Stoomdrukkerij „HA A RLE U'S DAGBLAD", de slooten ingesteld, 'tgeen echter >t geen gunstig resultaat heeft mo- en leiden. De commissaris van politie verzoekt rirgend te worden bekend gemaakt iet den naam van den persoon, die i den nacht van Zaterdag op Zon- a,' 7 op 8 December j.l., buiten het m. Klein Poortje te Groningen, in inraking zou zijn geweest meteeni- s personen, die hem geld voor een oml hebben gevraagd en daarna öf aid hebben afgenomen öt gedwongen ebben geld af te gever. Pers Overzicht. Nog eens atemdwang. Prof. v. d. Wijck van Utrecht merkt i een artikel over dit onderwerp in e Liberaal op, dat stemdwaDg een liddel is om de zoogenaamde stillen i den lande, de vreedzame, nijvere urgers, wie het onverschillig is tot relke politieke partij het ministerie ehoort, mits het maar wordt ge- ormd door mannen van karakter ie voor alles het algemeen belang ebartigen, om die zoogenaamde inverschilligen, de besten, en de leerderheid uit elke klasse, naar de lembus te voeren, opdat hun ont- icuding aan de gelukzoekers niet de jacht in handen spele. Dit gedeelte der bevolking, 't welk iet, volgens den schrijver, te druk le^ft met eigen zaken of met de ver- uliiDg van een zwaar ambt, mengt ich niet in den strijd der staatkun- lige partijen net blijft, als 't aan ich zelf wordt overgelaten, op een island van de stembus, en het komt iecht6 uit den hoek, als bet meent e bekeuren, dat de leiding der lublieke zaak een verkeerde koers ïeemt. Hoe die kiezers zullen stemmen, ile ze daartoe worden gedwongen, neent hij, is onmogelijk te voorspel en. Nu eens zullen ze de schaal inks, dan weder rechts doen door- liaan, al naar zij dit op ieder oogen- jlik ter wille van het groot geheel Dirbaar achten. „Hoogstwaarschijnlijk," zegt hij, „zullen zij dikwijls blijken een partij van orde te zijn. Juist daar zij zioh niet door heethoofden op het sleep touw laten nemen en evenmin door zelfzuchtige berekeningen naar de stembus worden gelokt, dient er voor gezorgd te worden, dat zij hun invloed doen gelden. Een kleine boete b.v., telkens van een kwartje, zal licht voldoende zijn om het aantal der onthouders tot een minimum te doen inkrimpen. „Waar het op aankomt is, dat door de overheid een bevel om te versche nen worde uitgevaardigdde goede burgers, die eerbied gevoelen voor de wet, maar tot dusver door den term „stemrecht" niet aan hun stemplioht herinnerd worden, zullen komen, ook al is de straf, waarmede gedreigd wordt, nog zoo gering. Ieder zal met vertrouwen ter stembus opgaan, wan neer hij weet, dat hij daar kalme en vreedzame medeburgers zal ontmoe ten, de zoodanigen als gelukkig on der alle standen der maatschappij de •meerderheid uitmaken. Maar wanneer men, bij groote uitbreiding van het kiezerspersoneel, kans loopt vooral rumoermakers te ontmoeten, zal me nigeen op verkiezingsdagen de buurt van het stembureau opzettelijk mij den." Ook acht prof. Van der Wijck stemdwang wenschelyk ter voorko ming van den invloed van plutocra tische maohten, die de verkiezings- kosten op zioh zouden nemen en zoodoende de eleotorale campagnes eenvoudig naar hun wil en gril be sturen. En hij besluit zijn artikel met er op te wijzer), dat wil men niet, dat de aanstaande groote uitbreiding van het kiezerspersoneel een nadeel wor-'e voor het land dat er door zulk een maatregel mannen worden omhoog gedragen, die van de ministeretafel naar het tuchthuis of naar de bank der beschuldigden verhuizen, er dan voor gezorgd moet worden, dat zij, die niet om bij oogmerken zich met de politiek inlaten, en evenmin zich jicht het hoofd laten warm prater, niet van de stembus wegblijven. De kantonrechter të Venloo heeft •den heer Geene, pastoor te Baarloo, wegens het voltrekken van een ker kelijk huwelijk voordat het door den ambtenaar van den burgelijken stand was gesloten, veroordeeld tot eene boete van i 800 ol 14 dagen hechtenis. Over deze veroordeeling betuigeni de Jlaasbode en het Centrum haar misnoegen. „De rechter heeft he n veroordeeld namens den Staat, ditV' zegt de Maasbode „met zijne wetgeving op het huwelijk in stiijd met de Grond wet op kerkelijk gebied is getreden en de katholieke Kerk voorschrijft, wanneer zij een barer Sacramenten mag toedienen." Hoog tijd wordt het, dat aan dezen toestand een eind kome. „Maar helaas", vervolgt de Maas bode„wanneer hoort men tegenwoor dig in onze Kamers debatten over de groote beginselen, waarop de Christe lijke maatschappij moet rusten „Waar z'jn de dagen van Tiior- becke, Van Nispen en Groen! „En het vulk dommelde niet in!" De klacht van de Maasbode is niet ongegrond, beweert het Centrum. De groote beginselen, waarop de christe lijke maatschappij berust, komen in onze politieke wereld slechts weinig meer tot hun recht. Maar zou de oorzaak daarvan niet zijn te zoeken in de omstandigheid, dat men van christelijke zijde ge meend heeft het met de liberale partij op een accoordje te kunnen werpen f Er was een tijd nog slechts wei nige jaren geleden dat openlijk met de liberale party werd gecoquet- teerd en een bestaand bondgenoot schap van christelijke partijen werd bestreden als iets noodlottigs en ge vaarlijks. De Maasbodedia de dagen van Thorbecke, Van Nispen en Groen nog niet vergeten heeft, zal zich ook dien tijd wel weten te herin neren. En niet Elechts dien tijd, maar te vens de gelukkige jaren, welke daar aan voorafgingen en de anti-liberalen meerderheid waren. Toen werd de waarheid aangevallen ja, maar ook verdedigd. En het volk dommelde niet in.. Koloniën, Lombok. In het journaal dat de resident van Bali en Lombok maandelijks aan den Gouverneur-Generaal zendt omtrent alle gebeurtenissen op Lombok die voor het bestuur van belang zijn om op te teekenen, had de resident o. o. melding gemaakt van bij hem voor gebrachte kwestiën over het bezit van sawahs en tuinen op dat eiland. Naar aanleidfog daarvan deelde de Gouverneur-Generaal den resident mede dat ten aanzien van het grond bezit op Lombok moet worden vast gehouden aan het beginse', dat de bestaande toestand gehandhaafd en de mutaliëa, welke onder het vorstenbs- stunr zijn voorgekomen, als wettig erkend behooren te worden. Deze opvatting moet als juridisch juist beschouwd worden en elke an iere zou tot zeer bedenkelij ke moei lijkheden in de praktijk aanleiding geven. Waar echter aan particulieren ont nomen grond in de handen van den vorst verbleven is en op geenerlei wijze door hem werd vervreemd, zoo dat die grond thans als staatsdomein in ons bezit is gekomen, daar heelt de Gouverneur-Generaal er geen be zwaar tegen dat de rechten der vroege re eigenaren door den resident worden erkend, evenwel geheel bij wijze van gunst en alleen als het vast staat dat vroeger inderdaad onwettige of on rechtvaardige spoliatie heefc plaats gehad. Overigens zullen de kwestiën over grondbezit in hoofdzaak aan de onlangs opgerichte rechtbanken (raden van kerlae) moeten worden overgela ten, waarbij dan door de Europeesche voorzitters er voor zal kunnen worden gewaakt, dat met de hiervoren uitge drukte zienswijze van den landvoogd rekening wordt gehouden. Celebes. Sadert omstreeks 2y3 jaar maken de heeren P. en E. Sarasic, twee Zwitserecbe natuuronderzoekers, ver schillende wetenschappelijke reizen in min of meer onbekende gedeelten van Celebes. Volgens het Koloniaal Verslag hebben zij eerst excursies ge maakt in de Minahasea; maakten zij een tocht, die 38 dagen duurde, dwars door het noordoostelijk schiereiland, van Menado naar Gorontalo; werd een andere tocht in he'.zelfde gebied belet door een ondoordringbaar oer woudmaakten zij later eene eis, wederom dwars door het land, van Bwool naar GorontaloIn 1896 volgden tochten door het centraal gedeelte van Celebes, „welke, met het oog op de verkregen wetenschappelijke resultaten de belangrijkste geworden zijn, maar tevens door dënatuurlijke bindernissen van het terrein den rei zigers de meeste moeilijkheden ople verden." Zoo bezochten zij het meer van Posse, van daar de zuidkust van de bocht van Tomini, enz. Omtrent hun jongste wedervaren vinden wij in de „Verhandlungen der Gesellschaft für Erdkunde" te Berlijn een schrijven, gedagteekend Makassar 17 September 1895, waaraan wij het volgende schetsje ontleenen: Het plan was, door de tot dusver geheel onbekende streek te trekken, waar het zuidwestelijk schiereiland aan Centraal-Celebes aansluit. De heeren zouden, van de bocht van Mandar, aan de westkust, het meer Kariijangoeng bezoeken en te Palopa, aan de golf van Boni, uitkomen. Zij hadden zes kleine dagmaischen afgelegd en waren zoo halverwege genoemd meer volgens hen draagt dit den naam Oesa genaderd, toen zij zich omringd zagen door gewapen de bendeD, die zich te gelijkertijd meester maakten van hunnen op 15 pikoi-paarden geladen leeftocht. Aan voortzetting van de reis dus niet te denken. De reizigers met hun gevolg maakten rechtsomkeert en werden onder sterk geleide naar hun punt van uitgang teruggebracht. Niemand ondervond eenig leed, en zoodra de terugtocht was aanvaardwerden alle levensmiddelen weder tot hunne beschikking gesteld. Het waren dan ook geen rooverbenden die hun den weg versperden, maar een op bevel van den inlandschen vorst opgeroepen landstorm, onder aanvoering van de gezamenlijke opperhoofden der land streken. „Het was zoo schrijven zij een recht romantische geschie denis, en het breede, door steile kalk bergen ingesloten dal had een schil- derachtigen aanblik, toen het ver in 't rond bezet was door met lan en gewapende ruiters in rood gewaad en door voetvolk dat van lansen, blaasroeren en, helaas ook van zeer vele achterlaa i&eweren voorzien was. Het land, dat zij zagen, had eene bnitengemeene soheonheid, was zeer bergachtig en bood, daar het weinig begroeid was, overal de fraaiste ver gezichten." Men ziet de feitelijk nog geheel onafhankelijke inlanders in deze streek zijn nog niet op de nadering van Europeanen gesteld. Zij stellen zich vyandig tegenover dengene die hunne afzondering verbreken wil, maar zij gedragen zioh daaibij als fatsoenlijke, welopgevoede lieden. Eigenaardige toestanden vo rwaar Hoe lang zal het nog duren, voordat daar d9 beschaving, met al haar voor- en nadeeleD, haar intrede doet? Letteren en Kunst. Te Wiesbaden in het Könfgl. Hot* theater als solist optredende, heeft de heer Job. Messchaert Maandag 11. we der enorm Bucces gehad. De aldaar vertoevende Nederland- sche families boden den zanger een zilveren lauwerkrans aan. Als eene bijzonderheid kunnen wij onze lezers meedeelen, dat bij den bekenden uitgever Ernest Flamma- rion te Parijs, eene Franeche verta ling van de zoo gunstig ontvangen „Caineeeche Karaktertrekken" van W. Meischke-Smith zal verschijnen. Ook de Fransche uitgave zal geïllu streerd worden met de aantrekkelijke illustraties van J. van Oort. Aan deze mededeeling kunnen wij nog het be richt toevoegen, dat de Nederland- eche uitgave binnenkort ook keurig gebonden zal worden verkrijgbaar gesteld. Kléonore Duae. Zooals men weet, geeft Eléonore Duse op het oogenblik voorstellingen in het „Folketheater" te Kopenhagen. Naar aanleiding daarvan geeft een derbuitenlandsche bladen het volgende ten beste Mevrouw Duse leeft zeer eenvoudig, geheel buiten de theaterwereld en zij is erg bang voor reclame en inter viewers. De verslaggevers der Ko- penhaagsohe bladen bedachten daar om allerlei kunstgrepen om haar aan 't praten te krijgen. Zoo wist een der chroniqueurs een betrekking als kellner te krygen en mocht hij bedienen in het hotel, waar mevrouw Duse het middagmaal ge bruikte. Een ander verkleedde zioh als sohoenmaker en kwam in de gelegenheid om haar een paar schoe nen aan te meten. Een derde trad op als koetsier, en deze Koetsier journalist reed haar in een landauer van het station naar het hotel. Daar mevrouw Duse strikt verbo den heeft dat iemand, die niet tot het theater behoort, achter de coulissen komt, hebben drie reporters met toe stemming van den directeur van het „Folketheater" bij een voorstelling dienst gedaan als machinist. Op die manier konden zy „impressies" op doen van „een avond op het tooneel". Mevrouw Duse moest in een der entr'actes eenige orders geven voor het veranderen van het decoratief. De drie machinisten, die niet erg handig waren, kwamen er nogal ge nadig af. De beroemde tooneeiiste voegde hen eenige woorden van aan moediging toe. GEMENGD NIEUWS De grootate eik in Engeland. In een artikel in bet „Naturalist's Joarnal" beschrijft dr. Harrisson een eik, dien hij in het bosch van West- Riding zag en waarvan een tweede hem onbekend ie. Deze merkwaardige boom, wiens ouderdom niet met juistheid te be palen is, maar die ongetwijfeld een tijdgenoot der oude Britten is, heeft een stam met een omtrek van 25 Meter gelijkgronds en 16 Meter op manehoogtehij is hol en biedt in die holte ruimte voor een aantal per- soren. De predikant van een nabu rige gemeente gaat er met het gezin van den koster en de schoolkinderen ten getale van 95, vaak naar toe. Men vereenigt zich dan in dien hol len stam om in deze natuurlijke ka pel kerkelijke liederen te zingen. Met groote plechtigheid is Dinsdag het lijk van kardinaal Melchers te Rome bijgezet. Aanwezig waren 13 kardinaals, talrijke prelaten, de Prui sische gezant bij het Vaticaan, de grootmeester der Maltezer-orde, de notabelen der Duitsche en Ooeten- rijksch-Hongiarsche koloniën en de leerlingen van het Duitsche „Kolle- gium." De Kölnücke Volhztg. meldt dat het verzoek om het stoffelijk over schot van kardinaal Melchers naar Keulen te mogen overbrengen om het in den Dom ter aarde te bestellen, toegestaan is. De onlusten op Kreta. De- Times verneemt uit Athene, Jat van Kreta ontvangen brieven een ernstige voorstelling geven van het gevecht bij Vryses1100 bewoners van het eiland streden tegen 2500 Turkendeze hebben 150 man aan dooden en gewonden verloren, de Kretensers 25. De Turksche troepen zouden ten slotte zich teruggetrokken hebben na eenige ongewapende Chris tenen in de buurt te hebben vermoord. Men zegt dat over heel het eiland een oproerige beweging heerscht. Ge wapende Christenen moeten snel in de richting van Apokorona oprukken terwijl Turksche troepen zich te Vamos vereenigen. De Mikado in Japan. Sedert de troonsbestijging van den tegenwoordigen keizer in Japan,Mutsu Hito, in 1868 is het hof aanmerkelijk veranderd. De oude hofetiquette heeft langzamerhand plaats gemaakt voor nieuwere gebruiken. Het Japansche hof, zonals het thans staat onder de voortieflelijke leiding van hofmaar schalk prins Nabeshima en den cere moniemeester Sanomoya, geeft niets Aziatisch meer. De gezanten worden in Europeesche hofrijtuigen naar de audientiën gebrachtde hofbeambten en lakeien dragen Europee?che uni formen en livrei, voor de feestmaal tijden worden de spijzen toebereid in Westerecben trant; de wijnen komen uit de be3te kelders van Europa. Na den maaltijd vereenigt men zich in een plechtigen kring, zooals bij on°, terwijl de lijfwacht of de mariniers muziek maker). „In een ding is men," zrgtde Ost- asiatische Lloyd aan welke deze me- dedeeiingen ontleend zijn, „aan het JapanBche hof nog niet zoo ver als aan de Europeesche; er is geen hoi- schouwburg en evenmin zijn er hof zangers en balletdanseressen, niette genstaande Tokio een uitstekende muziekschool bezit. Niet alleen wordt daarin de Europeesche muziek onder wezen, maar ook heeft deze school zich zeer verdienstelijk gemaakt door hetgeen zij voor de herleving der nationale muziek gedaan heeft. Z)o is daar bijv. het volkslied samenge steld uit nationale motieven, welke een Duitech orkestleider op muziek bracht. De meiolie der Japansche muziek is zeer bekoorlijk." De keizer leeft zeer eenvoudig; hij staat vroeg op en werkt veel. De keizerin draagt naar 't schijnt tegen- wojrdig alleen bij openbare plechtig heden het Europeesch gewaad. Nog niet Lang geleden kleedde zij zich aldus ook in de huiselijke omgeving wij herinneren ons een plaat op welke H. M. in de on-aiti&tieke Europeesche kleederdracht was afgebeeld,te midden van hare hofdames, die met haar bezig waren, verbandmiddelen voorde ge wonden in den oorlog te maken.Groote balen verplegingsmateriaal werden toen geregeld van bet paleis naar het oorlogsveld gezonden. Met den Mikado heeft de keizerin de Japansche ver- eeDj'ging van het Roode Kruis onder hare bijzondere bescherming genomen en mild begiftigd. De grootste zorg wijdt de keizeriu aan de instellingen tot opvoeding van meisjes; zij is be schermvrouw van verschillende der gelijke inrichtingen, o.a. een instituut vcor adellijke jonkvrouwen. De staatsrekening en die van hes hof zijn thans in Japan geheel van elkaar afgescheiden. Da civiele lijst van den keizer is niet hoog en bo vendien gaat er in den laatsten tijd af door de offers, die de Mikado zich voor de vloot oplegde, t >en de Kamers weigerden meer daarvoor le gaven. Ook ontvangen alle officieren keizer- lijke toelagen en verdienstelijke hooge staatsambtenaren, die om staatkun dige re lenen, zonder voldoend pensi oen moeten a'treden, werden eveneens door den keizer gesteund. Sedert de aardappsl een overwe gende plaat3 inneemt in onze keuken en op onze tafel, heeft men gepoogd deze vrucht te verbeteren en vooral productief te raaken. Deze pogingen zijn niet geheel zonder gevolg geble ven. Er bestaan honderden soorten van aardappelen en wat grootte aan gaat heelt men ,al een hoogen trap bereikt. Maar een waar monster heelt verkregen de heer J. B. Swan, te Laveland, in Noord-Ameriks. Deze heer stelt tegenwoordig een aardappel ten toon vau de soort, die daar Maggie Murphy genoemd wordt; deze aard appel neelt een lengte van 71 centi meiers bij een breedte van 35 cM. en een zwaarte van 40 KG. R E C L A M ES. 20 Centper regel. Asthma is geneesbaar. Velen die gisteren den heer J. ran Gulik hebben bezocht, getuigen hier resds van. Zoo er twijfel moge geweest zijn in het gemoed van eenigen lijder aan Asthma in deze stad omtrent di deugdelijkheid van dr. Schiff- mann1s Middel tegen Asthma>, is die thans verdwenen, zoo die persoon een der velen geweest is die gisteren den heer J. VAN GULIK, Haarlem, hebben bezocht en daar kosteloos een proefpakje heeft ontvangen. Of schoon velen die van des genees- heer's aanbod hebben gebruik ge maakt, nog niet de gelegenheid balden het proefpakje te gebrui ken, zijn er toch velen die hetzelve reedi hebben geprobeerd en die onbewimpeld verklaren dat de ver zachting oogenblikkelijk was, dat de lastige aanvallen verdwenen wa- reD, dat het fluimen vergemakelijkt wae, dat eene gemakkelijk zittende houding kon worden behouden, dat de slaap rustig en onafgebroken was en dat de morgen een frisch hoofd en een gevoel van oprechte dankbaarheid meebracht, die geen woorden te sterk kunnen uitdruk ken. Het wordt niet beweerd dat het gebruik van een proefpakje voldoende is voor de genezing. Asthma behoort tot de meest hard nekkige ziekten der wetenschap bekend. Maar het wordt verzekerd en door duizenden betuigd dat een regelmatig en volhardend gebruik van «Dr. Schiffman's Middei tegen Asthma» niet alleen oogenblikke- lijke verzachting geeft, maar ook krachtdadig de kwaal verdrijft. Dit middel is thans te verkrijgen overal in Holland in 'pakjes van Fl. 1.50 en Fl. 2.75. waardoor het zelve in 't bereik van ieders beurs blijft. Kostelooze proefpakjes kan nen niet meer worden verkregeD, daar de Dokter nu het publiek verwittigt dat hij het geld terug geeft aan iedereen die, een pakje gekocht hebbende, bevindt da' het na een goede eerlijke proefne ming niet volkomen werkt] zoo«ls hij beweert. Ingezonden Mededeelingen. 15 cents per regel. Contante inkoop en con- tante verkoop zijn de eenige middelen, waardoor men kan leveren tot do laagste prijzen, en toch zorgen kan voor behoorlijke afwerking. Dit is dan ook het geval bij de Drukwerken die gele.erd worden door de van Kleine Houtstraat 14. Vervolg Stadsnieuws. Begrafenis van Dr. S. Posthuma. Onder een grooten toeloop van be langstellenden en vrienden werd he den, Donderdagmorgen, te 12 uur het stoffelijk overschot van dr S. Posthu ma ter aarde besteld. Verschillende colleges waren er vertegenwoordigd, het hoofdbestuur van de Nederl. Maats, tot bevordering van geneeskunde door drs. Daniels en Saltetde afdeeling Haarlem dier maatschappij door drs. L. C. Proot, H. L. van Linden van den Heuvel! en H. van den Berg; de Maats, tot exploitatie van Staalwaterbronnen o.a. door den heer Leupen. Daarbij waren aanwezig bestuursleden en verpleegsters van hetDiaconessenhuis en bestuurders van het gesticht voor lyders aan vallende ziekte te Heem stede. Aan de groeve spraken velen een woord van lof aan de nagedachtenis van den overledene. Het woord werd gevoerd door dr. Proot, dr. Daniels prof. P. K. Pel (een familielid van den overledene), Ds. B. J. Swaan, voor het DiacoDessenhuis en ds. J. W. Knottenbelt, benevens ds. Segers namens het gesticht voor lijders aan vallende ziekte. De oudste zoon van den overledene, dr. J Posthuma, dankte voor de eer aan zijas vaders nagedachtenis be wezen. Bij velen, zeer velen zal de herin nering aan Dr. Posthuma nog lang levendig blijven Hij trachtte niet al leen zijne patiënten te genezen, bij had ook hart voor hen. Geen kalme rust is zijn deel meer geweeBt. Toen hij zijn taak neerlegde, was het om dat zijne krachten te kort sohoten. Hy heeft gewerkt zoolang het dag was Ter eere van het vijftigjarig be staan van de R. K. meisjesschool aan het Spaarne, waarvan wij in ons blad van den 14en dezer melding maakten, wapperde h'den uit vele woningen aldaar de Nederlandsche driekleur. Meldde onze correspondent gisteren onder voorbehoud, dat de polder Haar lemmermeer dacht over het leggen van een brug over deLieie, wij kun nen than8 mededeelen dat bij het polderbestuur hieromtrent geenerlei plannen bestaan. Het berioht in ons vorig nummer aangaande een leestconcert, te geven bij gelegenheid van het 25jarig feest van den heer Andrie3eer, vindt tegen spraak. Woensdag zijn door de politie aan gehouden twee knapen van 15 jaren oud, H. V. en H. v. E„ die aan het Spaarne eenige ledige botervaatjes hadden ontvreemd. Woensdagnamiddag ten 4!i uur is een flinke brand uitgebroken ten huize van J. J. Berkenkamp, tapper en meubelmaker, woonachtig aan de Doelstraat no. 1-5. Hij is ontstaan in het achterhuis, vermoedelijk in de schoorsteen, waaronder een houtvuur brandde, welke schoorsteen was ge sloten met een houten luik. Het ach- ierhuis bestaande uit achterkamer met daarboven gelegen werkplaats is geheel uitgebrand, terwijl het overige gedeelte van het perceel veel water schade heeft bekomen. De politie met haar slangenwagen en Spuit 10 hebben den brand geDluscnt. Alles was ver zekerd. Eene gunstige bepaling die in de wet op de grondbelasting voorkomt, schijnt bij velen onbekend te zijn. In den tegenwoordigen tijd, waarin ook hier veie huizen lang onbewoond blijven, sohynt het niet van belang ontbloot, huiseigenaars op die bepaling opmerkzaam te maken. Zy komt voor in art. 52 der wet en schrijft voor, dat de grondbelasting wordt teruggegeven aan den aange slagene voor elk perceel dat 12 maanden achtereen onverhuurd en ongebruikt is geweest. De aanvraag daartoe moet op on gezegeld papier worden gericht aan Ged. Staten der provincie, waar de aanslag ten kohiere is gebracht, binnen 30 dagen na het einde van den termyn, over welken de terug gave wordt gevraagd onder overleg ging van een duplicaat van het aan slagbiljet (te verkrygen by den Ont vanger der directe belastingen). Voor sinds 1 Deoember 1891 tot 30 Nov. 1895 onverhuurde ongebruikte perceelen moet dus die aanvrage voor 30 Deoember 1895 ingez mden worden. Vanwege het Ministerie van Water staat, Handel en Nyverheid werd heden aan het gebouw van het Pro vinciaal be: tuur alhier aanbesteed le. Het maken van remstoelen en meerpalen in en langs de toeleidings- kanalen aan weerszijden der in aan bouw zijnde schutsluis te IJmuiden deel uitmakende van de uitbreiding der eluis- en havenwerken aldaar. Raming f90100—. Van de 11 hiervoor ingekomen biljetten was dat van A. Graafl te Haarlem het laagst voor 1 92000. 2e. De uitvoering van bagger werk in het Noordzeekanaal. Raming 16000. Hieivoor kwam 1 biljet in, en wel van A. Volker Ss P. A. B>s te Slie- drecht en Goricchem voor f5900. Naar wij vernemen is het aantal inschrijvers op de 5 abonnements concerten van het Stedelijk Muziek korps nog niet zeer groot. Het zou jammer zijn, dat dit plan met zijne tweezijdige voordetien èn voor de financiën van het korps èn voor de inteekenaren door gebrtk aan deel neming zou mislukken 1 Heden Donderdag werd voor het kantongerecht te Haarlemmermeer de Hillegomsohe spaarbank-quaestie be handeld. Zooals men weet had Hillegom eene spaarbank, die uitgiDg van eene maat schappij, wier statuten niet koninklijk goedgekeurd waren, en waarvan de heer Nieuwenhuijzen, secretaris van Hillegom, de kas in zijn bezit had, en de heeren Van Waveren (van het huis de Laan) en Baron Van Heem stra commissarissen waren. Bij het overlijden voor eenige jaren van den heer Nieuwenhuijzen bleek, dat een bedrag van fSOOO te kort in kas was, waarvan de familie f5000 bijdroeg, zoodat nog een tekort van f3000 restte. Voor deze som zijn zooals bekend is de twee commissa rissen aangesproken door de inleggers, ieder hunner afzonderlijk voor het hun competeerende bedrag. De eerste vordering van een der inleggers werd nu heden behandeld. Het was Willom van B-eslen, ar beider te Hillegom, die de heeren G. H. van Waveren en S. baron van Heemstra gedagvaard ha t om hem het tekort, voor zoover hem betrof, te vergoeden Dit bedraagt ongeveer f 25. Gedaagden waren niet aanwezig, de eischer wel. Da kantonrechter, Mr. F. 11. Croin- melin, deed geene vragen onbepaalde de uitspraak op de volgende week. Arrondissemeats-Reclitbank Zitting van heden Donderdag 19 Dec. Niet steeds is de liefde bestendig van duur. Dit bleek hedenmorgen ter terecht zitting, waar zich had to verantwoor den J. H. Luyken, beschuldigd op 13 Oct. j.l. zijn hui-vrouw C. J. van Wely, met wie hij op 2 Sept.'80 was gehuwd, eerst te heb.en gegooid met een stuk hout tegen den schouder, waardoor die ten bloede werd ver wond en later haar te hebben gesla gen, geschopt en getrapt. Het echtpaar Luyken woonde in de Groenendaalsteeg en op den be- wusten dag was daar alles in rep en roer. Reeds 's ochtends vroeg was de ruzie begonnen en den geheelen dag was dit doorgegaan, tot tegen den avond de p -litie er een einde aan maakte door Luyken te arresteeren. Hiewel verschillende getuigen ver klaarden dat het ten laste gelegde ook werkelijk was geschied, trachtte L. er zich uit te redden door te zeg gen dat hij 's ochtends dronken was geweest en van het gebeurde niets af wiet en dat 's middags zijn vrouw hem had gescholden en met een bos s'euiels geslagen, waardoor hij woe dend was geworden en met een ko lenschop zijn vrouw een slag op den rug zou hebben toegebracht. Geschopt en getrapt had hij niet, ook niet op het hoofd geslagen. Maar dr. Peere- b)om en de adjunct inspecteur Fund- ter hadden de hoofdwond geconsta teerd en de eerste verkl.- arde dat die moest zijn toegebracht met een scherp voorwerp, zoodat verwering niet op- gin?. De aanleiding tot de twisten, die wel meer tusschen het echtpaar plaats hadden, lag volgens beklaagde bij de vrouw. Toen hij in 1S94 zyn zaken te Amsterdam had aao kant gedaan, was zy er een dag of vier vandoor geweest met f4000, waarvan slechts f400 waren terechtgekomen en ook deze som was op 13 Oot. op f10 na verdwenen. Noch deze verdediging, noch die van het beschonken zyn kwam den officier steekhoudend voor. Integen deel. Het laatste was eer een ver zwaring. Meenende, dat het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen was en een ernstig misdrijf opleverde, requireerde Z E.A. 4 maanden ge vangenisstraf. Vervolgens stond terecht Chr. Steen ken, slagersknecht, die ten nadeole van den vleeschhouwer J. Hartel had verduisterd, op 10 Juni f 13.50, op ;3 Juli f17 09, op 7 Aug. f 20.45 en op 9 Sept. f28 13 alle gelden, diehy had geïnd by den heer Van de Water. Beklaagde had f 5 loon per week en bovendien de volle kost. Geldge brek? was volgens hem de oorzaak van het misdryt geweest. De eisch ia een jaar en drie maan den min de preventieve hechtenis.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3