jen der kinderen vroeg er echter om. Getuige H. R. Groenendal, melk- joer, kwam een halfuur voor den lood melk brengen, toen de overle- lene hem binnen riep en onder be- rige krampen hem verzooht voor haar e bidden, wat getuige ook deed. De ieke scheen zeer te lijden, hevig rroog zij zich in het bed. Verder werden nog versohillende etuigen gehoord, die in verband met [e verhouding tusschen den beklaagde ii zijne schoonzuster verklaringen onden geven ter opheldering. r Get. Hendrikus v. d. Poel heeftin le buurt van bekl. gewoond, en heeft 1 jdch eenige malen met de vrouw van iekl. naar de huizen begeven, waar le man de wacht had, maar hy werd ir niet gevonden. Verder deelde deze jet. omtrent het huishouden van bekl. iet een en ander mede, dat reeds 1 lekend is. Nog zeide get. dat bekl. üen volgenden dag in vroolijke stem- ning was, toen zijne vrouw gestorven pas. Get. iB nog in het sterfhuis ge- lomen en het had hem getroffen, zoo Vroolyk als het by het gastmaal toe- ring. Er werd zelfs een versje opge- fcegd, waarvan de eerste regels luid- Jden Zoo rust dan eindelijk 'truwe vrouwtje, 1 Van razen en van tieren moe. Get. kan niet zeggen wie die woor- 1 den sprak. Get. W. S. Verhaart heeft in de Ten Katestraat in hetzelfde perceel als bekl gewoond en van het sterf- huis komende, vond hij de stemming wel niet erg vroolyk, maar ook niet uitermate bedroefd. Get. heeft het lijk gezien, ofschoon bekl. het bij den aan- vang liever niet had. Get. vond dat het lijk eene vreemde uitdrukking bad, als of de vrouw niet gestorven ware.Na- derhand is zuster Anna bij getuige ge komen om haren nood te klagen over bek!.; zij sprak hem toen over vergif tiging. Get. heeft er toen met broeder Andries over gesproken en daarna is de zaak aangegeven. Vreemd vond gc; het. dat de genegenheid van zuster Anna in al die maanden na het overlijden zoo verwissolde. Get. Alexander Schellenberg, part. nachtwaker, verklaarde, dat bekl. al thans in den vooravond geregeld kwam, en nooit heeft hij last van ratten en muizen gehad in de huizen i die naast dis van bekl. lagen. Get. heeft zuster Anna nooit alleen bij de kinderen gezien, wel in gezelschap van de vrouw van bekl. Twee nach ten h< eft get. voor bekl. gewaakt. Het getuigenverhoor was hiermede afgeloop n, en overgegaan werd tot het verhoor van den beklaagde. De president zeide dit kort te zul len doen, daar bekl. een spitsvondig man is, waardoor hij niet minder dan IS maal door den reohter-oommissaris gehoord is. Het stond vast, dat de vrouw aan arsenicum gestorven is, (en bekl. erkent, dat er arsenicum in huis is geweest. Bekl. bevestigt dit en ontkent het I-hem ten laste gelegde. De president herinnerde er aan, dat bekl. in den beginne ontkend heeft, dat bij arsenicum in buis gehad heeft. Naderhand heeft hij het erkend. "Wat is hiervan de reden? De beklaagde kan hiervan geen reden geven, daar er geen oorzaak j voor bestond te ontkennen arseni cum in huis te hebben. Hy heeft eerst 1 gezwegen omdat zelfmoord een gehande voor de familie zou zijn. De president wees er op, dat bekl. i door te zwijgen het vermoeden op zich laadde. 1 Bekl. bleef er bij, dat het een schande voor de familie was. De pres.„Do familie, waarmede 1 go in onmin leefde Bekl.„Ik spreek over mijne fa milie." Wat het blauwe zakje aangaat, bekl. blijft volhouden, dat hij bij Hij mins rattenkruid gekocht heeft in j blauw papier. Het kan mogelijk zijn, dat de vrouw wat uit het zakje ge nomen heeft, en anders heeft zij ar senicum gekocht. De pres.Nergens is gebleken, dat de vrouw arsenicum gekocht heeft. En hoe start het met de thee, die zij i weigerde te nemen Bekl. antwoordt hierop evenals by i de zitting, dat hij niet bij de the9- drinkerij is geweest. De pres. wees er op, dat er voor [3 Dec. ook al arsenicum in huis was, waarop bekl. iu het midden bracht, dat zijne vrouw dit dan gekocht zal hebben, want had hij het vroeger al gebruikt, dan zou hij naar denzelf- den apotheker zijn gegaan, en niet naar Hymans. De pres. wees verder op de hooge verzekering van f 1000, gesloten op het hoofd der vrouw. Hierop zeide bekl dat dit geschied "as op aandrang der vrouw, daar u8 vrouw voornamelijk den kost ver diende. Verder deelde bekl. mede, dat hij de rozijneD prepareerde in de keet van de huizen, omdat hij dan den tijd had. De pres. kwam terug op de schande j der familie, en vond het vreemd, dat dit een reden kon zijn om het te verbergen. Stellig blyft bekl. by de bewering dat hij voor God en zijn geweten onsohuldig is. Zaterdag a s. om halfelf wordt de zitting heropendalsdan is het woord aan den ambtenaar van het O. M. j De Haagsohe rechtbank heeft Don derdag bij de behandeling eener f strafzaak voorbopige gijzeling bevo len van een getuige, onwillig den eed af te leggen, op grond van zjjn gods- t dienstige overtuiging, hoewel hy niet behoorde tot eenig kerkgenootschap uooh tot een kerkelyke gemeente die der zaak is geschorst, daar het Open baar Ministerie meende, dat do ge tuige wellicht gekrenkt was is zijn geestvermogens. 6 e m e n g d Nieuws. Belgische spoorwegen. De Indépendance Beige deelt eenige bizonderheden mede over het reeds bekende voornemen der Belgische regeering tot aankoop van den ..Grand Central." De staat zal voor deze lijn betalen 275.003.000 francs, dat is onge veer 450 000 francs per kilometer. De overeenkomst is reeds geteekend door de direoteuren van den ..Grand Central", Antwerpen—Rotterdam en „Est Belgei£en den minister van spoor wegen. Nu ontbreekt nog sleohts de onderteekening van den directeur der Engelsche maatsohappij, die den Sambre-et-Meuse spoorweg exploi teert. Ten einde ook deze bekrachti ging te verkrijgen, is de directeur van den „Grand Central" naar Londen vertrokken. Door deze schikking wordt een einde gemaakt aan het proces tus- schen de lynen AntwerpenRotter dam en „Est-Belge," dat 15 jaren onbe slist is gebleven. Weldra zal de over eenkomst aan de goedkeuring <?er Kamer worden onderworpen. Te Bousson in België heeft in een suikerraffinaderij een gasontploffiog plaats gehad. Drie werklieden zijn daarbij om het leven gekomen. Een moordaanslag. In den sneltrein van Nancy naar Parijs is Woensdagnacht een moord aanslag geschied. Een inspecteur van fabricage by de Lyonsche spoorweg maatschappij bevond zich alleen in een eerste klasse-coupé, toen op het laatste oogenblik voor het vertrek van Nancy, een persoon binnendrong, met blauwe pet en kiel en klompen aan. De inspecteur, Freuloo, daoht dat de maD, om nog juist mee te kunnen, maar in de wagen wa* gesprongen en toen deze na het licht te hebben getemperd, veinsde te slapen, dutte ook hy in. Maar niet ver van Parijs werd hij wakker door een hevigen slag op het hoofd, hem met een der waterstoven toegebraoht en zag hij zyn reiscompagnon, die hem de knie op de borst had gezel en hem trachtte te worgen. „Stommeling", riep hy, „ik ben maar een eenvoudig spoor wegbeambte; er valt niets van mij te halen." Op deze woorden liet de aan valler los en riep„Wat heb ik ge daan Maar Freulon wierp hem op den grond en hield zoo, terwijl het bloed hem langs het gezicht vloeide, den moordenaar onder, die steeds bleef worstelen en smeeken om los gelaten te worden. Te Parys gekomen had Freulon nog de kracht: Moord 1 te roepen, doch viel toen bewusteloos neer. De toegesoelde agenten namen den aanvaller gevangen, die DeleBtióe bleek te heeten en tuinman is. Hy gaf voor Freulon slechts zijn reisbil jet afhandig te hebben wiilen maken. Deze werd verbonden en er bestaat hoop op zyn spoedig herstel. Parijaehe BChouwtmrgen Het verslag over de vier Parijsche schouwburgen die van staatswege een toelage ontvangen, geeft merk waardige cyfers. De „Groote Opera", die in 1892 een tekort van 460 000 francs had, gaf in 1893 en 1894 een klein batig saldo, en wel omdat de opera's van Wagnei(l) „Die Wal- küre" en „Lohengrin" zeer hooge ontvangsten opleverden (elk zelfs ruim 23000 fr. op éen avond) terwijl het gemiddelde van alle avonden 15,700 en 16,700 was (in 1892 sleohts 14,300). De „Opéra Comique" had in de drie jaren een gemiddelde ont vangst per avond van slechts 4900, 4960 en 4-500 fr3, zoodat 1894 dan ook met een tekort van 93,700 frs. sloot. De „Comédie Fracga'se" oogstte in 1893 2.800,000 fr., in 1891 2 440,000 fr.doch daar de uitgaven in 1894 ;i millioen lager waren, bleef 3300 fr. meer over, Timi. b/SöOO frs. Het „Odéon" ging 't minder goed; in 1893 was er een tekort van 15,800, in 1994 van 25,900 fr. De gemid delde ontvangst per avond, die in 1892 nog 15'J0 fr. bedroeg, daalde in 1891 tot 1340 frs. Als stukken van Dumas werden gegeven steeg de recette zeer, in 1893 zelfs tot 4600, in 1894 tot 3700 fr. De achteruitgang wordt o a. daaraan geweten, dat vele jongelui van het „Quartier Latin" thans meer de bierhuizen dan den sohouwburg in hun buurt bezoeken. Noordpool-expedities. Tissandier's Nature deelt het vol gende mede over de voorbereiding der Noordpool expeditie van Andrée. Na zyn terugkomst te Stockholm heeft Andrée tal van aanbiedingen ontvangen van Fransche firma's en ook van een Duitsche firma, voor de j leveriDg van het omkleedsel van zijn ballon. Hij nam nu eenige proeven om de mate van ondoordringbaarheid en weerstand te bepalen. Zijn bereke ningen leidden hem toen tot het be sluit om den kleinen binnensten bal lon weg te laten, en het bovenste deel vaD zijn ballon te voorzien van een glad overtreksel om te beletten dat de sneeuw zioh tusschen de ma zen van het net ophoopt. Een bal lon van 4500 M3 inhoud zou voldoen de zijn voor zijn plan. Ook werd de wijze waarop sleeptouwen zullen worden aangebraoht, door Andrée gewyzigd. Hy heeft nu de insohrij- ving geopend voor de loods waar zijn gebouwtje (dat naar een eilandje ten noorden van Spitsbergen wordt medegenomen) moet hecht genoeg zijn om aan een wind van 25 M. weerstand te bieden de grootste snelheid die tot nog toe bij de stor men op Spitsbergen waargenomen werd. In hetzelfde artikeltje wordt nog gezegd dat de resultaten van het poolonderzoek, sedert het jongste Aardrijkskundig Congres bekend ge worden, de tegenstanders van Andrée's expeditie in het ongelijk hebben ge- stelcf (Dit zal moeten doelen op de bewering, dat men ook zonder zulke waaghalzerij als het plan van den Zweed, de pool wel bereiken zal) Jackson is niet verdor kunnen komen dan het noorden van den Frans-Jozefs archipel welks uitge strektheid vroeger sterk overdreven werd. Van Nansen heeft men Dog geen berioht. Daarentegen heeft Peary ver naar het zich naar het noordwesten uitbreidend Jand gezien, toen hij de bergen van Groenland's Eoordoost- punt beklommen had. Van dit land dat Andrée zal trachten te bereiken, zag Peary blijkbaar de hoogste top pen, het is een nog onbekend vaste land of een arohipel „waarvan de pool deel uitmaakt." Onze lezers zullen, ook zonder voor of tegen Andrée partij te kiezen, het dwaze van die laatste uitspraken inzien. Jackson is nog altyd in het hooge noorden, en er bestaat veel kans dat hy een flink eind verder zal komen. Niets bewijst of maakt zelfs waarschijnlijk, dat Nansen's stoute, maar veelbelovende expeditie mislukt is. En wat het terra incognita betreft, door Peary ten noorden van Groenland vermoed, het is maar beter daar niets van te zeggen, voor men er meer van weet. Het openbaar ministerie heeft ver lof gevraagd tot het instellen vaneen strafrechterlijk onderzoek tegon den bongaarechen minister van binnen- landsche zaken Perczel en den afge vaardige Andreansky, wegens het misdrijf van een tweegevecht. Men herinnert zich, dat eenigen tijd geleden in Islington, Londen, een kind dood in een zak op eene bin nenplaats werd gevonden. Men had hot een prop papier in den mond geduwd en zoo laten stikken. Een half idioten knaap, dien men van den moord verdacht, liet men ten slotte uit gebrek aan bewijs weer loopen Dinsdag werd weer in Islington een kind vermist. Men vond het terug in een stal, in een zak genaaid. Het kind had op verscheiden plaatsen van het lichaam sneden en zijn mondje was met kaf gevuld. Het ligt nu in het hospitaal, waar men hoop op herstel heeft, al zijn de wonden ernstig. Aan gezien men den bewusten idioten jongen uit de stal heeft zien komen, houdt men hem voor den misdadiger. Hij is nu weer achter slot. De Engel-che kapitein James heeft uitgerekend wat een oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk zou moeten kosten. Hij komt tot de conclusie dat de onkcsleu ongeveer 38 m llioen Irancs per dag zouden bedragen. In militaire kringen in Duitschland beschouwt mon de berekening var, den heer James niet te hoog Officieel staat vast, dat iu den oorlog van 1866 de onkosten van het Pruisische leger gemiddeld 2 millioen Irancs per dag bedroegenen het leger van 1866 was klein, vergeleken bij dat, hetwelk nu in het veld zou worden gebracht. Te Oedenberg in Hongarye zijn een aantal antisemieten, leden der Hongaarsche partij, een Israëlielische volksschool binnengedrongen. Alles werd kort en klein geslagen, zelfs het dak van het huis gebroken. Daarna trok de woedende menigte naar de woningen der Joden, wierp de ruiten in en loste schoten door de ramen. Niemand werd gewond. Moordaanslag to Rome. Terwyl Pera, chef in het bureau van biuiitiiLudooue *»ken ie Rome cergistcr naar zijn bureau ging, werd hij in den rug aangevallen door een in an die hem twee dolksteken toe bracht. De dadei, een zekere Bosco, onlangs als ambtenaar in Pera's afdeeling ontslagen, beweerde on rechtvaardig behandeld te zyn. Hij gaf zich zelf gevangen. Bosco was in Rome bekend als een beschaafd en vlijtig man, doch tevens als iemand, die zeer trotsch was en het wel eens aan den noo- digen eerbied liet ontbreken tegen over zijn meerderen. Deswege was hij ook van Rome naar Genua ver plaatst. Daar schreef hy een boek tegen de regeering, dat tot zijn ont slag leidde en hem in de ellende wierp. Gedurende het onderzoek zijner zaak was juist Pera, de aangevallene, de eenige, die een goed woord voor hem deed en tegen ontslag stemde. Bij zijn ontslag ontving hij 1030 lires, ook verdiende by nog iels met juri- dischen arbeid. Toen hij den aanslag pleegde, bezat hy nog maar twee soldi. Bij het verhoor, zeide hij, dat de vertwijfeling hem tot de daad had gedreven, waarover hy thans echter berouw had. Hij had Pera voor zyn verbittersten vijand gehouden, die hem van zijn betrekking, welke hem 3000 lire 'sjaars opbraoht, had beroofd. Een berioht uit Kaapstad in een Engelsoh blad: Een heer uit Kaapstad ontmoette een arme vrouw, die hem geld van haar kindje. Hy gaf haar een gouden poud en zeide haar om hem 1-5 s. terug te geven. Zy ging en bracht hem het kleingeld. Hij kwam tehuis en zeide aan zijn echtgenoote, dat hy drie goede daden had ver richt: lo. had hij een arme geholpen; 2o hij had een nieuw lidmaat aan de ohristelyke kerk bezorgd; 3o. hij had... een valsch geldstuk vau de hand gezet. RCBR1LK. VOOR DAMES. bewerkt door eene Dame. XII. Tegenstanders van vrouweneman cipatie wyzen er gewoonlijk met grooten nadruk op, dat het de maat schappij mettertijd wel eens aan ziekenverpleegsters zou kunnen ont breken. Hoe kan nu, zeggen zij, een vrouwelijke leeraar, een vrou welijke koopman of een vrouwelij ko fabrikant de leden van haar gezin goed verplegen, wanneer die ziek zy n Nu, net tegenwoordig geslaoht behoeft zich daarover niet ongerust te maken. Zoo hard loopt het met die emano:pati9 nog niet. Tooh is het begrijpelijk dat de mannon hier tegen in oppositie komen, want zeker is de vrouw de géboren zie kenverpleegster. De man verricht gaarne groote daden onder 't oog van de wereld, de vrouw in de donkere hoekjes van hospitalen en ziekenhuizen. Iu die verblijfplaats van rampspoed en ellende worden dag aan dag opofferingen gedaan, waarvan niemand hoort of weet. Ik zag dezer dagen het portret van een merkwaardige vrouw, die door de omstandigheden hare roe ping van menschenliefJe wol u l- oofent op het wereldtooneel. Het is Miss J. A. Gray, een Engelsche zie kenverpleegster, die meer van de wereld beeft gezien dan menig reis lust^ baronetszoontje. Ia 1879 ging zij als verpleegster mee in den Zoeloe- oorlog, daarna in den oorlog met Transvaal, toen in 1882 in den krijg met Egypte en eerst in 1886 kwam zij thuis, daar men haar ook gerequi- reerd had bij den veldtocht ter bevry- dinh van Gordon. „Dat vooral was een harde tijd, vertelt zij. Te Wady Haifa begon namelijk een cholera epidemie te heerschen, doordat de soldaten maar zorgeloos weg bedor ven water dronken-" Het hospitaal was een linnen tent en zij ze'.ve had geen betere verblijfplaats. Gelukkig voor haar heeft zij een weergaloos sterk gestel, in geen 22 jaar is zij ziek geweest. Over een paar dagen vertrekt deze dappere vrouw naar Ashanti, naar de verraderlijke Goudkust met zijn moordende koortsen. Is dat geen heldin, minstens even groot als de bevelhebbers die in de expeditiën, welke zfi meemaakte, hebben over wonnen Er ligt zeker een groote afstand tusschen vrouwen als deze en haar, die enkel en a'leen voor haar plezier leven, maar de wereld is nu eenmaal een schouwtoor.eel van contrastenen daarom mag deze rubriek dat ook wel wezen. Ik wou maar zeggen, dat er in Parijs verschillende nieuwe ope retten zijn of zullen worden uitge voerd. Daar is ten eerste „ia belle Epicière". de historie van het coquette vrouwtje van een kruidenier, wiens hart verdeeld is tusschen de liefde voor zijn vrouwtje en het verlangen om hofleverancier te worden, een hart dat dus half aan de poezie, half aan het proza is toegewijd. Dan zijn er verder „le Capitole" en een nieuwe operette „Panurge" van den compo nist der bekende Clochea de Corne- ville, Robert Planquette. Parijs is dan ook zonder eenigen iwyfel de stad, waar men zioh het, best amusecren kan. Dat is voor niemand een geheim, ook niet voor do- vele vorstelijke personen, die er komon zonder er zich veel aan te storen dat de Franschen leven onder een republikeinsohen rege6ringsvorm. Prin9 Emmanuel van Orleans en prinses Henriette van België zullen zioh, na hun huwelijk, denkelijk ook te Parijs vestigen. Dit huwelijk is (en dat kan men zeker niet van alle huwelijken in vors elijke familiën zeggen) voortgekomen uit weaerzyd- sche inclinatie. Een ander huwelijk in de groote wereld is dat van den markies de Bonneville met den dochter van den graaf d'Haussonville. Beide behooren tot Frankrijks ouden adel: de Bon- nevals zijn aan de Bourbons verwant en de d'Haussonvilles tellen de fa miliën de Broglie en de Ségur tot hunne voorvaderen. Oppervlakkig bekeken schijnt het een tegenstrijdigheid dat de Fran sohen. die steeds den mond zoo vol hebben van „la Répubiiquezich zoo bijzonder interesseeren (als zij doen) voor wat er omgaat in de groote wereld. Het bewijst dat de natuur boven de leer gaat en dat het adap tatie-vermogen van de Franschen zich evengoed weder in eeDe monarchie zou kunnen schikken. Wie weet of wy daarvan nog niet eens het bewijs zullen zien. Het is weer de tijd voor de bals. Naar het schijnt zal er in de groote steden en onder de deftige familiën dit seizoen veel werk van geoostu- meerde bals worden gemaakt. Het costumeeren bij verschillende feeste lijke gelegenheden, in Engeland be- overgewaaid en daar uitgevoerd met de om het zoo eens te noemen „brutale luxe", die de Amerikanen bij hunne feesten tentoon plegen te spreiden. Zoo heeft men daar onlangs op een gecostumeerd bal een nabootsing gegeven van het leven op „Trianon", het welbekende buitenverblijf van de ongelukkige Marie Antoinette. Uit alle oorden van de wereld, Nederland, Italië, Arabië, China, bet oosten, waren bloemen en planten verzameld. Ceders van den Libanon verrezen naast seringen, palmen en tulpen. De oostumes waren eenvoudig, daar het geheel een buitenpartij voorstelde, maar het simpelste japonnelje was van de hand der eerste costumière in New-York. Gelukkiz nog, dat men niet de „folies de ooiffure" van het hof van Lodewyk XVI had gevolgd, anders had men evenals de hofkapper Léonard dat deed, gaas en veeren, landsohapjes en bergjes in het haar moeten steken. De imitatie was ove rigens zoo getrouwgevolgd, dat zelfs de witte lievelingskoe vandekoniDgin, met blauw lint om den hals, niet ontbrak. Op ditzelfde feest werd een voor stelling gegeven van de manier waarop Marie Antoinette bij hare komst in Frankryk en terugkeerende van de huwelijksreis ontvangen werd door drie compagniën kinderen, gekleed als de Zwit8ersche garde, vier en twintig jonge meisjes in Duitsch boerencoatuum en achttien Sohotsche schaapherders en schaapherderessen. Ten slotte nog een tweetal recepten: Broodpudding zonder saus voor 6 personen. Hiervoor neemt men een half wit tebrood, 2 ons boter, 2 ons suiker, 1 ons rozijnen zonder pitten, 1 ons krenten, 3 geklopte eieren en een bierglas rum. Dit alles goed door- eengeroerd, vult men er den vorm mee en laat het 2 uren koken. Siameagoschoieltje. In een kan melk kookt men 14 ons si&msago. Men doet er onder het koken een stuk kaneel, ons sucade en een stukje boter bij Men zet het in een vuurvast schoteltje in den oven, totdat er een bruin korstje opkomt. Vervolg Nieuwstijdingen, St. Nieolaas to Utrecht. Men schrijft uit Utrecht aan de N- R. Ct. Ondanks ïie'. ongunstige weder was het Donderdagmiddag tor gelegenheid van het Sint Nioolaasfoest weer bui tengewoon vol langs den weg. Reeds ten één uur waren op het gerucht dat „de studenten zouden rijden" duizen den wandelaars op de been en ver drongen zioh op de trappen van het stadhu's en op de ttoep van Sinkel, of drentelden heen en weer door Choorslraat en Lynmarkt, over de Oude Gracht en het Oud Kerkhof^ Lang lieten de jongelui niet op zich wachten 1 Eerst kwam, geflankeerd door eenrooden en een ;.warten knecht. St. Nieolaas op een ezel door de stra ten dribbelen en hield zioh met nauw gezetheid aan de leus die ieder van het drietal op de" borst droegwel dadig naar vermogen! Een andere Sin terklaas kwam later in een met vier paarden bespannen en door jockey's bestuurden landauer met een zwar- ton knecht op iedere trede van het rijtuig en was plus royaliste que le roi. Terwijl deze rondreden, had zich op de Stadhuisbrug, waarschijnlijk gedaohtig aan het spreekwoord waar het volk is daar is de nering, een poppenkast, een heusobe, geposeerd om daar vertooningen te beginnen. Doch er waren gecne dienders noo- dig om te midden van die volksop- hoopiog nog een ophooping te belet ten. Nauwelijks had de vortooner zyn eersten pop op het tooneel doen ver schijnen, of Moeder Natuur in casu de wind schoot verradelijk om den hoek van de Choorstraat en joeg het geheele theater tegelijk met eenige heeren- en dames-hoeden in de lucht. De d-reeieur van het spel die zoo onverwacht de geheimenis sen van zijn komedie aan het publiek geopenbaard zag, rende onder het gejubel van de menigte zijn gebouw aohtejna en heeft vr*n verdere ver tooningen op dezen dag afgezien. Die waren dan ook waarlijk niet noodig om e8n vroolijke stemming onder de dichte volksmassa gaande te houden. Telkens steeg een luid igejuioh op ris een nieuwe groep van de studenten kwam aanryden, en dit gold zoowel Trijn en Bram uit Mon nikendam, die vertrouwelyk naast eikaar op een dogoar zaten, als een paar clowns, die met blauwe en roode spikkels op het wit gelaat rondreden. Maar den meesten bijval vond een waarlijk zeer fraai gedecoreerde wa gen die aan de voorzijde een bord droeg met het opschrift „de zieke man" en aan de achterzyde „de Ar menische quaestie". De ziekte van man werd aanschouwelijk voorgesteld door een als sultan gekleed student, die, in een harem gezeten, eene fa vorite in zijn arm gekneld hield. Ook Cuba werd herdacht door opschrif ten gewyd aan een „oude snoepert", en de vraag om 35.000 soldaten ge flankeerd door een andere vraagwie zal dat betalen lieve lekkere Ger ritje Natuurlyk kwam ook de wereld tentoonstelling niet ongedeerd uit de satirieke voorstellingen. Op een paar """O". rtrarA oor» ffnnHfln Mtil rnnd- gereden, een mailboot en een olifant op een staf omhoog gestoken en op andere wjjze het werken der tentoon stelling, bare loterij e.i de vervoer maatschappij Hollandia bespottelijk gemaakt. Een rijtuig met schutters in oud uniform droeg het vrij overbodige op schrift dit zyn sohutters; sn het meest werd wel gelaohen en gejuicht toen er twee rijtuigen verschenen, die den gemeenteraad van 1631 vervoerden met het nieuwe stadsorkest. Deze persiflage, die het jongste besluit van den gemeenteraad om aan het Col legium Musicum het sedert byna drie eeuwen genoten subsidie te onthouden, fgold, viel blijkbaar zeer in den geest en werd evenals een bord welks opschrift aan de opvoe dende kracht van het tooneel herin nerde, overal met luide bijvalsbetui gingen begroet. Den geheelen middag hielden deze kleurige groepen een talrijke menigte op de been, die eerst toen de regen met dichter stralen begon te vallen uiteenging. Heden avond wordt door St. Nieo laas, namens de medisohe faoulteit, daartoe in staat gesteld door milde bydragen van studenten, dootoren en professoren, een bezoek gebraoht aan het Ziekenhuis en het Kinderzieken huis, waar zijne verschijning op de zalen ook ongetwijfeld op het gelaat van menigen ljjder een blijden glim lach zal te voorschijn roepen. De dag werd als van ouds door de studenten weder tot een zeer genoe- gelyken en voor velen voordeebgen feestdag gemaaat. Eenigen tyd geleden werd uit Gia- neken gemeld van de groote ont steltenis, welke aldaar was opgewekt door een brief, door „Jack the Ripper' onderteekend, waarin hij aankondigde op St. Niklaas daar te komen en zjjn moordenaarswerk op vrouwen en meisjes voort te zettenWel is later gebleken, dat deze brief afkomstig was van iemand die een grap had bedoeld, maar tooh is de ongerust heid niet geweken. Men schrijft van Woensdag vandaar: „Overmorgen is de critieke dag dat „Jack the Ripper" zijn slaohtoffers zal maken. Vijf jonge dochters zullen dan door hem vermoord worden geen wonder dat de bevolking zeer beangst Ï3, want 't is niet gering on begrijpelijk, dat de menschen niet ver standiger zijn; in plaats van het aan gekondigde bericht als eene grap te beschouwen, maakt men ze nog ze nuwachtiger want er komt een ge heele brigade maréchausrées en de militairen zullen ook aanwezig zyn, nog meer naar men verteld zullen ook een twintig slagersknechten gewapend zoo noodig te hulp schieten. De menschen zyn zóó beangst dat den leveranciers van melk enz. al aan gezegd is niet te komen daar do deuren dicht worde» gespijkerd. Nu reeds komt er 's avonds geen enkele van 't vrouwelijke geslacht buiten, dooh wat wonder als de hoogere maoht zoo voorgaat wat moeten dan eenvoudige burgermenschen doen. Intussohon is de bedrijver van deze akelige zoogenaamde aardigheid nog steeds niet bekend. Een praatje loopt, dat leerlingen der Hoogere Burger- sohool het zouden gedaan hebben, maar zekerheid heeft men niet, en er zijn helaas, nog steeds een aan tal lieden daardoor in angst. Men verhaalt van Thomas Cdrlyle de volgende anecdote: De Presbyteriaansche predikant Thomas Alexander, die in Chelsea woonde, verlangde zeer kennis te maken met Carivle, maar hij vond geen gelegenheid, aan den beroemden man voorgesteld te worden. Toen hij nu op zekeren dag CarJyle op etraat ontmoette, ging hy naar hem toe en zei, beleefd groetend „Thomas Cariyle, geloof ik." Carlyle antwoordde „Tom Alexander, weet ik." Z\j werden van dien dag af zeer goede vrienden. Later sohreef Alexander eens een brief aan Carlyle otn geld te vragen voor een schoolfonds. Carlyle ant woordde met eon rijmbrief, welke niet bepaald een meesterstuk van dichtkunst was. De predikant antwoordde daarop, dat hij, als Carly'e niet spoedig t 5 gaf, het gedicht ^an een autografen verzamelaar zou zenden of het zou laten drukken in een of ander blad, en voor dien ''reigbrief zwichtte Car lyle. Hy zond onmiddellijk de ge vraagde som. Vervolg Stadsnieuws. Door Gedeputeerde Stalen van Noord-Holland is de sluiting der jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, voor die proviuole bepaald op Dicsdag 31 December e.k. met zonsondergang en dat alzoo het verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van bet bedoel de klein wild, uiterlijk tot en met 14 Januari 1896 zal mogen plaats hebben. Door den direoteur der directe be lastingen enz. werd Donderdag aan besteed: hot onderhouden en her stellen van de rijksgebouwen voor de invoerrechten en accijnzen te IJmuiden, van den dag der goedkeu ring van de aanbesteding tot en met 31 Deo. 1898 Ingekomen 5 biljetten. Minste inschryver was de heer M. Kistemaker te IJmuiden, voorf 14'24. De aauvoer van heetwortelen naar de suikerfabriek „Holland" te Hill- weg is opgehoudenvau de aanwe zige hoeveelheid zal de fibriek tot omstreeks Kerstmis nog werken.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3