RUBRIEK VOOR DAMES INGEZONDEN. Vio' dm inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Geachte Redacteur I Verzoeke vriendelijk deze weinige regels in uw veel gelezen blad op te nemen. Weten en Werken. "Weer behooren deze avónden in bovengenoemde vereeniging tot het verleden en hebben er velen een prettigen en leerzamen avond gesleten, en wij, eenige bezoekers, zien dank baar terug op die avonden. Wij brengen het Bestuur onzen harteiijken dank voor zijn onvermoei- den ijver om ons die avonden te laten I genieten. Mocht het hun gegeven zijn (den Heeren van het bestuur) in bet vol gende winter-seizoen ons weer eenige leerzame avonden te versohaffen, maar wij veroorloven hierbij den I wensch, dat niemand in de zaal worde toegelaten, die rookt en dat wie rookt in de zaal verzocht wordt deze te verlaten. Voor vele trouwe hoorders, die al op jaren zijn, en die een kou gevat hebben, is het niet aangenaam in den rook te zitten en voor de Heeren sprekers die optreden, is het aller minst aangenaam. Die Heeren komen in een zaal waar de atmospheer voor hen ondra gelijk is, zoodat zij eerst tot zieh zeiven moeten komen, eer zij kunnen beginnen met spreken. Wij wenschen, dat Heeren en Be stuursleden er streng op zullen laten letteD, en dat op de toegangsbiljetten vermeld worde, datrooken ten Btreng- ste verboden is. Iedereen kan wei een uurtje buiten rooken. Eenige dankbare bezoekers van Welen en Wmken. bewerkt door eme Dame. XXI. Het verzorgen van zieken is een taak, die meer in 't bijzonder ten deel valt aan de vrouw. Zij is er door zachter gang en stem, door grooter geduld en handigheid dan de man over 't algemeen bezit, de aangewezen persoon voor. Evenwel, de wil alleen is niet vol doende. De vrouw, die de verpleging van een ernstige zieke op zioh neemt, moet zich vooraf goed rekenschap geven van hare taak, waartoe vooral noodig is, dat zij zioh indenkt in den toestand van den patient, dien ze heeft te verplegen. Zoo zijn er tal I van kleinigheden, die in acht geno men moeten worden en welke de ver pleegster van professie door lessen en ervaring wel weet, maar die de aandacht ontgaan van menige vrouw, die een enkele maal de verpleging van een zieke op zioh neemt. Fluisteren in een ziekenkamer is hinderlijk voor den zieke, evenals loopen op de teenen. Zeg wat gij te zeggen hebt, ook aan derden, zacht maar volkomen verstaanbaar en draag schoenen zonder hakken die geen .gedruisoh makeD. Het ruisohen van -een japon is vervelend, draag in een ziekenkamer een korte; praat niet over den zieke in zijn byzijn, even min vlak by de deur, zoodat hij wel vage klanken hoort, maar niets van het gesprokene verstaat. Beter is het, den dokter uit te laten en hem dan bij de voordeur iets te vragen of te zeggen Vertel geen akelig nieuws aan een ziek menscb, die gewoonlijk tooh al neerslachtig gestemd en geneigd is, alles zwaar op te nemen. Zit ge een courant of een boek te lezen, terwijl de zieke wakker ligt, zorg dan dat de bladen zonder gedruisch worden omgeslagen. Zoo moeten ook alleen i geruisohlooze handwerken genomen worden. Niels is voor de zenuwen van den patient hinderlijker, dan het voortdurend tikken van breinaalden. Een goede verpleegster zal, wanneer ze gewoon naaiwerk heeft, een lap 1 wol of flanel voor zioh op de tafel hebben, waarop zij haren vingerhoed of sohaar kan neerleggen. Redetwisten met een patient is dwaasheid en hem de beslissing in het eene of andere geval overlaten niet noodig. Beslis zelf en verander eerst wanneer de zieke dat wenscht en de dokter daartegen geen bezwaar heeft. Het is totaal verkeerd overluid te denken en alleenspraken te houden over de vraag, wie er zooeven belde, of de post gauw komen zal, wat de dokter wel zal zeggen. Evenzoo moet er over wijzigingen in de behande ling niet van te voren met een patient worden gesproken. Ten slotte behoort een verstandige verpleegster ziohzelve niet te vergeten om den patient. Zieken dag en nacht verplegen zonder daartusschen een behoorlijke naohtrust te genieten, lijkt heel mooi en zelfopofferend in de boeket), maar in de praktyk heeft het vast eu zeker ten gevolge, dat de verpleegster zelf op haar beurt ziek wordt en ook opgepast moet worden. Eet flink maar niet te veel: er zijn menschen, die het noodig achten zich by alle voorkomende gelegenheden extra met bier, eieren, biefstuk en dergelijke te versterken, maar dat is tot niets nut. Zal eene verpleegster gezond blijven, dan moet zij een naohtrust van min- Btens zes uur hebben, en zoowel tot afwisseling van haar eigen geest als om eeDS uit de atmosfeer van de ziekenkamer te geraken, nimmer hare maaltyden in de kamer gebruiken. Wie zal wel niet eens geklaagd hebben over het in de wasoh verblee- ken van gekleurde kousen Een af doend middel daartegen zal wel altijd een onvervulde wensoh blijven, maar er is in elk geval al veel te doen door ze te spoelen in water, waarin een fliDke theelepel zwarte peper is gemengd. Een eenvoudig middel om vuil behangselpapier schoon te maken is brood van een dag oud. Ingeval het papier alleen maar bestoven is, doet men wel met het eerst af te stoffen en dan af te vegen met een kluw zaoht garen. In beide gevallen strijkt men het best van boven naar bene den, sterk drukkend, maar gelijkmatig daar anders licht hier of daar het- papier scheurt. Dat jlanel hard xoordt of krimpt is een algemeen bekende eigensohap. Ik heb ergens gelezen, dat dit voor komen kan worden door nieuw flanel te leggen in koud water en het daarin zeven dagen to laten liggen, waarbij het water herhaaldelijk moet worden ververschl. Daarna moet het flanel worden uitgewasschen in warm water, met een weinig zeep erin om de olie weg te nemen. Roest- en stijfselvlekken in een strijkijzer zijn weg te maken door over het warme ijzer hard met eeD stuk was te wrijven en daarna met een grove doek. Heeft men wel eens opgemerkt, hoe weinig werk er over 't algemeen gemaakt wordt van het uitwendige van huizen 't Is of bewoners en bewoneressen alles over hebben voor het meubileeren van het inwendige, maar zeer weinigen denken er aan een huis van buiten aantrekkelyk te maken door het met bloemen of klim planten te versieren. Hoeveel woniDgen, groot en klein, vindt men niet in Haarlem die een balkon aan het Iront hebben, een uitgelezen plekje om te versieren Het is of een geheel huis wordt ge releveerd door zulk een versierd baloon. Ik wandel des zomers vaak in den Hout en tuur altijd met groote voldoening naar het balcon van een huis op de Baan, dat zoolang het mooie jaargetijde duurt, getooid is met een smaakvol gearrangeerdec bloemenschat. Nu is dit, hot spreekt vanzelf, een eenigszins kostbare deooratie. Niet alleen is er een vrij groote hoeveel heid nood:g, zelfs voor een klein balcon, maar sommige moeten telkens vervangen worden door nieuwe. Welnu, wie bloemen te duur vindt, kan een snelgroeiende klimplant nemen,klim op bijvoorbeeld, wilde wingerd, of clematis. Ik voor my geef den win gerd den voorkeur, omdat hij zeer snel groeitna een jaar is hg al een heel eind heen en na twee jaar is hij vol aan alle kanten. Is er niet iets egoïstisch in, veel geld te besteden voor de versiering van ons interieur en niets voor het uiterlijk Met weinig geld kan er al veel gedaan worden om een huis te versieren met een mooie klimplant. Men moet het maar eens probeeren. Ten slotte nog een paar recepten Chocoladepudding voor 6' personen. 8 lepeltjes chocolade met twee kopjes water aangemaakt, 4 eierdooiers klop pen met een ons suikerhet wit der eieren tot een vaste sohuim kloppeD. De eierdooiers roert men goed door de chocolade, daarna lost men 2 lood gelatine op in twee kopjes warm yrater, roert dat ook door het eerste mengsel heen, met het eiwit. Flensjes. Een half pond bloem mengt men aan met kan melk en door dat mengsel doet men zes flink geklopte eieren en heel weinig zout. Uit deze hoeveelheid kan men on geveer zestien flensjes bakken. Letteren en Kunst. Muziek in Lsipzig De theater-directie sohijnt zich het algemeen geuite verwijt, dat een opvoering van de geheele „Ring des Nibelungen" niet meer mogelijk sohijnt in het vóór eenige jaren (wat Wagner- werken betreft) zoo gunstig bekende theater, ter harte genomen te hebben. We beleefden tenminste kort na elkaar de opvoeringen van „Siegfried" en „Götterdammerung", detwee laatste avonden van de «Trilogie", zoodat nu de geheele .Ring des Nibelungen" benevens de .Vorabend das Rhein- gold" betrekkelijk in snelle opvolging tot uitvoering geraakten. Klaarblijkelijk hadden de vroeger gemelde ongelukken bij de opvoering van .die Walküre", tot voorzichtig heid aangemaand, tenminste waren aan „Siegfried" en .Götterdamme rung" veel meer zorg besteed, wat dan ook werkelijk wel noodzakelijk is indien men de werken van een man als Wagner wil vertolken. Deze week is „Tristan und Isolde" aangekondigd. Onlangs werd hier door de „Uni- versitats-Sangerverein zu St. Pauli" ten gehoore gebraoht de „Apollo- hymnus, griechrsche Composition aus dem Anfang des 8 Jahrhunderts v. Chr. Zooals men zich waarschijnlijk zal herinneren, is deze hymne door de Fransohen gevonden bij de in Novem ber 1893 plaats gehad hebbende op gravingen te Delphi en reeds in Parijs uitgevoerd. De bewerking, welke we hier hoor den, was van den heer A. B. Thier- felder en maakte een eigenaardigen droomerigen indruk, vooral daar alles, koor, fluiten, hobo en olar'netten unisono was en alleen begeleid werd j door harpspel, terwijl bet geheel in den dominant sloot. j Het was voorzeker een interessante avond te noemen. De tweede muzikale soiree, welke de vereeniging Nederland haren leden aanbood, was zeker niet minder dan de eerste. Behalve de verschillende solo-voordrachten, was wel het hoofd werk van den avond te noemen „die Wallfahrt nach Kevlaer" voor soli en kwartet met klavierbegeleiding, gedicht van Heine, muziek van een landgenoot, den heer H. J. Rutters. De soli waren in handen van Mevrouw Snoer en den opera-zanger den heer Einil Clawerkwartet de dames A. Weill en B. Knaap, de heeren: 'A. Misset en Emil Clawer. De heer Joh. Snoer had de begelei ding op zioh genomen. Een en ander werd tot groot ge noegen van de aanwezigen ten gehoore gebracht en de avond werd besloten met een geanimeerd bal. Zeker was het een zeer zeldzame gebeurtenis, dat het orchest van de hofopera uit Berlijn onder leiding van Felix Weingartner hier twee concerten kwam geven. Er stond dan ook met vette letters boven gedrukt„mit Genehrnigung Sr. MajestÜt des Kaisers, daar het hofopera-orohest nooit Berlin uit mag zonder speciale toestemming des kei zers. Naar men algemeen vertelde deed Weingartner het alleen om Nikiaoh, die hier alleenheerschappij voert, eens te dwarsboomen en te toonen, dat er buiten hem en zyn orchest nog andere goede dirigenten en orohesten zijn, vooral daar laatstgenoemde heel wat eerepalmen wegdraagt door in Ber lijn de philharmonisohe concerten te komen dirigeeren. Of er hier nu al dan niet ijverzuoht in het spel is, het publiek heeft er zeker bij geprofiteerd, want vooral de tweede avond, welken wij bijwoon den, was hoogst interessant en wel door de uitvoering van „Till Eulen- spiegels lustige Streiohe", van den veelbesproken nog jongen componist Richard Straxiss, hetwelk hier voor het eerst ten gehoore gebracht werd. Het is een allergeestigst in rondo- vorm geschreven werk, dat ons dui delijk Till Eulenspiegel's schelmstre ken voor oogen toovert en dat men onwillekeurig met een lachend gelaat aanhoort. Eerstdaags komt Strauss zelf hier een concert leiden, waar dan ver schillende composities van hem tot uitvoering zullen komen. Overigens bevatte het programma nog de volgende werken Ouverture Tannhiiuser, Symphonie fantastique (Episode de la vie d'un artiste op. 14) Berlioz en Symphonie No. 5 C moll van Beethoven, waarvan ons de Tannbauser ouverture het beste beviel, ja, eigenlijk hoorden we deze nog no it zóo vertolken; er ging een vuur van bet geheele orchest zoowel als van den dirigent uit, welke de geheele zaal, die eenige duizenden menschen bevatte, blijkbaar electri- seerde. Het was dan ook onvergelij kelijk schoon en aan het gejubel kwam haast geen einde, terwijl Weingartner tevens aan het einde van den avond talrijke ovaties en kransen gebraoht werden. Op het laatste Gewandhaus-conoert werd onder leiding van Nikish Brahms's „Deutsohes Requiem" uit gevoerd met Meia Geyer uit Berlin en onzen vroegeren landgenoot Paul Haase uit Karlsruhe als solisten, die beiden het hunne bijdroegen tot een uitstekende uitvoering. O. G. De heer Gerard Zalsman, de veel belovende baryton, stelt zioh voor bij Stockhausen zijn studiën te gaan vol tooien. Om zich daartoe de noodige middelen te verschaffen, wil hij in het begin van Maart te Amsterdam een concert geven. In ieder geval blijft bij nog tot einde April in het land. Vervolg Nieuwstijdingen. Ov^r de Trans valors. In het Utr. Dagblad bespreekt prof. H. Wefers Bettink, hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht, de verkla ringen van den minister Chamberlain in het Engelsche Lagerhuis. Hij geeft daarbij uiting aan zijne heftige ver ontwaardiging over de wijze, waarop in het Engelsche Parlement de jongste gebeurtenissen in de Z.A. Republiek zyn voorgesteld en eindigt als volgt Waar een groot deel van Engeland den rooftooht van Jameson niet af keurt, wensch ik als Nederlander uit de met de Boeren stamverwante natie, een stem te doen hooren van warme belangstelling voor de Transvaal, en afkeuring en scherpe veroordeeling van hetgeen door hooggeplaatsen, door een deel van de pers, een deel van de Engelsche natie, wordt ver goelijkt, vaak goedgekeurd en toege juicht. De toestand der Bóeren, omgeven door buren van groote kracht en een ruim geweten, is moeielijk. Sterk door hun recht, hun onwrikbaar geloof en hun vaderlandsliefde, geleid door een heldenfiguur alB Paul Krugeron wrikbaar, onkreukbaar, onverschrok ken en onovertroffen in edelmoedig heid en waarheidszin, zullen zij hoop ik zich staande houden. Ea moeten zy, wat ieder, die gevoel voor eer, voor vaderland en recht heeft, be treuren zou, ondergaan, dan zal de overwinning een schande en een on- uitwisohbare smet werpen op den maohtigen nabuur, die zwak tegenover krachtigen, krachtig tegenover zwak ken, geweld boven recht stellen zou. Mochten de banden tussohen Trans vaal en Nederland nauwer worden toegehaald. Ons land is, waar met wapengeweld moet worden opgetreden, niet opge wassen tegen de groote Europeesche Statenonze steun op dat gebied, ook al wilden wy dien verleenen, zou niet anders dan gering kunnen zijn. Maar wat wij wel kunnen en willen, is de Transvaal in onze kennis te doen deelen wat onze natie hartelyk wenscht, is dat de Transvalers die in Europa Hooger Onderwys begeeren, dat niet langer zoeken in Engeland, dat hun land verguist en zyn inwoners minaoht. Een -mijner vrienden, die een half jaar Zuid-Afrika in alle riohtingen doorkruiste, de meest afgelegen hoe ken bezocht, verklaart, dat hy bveral het Hollandsche element nog krachtig levend vond, ook in het Kaapland het minst in Natal. Doch, zoo verklaart hij, het heeft behoefte aan versterking door intel ligentie. De taal, de kennis moeten van Holland uit doorHollandschen invloed worden versterkt, en daardoor mede een dam worden opgeworpen tegen den dreigenden Britsohen stroom. Daarin moet Nederland toonen hart te hebben' voor hen die daarginds bekneld worden, door hen te helpen zooveel het kanniet met woorden maar met daden. Onze inrichtingen van onderwys moeten-wijd voor hen worden open gezet. Wat aan Duitsche, Fransche en Engelsohe universiteiten mogelijk is voor de tegenwoordige Zuid-Afri- kaansche jongelingschap, moet in Nederland niet worden belet. Gelukkig beetaat daarop uitzicht. De minister van binnenl. zaken heeft in de EerBte Kamer aan den heer v. Tienhoven te kennen gegeven, dat hy van zijn kant alles doen zal, om de belemmeringen in de toelating van Transvalere aan onze universi teit, weg te nemen. Mogen die slag: boomen spoedig verdwijnen en de Transvalers in groote getale aan onze universiteiten en in onze taal, die toch ook de hunne is, de kennis komen opdoen, die zij behoeven. Moge die kennis hun kracht ver sterken en hun weerstandsvermogen tegen Engelschen druk vergrooten. En komen zij, dan mogen zy niet alleen een plaats vinden in de gehoor zalen, maar ook ondervinden, dat Nederlandsohe familiekringen voor hen openstaan. De macht der gewoonte Zaterdagmiddag zijn de laatste paarden van den Circus Corty Althoff te Amsterdam naar den trein vervoerd. Op de Stadhouderskade giDg een van de dieren op hol maar 'tbrestje was nogal gemakkelijk weer te vangen, daar hetvoortdurend in een kring liepj Vervolg Stadsnieuws. Ned. Maati'ch. terbe^o:dating van Nijverheid, depart. Haarlem. In de Maandagavond gehouden vergadering van het departement Haarlem van de Ned. Maatsohappij ter bevordering van Nijverheid, onder voorzitterschap van den heer mr. Joh. Enschedé werd de bespreking van het ontwerp Kamers van Arbeid voortgezet en thans het geheele onder werp in deze derde er aan gewijde vergadering afgedaan. Uitvoerige besprekingen werden over de verschillende artikelen gehou den, wat de lezer hieruit zal kunnen afleiden, dat de vergadering, die te S uur begon, eerst te kwartier over elven eindigde. Ook op deze vergade ring waren de leden van den Parti culieren Arbeidsraad genoodigd. Aan de besprekingen namen in hoofdzaak deel de heeren Resink. Krelage. Janssen van Raay, Beynes, v. d. Poll en de voorzitter. De heer Resink ontwikkelde de zelfde denkbeelden, die door den heer Mr. H. Ph. de Kanter onlangs op zijn hier gehouden lezing over Kamers van Arbeid tegen sommige artikelen van het wetsontwerp waren geopperd. Zoo had de heer Resink aangaande art. 1 cr bezwaar tegen, dat de regee ring zou uitmaken of er behoefte aan een K. v. A. bestaat, wat den voor zitter na eenigo bespreking aanleiding gaf om voor te stellen het woord behoefte in wenschelijkheid te verande ren en dan verder het artikel te lezen. zoordt een Kamer van Arbeid opge richt, in plaats van kan een K. v. A. worden opgerioht, waarbij de heer v. d. Poll zich geheel aansloot. De heer Krelage merkte op veel waarde aan de redactie van de regeering van art. 1 te hechten. Het voorstel van den voorzitter werd ten slotte ver worpen. Aangkande art 2 had de heer Re sink bezwaar tegen de scheidsrechte- lijke uitspraak, wat de voorzitter niet deelde, dooh daar geen voorstel werd gedaaD, nam de vergadering ook dienaangaande geen besluit. Verder werden besprekingen ge voerd over art. 3 waarin sprake is wie patroon en wie werkman is. De heer Resink vond de omschrg- ving van wie patroon zijn, niet goed, daar bij de Holl. Spoor bijv. de werk lieden volgens cit artikel vele patroons zouden hebben, wat hy bezwaarlijk achtte met het oog op de verkiezing van Leden vaa de Kamer. Uit de naar aanleiding vaa deze opmerking gevoerde besprekingen bleek, dat men van meening was, dat niet ieder, die bestuurder van een bedrijf heet, als zoodanig aangemerkt moet wordeo, maar alleen hg die zelfstandig regelt zaken ten opzichte van werk'ieden. Ten laatste nam de vergadering het denkbeeld aan, dat h«t in de wet moet afhangen van de bevoegdheid tegenover werklieden, of iemand al dan niet bestuurder is; eveneens nam de vergadering een voorstel aan om in art. 3 te laten vervallen de alinea „aan allen, die op het beheer van de hoofden of uitvoerders toezioht hou den Aangaande art. 18 Dam de vergade ring een voorstel aan, dat de voor zitters niet door de leden, maar op eene andere wyze moeten worden gekozen ;byv.[bij kou. besluit benoemd worden. Ten laatste werden ovér art. 30 besprekingen gevoerd, wat betreft het al dan niet openbaarheid geven aan de vergaderingen. De heeren Janssen van Raay en Von Reeken waren van meening, dat de vergade ringen met gesloten deuren moeten worden gehouden. De heer Maohielse drong eohter op geen geheimhouding inzake de vergaderingen aan, daar de werklieden dan geen vertrouwen in de vergaderingen zouden stellen. De vergadering vereenigde zioh ten slotte met bet denkbeeld, dat der Ka mers de bevoegdheid muest worden verleend om in het openbaar te ver gaderen, zoo zy dit noodig oordeelden. Op voorstel van den voorzitter werd voorts besloten een kort resumé van het verhandelde in het maandblad Nijverheid te plaatsen, waarna de vergadering werd gesloten en alzoo het 2e punt der agendabezichtiging van een portefeuille met platen van het Museum van Kunstny .erheid tot eene volgende vergadering werd uit gesteld. Nederlandsche Opera Voor Donderdag" a. s. wordt ons het weder optreden aangekondigd van het Neder). Operagezei6ohap met eene opvoering van „Het Proefschot" (Der Freischvitz), romantisohe opera in drie bedrijven van C. M. von Weber (1786—1826). Zondag jl. voor het eerst door de Nederl, Opera te Am sterdam in het Paleis voor Volksvlijt gegeven, luidt het algemeen oordeel over deze eerste opvoering niet an ders dan gunstig en wordt zelfs door enkele bladen „Het Proefsohoi" een groot succes voorspeld. Was Weber's naam reeds door verschillende vroegere muzikale wer ken in zyn vaderland populair ge worden, de opvoering van zyne opera „Der Freischütz" nu ongeveer vijf en zeventig jaar geleden te Berlijn, plaatste hem eensklaps aan het hoofd der lyrisohe kunstenaars van zijn land. Deze opera is dan ook wel een zijner best geslaagde werken en zij heeft bewezen dat de frisohheid harer muziek in den loop der tijden eene onvergankelijke is gebleven. Moge er al velen zijn, die nimmer eene opvoering er van bijwoonden, geheel onbekenden met bare muziek zullen er toch wel weinig gevonden worden. Wij noemen slechts de kleur rijke ouverture, de populair gebleven wals, de zoo dikwerf op emeerten gezongen scène en aria: „Wie nathte mir der Schlummer' en het zoo be kende en oorspronkelijke jagerkoor. By de Nederl. Opera vervult de heer Heori Dons de rol van Caspar, de heer Urlus die van Max, is mevr. Engelen—Sewing Agathe en mevr. Tij8senBremerkamp Aennohen. De wgze waarop zij dit bg de eerste uitvoering deden, wordt ten zeerste geprezen. Ook de koren en het orchest waren toen zeer goed op dreef. Al is het treurig dat eerst toen de Nederl. Opera op het punt stond van te niet te gaan, de rechte belangstel ling voor haar scheen te ontwaken,ver blijdend blgft het niettemin te con- stateeren dat er getoond ia dat er eene groote sympathie voor haar streven bestaat en haar voortbestaan tenminste gedurende dit seizoen ver zekerd is. De Haarlemmers hebben hierin gelukkig niet achtergestaan, getuige de groote opkomst bg vorige voorstellingen en in hot vertrouwen dat zij hiermede zullen voortgaan, mag men ook Donderdag een vollen schouwburg verwaohten. Wij maken belanghebbenden op merkzaam, dat wanDeer zij na 30 April e.k. wenschen voort te gaan met den verkoop in het klein van sterken drank, zij daarvan schriftelijk op ongezegeld papier moeten kennis geven aan B. en W.W. vóór I Maart eerstkomende. Tot concierge in Teylers stichting aan het Spaarne, is benoemd de tegenwoordige bewaarder van de Ambachtsschool alhier F. C. Versele- wel de Witt Hamer. Door B. en W. te Amsterdam is aan besteed de aanleg van wegbanen voor de Centuurbaan tusschen de Van Wou- en Hemobystraten van de R. C. kerk van den H. Willebrordus buiten de Veste. Ingekomen 12 bil jetten. Minste inschrijver was de heer A. Zonneveld, Haarlem, f7437. Bg vonnis der Arr. Rechtbank alhier van den 25n Februari 1896 is failliet verklaard Alb. Bakkum Pz., bloemkweeker en koopman, vroeger te Uitgeest thans te Wyk aan Duin, met ingang van 19 Februari il. Rechter-Commissaris Mr. Si. G. P. del Court van KrimpeD. Curator Mr. F. A. Bijvoet By vonnis der Rechtbank alhier van25Fe'oruari 1896 is gehomologeerd het accoord van 100% in het faillis sement van Hermanus Takken, smid te Haarlem. De gefailleerde is tevens gerehabili teerd. Door den heer E L W. van Dobben, ohef van de firma C. de Koning Tilly is ter gelegenheid van h»-t 200-jarig bestaan dier firma op morgen aan den burgemeester te dezer stede ge schonken een bedrag van f400 als eene extra-bedeeling voor de alge- meene armen. Ook zal aan de kinderen van het Burger-, Katholiek-, Luthersohe- eu Doopsgezind Weeshuis en aan die van het Doopsgezind Bestedelingshuis voor rekening van den hoer Vaa Dob ben een pleizierige dag worden bereid. Verder schonk hg een eift aan het korps der brievenbestellers, terwijl morgen naluurlgk het personeel wordt onthaald, op welke wgze zal de lezer morgen ervaren. ERRATA. In het vorig nummer is in den „Haagschen Brief" een zinstorende fout ingeslopen. In den 3den regel van de 4de kolom staatwe gaan uit. De aandachtige lezer zal begrepen hebben, dat dit moet zgowe gaan niet uit. In het bericht van mad. Théuard heeft de zetter van je repiocherai gemaaktje renrocherai. rE'_FC~< A VIVIEN LONDEN, 25 Febr. (R. O.) De Londensohe correspondent van het te Pretoria verschijnend blad De Volksstem ontkent ten stelligste, dat De Volksitem van 25 Januari eenig artikel bevat, als waarvan de verta ling voorkomt in de Frankfurter Ztg. van 22 Febr. en volgens hetwelk de regeering van de Z. A. Republiek aan Jameson een valsch telegram zou gezondea hebben, om hem te noodzaken de grens over te trekkeo. Poster ij en, Op verzoek van het Hoofdbestuur der Posteryen en Telegrafie, heeft ondergeteekende de eer het publiek er op te wijzen, dat nog by voorkeu^ voor de vérzending naar Ned. Oost- Indië van de Fransche of van de Engelsohe mail wordt gebruik ge maakt terwijl sedert April 1895 de vaart der Nederlandsohe paketbooteu is versneld geworden. Het waohten met het ter post be zorgen van de brieven voor Nederl. Indië, op de Fransche of Engelsche mail gelegenheid, heeft steeds latere aankomst tengevolge. Van Juli tot December 1895 maak ten do Nederlandsche paketbootea vluggere reizen dan de Fransohe. Slechts éénmaal had de Fransohe paketboot eene kortere reis. Meermalen was de reis van Neder land over Marseille of Genua per Nederlandsche paketboot van korto ren duur dan over Brindisi met de Britsohe. De Directeur van hel Postkantoor. DOFFEGNIES. 25 Febr. 1896. Burgerlijke Stand. Bevallen: 22 Febr. A. M. Paping -Verberne z, 23 J. Diekmann— Flink d. WT. L A. Duin-Clavel d. C. C. RijnderB—Hagen z. J. P. v. d. Bent ter Smitten d. 24. K. Huijer—Bos man z A J. Sohoutende Vink z. Overleden: 23 Febr. L. Baske 30 j. L. Begynestr. 24. A. C. Kngp 69 j. Aoegang. Wed. M. H. Maerten v Kes8el 66 j. L. Heerenvest. Wed. A E. v. Koer8eIHeiseker 75 j. Barrevoetestr. - aviliER'-RIGH Getrouwd: 20 Febr. K. G. Rouf- faer en P. M. A. C. J. Thirion, Vly- men. 23. G. Soesan en A. Weening, Amsterdam. Bevallen: 24 Febr. A.E.Soeters Van Loer z., (reeds overleden) Am sterdam. Overleden 20 Febp. A. Op 'tLandt jm. 17 jLinschoten. A. E. Scheijde Swavmg 75 j., N.-Arastel. 21. H- L. van der Lely 70 j., Hoogeveen. C. E Wetzel—Van Senden 40 j Amst. 22. J. A. Z. graaf van Rechteren Lim- purg 65 j.. den Haag. J. Noordendojp 78 j., Apeldoorn. A. M. B. Witte Stoop S2 j., Neede. J. Z Oolstem 52 jde Teuge. Wed.' M. P. Logeman Van Gogh 81 j., den Haag. toomYasrtbenafiiiib Het stoomschip Prins Willem IV, van Amst. naar Suriname, pass. 22 Febr. Ouessant. Het stoomschip Gelderlandarriv. 23 Februari van Java te Rotterdam. Het stoomsohip Smtroevan Java naar Rotterdam, arriv. 24 Febr. te Marseille. Het stoomschip Ccnratl, van Amst. naar Batavia, arriveerde 23 Febr. te Southampton. Het stoomsohip Drenthevan Rot terdam naar Java, vertrok 24 Febr. van Port Said. Het stoomschip Burgem. den Tex van Batavia naar Amst., arr. 24 Febr. te Suez. Het stoomschip Schiedam, van de N. A. S. M., arriv. 22 Febr. van Amst. te Newyork. 'MjaUiha bBirskklnjen In Ncdsrla d. 1 Fats. juffr. geen dame genegen vr. des huizes ia alles bij te staan, terstond. 2. Bekw. ooupeuse intern dames- confectie in Noord-Brabant. 3. Zeer besoh. kinderjuffr. P. G. boven 25 j. om in gr. gezin de huis vrouw in alle huish. werkzaamheden en reiz. der kinderen te assisteeren. 4. Fl. R C. jongm. in zaak manufact. enz. goed verk. en kunn. etal. spoedig. 5. Boekbinderskneoht op de hoogte van vak van goede get. voor*, direct. 6. Kantoorbediende-reiziger met vlug duid. handsohrift gesoh. om maohinerieën en machinekamer beh.

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 3