Een rijke Zoon! j van de rooksport. Zijn de kinderen weg, Eleanor? Ja, tante, 'tis half vijf. Willie zal hier over twee uur zyn, zei mevrouw Daore. Wat zal hij het hier veranderd vinden. Ja, er is veel stof voor dankbaarheid. Ik wou dat hij wat meer leer lingen in ons sohooltje vond, tante, zei Eleanor tegen de zieke vrouw, die op de sofa lag. Mevrouw Daore's gelaat droeg reeds het teeken van den dood, naast de blijken van kalme berusting. Tante, zei Eleanor, wij hebben een groote fout begaan..... Ik wou mijn jongen niet tot last zjjn, antwoordde de oude dame ern- Btig. Hij moest zyn eigen weg zoe ken en je weet, hoe edelmoedig hij is. Hij heeft zijn weg gevonden, voegde zy er trotsoh bij en dat is de troost van mijn leven. Niets zou hem meer genoegen gedaan hebben dan u te helpen, ver volgde Eleanor. Maar al die jaren liet u hem in U geloof, dat de school heel goed ging, en zelfs nu zou bij niet thuis gekomen zijn, als ik niet ongehoorzaam was geweest, door hem te sohryven, hoe ziek u is. Maar het getob moet nu uit zijnWill moet u uit deze armoe verlossen. En jou ook, Eleanor O, dat is iets anders. Ik geef de voorkeur aan onafhankelijkheid. Hij moet je jeugd redden, voor die geheel voorbij is, de jeugd, die je voor mij hebt opgeofferd. Eleanor keek onwillekeurig in den spiegel en mompelde iets. Wat zei je, Eleanor? O, niets Ik betreur het maar, dat ik vijf-en-twintig ben, in plaats van achttien, 'n Beetje ydelheid en zij lachte. Eleanor dacht er aan, hoe zij er uit gezien had, toen zij afscheid nam van Will, aan de havenhij vertrok met een groot schip, en zij wuifde hem na. Ze had een gewaarwording als bij 'tzien van een rocs, die den vorigen dag is gepluktnog mooi, nog geurig, maar op 't punt van te verwelken, zoo niet spoedig frisch water te hulp komt. Eleanor ging naar boven in haar eenvoudig kamertje. Daar keek zij weer in don spiegel en maakte zioh gereed, haar kapsel wat te verbete ren. Doch plotseling soheen zij van meening veranderd en stak de reeds uitgetrokken haarspelden weer vast Hoewel het vooruitziobt van Will's terugkomst haar verheugde, had ze tooh wel gewild, dat het niet haar taak was geweest hem te roepen. Hij keerde terug na een met succes be loonden strijd tegen het lot, welvarend, nog jong 29 slechts terwijl zy de lange jaren had doorgebracht in'tenge kringetje van haar school, al die zeven jaren in 't kleine landstadje,hard werkend, onder bestendigen tegen spoed, om een karig levensonderhoud te vinden voor haar zelve en hare tante. Ze wilde zioh in niets veranderen voor Will's komst; hij moest haar zien zooals zy dagelijks was. Will had haar versohrikkelyk te leurgesleld. Dat hij heenging zonder eenige verklaring dat was, zooals het hoorde. Maar in al zijne brieven, die vertelden van zyn sucoes, had zy te vergeefs uitgezien naar het woord, waarvoor ze haar leven zou hebben gegeven. Zij voelde opnieuw de teleurstelling, die ze destijds had gevoeld, totdat de wonden waren goheeld en zij zich voegde in den tredmolen van een vreugdeloos leven. Al de armoede thuis was evenwel zorgvuldig voor hem verborgen ge houden Daar was een rijtuig, dat stilhield voor het hek. Zy gluurde door do gordijnen en zag zijn lange, breed geschouderde figuur in het tuintje, dat 't huis van de straat scheidde. O, zoo kan ik niet naar beneden gaan, zei ze, nog eens in den spiegel ziende, en snel veranderde zij een en ander aan haar toilet. Toen ging zij de trap af en stond weldra voor hem. Z )0, Eleanor; hoe is 't? Een handdruk, toen een lastige stilte, dat was alles. Zy begon gauw te praten ovir 't weer en zyn reis. Er scheen iets te ontbreken aan hunne ontmoetiog wat, dat wist zij niet. Will was zeer veranderd. Zijn blauwe oogen hadden den helderen glans der jeugd verloren een blonde baard en knevel bedekten de vroeger zoo weeke lijnen van zyn gelaat. Zijne manieren waren wat ruwer en zijn voorkomen voldeed niet aan hare verwaohtingen. Zijne kleeren zagen er erg nieuw uit en zaten hem sleoht de zware gouden horlogeketting hin derde haar. Mevrouw Daore zag van dat alles niets zij zag slechts haar zoon, haar ideaal terug. Het wederzien deed haar zenuwen zeer aan, zoodat ze al vroeg ter ruste ging. Will bleef met Eleanor alleen. Mag ik rooken, Nora?... Nie mand anders had haar ooit by dien Natuurlijk, antwoordde zij. Dat is hier niet gebeurd, sinds jij vertrok. Alles lijkt nog hetzelfde, ant woordde hij, zyn pijp aanstekend, alleen veel armoediger. Je sohreet dat de zaken goed gingen 1 voegde hij er verwijtend bij. Ik heb drie leerlingen, en die gaan allen met Kerstmis weg. Maar nu jij thuisbent, komt het ernatuurlyk niet op aan. Voor tante zal gezorgd worden. Na een minuut van zwijgen vroeg hij: En voor jou Wat ben jij van plan te doen O, heb geen zorg over my, ik zal wel iets vinden. Er was weer een pauze. Eleanor maakte vergelijkingen tussohen den vroegeren Will en den tegenwoordi- gen. Zeven jaar geleien zou hij vol ijver geweest zijn om voor alles te zorgen, indien bij er de middelen maar voor had. Nu zat hij, spelende met zijn horlogeketting en gefronst voorhoofd, maar hij sprak geen woord over de toekomst van zijn moeder. Vervelende historie 1 zei hij eindelijk; die arme mamal Haar groo'ste troost is dat zij een rijken zoon heeft, antwoordde Eleanor, 't Was bepaald verkeerd van ons, je niet over onzen toestand in te lichten, 't Is mijn eerste fout, en ik beloof je dat het de laatste zal zijn. Volkomen oprechtheid is het best op den langen duur, vind je ook niet? Zeker vind ik dat 1 't Verwonderde mij, dat je in die jaren nooit schreef over het plan, eens naar hier te komen. Tante waohtte met elke mail dat goede nieuws. In 'teerst, antwoordde hy, dacht ik ook aan niets anders. Maar't bleef bij uitstel Je dacht er niet meer aan, zoo als het met meer dingen gaat. Juist. Hoewel zy verscheidene wenken gaf, kon ze Will niet bewegen, zioh verder uit te laten. Het werd bedtijd, eer hij iets gezegd had over de wijze, waarop hij mevrouw Daore's toekomst zou verzekeren. Eleanor lag lang wakker, en voor zij insliep, besloot zij, ronduit met hem te spreken. Den volgenden morgen besteedde zij meer zorg aan haar toilet dan gewoonlijk, en hare leerlingen vonden, dat zrj erg verstrooid was. Toen zij na schooltyd hare tante opzocht, was Will niet thuis. Wel, heeft u lang met hem ge praat vroeg Eleanor. Ja, kind; o, het doet zoo goed, te hooren hoe mijn jongen in zijn weik geslaagd is. Heeft hy iets gezegd over de toekomst Alleen, dat hij dadelyk na Kerst mis vertrekken moet; maar hy heeft my tenminste beluofd, tot zoo lang hier te blijven. Ik bedoel nietover zyn toe komst, maar de uwe I Hij weet, dat mijne toekomst in andere handen is 1 sprak de zieke fluisterend. En hij is dankbaar, dat hij van de verantwoordelijkheid af is I Mevrouw Dacre stak Eleanor hare hand toe. Waarom zijn jelui tegenstan ders? vroeg zij treurig. Jelui waart vroeger zulke goede maatjes Will zei het straks nog. Hebt u dan over mij gesproken? Een beetje. Will zei, dat je zoo veranderd was en ik traohtte hem te verklaren, wat je veranderd had. Ik vertelde hem van den harden stryd, dien je hadt, en legde hem uit, dat die dingen iemand een beetje een beetje Leelijker maken 1 zei Eleanor. Zij zooht haar kamer op en bleef daar. Ze zocht in de woorden van mevrouw Daore meer, dan die daar mee bedoeld had. Veranderd! Ja, ze was veranderd; maar ze wilde, dat hij daarover niet gesproken had. 't Leek haar wreed, dat de jaren, die Will vriendelijk hadden toege- laohen, voor haar zoo ongunstig ge weest waren. Toen zy naar beneden ging, voelde zij ziob droevig gestemd en boos tegen indereen, Will niet uitgezonderd. Is 't werk gedaan zei Will vroolyk; -- moeder ziet er veel beter uit dan gister I Ik begrijp niet, hoe je zoo blind kunt zijn 1 Hij keek haar vlak in de oogen. Waarom s'el je niets voor; er moet tooh iets voor haar gedaan worden 1 vervolgde Eleanor. Is het mogelijk, iets te doen Dr. Riohards heeft herhaaldelijk gesproken over een consult, maar wy konden het niet betalen. Wij hebben schulden jij mocht die wel betalen Ik zie er de noodzakelykheid niet van in. Eleanor keek hem verontwaardigd aanmaar Will nam haar rechter hand in de zijne en wilde iets zeggen. Doch zij trok de hand terug. Zij kon zijn gierigheid niet vergeven. Hij haalde de schouders op en verliet het huis. Toen hij terugkwam, vertelde hij, dat hij den dokter had gesproken. Hy zal dr. Pollock morgen mee brengen 't kost veel geldtwee pond. Ben je wel verantwoord, zoo veel voor je moeder te besteden vroeg Eleanor schamper. Riohards praat over een operatie, vervolgde Will, als had hij hare woor den niet opgemerkt. Wat denk je er van, als zij naar ten hospitaal Zij verkoos niet te antwoorden fn ging naar haar kamertje. Daar haalde zij uit haar lessenaar een fotografie, die ze menigmaal gekust had. Hoe is 't mogelijk 1 hijhij zuohtte ze en scheurde toen het portret in stukken. Haar ideaal was van zyn I voetstuk gevallenzij gevoelde zich j akelig, eenzaam en verlaten. I Den volgenden dag had het consult plaats en na rijp beraad deelden beide dokters aan Will en Eleanor mee, dat er nog maar éen hoop was: een operatie. Die kon alleen worden HAARLEMER RALLETJES. Ban Zaterdagavondprastf». CCLXVII. In vertrouwen gezegd vind ik het in deze maand een heel ding, om 's morgens vroeg op te staan. Niet zoozeer om den overgang van de warmte van het bed in de kou van de kamer, die stap moet toch gedaan worden en ze is te negon uur niet minder onplezierig dan te res uur maar het onaangename van vroeg opstaan zit ddarin, dat het dan nog donker is. Rillend van kou tasten de nog onbenullige vingers van den vroeg-opsiaander in den duister naar de lucifers die hij maar niet vinden kan en eerst machtig wordt wanneer hij zich kwaad heeft gemaakt. Dau werdt een lampje of een kaars aan gestoken en bij dat flauwe schemer- schynsol springt de man ia de klee ren, maakt van de scheiding in zijn haar, wanneer hij zoo coquet is die er op na te houden, een slingerpaadje, giet een glas kille melk in zijn daarvan opschrikkenden slokdarm en gaat de deur uit. ZeB uur I Op straat zijn de lanta rens om den anderen uitgedraa'd en in dat zwakke licht werpen de huizen rensachtige schaduwen af. Hier en daar brandt er een lamp achter de gesloten gordynen van een matineu- sen winkelier, maar heel laag en flauwtjes, alsof hij er nog niet goed voor durft uitkomen, dat hij nu j al w akker is Openhartiger in dat op- zioht is de bakker. Zijn huis staat open gelijk de Zoete Inval zelf, de damp van versch brood waait u uitl den winkel tegen en de baas met zyn knechts zijn druk bezig het gebak te bergen in de wagens. Aanstonds trekken die nuttige naohtvlindersvermoeid van den zwaren arbeid, met hunne karren de stad in. Zeven uur 1 De burgerij begint te ontwaken. Overal in de voorkamers ziet men kleine lampjes, waarbij de geeuwende dienstbode bezig is het tapijt te schuieren of stof van de meubels af te nemen. Nu rollen allerwege in de stad de melkwagen- tjes, liefst 0V6r de teenen van de voorbijgangers, langs de kleine steen tjes, denkelijk uit vr8es dat door het schokken over de groote keien de melk een ongewenscht karningspro- oes mocht ondergaan. Aohter den wagen klotst de boer op witte hols- blokken, n ast het karretje wandelt een groote hond, van wiens aan wezigheid op die plaats ik maar noo t de bedoeling heb kunnen vatten, aangezien de bond zoo aan den wa gen is \astgemaakt, dat hij zijn baas volstrekt niet helpt in het voortbe wegen van den wagen. Het eenig vermaak van het beest op deze mor genwandeling bestaat in een heftig geblaf tegen eiken voorbijkomenden collega-melkboershond en, als hij het gedaan kan krijgen, een kleine vecht partij met een van deze stamgenoo- ten, waarbij de slapende klant voor wiens huis de wagen stilstaat, door het heidensoh lawaai opschrikt uit zcete droomen. Acht uur! Werklieden stappen naar hun arbeid. Hier en daar gaan win kels open, de gordijnen worden op gehaald en de eigenaars komen eens even op de stoep naar het weer kijken. Zou het vandaag wandel weer zijn In den omtrok van het station komen met lange stappen of wel op een sukkeldrafje Forensen aangesneld, die maar juist op tijd zijn om den trein naar Amsterdam te halen, de meesten met tasschen of handkoffertjes gewapend. De brood slijters en melkmannen, die zooeven nog wel den tijd hadden om met een aardig dienstmeisje een praatje te maken aan de deur, beginnen nu meer haast te krygen, wetende dat hier en daar waar sohoolgaande kin deren zyn, een standje over hun late komst hun niet zal ontgaan. Tegen negen ure verschijnen de kantoormannen en onderwijzers op Het tooneel, de laatsten meestal met hun beiden, onderwijzeressen geëscor teerd door kinderen, die haar teeder vereeren en begiftigen met allerlei delicatessen, die zij waardeeren meer I om den wil dan om de daad zelve. Alle straten zyn vol kinderen, klein- j tjes die door zusjes en broertjes wor- den meegetroond, of ook wol onder de vleugelen van den vader of do I dienstbode naar de Lokalen der .Wetenschap overgebracht; leerlingen van de Hoogere Burgerschool of het Gymnasium met houten pijpen in den 'mond, het nieuwste op het gebied Als deze stroomc-n van kleine en aankomende menschen in hunne tijdelyke beddingen zijn gevloeid, dan komt er een moment van kalmte op op straat; hier en daar gaat een kan toorman, die niet juist te negen uur op zijn kruk behoeft te zitteD. Op de Groote Markt komen de ambtenaren van het Gouvernement en van het Stadhuis aangestapt met die eigen aardige kalmte, op het bezit waarvan alleen een ambtenaar zich beroemen kan en die, naar ik vermoed, voort komt uit de overtuiging, dat wat er ook gebeurt, hun stoffelijk bsstaan verzekerd is. 't Is waar, dat de manier waarop niet juist altijd aanleiding geeft om vau rijkdom en weelde te gewagen. Elf uur is het uur van de handels reizigers. Ga eens op het Stations plein staan en ge ziet ze op dat uur de stad binnenstroomen, van alle kanten door de treinen aangevoerd. Zy komen de winkeliers in Haarlem gelukkig maken met de nieuwste en allernieuwste snufjes op het gebied van manufacturen, heerenartikelen, ijzerwaren, galanteriën ja wat niet! al. Met hunne in wasdoek gepakte! monsters onder den arm spatten ze op het Stationsplein naar alle kanten uit elkander. Hoe ze allen voor toevertrouwd aan een heelkundige uit Londen. Kan u eenigszins vermoeden, wat het kost? vroeg Will. De heeren meenden, dat er een dertig pond mee gemoeid zouden zijn De jonge man beet op zijn knevel. Eleanor was verontwaardigd, dat hij nog aarzelde. Ik denk dat het gedaan moet worden 1 zei hij eindelijk, en zy slaakte een zucht van verlichting. Maar toen dr. Riohards hem voorstelde, de patiente te brengen naar eene parti- ouliere inriohting voor ziekenverple ging, weigerde hij beslist, met de verzekering, dat hy 't niet kon be talen. Twee dagen voor de operatie zei hy: Ik ga morgen naar Londen. Kan je niet wachten tot Vrij dag? vroeg zij. 't Is morgen mi-.- sohien tante's laatste gcede dag.... Ik moet gaan, zei hij kortaf. 's Avonds na zijn terugkomst heerschte er een zeer gedrukte stem ming. Niemand van het kleine gezin trachtte de mogelijkheid van een on- gunstigen uitslag te verbergen. Me vrouw dankte haar zoon voor zyn edelmoedigheid, waarbij tranen in zyne oogen kwamen. Hy trachtte haar op te beuren, met het vooruitzicht op hare genezing. Als het den hemel behaagt, Wil lie, zei ze. Zoo niet, denk er dan altijd aan, dat ik de operatie zelf heb gewild. Jk dank je voor al goed, Willie en jou ook, Eleanor. 't Was, of zij beiden in baar zegen wilde vereenigen in dat jo plechtig oogenblik. Toen Eleanor haar tante ter ruste gelegd had en in de huiskamer terug keerde, vond zij hem met het hoofd op de tafel liggen, als een kind. Hij riohtte zich op. Nu het zoo ver is, wou ik, dat het niet behoefde te gebeuren, zei hij; God, wat is zij veranderd in dien tjjd, dat ik weg was 1 Zij niet alléén, fluisterde Eleanor. Neen, bevestigde hij, niet zij alleen. Alles is uiterlijk hetzelfde ge bleven, maar toch akelig veranderd. Ligt het aan mij, of..... Hij voltooide den z n niet. Des Vrydags kregen de drie leerlin gen vacantie, en dien middag stonden Will en Eleanor in de benedenkamer angstig den uitslag der operatie af te wachten. De minuten sohenen uren Will keek herhaaldelijk zenuwachtig op zijn horlogezij wisselden nu en dan een enkel woord. Daar komt Riohards 1 riep Will, toen hij voetstappen op de trap hoorde, en dadelijk rukte hij de deur wijd open. Een vraag was overbodig: hij las h9t droeve nieuws in des dokters blikde operatie was ongunstig afgeloopen. De andere do iters kwa men nu ook, met de verpleegster, die geassisteerd had. Toen zij weg waren, liet Will de gordynen zakkener was een doode in huis. Alles zal dienen verkooht te worden, zei Will een paar uur later. Dat denk ik ook wel, antwoord de Eleanor onversohilling. Wat er ook verder gebeurde, niets kon haar droef heid nog grooter maken. Het was niet alleen haar tante, die zij verloren had. 'tls niet noodig, dat je in den rouw gaat, vervolgde hij dat gaat niemand iets aan. Ik wil alles zoo zuinig mogelijk aanloggen. Ja, antwoordde zij bitter, dat begrijp ik. Vier dagen later stonden zij samen bij het grafmaar zelfs nu kon Elea nor geen sympathie gevoelen voor Will, hoewel zij wist dat hij den vol genden dag naar Londen zou ver trekken. Ik kan het hier niet langer uit houden, zei hy later; toen hy met ziohzelve de kost verdienen en bo vondien voor hun patroon nog iets overhouden, begrijp ik wezenlijk niet, maar ge zult zeggen en terecht, dat het al voldoende is wanneer ze het zelf maar begrijpen. Twaalf uurDat is het meest de mocratische uur van den geheelen dag. Hoe vera c'a ill end de levenswijze van de menschen cok wezen mag, het klokje van twaalven is een mijl paal voor allen op den weg des dags. De werkman verlaat de werkplaats, nauwelijks minder vlug dan het schoolkind zyn leerlokaalde geleer de en het uilskuiken, de fabrikant en zijn arbeider, de millionair en de bedelaar allen zoeken hun tehuis op om door een hartige bete krach ten te verzamelen voor het overige gedeelte van den dag. Te een uur gaan de meesten hunner weer aan 't werkde schooljeugd wacht dan nog een half uur of een uurtje en zoo is na twee uur de stad weer rus tig en kalmhet straatloven heeft weer plaats gemaakt voor de bewe ging en den arbeid achter de muren. Het is het midden van den dag, de werkkracht heeft haar hoogste top punt bereikt. Millioenen menschen houden door hun arbeid de maat schappij in stand. Drie uur, dames uur! De vrouw uit de meer bemiddelde klassen neemt haar vrijen tijd. Tot twaalf uur heeft zy de booien nagegaan, zelf ook de handen uit de mouwen gestoken, daarna de koffietafel in gereedheid gebracht. Te twee uur zyn de kinderen weer naar school, thans heeft zy de handen vrij en gaat visites maken, wandelen of inkoopen doen, maar gewoonlyk niet langer dan tot vier uur. Dan gaan de scholen weer uit, kantoormannen leggen de pen neer en gaan de straat op en zy, die de gezelligheid zoeken, riohten hunne sohreden naar koffiehuis of sociëteit. Te vijf uur gaan de meesten die laat eten, naar huis. Hier en daar ziet men groote passen de schoolkamer op en neer liep. Ik heb met de lui afgesproken, dat ze jou maar moeten raadplegen over den dag der verkoopinj?; ze zul len jou het geld geven Dat wil ik niet ontvangen I.... Eleanor, luister tooh even.ik wilde je zeggen wat je hebt te beta len voor de begrafeniskosten.... Er was voor haar iets vreeselyks in deze berekeningen, nu de arme moeder pas onder de aarde lag. Meer bedroefd nog dan boos, antwoordde Eleanor verwijtend Tante zou haar laatsten penning voor jou hebben gegeven, Will I Dat weet ik, Nora, en ik.... heb mijn laatsten penning voor haar ge geven. Wat!.... wat!? riep zij verbaasd. 't Is waarmijn laatsten pen ning. Ik heb niet eens geld voor mijn terugreis. Ik zal zien, een baantje aan boord te krijgen, om vrijen overtooht te hebben. Voor de operatie verkooht ik al wat ik bezat, behalve een goed koop horloge, dat niemand wou heb ben, en de kleeren, die ik aan mijn lijf heb. Waarom heb je mij dat niet ge zegd 1 Dat dat was niet eerlijk. Je schroeft, dat je fortuin gemaakt hadt. Dat is waar: een heel klein fortuintje. En ik verloor het even gauw weer. Ik wist, dat moeder geld zou zenden, als ze de waarheid wist, en ofschoon ik meende, dat de school goed ging, begreep ik tooh, dat zij niets missen kon. Jaren lang smachtte ik om thuis te komen, en.... enfin, dat doet er niet toe. Ik stond op het punt te gaaD, toen de eerste tegen spoed mij trof later kon ik de reis niet betalen. Toen je mij schreef, dat moeder gevaarlijk ziek was, schraapte ik alles bijeen wat ik bad, en ik kwam. Ik vond het niet noodig, hare laatste dagen ta vergallen met de wetenschap van mijn mislukten stryd. Daarom knapte ik mij zoo gped mo gelijk op ia een kleedingmagatijn en kooht een vergulden ketting om er welvarend uit te zien. Ik ben blij, dat ze de waarheid nooit hetft ge raden. Maar.... je hadt mij 'tmoeten zeg gen, Will. O, dat was niet goed van je, te zwijgen Nora, zei hij, eer ik dit huis betrad, was ik stellig voornemens het je te zeggen. Maar di8n eersten avond wilde ik je de illusie niet ontnemen. En den volgenden dag liet je ni9t veel tijd verloopen om to too nen, hoe je over mij dacht. Nora, ik heb slapelooze nachten doorgebracht uit verlangen naar jou. Ik verliet Engeland om gold te ver dienen voor jou! Denk je, dat ik alleen aan moeder dacht Maar eer ik vier-en-twintig uur hier was, liet je mij duidelyk merken, hoe ongunstig jo over mij daoht. Toen dacht ik bij myzelven wat komt het er op aan, of ik 't haar al vertel 1 en ik liet de zaken haar loop. Haar gelaat was verborgen in hare handeD, en de tranen stroomden langs hare wangen. Toen ze zich wat had hersteld, zei ze, door hare tranen heen - In elk geval zal de verkooping genoeg opbrengen em je terugreis te betalen. Eo jij dan vroeg hij, bijna ruw. Denk je, dat het niet erg genoeg is, heen te gaan met de ge dachte, dat jij onbeschermd achter blyft Zij richtte het hoofd op. Hunne blikken ontmoetten elkaarzy hadden elkaar verstaan zonder woorden. Ja, zei hij, er zal genoeg zijn voor twee. Maar.kau je mij vergeven 't Zal een hard ieven voor je zijn; je zult veel moeite vinden. We zullen niet verhongeren, ginder wacht nog een enkele dame die zioh ver laat heeft, maar overigens zijn het heeren, die na het gebruik van hun eetlust-prikkelaar naar huis gaan de Forensen komen terug uit Am sterdam. Nu wordt het steeds stiller op straat en het stilste uur van den geheelen dag is wel tussohen zes en zeven. Daarna, te zeven uur, komt er weer meer ieven op de keien. De ongetrouwde werkman gaat, na zijn 20ndagsohe jas aangetrokken en zijn haar ferm opgestreken te hebben, een luchtje scheppen, vooral in de Anegang en in de Groote Houtstraat. Daar tusschen ziet men overal de lichte katoenen japonnetjes en de witte mutsjes van dienstmeisjes, die mot of zonder mandje, maar in den regel voorzien van een al- of met- krijgskundigen beschermer bood schappen gaan doen. Te acht uur heeft de politieagent die op den hoek van de Anegang staat, al het prestige van zijn koperen helm, donkeren blik en zwaren knevel meer dan noodig om den kalmen voorbijganger een behoorlijke passage te verzekeren en al te familiare ont boezemingen jegens aardige dienst meisjes te beletten.Langs de breedere, maar stille achterwegen rollen de rijtuigen die familiën naar concert of komedie hebben gebracht, naar den stal terug. Negen uur. De drukte is op haar hoog-t gestegen. Er wordt gewandeld, geflaneerd, gespazierd, wat ge wilt, met een ijver en volharding die be wonderd moeten worden, het meest tusschen de Groote Markt en het Verwulft met een zylyn door de Ane gang. Huismoeders, die den ganschen dag hard gewerkt hebben om hare huishouding in orde te hebben, de kinderen bezig te houden en den man op zijn tijd te geven wat hy noodig heeft, gaan nu met haar man uit om een en ander aan te schaffen. Te tien uur is de pantoffelparade uit en men zou kunnen denken, dat iedereen zich tot slapen schikte, ware mij werk. Durf je het te wagen ?n je niet bang? Zij stak hem de hand toe. Neen, Will, ik ben niet b; als jij mij wilt meenemen. BINNENLAND, Te Bergen-op-Zoom is aan van de drie aldaar woonoohtige t bok-krijgers, hun eereteeken postpakket" toegezonden, te het aan den derde, den serg Meijer, van het 3e reg. inf, later het front der troepen plechtigs worden uitgereikt Waarom deze eer toegekend den een en niet aan de ander Onze dapperen hebben tooh allen spraak op dezelfde eer. Op den eersten dag, waarop 1: het grenskanloor Eseohen B< weder voor alle Nederlandsch geopend was, werden langs dat gr station uit ons land 2214 stuks uitgevoerd, eene waarde verte; woordigende van ruim f250,000. De quarantaine-stallen te Esst zyn in aanbouw. Rechtszaken. De Hooge Raad verwierp Vrj het oassalieberoep van de jonge di ter te Sittard, die van den uitgf- van den Limburger Koerier soh, vergoeding vorderde wegens hdj genoemd blad opnemen vau een| haar beleedigend berioht, dooh vordering zag afgewezen. 81HEN8D NIEUWS. De Times heeft een zonderlij vergissing begaan. Tot de buitenli sohe geleerden, die met 1 Januari officieren van het Legioen van u zijn benoemd, behoort ook de (n tenrijksohe geschiedschrijver Ju Klaozko. Dat is ten minste twee ji! te laat, beweerde de Times spottr immers zoolang is Klaozko ree<£ dood. Die doode is eohter sprits vendalthans was het nog 14 d|, geleden, toen hij een opstel zondP de Revue des deux Mondes, waaC hy reeds vele jaren raedewerke^ Oogbeelden. In The Nature deelt de heer Inji Roger mede, dat hy lichtbeelden-^ voorwerpen heeft verkregen uïtjl oog. Na ongeveer een minuut S{j op een geldstuk getuurd te hebo liet hij haastig een geel gordijn i het venster vallen en richtte ters^fc zijn oog op een geprepareerde plaaU hij ook een minuut aanstaarde. Bjj Ja dere behandeling vertoonde de jjr dan duidelijk het beeld van het oh, sluk; later gelukte hetzelfde met postzegel. Als die proeven bevesir w rden, zal men wellicht nog maal, uitgaande van de bekendepi wering, uit het netvlies van e8ngj moorde de beeltenis van den m' j denaar kunnen photographeerecrj Aardbeving. jn Door hevige aardschokken is 1, zië in de laatste d.tge.i bezocht, vo de noordelijke provincie Azerb?e In den nacht van 2 Januari isrc aanzienlijk dorp Ganjabad, aan 11 voet van den berg Sjend, geheela woest en ook eenige andere dor 1 hadden veel te lijden; het aa, slachtoffers wordt op 300 geso Een tweede schok deed zich daaaJ den morgen van 5 Januari over. afstand van eenige tientallen mf! evoelen en ook toen zijn eef. dorpen verwoest. In een geheel af11 deel van het land, aan de wester- gronzen, te Mesjed en het das gelegen Kelat, heeft Woensdag'c aardbeving ontsteltenis, maar gel kig weinig schade veroorzaakt, p het niet dat op dat uur een grt1 politiemacht zich van het hoofdbuf0 uit door de gemeente verspreidt de opdracht om de gevaarlijke Da^' uilen die dieven en inbrekers wori11 genoemd, zoo mogelijk by de klaèv te pakken. Intusschen, daarmee k 8 de vreedzame burger zich nieP bemoeien. Wanneer de politieman: ronde begint, zit hij rnstig thui#8 leest de krant. le Voor elf uur zya ook de'inriolt0 gen van vermaak gesloten en e?e daarna is ook bet gerol vanP rijtuigen verstomd. De groote c£a zijn nog opeo, de kleine ziji)r elf uur dicht gegaan, waarom 'r ook niet open mogen blijven C( nrddemaoht is een onoplostf.. raadsel. Misschien ligt do oorzF hierin, dat het gemeentebestuur niet gezond vindt, dat de koffiehu. bezoekers te lang vertoeven in p klein lokaal, met het oog op de lr- veelheid zuurstof, die een men z'n longen en b'oed noodig hebt Hoe dit zij, te twaalf uur gaan f de groote koffiehuizen dioht en er dan nog in is, wordt zooals heet „beleefd maar driDgend", straat gezet. De sociëteiten heb: klaarblijkelijk een onuitputteliji voorraad van zuurstof, althans behoeven heelemaal niet te wore gesloten. Weliswaar gaan ze mees te een uur dicht en daarmee vj schijnt het laatste vleugje van bei ging op straat. Dan is alles stil. de naohtelLj stilte wordt alleen verstoord door (j zwaren stap van een politiem c Haarlem slaapt om morgen te ontwaken en dan op dezelfde i^c nier den dag door te brengen j totdat voor ieder op zijn beurt dag komt waarop de zon zinkt ter de kimmen en het moede licha^g, inslaapt tot den grooten slaap. FIDEüfJ

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 6