weeds Editie KWIKZILVER. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. liSe Jaargang Donderdag 16 Januari 1816 No. 3846 HAARLEM S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 8 maanden.,1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per postQ,87$j -A-I3 viEic-TEisrinmjsr s 50 Gts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Adverteniiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. iU Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicité Etrangcre G. L. DAUBE <t- Co. JOIIX t: JOKES, trijs 31bis Faubmrg Mo) Agenten voor dit BJad in den omtrek zijn: Bloemendaal Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Santpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de Tol[Haarlemmermeer, C. DOEKES; Spaarndam, C. HARTENDORP; Zandvnor'. J. ZWEMMER; VelsenL. VENUS; IJmuiden, J. J. TJADEN; BeverwijkH. JUNGERIE, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentën aan. Politiek Overzicht. Transvaalsche quaestie. Johannesburg is geseind, dat dag twaalfduizend gewapende door de straten der stad zouden als eene betooging van de der Republiek. TransvaaJsche Volksraad kwam Idag samen, maar ging na een vergadering uiteen, daar tenge- van de opgewonden stemming ralm en hartstochteloos wetgeven jgelijk W6rd geacht. Evenwel tigdo de vergadering de regeering lands-artillerie met 400 man irsterken ea nam een resolutie iwaarin den Oranje-Vrijstaat en Robinson dank gebracht i voor hun hulp ea bijstand, jloodschap van president Kruger voorgeltzsri, waarin verklaard dat de regeering stellig besloten jheilige rechten en belangen van epubliek te handhaven en deze en veiliger grondslagen te een. Al de overige arbeid van olksraad werd tot Mei uitgesteld. Oranje-Vrijstaatsohe Volksraad jen resolutie aangenomen, waar- wordt. Transvaal bij te ten allen tyde, wanneer dit f mooht zijnwaarbij geprotes- wordt tegen het voortbestaan Jharlered Companydie een ge- voor den vrede in Afrika meening uitgesproken dat het x moet worden ingetrokken en 'sia geregeerd door Britsche of che overhedenen waarbij een waarborg wordt verlangd g verstoringen van den vrede ihodesia. "Rleider der Hollands che partij in japkolonie Hjfmeyer schrijft in Had Argus een brief over htt n van aeizer Wilhelm waarin ;tIk heb de inmenging van eizer als een simpele pralerij ftwd, welke,niet als ernst moest i opgenomeu. Niemand weet fpan Zijn Keizerlijke Majesteit p eerste kogel, die door de ïers tegen Engeland zou wor- Efgezonden, waar scb ij olijk een ieïilijken aanval van Frankrijk ïland tegen het Duitsche va- en verovering |door Eogeland ae Duitsche koloniën, Damara- [begrepen, tengevolge hebben hetgeen ook zulk een groot voor de Kaap niet zou zijD. orddeutsche Allgemeine Zeilung e volgende hoogofïicieuse ver- „Enkele Eogelsche bladen zich het te doen voorkomen Duitsche zijde verontschul- ophelderingen zijn gegeven. CJ8tateeren dat, volgens door inlichtingen, door .ii autoriteit een dergelijke ver- 1 raar Linden gezonden werd." ea ingezonden stuk aan de e'l Zeilung dringt de bekende van de Duitsche Bank R. 3 r op aan, dat men zich in k Und niet door den toon der tjisli-che Eogelsche dagbladen dt enz. zal laten verleiden om gelijk met gelijk te betalen en „een groot ge deelte der beschavingsontwikkoling door verscherping van de ontsteai ming des volks in gevaar te brengen." Tusechen de ofücieele staatkunde van Daitschiand en Engeland is tot nog toe, zoo schrijft hij, geen onderscheid van beteekecis aan het licht getreden; veeleer veroordeelden beide regeerin- gen evenzeer Jameson's avontuurlijke daad. En wanneer de leidende staats lieden over deze betreurenswaardige gebeurtenis een nauwelijks afwijkend oordeel vellen, ware jhet toch licht zinnig de ontzaglijk wederkeerige handels-, nijverheids- en beschavings- betrekkingen der twee groote natiën door zekere particuliere „gevoels- politiek" gevaar te doen loopen. Dinsdag [is de fransche Kamer weer geopend. Bijzonderheden vonden niet plaats. Te Weenen zijn uit Konstantinopel berichten ontvangen over de ernstige moorden en wreedheden, die zijn gepleegd in verschillende deelen van het turksohe rijk, welke berichten ontleend zyn aan een vertrouwelijk verslag ten paleize van den sultan ontvaDgen. Deze wreedheden zyn gepleegd in de hoofdplaatsen van en in de vilayets Trebizonde, Sivaa, Maouret, Ulazis, Diabekir, Bitlis, Erzerum, in het ge heel in 20 steden en 2000 dorpeD. Het aantal der mensoh n, die daarbij het leven verloren, wordt geraamd op 100,OCO.Verder zijn 80.000 gezinnen gevlucht naar de bergen en de bos- schen, 20,000 gezinnen zijn tot den Islam bekeerd en 30,000 gezinnen hebben de wijk genomen naar de groote steden. Voorts wordt nog uit Konstanti nopel gemeld, dat Izzet Pacha nog niet naar het Oosten is vertrokken, maar nog in het ministerie van oorlog wordt opgehouden. Men vreest, dat de Drusen op marsch zijn tegen Damascus. De Turksche troepen, die Zeitoun belegeren, zijn genoodzaakt tenge volge van het ongunstige weer terug te trekken naar Marasoh. Gedurende eenige dagen zijn de ministers steeds ten paleize bijeen. Te Van, dat tot dusver gespaard bleef, dank zij den Vali en den be velhebber van het garnizoen, is men ook voor ongeregeldheden bevreesd. Daarheen zijn troepen gezonden. Te Weenen is de benoeming van Zia Pasja tot turksch gezant in Oos tenrijk niet goedgekeurd, zoodat de sultan er een anderen ambassadeur waarschijnlijk Molimah Meddin moet heenzenden. Zoowel bij de regeering der Ver- eenigde Staten als bij die van Enge land schijnt het verlangen naar eene spoedige, vredelievende oplossing der geschillen zeer sterk. De verzekering, dat lord Salisbury besloten heeft om de officiee'e stukken betreffende Venezuela zoo spoedig mogelijk open baar te maken, heelt in de Vereenigde Staten een uitmuntenden indruk gemaakt. Een officieel telegram aan de Spaan- sche regeering uit Cuba meldt dat het rebellenhoofd Gomez zijn beweging naar de provincie Havana voortzet. Een telegram aan den Imparcial. behelst dat 2000 opstandelingen, de lijfwacht van het revolutionair bewind vormende, verslagen zijn met verliezen van 12 dooien en 60 gewonden. In heel Japan moet de vijandige stemming tegen Rusland sterk toe nemen, volgens berichten in Rusland ontvangen. De censuur laat zich mot den toon der groote bladen in en waarschuwt tegen al te oorlogszuch tige artikelen. Er loopen allerlei ver halen over Rusland's plannen met betrekking tot Japan, en vooral éen vindt geloof, dat een hooggeplaatst Russisch staatsman namelijk verklaard zou hebben, dat Rusland maatregelen gaat nemen om Japan's macht te fnuiken, vóórdat de vergrooting der Japansche vloot zal zijn voltooid. STADSNIEUW?. eerste en derdepagina. Haarlem, 15 Januari. G eneraal-Ag onturen. Nu en dan wordt bij Advertentie een agentuur aangeboden, waardoor men met een minimum moeite een maximum Bijverdienste behalen kan. Zoo wordt in den laatsten tijd aan hen die op een zekere advertentie schryven, de Generaal- Agentuur in hunne gemeente aangeboden van een fabriek van horloges .the American Manufacturing Company,gevestigd te New-York, die in horloges op af betaling handelt. In brieven met sierlijke hoofden, uitgaande van de branche der firma te Londen, worden voor die agenturen voorwaarden gesteld, die zijn om van te watertanden. Veertig gulden 's maands provisie wordt gegarandeerdmaar dat kan de firma gemakkelijk doen omdat de agenten al dadelijk veel meer ver dienen, ja de firma J. Torelli te Ales sandria (Alexandrië) verkocht in een maand 108 van die horloges en behaalde een provisie van 1030francs! Wie er tyd voor heeft moet het maar eens aan de firma Torelli gaan vragen. Intusschen, horloges zijn zeer zeker een goed artikel en wel om te weten' hoe laat het is. De menschen die de' brieven van de American Manufaot. Cy. krijgen zullen wel begrijpen hoe laat het is, wanneer ze in den tweeden brief van de firma het verzoek lezen j om f 120 over te zenden als waar-1 borgsom voor de monstercollectie die f242 waard heet te zijn. Vooral komt de gelukkige dien deze schitterende agentuur wordt aangeboden, tot an dere gedachten over dat buitenkansje, wanneer hem blykt, datpre cies dezelfde offerte wordt gedaan aan allerlei, anderen in zijn woonplaats Dit laatste is, op zijn minst genomen, zeer zonderling en wy raden onzen lezers voorzichtigheid aan tegenover deze klinkende aanbiedingen, daar ons bekend is dat deze ook in Haarlem zijn en worden gedaan. Deze uitgebreide catalogus maakt hare talrijke afbeeldingen van bl >emen en planten een goeden indruk. Tegen den bierhuishouder B., wo nende Barrevoetestraat, is proces verbaal opgemaakt ter zake het ver- koopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergnn- ning. Vergadering van den Gemeente raad van Bloemendaal op Donderdag den 16den Januari 1896, des namid dags te half twee ure. Aan den minister van fn ancien is door de heeren C. Dijserinok, voor zitter, en J. A. Honders, secretaris van het bestuur der Noord Zuid- HollandscheStoomtramw.-Maatschap- py Haarlem—Leiden, gevestigd te Hillegom, een gemotiveerd adres ge richt, waarin zij verzoeken het tol tarief minstenB te wijzigen als volgt: lo. van de wagens op een paar denspoorweg gebruikt wordende, voor ieder aangespannen trekdier een cent 2o. voor elke stoomtram locomo tief twee cents 3o. voor eiken door stoomkracht bew> gen tromwagen een cent door welke tariefswijziging de pacht der vieg rijkstollen, op het gedeelte Rijksstraatweg, waarop en waarlangs de lijn der Maatschappij ligt, ver moedelijk toch nog f2500 per jaar zal opbrergen, als nagenoeg de op brengst was vóór het in exploitatie brengen van den tramweg Haarlem Leiden. Wij ontvingen de geïllustreerde prijs oojirant van Bloem- en moes zaden, planten enz. van den heer J. E. C. Vernout alhier, opvolger in de firma A. O. v. Eeden Co. BINNENLAND, Onze 8cbatki«t. De laatste maand van 1895 heeft voor de schatkist f 9,859,700 opgele verd, of bijna vyf ton meer dan De cember 1S94 Alleen van de directe belastingen en domeinen is minder binnengekomen: groepsgewijze geno men, ia van alle andere middelen de opbrengst grooter geweest dan in het vorige jaar. De voornaamste vermeer deringen zyn: f160,030 of bijna 35 pot. bij de invoerrechten; f220,000 by de accynzen; f 183,000 bij de indirecte belastingen; f 23,000 bij de loodsgel den; f13,000 bij de telegrafen; f5000 bij de posterij en f2200 bij den waar borg. Deze uitkomsten beoordeelend, moet men in aanmerking Demen dat, over het geheel, December 1894 geen bizonder voordeelige maand is ge weest voor de schatkist. En de afzon derlijke middelen beschouwend, ziet men dat de twee die (ongerekend het invoerrecht) tot de vermeerdering ditmaal het meest hebben bijgedragen, wederom zijn de wieselvalligste: de suiker-acoyns en het successie-recht. Van den eerstsenoemden werd 653,000 ontvangen, of Is ton meer; van het successie-recht f 1 062,000, of 2 3 ton meer. Brj de directe belastingen is er slechts op kleine schaal voldaan op de aanslagen voor bedryfs- en vermo gensbelasting; van de indirecte zijn zegel- en registratie rechten by ver leden jaar niet onaanzienlijk achter gebleven; van de accijnzen hebben die op wijn on zout traag gevloeid. Het gedistilleerd is wat opgekomen bij bieren en azijnen is er een voor uitgang van f12,400, en het geslacht is flS 400 of 7l/s pot. hooger. Decem ber is, wat het totaal oijfer der opbrengst betreft, voo-r de schatkist wel eene goede maand geweest, maar, voor zoover die opbrengst niet stond onder de werking van bizondere invloeden (zooa's de nieuwe wet bij de invoer rechten, de aanzuivering bij den sui ker accyns, enz.) is zij, bij het vorige jaar vergeleken, slechts matig voor uitgegaan. De uitkomsten van het geheele jaar 1895 zijn onmiskenbaar gunstig. Ge raamd op f 117,034.000, hebben de gez menlijke middelen f 120497,000 opgeleverd, dus f3 463'000 meer. En vergeleken by het jaar 1891 is er een vooruitgang van f3.116,000. Wat de raming betreft, als wy de directe be lastingen buiten rekening laten, blijkt dat alleen bij de accynzen de oor- spronkelyke verwachtingen niet zijn bevredigd. Zoo is de wijnaccijns f 12,900, het gedistilleerd f 167 300, het zout f91,300, het geslacht f 115,100 beneden het ramingcijfer gebleven. Eene vergelijking met de werkelijke opbrengst in 1S94 leert dat in het afgeloopen jaar meer ontvangen is van de directe belastingen ruim 9 ton; de invoerreohten 7.9 ton; de indirecte belastingen f 1,197,000 (waarvan het successie-recht a'leen f Sol,600); de domeinen f71,300; de posterij 1.9 ton; de telegrafen f71,500; de waarborg f 18,500; de staatsloterij f3500. Minder dan in 1894 hebben opgebracht: de accijnzen ruim 1.3 ton; de loodsgel den f2600 en de akten voor de jacht en visscherij eveneens f2600. Ten aanzien der accijnzen valt op te merken dat die op suiker by eene opbrengst van f 9,245,200 eene vermeerdering aanwyst van f207 680; die op gedis tilleerd bij f26,239 600 eene vermin dering van f 232,200; die op zout by f 1,408 700 eene vermindering van f52 300; die op bieren en azijnen bij f 1,245,000 eene vermeerdering van f 65,830 en die op geslacht bij f2 909,800 eene vermindering van f 123,060. Voor de directe belastingen wier dienstjaar niet samenvalt met het kalenderjaar, zyn de uitkomsten 1 Mei-31 December. 1895 1S94 Personeel 17.43S700 f7,435,400 Bedryfsbel. - 3 176 500 - 3,438 000 Verm.-bel. -4,970.800 - 4,933,003 De kroon op het leeat. Onder dit opschrift lezen wij in het Hhld. Er zijn hartelijke, welgemeende, eenvoudige woorden op 12 Januari 1896 te Bronbeek gesproken tot den grijzen held, den eenigen Kare! van der HeijdeD, den man op wiens groote daden, daarginds in onze Kolo niën;, bedreven, het nageslacht nog niet trots en eere wijzen zal. Nog zie ik hem daar voor mij, den I „eenoogigeu" generaal, .klein maar 'd3pper", diep geroerd de huldeblijken aanvaardende, hem namens officieren en burgers gebrachtden lof, hem toegezwaaid, overdrag ;nde op dege nen die hem vóór gingen in plich's- betrachting, en op hen, die met en naast hem streden. Nog voel ik den handdruk, waarmede hij de woorden van dank vergezelde, toen ik hem, den grooten veldheer, mocht gelukwen» schen op zijn 70sten verjaardag. En nog hoor ik de wooiden, die generaal Luymes hem toesprak :,Ge- neraa', moogt gij nog larve jaren hier doorbrengen onder al die „jongens", die u zoo liefhebben!" Onder al die Jongens" Ik heb ze gezien, ik heb met hen gesproken, met die „jongens", onder wie er zijn die de 80 jaren reeds lang achter den rug hebben, waarvan velen onder generaal Van der Heijden heb ben gestreden en die hora allen hoog eeren als hun commandant, neen niet alleen als hun commandant, maar ook als hun vader, hun vriend, hun krijgsmakker Toen ik met den flioken majoor Schwings, den adjudant des generaals, wiens borst ook gesierd is door het „Voor Moed, Beleid en Trouw", op den ochtend van 12 Januari jl. mocht rondgaan door het Militair Invaliden huis Bronbeek, toen heb ik ook met diepen eerbied de nagedachtenis ge ëerd van Neêrland's Der!en Willem, die d:t heerlijk buitengoed afstond ten dienste van heD, die in den dienst van Koning en Vaderland hun leven waagden, verminkt werden in den strijd, en nu hun laatste levens dagen kalm en onbezorgd in dit Huis kunngn doorbrengen. Overal heerechten orde, netheid en degelijkheid. Rondgaande in dit In- vJiden-Ruis kan men aan alles be merken dat hier een man aan het hoofd staat, die weet wat den militair aangenaam is. Waar men komt ziet men wapens en tropteëo, die deze dapperen herinneren aan zoo menigen roemrijken strijd door hen bijgewoond, allerwe^e degelijkheid en toch een voud tevens. Ruime gangen, breede portalen, flinke zalen voor gezellig heid en vermaak, degelijke slaapka mers met goede bedden en dek- kiug. Hoe bevalt het u hier vroeg ik aan velen dier oude strijders. Best, mijnheer, was overal het antwoord, heel bestwij hebben onten generaal, goede ofüceren, kostelijk eten, kostelijke bedden.. Maar man, wat sta je te beven, je bent toch niet ziek? Neen, mijnheer, dat niet Maar is u van de courant, als ik vragen mag? Ik antwoordde dat ik de eer had een der grootste dagbladen in Nederland te vertegenwoordigen. Welnu dan, mijnheer, dan kunt u misschien een goed woordje voor ons doen in uw krant. Ziet u, we hebben het hier best, erg best, en toch toch gaan er weg. Weg, waarom Och mijnheer, ziet u, we worden al wat ouder. Vroeger, toen kon het ons niet schelen, maar nu, als je al zoo naar de tachtig gaat, dan ben je kouwelijk en het Huis is mooi, heel mooi, maar zoo koud. Kijkt u maar, de komecden daar, ze kruipen allen bij den muur waarachter ile warmte- I buizen gaan, maar die buizen zijn niet J overal en in de kimera is'taltijd zoo j koud 'a winters. Als u nu eens in de krant kondt vragen aan de Koningin ,e" EUILLET ON. Soman bewerkt naar het fransch PAUL SAUNIERE. bereikten, na verloop van een kwartier, u' en gingen aan eene herberg aankloppen, die de grootste bereidwilligheid geopend werd. Jean het geval aan den waard had medege- od deze zich aan om den smid te gaan wekker), -ye dat," klonk het antwoord. „En, terwijl hij ejg^ in orde maakt, zult gij ons het een en ander laat van den herbergier begon te glinsteren bij ewachte buitenkansje, en in een oogwenk had huisgenooten wakker geroepen. joop van twintig minuten stonden de paarden Lwas de tafel gedekt, het eten opgebracht en ele smid zich aan. i Jean deelde hem mede wat hij te doen zou vinden, en de man verwijderde zich met de belofte onmiddellijk aan het werk te gaan, Mevrouw de Coissy was thans vroolijker gestemd. Nu Kwikzilver zich niet meer in zijn eigen huis bevond, had bij haar de eereplaats aangewezen, en zich zelf neergezet aan Andrée'a zijde, opgetogen over het kleine ongeval, dat hem zoo dicht in hare nabijheid bracht. Het maal was bijna afgeloopen, toen de smid terug keerde. Hij had gezien wat er aan het rijtuig haperde. De as was inderdaad gebroken en moest volstrekt ver vangen worden. Ongelukkigerwijze bezat hij er geen van die grootte, hij had zich daarvan overtuigd, maar hij stelde voor onmiddellijk met zijn karretje naar Parijs te gaan, en verzekerde nog voor twaalven terug te knnnen wezen. Het was een lang oponthoud, maar men kon niet anders doen dan zich daaraan te onderwerpen. „Doe dat," antwoordde Jean, „en zoo gij woord houdt, kunt gij op eene goede belooning rekenen." Van dat oogenblik af, veranderde de algemeens stem ming. De twee vrienden wisselden een veelbeteekenenden blik. Zij wisten zeer goed dat Barberousse geen tyd zou verloren laten gaan, om zich over de geleden nederlaag te wreken, en dat ieder uur dat er verstreek hen dichter bij een nieuw gevaar bracht, maar zij waren verstandig genoeg om niemand hiervan een woord te zeggeD. Zij gaven den herbergier last de noodige kamers voor hun in gereedheid te brengen, zeer terecht meenende, dat hun niets beters te doen overbleef dan wat uit te gaan rusten- De barones was trouwens half dood van vermoeienis, en haar dochters volgden haar voorbeeld, door ïich eveneens in het vertrek terug te trekken, dat men haar al spoedig aanwees. Zelfs Julien en Jean gingen slapen, want volgens hunne berekening kon Barberousse hen niet dan na verloop van vier en twintig uren inhalen. Maar hoeveel moeite hij zich daaitoe ook gaf, Kwik zilver mocht er niet in slagen een oog te sluiten. Hij stond dan ook al spoedig weder op, en ging uit, zoowel om naar het rijtuig om te gam zien, als om zioh te overtuigen of zich geen onheilspellende gedaante in den omtrek van het dorp vertoonde- De smid had niet overdreven, het was onmogelyk den tocht voort te zetten. De as was midden door gebro ken. Jean keerde naar de herberg terug en drong de stal bin nen, waar de koetsier op een bo3 stroo lag te snurken, met heel de gemoedsrust van iemand, die zich van zijn plicht heeft gekweten. De paarden waren uitstekend verzorgd en hun ruif was goed gevuld. Michaud bleef aldus tot twaalf uur rondzwerven, pogende zich op allerlei wijze te verstrooien, om zijn ongeduld eenigszirs te bedwingen. Het uur, waarop de smid beloofd had terug te zullen zijn, was geslagen en hij was er nog steeds niet Men zette zich zonder grooten eetlust aan tafel. Zon der dat men er onder elkander over sprak, gevoelden allen dat ieder oogenblik kostbaar was. Eindelijk, tegen één ure, keerde de smid naar het logement terug. Zoodra hij uit Parijs was gekomeD, was hij eerst tehuis gaan eten, ten einde geregeld met zijn werk te kunnen voortgaan en des te eerder daarmede gereed te wezen. Een zijner werklieden vergezelde hem. Indien de as, door hem medegebracht, de juiste grootte had, zou men nog vóór drieën de paarden voor het rijtuig kunnen spannen. Zoodra bij klaar kwam zou hij het aanstonds aan de reizigers laten weten. „Heel goed," zeide Kwikzilver. „Dan komen wij tus- schen vijf en zes uur te Ciielles aan. Dat zal uitstekend wezen." Maar het werd drie en zelfs vier uur, zonder dat men den smid zag opdagen. Jnlien en Jean besloten eindelijk te gaan zien hce het met zijn arbeid stond. De koets was op twee schragen geplaatst en stond zoo heel recht, ongelukkiglijk lagen de wielen nog altijd Ran den kant van een sloot. Aan weerszijden van den as waren patroon en werk man bezig uit al hunne macht te v.jleo. Hun voorhoofd was bedekt met zweet, en alles toonde aan dat zij on afgebroken voortgearbeid hadden. „Welnu! vordert gij niet?" vroeg Kwikzilver, terwijl hij op hen toetrad. „Heiaap, neen, mijnheer," antwoordde d.e arme smid, „de uiteinden van den as zijn te dik voor het rijtuig wij moeten ze dunner maken, alvorens dat alles past." „Zal het nog lang duren „OZeker nog wel een paar uurtjes," gaf de smid ten antwoord. Het was den jongen man onmogelijk eene opwelling van toorn te onderdrukken. Hij wist maar al te goed wat zulke buitenlieden on der „een paar uurtjes" of „een kleine twee mijlen" ver-

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 1