WJBIM VOOR DlMES „dat uit niets blijkt dat de vrouw niet van plan was den inhoud van de kan onderweg geheel of gedeel telijk zelf op te drinken, iets wat in Engeland nogal eens voorkomt; „dat in sommige gevalleD, vooral als men zioh op een mystiek of poëtisoh standpunt plaatst, man 6n vrouw één mogen zijn, doch dit niet opgaat als er sprake is van bier drinken, daar toch beide echtgenoo- ten hun do'st niet kunnen leesohen zonder dat elk van hen drinkt „dat zij in dit geval afzonderlijke eenheden vormen, onafhankelijk van elkander en elk voor zich aanspra kelijk „dat men zich op de goddelijke wet, waaruit de menscheiyke wetten zijn afgeleid, niet kan beroepen in gevallen die geheel en al buiten de theologie staan „dat de bedoelde sociëteit in hare statuten de vrouwen uitsluit." Op al die gronden word het vonnis gehandhaafd. De vraag zsl nu wel licht voor het Hoogerhuts. als opperste gereohtshof, worden gebracht. Eene b8rgverschuiving. De berg Puits-du-Gouffre bij Nïoies is aan bet verschuiven. Over een lengte van 400 meter is bij in drie dagen ongeveer enderha ve meter overgezakt. Waterleidingen en muren zijn verbroken en ingezaktmen vreest dat de mijnputten zullen vol loopen. De spoorweglijn van Allais naar Parijs iB gebarricadeerd. Fabrie ken slaan stil wegens watergebrek. Onschuldig veroordeeld, Een ongehoord voorval is door een der Beiersche afgevaardigden aan bet licht gebracht. Deze verhaalde dat een zijner bedienden wegens bescha diging tot drie weken gevangenisstraf was veroordeeld. De man hield vol, dat hg onschuldig was en nadat zijn straftijd was afgeloopen, kwam hij te weten." wie het aan hem toegeschreven misdrijf had gepleegd. Hij klaagde dezen persoon aan, doch had geen bewijzen en werd daarop wegens laster tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld. Hoewel onlangB is gebleken, dat de door den bediende aangewezen man toch dewareschul dige was en deze bovendien had bekend en was veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, werd den be diende dezer dagen aangezegd dat hij zijn drie maanden gevangenisstraf wegens laster mo83t ondergaan. Da man begaf zioh naar den officier van justitie en verklaarde dien hoe de zaak in elkander zat, waarop hem werd toegevoegd: „Ja wij weten wel, dat gij onschuldig zijt; maar wat geef je ons een werk 1" De minister van justitie beloofde een onderzoek te zullen gelasten. Een weöerzijdsch mis verstand. In een der Petersfcurgsohe wijken, waar voornamelijk een arm fabrieks volk woont, liepen een officier in uniform en een afgevaardigde in burgerkleeding achter elkaar aan. De laatste hield zich dicht sohter den zoon van Mars, in wien hij een beschermer zag in deze niet al te veilige buurt. Maar de officier be merkte dat dezelfde man steeds achter hem liep en had daarover zoo zijn eigen gedachten. Toen hij nu naar zijn horloge greep en dat nergens -vond, keerde hij zich plotseling om en greep den man ïn de burgerklee ding bg zijn kraag„U hebt mijn horloge gestolen, wilt u dat dadelijk: teruggeven anders zal het u be rouwen." De man gaf hem inderdaad een horloge met bevende handen en ging toen aan den haal. Tehuis gekomen bemerkt deoffioier, dat zijn horloge op de toilettafel ligt en hij zelf een vreemd horloge ge stolen heeft. De officier begaf zich terstond naar een politiebureau en deed daar mededeeling van het voor val. Zijn bericht bracht daar groote vroolijkheid teweeg, want kort te voren was er oen heer geweesf, die zich beklaagd had over den oa vei li- gen toestand in sommige buurten der stad, en die gezegd had, dat de driest heid der spitsboeven nu al zoo ver ging, dat zij zioh in officiers-unifor men kleedden om hun bedrijf uit te oefenen. In de Stille Zuidzee is onlangs een jonge koningin gestorven, waarvan de geschiedenis misschien nooit zal gewagen, maar die toch bg haar dood wel een kleine vermelding verdient. Marguerite Young, koningin van de Manna eilanden, een kleine groep, verloren in de stille Zuidzee was de kleindochter van een Engelscben matroos, welke laatste bg toeval voor een vijftig jaren op die afgelegen eilanden was geland, en die door een gril der daar regee- rende koningin verheven werd tot den rang van prins-gemaal. Op 19 jarigen leeftyd beklom miss Young den troon en sedert dien tijd mocht zij nog maar alleen in palan kijn uitgaan. En ging zij uit dan moesten alle onderdanen op straffe des doods zich in huD woningen hou den, zoodat zij niemand en niemand haar te zien kreeg. De koningin stierf op 24 jarigen leeftijd. De pooltocht van Dr. Na neen Dat Nansen werkelijk op de terug reis is, wordt nu zeer waarschijnlijk. Het telegram van den Britsohen vice- oonsul te Archangel luidt beslist, ofschoon het weer al te beknopt is. Maar de reeds ingekomen berichten ontvangen een niet geringen steun in een depeohe, door den gezant van Zweden en Noorwegen te Petersburg Reuterskiöld, naar Stockholm en Christiania verzonden, waarin deze o. a. zegt hoe hem in deskundige kringen verzekerd is, dat de uitge breide handelsbetrekkingen van den groothandelaar Koesjnaref het waar schijnlijk maken dat de berichten over Nansen spoediger door Koes- jnarefs agenten dan door Nansen'a eigen berichtgevers de beschaafde wereld zullen bereiken. Dit heldert veel op. Maar al is Nansen op den terugweg het blijft nog de vraag of de groote ontdek king inderdaad door hem is gedaan: of hij de Pool bereikt heeft. In de poolsport ligt iets meer dan een puur-sport^rig elkaar voorbij jagen; er is ook mee verbonden die onweer staanbare drang naar het ideale, die het mooiste heeft opgeleverd waarop de menschheid bogen mag. Want dat er aan de Pool niets bijzonders is, spreekt haast vanzelf. In Oost- Siberië is het kouder, op Groenland is het interessanter, enz. Maar toch de pool geldt of gold sedert een eeuw of drie als het ideaal voor alle menschelijk streven naar onder zoek, naar bereiken vau 't Bchijnbaar onbereikbare ftreeling der ijdel heid, zoo men wil. maar dan tooh als een verdiende deoora'.ie, iets waarop meer monechen prijs stellen, dan 't bekennen wiilen. En onze stervende eeuw zou door een éolatant feit als dit zoo sohitterend worden afgesloten. Het zou de reeks van analogiën tusscheu onzen tijd en het tijdvak waarmede de middel eeuwen eindigderi, nog vermeerderen. De tweede helft der nogentiende eeuw is nog ODgelijk rijker geweest aan sohitterende entdekkingen op weten schappelijk gebied en vernuftige teohnische toepassingen, en als gevolg daarvan kwam een ongekende uit breiding van het vorkeer; evenals de kennis der hemelruimten iB ook onze w.etensohap van hetgeen er op den aardbol is, aangevuld: in dertig jaar zijn de witte plekken bijna geheel verdwenen van de wereldkaart. En nu zou ook de Pool ontdekt zijn. Men zou bijna huiverig worden bg de gedachte, waar 't heen moet met onze energie, als er niets belangrijks moer te ontdekken zal zijn? Vooreerst echter is de Zuidpool er nog. Maar hoe nu met den pooltocht per luchtballon Arme Andrée zegt de jY. R. Clwaaraan het bo venstaande is ontleend. Te Londen is een teiegram ontvan gen uit St. Petersburg, waarin wordt vermeld, dat het Russische gouver nement pogingen in het werk stelt om te weten te komen of het gerucht, dat dr. Nansen, na de Noordpool ontdekt te hebben, terugkomt, waar heid bevat. Ook is per telegraaf be richt, dat het Zweedsche gouvernement gelijke maatregelen treft. Allerlei geruchten loopen er over de vraag, hoe het met Bulgarije zal gaan. Uit Sofia komt het bericht dat vorst Ferdinand zelfs tot koning zal worden uitgeroepen de mogend heden zijn reeds gepolst en hebben geen bezwaren kenbaar gemaakt. Terwijl de New-York Ber aid be weert, dat vorstin Marie Louise haar verlangen heeft te kennen gegeven om in een klooster te gaan, vertelt de Weenscbe oorrespondent van bet Berliner Tageblaltdat Ferdinand tegen het einde van Maart zgn ge malin uit de Riviera zal afhalen en de kroning van den Czaar reeds als koning zal bijwonen. Wetenschappelijke Kroniek. Wittebrood. Het brood, waarvan het gebruik zoo oud is als de wereld zelve, daar reeds in het boek Genesis daarvan melding wordt gemaakt, lis in onze dagen het onderwerp van verschil lende beschouwingen en velen onzer begaan, ten einde hun verhemelte ;e streelen, een ernstige dwaling, waarop de aandacht nimmer te vaak kan werden gevestigd. Algemeen, vooral in de steden, is men van meening, dal het brood beter is, naarmate het witter is. Tegenwoor dig verlangt dan ook bijna iedereen wittebrood. Men is er niet genoeg van doordrongen, dat dit biood geen ander voordeel heeft dan aangenaam voor de oogen te zijn en dat zg, die het ge regeld gebruiken, eene vergoe ding vinden in zijne geringe voedings waarde door de toevoeging van andere eetwaren. Het is bekend, dat phosphorzuur voor het leven een onmisbaar bestand deel is. Elke landbouwer weet tegen woordig da: de plant phosphaatnoo- dig heeft. Welnu, de mensch zelfheeft daaraan nog meer behoefte dan de plant. De mensch doet zijn best, om aan den vermagerden grond terug te geven, wat daaraan door den oogst ontnomen is begaat hij dan niet een onvergefelijke fout, wanneer hij voor zichzo. ven niet evenzoo handelt? Wan neer de moeder niet een voldoende hoe veelheid phosphaat tot zich neemt, ver woest zij hare gezondheid, het kind ontwikkelt zich slecht, het ras wordt verbasterd en de achteruitgang blijft niet uit. Vandaar dat de hygiënisten de landhuishoudkundigen en de doc toren als om stryd een alarmkreet laten hooren. Het gewone brood en het zoogenaamde pain de luxe zijn beide om dezelfde reden af te keuren ze zijn te wit. Waarom deze blankheid zulk een ka pitaal gebrek is, laat zich gemakkelijk verklaren.Wij hebben doen opmerken, hoe noodzakelijk phosphaat voor de levenskraoht is. De graankorrel bevat onder het omhulsel (zemeleD) een grijsachtig laagje, dat veel phosphaat bevat. Onder dit laagje bevindt zich de witte massa van den korrel, in hoofdzaak bestaande uit stijfsel. Om nu het meel zoo wit te maken als de bakkers het verlangen, neemt men uit den korrel niet alleen de zemelen weg, maar ook het voedzame laagje. Hieruit blijk, dat wittebrood feite lijk niets anders is dan een stijfsel- pasteitje. Sommigen die dit hebben ingezien, zijn in een ander uiterste vervallen en prediken het gebruik van den volledigen graankorrel, der halve ook met de zemelen erbij. Het is waar, dst men door de afscheiding van de zemelen, aan het brood een gedeelte vet, zouten en aroma ont neemt, maar daar staat tegenover,dat het brood van den completen graan korrel vervaardigd, eigenlijk alleen noodig wezen zou voor wie zioh enkel en alleen met brood moest voeden. Gelukkig komt dat in de beschaafde landen, ook bg den werkman, niet voor. Om het juiste midden te houden moet men het brood eten,"dat al de phosphaat elementen dor tarwe bevat, namelijk het bruinbroo 1, dat een bij uitstek gezond voedsel is. Ieder die dat geregeld gebruikt, zal aan zich zeiven kunnen waarnemen, dat witte brood een weeldespijs is, niet in staat om het leven behoorlijk te onder houden eu waarvan men afstand be hoort te doen, ona haar door het krachtiger bruinbrood te vervangen. Dr. ANTONIN ROCHE. bewerkt door eene Dame. XX. Onder de voor vrouwen geschikte beroepen behoort dat van concert zangeres. Eigenlijk is dit niet een beroep in de eigenlijke beteekenis van het woord, omdat niet iedereen hot kan beoefenen. Een goede slefltt en een muzikale aanleg zijn er on misbaar voor. Alzoo, een beroep is het niet, maar men heeft er in don laatsten tyd wel wat al te veel een beroep van ge maakt. In den struggle for life, die voor onbemiddelde meisjes uit goede familie zoo moeüyk is, beschouwt men het ais een heel fortuintje, wan neer een van de dochters in 't bezit is van een stem. die door den klei nen kring van familie en vrienden wonderfraai gevonden wordt. Het meisje moet voor zangeres worden opgeleid, is het eenparig advies. Dit gebeurt, maar zie wanneer zij afge studeerd heeft en in het publiek gaat optreden, dan ia het succes vor be neden de verwachting. De engage menten zgn zeldzaam, de muziek directeuren trekken zioh terug. Wat kan daarvan wel de reden zijn Men zoekt dien overal, behalve waar ng te vinden is, namenlijk in den aanleg van <!e zangeres zelve. Hare stem, die in den kleinen kring van bevriende personen, een juweeltje leek, wordt door het pubiiek in zijne vergelijkin gen met andere zangeressen, niet hooger dan een Simili-diamant ge taxeerd. Ziedaar dan al die kosten, al die moeite voor niets. De hoop van het meisje, dat zg nog eens als zangeres roem zou behaleD, ver dwijnt meer en meer en zij moet zich tevreden stellen met op te tre den op tweederangs-concerten, waar op voor de solisten geen behoorlijke vergoeding kan worden afgezonderd. Zoodoende kau misschienmet lessen er bij, een meisje zij het dan ook met groote moeite, haar brood verdienen, maar hare verwachting is bitter teleurgesteld. Vandaar dat ouders en vrienden zoo buitengewoon voorzichtig moeten zgn in hunnen lof voor een kind, dat aanleg schijnt te bezitten. Meent men, dat er iets bijzonder goeds van te verwachten is, laat men dan de opinie vragen van een bekenden zanger of zangeres, die het meisje geen les geven zal. Anders draagt men maar weer iets bij tot uitbrei ding van de categorie van menschea met aanleg, die nooit talenten kunnen worden en zich verheven voelen boven dilettanten. Is het niet eigenaardig, dat een van de gevaarlijkste beroepen die men zich danken kan, veelal wordt uitge oefend door vrouwen, namelgk het dierentemmen Daar zijn madame Caro, mademoiselle Telzerow, die met de grootste koelbloedigheid den scep ter zwaaien over de gevaarlijkste viervoeters in de schepping. Laatstgenoemde doet altijd gaarne verhalen over de gevaren, die ze in haar vak geioopen heeft. „Nooit," zoo vertelt ze, „ben ik ernstig gewond, behalve eens, toen een,leeuw dien ik nog niet geheel getemd had. mij op den rug sprong. Ik moet erkennen dat het mijn eigen schuld wasik keerde het beest den rug toe, terwijl ik het hok uitging. Gelukkig was er dadelijk hulp bij de hand, anders zou het d.en keer met mij gedaan zijn geweest. Bij dien eenen sprong zelfs heeft hij met zijn klauw mijn arm geheel opengescheurd. Wat mij betreft heb ik liever met leeuwen dan met tygers te doen en de verraderlijkste dieren die ik ken, zijn wolven. Nooit heb ik gevaarlijker oogenblikken doorleefd, dan eens in een wolvenhok. Het was in de Agricul ture Hall te Londen. Juist deed ik voor de voorstelling, een dutje in mijn kleedkamer toen een oppasser kwam zeggen, dat de wolven bezig waren met elkaar te veohten, dat hun eigenaar afwezig was en dat niemand kans zag, de dieren te scheiden. Ik greep de zwaarste zweep die ix vinden koD, ging de kooi bin nen waar zij bezig waren elnaar let terlijk te versoheuren en ranselde er met de karwats op in. Twee minuten later waren ze bedaard, maar mijn japon hing in flarden en ik had een half dozijn vleeschwonden opgedaan, waarvan er gelukkig geen enkele gevaarlijk was. De eigenaar van de wolven gal mij uit dankbaarheid, een mooi cadeau en Blondin, de bekende koorddanser, voegde er een mooie medaille bg. Deze eigenaardige vrouw (zij is nog maar 25 jaar oud) tracht zooveel mogelijk van hare dieren alles gedaan te krijgen met zaohtheid hoewel zij in geval van nood. de zweep krachtig durft hanteeren. Toch zit bij haar vriendschap voor de dieren zoozeer voor, dat de Fransche vereeniging tegen het mishandelen van dieren haar eene bronzen medaille heeft ver eerd. dommige dames die hare hondjes en katjes voeden tot ze te log worden om te loopen zonder deze onderschei ding niet eens verdienen. Hoe men dierentemster wordt? Ik moet op die vraag het antwoord schuldig blijven. Ik vermoed, dat men een weinig dierentemster „geboren" moet zgn on zou toch ook niemand die studie aanraden" Het uiterlijk van de meeste vrou wen wordt gereleveerd door een passende voile. Zwart, zwat en wit, en bruin staan aar de spits, maar de zomermode sohijnt te zullen wor den de voile met rand. Deze rand zal bij dure voiles genomen worden van kant van Vaieuoiennes, Crème en witte kanten voiles zullen dit jaar nog meer dan den vorigéa zomer in de smaak komen. Voor wandelvoiles is de dubbele voile in verschillende dessins. Nadat een tijdlang de Engelsche dames heur haar roodbruin hebben geverfd, gaan ze nu wit haar mooi vinden, waarvan een groot verbruik van Eau de cologne het gevolg is, daar bierdoor naar het schijnt het haar bleeker wordt. Gooi nooit water weg, wa-rin r-jst gekookt is, daar het zeer voed zaam is ea in melk of soep zeer vee', gebruikt kan worden. Wilt ge de ivoren hef:en van uwe tafelmessen voor barsten bewaren, zorg er dan voor dat zo nooit in heet water worden gelegd. Het lem met zet door heet water uit en ver oorzaakt de barsten in het heft. Eigenlijk moeten messenheften nooit in water liggen. Het gebruik van veeren bedden is af te keuren, omdat zij het trans- pireeren kunstmatig opwekken, het geen verzwakkend is. Neem kapok of liever nog zeegrasze zyn we! veel harder dan veeren, maar ik durf zeggen dat men op den duur veel aangenamer slaapt op een hard dan op een zacht bed. Bovendien kan iemand die aan veeren gewoon is, eigenlijk niet uit logeeren gaan want meestal krijgt ze dan een uard bed en doet daarop geen oog dioht Ten slot'e een paar reoepten Surrogaat van pasteitjes. Tamelijk dikke sneedjes tarwebrood ontdoet men geheel van de korstjes en holt zo daarna zoover mogelijk uit, terwijl deoDde-kantongesohonden blijft. Men vult de holte op met kalfsgehakt, dat op de gewone wijze toebereid is; nu zet men ze met boter in de oven en laat ze lichtbruin van kleur worden. Men gebruikt ze voor het diner evenals pasteitjes. Pruimentaart. Een gelijke hoeveelheid pruimen en gedroogde appelen laat men in wat water en bessensap koken en mengt het dan met wat sago aan, zoodat het gebonden wordt. In een springvorm of gewonen platten vorm wordt nu eerst eeu laag beslag als van pannekoeken gegoten, daar a de pruimen en appelen, waarin een voldoende hoeveelheid suiker en dan weer een laag beslag. Het geheel staat in de oven totdat het goed bruin van kleur is. Vervolg Stadsnieuws. Provinciale Staten van Noord-Holland. Bovengenoemd College was hedsa in buitengewodo vergadering bijeen geroepen wegens het overlijden van het lid der Eerste Kamér, den heer J. Prins. De Voor:, der Staten, de heer Jhr. Mr. J. W. M. Sonore-, herdacht den overledene als een man van grooten eenvoud en welwillendheid,van groote kennis in handel en nijverheid, van gezond verstand en een rechtschapen karakter. Hierop herdacht spreker drie leden der Staten die sinds de vorige ver gadering zyn overleden, de heeren Mr. van Leeuwen, Rezelman en Beu kenkamp. De vergadering betuigde hiermede hare ingenomenheid door applaus. Door een commissie bestaande uit de heeren Roëll. Portielje en Kool werden de geloofsbrieven onder zocht van v er nieuw inkomende ledende heeren G. A. Loeff, C van der Bout, Dr. G. P. C. Hoek en Jhr. Mr. H. Gevers. Tot hunne toelating werd besloten. De nieuw benoemden werden daarna beëedigd en geïnstal leerd. Hierna ging men over tot de ver kiezing van een lid der Eerste Kamer. Bg eerste stemming verkreeg de hëer D. Laan van Wormerveer, 26 stem men, .1. A Laan 1 stem, Mr. M.C. van Hall 21, A. E. Timmerman en prof. G. A. van Hamel elk 2, Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijok 3 en de heeren Mr F. T. Westerwoudt, Mr N G. Pierson, F. P. van Eeghen en P. C. van Hall elk een stem. By tweede stemming werd gekozen de heer Mr. M. C. van Hall met 31 stemmen; op den he?r D. Laan wer den 28 stemmen uitgebracht. Ten slotte werd een 2e suppl. be- grooting voor de enkel provinciale en huish. inkomsten en uitgaven dienst 1896 zonder stemming goedgekeurd en de vergadering gesloten. Haarlsmsoh Gemengd Koor gaf j.l. Maandagavond in deooncert- zaal der sociëteit Vereeniging haar eerste concert onder leiding van den heer Anton H. Tierie van Amsterdam. Al zeer spoedig bleek dat de koor nummers met de meeste zorg waren ingestudeerd. De attaques en nuances werden zeer accuraat uitgevoerd. „Toggenburg" van J. Rheinberger kon mij als compositie niet bevallen ea was wat uitvoering betreft het minrie van den avond. Het ensemble voor vrouwenstemmen was zeer goed en verreweg het beste gedeolte, het slot nog al onzuiver en daarom minder mooi. Ook „Gebet" van J. Röntgen was hier en daar niet onberispelijk. Het vrouwenkoor „la Viergo a la crèche" van C Franck en daarna „Das Singenthal" van L. F. Brandts Buys werden het beste gezongen. Voor de uitvoering van Singenthal bracht de Voorzitter den Directeur zgn d nk voor de voortreffelijke leiding en bood hem daarby onder luid applaus een fraaie lauwerkrans. De sopraansolis'e mej. Anna Lut- keman van Amsterdam zong behalve de solo in Singenthal een drietal liederen: Die Lotosblume van R. Schumann, Fx ühlingslied ran Henri Viotta en Solvejgslied van Grieg. Reeds in „Toggenburg" maakte haar aangename stem een goeden indruk welke nog verhoogd werd door haar liederen. Soivejgslied vooral werd goed gezongen en verdiende ten volle het daarop volgend applaus. Aan mej.. Lutkemac dan ook onzen lof en dauk voor betgeen zij deed genieten. Verder verleende hare medewerking mej. K. T. alt, welke my niet kon voldoen. De heer Philippeau he ft een lief tenorgeluid en zong zijne liederen „le Vallon" van Gounod en „Lente" van C. v. d. Linden zeer verdienstelijk. O k de heer Fermiü, Baryton, had succes. Zyn voordracht, en, behoudens de lagere tonen, ook zyn stem vielen zeer te prijzen. Nu rest mij nog met lof te vermel den den heer Joh. T. Ruinen, een jong maar zeer goed violist, die ten gehoore bracht: 2e Concert van H. Wieniawsky en Suite van H. Vieux temps en daarmede blijken gaf muzikaliteit en techniek in die mate te bezitten als voor een degelijk artist noodig zijn. De Vereeniging kan alzoo tevreden zijn met haar succes van Maandag. jx. r, Voor eeuige dagen werd door dec gemeenteraad pensioen en eene levens lange toeiage verleend aan den heer F. C. Misset. Deze gemeente-ambte naar beeft een langdurige eervolle loopbaan achter den rug. Met ingang van 1 Januari 184S trad hij in betrek king als noodhulpcommies bij de stedelijke acc:jnsrn tot 1 Juli 1S50, toen hy werd bevorderd tot oommies. welke betrekking hij tot 1 Mei 1866 bekleedde. Tengevolge van de afschaf fing der accijnsen kwam hij op 1 Mei 1866 in dienst als ambtenaar belast met de inning van haven- en kaaigeld. In al die betrekkingen toon de hg een zeldzamen trouw en ijver en zeker zou hij nog zyne functien vervullen, ware het niet, dat hy in hei laatst des vorigen jaars, in de uitoefening van zyn dienstplicht op straat een ongeluk had bekomen. De heer Misset, die den 20sten dezer zijn tachligsten verjaardag viert, mag de voldoening smaken,dat zijne plichts betrachting door het gemeentebestuur zeer wordt op prijs gesteld. Prij8Uitd6eling van Sparta. De onderlinge wedstrijd vau de vereeniging Sparta bij haar 20jarig bestaan gehouden, zijn afgeloopen en Maandagavoud zette de uitreiking der prijzen aan de overwinnaars de kroon op het werk. Zy werd gehouden in de bovenzaal van Café Brinkmann voor de leden en hunne dames. Op het kleine tooneei had bet Bestuur van Sparta plaats genomen met den eerevoorzitter der vereeniging, den heer Fr. Lieftinck. De voorzitter, de heer J. Nierop nam het eerst het woord. Hij wees voornamelijk op de medewerking door de leden aan dit concours verleend de jongeren hadden niet geschroomd zich met de ouderen te [meten en spr. bracht dan ook lof aan de onderaf- deeling voor de keurige manier, waarop zij heeft gewerkt. Na hem sprak de heer Fr. Lieftinck de aanwezigen toe met den van hem bekenden rijkdom van beelden eD gemakkelijkheid van uitdrukking. Met vreugde, zeide hij. mag Sparta terug zien op dit lustrum. De vereeniging is sedert het vieren van haar tienjarig feest krachtig gebleven, hoewel het voor de gymnastiek een zware tijd is. Gewandeld wordt er niet meer. Men trapt, men speelt football, hookey en hoe die Engelsche woorden meer mogen heeten. Het sohijnt mij toe, dat bg dit alles veel minder systematisch wordt teverk gegaan, dan by de gymnastiek, die streeft naar eene harmonische ont wikkeling van het geheele lichaam. Do sport in onzen tijd is ontaard in wedstrgden, waarbij het aankomt op gedoelten van minuten, op gedeelten van seconden, in overspannen raoes, die roods menigeen zijn gezondheid hebben gekost. Dat Sparta zioh in weerwil van deze strooming staande heeft weten te hou den, ligt aan de tuoht, aan de homoge niteit, aan den ksnieraadsohappelyken geest, die er in de vereeniging heer- schen. De middelen die de gymnastiek gebruikt om haar doel te bereiken, zijn zeker rationeeler, al zyn ze missohien minder amusant, dan die de verschil lende takken van sport asnwenden. Evenals op het einde der 18de eeuw- is alles in de mode, wat de zenuwen prikkelt, alles wat haastig gaat en gauw afl.opt; niet he: kalme zelfbe wuste werken. Het doet mij genoegen, dat Sparta dat laatste nog in eere houdt. Traobten wij steeds met de beste middelen het beste doel te be reiken en dit ook toe te passen op de gymnastiek, die een heilzaam tegenwicht is voor de overspanning van het intellectueels leven. Leve Sparta I" Deze toespraak werd met daverend applaus ontvangen. Daarna werden de prijswinners ten tooneele geroepen en hun door den heer J. E. C. Ver- nout de prijzen overhandigd, die uit floretten, schermmaskers en hand schoenen, benevens uit kunstvoor werpen bestonden. De prijswinners zijn de navolgen den a. Gymnastiek (3taafoefening, rek, barren, ringen, springen ver, hoog en hoog ver), le afieriing. le prijs, F. J. v. d. Vaart 129 en vijf twaalf den punten2e prijs M. C. Broek- meijer 125 en negen twaalfden pun ten 2e afdeeling, le prijs, D. Smit, 117 en vijf twaalfden 2e pr P. A. Mon- tauban 92 en twee twaalfden punten. b. Schermen (degen en sabel), le prijs F. J. v, d. Vaart 20 en zeven twaalfden punten2e prijs M. C. Broekmeyer 16 en aokt twaalfden punten. Gymnastiek en sohermen, le afd. le prijs, F. J. v. d. Vaart 150 pun ten 2o prijs M. C. Broekmeyer 142 en vijf twaalfden; 2e afd. leprysD. Smit 128 ea elf twaalfden punten; 2e prijs, J. A. Maas 103 en acht twaalf den punten. Extra prijs voor hoogste aantal pun ten, staafoefeniogen, F. J. v. d. Vaart 42 en vier twaalfden. Na afloop hiervan bleven de aan wezigen nog eenigen tijd gezellig bijeen. Naar wij vernemen zal „Volksbe lang" weer spoedig wordeu heropend. De tijdelijke sluiting was sleohts voor zeer korten duur. Het hoogste nummer vau da 526 lotingsnomraers, dat thans om dienst te treden bij de nationale militie is opgeroepen, is 255. Er worden 120 jongelingen in dienst gesteld. Tot amanuensis aan de H. B. Sohool met 5- en 3jarigen cursus is benoemd ,dë heer 0. Sohraverus, niet Sóhré- gardus. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft het 7° gevroren. Bij vonnis van de Arrondissements Rechtbank alhier dd. 18 Februari 1896 is in staat van faillissement verklaard E Boes, koopman te Haarlem (Hee rensingel) met ingaDg van 15 Febru ari 1896 Tot Rechter Commissaris is be noemd de rechter Mr. M. G. P. del Court van Krimpen en tot curator Mr. A. J. van Thiel advocaat en prooureur alhier. Hedenmiddag werd door den ar chitect S. J. W. Mona alhier aanbe steedHet bouwen van vijfendertig huizen op een terrein aan de Bakker straat, Rustenburgerlaan en geprojec teerde straat. Ingeschreven werd door: Tjaden en Van Duuren f 48.889 v. Dijk en Miezerus 47.740 Verkoren te Zoeterwoude 54.743 Hilarius 47.447 Hagen 48 970 J. v. d. Boogaard 47 S85 J. A. Jonker 49.83S H. v. 't Wout 48.600' H. v. Kriel en H. d Graaf, te Koudekerk 51.200 H. London 51 8S0 M. van Ommeren 51.931 J. W. v. Santen 47 590 W. Zuithol 49.245 W. A van Santen 47.725 J. J. Guldemond 47.443 W. F. Mönringer en H. Smink 47.650 Naar wij vernemen is hedenmorgen hier ter stede uit het water het lyk opgehaald van een 56-jarigen man, hetwelk in verren staat van ontbinding verkeerde. Het is herkend als dat van een bakkersknecht op het KI. Hei ligland, W. K., die reeds een maand, werd vermist. Tot secretaris-penningmeester van het waterschap „de polder Vogelen zang" is benoemd de heer W. J. de Wildt te Vogelenzang (gemeente Bloemendaal). De keuringen van paarden van wege de afdeeling Noord-Holland van het Xederland8che Paardenstamboek tot toekenning van Rijks- en Provin ciale subsidiën en aanhoudingapre- miën zullen gehouden worden op Woensdag 18 Maart te Beverwijk en Donderdag 19 Maart te Hoofddorp.

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 3