In de beschrijving rijn eenige foto's cpgenomer, o. a. van den keer Stel lingwerf, een der Labadisten (volge lingen van Jean de Labadie) die een pair eeuwen geleden aldaar begraven werd. Het lijk is volkomen gaaf ge bleven. Wanneer men met den vinger de kin betast, kan men de stijve haarljes van den afgeschoren baard voelen. Om het lijk te fotografeeren werd het buiten den kelder gebracht, 'tgeen gemakkelijk geschiedde, daar het zeer licht was, ten paar kilogram men en volkomen onbuigzaam. De huid heeft op 't gevoel veel van per kament en een bruinachtige kleur, ongeveer als die van nieuw leder, maar iets donkerder. Van de kleederen en het klater goud, door de Leeuwarder Ct. ver meld, heeft de heer Fan den Bergk niets gevonden. De kleederen moeten door de op een eouvernir beluste be zoekers langzamerhand zijn meege nomen. Het klatergoud heelt welli ht bestaan uit eiken spaanders, d'.e eenigszins phosphoreaceerend waren. Er liggen m de kisten nog vele vau die b.okstukken en spaanders. Ten slotte spreekt schrijver den Wensen uit, dat een oi ander rijks museum zich ov8r de merkwaardig heden moge ontfermen. De heer Van Beurden, le secretaris van het Provinc. Genootschap Lim burg, deelt in verband met bet door den heer Van den Bergh gepubliceerde het volg'nde mede: Ojk hier in Limburg, te Thorn, vindt men een lijk, dat verdroogd en tot mummie geworden is, evenals de lijken te Wieuwerd. Thorn was vroe ger een vorstendom onder het bestuur eener abdis. Do fraaie abdijkerk, al hoewel inwendig zeer ontsierd door allerlei onpassende meubels, bevat onder het Hoogaltaar eeue krocht of kleine onderkerk, die haar licht ook door twee vensters ontvangt. Daarin liggen in dazen kisten twee lijken, die sinds menschenheugenis daar reeds waren. Hét eene, niet veel meer dan een geraamte, zou dat eeuer abdis of stifts dame zijn. Het tweede is tot mummie geworden en zou het stoffelij k overschot zijn van een kanunnik der abdij. Het hoof-1 is goed bewaard, de oogen zijn ingezonken. Het vel is bruingeel, ais perkament, de klederen zijn nog gaat en schijnen hier en daar vroeger ver nieuwd te zijn. Doordat de kisten van glas zijn, kan de beschouwer de lij ken goed opnemen. Aan welke Gorzaken die uitdroging toe te schrijven is, is niet na le gaan. Pers Overzicht. Ome douanen en-de Köln. Ztg. ZeealS osksndjs bevatte de Kóln. Zeitung voor eeriigö-dagen een in heftige bewoordingen gesteld artikel, dat een aanval bevat op het optreden onze r douane-beambten aan de duitsche grens. Volgens dit blad zouden Duit- schers bij de verzending hunner goe deren over onze grenzen zoo onrecht vaardig bemoeieÜjkt worden, dat de -pruisische regeering tuaschenbeide moest treden. In de Tweede Kamer is door de minister van financiën deze zaak ook aangeroerd. De Kölnische. Ztg. heeft nu van haar Amsterdamschen correspondent nadere berichten ontvangen over de quaestie van het optreden onzer douane-ambtenaren aan de Duitsche grens. Daarbij is ook de vertaling afgedrukt van de rede, die; door minister Spree ger van Erik in de Kamer gehouden werd, en "de corres pondent voegt er den raad aan too. dat van Duitsche zijde toch de wer kelijke waarde der ingevoerde goe deren eerlijk worde aangegeven. De Kölnische teekent hierbij aan Wij kunnen natuurlijk over de han delingen der Hollandsche expediteurs geen oordeel vellen en als Duitsche expediteurs onjuists aangifte deden, hetgeen hier en daar wel gebeurd kan zijn, veroordeelen wij dat beslist. Maar wij weten dat er zoowel door Duitsche als door iïci.andscke expe diteurs bij de Duitsche handelsvrien den op aangedrongen is, toch vooral de volle waarde te declareeren. Klaagt de minister nu toch over benadeeling der schatkist, die vroeger plaats ge had zou hebben, dan mag men vragen waarom dan niet vaker gebruik ge maakt is van bet recht van benadering, waardoor zeier een eind gemaakt zou zijn aan een stelselmatig bedrog tegenover de Nederlandsehe douane. In elk geval mag men verlangen dat de eerlijke koopman niet zai lijden ter wille van den oneerlijke, en dat evenmin do eerlijke Duitsche handel gestraft zal worden wegens de onbe trouwbaarheid der Nederlandsehe ambtenaren. Het blad zinspeelt dan op de ant woorden die zijn „krachtig protest" tegen de misbruiken van Nederland sehe zijde heeft uitgeloktantwoor den vervat in den „bekenden b9ruic- nelijken toon dien in zuike gevallen de kleine kustenstaat tegenover het groote „Hintefland" gepast acht", en voert dan opnieuw een geval aan, waarin een fabrikant uit de Rijnstreek zich benadeeld acht. De Kölnische ergert zich, in verband met zulke gevallen, aan de „Leise- tr eter ei" die als wachtwoord tegenover Holland bij de regeering te Beilijn gebruikelijk schijnt te zijn, terwijl toch tegenover de Vereecigde Staten zooveel krachtiger werd opgetreden. „Nederlandsehe bladen", heet het dan, „maken zich toch reeds vroolijk over de Duitsche importeurs, die naar Neder) moeten gaan om daar met king te komen. Zoo wordt in een bericht uit Winterswijk aan de N. Roti. Courant over een Rijnlandsch pottenbakker, wiens zending van Keulsch aardewerk was aangehouden omdat ze slechts voor 225 Mk aan gegeven en 525 fl. waard was, ge schreven „Dat de man niet voor zijn plezier in Holland was, stond op zijn gezicht te lezen. Hij heeft dan ook ongeveer fl. 1000 boete moeten betalen." Voor zijn genoegen gaat iemand wel is waar zelden naar Holland en de bedoelde koopman zal daar zeker tot zijn groot verdriet geweest zijn. Dat hij rechtvaardig gestrait is, mag men echter, na het geen ons van vertrouwbare zijde over de „Zollplückereien" der douane ambtenaren aan de Nederlandsehe grens ter oore gekomen is, nog vol strekt niet zoo maar als bewezen aannemen. De Köln. Ztg. heeft uit het bericht ïn ons Tweede Blad van 13 dezer, aldus merkt de N. Roti. Ct. op, niet overgenomendat bij die zending „ruim 1100 kilo op het gewicht en 800 stuks op het aantal verzwegen was." Dat is t ch geen zaak van schatting, en schijnt wel heel sterk tegen de aangifte van den potten bakker te spreken. De politieke toestand. Volgens zijne belofte heeft de heer Mr. Treub, thans in een slotartikel over den politieken toestand in het Sociaal Weekblad zijne in een vorig artikel uitgesproken meening, dat de democratische kamerleden niet mogen medewerken aau het tot stand komen der kieswet Van Houten, nader toe gel ieht. Na op den voorgrond te hebben gesteld, dat de vraag of het ontwerp Van Houten aangenomen of verwor pen moet worden, voor de democraten geen beginsel-quae3tie is. maar een vraag van takt'.ek, geeft de heer Treub t9 kennen, dat mocht het voorstel wet worden, daarmede nog niet eene pacificatie in den kiesrechtstrijd zal zijn bereikt. Hierna gaat hij na, wat zal gebeu ren. wanneer de democraten het ont werp steunen en komt dan tot de conclusie, dat dan de conservatieven de bean role zullen spelen bij de eerst komende kiesrecht-campagne en de democraten óf tegen hun beginsel in de finale kiesrechtuitbreiding moeten achterstellen bij de sociale hervor mingen, of wel tegenover de meerder heid der kiezers in een scheeye positie blijven staan. Komt echter de wet-Van Houten, zonder de democraten tot stand zoo concludeert de schrijver verder dan is da positie der democraten veel eenvoudiger en zuiverder in de oogen van het groote publiek. Ieder begrijpt dan, dat zij de wet willen omverwerpen, die zij hebben bestre den ieder begrijpt dat een -finale kiesrechtuitbreiding bovenaan staat op hun program. ATal yeie Takkianen van '91 weer houdt, bij het yroegor ingenomen standpunt te blijven volharden, is de vrees, laat Mr. Treub hierop volgen, dat, ingeval zij hunne stem aan het ontwerp-Van Houten onthouden, het ministerie zal vallen en er geen meer derheid zou zijn, die de Regeering zou kunnen in gauden nemen, en hoewel hij den gro.ften ernst van dit bezwaar begrijpt acht hij toch het nadeel hier door ontstaan minder zwaar, dan het brengen der vooruitstrevenden in de bovenomschreven scheeve positie. De verwarring, door den val dezer regee- ring yerc.orzaakt, zal groot zijndoch de democraten, die haar voorspelden kunnen daaraan niet schuldig zijn op hen kan de verplichting toch niet r isten om den conservatieven het regeeren mogelijk te maken. „Wie in de partij der sociale her- vormiog de partij der toekomst ziet, welke wellicht na nog menige teleur stelling ea zeker met menige tus- schenpooze van opflikkering van het conservatisme, voor langen tijd aan den gang van zaken in het staats bestuur de leiding zal hebben te ge ven, wake er voor dat men aan die partij niet voor de voeten kan wer pen, dat een barer eerste daden is geweest het prijsgeven van eigen standpunt Ier wille vau een klein en bovendien ook zeer onzeker resul taat." De vra gzal de val van het mi nisterie, bij verwerping der kieswet, niet voor jaren vertraging geven heet de schrijver de gewone bewe ring, waarvoor men tevergeefs naar argumenten zoekt. De groote verkiezingen kunnen er een paar maanden door worden ver haast, meent hij, doch dan speelt de linkerzijde een beau ióle;dankan zij de kiezers voorhouden, dat hun steun van de conservatieven slechts gal do voorspelde verwarring en ver traging daardoor zal voor haar de strijdkans grooter zijn dan in 1894. Zoo komt de heer Treub aan het slot van zijn artikel in het Sociaal Weekblad tot de conclusie dat ten zij het ontwerp-Vau Houten door ingrijpende amendementen zoodanig worde verruimd, dat het verschil tus- schen zijn stelsel en dat van het, ontwerp-Tak zijne beteekenis verliest en de thans aanhangige kieswet elff fioaal karakter krijgt, het onaanne melijk is uit lacfitch niet minder dan uit principieel oogpunt. Letteren en Kunst. Leipzig. Tegen 't Kerstfeest komt er hier zoo een beetje kalmte op muzikaal gebied. De cóncertwoede moet nu een wei nig plaats maken voor de vieriDg van 't Kerstfeest, dat hier byzonder luis terrijk plaats vindt en waaraan moeite Buiten de abonnementsconcerten in 't Gewandhaus en de Opera-voor stellingen, hebben er dan ook weinig buitengewone concerten plaats gehad. Een van deze weinige in de maand December was de uitvoering van het „Weihnacbts Oratorium" van J. S. Bach, en wel in de bekende Thomas- kerk, alwaar Baoh van 'tjaar 1723 tot zijn dood (1750) „cantor" was. De uitvoering werd gegeven door de „Bach Verein." onder leiding van Hans Sitt, terwyl als violisten medewerkten de dames: Hess (so praan) v. Knappstadt (alt) en de hee- renDierioh (tenor) en Sohneider (bas.) Het Weihnaohts-Oratorium is een heerlijk, treffend werk, hetwelk ver dient even algemeen bekend te wor den als de Mattheus passion. Wat was het een genot, die rui- schende tononmassa in zich op te nemen, welk een overweldigend en tooh tot kalmte stemmend gevoel doortrilt onze ziel bij het aanhooren van het heerlijk kunstwerk, een ge voel zooals alleen Baoh vermag te verwekken. Onwillekeurig overviel ons een stroom van gedaohten, bij de uitvoe ring van dit werk van hem, die een groot deel van zijn leven in deze omgeving had doorgebrachteen stroom, die als het mogelijk ware, ons nog meer deed genieten, daar zij de gedachten deden verwijlen bij den schepper van zooveel sohoons en zyn gansohe leven en werken ons als 'tware voorbijtrok. 't Was dan ook een genotrijke avond, daar ieder zich blijkbaar met toewijding van zijne taak kweet, zoo wel solisten, koor en Gewandhaus orkest, komt daarvoor hulde toe, maar voorzeker niet in 't minst aan den sympathieken leider van 't ge heel, den heer Hans Sitt. Het laatste Gewandhaus-ooncert was weer een ware triomf voor de „drei Hol'iinderinnen, die evenals het vorige jaar aldaar optraden. Onder versohillende Duitsche en Fransche liederen, behaalden zij veel succes met „Kleine Waterdropp'len" van Catharina van Rennea Het uitbundige succes wat onze talentvolle landgenooten hadden de den nog meer in 't oog vallen de koele opname van 't vioolspel van Fraalein E'.leen O'Moore uit Cla- renoe (Australië)welke 't D dur Concert van Paganini ten gehoore bracht. 't Was dan ook verre van mooi en 't is onbegrijpelijk, dat iemand den moed heeft om iets wat zooverre de krachten te boven gaat, met zoe-sen groote dosis brutaliteit te spelen. 't Orö'nest bewees weer evenals al tijd toe een van de beste te behooren en bracht ten gehoore: Ouverture „Die verkaufte Bram" van Smeians, „Peer Gyat-Suite" (No. 1) van Grieg en Symphonie (N\ 2 B. dur) van Johan S. Swendsen. 'fc Concert werd ditmaal geleid door Haag Sitt wegens ongesteldheid van. Nikiscb. Op een concert van de Leipziger Kammermusik. Verein oogstte onze landgenoot de heer Joh. Saoer grooten bijval met het ten gehoore brengen van 't Harp-concert van John Thomas en het Andante en Fiaale u:t 't con cert van Nicol. v. Wilm, beide met piano-begeleiding, welke taak hoor;st verdienstelijk v rvuld werd door zijne echtgenoote mevrouw Saoer-Rutteis. De vereeniging „Nederland' weet 't haren leden hier aaügenaam te maken. Eerst een luisterrijke viering van 't St. Nicolaasfeest, dat door onge veer 40 dames en heeren werd bijge woond van hier en omliggende plaat sen. En. nu deze week een soiree'musicale met welwillende medewerking van de dïmes Sooer-Rut ers (zang) B. Ka-ap (piano) A. Weill (harp) en den heer Joh. Saoer (harp en cello). Er werd c. a. ten gehoore gebracht: '„Chant de Noëi" van A. Adam voor zang, violoncello en harp „R nuance" van Golterman voor cello en piano, „Fantasie" van Joh. Snoer, meester lijk voorgedragen door den compo nist: „Een bloemken" en „Venster- tiedéaen" van Nicolai (zaag) en „Kol Nidrei" van Max Bruch voor cello, harp en piano. 't Een en ander werd tot groot genoegei van de leden en genoodig- den uitgevoerd zoodat 't plan bestaat in Januari weder een dergelijke soirée te geven. Wagner was weder aan 't woord in 't theater, alwaar zijn „Vliegende Hollander" opgevoerd word. Deze opvoering maakte een gunstige uitzondering op de andere Wagner- fevonden, waar ik zeer blijde om was want 't was met een angstig hart dat ik mij naar de opera begaf. De titelrol werd door den Heer Demuth vervuld op een wijze, zooals men dat van dezeu bevoorrechte.-, sympathieken zanger verwachten kan. Ook Mevr. Kryzanowski—-Doxat (San ta) was eveneens de heerenWitte-1 kopf (Dalana) en Marion (stuurman)! verdienstelijk. De Heer do Grach (Erika) was weer evenals altijd onaangenaam om aan te komen. Als hij zingt krijgt men den indruk of hij van te voren ver bazend hard geloopen heeft en daar blaas, wat zingen moet voorstellen,' dan ook niet mooi vinden, ?t Koor was vrij goed, alleen had een losser spel zeer zeker ten goede gekomen. 't Gewandhuas-orchest kweet zich als als altijd meesterlijk van haren taak. G. G. Uit Amsterdam. Aassl. 20 12 '95. Ned. Opera. Thannhüuser. De opera blijft bestaan, ale eiken avond de zaal bezet is als heden avond het geval was. Ai was het in den laatsten tijd wat voller g6W688t dan vroeger, bet. was toch nog maar zelden voorgekomen dat, zooals thans, te 71uur de bureaux werden geslo ten, omdat het huis totaal uitverkocht was. De voorbereiding, men wist het, was grondig geweest en men had dus reden iels goeds la verwachten. En het was goed, uitstekend zelfs. Pauwels, de sympathieke Tann- biiuser, was men weet hoe hij is en ook Orelio, was met zijn vol 1 ar i ton geluid een Wolfram, zooals zeker Wagner zelf hem niet beter zou hebben kunnen verlangen. De neevan Urlus Engelen, van Beem en Leeuwin stonden hen als de zan ders van den Wartburg waardig, tor zijde terwijl de heer van Duinen als gast met zijn fraai basgeluid de partij Van Herman zong. De vrouwenpar tijen (Venus en Elisabeth) waren in handen van de dames Jo 'Kern- pees en Saffirah Pradjaih de laatste (S. P.) was qua zangeres niet boven het middelmatige, maar a's persoon, als Elisaöetb, de type van de kuische, Germaansche jonkvrouw, zooals de dichter en componist Wagoer zich die droomde, was zij geheel onvol doende. Zij is alleen door haar uiter lijk reeds voor deze partij ten cen-n- male ongeschikt. De machinatie en de coratie voldeden aan redelij k gestelde eischen, jammer ebt de avondster die boven den Wartbrug flonkert of flon keren moest en als een belangrijk deel van de opvceriog noodzakelijk goed zichtbaar moet zijn, in het 3de bedrijf langzamerhand een benevelde maan werd. Als geheel heeft do opvoering voldaan aan de hoog gestelde verwachtingen en de uit voerenden verdienen een woord vaD warmen lof. BEKKER. De opvoeringen van „Vader" ec „Onder Ons" bij de No.lerlandcche Tooneelvereeniging, dir. L. A. Chris- pijn, hebben plotseling moeien plaats maken voor (waarscbijnhik oen reeks) opvoeringen van „de Stille Vennoot een nieuw fabrikaat van de bekende Lauffs en Jacnby, fabrikanten van „Pension Scbö-ter', „Oegeloovïge Thomae" enz. Jrmnior vGor „Onder Ons", rasar zeker wel weer ten succes voor de kas van de Vereeniging. Viyd :g a.s. eerste opvoering. Amst. 22/12 '95. Grand-Theatre. Amsterdam-che snuifjes." Revue in 3 bedrijven van Chrétienni en Fikkee. Het was byna een traditie geworden voor de goedo Amsterdammers, om in de Septembermaand eene revue te zieD. Reïdiog, Kreukniet en Renard hadden de revue in Amat-rdsm bur gerrecht doen verwerven, al wa3 zij het eene jaar wat „dunner" dan het andere, het publiek vulde avond aan avond den kleinen Salon des Variétés, om de lokaio moppen en soms ge waagde hatelijkheden, voornamelijk tegen overheid en politie van Amster dam gericht, „flauw" te vinden maar toch toe te juiohen. Na Kreukniet's tragisch einde kwam „er de klad in men trachtte „Doofpot", „groote Trom" enz. na te bootsen maar het gelukte niet Het publiek bleef na een paar voorstel lingen weg en de directeuren, die zich aan de treurige nabootsingen hadden gewaagd, zuchtten: „Waar is de tijd gebleven, to8u de „Doofpot" 250 maal achtereen werd opgevoerd Men heeft wijselijk zich een lijd lang van het maken, tenminste van het opvoeren van rsvues onthouden, maar nu, nu het publiek er weer wat trek in begint te krijgen., kemenvan Lier. Kreeft en Budermann en Prot en Zoon weder met eene revue aan dragen. De beide laatsten zullen wel dra met de opvoeringen aanvangen, terwijl Chrétisnni en Fikk6e's revue gisterenavond in bovengenoemd thea ter haar eerste opvoering beleefde. En welk een opvoeringEen politieke manifestatieeen avond, waarop men de oranje-liefde van het Amsterdamsch publiek kon peilen. Een gesis, gefluit, en gebrul op de galery, bij da ver heerlijking d9r Lombokhelden en het verschijnen van de buste der Koningin als apotheose, op hetzelfde oogenbük een juichen, applauJisseeren op oor- verdoovende wijze in het gebouw lager gelegen, hoogefe rangen. Weliswaar was het een opge schroefde demonstratie, daar Reens en zijn „vrienden" blijkbaar speciaal voor een ..standje" naar den schouw burg waren getogen, maar inderdaad geeft deze revue er eenige aanleiding toe. De droevige figuur, die Reons bij gerechtelijke verkoopingen maakt, is toch heusch niet waard om op het tooneel gebracht te worden. Jammer' dat de schrijver Reens niet ais schut ter heeft doen verschijnen, het spel zou dan volmaakt geweest zyn. Vol gens het Volksdagblad durft men dezen volksleider niet bij de schutterij inlijven. Dit kan waar zijn, want meermalen hoorde ik van zeer goed ingelichte zyde, dat de sohuttery der gelijke personen liefst geheel onge- Overigens is alle3 in deze revue' aanwezig, wat tot een matig succes kan bijdragen. Vrij gunstige couplet ten, opgewekte muziek, met-onaar dige gezichtjes, duidelijke toespelin gen op beetaande en niet bestaande toe Randen en misstanden en als bij elke revue een publiek, dat goed- lachsch als het is, veel door de vin gers ziet, wat anders zou chcqueieen. Koloniën, Naar wij vernemen is generaal Vetter de legercommandant, die, zooals wij :e2ds vermeldden, den I4en te Kota Radja is aangekomen, op reis daar heen den llen ta Padang aan wal gestapt, waar Z E. met vele eerbe wijzen werd ontvangen en zijn intrek nam ten huize van den gewest, mil. kommandant, kolonel Stemfoort. D9n volgenden dag zette Z. E. de reis naar Atje'a per f.s. Van Diemen voort. Indien wij goed zijn ingelicht, dan zou het doei van die.i tocht o.a. zijn om na te gaan of de buitenste tijde lijke postenlinie in eene definitieve moet veranderd worden, zooala door generaal Deyckerhoff is voorgesteld, omdat dit, behalve betere accommo datie voor de bezettingen, op de Atje- hers den indruk moet maken van „wij zijn er en wij blijven er", waar aan zij, anders nog eens mochten twijfelen. Deli-Ct. Loeboe Bandhare schijnt weder aan 't vechten te zijn met Kotta Intan, ten minste zoo wordt zoowel uit Siak als uit Tauah Poetih gemeld. De reden vau die vijandelijkheden is dat het volk van eerstgenoemde streek geen uitweg heeft voor zijn boechprodncten en dien nu langs de Rokankiri wil bekomen. De in Augustus jl. gevangen L-eno- men panghoeloe van Liang, Pa Radja L -.was, is wegens weerspannigheid en gewapend verzet tegen den sultan van Serdang door de Karapattan in dat rijk veroordeeld tot zeven jaar dwangarbeid ia den ketting. U it Tamiang wordt ons steeds weinig bijzonders gemeld. Een zekere Taib, die zich al twee jaar te Toeaiang Tjoet ophield, meldde zich by den controleur van Tamiaug om zich te onderwerpen; hij beweerdo dit voor nemen resds lang gehad te hebben, maar door panglimi Tjïhik en radja Aukjah verhinderd te zijn. Van hunne afwezigheid had bij gebruik gemaakt om te ontvluchten. Uit Kwala Sim pang kwam het bericht dat ue uit at wekenen zich ten getale van 150 man Uj Boek.it Nja Manggali zouden ver zameld hebbende aanleiding daartoe js dese Te Glanggang ^Merah kwamen eenige dagen geleden 3 kerels uit Simpang Anas in Groot-Atjeh, omdat de vrouw van een hunner daar ver-j blijf bieM, maar een Po :iree?, ver moedelijk de nieuwe echtgenoot van die vrouw, schoot op hen en wondde er eendies keerden zij naar Simpang Anas terug om hulp te halen. De Pedireezen vereenigdea zich nu te Boekit Nja Manggah, in afwachting van de dingen die gebeuren zouden. Radjah Andjah van Sekadjang heeft de bewoners bijeengeroepen en hun voorgesteld met hem, d.-toe Laksa- mana, pang). Tjigib, pangl. Soedjoed, datoe Taadil en patoewa Dang naar Peja Kateoggar, een heuvel in een moeras in de nabijheid van Boekit Batgewab, op den weg van Mo japa- hit naar Langsar te verhuisen, maar 'zij hadden daar geen o .ren naar en ;oen ging Radja Andjah maar alleen. De moord te MediD. Ons kwamen, zegt de De li Ct., de laatste dagen nog eenige bijzonder heden ter core van hetgeen het onder zoek van dc verdachten in deze treu rige zaak heeft opgeleverd. De aanleiding iet den moord wa?, zooals dadelijk werd vermoed, een vrouwenperkara. Een Javaanech korporaal nl., die sinds een paar jaar ia intieme be trekking stond tot de menagère van den te Medan woonachtigen heer X. werd door dezen in den avond van 4 .Nov. in een ieege kamer van zijne bijgebouwen aangetroffen, bij den arm gegrepen en ter herkenning naar zijne woning getrokken. De man wiitzich echter aan den greep van den heer X. te ontwringen en vluchtte naar het kampement. Zijn uniform, koppel, sabel enz. worden door den heer X. aangehouden. Den volgenden dag (Dinsdag 5 Nov.) '.een de heer X. zijne huishoudster naar Pel aw an gebracht en naar Penang opgezonden k d, kwamen verscheidene malen iel. militairen aan zijn huis om hera-een brief van den Jav. kor poraal te brengen. De brief bevatte bedreiging-n, als de heer X.korpo raals kleedmgetukken niet wilde terug geven. Dinsdagmiddag van Belawan terug gekeerd, maakte de heer X.eersteen wandeling om deEsplanadeenkwam toen bij zevenen thuis. Bij ontving daar van 2 inl. militairen den aan hem door den korporaal gerichten brief, las dien door en voegde den soldaten tce, dat de korporaal zelf komen moest. Kort nadat de soldaten op dit gezegde weggegaan waren, kwamen zij met den korporaal terug en had deze een gesprek met den heer X,, die hem beloofde de aangeboden kleedingstukken later te zullen doen terugbezorgen. De moord had inmiddels plaats gevonden. Een kort oogenblik voordat deze geschiedde, hadden twee in een dos- ;i-dos rijdende vrouwen vier inl. sol- d ten bij den brandput tegenover het postkantoor gezien. Langs het postkantoor en deeocie- nnnnw ffïl Trlolf tegenover de Club, een man langs den grooten weg in de richting van het po-tkantoor vluchten, in wien een der vrouwen d >n Javaanschen korporaal herkende, terwijl twee an deren over het plein wegliepen. Deze drie personen, de vermoedelijke daders, zijn in preventieve hechtenis, doch ontkennen alles wat hun ten laste wordt gelegd. De Deli-Ct. van 23 Nov. meldt: Het gerucht loopt hier, dat toen de Atjehers eenige dagen geleden de benting te Seg1' weder met lil! as beschoten, een ,-aalftal projectielen doel troffen, met het treurige gevolg dat de kapitein-commandant zwaar en de luit. der inf. Collard licht ge wond werden, en twee minderen sneuvelden. Spoedig hopen wij onzen lezers nadere en stelliger berichten omtrent dit onheil te kunnen meedeeleB. Rechtszaken. Veiduisteiing van laiidsgelden. De ambtenaar bij het Dep. van Marine, die de vorige week voor de rechtbank te 's Gravenbage terecht stond ter zake van verduistering van gelden, is Maandag door die recht bank wegens voortgezette verduiste ring veroordeeld tot 9 maanden ge vangenisstraf. De behandeling van de zaak Zwaan betreffende den postzegeldiefstal bij het departement van koloniën zal 2 Januari dcor de rechtbank te 'sGra- venhage worden voortgezet. Beleodiging tan eon burge meester. De rechtbank le Middelburg heeft C. L. W. 73 jaar, wonende te Philip pine, beklaagd wegens beleediging van den burgemeester dier gemeente in een brief, waarin hij hem beschul digde dat bij do gemeente besteelt en zich ten ko3to van^ anderen vetmest, veroordeeld tot f 25 boete of 15 dagen hechtenis. 8EMENGD NEEDWS Een geval van vergiftiging op groote schaal wordt uit Ren ai x gemeld. Na afloop van een begrafenismaal zijnde zeventien deelnemers ziek geworden. Twee hunner zijn dood, van acht is de toestand hopeloos en zeven liggen ernstig ziek. „Barry", Dezer dagen werd gemeld, dat voor dezen beroemden St. Bernardshond een standbeeld zou worden opgeriebt. Omtrent zijn dood is een legende in omloop. Hij z >u nl. dooreen Italiaansch g-.jldaat gedood züu. De „Ned. Jager" kan dit verhaal beslist tegenspreken. „Barry" werd door den prior van het St. Bernard klooster in bet jaar 1814 wegens beogen ouderdom naar Bern gezonden ter verpleging, met de bepaling, dat zoo de hond stierf, hij moest opgezet worden in het museum te Bern. Zoo geschiedde het en men kan den opgezetten Sfr Beruardshond in de afdeel in g van genoemd museum voer natuurlijke geschiedenis aldaar zien. De begrafenis van kardinaal Melchera. Het lijk van kardinaal Meiehers kwam ie Keulen Maandagmiddag aan, en werd door het Domkapittel, ouder het luiden der klokken van den Dom naar de Kryp in de kerk van St. Gere on gebracht, waar geestelijken de waeht bij het lijk houden. Vrijdag zal het lijk in den Dom worden bij gezet, waaraan door de meests Prui sische bisschoppen zal worden deel genomen. In den staat Iowa is de verkoop van spiritualiën verboden. Twee schelmen plaateten zich nu onlangs op de markt vaa de hoof ipiaats van Iowa met twee groote vaten, waaruit zij een geelachtig vocht tapten. „Put water, menschen," riepen zij den omstan ;ers knipoogend toe, „putwa ter, „veertig cent de flescli." De deugnieten maakten goede zsker uit dat kninoogen meende het pu bliek to moeten opmaken, dat cr sterke drank in de vaten was en bet kocht ia esn kleinen tijd de vaten leeg. De koopers waren er ingeloopen, want zij hebben werkelijk putwater gekocht. VARIA. Ia Venetië was het gebruikelijk do volgende doodstraf op de ergsto misdadigers toe te pss?en. Men kuipte den veroordeelde in een vat, waarvan de wenden boven zijn hoofd uitstaken en waarin voort durend een gelijkvloeiende water stroom gevoerd werd. De hoeveel- hetd water was zoo berekend, dat de met een emmer gewapende man al soheppende het watervlak op de zelfde peil kon houden. Doch zo# hij minder vlug schepte of even rustte, wies het water snel en ver dronk hij onvermijdelijk. Men kan moeilyk een voorstelling vormen van de wanhopige hardnekkigheid mede de ongelukkigen de n iende beweging uitvoerden, eindelijk door afmatting of slas mond werden en het water hun hnnfrt zinh nlont.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 6