i woordigd door Van Spouren en goed vertegenwoordigd. De vermoeiende rol van dezen colporteur van aohter- klap en ongelooflijk vruohtbaren on ruststrooier werd zeer vlug en vlot en met vrijwat komisohe kracht voor gedragen. Bern viel dan ook de eer van een terugroeping bij open doek te beurt. Veel behagen schiepen de talryke aanwezigen ook in de aardig heden van den traditioneelen kneoht, die gewoonlyk de spreektrompet is voor de grappen, die de auteur van een stuk een van de anderen niet kan laten zeggen en die hy tooh kwijt moet. Er zyn er die Van Mauriks gaven als tooneelschrijver niet bijster hoog aanslaan en menige scèue in „Men zegt" is koren op hun molen. Wanneer de heer Van Maurik den luimigen toon laat varen, wordt hij wel eens zwaar op de band en het derde bedrijf is daar een bewijs van. Nu wij tooh over het derdo bedrijf spreken, is een woord van lof over de regie op zijn plaats. Het tooneel was doorloopend zeer goed aange kleed. Om te resumeerenMen zegt, d«t Cremer opnieuw getoond heeft te zijn een gezelsohap van ernstig willende dilettanten, en deze „men" zijn nn niet de onziohtbare, ongrijpbare laste raars en kwaadsprekers uit Van Mauriks tooneelstuk, maar de toe hoorders van gisteren en de vrienden van Cremer, waartoe ook wy wensohen gerekend te worden. Arrondissements-Rechttank Zitting van heden 9 Januari 1896. Heden is de reeks van misdadigers en overtreders voor het jaar 1896 weer begonnen te verschijnen voor de Rechtbank alhier. Ze zullen helaas, dit jaar evenals het vorige, weer aan ons oog voorbijtrekken de misdadi gers uit luiheid, uit drankzucht, uit boosheid, mannen, vrouwen, ja kin deren. 'tls waar, niet al die zaken hebben geboren misdadigers tot held. Zoo heeft bijvoorbeeld Jozef Hangjas den 9den September Betje de Vries, huis vrouw van Van Dijk, weliswaar met een stokslag den linker onderarm stukgeslagen, maar de vraag is of hij het wel zoo erg bedoel ie en boven dien had deze Betje de Vries hem eprst geslagen. Vandaar dat ook deze Betje die als beroep opgaf voorma lig zangeres," terechtstond wegens mishandeling. Tegen haar vroeg de ambtenair van O. M. veertien dagen, maar tegen Hangjas veroordeeling voor twee maanden. Een hoogst eenvoudige overtreding vormde de kern van de volgende zaak. De heer L. M. J. Iuamink, inzenieur- admin. der Noord Zuidh. Stoomtram- weg-Maatsohappij en haar vertegen woordigende, was in hooger beroep gekomen van een vonnis van den kantonrechter te Haarlemmermeer, waarbij hy werd veroordeeld tot twee boeten van 50 cents, wegens het laten uitrijden uit de remise te Hillegom van eeu trein, die niet werd vooraf gegaan door een man met een witte vlag, zooals in de gemeentelijke po litieverordening werd voorgeschreven en voorts omdat hij in dezelfde quali- teit op een zijspoor los3e wagens onbeheerd heeft laten staan. Gedaagde heeft tegen dat vonnis appèl aangeteekend en dit appèl werd nu behandeld. De heer Immink voerde als verdediging het betoog, dat wegens het Provinciaal Reglement op de wegen de gemeentelyke pol tieveror- ■dening buiten werking is gesteld en dat door bedoeld Reglement alleen aan de gemeente wordt overgelaten nadere bepalingen te maken omtrent de snelheid van de treinen. De ambtenaar van het O.M., deed op merken, dat deze zaak eenigszins in overleg met den gedaagde is ingesteld. Spreker requireerde wegens eene onjuistheid in het vonnis, de vernietiging daarvan en veroordee ling van den gedaagde tot twee boe i ten ad 59 oents, op grond o. a. van j een vonnis der Arr. Rechtbank te 's Gravenhage inzake een dergelijk j geval te Voorburg, waarbij deze recht bank oordeelde, dat het Prov. Reglement geenszins de bevoegdheid van de gemeente uitsluit, om op het j verkeer van stoomtrams in de ge meente zulke bepalingen te maken J als met het oog op plaatse'yke be- hoef ea noodig is. De heer Immink werd verdedigd door Mr. Th. de Haan Hugenholtz, die uitvoerig het verweer van zijn cliënt tceliohtte en betoogde, dat de kantonrechter niet alleen bevoegd, maar ook verplicht was te onder zoeken in hoeverre de plaatselijke wetgever het recht had, die bepalingen te maken. Voorts werd, evenals by eers'e in stantie, een dubium opgeworpen om trent de aansprakelijkheid van den ingenieur-administrateur en ten slotte conoludeerde pleiter tot het buiten rechtsvervolging stellen van den ge daagde. Uitspraak over 14 dagen. De volgende zaak was die van Gerardus Verver, slager te Westzaan, die terwyl de burgemeester van As sendelft, de heer K. Cz. de Boer (tevens lid van de 2de Kamer en van Prov. Staten) in zijne gemeente sur- veilleerende was, tot hem heeft gezegd: „Wat wil jij hier We hebben hier verklikkers genoeg, leelijke boer! Of jij de burgemeester bent kan mij niets De man was dronken gew Bh- Hij was ihans niet verschenen en gere- qnireerd werd een gevangenisstraf voor den tijd van een maand. BINNENLAND, Hofberichten. H. H. M. M. de Koninginnen en prinses Elisabeth van Waldeck en Pyrmont woonden Woensdagavond het Diligentia-cenoert in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage bij. H. M. de Koningin-Regentes heeft laten vragen naar den toestand van de slachtoffers van den brand op Donderdag te VJissingen. Op het antwoord zond H. M. aan den Bur gemeester een bedrag van f 60 om dit ten bato van het gezin B. aan te wenden. Bij den brand verloren toch de ouders niet alleen hun kinderen maar ook alles wat zij bezaten. Niets was geassureerd en niets kon gered worden. Bij kor. besluit is benoemd tut rid der in de orde van den Nederland- schen Leeuw H. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht. Lombok-kruisen. In aansluiting aan het bericht, dat de Lombok-kruisen aan de rechtheb benden zijn toegezonden, verneemt het Vadvan betrouwbare zijde, dat verschillende officieren en stellig ook een groot aantal minderen, die aan de eerste expeditie hebben deelgeno men, hun kruis niet ontvingen, om de eenvoudige reden, dat hun naam niet voorkwam op de uit Indië ge zonden lijsten. Eene grensregeling. De regeering heeft een wetsont werp ingediend tot grensverandering tusschen Leiden eenerzijds en Lei derdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude anderzijds. Daarbij is hetzelfde be ginsel gevolgd als aangenomen is voor de grensverandering van Am sterdam. Öedert tal van jaren onder vindt Leiden de bezwaren van hel ontoereikende van haar gemeentelijk terrein en worden hare natuurlijke ontwikkeling en groei daardoor be lemmerd. Verscheidene Leidsche inrichtingen zijn reeds thans buiten de gemeente gevestigd. Tal van gemeente-ambte naren, onderwijzers, offioieren hebben zich naar de grensgemeente ver plaatst, evenzoo een groot aantal studenten, ja zelfs hoogleeraren. De uitvoering der Rykswerken kan beter in Leiden dan in de landelijke gemeenten geschieden en voor den dienst van de posteryen en telegrafen iB reeds eene indeeling gevolgd, die van de gemeentelyke afwijkt. Aan de gemeente Leiden zullen, volgens het ingediende voorstel, wor den toegevoegd respectievelijk 97,85 en 140 Hectaren, thans behoorende tot het grondgebied van Leiderdorp, Oegstgeest, en Zoeterwoude, bewoond door respectievelijk 2765, 1S28 en 2755 personen, waaronder respectie velijk 191, 181 en 329 kiezers. De omschrijving van het gebied, dat bij Leiden zal worden gevoegd, is opgemaakt overeenkomstig het advies van Ged. Staten van Zuid- Holland, behoudens de aanhechting, volgens den wensoh van Leiden, van een strook grond aan de overzijde van den spoorweg naar Haarlem. Overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten wordt geen uitkeering als schadevergoeding toegekend doch uitdrukkelijk is bepaald, dat geen verandering wordt gebracht in de uitkeering van het fixum voor het personeel, waardoor aan de lande lijke gemeenten geen verlies maar veeleer voordeel ^ordt toegekend. Ontbinding van den Raad van Zoeterwoude zal niet noodig zijn, dewijl het aantal Raadsleden aldaar, niet gelijk te Leiderdorp en te Oegst geest, eene vermindering zal behoe ven te ondergaan. Provinciale Staten. Voor de a. s. Dinsdag in het dis trict Helder plaats hebbende ver kiezing voor een lid van de Provin ciale Staten van Noord-Holland, (vaoature Beukenkamp), is door de liberale kiesvereeniging „Burger plicht" .te Helder en door de Vrij zinnige Kiesvereeniging te Oosterend op Tessel, oandidaat gesteld de heer dr. P. P. C. Huek, rijks-adviseur in visscherijzcken te Helder. ValEcli geld. Als een bewijs, hoe veel geld in omloop is, kan worden medegedeeld, dat alleen aan het Rijks Ontvangkan toor der accijnzen te Amsterdam ge durende het jaar 1895 aangehouden werden 21 guldens en 15 rijksdaalders waarvan vermoed werd, dat ze waren vervaardigd in nabootsing van echte muntstukken, welk vermoeden, bij het onderzoek door het muntcollege te Utreoht, juist bleek te zijn. Slechts 2 dier stukken waren ge goten, de overige waren alle geslagen op valsche stempels en vooral de rijksdaalders waren zoo bedriegelijk nagebootst, dat alleen een scherp en geoefend oog ze van de eohte kon ondersoheiden. Onwillig. In de Egelantierstraat te Amster dam zat Woensdagochtend een bruid op haar bruidegom te wachten. Sin jeur kwam maar niet opdagen. Moe van het zitten, besloot de jonge dochter eindelijk maar eens in de richting van des bruidegoms domioi- lium op te wandelen; het weer was niet kwaad en het bruidstoilet zou er dus niet onder lijden- En jawel, daar kwam hij aan, heel in de verte, kenbaar aan zijn mooi zwart pak en glimmenden cylinder. Een hartelijke ontmoeting wa3 er het gevolg van, daar de bruidegom eenige kenteekenen gaf reeds ergens geweesi te zijn, waar iets anders gedronken wordt dan zuiver duin water. Toen ging het arm in arm voort naar huis terug, om de familie te halen, tot op eens de bruidegom een openstaande deur in het vizier krijgt, waarboven het woord „Ver gunning" was gesohilderd. Plotseling schiet hij los, gelijk een baars aan de mazen van een net ontglipt, en verklarende dit niet te zullen ver laten, omdat het den voorkeur ver diende boven het etablissement op den O. Z. Voorburgwal, hoek Pxin- effeoten en andere waarden te koopen, zonder naar de herkomst te vragen. In verhoor genomen, erkende hij de gestolen effecten in zyn bezit gehad te hebbenhij zeide ze gekocht te hebben van een hem onbekend man, van wien hij een vage persoonsbe schrijving ga f. Hij had ze eohter reeds weder van de hand gedaan. Of bij, wat dit laatste betreft, waarheid sprak, is niet gebleken eeDe huiszoeking te zijnent werd den heer Goelst niet toegestaan. Ook de verdere naspo ringen te Londen hadden geen resul taat. Dinsdag keerde de onder-inspec teur hier terug. N. R. Ci. De pokken nemen te 's Hertogen bosch op onrustbarende wijze toe. Eiken dag wordt het getal lijders aan deze ziekte grooter, en het getal sterfgevallen houdt daarmede gelijken tred. De zorgeloosheid omtrent aan gifte, revaccinatie en ontsmettings middelen blyft dezelfde. Gedurende de voorlaatste 24 uur werden 9 personen door de ziekte aangetast en bij sommige lijders duurt het proces, dat den dood voor afgaat, slechts enkele dagen. Een nieuwe zeeramp heeft vermoe delijk het visschersdorp Zwartewaal getroffen. De aldaarthnisbehoorende vischsloep Koningin Emmawelke voor ten hoogste veerlien dagen naar zee was vertrokker, heeft nu reeds drie weken reis. Het getal opvarende bedraagt dertien. Cenir Bij een der Haag-che duktoren is Dinsdag een trommel met eenige duizenden aan waarden gesteler. Men verdenkt een bloedverwant. Van de vermiste sloep Eersteling schipper B. van der Steen, uit Pernis, is niets meer vernomen, zoodat het thans als zeker mag gelden dat de met man en muis is vergaan. De laatste keer dat een sloep uit die gemeente is vergaan was op 15 Jan. 1885. Van bevriende zijde werd den heer Johs. van Wotki te Rotterdam, dezer dagen uit Duitschland bericht, dat de in het vorige jaar door middel van braak uit zijne woning ontvreemde effecten in handeD waren van een Duitscher, te Londen woonachtig. Aan de politie werd terstond hiervan mede- deeliDg gedaan en naar aanleiding daarvan begaf zioh Zaterdag de onder inspecteur van politie de heer K. F. Goelst naar Londen. Met behulp der Londensche detectives werd deze Duitscher opgespoordhij bleek iemand te zijn, van wien het bekend is dat hij er zyn werk van maakt Pers Overziclit. De rechten der Uitlanders in Transvaal Het weekblad de Amsterdammer merkt op, dat de Uitlanders niet zoo geheel verstoken zijn van alle rechten, zooals zij beweren. „Zij die zich laten naturaliseeren," zegt het blad, „bezitten reeds na een tweejarig verblijf het kiesrecht voor den Tweeden Volksraad, die met eene Europeesche Tweede Kamer is te vergelijken. Maar behalve die tak van vertegenwoordiging is er nog een andere, de Eerste Volksraad, een veel minder talrijke Eerste Kamer of Se naat, waarvan de goedkeuring met die van den President noodig is, om aan de door den Tweeden Volksraad aangenomen wetsontwerpen kracht van wet te geven. Om aan de ver kiezingen voor den Eersten Volksraad deel te nemen, moet men twaalf jaren in het land hebben gewoond, en mee ten twee derden der burgers uit het district, waarin de candidaat vooi deze „groote naturalisatie" woont, die candidatuur steunen, welke ten slotte nog door den President moet worden goedgekeurd. Met dit zeer beperkte kiesrecht voor de Eerste Kamer heeft de Tran8vaalsche wetgever klaarblij kelijk een dam willen opwerpen tegen een al te snelle uitbreiding van den invloed van vreemde elementen in de gegeven omstandigheden was die beperking (trouwens eens veel minder hatelijke en kleingeestige dan het „hoogst aangeslagen" zijn een daad yan politiek zelfbehoud. „Wanneer al de eischen van de UitJander-', of juister gezegd van de National Uniondie voorgeeft uit hun naam te spreken thans werden ingewilligd, dan zou zeker binnen korten tijd de vertegenwoordiging eene Engelsche meerderheid en de Republiek een Engelschen President hebben. Dan zou het met de onaf hankelijkheid van de Transvalere ge daan zijn, al schreef ook Sir Cüarles Dilke vijf jaren geleden, dathetver- leenen van stemrecht aan de Uitlan ders en zelfs de afschaffing der Hol- landsche taal niet zouden leiden tot eene annexatie van de Transvaal door Groot-Brittannië." Aan het slot van zijn artikel brengt de Amsterdammer in herinnering dat de engelsche minister Oaamberlain een telegram had gezonden aan dr. Jameson om onverwijld het trane- vaalsche grondgebied te ontruimen en een aan president Kruger, waarin hij de verwachting uitsprak, dat de president zou doen wat in zijn ver mogen was cm vijandelijkheden te voorkomen, en dat hij daarvoor kon rekenen op de medewerking der Brit- Eche regeering, waarop het blad laat volgen „Dit aanbod is te laat gekomen gelijk men weet, de Boeren hebben die medewerking niet afgewacht, maar alvast met Jameson en zijn bende afgereker.d, op ouderwetsche wijs. En John Bull, die dagelijks kan merken, dat hij zijn vrienden met een lan taarntje moet zoeken, zal zich waar schijnlijk nu wel eens bedenkeD, eer hij weder tegen de kleine Zuid Afri- kaansche Republiek den bullebak gaat spelen." Rechtszaken. Door 't Hof te Amsterdam werd Woensdag in hooger beroep behan deld de zaak tegen den 21-jarigen loopknecht Moen, die inNov.jl. door de rechtbank werd vrijgesproken van de besohuldiging dat hij by gelegen heid van de bekende relletjes op den Dam, in den avond van 4 Oot., met steenen naar de politie zou hebben geworpen.' Van die vrijspraak kwam 't O. M. in hooger beroep, en bij monde van den adv.-gen., mr. Jolles eisohte het dien dag vernietiging van 't vonnis en veroordeeling tot acht maanden gevangenisstraf. Mr. Van Anrooy, ook thans weder voor bekl. optredende, wees met een onkel woord op de lichtvaardigheid waarmede de justitie iu Amsterdam de preventieve heohtenis dikwijls toepast, wat z. i. ook 't geval wasm deze zaak, waar de bekl. een maand in voorarrest zat, zonder dat eenig redelijk motief gegrond op het maat schappelijk belang daarvoor was aan te voeren. Voorts meende pl. dat uit de ge hoorde verklaringen niet blykt ;dat bekl. gegooid heeft, terwijl al ware dat feit bewezen, toch art. 141 Straf- reoht, waavop de vervolging geba seerd is) niet toepasselijk is, omdat niet blijkt dat bekl. deel uitmaakte van een geweldplegende menigteten hoogste kan hier aan een geïsoleerd feit worden gedacht. Pl. verzocht mitsdien bevestiging vau 't vonnis der rechtbank. Subsidiair verzooht pleiter een lichte straf, omdat geble ken is dat bekl. een oppassende jon gen is, die allerminst als geweldenaar bekend staat. Mr. Jolles, replioeerende, verklaar de dat hij zeer gehinderd was door de appreoiatie van den verdediger over de .lichtvaardige toepassing der preventieve hechtenis te Amster dam." Spr. zeide dat met die toepas sing zeer zorgvuldig wordt gehan deld en'dat pl. daarover minder juist kon oordeelen. Voorts betoogde mr. Jolles dat hier geen .geïsoleerd feit" bestaat, maar wel degelijk deelneming aan een algemeen verzet, dat zeer ernstig is en ernstig dient gestraft te worden. By dupliek drong mr. Van Anrooy zijn verwering nog nader aan. Uitspraak over 14 dagen. GEMENGD NIEUWS Koningin Victoria is zeer veront waardigd geweest over keizer Wil- helm's telegram aan president Kruger, waarvan zij het eerst hoorde door lord Salisbury. Volgens de Westmin ster Gazette heeft de koningin haren kleinzoon een brief geschreven waarin zij uitdrukking gaf aan haar misnoe gen. De koningin, voegt het blad er bij, is de eenige persoon voor wie de keizer bang is en heeft een grooten invloed op hem, zooals in het eerste jaar van zijne regeering gebleken iB. Schouwburgbezoek. Sir Augustus Harris, de bekende Londensche tooneeldireeteur, heeftin een interview de meening uitgespro ken, dat men het publiek zal moeten gaan toestaan te rooken in den schouwburg. Ja, sir Augustus gaat verderhij meent dat de eenige ma nier voor de schouwburgen om de concurrentie vol te houden met de oafés-chantants, zou zijn het publiek ook te eten en te drinken te geven in het theater. De menschen gaan nu, wanneer zij hun werk gedaan hebben, niet naar den schouwburg omdat zij er niets te eten kunnen krygen. De prins Van Wales liet zich onlangs een diner brengen in zyn logesir Augus tus Harris zou wenschen, dat men dit volgde. Niet overal zou men eoh ter mogen rooken de stalles en het parterre zouden voor niet-rookers gereserveerd moeten blijven. Stel u voor, Sarah Bernhard of Eleonora Duse spelende voor een rookende, etende en drinkende, met vork, en bord rammelendj, nigte. Het gouden kalf. r Na al de andere schandalen v° fransohe „journalisten" zijn geog, begint zioh thans, tengevolge ?,a overlijden van Max Lebaudj ingewikkelde geschiedenis te onL' waarvan men alleen dit nu re,a weten kan komen, dat de miL van oplichterij en afdreiging - op ondernemingen als Panar^j den Zuider-spoorweg zijn toegR, eveneens zijn aangewend jbij rijken maar ziekelyken miliciei Men weet wat de minister van l. in de Kamer verklaard heefr verklaring is het begin gewee; een gereohtelijk onderzoek, datpi heeft tot het in heohtenis nemei zekeren Lionel Werther de Ce»1.; man van orgeveer acht en vei jaar, die zeer weelderig woontei Maltsherbes, vroeger gediend! in het leger, maar aan poliiai gaan doen en een rol heeft gep» in het Boulangisme. Hy vestigco' een soort van verkiezingsagenlt en gaf een krantje uit, dat misji niet veel gelezen werd maar toc9£ menschen bang maakte. Hosei de raadsman, de intieme vrienpf Max Lebaudy geworden Dat6i geheim. Maar wat er ook nca: heimzinnig zij, deze vriendschap.' hem geen windeieren hebben gia Hij was het die Max Lebaufc relatie bracht met den direotetP La France, opdat deze zijn iiei zou gebruiken ten einde den p lijken millionair van het kazern< verlost te krygen. Wanneer al wat nu nog duip' in dit sohandaal zal zyn opgehe6 zal er, vreezen we, nog geen anti0 gegeven zijn op de vraag, hc^ mogelijk is dat een man als de^ teur van La France nog altop acht kan worden invloed te oee( Het is heel natuurlijk dat men ;ei aan het voor- en nadeel dat F1 land als Frankryk bladen vanfe a' n iemand kunnen toebrengen0' de vrees voor de vijandsohaprc waardeering van de vriendschP* eiken „journalist" wie hy ook een van die ziekelijkheden P Parijsche samenleving, welke0' overtuigd men ook zij van deü der afgunst, telkens en telk6e menschen' die, in hun betrekkif6 in bun vermogen „iets te verliezei8 ben", pijnlijk vei bazen. 01 Om Max Lebaudy is heen g^8 als om het gouden kalf. En gé11 liet hij zich berooven, enkel vt1 van zijn eenigen hartstocht, spê' jongste liefhebberij der haute~' Zekere Balenzi, directeur vp „Sooié'é franqaise de banque ,0 change," een kantoor in de rue S® had een gedeelte van Max' verii onder zioh en was bijzonderlijk;15 met het regelen der weddenscbi die zijn jeugdige cliënt bijderi aanging. Zijn beheer is van dieil geweest dat hij het noodig heeft de vlucht te nemen. Een bevst aanhouding is tegen hem uitg*a digd. el Het gtrucht dat Bismarck nj2 Berlijn 2al komen, om op IS de proclamatie-feesten ten hov£1 won n, wordt nu door den Han- schen Courier bevestigd, die ver;a' dat prof'. Schweninger den priP reis in dit jaargetij le beslist ontraden. En, voegt het blad daar de Keizer weet dat Bismaf1 alles den raad van zijn lijfartsPr op te volgen, heeft. Z. M. b&r joDgste bezoek aan FriedrichsièE tegen Bismarck zelf met geen !a: van gerept. j®< De laatste officieele berichte?1 de cholera in Rusland luidej0! Petersburg (stad) van 28 DecP tot 4 Januari 28 nieuwe en 19P® gevallen, gouvernement Kiëf \f tot 21 December 12 nieuwe sterfgevallen, gouvernement SB tersburg van 22 tot 28 Decemfc nieuwe en 7 sterfgevallen. n Een belangrijke vooruitgang d Kostbare geschenken r( De sultan van Turkye heeft, zij men weet, aan den Czaar eenige81 bare Nieuwjaarsgeschenken ges51 ken. Deze bestaan in een diania' halssnoer voor de keizerin, ter van 35,000 en een met diaa$E bezetten sigarenkoker voor den P° Deze koker, die T. 10,000 -el lengte, noch door gelaat of kleeding op elki nder, en op een tijdstip dat ieder zijne reizen te paard aflegde, leverden deze kleine feiten niets onrustbarends op. Hij had dan ook niet gemeend zijne vrienden van deze voorvallen te moeten verwittigen, uit vrees noc- deloos deze vreedzame rust te zullen verstoren, waarvan hij hen zoo gaarne zag genieten. Sedert hij op Neuvilie vertoefde, leefde .Jean, zoo gced als in den zevenden hemel. Hij verliet Andrée alleen dan, wanneer het niet anders ging, niet moede wor dende haar aan te zien, hare woorden op te vangen, en slechts met de grootste inspanning de dwaze liefde verbergende, welke hem verteerde. Hij was trouwens ook nog geen enkele maal met haar alleen geweest, zoodat hij haar zijn gevoelens niet had kunnen blootleggen. Maar hij achtte zich innerlijk verzekerd dat Andrée zich bemind gevoelde en dat, indien zij zich, met een zachten blos, afwendde zoodra zijn blikken te wei-prekend werden, zij hem niet uit toorn te vermijden zocht. Op zekeren dag, had hij haar de hand toegestoken, om haar te helpen een brug te overschrijden, die niet zeer stevig meer was, en waar hare moeder en zuster reeds over heen waren gegaan. Jean had daarbij dui delijk gevoeld hoe haar vingeren in de zijne beefden. Hij had ze, inniger dan wel te pas kwam, gedrukt en het kwam hem voor dat Andrée, op haast onmerkbare wyze, die lieficoozing beantwoord bad. Was dit willekeurig geschied, of had de angst slechts een krampachtige trilling te weeg gebracht? Jean durfde deze vragen niet beantwoorden, maar voor het eerstin zijn leven was hij door en door gelukkig en hy zette dan ook zonder eenige gewetenswroeging deze bekoorlijke idylle voort. Den zesden deg, in den loop van den morgen, terwijl Jean zijn bevelen aan de dienstboden uitdeelde, wan delden mevrouw de Coisf-y en bare dochters alleen door het park, waar hij beloofd had zich bij haar te zullen voegen, toen de barones, bij het verlaten van een groep heesterp, die langs de rivier bloeiden, een man achter de heg zag staan en duidelijk opmerkte hoe haastig hij zich bij hare nadering verwijderde. Zij snelde in allerijl toe, boog zich over het oeverpad heen en zag den man zoo hard hij slechts kon het ha zenpad kiezen in de richting van Conflane. Ongelukkig lijk was de heg zoo breed en zoo begroeid, dat hij spoe dig aan haar oog onttrekken werd. Hoe snel hij ook te werk mccht zijn gegaan, had mevrouw de Coissy toch den tijd gehad zijn gestalte te zien, en zelfs ten deele zijn gebaard gelaat, dat door middel van een grooten vilten hoed tegen de zonnestralen werd be veiligd. Zoodra Jean bij haar kwam, deelde mevrouw de Coissy hem deze zonderlinge ontmoeting mede en eindigde met te zeggen „Het is heel vreemd, immers indien die man een boer is, welke reden had hij dan om zich te verbergen Jean had haar met de grootste opmerkzaamheid aan gehoord. „Maar hoe .zag die man er uit?" vroeg hij. „Kunt gij mij zijn persoon niet beschrijven?" „Slechts ten deele," klonk het antwoord. „Het is een lange, forschgebouwde man, van omstreeks vyf en veer tigjarigen leeftijd, met grovet rekken, eene hoogroode gelaatskleur, terwijl hij een dichtgepianten rooden baard draagt." Hoezeer Jean zichzelf ook meester wenschte te blijven, eene kleine siddering doorliep toch zijne leden. Trek voor trek paste dit signalement bij Barberouese, 's gra ven geheimen agent. Kon het zijn, dat hij hunne kijkplaats ontdekt had? Maar hoe Hij wilde niets van de verwarring, die hem had aange grepen, laten blijken. „O!" sprak hij op luchtigen toon: „waarschijnlijk de een of andere landlooper, die door uwe tegenwoordig heid verschrikt is geraakt, en vrij wat banger toonde te zijn voor u, dan gij voor hem." „Gelooft gij?" vroeg de barones, weer gerust gesteld door zijn woorden. „Ik ben er zoo goed als zeker van." En ziende dat Valentine en Andrée angstige blik ken op hem vestigden, had hij den moed niet die te doorstaan en zeide „Laat ons liever voortwandelen." De dag verliep zonder nieuwe gebeurtenis, maar na tafel, terwyl de barones en hare dochters zich ver kleedden, trad Jean op een wapenrek toe, dat een der vertrekken van het benedenhuis versierde, en haakte de geweren en pistolen daarvan los om zich te verge wissen of zij wel in orde en geladen waren. Tegen zes uur keerde Julien terug. Jean vergezelde hem naar zijne kamer en deelde hem mede wat de barones had gezien. „Dat dacht ik welriep de jonge officier uit. Ik werd gevolgd." i Jean wankelde. Het Scheen hem toe dat zijn op eens ineen stortte. ,n] „Wat zegt gij daar Zijt' gij gevolgd geworden ?"'ftn hij op gesmoorden toon. 'e; Julien vertelde hem, op zijne beurt, hoe, drieate] eenvolgende dagen, drie ruiters denzelfden weg a,d hadden afgelegd, met de door ons aangestipte tus£ poozen. L „En heeft dat uwe vermoedens niet gaande geiq Waarom hebt gij ons daarvan niet gesproken bio Jean. ia „Neen. Ik geloofde aan toevallige ontmoetinn stamelde Montbazin. „Bovendien vreesde ik de q0( te zullen verschrikken." )el „Maar gij hadt mij moeten waarschuwen," verkira Kwikzilver. e „Dat is zoo, maar ik herhaal u, ik kon my niet, stellen jjj, „Komaan," viel Jean hem met eene plotseling welling van toorn, in de redeik zie wel in d^ geen tijd hebben te verliezen. Morgen reeds, zotri berousse ons daartoe ten minste de gelegenheid^ zullen wij Neuvflle moeten verlaten." ,je „Maar waar gaan wij dan heen?" „Alsof ik dat wist!" sprak Kwikzilver nog ontstemd „Wij zullen recht voor ons uit gaan, geluk af." .a Wordt vervoLc sle

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2