door de Regeering aange kocht. Rechtszaken. Voor da arrondissements-rechtbsnk te Maastricht stond Maandag terecht eene vrouw, wonende te Grothuizen, thans gedetineerd, beschuldigd van diefstal eener koe uit eeoe weide te Eijgelshoven. De ongelukkige, die zoo lijdende is, dat zij naar en van de terechtzitting moest worden ge dragen, bekende haar misdrijf, doch verklaarde tevens uit armoede en uit angst voor haren man, door wien zij meermalen ernstig werd mishandeld, te hebben gehandeld. Tegen haar werd 8 maanden gevangenisstraf ge- eischt. GEMENGD NIEUWS. De diefstal te Brussel. Toen de raad van beheer der So- oiété Générale het tekort in de kas ontdekte, had de kassier Alphonse de Hennin zioh Vrijdagmorgen voor den raad te verantwoorden. Hij be kende de verduisteringen gepleegd te hebben, maar beloofde dat zijne familie het defioit zou aanzuiveren daartoe zou hij dadelijk de noodige stappen doen. In plaats daarvan begaf hij zich na afloop der verga dering naar het station en reisde naar Parijs. De raad van beheer was echter zoo voorziohtig geweest, hem door iemand te doen volgendeze spoorde met denzelfden trein naar Parijs en bewerkte daar zijn inhech tenisneming. De kassier, een man van 50 jaar behoort tot een aanzienlijke familie. Wijlen zijn vader was president van bet hof van appèl te Brussel. Zyn vier broeders bekleeden hooge be trekkingen een hunner is directeur van de Nationale Bank. De kassier was reeds 23 jaar in dienst der So ciété Générale en sind 15 jaar met een Fransche gravin gehuwd. Zijn vrouw had niet het minste vermoe den van de gepleegde verduisteringen, evenals zijne speculation ter beurze, die hem ten verderve voerden, aan zijne familie onbekend waren. De familie De Hennin heeft, om hare eer te redden, besloten baar geza menlijk vermogen ten bedrage van 1,400.003 francs aan de Sociélé Gé nérale af te staanhet defioit is echter 2,616,000 fr. en de gerechte lijke vervolging tegen Alphonse kan trouwens niet meer ingetrokken worden. De directie maakt bekend, dat de deposito's harer cliënteele onaange roerd zyn, en dat het gebeurde geen invloed heeft op den gang der zaken van de onderneming. In de Bank van Engeland vond Zaterdag om elf uur een transactie plaats, die weer bewijst hoe Londen nog altijd het middelpunt der geld markt is. De vertegenwoordiger van China droeg aan den vertegenwoordiger van Japan een wissel over ten bedrage van 4.900.000 pond sterling. De zaak had het volgende verloop De hoofd kassier der Bank, de hoer Bowen, had den wissel reeds klaar gemaakt. Toen de vertegenwoordigers der Oost-Aziatische mogendheden waren aangekomen, overhandigde bij den wissel aan den Chineeschen gezant, die op zijn beurt met een diepe bui ging den wissel aanbood aan den Japanschen gezant. De Japanner gaf hem daarna aan den kassier terug, die hem voor Japan in bewaring hield. Japan heeft op dit oogenblik zeven en dertig millioen pond ster ling bij de Eng6leohe Bank staan. Weer zijn te Londen, begraven in een tuin, ze3 van de staven zilver, die in September van de Midland spoorwegmij. gestolen werden, terug gevonden. De bewoner van het huis was gevlogen. Van 31 gestolen sta ven zijn er nu nog slechts 3 zoek. De salcmtreiii van koningin Victoria. De salontrein, waarmede koningin Victoria over den London and North Western spoorweg van Balmoral naar Windsor reist, bestaat uit 13 wagens. De trein mag niet sneller rijden dan 20 Eng. mijlen in 't uur. 's Morgens te 8 uur staat hij een half uur stil terwijl de koningin zich kleedt. Slechts 2 waggons zyn voor H. M. en prin ses Beatrice bestemd, en verbonden door een brug. Een dient voor dag salon, tevens eetzaal, en heeft wit zijden meubilair. Zij mag slechts met olielampen worden verliohtde ko ningin wil van geen electrisch licht weten. Den slaapwagen deelt zy met hare dochter en in dezen wagen is ook een kleedkamer met badkuip. In beide wagens zijn een aantal schellen, die in verbinding staan met de locomotief, zoodat H. M. zoo vaak zij het wenscht den trein kan doen stilstaan. In „blinde" woede. Bij de Pont-Nati .nal te Parijs speelde zich dezer dagen een tooneel af, dat veler lachlust opwekte. Aan den eenen kant van die brug had reeds sedert jaren een zekere blinde, Xavier Marchand, 59 jaar oud zijn standplaats. Hij werd er steeds ver gezeld van zijn vrouw en heel on- voordeelig eoheen de plaats ook niet te zyn. Dit zou de vorige week ech ter anders worden, toen posteerde zich nl. aan denzelfden ingang van de brug, maar tegenover Marchand en zijn vrouw, een andere bedelaar, Nassain, insgelyks vergezeld van zijn vrouw. Marchand en zijn gezellin merkten weldra, dat zij veel verlies hadden door deze ooncurrentie, maar wat zij ook deden, de indringers lieten zich niet verjagen. Telkens wanneer iemand de brug over ging, liepen de vrouwen van beide kanten vlug toe en grepen haastig naar de aa'.- moes. De vrouw van Nassain scheen daarbij steeds het best te varen. Dit nam vrouw Marchand ten slotte zco kwalijk, dat zij haar man bij de hand nam en hem tegenover den anderen blinde plaatste, met de woorden „Sla er nu maar op I" Nassain nam ook zijn stok ter hand en nu ging het tegen elkaar; de vrouwen richt ten de stokken en ontvingen ook do meeste slagen. Er kwamen weldra toeschouwers, ook politie, maar de beide blinden sloegen zoo woedend om zich heen, dat het eerst een kwar tier duurde voor men ze kon ont wapenen en meenemen naar het bu reau, niet voordat echter de vrouwen elkaar ook nog in hel haar waren gevlogen en elkaar duchtig hadden toegetakeld. Na een verhoor werden Marchand en zijn vrouw in arrest gehouden, maar aan Nassain werd verboden voorloopig zijn standplaats bij de brug in te nemen. lll'BRlF.K VOOR D.lllES, bewerkt door eene Dame. XI. De winter is de tyd voor bazaars en fancy fairs. Wie hel plan heeft er een op te richten of te helpen tot stand brengon, breekt zich het hoofd om voorwerpen uit te denken, die goed verkoopbaar zyn en die toch weinig of niets kosten. De winst moet zoo groot mogelijk zyn. Nu zijn platen voor de kinderka mer daarvoor bij uitstek geschikt. Ge neemt eenvoudig een mooi gekleurde plaat uit kerstmis- of zomernummers van Graphic, Daily News Figaro enz., laat daar een eenvoudig zwart of biuin houten lijstje om zetten en be koort er het oog van menigen 'cezoe ker mee. Heeren van buiten koopen licht een gebreid vest, dat gemakke lijk te maken is wanneer men den vorm en de grootte laat regelen door den kleermaker en ook sokken en kousen in gemengde kleuren gaan goed van de hand. Een goed artikel voor dames zijn de bekende boek omslagen, maar wanneer ze vervaar digd worden uit geborduurde zijde met gouden passementerie worden ze wat kostbaar en niet toegankelijk voor ieders beurs. Neem dan liever linnen, dat met bruiLe wol zeer aar dig kan worden gegarneerd. Voor fiescbjes met reukzout san men aar dige flescbjes nemen, daarin een klompje ammonia doen, dit aanvullen met eau de cologne en ze aan den hals versieren met kleurig lint. Gla zen suuisterydoosjes zijn ook wel te verboopen, hiervoor neemt men ook gewone sigarenkisten van buiten be kleed met zijde of fluweel en van binnen met fluweelze zien er heel aardig uit en kosten niet veel. Menechen die zich de weelde kun nen veroorloven vau op reis te gaan wanneer hun dat goed dunkt, heb- beu in den winter voor. 1 het oog gevestigd op Parijs. Niet ten onrechte, want wat men in Duitschland ook van Berlijn en in Engeland van Lon den zeggen mag, voor een winterreisje is Parij3 het aangewezen doel, zoo wel om de stad z li als voor hare winteruitspanningen. De vraag is du3 wat d. et men i p dis oogeabiik in Parijs? Ik zal mijn lezeressen niet verve len met te verhalen wat men zej en denkt uver het nieuwe ministerie. Aan politiek doet, denk ik, de Fransche vrouw al even weinig a!s de Ho landsche en daar ben ik blij om. Vooral een Fransch MiListerie interesset rt ons niet, het is toch maar een dagvlieg evenals zijn voorgangers. Veel liever her'nner ik er aan, dat een van de belangrijkste en oudste ridderorden van Europa thans kan worden geschonken door een vrouw. Het is die van het Gulden Vlies, een corporatie die niet meer kan worden uiigebrdd, zoodat eerst een nieuwe Ridder kan worden benoemd wan neer een der thans levenden steift. Komt er een vacature, dan zal den kelijk Féllx Faure do nieuwe Ridder zijn. Twee van zijne voorgangers op den presidentszetel, maarschalk Mac Makon en Jules Grévy, bez den de orde ook, maar sedert hun d ,od is het aantal Ridders in Frankrijk ge daald ti t vier, waaronder drie prinsen uit het Huis van Orléans. Sarah Bernhardt is bij de Koning'n van Spanje zeer in gunst. Zij werd door de Regentes genoodigd op een voorstell ng ter harer eereten paleize gegeven. Nergens heeft dan ook haar spel zooveel geestdrift verwekt als te Madrid. Te Parijs logeert voor een week of zes met hare dochter de markiezin Capranica del Grillo, een naam die niet dadelijk aan hot tooneel doet denken. Beter herinneren wo ons haar door haar tooneelnaam Madame Ristori. Deze actrice, die vroeger in Parijs triomfen heeft behaald als geen ander, heeft op den boulevard Males- herbes een groot huis, dat zij evenwel maar zelden bewoont. Dumas ver klaarde, dat haar te zien beter was dan alle theoriën over welsprekend beid aan te hooreD; de Musset wijdde aan haar zijn laatste regels en de nu beroemde Mounet Sully vatte het plan op. tooneelspeler te worden toen hij Ristori gezien had als Medea. Een andere artiste mevrouw Simone Armand, heeft hier een eigenaardig echec geleden. De opera Ja Jacque rie", waarvoor zij den tekst .-chreef, zou in de Grooto Opera zijn opge voerd, wanneer niet die tekst groote overeenkomst had vertoond met dien van Emile Zola voor „Messidor", een nieuwe opera van Alfred Eruneau, die let wel nog in studie is Aange zien „la Jaquerie" vroeger al eens te Monte Carlo is opgevoerd, zou men geneigd zijn van deze letterkundige leening eerder Zola dan madame Armand te belichten. Niettemin heeft .la Jacquerie" het veld moeten rui men en zal nu door de Opéra Co- mique worden opgevoerd. Het plan om een standbeeld op te richten voor Agar, die als tra gédienne toch achterstaat bij Ra chel, Dorval en Desolée, aan wie eer nog niet te beurt is gevallen, heeft ook in ons land nogal verwon dering gewekt. De verklaring ligt naar mij dunkt voor de hand. De Franechen waren vroeger nog niet aangegrepen door de standbeeld-manie van tegenwoord'g en het is niet te verwonderen, dat een hedendaagsch standbeeld-comité eerder denkt aan Agar, die het persoonlijk heeft gekend dan aan Raohol, van wier verdien sten het grootendeels slechts by over levering heeft vernomen. De FraDSchen overdrijven een goede zaak, zooals men het oprichten van gedenkteekenen mag noemen. Een beeld, een zuil, ja een een\ oudiga steen als 't niet anders kan, herinnert aan de verdiensten van lang gestorven geniëen en het is den mensch goed to denken aan grooteren dan hij. Zoo meenen ook de vooruitstrevende Fransche vrouwen, die er maar steeds op aandringen, dat nieuwe meisjes scholen zullen worden genoemd naar beroemde vrouwen. De Minister heeft er niet aan gewild en vier pas op- geriohte openbare meisjesscholen genoemd „Lycée Victor Hugo, Féné- lon, Raoine en Molière". Dat laitste vooral is een bewijs dat de Regeering er niet aan wil. Molière was allesbehalve een voorstander van de vrijmaking der vrouw en zijn „Femmes Savantes* zal nog lang een geducht wapen blijven in de handen van hen, die er overdenken als hij. Wat onze „levende" sterren betreft, die zijn de stad uit. Ze bezoeken den Yankee. Madame Calvé en ma dame Sevilla zijn naar het Metropolitan Theatre in New-York, Jean en Edou- ard de Reszké en Victor Maurel hebben dezelfde route gekozen en de volgende maand gaat Yvette Guilbeit hen achterna. Dat zal den Yankee geld kosten Tot s ot een paar huishoudelijke mededeeiingen Om zuwkool goed te houden. Zuurkool, waarop zich schimmel vertoont, kan men voor bederf be waren door bij het nat, dat boven op de kool staat wat brandewijn te gieten en dit telkens te herhalen, wanneer er kool uit het vat wordt genomen. In den regel echter is deze behan deling drie tot viermaal voldoende, terwijl de zuurkool ereeD aangenamen smaak door krijgt. De beste wijze om geraniums ge durende den winter te bewaren is de volgende Wanneer de gernaniums tegen den herfst in huis gebracht zijn, worden da bladeren gewoonlijk geel. Men m et die bladeren echter nooit a'- rukken, maar zoo afknippen, dat er nog c-en gedeelte van een bladsteel aan de plant blijft zitten. Dat zal later van zelf wel afvallen zonder een wond te veroorzaken. Met het begieten moet men voor zichtig zijn. Als de planten door het uitloopen te kennen gaven, dat zij meer vecht noodig hebben, moeten zij meer begoten worden. Dan is het ook de tijd om de planten intekor- t ;n, dat nooit in den herfst geschieden moei; dan z uden zij gaan rotten. Men plaatse de planten ook niet in den kei Ier gelijk zoo dikwijls ge schiedt, maar in een helder, vorstvrij vertrek. Vervolg Stadsnieuws. Toonkunst. In een brief, den I9n Juni 1S43 door Rob. Schumann aan onzen Ver huist gericht die gedurende de jaren 183S tot '42 te Leipzig met zijn duitsohen kunstbroeder in zeer vriend schappelijke betrekking stond komt het volgende voor: „Ich habe mein Paradies und die Peri am vorigen Freitag fertig ge bracht, meine gröszeste Arbeit und ich hoffe auch meine beste. Mit dank- erfülltem Herzen gegen den Iiimmel, der meine Kiafte so waoh erhielt, wiihrend ich's schrieb, sohrieb ich das Fine binter die Partitur. Es is ein gross Stück Arbeit, so ein Werk, und man lernt dann erstirecht begrei- fen, was es heisst mehr solche Sachen componiren etwa wie Mozart acht Opern in so kurzer Zeit. Die Ge- sohichte der Peri hab' ich Dir wohl schon erzahltwo nicht, so suche sic Dir zu verschaffensie steht in Thomas Moore's Lalla Rookh und ist wie für Musik geschrieben. Die Idee des Ganzen ist so dichterisoh, so reiD, dass es mich ganz begeisterte. Das Ganze wird grade einen Abend ausfiillen, und ich denke und hoffs zu Gott, es im naohsten Winter in einem eigenen Concerto aufzuführen, viel- leioht auch selbst zu dirigiren und da musst Du jedenfalls hier sein. So denke ich denn, ich habe Deinen Beifall meines Fieieses mir auf's Neue errungen und Du blickst mir darauf noch einmal so fröhlïch in die Augen." Dit stukje brief is niet enkel daar om merkwaardig dat het een helder licht werpt op de prettige, hartelijke verhouding die tusschen den duit sohen en den nederlandschen toon dichter bestond, maar vooral ook omdat het zoo eenvoudig en waar teekent de gemoedsstemming van een geniaal en sympathiek kunstenaar op het oogenblik dat hij een werk vol tooit waarin hij meent zich zelf te hebben overtroffen, "t Is een mengeling van dankbaarhe'd, kinderlijke blijd schap, rechtmatige trots en beminne lijke besoheidenheid die den schrijver de woorden in de pen geeft en zelfs een minder aanverwante ziel dan die van Verhulst moet iets meevoelen van het genot der verheffende zelf voldoening die in deze regelen door straalt. Intussohen kan er strijd be staan over de vraag of „Das Paradies und die Periwerkelijk den eerepalm verdient onder de tot dan toe door Schumann geschapen kunstwerken. Verschillende pianowerken uit zijn eerste periode waaronder wellicht op de eerste plaats de cyclus nKreis- lerianadragen een zoo eigen aardig poëtisch oaohet; zijn piano- kwintett op. 44 getuigt van zooveel geestkracht, inspiratie en beheersching der vormen; het Scherzo zijner eerste symphonie [stelt zoo schitterend de humoristische zijde van zijn talentin het liohl; onderscheidene zijner liede ren „Frauenliebe", .Dichterliebe" e. a. munten zoodanig uit door 'innigheid en treffende deolamatie, dat men bezwaarlijk kan beweren al deze ei gensohappen naar verhou ding van den omvang in „Das Paradis und die Peri" aan te treffen. Zeker is echter dat dit werk den componist in wijder kring baan brak en de be langstelling wekte voor wat door hem vroeger reeds was in 't licht gegeven. Met niet minder zekerheid mag gezegd worden dat er weinig concert-orato riums zijn aan te wijzen waarover een zoo lieflijk waas gespreid ligt en die voor den toehoorder een zoo groote aantrekkelijkheid hebben. Voor een groot deel Schumann zelf was de eerste om het te erkennen is dit toe te sohry'ven aan den boeienden, poötischen tekst die aan het toonwerk ten grondslag ligt maar ook juist door dit gedicht vol leven en kleur en afwi?seling worden aan den com ponist hooge eischen gesteld en zijn muzikaal palet moet rijk voorzien zijn van floten en verven om zich tot eigen en anderer bevrediging van zijn taak te kwyten. Dat Schumann met zyn eerste werk in oratorium vorm zichzelf bevredigde zagen wy uit zijn brief en hoe hij anderen bevredigt weten zij die in den geest met de Peri door Indië, Afrika en Syrië hebben gezworven, die met haar tweemaal aan den he melpoort klopten om tweemaal te worden afgewezen met het onverbid delijke „Viel heilger muss die Gabe seiü en eindelijk, als zij het kost baarst geschenkden traan van den berouwhebbenden zondaar gevonden heeft, met haar medejubelden over de eeuwige vreugde die nu haar deel wordt. Dank aan het bestuur onzer afdee- liag van Toonkunst hebben Woens dagavond veten dit genot kunnen smaken. Hoe welkom de keuze van Schumann's werk was, bleek uit de zeer gevulde concertzaal en uit de aandacht waarmede de uitvoering werd gevolgd. Die uitvoering verdien de het dan ook ten volle, want als geheel behoort zij ongetwijfeld tot de vele goedgeslaagde concerten, waardoor onze afdeehng in de laatste jaren hare reputatie verhoogde. Solisten waren de dames Johanna Nathan, Frankfort a M. (sopraan), Betsy Hol, Leiden, (mezzo sopraan), Anna Blaauw, Den Haag, (alt) en de heeren Georg Ritter, Berlyn, (tenor) en Gerard Zalsman (bas). Aan mej. Nathan komt ontegenzeg gelijk het leeuwendeel van het suoces to3. Zy zong de Peri-party overgete- lijk schoon. Mej. Hol toonde bij het vervullen harer taak een groote mate van muzikaliteit ea een helder, rond sopraangeluid ter beschikking te hebben. Zij zong haar party hoogst verdienstelijk. Meer nog voldeed my mej. Blaauw met haar warm orgaan en haar warme opvatting. Men kan zioh de door haar gezongen partij moeilyk beter bezet denken. De heer Ritter daarentegen was öf niet gelukkig gedisponeerd of hij is niet de aargewezen man voor dit werk. Alleen betreffende zijn muzikale intentie kan met eenige lof worden gesproken. De heer Zalsman had daar waar hij als Gazna optreedt wat imposanter kunnen zijn|j Zeer geluk- lig zong hij de baritonsoio in het derde deel: „Jetzt sank des Abends goldner Schein" enz. Met dit gedeelte maakte bij diepen indruk, dank zij de warme aeterische voordracht waar toe zich zijn stem zoo bij uitstek leent. De dames die in het kwartet en in het kleine koor meewerkten verdienen mede een woord van lof; haar ver dienstelijk optreden deed deze onder deelen naar wensch slagen. Het koor bon de bezetting in aanmerking genomen meerklank- volume ontwikkelen. Dit viel vooral op in het eerste deel waar trouwens juist op dit punt de eischen het hoogst zijn. Overigens is de klank in zonderheid van het dameskoor hoogst welluidend. Tot de bestge- slaagde koornummers reken ik het „Chor der Genien des Nil's" waar de levendige, bevallige rbythraus goed tot zijn recht kwam verder het slot koor van het tweede deel: „Schlaf nun und ruhe" om het sohoone blankeffeot dat hier verkregen werd. Dat het dameskoor, waarmede het derde deel aanvangt een lieflyken indruk maakte, behoef ik wel niet te zeggen. Ook het koor met kwartet: „O heil'ge Fhranen" miste zijn uit werking niet, en het slotkoor werd, onder den invloed der jubelende Peri, met gloed en geestdrift gezon gen, zoodat over 't geheel genomen de heer Robert alle reden heeft om over zijn koorkrachten tevreden te zijn. Een belangrijk aandeel in het sue ces van den avond komt natuurlijk voor rekening van het orkest (van het Concertgebouw) dat ondanks de buitengewoon drukke werkzaamhe den der laatste dagen niet achter bleef in toewijding en vaardigheid. Zoo werkten dus de onderscheidene vocale en instrumentale krachten saam tot een geheel dat bij de tal rijke toehoorders een aangename her innering zal nalaten en waaraan ook de directeur, de heer W. Robert, met voldoening mag terugdenken. PHILIP LOOTS. Door den spoed waarmee het ver slag van de Commissievergadering omtrent de grensregeling met Heem stede in ons vorig No. moest worden gezet ea gecorrigeerd, bomt daarin een kleine onduidelijkheid voor. Er staat n. 1. „De heer Savrij wil dit ondersteu nen, om het voorstel in amendem. „te brengen." Dit moet zyn„De .heer Savrij wil dit amendement on dersteunen om het in beraadslaging te brengen." Van wege bet Ministerie van Wa ter taat, Handel en Nyverheid werd heden aan het gebouw van het Pro vinciaal Bestuur alhier aanbesteed le. Het onderhoud van de werken dor Pettemer Zeewering in de pro vincie Noord-Holland gedurende de jaren 1896, 1897 en 1898. Raming f 16.000 per jaar. Van do 12 hiervoor ingekomen biljetten was dat van Y. Oldenburg te Bergen het laagst voor de som van f12 876 per jaar. 2e. Het driejarig onderhoud der Rijks zeewerken op hel eiland Wie- ringen, provincie Noord-Holland. Raming f6000 per jaar. Hiervoor kwamen 9 biljetten in en was dat van C. Krom lo Wieringen het laagst voor 15530 per jaar. 3e. Het driejarig onderhoud van het jaagpad langs het Zuider- en langs een gedeelto van het Noorder- Spaarne in de provincie Noord-Hol land, gedurende de jaren 1896, 1S97 en 1398. Raming f525 per jaar. Van de 9 hiervoor ingekomen bil jetten was dat van J. H Daudey alhier het laagst voor f437 per jaar. Uit öou Gemeenteraad van Bloemondaal. Heden, Donderdagmiddag te half twee vergaderde Bloemendaals ge meenteraad. Afwezig de leden N. Roozen, van der Hulst, van Hooff en Bos. Na goedkeuring der notulen werd vastgesteld het suppletoir kohier vau den hoofdelijken omslag voor 1S96 ten bedrage van f 57 60. Het tweede punt betrof een voor stel van B. en vV. tot verhooging van het maximum van heffing van den hoofdelyken omslag. De som, benevens een 2e suppl. kohier der hondenbelasting ad f 5.— en het kohier 3e kwartaal schoolgeld ad f 12186 werd gebracht op f 6000. Eenparig goedgekeurd. Besloten werd tot het aangaan eener geldleenirig groot f 1000 a 4 pot. met jaarlijksohe aflossing van f 250.— en ten slotte overgegaan tot uitloting van een aandeel der geld- leening van 18S6, aflosbaar 1 Januari e k. Uitgeloot werd het aandeel No. 16. van M. J. Muller. Van de mededeeiingen en ingeko men stukkeu, waaronder nog al eens dikwijls de belangrijkste zaken wor den gebraoht, vermelden wy lo. Verzoek van J. van Ravenber- gen om een huis te bouwen aan den openbaren weg aan de Leidtschevaart. De politieverordening schryft een afstand van 8 M. voor, maar daaraan kan adressant door de plaatselijke gesteldheid niet voldoen. Do gemeente-architeot adviseert gunstig. Het verzoek wordt toege staan. 2o. Verzoek van N. II. Peters to het leggen van een riool en beerput met gestapelde zinkput voor zyn wo ning aan het Zandvoorsohepad. Wordt toegestaan onder de gewone voorwaarden. 3o. Adres van A. J. Hueso onder wijzer te Overveen om zyn trakte ment te verhoogen daar hij de hoofd- acte heeft behaald. Dit wordt aange houden tot een volgende vergadering om dergelijke regeling alsdan vast te stellen iu beginsel. 4o: Adres der Nederl. Bell Tele- phoon om 14 palen te mogen plaatsen op den Bloemendaalschen weg tot aansluiting aan het net, van Huize Dompvloed, bewoond door den heer A. Koolhoven. Wordt goedgekeurd tegen oen recognitie van 10 cen's per paal. 5o- Goedkeuring van besluiten door Ged. Staten- De vergadering werd te 2f uur ge sloten en ging men daarna in geheime zitting over. Vervolg Nieuwstijdingen. Op 82jarigen leeftijd is in Den Haag overleden de heer W. C. A. Staring, oud-hoofddirecteur der rijks-tele- graphie. Als een gevolg van den mooien herfst van dit jaar staan iu verschil lende tuinen in Zeeland de aardbeien in bloei. Een ingezetene van Heinkenszand plukt zelfs nog eiken dag rype fram bozen. Op een andere plaats weer prijkt een mispelboom met bloemen en vruchten. Te Maastticht is diefstal doormid del van braak gepleegd ten nadeele van den heer F. Regout, Station straat. Ontvreemd werden zilveren voorwerpen ter waarde van f 1000. De dader of daders zyn onbekend. TELEGRAMMEN- MADRID. 21 Nov. (ff O.) Ten ge volge van een beschuldiging van omkoopbaarheid uitgebracht tegen den gemeenteraad door een hoogge plaatst persoon, die gisteren bloot stond aan een aanval waaraan hy ontsnapte, had een buitengewone zit ting van den gemeenteraad plaats, waarin alle voorgestelde oplossingen werden verworpen. Men gelooft dat de regeering zal tusscheubeiden treden. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 20 November. J. P. C. Klint en R. Daalemar, Arnhem. Jhr. A. Roëil en jkv. A. A. baronesse De Vos van Steenwijk, Zwolle. Bevallen: 19 Nov. M. W. van Lookeren Campagne—Van Hettinga Tromp d., Klaten (Java). J. D. H. MenkoHeilbron (z., Arnst. 20. M. BirnbaumMonk z., Amst. Overleden: 19 Nov. B. van Rhijn 88 j., Naarder.. A. E. Numaa

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3