damsoh Studentencorps, houdende mededeeling van de motie, in de Al- gemeene Vergadering van genoemd corps aangenomen in zake de wen- sohelijkheid van het aanwenden van pogingen, om prof. Van 't Hoff te doen terugkomen op zijne aanvrage om eervol ontslag. B. en W. koesterden de hoop, dat prof. van ?t Hoff, gehoor gevende aan den aandrang van verschillende zij den, bereid zou worden bevonden, om op zijn verzoek om eervol ont slag terug te komen. Ook van de zijde van B. en W. zijn alle pogingen in het werk gesteld om den hoogleeraar voor ons land en voor onze univer siteit te behouden. Nu de tijd, waar voor hem een verlof werd toegestaan, ten einde loopt, hebben B. en W. gemeend op eene definitieve beslissing te moeten aandragen. Uit het antwoord, hierop ontvangen, blykt, dat de onderhandelingen bui tenslands met hem gevoerd betreffende de aanvaarding van een professoraat zoo ver gevorderd zijn, dat de hoog leeraar geen vrijheid kan vinden, op zijn verzoek om ontslag terug te komen. In deze omstandigheid, en overwe gende dat het niet in het belang van het onderwijs kan geacht worden, de tydeiijke regeling, gedurende de af wezigheid van prof. Van 'tHoff ge troffen, langer te doen voortduren, meenen B. en W. den Raad te moeten voorstellen het verzoek, door dr. J. H. van 't Hoff dd. 3 Mei jl. gedaan, iu te willigen en hem met ingang van 1 Januari 1S9(3 een eervol ontslag te verleenen als hoogleeraar in de schei kunde, de geologie en de mineralogie aan de Amsterdamsche universiteit. De moord te Rotterdam Wij hebben gemeld, dat door A. F. HoogBteden een aanklacht wegens laster ia ingediend tegen de nieuws bladen, die het in hunne beriohten over den geruchtmakenden moord hadden voorgesteld, alsof hij er per soonlijk de hand in had gehad. Deze klacht luidt als volgt: Rotterdam, 16 December 1S95. Aan den Heer Officier van Justitie aan de Arrondissements-reoht- bank te Rotterdam. EdelAehtbare Heer, Hiernevens heb ik de eer U Ed. Achtbare te doen toekomen enkele dagbladen, zijnde Het Utrechtsch Prov. Stedelijk Dagbl. dd. 4 Dec. No. 334 Het Rotte damsoh Nieuwsblad dd. 11 Dec. No. 5141 Het Rotterdamsch Nieuwsblad dd. 14 Dec. No. 5447 De Telegraaf dd 10 Dec. No. 1073 Het Algemeen Handelsblad dd. 14 Dec. No. 2101S en de Amsterdamsche Courant die volgens bijgaand Dag blad van Zuid-Holland 's Graven- gage, dd. 14 Lee, No. 295, een las terlijk bulletin verspreidt. In die bla den komen eenige artikelen voor die voor mij, als vader van het vermoorde knaapje, hoogst beleedigend en grie vend zijn. In enkele dier artikelen, door mij met blauwe lijnen aangegeven, wordt op tamelijk ondubbelzinnige wijze te kennen gegeven dat ik schuldig, of althans medeplichtig zou zijn, aan diefstalen, die in den laatsten tijd hier te Rotterdam gepleegd zijn. In die zelfde artikelen wordt gezegd, dat de moord op mijn kind zou zijn gepleegd uit wr.ak over beweerde oneerlijk heid mijnerzijds tegenover mijn9 me deplichtigen in genoemde diefstallen. Het meest pijnlijk en beleedigend is echter het bericht voorkomend in hst Rotterd. Nieuwsblad, le Blad, van 11 Dec. jl. Daarin wordt op weinig bedekte wijze te kennen gegeven, dat ik zelf den moord op mijn kind gepleegd zou hebben, of althans medeplichtig aan die misdaad zou zijn, ten einde mij te verrijken met het hem toeko mende deel uit de nalatenschap zij ner moeder. Die berichten, in bijgaande cou ranten gepubliceerd," en maar al te gretig door een groot aantal lezers Het onderzoek naar den da Ier van als waarheid aangenomen, kunnen den moord op den heer E Kat wordt niet anders dan mijne eer en mijnen door de civiele en militaire antori- goeden naam benadeelen. Ik heb teilen nog steeds met grooten ijverte laten. Intussehen was deregent trouwens gegronde vermoedens, dat j voortgezet, maar veel licht gaat er j spoorloos verdwenen, maar de be- ik de gevolgen daarvan reeds heb j over deze fleurige zaak nog niet op.woners van Sanraboni waren het erf ondervonden. Drie gezinnen, die bij j Enkele personen hebben den avond j van den controleur opgedrongen on- mij in de bus waren, hebben hunne j van den aanslag iemand in een toro aanks de pradjoerits. De bewonersj contributie opgezegd, zonder opgave vermomd van Medang naar kampongvan Takalar hielpen toen de prad-j van redenen. Gloegoer zien loopen eenige dagen joerits, welke op d3 muiters vuurden, Ik heb derhalve deeerUEd. Acht- na den moord werd in de latrine vanwaarna deze zijn weggeloopen. De bare beleefd te verzoeken de direc- tiën dier betiokken dagbladen te ver volgen wegens hoon en laster in openbaar geschrift. Hoogachtend, U Ed. Achtbare Dienstw. A. F. HOOGSTEDEN. In de Sohermmeer is op de boerderij van den heer K. Olij. Dz. de eerste proef genomen om het gas uit den Nortonput dienstbaar te maken voor kamer en keuken en wel met gunsligen uitslag. Volgens den heer Erkamp, uit Alkmaar, die den ketel en de leiding plaatste, is er genoeg zaam gas aanwezig om de kamer en de gang van licht en de keuken van kookges voldoende te voorzien. Een truc. Een handelaar in wijnen en gedis tilleerd te Breda kreeg in de laatste maanden telkens vraag naar eenzelfde vrij duur artikel, waarvan de ver schillende, hem onbekende personen een bepaald merk vroegen. Enkele weken geleden kwam een reiziger in zijn winkel, die toevallig het artikel van dit merk aanbood. Het kon echter slechts geleverd wor den in origineel© kisteu, op monster en tegen rembours. Da bandelaar bestelt een kist, de waar blijkt goed al is zij duur en nu d nkt hij aan verkoopeu. Maai er is heel geen vraag meer naar het artikel. Teen ocze handelaar echter vernam, dat het zijn collega's evenzoo was gegaan, dacht bij aan de weloverlegde list van een reiziger, die, met zijn vrouwelijke familie in de voorhoede, het land afreist. (N. Br. Ct.) De gemeenteraad van Sint Maarten heeft besloten in hooger beroep te gaan bij H.M. de KoniDgin-Regentes, tegen het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit van 17 October j.lwaarbjj aan den beer J. Akkerman eervol ontslag is gegeven uit zijne betrekking ala onderwijzer aldaar. In verband daarmee heeft het ge meentebestuur den heer Akkerman bericht, dat hij, tijdens dat aanhan gige beroep, niet als onderwijzer in de sohool te St. Maarten wordt toe gelaten. Men meldt nog uit Yeere dd. 16 Deoember Op het zeil van den op dë Roompot gestranden vischkotter was met zwarte letters duidelijk te lezen Y.H. 865. Bij nader onderzoek is eohter ontdekt dat daarover later met witte letters is geschilderd L. T. 77. Daaruit blijkt dat dit vaartuig, vroeger te Yarmouth bekend als No. 86-5, thans tehuis be hoort te Lowestoft, niet ver vandaar. Zulk een vaartuig wordt met niet min der dan vijf koppen bemand; men vreest daarom hier, dat behalve de twee hier aangebrachte lijken nog minstens drie personen zijn omgekomen. Te Wildervank wordt een trommel met waarden vermist. De veldwachter T. aldaar heeft zich doodgeschoten. Koloniën. Atjehera in Deli. Den laatsten tijd zijn in Padang, Bedagei en Serdang verscheidene Atjehers opgepakt, die met verschil lende gelegenheden als vissohers uit Edi waren komen afzakken, maar niet voorzien waren van passen, af gegeven door den Controleur. Die luidjes zijn bijeenverzameld en ten getale van 28 op den 13en per s.s. Siak naar hun „Heimath" teruggebracht, met beleefd doch zeer dringend ver zoek voortaan dergelijke snoepreisjes achterwege te laten, op poene van enz. enz. de benting een mes gevonden, waar mee de wonden kunnen zijn aange- braoht, maar of het het mes is, ligt nog in duister. Een paar personen bevinden zich in heohtenis, op wie zware verdenking rust. Dat de moordenaar bij vergissing een ander heeft gedood dan hij be doelde, is zeker, en dit maakt deze geheele zaak des te tragischer. Bandjir. Nadat de voorafgaande dagen reeds rijk aan hemelwater waren geweest, zette Woensdag 13 Nov. de kroon op het werk. 's Morgens was het vrij droog geweest, maar ten ongeveer 4 uur inden namiddag begon het weder te stortregenen en dat duurde zoo met kleine tusschenpoozen den ge- heelen avond en naoht door, zoodat in de 24 uur van Woensdag-tot Don derdagmorgen 173 m.m. regen was gevallen, slechts 3 m.m. minder dan in den beruchten naoht van 6 Febr. 1892 toen 176 m.m. geconstateerd werd en o. a. de geheele Esplanade te Medan overstroomd werd. Deze sterke regenval in de vlakte gevoegd bij zware buien in Boven Deli, waardoor het water in de Deli- rivier reeds vrij hoog was gestegen, veroorzaakten 's nachts ten ongeveer 3 uur een bandjir, waardoor een ge deelte van de onderafdeeliDg Medan overstroomd werd en tusschen Titi- pan en Mabar twee gaten in de baan van de Deli Spoorweg-Maatschappij werden geslagen, zoodat Donderdag het verkeer voorzichtigheidshalve ge heel moest gestaakt worden op de lijn Medan-Belawan. Ook tegen de baan van Medan naar Timbang-Largkat, even voorbij het station Diski, tus schen de kilometerpalen 16 en 17 stond het water zoo hoog en leed het talud eenige sohade, zoodat de eerste trein, welke te 6 uur van Medan ver trok, niet verder doorreed dan tot dat station. De volgende treinen wor den voorbij het zwakke punt geduwd en door een looomotief. welke van de andere zijde uitgezonden werd, verder getrokken. Vrijdag was die dienst weder in orde. Op eerstgenoemd traject moesten de reizigers overstappen van den eenen trein in den anderen, den vol genden dag was de lijn weer in orde. Deze bandjir heeft aan de te veld staande paddi en in de groentetuinen, evenals in kedeis en buizen van in landers in de kampong Gloegoer en bij Titipapan. Poeloe Brayan en Mabar veel schade veroorzaakt. Te Ivam- pong-Besaar en Laboean heeft men in :t algemeen geen last van het water gehad, maar op laatstgenoemde plaats stortte tengevolge van de zware regens bij de visohpasser een kedei in en leden een paar andere nog al schade. Ook uit Tandjong Poera kwamen bandjir-berichten. Het water rees daar bijna even hoog als op 11 November ,1893, toen de kletstafel van de Socië teit onder de verdenking heeft gestaan de haaien op zee gezelschap te zijn gaan houden, omdat er niets meer van haar te ziea was. Nu steeg het water tot een voet onder het blad van dit zinnebeeld van gezellig ver keer. Men voer natuurlijk met sampans door de straten, want de toegang naar het controleurskantoor, het postkan toor enz. stonden kniehoog onder water. Het vrouwenhospitaal werd geheel overstroomd en moest ontruimd worden. Door de bezitters van groen ten- en notemuskaattuinen, en bewo ners van kedeis en Inl. woningen werd ook daar veel schade geleden. Uit Batavia wordt gemeld De „Java Bode" deelt mede dat de gouverneur van Celebes met vijftig man infanterie onder bevel van den luitenant Dijkstra, en den officier van gezondheid Cramer per gouverne- ments stoomschip Glatik uit Makas sar naar Tokalar is vertrokken ten einde een opstand onder de inland- sche bevolking te dempen. Hetzelfde b'ad meldt nog de vol gende bijzonderheden Drie beschuldigden wegens diefstal moesten voor den oontroleurverschij nen. De regent van Sanraboni kwam eohter vergezeld van een menigte gewapend volk, zoodat de controleur gedwongen was de gevangenen los rust is hersteld. Het aantal dooden en gewonden is onbekend. Leger en Vloot Ingevolge Koninklyk besluit wordt Hr. Ms. flottielje vaartuig Nias met den 21sten Januari te Amsterdam in dienst gesteld en het bevel over dat vaartuig opgedragen aan den luitenant ter zee 1ste klasse jhr. J. A. G. van der Staal, adjudant van H. M. de Koningin. Voorts worden aan boord van dien bodem geplaatst, de luitenants ter zee 2de klasse W. J. G. Umbgrove, ale oudste officier, C. Kruys en C. F. Pabst, de officier van gezondheid lste klasse dr. E. J. Borgesius en de officier van administratie 2de klasse J. F. de Hart. Rechtszaken. Inbrekers. Voor de vierde kamer der avron- dissemente rechtbank te Amsterdam stonden Dinsdag terecht L rnis Faas en Jan de Groot, beschuldigd le. dat zij te zamen in den nacht van 6 op 7 Augustus op den O. Z. Kolk, het pakhuis van A. Abrahams (p ree 1 15) door verbreking van het hangsl t zijn binnengedrongen, en uit het daarin gevestigde kantoor van Jacobus Boelen, verschillende voor werpen en eenig geld hebben ge stolen en vervolgens uit belendende perceelen verschillende voorwerpen hebben weggenbmen. 2?. dat zij in den nacht van 5 op 6 Juni in den voor den nachtrust bestemden tijd in de Le.dsche Kruis straat een groote menigte panden, bestaande uit gouden en zilveren voorwerpen hebben weggenomen, na zich toegang te hebben vereen alt door een behoorlijk gesloten zolder luik 3e. dat zij in dienzelfden nacht de dakpannen hebben verwijderd van ten perceel Lijnbaansgracht (likeur stokerij van Bijsterveld) en door de gemaakte opening zija binnengedron gen en daarna op het kantoor sigaren en likeuren heboen ontvreemd. Beklaagde De Groot is dezelfde persoon, die onlangs tijdens een ver hoor door den nu overleden officier van justitie mr. Karseboom uit de gevangenis te Alkmaar ontsnapte, terwijl hij bovendien reeds vroeger is veroordeeld onder den naam Frits B kker en onder dien naam ook in de gevangenis te Nieuwer-Am stel zijn strat het-fc ondergaan. Door de drie de3kundi.en dr. P. Ankersmit, M. L. Q. van L dden Hulsebosch en dr. S. Schmidt was uitgemaakt, dat de kaars-p xtten, ge vonden op dekleerenvan beklaagden en op een der breekwerktuigen, van dezelfde chemische samenstelling wa ren als een t tuk kaars, dat bij onder zoek werd gevondeD. Hierop werd de zitting voor eenige oogenblikken geschorst opdat beklaag den zouden worden gekleed in de kleeren die ter terechtzitting aanwezig waren en door hen gedragen zijn bij den inbraak op den O. Z. Kolk. Getuige H. Eichholtbakker, wonende op den Zeedijk, zag door de ramen aan den achterkant zijner woning beide beklaagden, die hij nu in deze kleeding herkent, op verdachte wijze zich ophoudende een stond bij de brugleuning, de ander ia een urinoir. De eene, De Groot, had een valiesje bij zich. Verschillende getuigen, voorname lijk bedienden en kantoorpersoneel, werkzaam in de perceelen aan den O. Kolk, waarin de dietstal is ge pleegd, leggen verklaringen af, om trent verschillende vermiste voorwer pen, die ter terechtzitting aanwezig zijn en door getuigen als hun ot anderer eigendom werden herkend. O. a. wordt door een der getuigen een zilveren cachet berkend, dat eerst Maandag in de woning van Faas achter het behangsel is gevonden, samen met een medaille die weer aan een ander toebehoorde. Donderdag wordt het getuigenver hoor voortgezet. H. Beudeker, expediteur te Amster- dam, die zich de vorige week heeft te verantwoorden gehad wegens op- liohting, omdat hg eenige afzenders van goedereD op een valsch cognos-1 sement zou hebben bewogen tot af gifte van expeditie-gelden, terwgl hunne goederen niet door beklaagde waren geëxpedieerd, is Dinsdag door de Amsterdamsche rechtbank vrijge sproken. De rechtbank te Arnhem veroor deelde Dinsdag A. van Emmenes, redacteur van de Voorwaarts, tot 6 maanden gevangenisstraf. Tegen den ex-hofmeester der Oranje Nassau die aan boord van dat schip een kist patronen opende met het doel deze te doen springen en zioh op die wijze van het leven te berooven, is door het O. M. by de reohtbank te Amsterdam eene gevangenisstraf van 3 jaren geëisebt. Mr. Lambertus Hurrelbrinck pleitte ontoerekenbaarheid en vroeg ontslag van rechtsvervolging Dinsdag heeft de Eerste Kamer der arr.-reohtbank te Amsterdam uit spraak gedaan in de zaak van David Tobias Bamberg contra de Vereeni- giDg „Hotel- en Reiswezen-Tentoon stelling" waarvan wij indertijd uit voerig melding hebben gemaakt. Het door eisoher aangeboden be wijs door getuigen van de doorhem gestelde feiten werd door de recht bank gepasseerd, de vordering ont zegd en de eischer veroordeeld in de kosten, begroot op ru:m f93. Financieela Mededeelingen Het Weekblad van Broekman en Ilonders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 17 Dcc. 1895, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Holl. Hypotheekb. 175 pCt. Maatsch. tot exp). van Bouwterreinen „Potgieter." 81 's Gravenh. Vleeecb- houwerij 55. Maats, tot aanl. en expl. van de 's Grav. Zwem- en Badinr. Oost-Java Cultuur- Maatschappij Steenkolen - Maats. „OoBt-Borneo" Haarl. Tramway- Maatsehappij De Deli Brouwerij Utrechts. Brood-en Meelfabriek Haarl. Brandverzek. Maatscb. 2e Serie N8Herverzeker.- Maatschappij 90 92 8-5 18 103 154 120 öemengd Nieuws. De Parijsohe Herald meldt, dat te Mos kou een nihilistische samenzwering tegen het leven van keizer Nicolaas II is ontdekt. De czaar moet een aantal dreigbrievon hebben ontvangen, ter wgl de politie eenige bommen in beslag heeft genomen, die door de samenzweerders gebruikt zouden worden. Vele personen moeten in heohtenis zijn genomen. Een spoitblad in het Zuiden van Frankrijk, de „Midi Sport,"beefc thans een zeer bijzonieren wedstrijd geor ganiseerd, een wedstrijd n'. van meis jes, die oesters openen. Het reglement staat <elijk met dat van groote eport- vereenigingen. De proeve, die moet worden afge legd, zal vijf minuten duren, de mos selen zullen van dezelfde hoedanig heid zijn, van precies dezelfde grootte en zullen gekozen worden door het blad, dat den wedstrijd uitschrijft. De prijken zullen zijn: tien, vijftien, vijientwintig en vijttig franc3. Een afzonderlijke jury is reeds ingesteld; zij zal geen gemakkelijk werk hebben. De lasterlijke aanvallen waaraan president Faure verleden week bloot stond en die door de houding der Fransche pers mislukten, hebben den geestigen teekenaar Caran d'Ache tot motief gediend bg het ontwerpen eener teekening voor den Figaro: „Boomerang, een nieuwe Sport." De boomerang is een wapen dat bij sommige Australische stammen wordt gebruikt, en dat de eigenschap heeft steeds terug te keeren tot wie het als werptuig gebruikt. Caran d'Ache teekent nu een man, die met den boomerang werpt naar een figuur, Felix Faure voorstellend. „De regel van het spel is zóo," zegt de werper: „Een.." „Twee..." De boomerang vliegt vooruit naai den president der Republiek. .Drie En zonder dezen te deren vlieg het wapen terug, en slaat den mat die er mede geworpen heeft, eecpi blauw oog. Per rijwiel om de wereld De heer Heinr. Horstmann, die bezi^ P,1 is op zgn rijwiel een tocht om dr; wereld te doen, schrijft aan de A. Ct thans uit Cleveland, in den Noord Araerikaanschen Staat Ohio, geda teerd 27 November, het volgende: „Nu eerst kom ik er toe iets t< vertellen van myn reis door Amerika indien ik u wat lang liet waohten vraag ik vergiffenis. Den eersten September landde van Liverpool komend, in Philadel phia. Slechts een uur bracht ik dooi fc met het beziohtigen der miljoenen stad, met haar slechte straten en d< vele electrische tramsdaarna ginj ik over Trenton en Newark op wej naar New York. De weg was zee zandig, dooh vrij ^ffen; ik kwam ver schillende maïsvelden voorbij en was. des avonds te halftien in Jersey City dnt nnri rln xran rlor, Hurl. dat aan de rechterzijde van den Hud- ssn vlak tegenover New-York Vandaar voer ik over de i: bi haven naar Brooklyn, waar ik eenf vriend uit Duitschland ontmoette. Ik bleef hier tot den 10a Octobei om Amerikaan9che zeden en gebrui ken te leeren kenneD, want het levei 7 in de Nieuwe Wereld is zeer verft! schillend van dat in de Oude. N. verloop van zes weken had ik geleer» Amerikaansche steaks te eten, mj met voldoende aanbevelingsbrievei voorzien en ging nu op weg door d<^ V ereenigdeStaten vanN oord-Amerika Van New-York uit volgde ik dei loop van den Hudson naar Al ban) waar ik binnen twee dagen aankwam Deze weg was de belangwekkendste dien ik totnogtoe heb afgelegd. Ove: berg en dal liep de weg langs dei machtigen Hudson, soms onmiddellyli langs zijn oever, dan verder hoog over het gebergte, de stroom dief onder mij. KleiDe plaatsen, dorper en vlekken trokken in afwisselend! reeks mij voorbij, Lekoorlyke land schappen kwamen te voorschijn ei verdwenen weer. Aan de overzgdi der breede rivier wisselden steil ii het water neerdalende bruine rotsen 1 af met zacht glooiende weilanden ei met in den herfsttooi gekieede bos- schen. Tegelijkertijd zag ik hier ei daar de torentjes van dorpen er steden mg verlokkend wenken en no| verderop staken de machtige berg reuzen der Catskills omhoog, hun kale grijze toppen tot in de wolken stekend. De geheele Hudson herin nerde mij levendig den stroom van het vaderland, den Duitschen Rijn. Van Albaiiy, waar ik eenige dagen verbleef, ging mijn weg over Amster dam, (in Amerika, ongeveer 30.00G inweners) Syracuse, Rochester naai Buffalo en vandaar naar de Niagara- waterva'leD, den kant naar Canadi op. De wegen waren, zoo ellendig dat ik dikwijls van den spoordan: gebruik moest maken om vooruit t« komen. Ook maakte ik vaak gebruik van het jaagpad langs het Eriekanaa! Op den laatstgenoemden weg ge raakte ik in een boschbrand. die naai omstandigheden heel noodlottig vooi mij had kunnen worden. Ik bespeurde piolseling een lichten rook, maai dacht er geen kwaad van en ik were zeer verschrikt toen ik bemerkte da het bosch brandde en het vuur dooi den wind naar het kanaal werd ge dreven. Krachtig bracht ik mijn kaï ii beweging en na ongeveer 20 min was ik buiten den rook, maar ook bek-af door inspanning en opgewon denheid. Rechtstreeksch gevaar had er echter niet voor mg bestaan, daar ik in het ergste geval in het kanaal had kunnen springen en mij naar den overkant reddendan had ik eohtei mijn rijwiel in den steek moeten laten en dat wilde ik alleen in het allererg ste geval. Ik had rook genoeg geslikt de oogen deden me nog zeer, daaron ging ik in Newark eens goed uitrusten alvorens ik verder reisde. Van Buffalo uit bezocht ik d< wereldberoemde watervallen der Nia gara en een klein stukje van Nevada en keerde toen naar Buffalo terug waar ik als 't ware insneeuwde; door dat de sneeuw 8 tot 10 duim hoog lag, kon ik niet verder gaan geduren de verscheidene dagen. Den 2dei November was de sneeuw weg en koi ik vertrokken, doch er heerechte zuil di Philip Kerven te danken!" mompelde William met trillende lippen en fonkelende oogen. „Bahantwoordde Richard, „laten wij kalm de eeuwigheid ingaan. Hij zal er wel voor boeten." „Lati n wij dat hopen," zeide de jongste misdadiger nu ook met minachtende kalmte. Een oogenblik later deel een frissche zeebries twee lijken heen en weer islingereri, die waren opgehangen aan twee galgen in Merchant Street. Philip Kerven beschouwde ze met spottenden blik en zeide met een grijnslach „Ik ben niet meer bang voor jullie, waarde vrienden, en ga nu naar Frankrijk naar Stangala terug!" HOOFDSTUK XV. De vlaag van waanzin, die Maxime Tréhouart had aangegrepen, had zich niet herhaald, maar was gevolgd door buitengewone zwakte naar lichaam en geest en de geteesheeren hadden dm zieke volstrekte rust voor geschreven. Als men hem zich schuifelend zag voort* bewegen in zijne kamer, bleek, mager en met wanke lenden gang, dan zou men zeker in henriet den forschen, leveudigen jongeman herkend hebbêïf, die zich zedelijk sterk genoeg had geacht om zijn geweten te beheerschen. Bij was nog slechts de schaduw van vroeger, de geest van zijne eigen jeugd. Kalm en vriendelijk, vol zorgen en deernis, bewees Camille hem hare teederste lielde. Dank zij hare kieïche takt te zijnen opzichte, had zij er niet weinig toe bijgedragen om zijue verstandsverbijstering lang zamerhand te doen verdwijnen. Wanneer Maxime met bevende stem en een blos op het voorhoof! over het verbrande testament wilde spreken, dan zeide zij hem steeds teeder maar op gezaghebbenden toon „Wij moeten het verleden laten rusten en or s slechts bij het heden bepalen. Het geneesmiddel, beste Maxime, zal zijn, dat je spoedig j kracht en gezond heid terugwint. Daarna hebben wij den tijd aan onze plichten te denken." „Ja, ik wil ze spoedig vervullen en zal mij aan het leven blijven vasthechten!" had Maxime geantwoord, met zijne oogen vol traneD. Maar de schok was te hevig geweest om er spoedig van te hersteilen en zes weken verliepen alvorens zich eene merkbare verbetering in zijn toestand open baarde. Gedurende dien tijd had er werkelijk een geheeie ommekeer plaats met Simpliee. Lichamelijk en geeste lijk was die verandering dagelijks merkbaar. De kin derlijke verlegenheid, de zinlooze grilligheid verdwenen weldra om plaats te maken voor beslistheid en waar digheid. De adel van het verstand werd nu duidelijk op zijn gelaat waarneembaarernst kenmerkte zijne woorden en nietB meer herinnerde aan de poëtische verwarring, die in zijn brein had geheerscht. „Het gaat met den geest als met het menschelgk lichaam," had een beroemde geneesheer verklaard, die werd geraadpleegd„een heftige schok kan de wer king verstoren, maar die ook herstellen. Dit tamelijk zeldzame verschijnsel in de geschiedenis der physiolo- gie, komt toch wel voor, en ik vermoed, dat deze jonge man een nieuw, treffend voorbeeld daarvan zal opleveren." „Dus dokter," had Camille gevraagd, „u denkt, dat Simpliee langzamerheid zijn volle verstand terug krijgt?-1 „Ik geloof het zeker, mevrouw. Hoogstens zal er nog een waas op zijn denkvermogens blijven ruaten. Vooral zal het hem moeite kosten om zijne herinnerin gen uit het nachtelijk duister van het verleden te voor schijn te roepen; maar hij zal toch het volle besef over het heden hebben, en dat is toch het voornaamste. Het kind zal man zijn geworden." „Wel dokter, u wekt eene hoop bij mij op, die mij bizonder verheugt Nog iemand anders was zeer verheugd over deze ver verklaring van den knappen geneesheer, dat was me vrouw Louvet. Sedert het ongeluk in de Duivelskloof had zij Sim pliee met hare zorgen omringdzij had de herleving van zijn verstand helpen opwekken, en haar best ge daan om de verstandelijk vermogens van den jongen man, die als het ware herboren waren, krachtiger te ontwikkelen. Reeds hield hij haar niet meer voor eene fee daar het gezond verstand op de verbeeldingskracht de overwinning had behaald. Zij was in zijne oogen slechts een sterfelijk wezen, maar hij noemde haar zijn vrien din, zijne weldoenster, op dien ontroerden, doordringen den toon, die de grootste bekoring van onbewuste liefde vormt. In gezelschap van Antonine delen zijne gedachten en gevoelens hun best om zich aan elkaar va9t te knoopen en een beslisten vorm aan te nemen, zoodat de jonge vrouw z:cn dan ook dikwijls verbaas de over zijne vlugge antwoorden en de juistheid vai zijne opmerkingen. „Vertel mij eens Simpliee," vroeg hem mevrouv Louvet op een winteravonii toen zij met hun beiden ii de salon bij den haard zaten, „vertel mij eens, is he je niet alsof je een nieuw leven begint?" „Ja mevrouw," gaf hij ten antwoord, alles wat vroege aan mijne aandacht ontsnapte, trekt nu mijn aandacb' in een vasten, bepaalden vorm." „Dus je begrijpt ook, dat je niet altijd goed hebf kunnen begrijpen, wat er om je he n gebeurde?" „Zeker mevrouw, dat begrijp ik heel goed." Hoe kan je dan eene verklaring geven van den toe- stand waarin je verkeerdet?" „Dat is heel eenvoudig: ik stel mij voor, dat mijn! hereenen niet in orde waren, zoodat ik niet helder koi denken." „En nu voel je, dat zij wel in orde zijn, nie waar „Dat is te zeggen, dat ik voel, dat zij op weg zijl der genezing." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2