deze gedesequilibreerde personen in I verschenen en verder nog verscheidene verband met de schedelleerde gewone tientallen van andere werken, geneesheer, die weet te vertellen van j dwangbewegingen en dwangvoorstel lingen, een gevolg o.a. van wat de Duitschers zoo typisch noemen „Beo- bachtungswahnde krankzinnigen- arts, die ervaart dat het ziek zijn van de hersenen op honderden manieren rtlgd, wordt door verandering in confi.-uratie van den schedel en ten slotte de gevaugenisarte, die zij nerzijds bij de gevangenen allerlei af wijkingen in den schedelvorm aantreft. Spreker heelt een eenvoudige schedel- metinggedoan bij honderd gevangenen in de cslgevangenis te Leeuwarden, waaronder 50 moordenaars en die vergelekïn met de schedels van 100 recruten. Hierbij vond hij bevestigd wat Lombroso over het type van de moordenaars zegt: namelijk, dat deze een klein voorhoofd, breede kaken en kroeshaar hebben. Esq zeer talrijk publiek woonde de voordracht bij. In de Al Sp. bode lezen wij het voleende Wij kunnen mededeelee, dat de heer StaalmaD, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gsneraal, de uit- noodiging van de Anti-Rev. Kies- vereeniging alhier, om te dez r stede in eene openbare vergadering op te treden, heeft aangenomen. Daar de heer Staalman pas van tijn veelbe sproken Friesche Propaganda-reis thuis is, kou hij nog niet bepalen, wanneer hij de gelegenh id daartoe zal hebben. Den dag zal de heer Staalman nader opgeven." De secretaris van Ned. en Oranje verzocht ons te melden, dat hierom trent bij het bestuurjder kiesvereeni- ging nog niets met zekerheid bekend De 100,000, of de lotgevallen van een Amsterdam- schen kruier. Donderdagavond gaf het tooneel- gezelschap van het Salon des Variétés, directeur W. Potharst, in den schouw burg, die tamelijk bszet was, boven genoemd stuk. Over het stuk zelve zullen we niet uitweiden, daar onze Amsterdamsche correspondent reeds vroeger den inbond van het stuk heeft besproken. Het liep goed van stapel, er werden aardige moppen en vele bekende liedjes als .Ach mijn lieve zwartkop," enz. ingezongen. En kele coupletten v;elen zeer in den smaak, vooral van het hoogerepubliek, zooals de twee, op haarlemsche toe standen van toepassing. Het is een echt kermisstuk, en de aanwezigen hebben door de vroo- lijke muziek, dans en zang, zich zeker best geamuseerd. Amsterdam 12 Februari. Uit Amsterdajii. Circu» Ed. Wuljf. Waar men in Amsterdam voor eenige jaren geen ander circus kende dan dat van Carré, is men er in den laatsten tijd in de gelegenheid geweest ook met kunstbroeders van dezen kennis te maken. Het eerst was het Schumann's Circus, dat de hoofdstad bezcoht en niets dan lauweren en gewin oogstte bij dit zijn eerste bezoek. Toen kwam het circus Corty Althoff in hetzelfde gebouw zijn intrek nemen en, al presteerde het niet hetzelfde als Schumann en al trok het door het slechte jaargetijde en de ongun stige ligging van het gebouw der M. „Arena" ook minder bezoekers, dan zijn voorganger, het kon toch worden saar AfdeelingWerkverschaöing." Van 1 Nov. tot 13 Febr. hebben zich de volgende personen aangemeld 18 voor werkvrouw, 14 voor grond werker, 14 voor loopknecht, 48 voor los werkman, 5 voor sohilder, 2 voor timmerman, 2 voor huisknecht. 1 voor kruideniersbediende, 1 voor bankwer ker, 1 voor koffiehuisbediende, 1 voor kantoorbediende, 1 voor banketbak kersleerling, 2 voor oppasser, 1 voor smid, 6 voor breiwerk, 1 voor man- gelwerk, 1 voor baker, 1 voor strijk ster, 3 voor naaister, 1 voor wasoh- vrouw, 1 voor witter, 2 voor metse laar, 1 voor opperman, 1 voor let terzetter, 1 voor voorslager, 1 voor costuum-naaister. Bij de aanmelding moet een ge tuigschrift van goed gedrag overge legd worden. Van 1 Nov. tot 13 Febr. zijn de volgende personen geplaatst: voor loopknecht, 12 voor werk vrouw, 2 voor snelpersdraaier, 40 voor los werkman, 1 voor witter, 1 voor breiwerk. Particulieren en werkgevers die van bovenstaande aanbiedingen gebru k wenschen t9 maken, wordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administrateur, bureau Doelen, kamer No. 2. Bij Kod. Besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Haarlem, ter standplaats de Kemeente Aalsmeer, J. M. Neomagus, candidaat- notaris te Vianen. Boeken-expositie. Gelijk uit eene advertentie gebleken is, hebben de heeren P. van Cittert Zonen in hun verkooplokaal, Parklaan, eene verzameling boeken, kleins ge schriften enz. over Haarlem geëxpo seerd, welke voor liefhebbers te be zichtigen ie. Veel en velerlei, wat op de geschie denis onzer stad en die van onze om geving betrekking heeft, ia hier bijeen verzameld werken van oudere schrij vers en van schrijvers uit den nieuwen tijd, waaronder menig zeldzaam exem plaar. Historielief hebbers en liefheb bers, want waarom zou ook het zwakke geslacht niet de geschiedenis willen onderzoekenkunnen hier genieten in het aanschouwen van al die merk waardige en wetenswaardige geschrif ten en ze ook, zoo ze hun nog ont breken aanschaffen, dat alle geschrif ten ook te koop zijn. Verzamelaars, die hunne verzameling willen completes- ren, maken wij h erop attent. Onder de geëxposeerde hoeken merkten wij o. s. op een exemplaar van de „Naamlij t der overledenen met omschrijvirg van hun ouderdom, woon- en begraafplaatsen, benevens degenen, welke zich in den huwelijks- staat hebben begeven, alsmede het getal der geboorenen, zooals dezelve ter secretarie in Haarlem zijn aange geven, waarbij gevoegd een lijst van alle huizeD, obligatiër, en andere vaste goederen, welke in publieke veiling zijn .verkocht met de prijzen van 1761—1831 en van 1833-1856, te zamen 94 jaargangen, wat, naar wij vernemen, e9n zeer zeldzaam ex. moet zijn. Verder een werk van Pieter Lan- gendijk over de Graven van Holland (2 dl.) door Pieter Langendijk, waarin de al beeldingen dier Graven, getee kend naar de portretten die zich op het raadhuis alhier bevinden, ver schenen te Haarlem bij J. Bosch in 1745een bevattende de handvesten en privilegiën, octroyen, vrij- en ge rechtigheden van Haarlem met af beeldingen der voornaamste zegels en van het eerste en oudste hand- 8chrht van den jare 1245;" een copie van de Opr. Haarl. Courant van 30 Nov. 1675, waarvan het origineel bij den uitgever berusteen zeld zaam handschrift getiteld „Geschil len tueechen 2 partijen in den Raad en de Vroedschap en met de gouver- aannemeD, nante, Primes Anna, anno 1757; een, het halfje, dat men meer aan post- getiteld „Keuren der stede van Haar- j zegels zou moeten betalen, zulk een lem, bewerkt door Mr. A. J. Enschedé dienst zal bewijzen. Buiten de va3te en C. J. Gonneteen van Atr.psing,1 uren zal men toch ieder oogenblik „beschrijving ende lof der stad Haar-weer zitten voor het geval dat men lem in Holland" met een werkje vannog even een brief op de post wil P. Seriverie, met 17 fraaie prenten,hebben, teneinde hem tijdig weg te „zes bespiegelingen over den Hout" krijgen, door A. Loosje8 Pzn. in 1793 alhier' BINNENLAND, De brief thuis op de post. Naar aanleiding van mr. P. Broo? hoofts idee om aan de huizen gele genheid te geven tot het af halen van brieven, zegt de Midd. Ctdat de mannen van de post de uitvoerbaar heid en het voordeel hebben uit te maken evenzeer als de quaestie of het zou kunnen worden volvoerd zonder vermeerdering van personeel, zooals de vooreteller schijnt te meenen. Maar met het oog op het publiek vraagt het bladzou het nog niet beter zijn een bus aan iemands bed te hangen Dan heelt men zelfs niet op te staan. Het wordt tegenwoordig een manie om den menschen bet tot in het belachelijke gemakkelijk te maken en h9n zei ven daardoor lui te maken. Voor plattelands, emeenten kan het idee toch geen nut hebben. Daarbij kan men toch niet vergen dat elk oogenblik zoo'n huisbas wordt gelicht dit zal dus op vaste tijden moeten gebeuren. Wat blijft er dan van het practiech nut van zoo'n maatregel over? Op die gezette uren kan men evengoed zijn dienstbode zenden om die brieven te bezorgen of zelf iemand die gaarne voor de cent of Gedurende al dien tyd was het bekende circusgebouw aan den Binnen- Amstel onbewoond, met uitzondering van de weinige wekeD, dat Rode's specialiteiten-gezelschap er voorstel lingen gaf. Hedenavond brandden weder de talrijke gasvlammen in het ruime gebouw en verlichtten de dichte rijen bezoekers, die waren opeegaan om de intrede van het circus Ei. Wulff bij te woneD, dat den vorigen dag uit Londen was aangekomen, waar het een reeks voorstellingen heeft gege ven in 't Crystal Palace. De kennismaking was „zeer aange naam". Uit niets bleek de vermoeienis, die de leden van het gezehchap na de reis zeker moesten gevoelen, in te- leel, de voorstelling was tot in de kleinste onderdeelen uitstekend verzorgd en alles droeg bet cachet van uitstekende leiding. Kunst- en sc .ooirijders en rijdsters overtroffen vaak in hunne productieën, wat men tot nu van hunne voorgangers had gezien en de Directeur Wu'ff ver wekte vooral met „Mikado" 'n prach tige Hongaareche hengst en met een hippologisch tableau met 60 paarden levendig en welverdiend applaus. Het is voor hen, die lieihebbers van het circus zijn, zoo gemakkelijk van uit Haarlem dit te bezoeken. „Het is 'n lange tramrit" werd onlangs, zeer juist, beweerd en het circus Wulff is die tramrit meer dan waard. B. A. B. Amsterdam's oudste burger, Hec- dricus Horstmanshof, vierde Donder dag zijn 102en jaardag. De oude man gevoelt zich nog gezond, doch is doof en kan niet meer zien. Donderdagavavond te 6 uur onder vond trein 119 van Amsterdam naar Helder te Worraerveer belangrijke vertraging doordat de machine van den goederentrein 1020 ontspoorde, waardoor beide sporen versperd wer den. Persoonlijke ongelukken had niet plaats. Te Wormerveer verwisselden de rei zigers van de treinen 119 en 134 met elkander van trein. de Vereeniging van Gemeente- er Volksbelangen over den muntgasme ter gesproken.' Dit is een toestel dat aan de gasleiding is aangesloten en waaruit men door inwerping van zekere geldstukken een zekere hoeveel heid gas kan verkrijgen. Een gasre- kening wordt hierdoor duB uitge wonnen; men betaalt vooruit wat men verbruikt. De heer D. de Klerk bepleitte het nut van deze toestellen voor de onver- mogenden, daar gas veel vóór heeft boven petroleum meer lichtsterkte, minder brandgevaar en gemakkelijk voor het gebruik, vooral 'e zomers voor het koken. De heer B. Symons had bedenkin gen omtrent üe toepassing, vooral omdat het gas te Rotterdam 7 cent kost, en in Leiden en Utrecht, waar de nieuwe meters zijn ingevoerd, 4l/i en 5 ct. Het zou zeker ook een voor recht zijn, en niet alleen voor de arbei ders en den kleinen burgerstand, doch ook voor de andere Btanden, maar 7 ct. per M» is te duur om het gas bij het koken en het verwarmen te ge- bruisen. Do werkman zal het zexer niet kunnen opbrengen. Als dit kon, zou het vooral bij het koken zeerge- wenscht zijn. In Engeland is dat inge zien. Daar werpt men een penny in het toestel en men verkrijgt een hoe veelheid gas, d e zorgvuldig bere kend juist voldoende is voor de bereiding van een maal eten voor zoo veel per-ouen. Spr. hoopt dat dit eenmaal ook hier zoo zijn zal.Misschien was er d.t op te vinden: het avondgas duurder te maken dan het daggas, Dan zou mt-n veel verder zijn. Men moet echter ook rekening houden met de capaciteit van de gasfabriek. Spr. hoopte dat dit belangrijke onderwerp later in de Vereeniging uitvoeriger zal kunnen worden behandeld. De heer De Klerk meende nog dat de invoer van den muntgasmeter mis schien een middel kon zijn om den gasprijs te doen dalen. Hij wees er op dat de werklieden het door dien meter volkomen in hun macht zullen hebben gas te verbruiken zooveel als hun geld hun toelaat. De menschen, die het gas fabriceeren, en die thans vaak in donker moeten zitten, hebben toch wel aanspraak op de voordeelen van hun product. Pokken in 's Hertogen boseh. De Prov. l\oordbr. Ct. schrijft Reeds herhaaldelijk hebben wij in andere couranten de meest overdreven berichten gelezen omtrent de pokziekte alhier (Den Bosch). Nu weer kooit in ten paar Am sterdamsche bladen het bericht voor, dat te 's-Hertogenbosch Zaterdag en Zondag 10 gevallen zijn voorgekomen en dat de inppecteur van het genees kundig staatstoezicht Woensdag hier werd verwacht, om waarschijnlijk de ziekte epidemisch heerechende te ver klaren. Wij kunnen meedeelen, dat het een zoowel als het ander geheel onwaar Woensdagavond om 10 uur zou plaats hebben, getuige zijn tegen betaling van 1 frank ten voordeele der armen. Br werd hard gewerkt om de sporen is yan eon beioek v£m den in<mec. vrij te krijgen, daar het verkeer be- langrijke vertragingen ondervond. Donderdag werd de heer Tb.C. C. Ninaber als burgemeester van Lei- muiden geïnstalleerd en benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Vele ingezetenen toonden hunne belangstelling door het uit steken van vlaggen. Men meldt uit Den Haag De politie waarschuwt tegen een als heer gekleed persoon, die in den laatsten tijd hier zijn werk er van maakt, in gezelschap van een als dame gekleede vrouw te iogeeren in hotels en pensions, onder allerlei bedriege- lijke voorgevens, o. a. hier een huis te hebben gehuurd en dit eerst over eenigen tijd te kunnen betrekken. Zij vertrekken zonder te betalen. De man, die zich Bos noemt, is 40 jaren oud, lang van postuur, heeft lang zwart grijzend baar, donkere snor en sik, mager aangezicht en geel bleeke kleur. Hij is gekleed met grijze manteljas of demi-saison en zwarten fantasie-hoed. Hij heeft bij zich een bruinen jachthond, luisterende naar den naam Polly. De vrouw is pl.m. 40 jaar oud, middelmatig lang, gezet en heeft don ker haar. Zij hebben geen bagage bij zich. De muntgaimeter. Woensdagavond is te Rotterdam inlenden konden van de teur is geen sprake en Zaterdag, Zondag, Maandag, Dinsdag en WoenE- dag, dus niet in twee, doch in vijf dagen, zijn in 't geheel niet 10, doch slechts 8 nieuwe gevallen aangegeven. Waar in een stad van 30.000 zielen sedert 1 Januari 11. slechts 8, zegge acht sterfgevallen (volwassenen en kinderen te zameD) aan pokken zijn voorgekomen, ie er. geen reden, om het voor te stellen, alsof de geheele stad besmet is. Onzinnige weddenschap. Naar het Limb. Nbl. weet mee te deelen, is tUBsehen den eigenaar van de op het Vrijhof te Maastricht staande houten circustent, waarin het circus-gezelschap Sosman tot heden zijne voorstellingen gaf, en een der artisten van den troep eene weddenschap aangegaan, welke men, indien ze geen anderen naam ver diende, inter(S3ant zou kunnen noe men. Eerstgenoemde wedde, dat hij in het café „Rathskeller" langs het Vrijhof 't volgende zou verorberen lo. lVs K.G. roastbief m6t erwten, 2o. l'/j K.G. bouilli met worteltjes en 3o. iys K.G. biefstuk met gebak ken aardappelen. Voor dessert zal de champion-eter nog 100 mosselen ge bruiken met brood en boter, het ge heel overgoten met 15 glazen bier. |De verliezer zal dit souper en nog een ander, op een nader te bepalen dag te houden, betalen. Belangstel- welke Letteren en Kunst. Een Amateur-fotografen bond. Het aantal amateur-fotografen in betrekkelijk weinig jaren tóo groot en uitgebreid geworden en er zijn reeds zooveel vereenigingen gevormd, dat er reeds ernstig over gedacht wordt, al die vereenigingen op haar beurt tot een bond te belichamen. De eer van het initiatief in de genomen te hebben, komt toe aan de Geldereche a w ateui fotogra fen- ver eeniging. De heer D. Fockema, lid van deze vereeniging, deed het for- meele voorstel, om de zustervereni gingen in Nederland uit tenoodigen, zich aan te sluiten. Dit voorstel werd aangenomen en thans aan alle Nederlandeche ama- teur-fotografen-vereenigingen een cir culaire gezonden, waarin het voorstel van den heer Fockema in zijn geheel is opgenomen. Het voorstel noemt de volgende voordeelen, die men door het stichten van een bond verkrijgen kan. In de eerste plaats zonde het op den weg ligten van den bond om een onpartijdig geredigeerd blad uit te geven, geheel gewijd aan de belangen van den bond, waarin het nieuwste op het gebied van fotografie behandeld zou kunnen worden. 2e. Zon de bond jaarlijks eenige wedstrijden kunnen uitschrijven voor verschillend werkhet gevolg daarvan zoude zijn, dat niet steeds in engen kring tal van wedstrijdjes plaats heb ben, die juist daardoor niet tot het doel leiden, waartoe men ze in het leven riep. 3e. Een betere organisatie van ten toonstellingen door de voorgestelde eenheid zal zich dan het geval niet meer voor kunnen doen, dat men in éen jaar een drietal kleine ten toonstellingen krijgt. 4e. Eene regeling zoude kunnen getrofien worden, betreffende de ver zending eener Rondreis Portefeuille, eener Leesporteleuille aan toegetreden vereeniging van den Amateur-Foto grafen Dond, waardoor tal van vertra gingen, die nu aanleiding geven tot eene slichte circulatie, zouden opge heven worden. Een echt teeken des tij de kan men het vijfde nummer van net toekom stige bondsprogram noemen, want, zegt het concepthet zou geheel op den weg van den bond liggen, in het belang van de leden, bij fotografen een uniform tariet te bedingen voor het gebruik maken van eene donkere kamer, enz., en er bij groote hotels op aan te dringen, een dito kamer gratis disponibel te stellen voor de ieden van den bond of wel tegen een vast tarief. Ambroiae Thomas f. Ambroise Thomas isWoensdagavond overleden, de oudste der Fransche coinponipten; hij werd in 1811 geboren. Op zijn 17e jaar onder de leerlingen van het Parijsche Conservatoire op genomen, maakte hij daar studie van viool- en pianospel en vaa compositie; in 1832 verliet hij de school meteen eersten prijs voor piano, en een eersten grooten prijs voor compositie. Na drie jaren in Italië gereisd te üebben, schreef bij werken voor de Opera Comique die zeer verschillend van waarde zijn. Groot succes had zijn C ïi (1849), verder le Songe d'une nuitd'été,la cour de Célimène, Psyohé; en zeer bekend zijn Mignon (1866), Hamlet (1868). Tot zijn nieuwste opera's benooren Fran§oxse di Rimini en la Tempête. Ambroise Thomas's lijk ligt nu op een praalbed in het Con-ervatoire, waarvan hij sedert 1871 directeur is geweest. Onder het opschrift „Een voorstel ling van den Hollandschen Ct-quelin te Gent" bevat de Petit Bleu eenige bizonderheden en een portret van Willem van Zuylen. „Van Znylen, dien men de Coquelin van hetNoorden heeft genoemd en die de eerste acteur is van het Rotterdamsch Tooneel, heeft Woensdag „Vriend Fritz" gespeeld op een gala-voorstelling te Gent", zegt het blad. Men heett Van Zuylen ova ties gebracht. Donderdag sreelde hij „Professor Crampton" van Haupt- Sport en Wedstrijden Voor boksers. De president der Vereenigde Staten vanNoord-Amerika heeft de wet onder, teekend,aangenomen door hetConerea waarbij op het grondgebied der Unie gevechten van boksera verboden worder. Dat is het einde der eiele „kuii6i van zelfverdediging", zooals de Anre- rikaan zegt. James J. Corbett, d« tegenwoordige houder van den eere- gordel, die hem het recht geelt o® den naam van Wereldkampioen te dragen, zal dus zeer waarschijnlijk de laatste vuistvechter zijn, die dezen roemrijken titel draagt. Het is een feit, dat Corbett zich terugtrekt met een grooten oogst lauweren en nog vaak vergulde lauwe ren. De bokser heeft den dertigjarigen leeftijd nog niet bereikt onverdiende evenwel reeds meer dan een mill oe; gulden met zijn vuisten. W oratel w edstrij d. Donderdagavond werd de worstel- wedstrijd in het Circus-Arena Ameterdam voortgezet, eerst door e wedstrijd tuesohen Niemann en Bu3:h Forêt, die door eerstgenoemde vrij spoedig werd gewonnen en daarna door een wedstrijd tnsschen Van dat Berg en den Turk Memisch die, m 10 minuten kampens, gedurende welk< het zeer talrijke publiek herhaaldelijk de mooie verdediging van Van dgj Berg toejuichte, onbeslist bleef, zoo dat heden avond de voortzettiat volgt. Van den Berg is ontegenzeggelijk veel mooier gebouwd en zijn spieren zijn belangrijn: meer ontwikkeld dan die van den Turk, maar deze laatste is zooveel grooter, dat zijn gestalte hem als een reus tegenover v. d. als gewoon meaeck doet schijnen. Rechtszaken. Voor de Rotterdamsche rechtbank is Donderdag behandeld de zaak van den Duitschen zeeman Weinroth, b1 schnldigd op 22 Aug. des vorigen jaars een beruchte vrouw, met wie hij geruimen tijd omgang had, van het leven te hebben beroofd, doot haar aan het hoofd te verwonden daarna te wurgen. Omtrent bekl., die gepoogd bad door zelfmoord onmiddellijk na het plegen zijner daad zich aan de justitie te onttrekken, worden geen ongun stige verklaringen afgelegd; wel om trent zijn slachtoffer. Uit de getnigonverklaringen is niet af te leiden of de wond aan het hoofd een gevolg is van een val tegen de tafel, dan wel dcor een of andet voorwerp toegebracht. Het O.M., dal acht jaren gevangenisstraf vroeg,nam echter aan, dat bekl. zeker heelt ge had het opzet om te dooden, en nie het plan om te mishandelen.Als h« opzet om te dooden bestaan heeft doet de wijze waarop gedood is niet! ter zake. Op de dagvaarding moei hij dus veroordeeld worden. De zaal blijft ernstig, het ontnemen van hel leven bij een medemensch is een hooldzonden sedert de oudste tijden, Dit laatste zeide het O.M. in woord op de verdediging van Fruin, die bekl.'s schuld niet bewezen en in elk gevai de straf te zwaai achtte, daar z.i. de dood een ge is geweest van een val, tijdens worsteling. In hooger beroep is voor de Gro ningsche rechtb mk behandeld de zaak van H. Ooeta, beurtschipper van Aduard op Groningen, beschuldigd geen pogingen in het werk gesteld te hebben om zijn zoon te redden dit over boord was geslagen en verdronk. Beklaagde was in appèl gekomen van oen vonnis van den kantonrechtei te Znidhorn, waarbij hij veroordeeld was tot 3 maanden hechtenis. D( rechtbank heeft het vonnis van den eersten rechter vernietigd en den be klaagde vrijgesproken van het ten laste gelegde, als zijnde niet be wezen. ÖEIEN&D NIEUWS Hot huwelijk van prinses Henriette. Het huwelijk van prinses Henriette van Vlaanderen nrel prins Emmanuel van Orleans is Woensdag te Brussel „Zeer zonderlingzij liggen misschien dronken beneden, anders begrijp ik het niet." Het was echter duidelijk zichtbaar, [dat het jach t, door ons gezocht en g avonden, geen levend wezen op zijn dek vertoonde en art deed de vroolijke uitroepen onder de bemauning verstommen en somberheid onder hen heer- schec. Misschien was het meer dan een simpel vermoeden, want een onaangenaam voorgevoel, dat er iets verschrik kelijke zou gebeuren, maakte zich van mij meester en ik wa6 bang dat wij tegelijk met het opsporen van het jacht, op het spoor kwamen van een duivelachtig werk, maar ik hield daarover het stilzwijgen en besloot te handelen. „Kapitein," zeide ik, „laat een boot uitzetten; ik ga aan boord van het jacht." Hij keek mij aan en schudde het hoofd. „Wanneer de wind gaat liggen mischien, maar nu en hij haalde zijne schouders op. „Zijn er ook voorteekenen daarvan Op het oogenblik geen enkel, maar over een uur kan ik u daarover nader spreken. „Intusschen," en hij begon nu fluisterend t9 praten, „neem uwe pistolen en zeg niets aan de bemanning. Ik zal het volgen." Zyn raad was verstandig, en daar de duisternis begon te vallen en de avondbries heftiger opstak, terwijl het jacht voor ons telkens van koers veranderde en bijna cirkels om ons beschreef, wachtten wij eenigen tijd en hielden het nauwkeurig in het oog. Ik verzocht Mary naar beneden te gaan, maar dit verzoek wekte hare vroolijkheid op. „Naar beneden gaan, als de bemanning zegt, dat wij grappen zullen zien Waarom zou ik naar beneden gaan ?u „Omdat het ernstige grappen kunnen worden." Zij greep mijn arm en zich tegen mij aanvleiende als ware ik haar broeder, zeide zij „Omdat er voor u en Roderick gevaar dreigtniet waar Mark „Ons niet meer dan de bemanning, en natuurlijk is het ook mogelijk, dat er in het geheel geen gevaar be staat. Het is maar een denkbeeld van mij." „En van mij ook. Ik blijf waar ik ben of Roderick moet gaan slapen." „Wat zegt Roderick er van?" Hij had zich bij ons gevoegd aan stuurboordzijde en staarde over de zee naar het jacht, dat machteloos tegen den wind lag, maar Mary's vraag verstoorde zijn ge- dachtengacg. „Ik heb een idee," zeide hij geeuwend. „Het is toch niet waar!" „De wind bedaard en het wordt verschrikkelijk don ker." „Twee verschijnselen, die gemakkelijk zijn te bespeu ren denk je dat je wakker zoudt kunnen blijven en een boot helpen bemannen over tien minuten zien wij niets meer." „Denk je dat ik gek ben, en hier zal blijven „Neem mij niet kwalijk, maar ik word ongerust. Mar tin Hall is met dit jacht uitgezeild en ik heb hem be loofd hem te zullen helpen, maar zie je, het is niet noodig dat jij iets doet." „Niet noodig als jij gaat bah, ik ga mijn Colt revolver halen en Mary kan ons in het oog houden. Ik geloof niet dat er veel is waarvoor zij bang is, niet waar Ratje?" hij noemde haar „Ratje," omdat een rat het eanige was, waarvoor zij vrees koesterde en ver volgens begaf hij zich naar beneden en ik volgde hem en kreeg mijn revolver en oliejas, daar ik begreep dat het een nat werkje zon zijn. Nauwelijks had ik het dek weer bereikt of ik voelde dat de Echoener zich voortbewoog, maar geen enkel lichtje toonde aan waar het andere vaartuig zich be vond en de kapitein riep weldra omkalklicht, dat zijne lichstralen eenige honderden meters verspreidde, maar ons evenmin uit de onzekerheid redde. „Zij is stellig verdwenen," zeide Dan tot de mannen rondom hem, want allen, die aan boord waren, zelfs ChasBelot, onze kok incluisstaarden in den donkeren nacht, „en het zou mij niets verwonderen als de bemanning zingende naar den kelder was gegaan, het is allemachtig gemakkelijk om dood te gaan met je hoofd vol drank, maar ik zou het, wat mijzelf betreft, toch niet zoo verkieselijk vinden." Billy Eightbells, de tweede stuurman, was het ge heel met Dan eene. De trekken der anderen zeiden mij, dat de onderneming hun angst begon in te boezemen. Billy was de eerste, die uiting gaf aan dat algemeen „Om eens ronduit te spreken," zeide hij, „het was twee jaar geleden tegen Kerstmis, dat ik ook zoo iets heb bijgewoond in de buurt van Rio „Wij zullen nog eens kijken," zeide de kapitein, hem plotseling in de rede vallende, en toen het blauwe licht opflikkerde, zagen wij recht voor ons het zwervende jacht, dat wij zochten, maar het stevende recht op ons aan en er eprak angst uit de stem van den kapitein, toen hij uitriep: „Om GodBwil, tcberp naar stuurboord!" j De roerpen ging over ea het jacht doemde ah zwart gevaarte op, toen ons eigen licht wegstierf es gleed voorbij op slechts een kabellengte afstand?. Bij j net weinige licht dat er nog was, zagen wij het dek weer, maar het was niet geheel verlaten, want toes twee onzer een luiden kreet uitten, z-ag ik het bleeke en vreeseiijk verwrongen gelaat van een man. aan be- want vastgeklemd en hij alleen was aan boord van het jacht. Dit vreeseiijk schouwspel vervulde mijne bemanning met vreeselijken angst. „God sta ons bij 1 zeide Dan. „En hem I" voegde Jack er plechtig bij. „Denkt u, dat hij nog leeft? vr:eg Dan. „Ik ben van oordeel, dat hij iets gezien heeft, w' geen christenmensch moet zien. God geve, dat wij weer veilig 6n wel in een haven komen „God geve hetzeiden een zestal stemmen, en hunne woorden waren ernstig gemeend. „Wat mij betreft, mijne gedachten waren geheel ver schillend van de hunne. Het zien van den man, dies ik had verlaten drie dagen geleden gezond, vol hoop en sterk, maakte een vreeselijken indruk op mij. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2