en met deze Kamer een definitieve kieswet maken en het personeel aan de gemeenten overdragen. Maar wel ken waarborg heeft de heerVeegens, vraagt het, dat dit programma in de werkelijkheid aldus zal worden opge volgd? Degeavanceerden kunnen zeker a zeggen, maar het ongeluk is, dat het niet in hun macht iigt b te •eggen. Het kan zgn, vervolgt het, dat ten slotte de nieuwe personeele belasting zoo weinig verbeteringen bevat en den middelstand zoo zwaar drukt, dat geen andere kens dan verwerping overblijft, onverschillig welke de ge volgen mogen zijn, maar aan den anderen kant, brengt zij werkelijke verlichting en billijker belastingver- deeling mede, dan zouden wij niet tot verwerping willen adviseeren, alleen omdat ons ideaal: bet perso- neel gemeentebelasting, niet wordt bereikt. Want het is nu eenmaal niet anders; terwijl dit vroeger algemeen als het ideaal werd beschouwd van al onze belnstinghervormers, heeft eene tegengestelde strooming zich geopen baard van die kracht, dat het hoogst twijfelachtig is, of er spoedig een meerderheid is te vinden, die wederom daarheen etuurt. Aan het Blot van zijn artikel zfgt het Vad. slechts dit te willen zeggen: dat niet per se een kiesreoht moet worden verworpen, dat niet aan het ideaal der geavanceerden beantwoordt, en dat er zeer overwegende redenen moeten zijn om een wet ten val te brengen, die een aanmerkelijke uit breiding der kiesbevoegdheid geeft. Zoo van verantwoordelijkheid sprake is, dan denke men ook eens aan de verantwoordelijkheid, die de democra ten op zich laden, als zij er in slagen met behulp van aartsconservatieven een kiesrechtuitbreiding tegen te hou den, met het bijna zekere gevolg, dat een volgende verkiezing hen tot straf in nog geringer aantal naar het Bin nenhol zal terugbrengen, met nog ge ringer kans op spoedige verwezenlij king van hun ideaal. Kuyper contra Staalman. De Standaard, het orgaan van Dr. Kuyper, had onlangs in een driestar „non tali" betoogd, dat het niet ver antwoordelijk was voor al hetgeen de heer Staalman in zijne redevoeringen vertelde tn dat deze niet namens de anti-rev. partij optrad, er bij voegende: zoo zijn onze manieren niet. Dit gaf den heer Staalman aanlei ding een ingezonden stnk in de Stan daard te schrijven, waarin hij tegen deze driestar opkwam. De Standaard hierop antwoordende, wijst er op, dat volgens de eenparige opgave van de verschillende verslag gevers de heer Staalman heeft gezegd, dat de persoonlijke dienstplicht niet was ingevoerd omdat de „heeren" het rempl* finten-stel-el wilden handha ven, ten einde hun eigen zoons bui ten den dienst te houden en voorts dat hij dezen toeleg, niet alleen aan de „heeren" in 't algemeen, maar blijkens geheel het beloop der rede, ook aan de „heeren" in de Kamer, alzoo de anti-revolutionairen incluis, toeschreef. „Nu moet het aan den heer Staal man, dunkt ons," zegt het anti-rev. orgaan, .bekend zijD, dat de anti revolutionairen zich unaniem juist tegen het rempls^inten-stelsel hebben verklaard, dat enkele .heeren" onder hen niet het minst voor den persoon lijken dienstplicht geijverd hebben, dat het Kabinet in 1888 geheel uit .heeren" bestaande, er zich voor heeft gespannendat het, misschien zelf» op te gewaagde wijze, de positie van Kkbinet en partij er aan heeft geof ferden dat het remplafan ten-stelsel gehandhaafd is, niet door de „heeren", maar door de Roonische S aatspartij ■in hooger en in lager kringen Na den heer Staalman' dusdanig de les te hebben gelezen, merkt de Standaard op, dat in strijd nu met deze notoire feiten, zulk een geheel andere voorstelling van de zaak te geven op een volksm-.eting, z. i. gebrek aan ernst verraadt. Hetzelfde geldt, gaat het blad voort, van wat de heer Staalman over de pensioenen heelt gezegd. Da heeren kregen wel pensioen tot f12.000, en als er voor den werkman een pen- taald worden, moet, zoo meent de Standaard, de wangunst van het volk opwekken door onware voorstel ling- Op de vrijheid van den haer Staal man om te spreken en te schrijven gelijk hem goeddunkt, zegt de Stand. geen inbreuk te willen maken, maar het als zijn plicht gerekend te hebben, waar het werd voorgesteld, alsof hij als tolk der anti-revolutionaire partij had gesproken en het dus tot op zekere hoogte ook voor zijn woord verantwoordelijk werd gesteld, die verantwoordelijkheid er van los te maken. Dit laatste was alleen de bedoeling van den vorigen driestar van de Standaard, gelijk het blad thans nader uiteenzet. Financieels Mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 18 Febr. 1895, door hun tu8Echenkomst verhandeld. Aand. Maats, tot expl. v. Bouwterr. „Welte- vrede"55 pCt. Bouw - Maatschappij „Nieuw Bus8um" 110 De 'sGrav. Crediet- Ver. en Depositiekas 70 Maatschap. Zeebad Scheveningen. 116 Nijmeegeche Maats, tot expl. van Bouw terrein f338.75. Vlaardings. Waterl. Maats, (gewone). 30 Cultuur-Maatscnap. Watoetoelis-Poppoh 95 Oost-Java Cultuur- Maatechappij 100 Oblig. Oost-Java Stoomtr. Maatschappij 1013/« Aand. Maats. Amst. Goe derenvervoer 90;; Stroomtr. Oldambt- Pekela25 Kon. Ned. Beiersch Bierbrouwerij 79 Kon. Tabak en Siga renfabriek (Peletier) 11031 112* Cert. Frankrijk AdminiBtr. Hope Co. c. s. 96 Aand. Ie Ned. Verz. Maats, op het leven, tegen invaliditeit en onge lukken te '8 Grav. 180 Maats, tot verz. op het leven Vennoot schap „Nederland." 95 Letteren en Kunst. Willem van Zaylen te Londen. Uit Londen schrijft men De heer Willem van Zuylen, her waarts genood op het initiatief van de debatcommissie der Nederlandsche vereeniging, heeft haren leden Zater dag een recht genoegelijken en interes santen avond bezorgd. Dat levendige voordracht en tinte lende humor hand aan hand gingen en dat beide waardeering vonden bij het talrijke gehoor, spreekt van zelf. Die waardeering bleek zoowel uit de schier onverpoosde hilariteit als uit den bijval, welke den geachten kun stenaar ten deel viel. Bgzonder ge lukkig was hij in „Oudste Wimpie" en „De Dupe der Historie", maar het geheel was voortreffelijk en de warme hulde, hem namens de Nederlandsche vereeniging gebracht door den heer F. C. Stoop, haren voorzitter, wel verdiend. Namiddags had de heer Van Zuylen de voorstelling bijgewoond van Tril by den heer Tree kent hij al van vroeger en vervolgens zat hij aan als gast op een gezellig feestmaal te zijner eere in het Café Royal geor ganiseerd door eenige leden van het bestuur en van de debat-commieeie der Nederlandsche Vereeniging. Oferigens was het verblijf des hee ren Van Zuylen te Londen ditmaal bgzonder kort, zeer tot zijn verdriet. Reeds Zondagochtend heeft hij, wegens andere engagementen, de terugreis naar het vaderland moeten aanvaar dden. Maar wij allen hopen hem spoe dig weder hier te zien, en dan voor langeren tijd dan nu het geval was. sioen van f400 gevraagd werd, had' Dat de heer H. D. Tjeenk Willink er niemand oor noch hart voor. alhier Bucces heett met zijne uitgave „Dit te zeggen zinder er bij te i „Van Majuba tot Krugersdorp", ai- voeger, dat bijna al deze pensioenen j bum bevattende transvaalsche land- „der heeren" niet uit lands geld be- schappen, portretten enz. blijkt nit I het feit, dat de eerste oplaag in zoo koiten tijd is uitverkocht, dat een tweede druk is verschenen. In dezen tweeden druk zijn een paar illustra ties door andere vervangen. Sohilderijen veiling. Bij de Dinsdag te Amsterdam ge houden veiling van oude en moderne schilderijen uit de collectie Vlierboom van Hoboken zijn onder meer de volgende prijzen besteed Apol, Wintergezicht, f750, Bakker Korfl, De dochter van den Held f4300, een siesta f500, De herstel lende zieke 1550, Bisschop, Oude vrouw f2100, Van Borselen, Land schap f700, Bosboom Kerk f3000, Katholieke kerk f650, Garnier, Le roi s'amnse f1000, Goubie Valken jacht f1200, Ionocenti De komst der gehuwden f1150, Israels Binnen huis f 2400, Jacque, Haan en Kippen f 1500, Landschap met eohapen f3700, Koekkoek Landschap f2000, J. Maris, Stadsgezicht f1350, Mesdag, Zee f825, Meijer, Zee f600. Moreau, feest onder het directoire f4000, De NeuvilL, Soldaten in ge\echt f2410, Perrault Jonge boerin f1000, Portielje, Het feest f 1000, Ronner, Hond en katten f 575, Schelfhout, Wintergezicht f 600, Schreijer, De karavaan f 6500,Troyon, Vee in de weide f1200, Verboeck- hoven, Dieren in de weide f900, W. Verschuur, Hoefsmid 1500,on bekende Hollandsche meester, Vrouweportret f1000, Maes, Mansportret 1600, Mie- revelt, Mans- en Vrouweportret f 1500 en f2000, samen f4600, P. Moreelse, Mans- en Vrouweportret 1375 en f350, samen f 900, Netscber, Mans- en Vrouweportret f360 en f225, samen f710. De veiling bracht in totaal, buiten de opcenten f73.780 op. Bij koninklijk besluit van 4 dezer zijn de statuten van den „Algemeene Nederlandsche Bond voor „Musici" te Amsterdam gevestigd, goedgekeurd en is de bond mitsdien ^als rechts persoon erkend. Sport en Wedstrijden. Worstelen. Dinsdagavond werden te Amsterdam weer wedstrijden gehouden. De eerste ronde tusschen Niemann en Foret werd ten gunste van den eerste be slist in 8 min. De tweede kamp tus- schen van den Berg en den Ojsten- rijk8chen kampioen Corinsky was een mooie partij. Van den Berg, veel grooter en zwaarder dan zijn tegen stander, viel meer aaD, doch de vlugge kleine Oostenrijker wist hem telkens te ontkomen en werd meermalen toe gejuicht. Van den Berg won in 6 mio. Corinsky gaf nog een staaltje van zijn vlugheid door tot slot een sb mor- tale ten beste te geven, Daar- wam de strijd tusschen Memi' m deD onbekenden gemaskerde (een lid der vereeniging „Neerlandia"). Het leek wel de kat met de muis. Niet d:t de onbekende zich direct liet pakken en met zich liet spelen, de Turk had de handen vol om zijn vluggen tegen stander in bedwang te houden, maar de reusachtige Memisch geleek wel een kat in vergelijking van den ten- geren onbekende. Na 5 min. werd de Turk overwonnen. Hij had geen mas ker op te zetten om zich te schamen, bij zijn optreden dacht men dat hij direct gelegd zou worden door den kolossus. Hedenavond opnieuw beslissing tusschen Dirk en Meruit cb. Verder zullen Niemann en Wiegand voorde verandering een partijtje boksen. Leger en Vloot. De met verlof hier te lande aan wezige le luit. der inf. O.-I. leger J. W. Scholten is aangewezen om als leeraar op te treden bij de militaire school alhier, ten einde belast te worden met de opleiding van de bij die inrichting gedetacheerde cadetten. Rechtszaken. Het Paleis voor Volksvlijt had met de gemeente Amsterdam een overeen komst waarbij het zich verbonden had om, ten behoeve van de d.d. schutterij, ter beschikking van de gemeente te hebben een Kapel van 50 bekwame musici, leden van het orkest van het Paleis. Deze kapel was bestemd om bij zekere gelegenheden, b.v. een wapenschouwing, dienst ts doen, mits de commandant van de schutterij twee dagen te voren schrif telijke aanzegging deed aan de directie van bet Paleis en aan den kapel meester. Op een goeden dag in Mei zou er een parade gehouden worden, maar ,wie er ook kwam, niet de kapel. Op dien grond dagvaardde de gemeente de directie van het Paleis tot ont binding van de overeenkomst met schadevergoeding, daarbij stellende wanpraestatie van genoemde directie bestaande in het niet opkomen van de kapel. Mr.J Polenaar bracht hier tegen in vooreerst, dat geen aanzeg ging was ontvangen, verder dat de musici waren weggebleven, omdat zij zouden gehoord hebben dat de parade afgecommandeerd was en eindelijk als middel van niet ontvankelijkheid, dat het enkele feit dat het korps tiet opkwam, geen wanpraestatie van de directie opleverde, wanneer niet tege lijker tijd gesteld en bewezen werd dat de niet-opkomst te wijten was aan de schuld van de directie zelf* Het enkele feit van de niet-opkomst was voorzien in de overeenkomst, be palende dat de musici zijn onder worpen aan de schutterijwet en alzoo bij niet-verschijning kunnen beboet worden. Het O. M. vereenigde zich DinsJ dag met deze verwering en conclu deerde tot niet ontvankelijk verkla ring der gemeente, kosten voor hare rekening. Uitspraak 17 Maart a.e. C. Postma, H. Evers, C. Evers en J. J. Damhoff, die te Amsterdam de vorige week terechtstonden wegens diefstal met behulp van valsche sleu tels en braak, bij nacht, in een per ceel aan het Hemelrijk, werden Dins dag doordeAnisterdamsche rechtbank veroordeeld onderscheidenlijk tot 5 jaar, 6 jaar, 5 jaar en 2 jaar gevan genisstraf. 9EMSNÖD NIEUWS Reizen. Engelschen en Belgen schijnen het meest van reizen te houden.Wanneer men het aantal reizen nagaat, welke per 100 inwoners worden gedaan, levert de statistiek de volgende cijfers Rusland 33, Italië 171, Hongarije 214, Oostenrijk 355, Nederland 726, Frankrijk 796, Duitschland 978, Zwit serland 1259, t'elgië 1426 en Enge land 2082. In den tijd toen men met dili gences en postkarren reisde, telde men éen verongelukte op de 355.000 en een gekwetste op de 30.000 reizigers. Nu telt men een doode op 26,720,000 en een gekwetste op 1.060.000 reizi gers. Een nieuw serum. De Figaro komt terug op een ont dekking welke het blad reeds vijf of zes maanden geleden had aangekon digd: die van de vaccine tegen den bacil, die streptococcus beet. Deze inenting heeft nu, nadat al dien tijd voortdurend proeven gedaan zijn, vol- geus de Figaro zeer goede resultaten opgeleverd. De streptococcus is een bacil, die in 1872 door Pasteur is ontdekt bij vrouwen die aan kraamvrouwenkoorts leden. Maar dezelfde bacil is ook ontdekt bij patiënten, die roos, hevige longontsteking, gecompliceerde dip'a- terie en andere ziekten hadden. Deze bacil schijnt jniat in verbinding met andere veel vuor te komen. De §heer Marmorek, een jong ge neesheer uit Weenen, die sedert een paar jaar te Parijs aan het instituut Pasteur werkt, heeft dan nu het middel gevonden om den streptceoc- cus door inenting te bestrijden. Het serum wordt eenigszins oj> dezelfde wijze verkregen ale dat voor de inen ting tegen croup. Volgens de berichten is de sterfte aan roos (erysipelas) gedaald van 4.5 tot 1.03 pCt. en ook lijders aan andere ziekten hebben reeds de gunstige gevolgen van in spuitingen met dit serum onder vonden. Men zal intusschen weldoen deze berichten onder alle reserve aan te nemen. Koningin Victoria heeft in uiterst- gevoelvolle termen haar onderdanen den dank betuigd van haar en hare dochter, voor de tieffende bewijzen vvn deelneming haar gegeven bij het snijden der gezichtszenuwen toonde overlijden van prins Hendrik van hij hevige pijn te voelen. Na de Battenberg, „een teederbemind, hulp- j operatie evenwel was bij weer heel vaardig zoon, wiens tegenwoordigheid rustig en reeds spoedig daarop scheen hij zich veel beter te gevoelen dau vóór de operatie. was als een heldere Zonnestraal in Mijn Huis," sohrijft Hare In Hydepark te Londen is het Zondag tot een vrij ernstige vecht partij gekomen tusschen Roomseh Katholieken en Protestanten. Eerst- genoemden ergerden zich aan de redevoeringen, die een der leden van den Protestantenbond sedert eenigen tijd des Zondags bij den Marmeren Borg hield. Zij gaven hun alkeer door fluiten en schreeuwen te kennen en toen de spreker onder bescherming van een zestal politieagenten het park verliet, kwam het plotseling,men weet niet hoe, tot een vechtpartij, waarbij vele personen licht en enkele zwaar werden gewond. Twee der beihamels werden in hechtenis genomen. Een opzienbarende moord. Te Mnswell-lodge, in het Noorden van Londen, woonde reeds sedert jaren een grijsaard van 80 jaar, Henry Smith, die, vooral sinds den dood zijner vrouw, geen menschen bij zich zag en weinig uitging. Als dienstbo den had bij een keukenmeid en een tuinman, die echter niet in zijn huis sliepen, maar elke morgen daar terug kwamen. Op zekeren morgen kwam de tuinman als gewoonlijk om zeven uur, maar nauwelijks in huis geko men, liep hij er even gauw weer uit om de hulp der buren in te roepen het geheele huis was geplunderden het lijk van den ouden heer lag, be dekt met wonden, onder aan de trap. De misdadigers hadden de misdaad op handige wgze volbracht en zich er blijkbaar den tijd voor gegund. Om zich voor dieven te beschermen had de grijsaard het huis omringd met electrische scheller, die ook door den tuin liepen, zoodat niemand een stap in het huis cf de omgeving kon doen zonder dat er een oorverdoovend ge luid werd gemaakt. Maar de dieven hadden de voorzichtigheid gehad om het apparaat geheel onbruikbaar te makeneen werkje dat zes man on mogelijk in een nacht hadden kun nen doen, en toch lieten de sporen in den tuin en in het huis achterge laten, het besluit trekken, dat er maar drie waren, deze moeten dus minstens eenige nachten werk gehad nebben met het wegruimen der geleidingen. Men denkt, dat de boeven niet met het .doel om den ouden man te dooden het huis zijn binnengegaan. Het is zeer waarschijnlijk, dat de heer Saaith door het gerucht gewekt is, want hij sliep op de tweede verdieping, en toeu naar beneden is gegaan, waar hij de dieven overviel. Het huis werd in den werkelijken zin des woorda geplun derd. De dieven hebben zich niet te vreden gesteld met de brandkast leeg te maken, zij hebben niet alleen ai het zilvergeld, de juweelen, de kost bare voorwerpen meegenomen, maar ook de gordijnen, het linnengoed in de kasten, schilderijen, een ijzeren ledikant zelfs, verscheidene fauteuiis, een piano I Zij moeten dus te beschikke hebben gehad over een groot rijtuig, dat al deze schatten heeft vervoerd. De politie doet streng onderzoek. Confetti. De confetti te Parijs bestonden dit jaar voor een groot deel uit mais en niet uit papier. De gedroogde maïs korrels worden in een oven gelegd, waar zij barsten door de warmte en den vorm krijgen van een heel klein witachtig granaatappeltje. Zulke ge- droogde maïskorrels worden, een beetje gesuikerd, in verschillende landen, vooral in Amerika, al3 lekkernij ge bruikt. De nieuwe confetti, die aan gekondigd worden o.a. als„hemelech manna", zijn dus eetbaar en .zullen zeker na gebruik wel worden opge raapt om er kippen en andere vogels mee te voeden. Een operatie aan een tijger. In den dierentuin te Stuttgart is een jonge tijger geopereerd. Het dier leed aan hevige pijnen aan het rech teroog en nadat allerlei geneesmidde len niet hadden mogen baten, besloot een oogendokter het zieke oog te ver wijderen. Dit geschiedde met aanwen ding van cocaïne, wijl chloroform op dieren van het kattengeslacht te sterk werkt; bovendien werd het dier door verscheidene mannen vastgehouden. De patiënt hield zich gedurende de operatie vrij kalm, alleen bij het door- De hoop, dat de werkstaking te Berlijn van personen, die werkzaam zijn cp deconfectie-magazijnen spoedig zou zijn geëindigd, blijkt ijdel. Onge veer twaalf tot vijftien duizend per sonen hebben ondersteuning gevraagd, terwijl vermoed wordt, dut ongeveer nog zes duizend stakers niet om hulp verzocht hebbeD. Bloemencorso te Nizza. Het eerste bloemencorso met „ba- taille de fLurs" heelt Vrijdag te Nice plaats gehad en werd begunstigd door schitterend mooi weer. Des morgens hebben de bewoners van Nice een oogenblik in den angst gezeten. De hemel was een beetje bewolkt, er woei een Zuid-Oostenwind en daar het in 43 dagen niet geregend had, was er veel kans, dat er regen kwam. Geluk kig klaarde het weer tegen twaalf uur op, de wind verhief zich en veegde den hemel in een oogenblik schoon. Het was zonnig frisch weer, niet te warm om dapper te vechten. Er waien zeer vele prachtig met bloemen versierde rijtuigen. Het was zeer geanimeerd. Het was een zeer cosmopolitische strijd van alle natiën tegen elkaar, Russen, Amerikanen, Franschen, Engelschen enz. Er waren zestien prijzen voor de best versierde rijtuigen uitgeloofd de eerste werd behaald door de eigenares van een victoria, die haar rijtuig met anemo nen en hyacinthen en maesaas witte en rose linten versierd had de tweede prijs was voor een reddingboot bedekt met bouquetteu viooltjes en mimosa's op een onderstel geplaatBt en getrok ken door vier witte paarden. Maandag en Dinsdag is het bloe- mengevecht herhaald. IgNaar men uit Nizza bericht i3 er een groote verbetering gekomen den gezondheidstoestand van den Rus8iechen troonopvolger sedert zijn komst aan de kust der Middelland- eche Zee. Zijn gewicht is aanmerkelijk toegenomen. Uit de Russische hof kringen wordt nu meegedeeld, dat voor den grootvorst George een prach tig paleis zal worden gebouwd, waar hij telkens den winter zal doorbrengen. Nansen's Poolreis. Te Petersburg is uit Ircetsk, van den heer Pogoff, uitgever der „Oriental Review" het volgende telegram ont vangen. „Het telegram uit Jatoesk is vol komen betrouwbaar. Koesjnaref heeft te Oestjansk een factorij onder beheer van zijn neef; waarschijnlijk heeft deze het beticht afgezonden, dat den kelijk van begin Januari dagteekent. Ik was verwonderd over de plaats waar het telegram was afgezonden (Kirenak), maar vertrouwen stellend in den neer Kondakof, heb ik het openbaar gemaakt. Intusschen geen nieuws." Nordenskjöld acht het waarschijn lijk, dat de Fram ten noorden van kaap Tsjeljoeskin in het ijs vast raakte en oostwaarts dreef, maar ge looft niet dat Naneen, ofschoon hij wellicht land ontdekte, met sleden of ski'a de Noordpool bereikt kan hebben. Een moedig meisje. Een jong meisje, de dochter van den he r Parker, president van een der voornaamste banken van New- York, heeftin het Adirondack-gebergte in het noorden van den staat New- York, een beer geschoten. Vader en dochter waren op zekeren morgen op de hertenjacht en nadat de vader het meisje een goede plaats had gewezen, ging hij verder. Spoedig daarop hoorde hij een Bchot vallen in de richting waar hij rijn dochter had achtergela ten, en toen hij naderbij kwam, zag hij aan de voeten van het meisje kolossalen beer liggen, door een kogel in den kop getroffen. Er zijn wel eens Engelsche dames geweest die een tijger gedood hebben, maar deze stoutmoedige Amerikaan- sche is toch de eenige die eeü beer heeft geschoten. De bastuurders van de miniatuur republiek Andorra besloten or.lang: een kanon te koopen. Krupp kreeg de opdracht er een te leveren Amerikaanecne republiek. Dat vernaai nad ik geen oogenblik geloofd, want 'smans gezicht zeide, dat het een lengen was op hetzelfde oogenblik, dat hij 't ver telde: maar dat verhaal gaf iets pikants aan den scnotel, waarvan ik geproeld Lad en in dat uur besloot ik mij met hart en ziel te wijden aan het ontwarren van die fijne draden, zelfs wanneer dit mij mijne gewone betrek king kostte. Langen tijd zat ik zoo te peinzen. Ik werd daaruit gewekt, toen ik rook zag opstijgen uit den schoorsteen van het naamlooze schip. Het ging du3 onder zeil met het volgende getij zou het misschien Spezia verlaten en alle hoop zou mij ontnomen zijn. Ik spoedde mij weg van de plaats en ging naar mijn hotel beneden in de stad. Gij kunt u voorstellen, dat ik op dat oogenoBk geen groote verwachtingen koesterde. Mijne theorie en mijne daden hadden handelen onmogelgs gemaakt. Dit was het vraagstuk, zooaie 't mij toescheen, lo. Een schip gebouwd van een metail, dat ik niet kende. 2o. E9n schip, dat glansde als de schitterende zonsondergang weerkaatst op een meer. 3o. Een schip, zooala een enkele blik mij gezegd h d, voorzien van kanon nen. 4o. Een woeste echurk, voor wien 't een buiten kante echeen iemand den hals af te snijden, met tien andere schavuiten, niet minder verdienstelijk van een moorddadig standpunt beschouwd, moeten het scbip bewaken, opdat geen vreemd oog er een blik op sla. 5o. De verwarring van signor Vezzia, die een mooi ver haal opdischte en tegelijkertijd met rijne oogen zeide „dit is een leugen, en eigenlijk maar een slechte leugen het epgt mij, dat ik niets beters klaar heb. 6o. Mijn vaste overtuiging, dat ik een geheimzinnige zaak op 't spoor was, welk 't de moeite waard was uit te vinden. „Wat een onzin," hoor ik u zeggen, „een inval zoo bespottelijk, ais maar ooit in 't brein van een mensen kan opkomen maar wacht een oogenblik met deze woorden vergeet niet, dat iemand die als spion is op gegroeid, zich laat leiden, als hij verstandig doet, door zijne ingevingen en eerste gedachten. Hij laat die eerste ingevingen niet loe, voor dat hij weet, dat zij verkeerd zijn. Mijn instinct zeide mij, dat ik met mijn werk voort moest gaan, al zon ik mijn ander werk ook daardoor verliezen, al zou ik honger lijden, verdrinken, er voor sterven. En ik was besloten er mede voort te gaan. „Zoo zat ik te mijmeren; maar uit mijne mijmering opgewekt, lachte ik om mijne dwaasheid. O, gij arme dwaas," zeide ik, „ellendige, geestelijk blinde, in't don ker rondtastende dwaas, te praten van voortgaan, als 't schip dezen avond, dezen zelfden avond uitzeilt; en tenzij gij over de geheele aarde agenten aansteit, zult gg nooit weer van het echipjhooren. Wat een droomer zijt gij, wat een droomer! Sta op, en bemoei u met uwe eigen zaken, ga voort met uw gewonen arbeid en iaat het schip met zijne bemanning naar den duivel loo- pen." „Wat 't laatste betreft, ik was wel genoodzaakt, mij voor 't oogenblik daaraan vast te houden, want nergens was een aanwijzing voor mij, wat te doenen ofschoon ik mij er den geheelen namiddag mede kwelde, en dik wijls naar den heuveltop ging, om te zien of :t naam looze schip nog in 't dok lag, kon ik toch niet 't min ste of geringste vinden om mij den weg te wijzen. Dat volkomen gebrek aan eenige aanwijzing prikkelde mijn toch kon jmou eau couigo aaunij.iug |/t.AAbiuo ui^ju reeds opgewonden brein. Elk uur van den dag 't schip uitzeilen, elk uur van den dag kon mij iets brengen, dat mij den naam van den eigenaar zou onthullen maar de uren verliepen, en er kwam niets. Ik gebruikte mijn middagmaal en was geen schrede ge vorderd; ik rookte sigaren in drie café's en was nog nog altijd bij 't begin ik bezocht een half dozijn lui, die ik kende, maar wvs nog steeds aan 't begin. Ein delijk, spottend met de geheele geheimzinnige zaak, ging ik naar bed. Ik was op jacht geweest, maar kwam met een leege weitasch thuis. „Ik zeide, dat ik naar bed ging, maar ook dat was natuurlijk dwaasheid. Ik lag in bed en las meer dan een uurtoen overdacht ik nogmaale de geheele zaak allerlei mogelijkheden zetten mijn brein in gloed; ik deed de kaars uitlas weertrachtte te slapenver telde den slaap, dat ik niet van hem gediend bliefde. Gij die mij kent, zult wel weten, hoe ijdel dit alles was. Ik zou niet hebben kunnen slapen, al had ik er goud mede kunnen verdienendaar lag ik dus mij zellfc e kwellen, te berispen, te beknorren, te beklagen, en zweerde dat 't geheele vraagstuk niets was dan een zaak om mij te martelen en te bedriegen. Dat gemij mer en gepijns zo'-> voortgeduurd hebben, tot de dag aanbrak, was mijn buurman in de kamer linksch niet begonnen te praten, brommend en gonzend, als een mug 's nachts in bed. Het gegons van die stem vermaakte mijik lag zeer stil en luisterde. Nu eens verhief zich de stem ik ving een woord op en was blijdan we der werd de stem meer gedempt en ik was kregelig; maar een andere stem voegde zich bij de eerste, en, had de eerste stem mij behaagd, de tweede deed mij een rilling door de leden gaan. Het was de stem van mijn vr end, die mij bij 't dok had willen vermoorden. „T wee woorden gesproken door dezen man brachten J tot bezinningen een oogenblik later wa6 ik bij de dun- jne, houten deur, welke onze beide kamers scheidden, zoo- als dat dikwijls't geval is in Italiaanschehotele.Met koorts- jachtig ongeduld knielde ik neer om door 't sleutelgat U j glurenen ik mompelde een krachtigen vloek, toen ik zag, dat 't dicht was gemaakt met papier, en ik dus de twee mannen niet kon zien. Maar ik luisterde met een oor geoefend in 't luisteren en ofschoon zij spraken, zoo dat slechts weinige woorden mijn oor bereiaten, bleef ik toch een uur lang op mijne knieën liggen, verbaasd dat de man door de voorzienigheid naar mijn hotel was gezonden. Het schip was dus niet uitgezeild, want hier was de woestaard zijn nachtrust opofferend om eene onderhandeling te voerenen indien eene onder handeling, met wien? Wel met iemand, die hem vooi 'twerk betaalde, daaraan twijfelde ik niet. „Na verloop van een uur zwegen de stemmen, maai er was beweging in de kamer. Öok dat verstomde, ea ik was van oordeel, dat mijn buurman naar bed wsi gegaan. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2