overblijfselen van den eersten Heer van Schagen rusten. Dit vermoeden is gegrond op de omstandigheid, dat deze nis zioh bevindt onder een tweede grafmonument, dat in het midden van het koor der oude kerk was opge- rioht, en gedekt was door een zerk, waarvan het randschrift luidt als volgt: „Alhier ligt begraven Willem, die eerste Heer van Schagen was sterft in het jaar onzes Heeren MCCCCLXXIII. Bidt voor de ziele". Deze zerk, welke door den brand zeer beschadigd was, is door kerkvoogden der Herv. gem. te Schagen afgestaan aan het museum voor Gesohiedenis en Kunst te Am sterdam. Thans, nu een groot gedeelte van den grafkelder is ingestort, is het niet onwaarschijnlijk dat het kerkbe stuur zich in zake de herstelling van den grafkelder of het verplaatsen daarvan in de nieuwe kerk, zal wen den tot de familie d'Oultremont. welke door aanhuwelijking aaD het vroeger geslacht der Heeren en Vrouwen van Schagen verwant is. Haagsche Gemeenteraad. In de Dinsdag gehouden zilting van den Haagschen gemeenteraad werden door den burgemeester de gebruike- lijde Nieuwjairscomplimentaties ge daan. Na eene geheime zitting besloot de Raad om voor f 15000 aan te koopen twee perceelentegenover de buiten plaats Caroiinen hof, aan den Bezui- denhoutsohen Weg van de brug by de lieerengracht tot ver voorbij de Laan van Nieuw Oosten die voortaan éene breedte hebben, althans aan de Zuidzijde. Met 21 tegen 14 stemmen, werd f155.000 toegestaan tot aankoop van goederen en eigendommen ten behoeve van het z.g. Laakkanaal. De 29 te behandelen punten gaven tot geene of slechts korte gedaohten- wisseling aanleiding. De Raad werd bereid bevonden tot j ondersteuning van het door het ge-1 meentebestuur van Leiden aan den de 4e afdeeling te 's Gravenhage ver zoekt onderzoek en bericht. Ee heer J. F. C. Roelants, directeur van het postkantoor te Dordrecht, heeft een zeer samengesteld toeetel uitgedacht, in den zin van een draai baar kastje. Dit bestaat uit een dub beien cylinder met glazen wanden, ■in vorm htt best te vergelijken bij twee in elkaar staande t >nnen, waar van de binnenste éen duig, de buiten ste twee dnigen aan tegenovergestelde zijden mist. De binnenste kan vrij in de buitenste draaien, zoodat de beide openingen naar buit6n staan en het postpakket daarin wordt gezet. De binnenste ton wordt nu een slag omgedraaid, zoodat hare opening samenvalt met die in de achterzijde der buitenste, en de beambte het pakje er kan uitnemer), terwijl hij door een geperforeerd ruitie met het publiek kan spreken, zonder alweer aan tocht blootgesteld te zijn. Verder is door den heer Roelants aan het loket voor de postwissels een stel van draaibare glazen kapjes aan gebracht, in den vorm van de kap van een kinderwagen, zoodat het op het betaaltafeltje neergelegde geld enz. niet kan wegwaaien en ook niet kan weggenomen worden \óor de ambtenaar het buitenste kapje opent. he 1 opgenomen en maakt daarbij aan teek eningen. Het blad zegt volstrekt niet den heer Van Loenen Martinet persoonlijk voor wat geschied is, te hebben willen verantwoordelijk stellen, toen he de bestraffing g edbeurde, welke de heer De Koo heeft uitgedeeld. Que diable allait-il faire dans cette ga'ère", met haar „verward beheer". „Wij hebben reed9 vroeger krachtig onze meening gezegd t merkt het Han delsblad op, over de wijzo waarop den heer De Koo het blad dat hij geBticht had en bezielde, door wieu dan ook, afhandig was gemaakt. - „Bij die gelegenheid hebben Uit- landers een eerlijke, al ishetdanook wat ruwe Boerenrepubliek overrom peld. „Wij staan niet alleen in ons oor deel over het feit, dat toen mot de oude redactie van de failliete Amster dammer een nieuw blad werd opge richt, daardoor het onderpand der schuldeischers benad;eld werd. „Dit schijnt ook de meening te zijn van Het Centrumdat Zaterdag avond, onder den titel: Verdiende afstraffingde verklaring van den heer De Koo aanhalende, het gebeurde noemt „Het ergerniswekkend bedrijf, waar van de Amsterdamsche journalistiek in de laatste dagen getuige is geweest." Het Vaderland schrijft naar aanlei ding van de door den heer Van LoeneD Martinet geuite bewering dat hij De Nieuwe Amsterdammer niet heeft aan- Volgens het Nieuwsblad voorSlie- drecht en Omstreken zou bij eeu dezer dagen te Sliedrecht voorgevallen twist dim nad„ hem ^bleken lunchen vader en Mon.de «oon rijn t er feUliete blad vader verweten nebben, in den zomer - - - van 1S9-5 het lijk van den toentertijd op de rivier voor Papendrecbt ver dronken schipper H. drijvende te hebben gevonden en het daarop aan wezige geld, eenige honderden guldens, zich te hebben toegeëigend, waarna hij het lijk met een kei bezwaard zou hebben laten zinken. ■op bod was gedaan en dit dus geen waarde meer had, terwijl het bod kwam, bet nieuwe blad er ook al was het volgende Geheel in den haak is de zaak toch niet. Want De Nieuwe Arns'er- dammer nam, ook tegenover de abon- nés, de plaats in van De (oude) Am- sterdammer, die, blijkens 't gelijktijdig uitkomen van de twee bladen, er nog Men schrijft uit Nederweert aan de was. Dat is een niet weg to redeneeren Limb. Koerier(inbreuk op 'c recht der eigenaren van Mm. van Binnenl. Zaken ingediend I E®n betreurenswaardig ongeval het failliete blad", verzoek om wettelijke regeling van overkwam den heer C. alhier j.l. Vry-1 De Nieutce Amsterdammer sohryft ze. huizen van koop met recht van dagavond. Zijn buurman had in den aiB antwoord op de opmerking van wederinkoop. i avond voor zyn huis eenige planken het Fad het volgende: De bouwpolitie kreeg hare nood-1 °P stoep neergeworpen. De heer ^De (oude) Amst- was er nogja, zakelijke vermeerderingvan personeel; 9* w'8t dlt n,e* ?n oy den donker maar de vraag is: hoe? mot twee adjunct inspecteurs. <j?» buurman, huis verlatende, liep „Zóo, dat baar reduotie was buiten Bij den aanvang en het slot der teKen de planken, viel en kwam functie gesteld en door den ourator zitting werd de bekende correspon- met ,ziJü gezioht op de straatsteonenaan een onbekend persoon was in -terecht. Zyn gezicht werd deerlyk handen gegeven. Voorts: zonder dentie tussohen den Haag en Delfland over de vergunning tot aanleg van een strandboulevard nogmaals bin nengeleid. De heer Van Hattumtoch stelde er prijs op mede te deelen met het oog op het hem getroffen verwijt, dat hij onverwaoht vragen had gedaan, dat hij over deze zaak geen enkele vraag had gesteld, doch alleen feiten herinnerd en daarop ziju conclusie gebouwd, dat bij Delfland geenszins voorzat de bedoeling, om de vergun ning voor de nieuwe werken of de verbetering daarvan tijdig te verschaf fen. Waren zijne grieven onjuist, dan moeten ook de inédedeelingen van wege B. en W. onjuist geweest zijn. De ontwikkeling van zijne bezwa ren tegen het antwoord van den bur- gemeeester, door spr. bij de notulen aangevangen, werd, omdat ze daarbij minder thuis behoorden, verder voort gezet aan het einde der vergadering waaruit bleek, dat hem vooral griefde dat voor het maken van het werk de geheele zomer was verloren gegaan. De voorzitter verklaarde onmogelijk in staat te zijn dadelijk te antwoorden namena B. en W„ zou echter bereid zyn alle inlichtingen te geven, indien de Raad den heer Van Hattum verlof ga'- die te vragen, weshalve hij hem vroeg, of hij zoodanig voorstel wilde doen. De heer Van Hattum gaf aan die uitnoodiging geen gevolg, waarna de vergadering werd gesloten. Bekendmaking. Op 18 Jan. jl. des voormiddags tUBSchen 11 en 12 uur is ontvreemd ten nadeele van of verforen door een bouwondernemer te's Gravenhage, op reis van Sohiedam naar 's Graven hage een linnen zak met wit koord, inhoudende een bedrag van f 5025, bestaande uit drie bankbiljetten van f300 5 van 1200, 3 van f 100, 20 van f60, 25 van f40 en 25 van f25. De verliezer zat in een 3e klasse coupé van Schiedam naar 's Graven hage tussohen twee jonge mannen in, 23 a 24 jaren, beiden tamelyk lang en waarvan de een had een zwarten knevel. Deze reizigers zyn d oorgereden in de richting naar Lei den. De commissaris van politie in gewondde pijp, die hij in den mond hsd, brak af door den sohok en een gedeelte van het mondstuk bleef achter in de keel vastzitten. Onmiddellijk werd geneeskundige eigenlijke waarde, van eenige bette- kenis voor de crediteurenwat veel duidelyker dan wij in ons „Woord van verweer" konden aantoonen kan blijken voor ieder die weet, voor welk hulp ingeroepen en na langdurige j aandeel in het passief van den boe pogingen slaagde de dokter erin, het eind steel in den slokdarm te stooten, waar het nu den natuurlijken weg zal moeten volgen. De patiënt bevindt zich naar om standigheden wel en gevoelt overigens geen last van het vreemdsoortige voorwerp, 't welk zyn lichaam tijdelijk; herbergt. Een ongeluk ligt toch maar in een klein hoekje." Eenigen tijd geleden koohten eenige landbouwers uit Zwolle, Zwollekerspel en elders op de veemarkt te Zwolle van een koopman eenige aandeelen in loten der stad Brussel van het jaar 1886, geldig voor de trekking die op 15 Jan. 2896 moest plaats hebben, uitgegeven door de Amsterdamsohe premiën-effeotenbankHeerengraoht no. 271 Amsterdam. Dinsdag vervoeg den zich twee heeren per rijtuig ten huize van een dier koopers, wonende in Zwollerkerspei. Zij deelden hem mede dat op zyn lot een prijs was gevallen van minstens f1000, maar dat zij eerst f70 voor zegelkosten enz. van hem moesten hebben en zy hem daarna den prijs zouden zenden. De landbouwer was eohter niet zoo dom als de heeren wel hadden ge dacht en gaf hun geen cent. Zij be- zoohten Dinsdag en Woensdag nog meer landbouwers. Uit de offioieele trekkingslij st is gebleken dat op bedoeld nummer geen prijs is gevallen. Z. C. Pers Overzicht: De Niéuwe Ams erd. Contra het Handelsblad. Het Alg. Eanddsbl. heeft het „woord van verweer" van den heer J. van Loenen Martinet in de Nieuwe Am sterdammerwaarvan wij in ons v«--rig pers-overzicht melding maakten ge- del optreedt de Electrische druk kerij. „Voor de wet, dit weten wij zeer goed, kan hier misschien sprake zijn van „een eigendom der crediteuren." Maar dit is juist een der wettelijke fioties, waarop wij doelden in wat wij schreven in ons nummer van 21 Jan. een fiotie zoo ijl en doorzichtig, dat wy met het oog op de andere reëele verplichtingen, waarvoor wij moreele verantwoording voelden er ons niet door lieten tegenhouden, wij liepen er doorheen. Of ons daarvoor van den kant der Wet iets kan dreigen, moeten wij afwachten." De Amst. Cour. meent dat J. v. Loenen Martinet in de goede richtiDg heeft gestuurd door de redactie van het Handelsblad in eene vergadering van den Journalistenkring ter verant woording te roepen, waar dan de collega's in raadkamer zullen oordee- len, en eerst als zy vonnis hebben gewezeD, het publiek in de zaak zal worden gemengd. De volgende vergadering van den Journalistenkring belooft dus wel belangwekkend te worden," zegt het blad. „Vooral omdat het niet is aan te nemeD, dat de redactie van het Hdbl. zioh aan de inrisprudentie van den Kring zal onttrekken. De heer Chs. Boissevain, de hoofdredacteur van dat blad, tooh heeft op de jongste algemeene vergadering van den Kring medegedeeld, dat hij te Antwerpen op het perscongres als afgevaardigde van den Kring de stelling heeft ver dedigd, dat in quaesties van oneerlijke ooneurrentie en laster, vakgenooten waarschijnlijk een billijker uitspraak zullen doen dan de rechtbank. „De heer Boissevain zal het zich dus billrjkerwyzs moeten laten wel gevallen dat zyn redactie voor de viersohaar zijner vakgenooten wordt gedaagd Paul jKruger en Koningin Victoria Sta Palweekblad gewyd aan de toepassing der beginselen van den Oranjebond van Orde, brengt warme hulde aan Paul Kruger. „Paul Kruger, oom Paul. Aanzie zijn beeltenis. Ëen boer. Ja op end' op een boer, zegt het blad, maar met de braafheid van den braafsten, de wijsheid van den wijsten, de sluw heid van den sluwsten boer, die in alle eenvoudigheid in Gods wijde, wijde wereld op twee beenen rondloopt. Hem reikt een Hohenzollern, keizer by Gods genade, met eerbiedig ont bloot hoofd de keizerlijke hand, en als hij die hand van den president der onaf hankelijke Zuid-Afrikaansohe Bóeren-Republiek drukt, drukt hij de hand van zyn evenknie in heersohers waardigheid en aangeboren gevoel voor reoht en diep gewortelde grootheid des harten. Een held is die boer, eeu man vol kracht en moed en doorzicht, door vriend en vijand gehuldigd als een der grootste staatslieden van zijn tijd. En dat de keizerin van Indië, de Koningin van Groot Brittannië, in wier gebied de zon nooit ondergaat, zich verschui lend achter haar beweerde suzerei- niteitsreohten over de Boeren, rechten, die alleen worden"trotsoben Brit, voor niemand anders kunnen bestaan, daar waar zij niet kan nalaten dien groo- ten man hulde te brengen, dien bij verdient hoeft voor zijn staatsmans wijsheid en goedhartigheid, hem die aanbiedt via een Chamberlain en via een Hercules Robinson, in plaats van met hoogst eigene hand rechtstreek- en langs den kortst mogelijken weg hem haar keizerlijk-koninklijken dank te spellen, even gul als hoffelijk, hem deert dit niet, maar haar v.erheft dit niet. Al ware hij de minste harer onderdanen geweest, voor zijn zielegrootheid had zij de knie moeten buigen. Dat had haar majesteit, die nu verbleekt is, doen stralen als het zonlicht dat in haar gebied altijd ergens z'n liefe lijken glans verspreidt, dat had schoo ner parel aan haar kroon toegevoegd, dan haar hartelijk telegram aan graaf en gravin Coventry, wier „dierbare zoon" sohuldig staat aan overtreding der krijgstuoht, ongehoorzaamheid aan de bevelen der Koningin en verraderlijk aanvallen van een met Engeland zoogenaamd bevxiénd land". men, beeren, zeugen en biggen en vette varkens. Aangifte tot inzendicg, ook v.or voorwerpen ter opluistering, me eten geschieden tot en met Zater- dae 21 Maart bij den secretaris. Voor de verloting knnnen 15,000 loten worden uitgegeven, ad 50 cent per lo'. 8port en Wedstrijden W or stel we detr ij d. In den beslissingswedstrijd Woens dagavond in Odé.n te Rotterdam tusschen Dirk van den Berg, dea kampioen van ons land en Carl Busch Forret, den kampioen van Duitsch- land, gestreden, behaalde Van den Berg een schitterende overwinning. In twee ronden overwon hij zijn te genstander, in 8 min. 15 sec. en in 12 minuten. Te voren was nog een ronde geworsteld, die Van d?n Berg zelf ongeldig verklaarde omdat Forret beweerde niet overwonnen te zijn, ondanks de uitspraak der jury dat dit wel het geval was geweest. Een geweldig applaus was het antwoord op de mededeeling der jury waarbij onze beroepskampioen Dirk van den Berg, verklaard werd de kampioen te zijn van de beroepsworstelaars van Duitschland en Australië. Hst publiek was dezen avond in veel grooter getale dan een der vori ge avonden opgekomen, om dezen beslissings-worstelwedstrijd bij te Land- en Tuinbouw Het bestuur der afdeeiing Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van landcouw heeft jbr.mr. P. van Foreest, te Heiloo, als voorzitter gekozen. Omtrent de 16e Alkmaarsche Paasch- tentoonstelling, op Vrijdag 27 Maart, kan verder worden medegedeeld, dat weder kunnen worden ingezonden vier- en driejarige ossen, afgewisselde en niet-afgewisselde vette koeien, kal veren, drie-, twee- en eenjarige stieren, oudere melkkoeien, twinters en vaar zen, die allen na 1 Januari 1896 moeten gekalfd hebben, oonschapen met of zonder lammeren. Tesselschapen en buitenlandsche of gekruiste ram- Rechtszaken. Huiselijke toestanden. Voor de arr.-rechtbank te Assen werd Maandag de zaak behandeld van Willem V. te Noord, varkens koopman en kleermaker. Hy zegt vader te zyn van negen kinderen en soms moeite te hebben de orde te handhaven, welke te wensohen laat als hy niet te huis is, daar de kin deren, met name de oudste dochter, de löjarige Roelien, tegen hun moeder opstaan, die een zwak sohepsel is. Op 24 Deo. 11. was dit weer het geval, waarom hij de dochter wilde bestraffen en haar, die naar buiten ging, riep. Zij wilde niet komen en ontsnapte hem telkens, waarop hij haar naging. Het meisje zeide zioh te willen verdrinken. Hij greep haar toen, waardoor zy viel, hield haar toen bij het hoofdhaar vast en sleurde door haast en drift vervoerd haar een eindje mee. Hy is later op den avond niet dronken geweestde marechaussees grepen hem eohter aan, waarop hij zich aan een boom vasthield, waarop de mareohaussees hem met de sabel De president maakt beklaagde er attent op, dat uit de stukken blijkt, dat zyn dochter een sohotel met visch van de tafel op de kast plaatste en hij daarover driftig werd. Beklaagde moest zich liever schamen,dat hy zyn kind zoo mishandelde. Volgens de marechaussees is bekl. 's avonds te 6 uur zwaaiende voorby de kazerne gekomen en hebben zij hem daarom aangegrepen. Bekl., die ook naar sterken drank riekte, heeft zich daarop verzet, greep een boom vast en schopte o.a. van zich af. Bekl. staat ongunstig bekend. De getuige, vrouw Spykman, ver klaart, dat bekl. zijn dochter achterna liep, haar greep en haar aan het hoofdhaar over de straat sleurde, terwijl hij haar herhaaldelijk met het hoofd tegen een hek sloeg, zoodat zij verwond geraakte. Later in huis wilde hij Roelien nog met een stoel slaan, welke slag het meisje gelukkig niet trof, daar hij hard zoude zijn aangekomen de sporten tooh vlogen uit den stoel. Volgens deze getuige is V. slecht voor zijne kinderen en vooral voor zijn oudste dochter, met wie getuige medelijden heeft. Het meisje kan het met haar moeder zeer goed vinden. Volgens de mareohaussees en vrouw Spijkman was het erg koud en stond het meisje haast naakt op straat. Na het hooren van nog eenige getuigen eischte het O. M. een ge vangenisstraf van twee maanden. Otto Henri Reints, restaurateur en pachter van de Mailboot Prins Hen drik op de Amsterdamsohe Wereld tentoonstelling, is Woensdag vrijge sproken van de aankl- cht van belee- diging, waarvoor hij zioh verleden week had te verantwoorden. Den 19en Deoember boden vrienden en kennissen van een den vorigen dag te Groningen gepromoveerden dootor juris dezen een contra-partijtje aan. Na het diner werd een toertje per rytuig gedaan en pauseerde men in een café met damesbediening in de Folkingestraat. Een der feestge- nooten, de heer S. v. 't G., die Woens dag terechtstond voor de rechtbank te Groningen, besteeg een der rijtuig- paarden. De ongewone last maakte hot span van streek: het begon ge weldig te steigeren en werd gevaarlijk voor de nieuwsgierige toeschouwers. Een agent van politie, door toeschou wers geholpen, hield de paarden vast; later trachtte hij den ruiter door overreding van zijn zitplaats neer te halen, waarop geantwoord werd: „Als je aan mijn liohaam komt neem ik! myn revolver en schiet je neer." Deze bedreiging maakte blijkbaar; niet veel indruk, daar de agent even later, na eerst nog van bekl. een duw gekregen te hebben, hem vanj het paard trok en ondanks verzet j naar het bureau van politie bracht.' Bij fouilleering vond men bij den bekl. geen revolver. Zyn overjas, die hy niet droeg toen hy op het paard zat, werd later op het bureau ge- braoht, en daarin zat een revolver. Het O. M. vroeg een maand ge vangenisstraf en 2 geldboeten van f 10 voor de gepleegde overtredingen. Mr. A. W. Romkes deed uitkomen hoe weinig beteekenend de gepleegde feiten waren, hoe weinig indruk de bedreiging gemaakt had, daar de agent kalm weg zyn plioht was blyvea doen en verzooht bekl een geldboete op te leggen. lo SEMENGD NIEUWS De X stralen. Zonder aan de verdiensten van professor Röntgen te kort te willen doen, meent de Voss. Ztg. toch er op te moeten wijzen, dat reeds veertien jaren geleden de natuur- en schei kundige dr. Euaen Dreher te Halle in zijn werk „Beitrage zu unserer modernen Atom- und Molikularthec- rie auf kritischer Grundlage" heeft gewezen op het bestaan van schei kundige stralen en tevens met tal van proeven aangetoond, dat deze stralea door lichamen kunnen gaan, die voor l'cbt- en warmtestralen ondoordring baar zijn. Verder heeft dr. Dreher in het tijdschrift Nalur (Halle) aange toond, dat men met warmtestralen kan photographeerec. De vinding van prof. Röntgen is in Zwitserland, te Bern, reeds in toe passing gebracht. De bekende chirurg, professor Kocher heeft een kind, in re welks hand een naald was gedrongen, medegenomen naar professor Forster, hoogleeraar in de natuurkunde aan de universiteit te 'Bern. Deze s' erin met behulp van de X stralen een photographie te maken van het been deren gestel der gewonde hand, waarop de naald duidelijk zichtbaar was. Op; deze wijze wa3 het mogelijk zonder operatie de juiste positie van de naald te bepalen. Ook te Weenen is de vinding van prof. Röntgen met sucoes in toepas sing gebraoht bij twee patiënten, die door Mosetig zouden geopereerd wor den. De een wa3 een man di9 door een revolversohot aan de hand wa9 verwondop de photographische beelden was duidelyk het kleine pro jectiel zichtbaar tusschen de beende-jsn ren van de middelhand de andere patiënt was een meisje met een ver groeiing van den linkervoet, welke afwijking nauwkeurig te zien was op de photographie. Vlug. Een troep Engelsche tooneelspelers dus schrijft men uit Londen aan het N. v. d. D. zal op 23 Januari rsj iets doen, wat misschien nog nooit te voren gedaan is, namelijk te 1 uur 's middags een stuk te Manchestei la opvoeren en het denzelfden avond teen Londen vertoonen. Twee jareo geleden speelde de be kende Londonsche tooneeLpeler Tree eens in den namiddag te Birming ham en denzelfden s vond te Londen c| maar Manchester is 71 Eng. mijlen verder af. Om dit mogelijk te maken, zal d( Noord- Wester Spoorwegiuaatschappi; een bijzonderen trein laten loopen die den afstand in een kwartier min der zal ah iggen dan haar snelste snel-lc trein, die reeds zeer hard loopt. Het gezelschap vertrekt op Woens- dag 22 Januari, dadelijk naafloop™ van de avondvoorstelling uit Londen in een trein, die uit slaapwagens er een restaurant-wagen bestaat. Hetza op de heenreis soupeeren en op d< terugreis dineeren in den trein. Eene geheel andere vraag is, welk nut zulk een „tour de foce"heeften00 of de inkomsten zulke buitengewontlet uitgaven rechtvaardigen. Het op te voeren sluk is „A Wo man's reason," dat thans in het Shaf tesbury Theatre gespeeld wordt. 'f 0 De boosheid der Eagelschen over de houding der Duitschers in de Zuid afrikaansohe quaestie heeft zich o.a geuit ten opzichte van.kalkoenen prj Een Üuitsohe firma te Belgrado zend idi geregeld kisten met geslachte kal koenen naar Londen. In de laatst* ge weken van December werden aldus g. 1200 kisten over Berlijn en Keuleni verzonden. Voor Januari werdei daarvan S00 grif verkocht. Maar se ns dert het telegram van den keizer is d< wd vraag nagenoeg geheel opgehouden er de de helft der soldaten uit dea zadel gelicht of verwon door de takken, die hun den v^eg versperden, ter wij hunne makkers slechts met de grootste moeite vorder den. Deze éene minuut was Jean en Julien voldoende ge c weeat om een heel eind vooruit te komen. is „Schiet hen neerbrulde Barberousse schuimbek- 3k. kend van woede, en achtereenvolgens twee kogels uit by zijne koppel pistolen op de vluchtelingen alzendende. in De soldaten volgden zijn voorbeeld, maar dat 9lecht a op goed geluk af, want de vluchtelingen waren reed: esti buiten gezicht. Trouwens, op zulk een afstand was di o; algemeen afvuren der pistolen niet zeer gevaarlijl n meer. „Haltriep de officier. „Iedereen moet afstijgen 1" Hoe haastig de manschappen ook gehoorzaamden her ging daarmede andermaal tijd verloren. Alvorens ziel in beweging te stellen, moest men de paarden bijeet brengen en -hen aan verschillende hoornen vastbinden ho Toen de kapitein en zijne twintig soldaten te voe els. het woud introkken, waren de graaf en Kwikziive spoorloos verdwenen. Men volgde de door hen gekozei richting. {Barberousse liep aan het hoofd der krijgslie Itin den, verwoed, wraakroepend, schreeuwend, vloekend bijna als een jachthond huilend. hi hem een gedeelte der waarheid vermoeien, want, in weerwil van BarberouBse's driftbuien, weigerde hij hard nekkig de huiszoeking plaats te laten hebben, welke de avonturier niet ophield hem af te smeeken. „Gij moogt zeggvn wat gij wilt, mijnheer," sprak bij op besliste:: toon, „maar ik kan onmogelijk uit het oog verliezeu, dat de eigenares dezer woning eene prinses van den bloede, de dochter zelve van Zijne Hoogheid den hertog van Orleans is. Mijn positie als edelman en als soldaat verbindt mij, zoolang ik geen bepaald bevel van den regent zeil ontvangen heb, ook maar het geringste in den weg te leggen aan eene zoo hoogge plaatste vrouw, vooral daar waar zij een recht doet gel den, dat ik s;eed9 de allereerste zijn zal om te erkennen. Barberousse was wel verplicht zich ntêr te leggen bij zulk een vftstberaden antweord. „Het zij zoo," bromde hij, bleek van maehtelooze woe le. „Ik zal er Zijne Excellentie over spreken." „En ik zal mij daaromtrent wenden tot mijn kolonel," antwoordde de kapitein. Zij verwijderden zich in de richting van Parijs, maar Barberousse had nog niet allen moed opgegeven. Hij gevoelde zeer goed, dat de prinBes hem bedrogen had, toen zij hem verzekerde dat Kwikzilver en Julien het slot reeds verlat n hadden. Naar alle waarschijnlijk heid bevonden zij zich daar nog, maar lang konden zij er daarom niet blijven. Waar zouden zij heengaan? Kwikzilver was vrij de gansche wereld door te zwerven, zoo hij dat wilde, maar met graaf de Montbazin was het anders gesteld. Zijn rang in dienst riepen hem onverwijld naar Parijs terug, wilde hij rich niet aan de zwaarste straffen blootstellen, want met desertie viel niet te spotten. Hij zou ius naar de hoofdstad terugkeeren en Jean hem zeer zeker volgen. „En wie weet?" dacht Barberousse, met een soort van tijgerachtig instinct, „misschien rijden zij wel op een mijl afstands van ons aan, tranen lachende over hunne overwinning." En hij deelde den officier zijn vermoedens mede. „Osprak de kapitein„van het oogenblik af dat wij met mannen te doen hebben, wordt alles geheel ander?. Wat wilt ge beginnen „Maar heel weinig. Wij zijn hier in het bosch van Bondej'. Laat onB hier twee uur achteresn op den uit kijk blijven, en is eenmaal de tijd verstreken, en de jonge dwaas, dien ik in hechtenis nemen moet is niet verschenen, dan zal ik u verder geheel vrij laten." „Het zij zooantwoordde de kapitein. Hij verdeelde zijn troep in tweeën, gal bevel aan zijne manschappen zich in het bosch te verbergen, tien aan weerszijden van den weg en droeg hun op geen lid te verroeren, voordat zij daartoe bevel zouden hebben ontvangen. Hijzelf sloeg rechtsaf, terwijl Barberousse links van het p d ging verscheiden. Zij stonden reeds zeker een half uur op den uitkijk, toen Barberousse riep „Opgepastdaar zijn zij." En inderdaad zag men twee ruiters aankomen over het rijpad dat door het bosch heenliep. Zij reden argeloos voort, hun paarden den vrijen teu gel latende, weinig vermoedende welk een valstrik hun gespannen was. Plotseling zagen zij op tien pas afstands van heD, den kapitein, Barberousse, en de door hen aangevoerde soldaten opdagen. „In naam deB Konings, neem ik u gevangenriep de officier hun toe. In plaats van zich over te geven, zooals de kapitein verwacht had dat zij doen zouden, keerden Kwikzilver en Julien pijlsnel om, en de sporen gevende aan hunne paarden, namen zij in allerijl de vlucht, zeer goed in ziende, dat zij een wissen dood te gemoet zouden gaan, indien zij het waagden weerstand le bieden aan deze gansche bende. „Voorwaarts 1" gebood de kapitein, hun te paard ach terna snellende. De beide vrienden achtten zich verloren. „Indien wij voort blijven rennen," voegde Jean den graaf toe, „zal men ons of wel in handen krijgen, of wel doodschieten als hazen. Laten wij het kreupelhout binnendringen, onze paarden daar achterlaten en zelf het hartje van het bosch ingaan. Ik tart de soldaten des konings, hoe knap zij ook wezen mogen ons daar weêr te vinden. Zijt gij daartoe bereid?" „Ja," gaf Julien ten antwoord. „Dan rechtsaf geslagen en ons uit de voeten gemaakt." Bij deze woorden, wendden zij haastig hunne paarden om, sprongen een sloot over en verdwenen tusschen het struikgewas. Aldaar gekomen, stegen zij in allerijl af, lieten honre paarden in den steek en snelden het dichtste gedeelte van het bosch tegen. De officier, zijne manschappen, en tot zelfs Barbe rousse, snelden hen achterna, zij bespeurden hen op hoogstens vijftig pas afstands, tusschen deboomen heen- glijdende, maar in minder dan eene minuut tijd waren op erf Wordt vervolgd.) Wil i

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2