Tweede Editie. No. 3876 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. FEUILLETON. )e IJzeren Zeer00ver. I3e Jaargang Donderdag 20 Februari 18E6 HAARLEM'S DAGBLAD gLEOTSTII^IEriVEEI^TSIPIELEJ'S: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 „de omstreken en franco per postO.371/2 AJDV^ELE&TmnSTTIELISr: Van 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PubUcité Etrangêre G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Monlmartre. Agenten voor dit Blad in den omtrek rijn: Bloemmdaal Santpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Santpoort; Heemstede, J. LEUVEN, bij de TolRaarlemmermeer, |C. DOEKESSpaarndam, C. HARTENDORP; Zandvoort, J. ZWEMMER; Velsen, L. VENUS; IJmuiden, J. J. TJADEN; BevenoijkH. JUNGERIEf, Koningstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentën aan. Officiëele Berichten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weteD, dat bij hunne beschikking van 13 Februari j.l. aan J. de Loor vergunnig is verleend tot verplaatsing van de Bmidse ïu het perceel aan de Doelstraat No. 31. Haarlem15Febr. 1896- Burgemeester en Wethouders voornoemd M. O. DE KANTER W. B., de Secretaris C. M. RASCH. E. lal, And Poli tuk Overzicht. De duitsche Rijksdag behandelde gisteren de voorsteilen betreffende het recht van vereeniging en vergadering. Bij de discussies daarover sprak Rickert de vrees uit dat er niets positieis tot stand zal komen, daar het Centrum niet gunstig er voor gestemd is. Hij zelf is voor de verwijzing van de voor stellen aan een commissie, die dan positieve voorstellen voor het ver- eenigingswezen kan doen. De staatssecretaris Von Bötticher betwistte, dat artikel 4 de regeeringen de verplichting oplegt om een rijkswet in te dienen. Bovendien is men in de verschillende bondstaten met het daar geldende recht volkomen tevre den. Een overeenstemming over den aard der te maken bepalingen zal in het rijk moeilijk tot stand te brengen zijn. Er bestaat twijfel of door zuik een rijkswet inderdaad overal een betere toeBtand zal worden geschapen. Tegen een beraadslaging in de com missie heeft de regeering geen be zwaar. Minister Recke sprak als zijn mee ning uit, dat het nu in behandeling gebrachte thema (of de regeering door zeker artikel verplicht is om een rijks wet betreffende het recht van vereeni ging en vergadering in te dienen) niet :onder hooge noodzakelijkheid op de 1 roorgrond moet worden gebracht. Hij jetwistte met beslistheid, dat de Prui sische regeering naar willekeur en inrecht vaar dig in zake het r9chtvan rereeniging en vergadering handelt; >ok het sluiten van de bijeenkomsten Ier sociaal-democratische kiesvereeni- jingen te Berlijn, was een volkomen ewettigde maatregel. Ten slotte heeft de Rijksdag beide oorstellen verwezen naar een com- ii8sie van 21 leden. Heden komt de begrooting van oor- 3g aan de orde. Dinsdag is door het engelsche La- erhuis het adres van antwoord op 'f troonrede aangenomen. In de zitting van Dinsdag deelde hambeilain mede, dat, volgens de ip.tete tijdingen, van de in et Jameson pgetrokken troepenmacht 21 persc- en in Transvaal gedood zijn geda mde het gevecht, of daarna overle- m en dat 46 gewond of ziek in het ispitaal zijn opgenomen. Er is geen ficieel be icht over de verliezen der oeren. De Standard heeft uit Johannesburg een telegram ontvangen, gedateerd 17 dezer, meldende dat Chamberlain's rede in het Lagerhuis' een zeer be vredigenden indruk te Pretoria heeft gemaakt. Het wordt nu zeer waar schijnlijk genoemd, dat de Volksraad in bijzondere zitting zal worden bij eengeroepen, ten einde het onmiddel lijk vertrek van president Kruger naar Europa te bekrachtigen. Naar uit Johannesburg aan de Times wordt gemeld, is de Robinsonmijn gesloten wegens gebrek aan Kaffers, daar deze zijn weggeloopen om het herhaalde zoeken naar wapenen in de mijnen. Ook in andere mijnen zonden de inboorlingen daardoor zijn afgeschrikt. De regeering van de Zuid-Afrikaan-che Republiek heeft bevolen, het zoeken naar wapenen in de Robinson-mgn te staken, en beloofd Kaffer-werklui te bezorgen. Een algeineene sluiting van de mijnen is hoogst onwaar schijnlijk. Het nieuwe Engelsche blauwboek over het Turksche vraagstuk behelst vijfhonderd, soms belangrijke stukken, loopende tot de vorige week. De Engelsche gezant te Konstantinopel moet eindelijk erkennen, dat het ge tal Arnaeensche slachtoffers het cijfer 25,000 bereikt, ongerekend de distric ten waar het niet is geverifieerd. Maar het belangrijkste feit dat in het blauwboek gestaald wordt, blijft de hardnekkige weigering van Rusland om den Sultan te dwingen, bij welke weigering Oostenrijk zich had aange sloten. De nooit volprezen samen werking van de mogendheden in de zaak van de toelating van de tweede wachtschepen in den Bosporus blijkt mede uiterst oppervlakkig te zijn geweest. Rusland stelde zelfs voor om het plan prijs te geven. Door den correspondent der Times te New York is een plan ontwikkeld tot oplossing van het venezolaansche grensvraagstuk, welk plan, naar hij verzekert, door de regeering van de Vereenigde Staten wordt goedgekeurd, terwijl de Engelsche regeering het ook zou £oed keuren, bijaldien de regeering van de Unie het voorstel de. Zijn denkbeeld is dat Engeland en Noord-Amerika elk twee grens- commiesarissen zouden benoemen, om het grensvraagstuk te bestudeeren en verslag uit te brengen over hun bevindingen. Hun conclusiën zouden bindend zijn. In een hoofdartikel beveelt de Times het plan aan. STADSNIEUWS eerste en derde pagina. Haarlem, 19 Februari. Door wijlen mevrouw A. Tak Brands Boerlage alhier is aan de Mr. Jacobus Tak bewaar- naai- en brei- school te Aalsmeer de som van f 1000 gelegateerd* Vele jaren reeds mocht deze nuttige instelling zich in den Bteun van haar beschermvrouw ver heugen. Concert Wedemeijer. Het concert dat de Amsterdamsche Orkestvereeniging, onder directie van den heer J. F. Wedemeijer, Dinsdag avond in de muziekzaal van de Sociëteit Vereeniging ga f, ondervond veel belangstelling van de zijde der leden die in grooter getale dan ge woonlijk met hunne dames waren opgekomen. De sterkte van dit gezelschap zal menigeen verbaasd hebben en wie de muzikanten niet geteld had, zou toch van den omvang van het korps op de hoogte zijn gebracht door de uitvoering van het eerste nummer, de Huldigungsmarsch van Richard Wagner, waarbij zulk een reusachtig klankvolumen ontwikkeld werd, dat den toehoorders bijwijlen tegelijk hooren en zien vergig en de vielen die toch sterk bezet waren, in de verte niet opgewassen bleken te zijn tegen de blazers. Beter viel dan ook de Friedenefeier Ouverture van Reicecke in de smaak, misschien ook wel door den aard van het werk zelf, waarin naar men weet twee bekende motieven van het LobgesangNun danket Alle Gott en sent, er kommi mit Preis gekromt zijn doorgewerkt. Het derde nummer van het programma was Hsydns militaire Symphonie en de eerste afdeeling werd besloten met- het prélude op Saint Saens le Dêluge. In de tweede afdeeling werd het publiek vergast, in dc volle beteekenis van het woord, op een vioolsolo van den heer M. Wolters met accompag nement van het orkest. Hij speelde de Faust-fantasie van de Sarasate,! die hoewel ze minder geschikt is om iemand die de opera niet kent, een j volledig denkbeeld van hare schoon heid te geven (immers, de fraaiste aria's ontbreken er in, toch den violist de gelegenheid aan de hand doet, om in moeielijke variatiën van zijn vir tuositeit te doen blijken. De gaven van den heer Wolters zijn in dit op zicht niet gering te schatten en niet alleen het publiek maar ook de leden van het orke-t juichten hem toe. Nu, zij kunnen het weten Over 't algemeen, heeft het concert wel voldaan. Deed de getalsterkte van het orkest meer aan dat van het Concertgebouw denken, dan de mate van geacheveerdheid en vlekkeloos heid, dit is toch blijkbaar een gezel schap, dat goed gedirigeerd wordt en dat zich wat men noemt durft geven. Wij zullen het dan ook gaarne nog eens wederzien. Door de rechercheurs Verkerk en van Halst is aangehouden een 16 jarige knaap J. P. die in het por- tierehuisje aan de Werf „Conrad" aan den Sp^arndammerweg een zil veren cylinder-horloge had weggeno men, en daarna verkocht. In een buitengewoon politieblad bericht de commissaris van politie in de le afdeeling te Rotterdam, dat in den morgen van 14 Febr. jl. aldaar abusievelijk in een brievenbus, ge plaatst in het postkantoor, is gedaan een blauwe enveloppe waarin een brief benevens 2 bankbiljetten van 140, EO no. 521 en ES no. 104, 1 bank biljet van f25, IT no. 6758 en 1 muntbiljet van 110, D M 01004, welke enveloppe aan de achterzijde voorzien was van 5 lakken, waarin een stem pel met de letters W. I. afgedrukt en aan de voorzijde als gedrukt honfd bevatte: T. L. Struiken, Weste Wa genstraat 54 Rotterdam, Amsterdam, Utrecht, Haarlem, en daaronder ge schreven- „Aangegeven waarde f115: zegge honderd vijftien gulden. Den Heer T. L. Struiken, Haarlem," de enveloppe voorzien van een postzegel van f 0,12s en een van 10,05, welke brief met inhoud niet aan het opgege ven adres terecht is gekomen. Genoemde commissaris van politie verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Uit Haarlemmermoor. Wie op dit oogenblik door Haar lemmermeer gaat, ziet met welgeval len op het wintergraande tarwe komt flink uit de aarde, maar vooral de rogge staat zeer welig op het land. De maand Maart kan nog wel eens ongunstig zijn, anders wijst alles op een vroege en krachtige ontwikkeling. Daar er in den laatsten tijd al zeer weinig regen gevallen is, zal jde grond spoedig geschikt rijn voor den voor jaar-bouw: de zaai van boonen, erw ten en haver. Over contracten voor de teelt van suikerbieten .hoort men nog weinig de partijen nemen een gereserveerde houdingqaan, de omstandigheden rijn echter zoodanig, dat er wel weer vol doende land beschikbaar zal worden gestel op billijke voorwaarden. Meerb. BINNENLAND, Parlementaire praatjes. Het eer6te werk dat de tot hervatting harer werkzaamheden teruggekeerde Tweede Kamer te verrichten had, was de vernieuwde samenstelling der afdeeling om kennis te nemen van de (reeds bekende) ingekomen wetsvoor stellen. Onmiddellijk na de loting benoem den deze tot voorzitters de heeren Scüaepman, Borgesius, Veegens, [Cre- mer en Mees. Woensdag en Donderdag: afdeelings* onderzoek. Vrijdag. 11 uur: leening voor Su riname. Dan worden tevens de werkzaam heden verder geregeld. G. Jr. In het Stadhuis te 's-Gravenhage verzamelen zich bij 't trouwen op Woensdag eleeds veel belangstellen den. Om er orde onder te houden is daarom voor de trouwzaal sedert eenigen tijd een politieagent gepos teerd. Of deze nu in de uitoefening van zijn functie wat te ijverig is geweest of te slap, weet ik niet, maar wel moet liij jl. Woensdag door den ambtenaar, die den wethouder van den Burgerlijken Stand behulpzaam is in 'topmaken der acten, zijn be rispt en toen de man zich verde 'igde moei de ambtenaar van den Burger lijken Stand zijn politiecollega het epitheton „scnoli" naar 't hoofd gewor pen hebben. De politiedienaar heelt daarop een aantal trouwtoe-chouwers tot getui gen genomen van de „in de uitoefe ning zijner bediening" ondervonden beleediging en hij heeft proceE-ver- baal opgemaakt. En zoo dreigt er nn een beleedigingeproces tusschen twee ambtenaren, beiden onder de bevelen staande van den burgemeester; mis schien is dat nog een geluk en 't middel om dat schandaaltje den kop in te knijpen...maar in elk geval is het een lastig geval, waarin öfhet prestige van de politie, öf de waar digheid van 't secretaris-ambtenaar schap gevaar loopt. N. Gr. Ct. Uit de Staatscourant. Bij kon. besluit is aan den heer J. A. Kruyt, op zijn verzoek, met ingang van 1 Februari, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van consul-gene raal der Nederlanden te Penang, onder dankbetuiging voor de diensten door bem aan den lande bewezen, en is, met ingang van denzelfden datum, benoemd tot coneul te Penang, met- behoud van den persoonlijken titel van consul-generaal, dr. J. A. de Yicq, laatst consul-generaal te Melbourne. Bij kon. besluit zijn, met ingang van 1 Maart, benoemd tot hoogleeraar aan de Polytechnische school A. Huet en G. J. Morre, beiden thans leeraar aan die inrichting. Bij kon. besluit zijn de volgende pensioenen verleend, aan S. C. van Deinee, weduwe mr. W. F. van Deinse, raadsheer in het gerechtshof te Am sterdam, f 600; J. L. Baart de la Faille, weduwe mr. E. J. Thomassen a Thues- sink van der Hoop, griffier bij het kantongerecht te Leeuwarden, f 575; J. Koopmans, weduwe J. S. Bijlema, brievengaarder, f88; A. of A. 11. Wit, weduwe M. Hendriks, verificateur 3e categorie bij 'srijksbelastingen, f414; M. A. Schoordijk, weduwe W. Janssen, rijksveldwachter-jachtopziener, f191 H. A. en E. S. Karseboom, kinderen uit het huwelijk van wijlen F. F. Karseboom, laatstelijk officier van justitie, en wijlen C. W. Kist, t400; M. L. Karseboom, dochter uit het huwelijk van wijlen mr. F.'F. Karse boom, laatstelijk officier van justitie, met wijlen E. H. Wentholt, f200. Bij kon. besluit is aan T. Groea- woudt, be iiende bij het ijkkantoor te Dordrecht, te rekenen van 3 dezer, ontslag verleend uit 's rijks dienet. „Götterdammerung" van Wagner den .Trauermarsch" uitvoerde. De teestrede werd vervolgens uit gesproken door den heer C. van der Zeijde, uit Zaandam. De verdere nummers van het pro gramma bestonden uit zang, voor drachten en muziek. Van de twee zangnummers, die mevr. Dirckx ten gehoore bracht, noemen wij „pleures mes yeux", aria uit de Opera Le Cid van Massenet; alle voordrachten van de heeren An- driessen, Royaards en mevrouw Hol- trop waren fragmenten uit Mnltatuli's werken die bij voorkeur genomen waren uit „Max Havelaar." Vermelding verdient eindelijk de elegie voor violoncel „Saïojah" van Richard Hol, door den heer Rehl, die daarmede een groot succes ver wierf. Hbld. Dat het bijgeloof te Volendam de wereld nog niet uit i?, heeft de reeds vroeger medegedeelde historie van den .Boffenbakker" en den „Bollen- prikker" geleerd, alsmede de spook geschiedenis, die ten vorigen jare plaats had. Thans is een kind van J. M. aldaar „bekold" geweest. In het bijrijn van Kennissen moest het bed worden on derzocht. Men zou daarin een kip vinden en deze verbranden. Zoo gezegd, zoo gedaan. Werkelijk kwam er, tot grooten schrik van allen, een kip uit het bed le voorschijn, doch zonder kop of pooten. Het was een bos veeren, dat toeval lig eenigszins deü vorm van een kip had. Hei beestje werd verbrand, en het kind heet volkomen hersteld te zijn. Multatuli-avond. Ter herinnering aan den sterfdag van Multatuli werd Dinsdagavond in de groote zaal van Tivoli te Utrecht voor een talrijk publiek, door de atdeeling Utrecht van de Nederland- sche Vereeniging De Dageraad,hulde gebracht, waarbij hun medewerking verleenden het Utrechtsch stedelijk orkest, de dames C. Dirckx van de Weghe, B. Holtrop van Gelder, de heer W. Royaards van Amsterdam, en de heeren Job. G. Andriessen, Bero. J. A. Rehl, beiden van Utrecht. Tal van afdi-elingen van ,De Da geraad" hadden afgevaardigden ge zonden. Het podium was op eenvoudige wijze gesierd, terwijl het portret van Multatuli daartusschen prijkte. De avond werd geopend met een inleidend woord van den voorzitter der afdeeling Utrecht, den heer E. van de VeD, w arna net orkest uiti Pers Overzicht. Personeel en Kieswet. Het liberale Vaderlandbespreekt in een artikeltje èi het advies vaD Mr. Veegens in de Vragen des Tijde in zake de houding aan te nemen tegenover het wetsontwerp op het personeel èn dat van den heer Mr. Treub in het Sociaal Weekblad om trent de kieswet. Beide adviezen vinden bij het blad geen gunstig onthaal. Het eerst be spreekt het dat van Mr. Veegens. Het blad merkt dienaangaande op, dat het zeer moeielijk valt omtrent een ontwerp, in dit stadium verkee- rende, beslist uit te maken, of het moet aangenomen dan wel verworpen worden. Zooveel is z ker, dat de minister van financiën nog maar weinig fouten behoeft te begaan om zijn ontwerp te zien vallen. De stem ming toch is alles behalve vriendelijk et pour cause. Maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het ontwerp er ten slotte voor velen aannemelij ker zal uitzien. En dan zon het willen vragen of het [op den weg der geavanceerden ligt het desniettemin te verwerpen, omdat het niet aan het ideaal, het personeel aan de gemeenten, beant woordt. Het is, meent het Vaderland zeer gemakkelijk een programma op te stelleneerst het personeel ver werpen, dan een noodkieswet maken, vervolgens een nieuwe Kamer kiezen )01- 48; ore jar rou ,rre- 008* Naar htt engelsch van MAX PEMBERTON. ink,| •val.f) Gil rif» HOOFDSTUK V. Het schrijven van Martin Hall. Gij ziet mij dus op 't oogenblik, dat ik toegang had 171, regen tot de dokken, maar zonder iets vernomen te iben omtrent 't schip. Het is waar, ik had alleen toe- ig tot het buitendok, waar de kleinere booten lagen, •John de Zanger" dreigde mij met aide verwenschin- waarover hij te beschikken had, als ik de poort Jrging, die naar 't andere dok leidde; maar zulke Ireigingen, geuit tegen een man, die een geheim ischt te onthullen, trok ik mij niet meer aan, dan er een ezel tegen mij balkte. Elk oogenblik, elk van den dag, hoopte ik, dat een gunstige gelegen- 1 zich zou voordoeD. Die gelegenheid deed zich voor morgen van den achtsten dag, toen ik inde hoop iets te vernemen, als ik er een uurtje slaap aan Serde, reeds om vier uur aan de dokken wasen 14 daar de poort gesloten was, verborg ik mij ergens ach ter en zat op den uitkijk, toidat er iemand komen zou. De eerste, die kwam, was de man, die mij in dienst had genomenen toen hij binnen was gegaan, vijf minu ten nadat ik gekomen was, liet hij de tweede deur open, daar er op dat oogenblik niemand aan 't werk was. Onnoodig is 'tn te zeggeD, dat ik mijne oogen goed gebruikte in die enkele minuten, en in den tijd dat hij weg was het was niet langer dan een kwar tier had ik alles gezien, wat ik wenschte te zien. Daar lag zeer zeker het merkwaardigste oorlogsschip, dat ik ooit aanschouwd had een groote kruiser, waarvan 't dek Echitterde 7an 't geschut, terwijl ai de touwen geheel nieuw waren. Merkwaardiger dan al 't andere evenwel, was de omstandigheid dat hetgeen ik van de heuvels gezien had, geheel bevestigd werd. Het schip was oogenêchijnlijk gebouwd van zuiver goud. Natuurlijk wist ik, dat dit niet zoo kon zijn maar toen de zon opkwam en haar licht het schip bescheen, toen dacht ik, dat ik nooit een schitterender schouwspel ge zien had. Het schip weerspiegelde alleshet dek, de campagne alles sohitterde in een oogverblindenden glanshet was alsof de voor- en achtersteven vuurba- kens waren. Die aanblik was inderdaad zoo verbazing wekkend, dat ik alles om mij heen vergatik stond daar als aan den grond genageld, verbijsterd, niet lan ger aan mijn eigen ik, noch aan mijn doel denkend. Ik zag een mes door de lucht zwaaienik hoorde een vreeselijken vloekik kwam tot bezinningik was aangegrepen door „John den Zanger." „Vervloekt jg, kleinoogige bedriegerwat doet gij hier? vraagde hg, mg heen en weer schuddende en mg elk oogenblik dreigend mij het staal te laten voelen „wat dost gij hier. gij kleine valschaard .Ik zou geantwoord hebben met de grove stem, die ik had aangenomen voor deze onderneming, maar er gebeurde iets zeer onaangenaam'. Het be3te gedeelte van mijne vermomming was het dikke, rnige haar om mijn gezicht. Toen de woestaard mij steviger bij mijn kraag wilde pakken, trok hij een gedeelte van mijn baard op rijde en mijn glad geschoren kin kwam te voorschijn. Zijn verwondering hierover was zoo groot, dat hij verpletterd stond. Hij ging een schrede achter uit met een bloeddorstige uitdrukking in zijne oogen eene uitdrukking die mij zeide, dat als ik daar al leen met hem bleef, ik geen minuut langer zou leven. Maar ik fopte hem nogmaals en mij omkeerend, snelde ik heen zoo vlug als ik konik kwam in de straat aan met een twintigtal kerels achter mij en tij schreeuw den „houdt hem, houdt hem" met een geluid, dat ik nooit meer hoop te hooren. „Het vereischte groote handigheid aan hunne ver volging te ontsnappen, maar ik bereikte mijn hotel en ging zitten, naar uitdrukkingen zoekend sterk genoeg voor mijn dwaasheid. De gedachte dat ik, een spion van beroep, een fout had begaan een politieagent waar dig, die gedachte was mij onuitstaanbaar. Ik was zeker, dat de hoop mij entzegd was ooit naar de dokken te rug te keer enen wilde ik iets te weten komen, dan moest ik daar op eene andere wijze zien achter te Men zie de hierop betrekking hebbende plaat voor ons venster. komen Op welke wijze, daar had ik geen begrip van maar ik was besloten een bezoek te brengen aan den bouwmeester S.gnor Vezzia aan wien de dokken, waarin ik werkte, toebehoorden. Ik ging naar hem toe als een zoogenaamde agent van een Nieuw Yorksche firma, welke ik eenigszins kende, en ik werd dadelijk tot hem toegelateD .Hij was volkomen bereid naar mij te luisteren, toen hij vernam dat ik een bouwmeester zocht om booten te maken te bouwen voor den handel tusschen Amerika en Italiëwij brachten enkele oogenbiikken vriend schappelijk door, zoo vriendschappelijk van rijn kant, dat ik 't waagde de andere zak te berde te brengen. „Apropos, signor Vezzia, het is een merkwaardig oor logsschip, dat gij in uw tweede dok hebt; nooit zag ik zijns gelijke." Ik sprak die woorden, en trachtte op zijn gelaat te lezen, wat er in hem omging. Hij was zichtbaar ontsteld en de toon, waarop hij sprak was onheilspellend. „Dui vels!" hoorde ik hem binnensmonds mompelen, en zgn stem werd nog onheilspellender. „Ja, jaeen merkwaardig schip, iets bijzonders, het is bestemd voor een Zuid-Amerikaaneche republiek, zg hebben het denkbeeld geopperd maar gij wilt mg wel verontschuldigen, ik heö zaken en in zijne op winding zette hij zijn bril op en af en hij riep „Gio vanni, Giovannitot zijn eersten klerk, en het was diens taak van inij af te komen. In 't epeJ, dat ik speelde, had signor Vezzia een zet gedaan, maar ook slechts één en in wanhoop ging ik weer naar mgn heuveltopik bracht den morgen door, waar de wijnstok groeide, neer ziende op 't gouden schip, gebonwd voor ee^. Zauk

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 1