Tweede Editie. Yoor onze tasters. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. |De IJzeren Zeeroover. 13e Jaargang Woensdag 19 Februari 18^6 No. 3875 HAARLEM'S DAGBLAD A^OIsrïTHTMZHllsrTSFT^IJ-S: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei- gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 8 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371/: ■A TTWFTT?,1 P Fl NPT' I" FITST- Van 1 5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux; Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de PubUcité Etrangére G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmarlre Agenten voor dit Blad in den omtrek zijn: Bloemendaal Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Santpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de TolHaarlemmermeer, |C. DOEKES; Spaarndam, C. HARTENDORP; ZandvoortJ ZWEMMER; Velsen, L. VENUS; IJmuidenJ. J. TJADEN; Beverwijk, H. JUNGERIE!, Koningstraat. Genoemde Agenten nomen Abonnementen en Advertentën aan. In de étalage voor de veasters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd Een morgenbad van een gevangen jongen ijsbeer. De Casein e (publieke tuin) te Flo rence. Het carnaval te Nizza1. De wagen van het Pluimhof. 2. De kiosk van Carnaval XXIV op het Massena-plein. De begrafenis van prins Henry van Battenburg1. De lijkdienst in de kerk te Whippingham. 2. Prins Alexan der met prins Louis van Battenberg neerknielend voor het graf zyns vaders na den lijkdienst. De opening van het Parlement mr. Chamberlains verschijnen in het Lagerhuis. Recruten voor de duitsohe marine aan het Lehrter-station te Berlijn, op weg naar Kiel. Keizer Menelik van Abessinië in krijgsgewaad. In Abessinië1. Een etbiopisoh opperhoofd in krijgsgewaad. 2. Eene godsdienstplechtigheid in een Abes- siniach kamp. 3. Een krijgsdans. Een tafereel aan een kaapsohen trein een strijd om backsheesh (ko pergeld) Elaine," naar eene schilderij van J. M. Strudwick. Afbeeldingen naar de laatste ont dekkingen in Pompeji. „Luister naar verstandigen raad". Naar de sohilderij van G. Goodwin Kilburne. Pierrot. Naar de sohilderij van An- toine Vollon. (Deze uit Eigen Haard). L. Alma Tadema. Zijn portret en 1 twee zijner sohilderijen. Politieke platen en portretten. Politiek Overeisht De duitsohe Rijksdag heeft Maan- I dag langdurig over eene quaestie gedebatteerd, die geheel buiten het politiek gebied staat, maar van meer belang is voor den pruisischen sol daat het gold namelijk de bespre king der wenschelijkheid om de man schappen warm avondeten te geven. Van alle kanten werd er op aange drongen dat men bij de volgende begrooting een middel zou vinden lom tenminste een proef t e nemen met het verstrekken van zulk voed sel. Daarbij kwamen nog versohillende lizonderheden ter sprake. I Ook het debat in het engelscha j Lagerhuis was Maandag al van be trekkelijk weinig beteekenis. Het Huis begon met het adres van Harrington op het Adres van Antwoord te ver werpen met 279 tegen 117 steramen. Atherley Jones stelde een amende ment voor, strekkende om alle on- eenigheid in de grenBquaestie van Venezuela te onderwerpen aan een scheidsgerecht. Balfour verzette zioh tegen de voorbarige behandeling van deze quaestie, waardoor eea voldoe ning sohenkende oplossing bemoei lijkt zou kunnen worden. Hierop werd het amendement ingetrokken. Een amendement van Wedderburn betreurende de bezetting van Tsjitral werd met 193 togen 79 stemmen verworpen. In den loop der beraadslaging ver klaarde Hamilton dat de verwachtin gen van de bezetting gekoesterd meer dan verwezenlijkt zyn. Het volk is verheugd over de bezetting. Het land is rijker dan men gedaoht had. De kosten van de bezetting zijn groot maar niet zóo groot als men had gemeend. De hoop dat de ontvangsten van Indië gelyk aan de uitgaven zul len zyn, zal waarsobynlijk verwezen lijkt wnrden. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat het benoht. dat verscheidene engel- sohecavalerie-officiereo naar Rhodesia vertrokken zouden zyn om zioh aan het hoofd der gewapende macht der Chartered Company te stellen, onge grond is. VolgenB een ander berioht uit Kaap stad aan de Times wordt morgeD de nieuwe staatspresident van Oranje Vrijstaat gekozen. Hofmeyr heeft in antwoord op het besluit van het departement Kimberley van den Afrikaanderbond geschreven dat enkel pijnlijk plichtbesef hem ge dwongen heeft, partij te kiezen tegen Rhodes, dien hij lange jaren als zijn vriend had beschouwd, maar die hem jammerlijk had teleurgesteld. Hofmeyr zegt te hopen dat de donkere wolken, die Zuid Afrika bedreigen, zullen voorbijgaan door een onpartijdig en krachtig optreden van de Engeischë regeering. gesteund door de hereenigde Hollandsobe en Eagelsche party. Met de komst van generaal Weyler op Cuba schijnt een tijdvak van overwinningen voor de Spanjaarden aangebroken. De opstandelingen zyn hernaalde malen reeds verslagen, zeggen de beriohten, doch wanneer men den aard kent van een guerilla- oorlog, zooala die op Cuba wordt gevoerd, zal men weinig gewicht aan die overwinningen hechten. De op standelingen worden hier verslagen, om elders weer te voorschijn te komen, doch een grooten slag, waaraan al hun beschikbare troepen deelnemen, wagen zij niet. Volgens een telegram uit Madrid willen zij zioh thans terug trekken naar het Oosten van het eiland. Do provincie Pinar del Rio hebben zy verlaten eu nu trachten zij, dwars door Havana, de centrale provincies te bereiken, waar andere corpsen aan den arbeid zijn, om de leger macht der Spanjaarden te verdoelen en den makkers de voorgenomen operatie in het Westen te vergemak kelijken. Zoo zeker sohijnt generaal von Weyler van zyn overwinning te zijn, dat hy heeft beloofd den toe stand in de provinoiën Pinar del Rio, Havana en Matanzas in die mate te verbeteren, dat in de maand Maart de oogst zal kunnen worden binnen gehaald. Met de glorierijke telegrammen uit Madrid maakt het volgende berioht uit New-York een soherp contrast: .De correspondent uit Havana van de Berald zegt in een telegram van 113 Februari, dat de Cubaansche re bellen Managua hebben genomen." Managua ligt juist in de provinoie Havana, zoodat het generaal Weyler wel eens moeite zal kunnen kosteD, zijn belofte omtrent bet inhalen van den oogst gestand te doen, tenminste wat de provinoie Havana betreft. Naar luid van een berioht uit San tiago aan de Times is, na herhaalde beraadslagingen tusschen den Ar- 'g6ntijnschen gezant en den Chileen- sohen minister van buitenlandsohe i zaken, het grensgesohii tusschen de twee landen en de vraag van den afstand vaa grondgebied bevredigend geregeld. STADSNIEUWS eerëte en derde pagina. Haarlem, 18 Februari. Waarom geen socialist? Dit onderwerp behandelde Maandag avond de heer K. de Vries Czn. van Zaandam in eene openbare verga dering van de afd. Haarlem van den Socialistenbond in het Volksgebouw alhier. De spreker verklaarde geen socialist te zijn, niet omdat het ideaal van den sooialist: vrijheid, gelykheid en broe derschap niet sohoon, genoeg is of lomdat de socialisten Diet genoeg ijver i aan den dag legden, waarby by op- j merkte, dat zy meer ijverig dan eenige andere party zijn, maar ten eerste omdat hij antirevolutionair is, ten 2e omdat het socialistisch ideaal, hoe sohoon ook, met onvolmaakte men schen onbereikbaar is; 3e omdat hij als voorstander van landnationalisa ie, beter gezegd van gemeentelijk grond- bezit meende, dat een wel uitvoer baar ideaal is te bereiken, ook al zyn de menschen niet beter dan nu, ni.: het ideaal waardoor ieder de vruohten van zyn arbeid zal ontvangen. I Bij elk dezer drie punten stond de heer de Vries enkele oogenblikken stil. Aangaande het eerste punt merkte hy op, dat het grootste ver- i schil tusschen een antirevolutionair en een sooialist hierin bestaat dat de een wèl en de andere niet het gezag I van God erkent. j Wat het tweede punt betreft zeide spr. te gelooven, dat allen ook de socialisten zouden moeten erkennen, dat het eoc. ideaal alleen dan wanneer alle mensohen volmaakt zyn, is te verwezenlijken. Verder merkte hy op, dat de vurigste voorstander van het soo. ideaal in het gunstigste geval zioh zal moeten tevreden stellen met een soort staats-socialisme, waarin geen vryheid, gelijkheid ien broederschap zal heerschen en waarin niet ieder naar zijne behoefte zal ontvangen. Dit maakte spr. duidelijk door voor lezing van een artikel van den hoofd leider der antirevolutionairen Dr. A. Kuyper in de Standaard. Aan de behandeling van zijn derde punt gekomen zijnde, zeide de spr. dat niet uitvoerig in korten tijd te kunnen behandelen, waarna hij eerst verklaarde, wat hij onderieder de vruohten van zijn eigen arbeid ver stond en vervolgens niet den maar een gemakkelijken weg aanwees ter ver krijging van dat ideaal. Hierbij merkte spr. op, dat de strijd van de laDdnationalisatoren tegen de rente gericht is, omdat de rente de verwezenlijking van het ideaal ver hindert nl. dat ieder de vruohten van zyn eigen arbeid ontvangt; ook be- kampte hij de rente, omdat in Gods Woord rente en woeker dezelfde be teekenis hebben. Als gevolgen van de afschaffing der rente en de toepassing van het be ginsel van gem. grondbezit noemde spr le. dat de Staat 250 millioen Gld, per jaar zou ontvangen; 2e. dat de koopkracht der arbeiders, met 40 pCt. zou worden verhoogd; 3e. dat de arbeiders meer naar het platte land zouden gaan en daardoor niet de loonen in de groote steden drukken; 4e. dat de loonen zouden Btygen, omdat door de koopkracht meer vraag naar produoten zou zija. Na alzoo de voordeelen opgesomd te hebben, die, wanneer de grond aan de gemeensohap werd gebraoht (zoo mogelijk tegen volle schadeloos stelling van de tegenwoordige eige naars) het deel zouden worden van patroons en arbeiders, kortom van allen, die werkelijk productieven ar beid verriohten, eindigde spreker met voorlezing van een gedeelte van Multatuli's „Vorstenschool". Aan het debat, dat hierop volgde namen deel de heeren M. Reens van Amsterdam, Stroocloeck en Terstraa- ten van hier, waarvan de eerste zich ';eed kennen als een tegenstander van landnationalisatie en zioh bereid ver klaarde in eene «olgende vergadering het onderwerp „Waarom geen land nationalisatie" te bespreken. Afloop van de aanbesteding van een woonhuis voor den heer J. C van der Laan te Bennebroek onder beheer van den architect J.Wolbers, te Haarlem. Zuitbof en Zonen, Haarlem f 10.365 P. Zieren, Bennebroek Me'z, v. Reysen, Haarlem Veldhuizen, Vander 10.381 „30.650 „10 690 10 800 10 9ó0 BINNENLAND Hofbarioht. H. M. de Koningin-Regentes heeft berioht ontvangen van het overlijden van Haar oud-tante H. D. H. prinses weduwe Hermann van Waldeck, ge boren gravin von Teleki, geboren 2 Oct. 1814. Het Hof zal deswege voor 14 dagen den lichten rouw aaunemen. Prinses Elisabeth van Waldeck heeft Maandagochtend, na een verblyf van ruim twee maanden, per Staats- spoortrein van 9 u. 46 min. de resi dentie verlaten, zich begevende naar Rbeine. H. M. de Koningin en H. M. de KoniDgin-Regentes vergezelden haar gast en namen aan den trein een hartelijk afscheid. Uit de Staatscourant. Kon. besluiten. Bevorderd: mr. S. Hanneraa, referendaris bij het depar tement van buitenlandsohe zaken, tot administrateur by dat departement. Benoemd bij het 2de regiment hu zaren. tot eerste luit., de tweede luit. A. van Mens,van het 3de reg. huzaren. De kapiiein-kwartiermeeeter E. H. J. Jansen, van het 1ste reg. veld art. op pensioen gesteld en he» bedrag van het pensioen bepaald op f1495 's jaars. By koninklijk besluit dd. 14 dezer is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandsohen Leeuw, de heer mr. W. F. Dijkers, griffier der arron- dissements reohtbank te Amsterdam. Gasverbruik te Amsterdam. Volgens eene mededeeling van de gasfabriek, blykt de vermindering van het gasverbruik over 1895 niet in gelijke verhouding te zyn toegeno men als de uitkomst over 1894 kon doen vreezen. Zelfs heeft het totaal- verbruik in 1895 dat van 1894 met 126.000 M overtroffen Deze vermeer dering is echter voor de toekomst van weinig waarde, als men rekening houdt met de buitengewone omstan digheden der abnormaal hooge petro- leumpryzen in 1895 en van een extra verbruik in dat jaar van 300 000 kub. M. gas door de tentoonstelling. In de Nota vau B en W. aange vende de waarschijnlijke winst door de gemeente te verkrijgen uit ge meentelijke exploitatie van de gas fabrieken, werd de berekening geba seerd op eeue normale productie van 30.000 000 kub. M. 's jaars en o. a. gewezen op eene toeneming van gas productie in de eerste vier maanden van 1895 van 223.000 kub. M. De feitelyke toestand is eobter dat, in weerwil der abnormaal gunstige omstandigheden, in 1895 het gasver bruik gebleven is 174 000 kub. M. beneden de 30.000.000 het cijfer dat in de gemeentelijke nota als de normale produotie is geraamd en erger; dat de levering in Januari jl. 100 000 kub. M. minder heeft bedragen dan in Januari 1895. Na het vertrek van den adjunct- directeur bij het bureau voor den industrieelen eigendom, baron Van Hugenpoth, benoemd tot subst.-offi- oier te Amsterdam, is bij dat bureau voorloopig werkzaam gesteld de ad- junot-commies by het departement van justitie mr. J. G. van Blom. De rooBjesslijpere te Amsterdam. Maandagochtend werden op de ver sohillende fabrieken gezeHencommia- sies benoemd van 2 of 3 personen, welke zullen adsisteeren by de rege ling der uitkeeringen en ioezioht houden op de werklieden. In het geheel zijn er. naar men mededeelt, een duizend staxers terwijl alleen een aantal eigenwerkmakers en nog eenigen aan den arbeid bleven. Des middags is in eene vergadering der roosjesjuweliersvereeniging be sloten den werklieden voor den duur van het jaar 1896 eene verhooging van het loon met 10 pet. aan te bieden, welk bod vroeger reeds werd gedaan. Het verzoek van het bonds- bestuur om met de juweliers over den eisoh der werklieden (221/» pot.) in overleg te mogen treden, is voor het oogenblik van de hand gewezen. Meer en meer wordt het vermoeden bevestigd, dat het bondsbestuur zioh vergiste, toen het meende, dat thans een verlevendiging in den handel is ingetreden, en derhalve de tijdsom standigheden gnnstig zijn voor eene plotselinge staking. Er zyn roosjesjuweliers, die al sinds twee maanden niet meer laten werken en geen weg weten mot hun grooten voorraad „inoourant goed". Zoo de verhooging van 10 pot. wordt verkregen, zullen zeer vele patroons eenige maanden moeten waohten met het uitgeven van werk, wijl de marktprijzen die verhooging nog niet gedoogen. Trouwens slechts met zeer veel moeite slaagde Maandag het bestuur der juweliersvereeniging er in, bet voorstel, om de eenmaal toegezegde 10 pot. toe te staan, te doen aanne- Door den wisselwachter aan het kruispunt der S.S. en der H.IJ.S.M. by Den Haag is Zondagavond het door een trein verminkte ljjk gevon den van een man, die later bleek te zijn een metselaar uit Voorsohoten. Zondagnacht omstreeks 5 uur ont stond te Utreoht in een perceel aan de Oudegraoht by de Viebrug een ernstige binnenbrand. Het aohterhuis brandde geheel uit en met zeer veel moeite kon de brandweer de omlig gende perceelen voor het vernielende vuur behoeden. Behekst. Te Loosdreoht is een kind „be hekst." Aanvankelijk waren de ouders hiervan onkundig gebleven. Thans is echter uitgekomen, d^t dit feit zioh zes weken geleden reeds heeft voor gedaan. De vader van het kind is, dadelijk nadat hy dit vernam, naar Hilversum getogen ten einde speoia- liteit in hekserij, een sohoenmaker aldaar, te raadplegen. Tegen betaling van een vast recht van f2.90 gaat deze tot ontheksing over en daarna loopt het kind gedurende 1 jaar en 17 dagen geen het minste gevaar meer. Daarna moet men echter weer op- passen en, is 't weer mis, dadelijk opnieuw naar den heksenmeester gaan met f 2.90. Het is dan weer goed. Als vermoedelijke dader van den moordaanslag op den heer Vlemingh te Eist (Betuwe) is gearresteerd de 27 jarige G. Bekker, vroeger in dienst by genoemden landbouwer. Reeds terstond was het algemeen gevoelen, dat niet deze of gene land- looper, doch iemand, geheel bekend met verschillende omstandigheden, het wanbedrijf heeft gepleegd. Deze vermoedens hebben dan ook geleid tot de inhechtenisneming van ge noemden B., wiens postuur zeer veel overeenkomst heeft met de besohry- F" E U ILLET ON, Naar het engelsch van MAX PEMBERTON. HOOFDSTUK V. Het schrijven van Martin Hall. 9) Ik las verder, want de wenech om Martin Hall recht Ite doen wedervaren, was reeds onmiddellijk krachtig bij pij opgewekt. I In dit opricht was het verhaal groctendeels een auto- Ibiographie, maar volstrekt zonder eenig op den voor bond plaatsen van eigen persoonlijkheid. Zooals men kal b meiken was het het eenvoudige verhaal van een laan, opiecht in zijne droomen, indien hij droomde (logisch in zijn waanzin, indien hij waanzinnig mocht 'Qn. En zijne geschiedenis begon als volgt: „Na goed te hebben nagedaohfc over de waarschu- ng, die aan dit verhaal voorafgaat, hebt gij onge- wijfeld besloten het verder te leien, wantik beschouw als iemand, die na van den verleidelijken schotel der nieuwsgierigheid te hebben geproefd, dezen niet van zich zal schuiven alvorens er ruimschoots van te hebben gegeteD. Ik zal u dus dat gedeelte van mijn levensgeschiedenis vertellen, dat gij moet kennen als gij u afvraagt: is die man gek of idioot, een zwak hoofdige of het slachtoffer van zinsbegoochelingen Deze vraag zal later oprijzen en ik verzoek u die niet te stellen 'alvorens alles te hebben gelezen, wat hier door mij is neergeschreven. „Ik ben in Liverpool geboren, drie en dertig jaar geleden en heb eenige jaren gestudeerd aan het wel bekende instituut vac die stad. Daar leerde men mij dat bewustzijn van onwetendheid, hetwelk de halve opvoeding vormt, en daar ik de zoon was van een man, diö van honger stierf ondanks zijn talent om in klei fraai te kunnen modelleeren, moest ik al spoedig in mijn eigen onderhoud voorzien. Eerst ging ik naar Amerika om daar, zooals men zich kan voorstellen, de ervaring van het weer naar huis terugkeeren op te doendaarna naar de Kaap om anderen groote dia manten te zien delvennaar Rome, Napels, Genua om te ervaren wat het is behoorlijk voedsel te moeten ont beren, naar Zuid-Amerika als een ervaren zeeman, naar Australië in het stookhol van een Zuidzee-bootweer naar mijn armen vader terug, die juist overleden was toen ik Liverpool bereikte. „Ik was toen twee en twintig jaar oud en vol levons- lusl. Zoover ik wist, waren al mijne bloedverwanten overledenik bezat slechts kennissen, geen vrienden. Door welk toeval kan ik niet zeggen, maar als een le vend stuk hout spoelde ik aan bij de geheime politie van mijne geboortestad en na in enkele jaren de ver schillende rangen doorgemaakt te hebben, kreeg ik een plaats op de landingsplaats te Liverpool om uit te zien naar menschen, die van vaderland wenschtea te ver anderen, omdat zij niet het ware begrip haideavande politiemacht. Het was een allerongelukkigste betrek king, maar leerzaam, want zij leerde mij gesichtea te herkennen, die vermomd waren, oude mannen die baardeloos en jonge mannen die door de hulp van den ooiffsur oud waren geworden. Ik veronderstel, dat ik werkzaam was met bij zo ader goed gevolg, want, nadat ik die betrekking vijf jaar lang bekleed bad, werd ik naar Londen gezonden en daar vertelde men mij naar de admiraliteit te gaan om nienwe bevelen te ontvan gen. Ik verzoek n dit als 't eerste gewichtige feit te be- schonwen in het verhaal dat ik u doe. Zelfs tegen u mag ik niet spreken over mijn werk voor de geneime politie, daar ik 't wsrk op mij nam onder belofte van geheimhouding; maar wel mag ik vertellen, dat ik naar Italië werd gezonden om een en ander op ts vangea in de dokken aldaar en dat men vsrtronwde op mijne gave om mij te vermommen, en op mijne kennis van 't italiaanach, geleerd op schepen en in havens. In kort men verwachtte van mij, dat ik verslag zou gevea vaa vele zaken van belang yoor onzen eigen dienst en met veel lust aanvaardde ik de betrekking; ik kreeg toegang tot de dokken en in een twaalf maanden wist ik alles wat een meaech, wiens scherpzinnigheid zijn eenige gids is, ie weten kan komen en zooveel van de scherp zinnigheid van anderen, als zulk een mensch kan op doen. Maar ik kan my voorstellen uw ongeduld en uw in- wendigen uitroep„Wat heeft dit alles te maken met mij en het verhaal Heb een oogenblik geduld met mij, als ik u zeg, dat het van 't grootite belang is voor deze geschiedenis. Het was gedurende het tweede jaar van mijD verblyf in Italië, dat ik aanleiding vond om naar Spesia te gaan, ten einde een kanonneerboot te jzieo, waarover zeer veel gesproken werd. Het is niet noodig, dat ik u, die niet de weinig beteekënende kennis bezit vaa een man, die elecnts één stad kent, vertel, dat men te Spezia alles kan vinden wat er voor grootsch is in 't zeewezen van Italië; op de prachtige forten van deze baai, waar Shelley's stofiolijk overschot rust, bevin den zich de beste kanonnen van Italiëop de heerlyke heuvels, welke zich verheffen boven haar helder blauwe wateren, worden de voornaamste italiaansche versterkin gen aangetroffen. Daar, aan de voet van de heuvels, waar de olijf groeit en waar de wijnstok welig tiert, zult gij naast de zinnebeelden van vrede der Natuur, de voorraadschuren vinden van hagel en bommen, hetgeen in een enkelen dag land en zee met bloed zal verwen. Te midden van deze versterkingen en deze terrassen en torentjes van graaiet lag mijn werk; miar 'tgrootste gedeelte van mijn arbeid verrichtte ik in de dokken, in die van 'i goevernement en in die van byzoudere per sonen. Mijne ontspanning bestoad in een kruisen van de liefelijke wateren, welke de baai omsluit, naar Casa di Mare, Fezzano, of naar den Tempel van Venus aan de Porto Venereof eene wandeling, wanneer de ran kende wijngaard overgoten was uaet een goudachtig rood lient en de toppen der Apenijnen in vlam waren gezet door de stralen der ondergaande zon. Menig uur Btond ik daar boven die oude stad en vroeg mijzelf at, waarom o en gewone spion, zooals ik mijzelf rekende, door andere

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 1