de kinderen tot zich te nemen, den} jongen naar de H. B. S. te doen gaan en de meisjes naar eene kostschool, en eerstgenoemde daarna op een plantage waar hij schatrijk zou worden. Een derde bod kwam van iemand die den kinderen eene burgerlijke opleiding wilde geven en ter school, ter kerk en naar het leger zou doen gaan, terwijl ten slotte een vierde bod gedaan werd door een vrouwelijke kapitein v n het Leger, die de kinde ren tot zich wilde nemen om ze op te leiden in het geloof aan haren Heer en Heiland, en ze brengen zou aan den voet van het kruis op Golgotha. Dit bod werd het meest aanneembare geacht en de kinderen werden haar toegewezen. Toen de zaak zoo'n ver loop kreeg, begreep de menigte, dat men haar bij den neus bad gehad, maar toch amuseerde men zich kos telijk, en de bijeenkomst liep orde lijk af. (f7. D) De sluiting van koffiehuizen Wij lezen in het Geill. Politie- nieuws Voor de Zwolsche koffiehuishou ders breken gouden dagen aan. Da Hooge Raad verklaarde toch niet bindend het artikel der Gemeente verordening aldaar, waarbij de sluiting van alle koffiehuizen om elf uren des avonds gelast is. Aan genoemd arlikel was namelijk een beperking toegevoegd^ volgens welke de Burgemeester hetzij in het algemeen, hetzij voor enkele van be doelde localiteiten genoemde Gemeen- IJs. Uit Zwolle wordt gemeld, dat door de ingevallen vor»t de scheep- en stoombootvaart grootendeels gestremd is. Maandag is de Almelosche boot reeds daar blijven liggen, terwijl de stoouabooten Burgemeester Hartkamp van Blokzijl en de Stad Hasselt van Hasselt Dinsdag niet zijn aangeko men. De Dachtstoomboot, die Maandag avond uit Amsterdam vertrok, ïb Dinsdagmorgen 7 uren te Zwolle aan gekomen en had weinig binder van het ijs in de Z dderzee gehad, terwijl de 8ioomboot Koophandel des namid dags half éen van Zwolle naar Rot terdam vertrok. Uit Kampen wordt gemeld dat de stoomboot Minister Ba velaar tenge volge van het vele ijs op de Zuiderzee Dinsdag Urk niet had kunnen berei ken maar te Kampen was terugge keerd. De Prins van OranjeDinsdagoch tend van Amsterdam vertrokken is Dinsdagmiddag te 43A uur nog aan gekomen. Pers Overzicht. He kieswet. Behalve aan het personeel wijdt de pers nog steeds allerlei besprekingen aan de kieswet. Thans hebben het Alg. Rdbld. en de Residentiebode er een artikel aan gewijd. Het li bid. melding makende van teverordening mocht wijzigen. De eenige bezwaren, die men tegen Van Hooge Raad beschouwde dit in zijn j Houten's kieswet heeft geopperd, komt arrest als een ongeoorloofde delegatie J tot de conclusie, dat, ziet het juist, van bevoegdheid, welke nietigheid de Regeering vasthouden zal aan haar der geheele bepaling ten gevolge eigen stelsel: het opsommen van een heeft. Vernietigd werd derhalve een vonnis van den Kantonrechter te Zwolle waarbij iemand wegens overtreding van deze verordening veroordeeld was. In verband hiermee wordt uit Fiie3- land geschreven Zelden is zeker een beslissing ge nomen van zóo verstrekkende gevol gen. In Friesland toch en waar schijnlijk overal komt in elke verordening, regelende het uur van sluiting van koffiehuizen enz. die nu door den Hoogen Raad veroordeelde delegatie van macht op den burge meester of op burgemeester en wethouders voor. Meteen slag zijn al die verordeningen vervallen en kan ieder, zonder vrees voor eene bekeu ring, rustig na het sluitingsuur in een koffiehuis blijven zitteD. Het gevolg zal wel moeten zijn algeheele afschaffing der bestaande verordeningen, want eene bepaling omtrent het sluitingsuur, waarvan een wijziging niet dan bij wijziging der verordening door den raad kan plaats hebben, levert in de practijk onoverkomelijke bezwaren op. Elke tooneelvoorstelling, elk concert ja elke publieke vermakelijkheid of vergadering zelfs zal in de grootere plaatsen van Friesland, te elf ure en in de plattelandsgemeenten te tien uur 's avonds moeten zijn afgeloopen op straffe eener bekeuring, want ver andering van 't sluitingsuur, gesteld al dat het door den Raad voor elk speciaal geval zoude kunnen geschie den, zonder wijziging der verordening met al den administratieven omslag van dien des zeer zeker neen zou niet uitvoerbaar zijn, omdat de gemeenteraad niet steeds vergaderd is. Zelfs waar dit in een enkel geval al gedaan zou kunnen worden, zou in den regel bet reglement van orde een dadelijke behandeling van een dergelijk verzoek in den weg staan, zuodat de beslissing veel te laat zuude komen. Tot welke verwarring en komische voorvallen de verdere handhaving van een verordening op het sluiten der koffiehuizen enz. dus in het v rvolg zal kunnen leiden, laat zich denken. Wat on8 wellicht nog te wachten staat. In een der bladen wordt herinnerd aan het volgende versje uit 1667 Op St. Matthije, (24 Febr.) Was nog geen ijs, Maar den Ssten Maart. Reed men met slee en paird, Over de Dordtsche waard. Ia Friesland li/gen de kanalen reeds dicht. reeks van kenteefcenen, die haar zoo geschiktheid als welstand aanwijzen. Van de voornaamsten daarvanbelastingbetaling, huur, loon en capaciteiten zal zij er geen prijs geven, en op dien grondslag zal ofi het kiesrecht der eerstvolgende jaren gevestigd worden, of het Kabinet zal heengaan en de regeling aan anderen overlaten. Wie znlk een uitstel ver keerd acht en het betere niet kunnende verkrijgen met bet min der guede vrede heeft, mits maar om de kiesrechtquaestie niet langer andere hervormingen uitblijven, zal, naar bet Hbld. meent, het stelsel der Regeering moeten aanvaarden. Maar wèl zal hij kunnen trachten, in dat stelsel de noodige verbeteringen te brengen. Op die verbeteringen wordt ook in bet voorioopig verslag aangedrongen. Hierna wijst het Hbld. er op, dat het ontwerp verschillende onbillijkhe den bevat, die, worden ze niet wegge nomen, duurzaamheid en populariteit aan de regeling zullen onthoudeD. Zoo o.a. de bepaling, dat huurkiezers tussen en 1 Aug. en 1 Febr. niet mogen verhuisd zijn,berustende op de orijuiste onderstelling, dat wie minder dan een half j.tar in dezelfde woniDg is geble ven, hiermee altijd blijk geeft 'van een minderen welstand. „Men kan ve. huizen", zegt het Hbld. „omdat de woning voor het gezin te klein wordt; om gezondheidsredenen; om onduidbare gebreken welke de huisheer weigeit ie herstelen; omdat de huur door hem wordt opgeslagen; omdat de huur buiten schuld van den huurder wordt opgeze.d; omdat men verderaf werk heelt bekomen; omdat bet perceel albrandt, onteigend of veibouwd wordt. Men kan er nog andere gevallen bijvoegen, bijv. dat de kiezer een betere, zelfs auurdere wo ning kan krijgen, mits hij spoedig verhuist. In al die gevallen is zijn welstand niet verminderd, ja kan zelfs juist uit de verhuizing naar e9n duur dere woning het tegendeel zijn ge bleken Zoo de omschrijving van loonkiezers waardoor kleine neringdoenden, baas jes, boertjes, die hun eigen meester zijn en werklui, die nu eens hier, dan eens daar werken zijn uitgesloten. Zoo de beperking der bezitskiezers tut hen, die hun geld belegd hebben in Spaar bank of Grootboek, in plaats van ook andere „papiertjes" in aanmerking te doen komen. Zoo de voorwaarde voor capac.teitekiezers, dat zij wettelijk geijkte capaciteiten zijn. Hoe echter in dit alle3 te voorzien vraagt het Hbld De Regeering vraagt in haar stelsel naar uiterlijk waar neembare kenteekenen. En, zegt men, bet is niet hare schuld dat de Grond- wer althans zooals zij art. SO op vat zulke kenteekenen eischt. Deze tegenwerping acht het blad niet afdoende. Aangenomen, er zijn uiterlijk waarneembare kenteekenen noodig, den moet men meent het Hbld., ook zoodanige aannemen, die inderdaad kenmerken van ge schiktheid en welstand zijn. Blqkt het dat die welke de Regeering stelt, aan dien eisch wel in vele gevallen voldoen, maar in tal van andere niet, dan zijn di« kenmerke'n bedriegelijk en moeten zij worden aangevuld, om zooveel mogelijk een verkeerde wer king te voorkomen. „Dat nu, die zorg, dat oog voorde talrijke uitzonderingen, missen wij in het ontwerp zegt het Hbld. en daarvoor ^verwachten wij in een ge wijzigd ontwerp, bij de memorie van antwoord, herstel. Hos? Doer een reeks van bepalingen, die onmisbaar z.jn om onrechtvaardigheden tejvoor- komen, en die nu eenmaal, als men zulke op zich zelt gebrekkige kenmer ken stelt, niet achterwege mogen blijven. Zoo zal bij verhuizing het geval van overmacht moeten worden voorzien, en in alle gevallen bij de huur- en loonkiezers steeds het bewijs zijn, toe te laten, dat de wettelijke onderstelling van verminderden wel stand niet aanwezig is. „Wat wij zouden wenschen is, dat door de kieswet een jury werd inge steld, voor welke al dergelijke gevallen werden gebracht, gelijk wij in 1S93, bij het stelsel van „voorzien in eigen onderhoud", hebben aanbevoleneigen aangifte van dien toestand, te beour- deelen door buurtgenooten die een zeker getal jaren kiezers zijn geweest. Een populaire rechtspraak dus over het voldoen aan de wettelijke ver- eischten van het kiezerschap, gelijk de kieswet reeds een actio popularis kent, waarbij het iecht aan een ieder is toegekend, personen die er niet on behooren, van de lijst te verwijderen." Over dat van de Residentiebode in een volgend nummer een en ander. Vakvereenigingen. Behalve de in ons vorig nummer vermtlde bladen, hebben ook de Amst. Cour., de lib. Nederl. en de Volksstem, de driestar „vakvereenigin gen" van de Standaard besproken. De Amst. Cour. bespreekt voorna melijk dat gedeelte, waarin sprake is van samenstelling van alle werklieden liefst in éen gilde of corps en onder éen statuut over wat de vakbelangen en de verhouding tot de patroons aangaat. „Bij ons is de vraag gerezen, zegt de Amst. Cour. in een driestar „fak- vereeniging", „hoe van anti-revolutio nair standpunt zoo gesproken kon worden. Oalvijn's geestelijke zonen verstaan het gezag van den Bijbel zoo, dat hier voor alle leveneverhou dingen een vingerwijzing te vinden is. Er is geen gebied, waarop niet dat gezag gelatalles moet van dien geest als worden doordrongen. Maar dan kan men ook niet „vakbelan gen" en vooral niet „de verhouding tot de pairoons" beschouwen ais iets, waarover Calvinisten, Katholieken en Socialisten als gelijkgezinden en ge lijkgestemden hun denkbeelden in éen statuut neerleggen kunnen. De proef op de som is immers niet lang geleden nog geleverd, toen de Siga- renmakerebonu den patroon wou op dringen het gebod: gij 2ult geen andere werklieden dan leden van onzen Bond aannementoen pro testeerden de Roomschen krachtens het Katholiek beginsel nopens de verhouding tot den patroon." De Volksstem, het orgaan van de Koo, zegt met genoegen de diiestar te hebben gelezen. Het is juist het zelfde, als waarop zij bij herhaling heelt aangedrongen. „Nu ook de Standaard den anti revolutionairen dit advies geeft, heb ben wij," zegt de Volksstem„alle hoop, dat er langzamerhand in Neder land een hervorming van de vakver eenigingen zal komen, waardoor de arbeiders de „sterke positie" tegen over de patroons zullen innemen, de eenige positie, die hun kans geeft op beteekenende en duurzime lotsver betering. „In de vakvereeniging voor stoffe lijke belangen, waaraan allen deel nemen ondanks verschil van staat kundige- of geloofsovertuigingen, ligt de kracht der werklieden, en dat wij zoo herhaaldelijk op hare stichting .aandrongen, was eenvoudig, omdat jVij daarin het groote voordeel zien, van de zoo jammerlijk verdeelde werk liedenpartij tit eendrachtig handelen te brengen. I „De Standaard heeft thans haar bezwaren daartegen overwonnen, Pa- trimonium moge baar volgen, en de R. K. Volksbond met zijn Volksbanier blij ve niet achterwege. Dan zil 1896 onzen Nederlandschen werklieden iets goeds hebben geschonken." De lib. Nederlander spreekt in den zelfden geest. Naar aanleiding van het gezegde van de Volksstem bevat de Standaard een driestar „op éen beding", waar over morgen iets. Financieels Mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Houders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 25 Febr. 1895, door hun tusschenkornst verhandeld. Aand. Amst. Vooreobotb. 101 pCt. Bouwondern. „Wil lemspark" f450. Muats. tot expl. van Bouwte r. „Welte vreden" Bouw -Maatschappij „Nieuw Bu-sunr' Maats. „Een Natio naal Belang" 's Grav. Vleeschh. Sckev. -Bouwvereen. (Holel Garni). Oost-Java Cultuur- Maatschappij 100 le Hypotb. West. Stoomtram-Maatscb. 100£ Hilvers. Stoomspin. en Weverij. 100 Kon. Tabak- en Sig. fabriek (Peletier) Vereen, tot Christel, verzorging v. Krank zinnigen en Zenuwl. te Utrecht Ned. Brand- Assur. Maatsch. „de ►Sala mander*. Oblig. Aand. j» Oblig. 55 110 90 55 128 115 99ü 100 Letteren en Knnst. Schild erij en-veilia g. De firma Frederik Muller Co. verkochten Dinsdag in „De Brakke Grond" te Amsterdam een partij schilderijen, af komstig uit de nalaten schappen van den heer Eug. Bunge en mevr. Bru/mansVan Maanec; de volgende hooge prijzen werden besteed A. Allebé, oude vrouw, f405; mej. G. J. van de Sande Bikhuysen, bloe men, f 660; V. Bauffe, boerderij, f 200; David Bles, jonge weduwe, f 280; 13. J. Biommere, da pbilosoof f1000; John Dewis Btowd, een wandelritje in Engeland, f570; J. W. van Borse- len, lanctschap, i 210; Johannes B >s- boom, stadsgezicht, f 195; Eu.èie Cicéri, oude stadsgracht f 210; dezelfde, boschgezicht, f175; Tito Conti, ge lukkige verloofde, f190; C. Cunaeus, jachthonden, f210; Karl Dzubigny, landschap, f 265IC. Ebner, lion- gaareche dorp3marfct, f200; J. H. Hollestelle, duinengezichl op Walche ren, 1290; V. Huguet, Constantinopel, f285; H. W. Jansen, haven van Am sterdam f280; H. A. Klinkenberg, Gelderschekade te Amsterdam, f270; H. W. Koekkoek, Hollaadsche artil lerie f230; Willem Maris, he- melk- uur, 11080; dezelfde, Hollandsche weide, f 460; dezelfde, morgen, f 460; Willy Martens, breidster i860; Anton Mauve, winteravond, f705; H. W. Mesdag, -strandgezicht, f 1400; dezelfde ondergaan der zon op de Noordzee, f1210; Albert Neuhuys. een ijdel tuitje van Katwijk, f1460; Iiibarz, Vilette te Parijs, f200; E Ribol, een jongensportret, i 1130W Roelofs, Hollandsche weide, fS05; A. Schelf hout, winter in Hollano, f400; Ph. Sadée, uitdeeling aan armen, f 675; Smith Huid, fjord in Noorwegen f225; H. Valkenburg, dorechen. f410; A. Waldorp de Zuiderzee f 290; dezelfde, marine, f270; J. H. Weis.-en'oruch, Hollanasch landschap, f400; J. H. Wijsmuller, stadsgezicht te Amster dam, f-500dezelfde, winter, f455; dezelfde, boschgezicht in den herfst, f 185. Dinsdagavond werd de veiling voortgezet; toen waivn de aquarellen aan de beurt. Sport en Wedstrijden Wielerwedstrijd. In het Vélodrome d'hiver te Parijs heeft Zondag een belangrijke wedstrijd over 50 K.M. plaats gehad. le was Linton, 1 uur 4 m. 4s'6 sec.2e L^sna, drie vierde ronde sebter; 3e Baugé, IVj ronde achter; 4e Luimden, 5 ronden achter. De strijd was zeer spannend. Bij den aan vang paseeerde LeBna alle mededin gers, doch bq den 27en kilometer nam Linton de leiding, en bij hield haar. Bij den 28en K M. passeerde hij Baugé voor de tweede maal, bij den 32a Luimden en bij den 34e Lesna. Hij sloeg verscheiden records. Hier volgen eenige verdere bijzonder heden van Linton1 K.M., 1 m. 21 p., 2 kil., 2 w. 35 5 kil., 6 m. 19 s.10 kil., 12 ui. 43 s. (Miohaël, 12 m. 27 p.); 15 k., in 19 m. 15 s.20 kil., in 25 m. 44 8.30 kil., in 3S m. 29 s. 4/5. (De 28 feil. legt hij af in 35 is. 55 f., waarmee bij het record slaat: 36 m. 1 s.)40 kil.. 51 m. 54 s. 3/5. In het uur 46 kil. 373 (record 46 kil. 711, Stocksrecord op de overdekte baan Michaël, 46 k. 560). DeFraneehe records van den 28en tot den 39en k. zijn Rechtszaken. Schaking. Een le luit. van het 2e regt. huzaren te 's Hertogenbosch is door den krijgs raad wegens schaking tot 6 maanden veroordeeld. Van dit vonnis zal in hooger beroep g8gaan worden bij het Hoog Militair Gerechtshof. Gemengd Nieuws. Eene rede over Transvaal. De Nederlandsche Vereeniging te Londen hield Zaterdag haar iaarlijk- 8che feestmaal in hotel Mélropole, onder voorzitterschap van baron Van Golstein. Het gezellige geheel, de keurige tafel van ca. 100 couvert?,de vroolijke muziek, allea droeg het zijne er toe bij om het feest ter herdenking van den 283ten verjaardag van de Holl. VereenigiDg te doen slagen, terwijl vele telegrammen uit Nederland be wezen dat zij ook daar vele vrienden telt. Baron Van Goltstein wijdde bij den aanvang een dronk aan Koningin Victoria, die algemeen werd toege juicht. De lange rij van pprekers werd geopend door baron Van Goltstein die op het welzijn der club dronkde heer Stoop herdacht het feit harer meerderjarigheid. Onder de gasten waren vele En- eelschen en ook de heer Montagu White, consul-generaal der Z.-A. Re publiek. De heer's Jacob, de penning meester, bracht een dronk uit op de buitengewone en eereleden, inzonder heid den heer Montagu White, welke toost met geestdrift werd begroet. De1 heer White, daarop het woord nemende, zeide, dat hij te meer reden had om trotscb te zijn op de ovatie, welke hem ten deel gevallen wap, omdat hij die beschouwde als in de eerste plaats het land geldende, dat hij do eer had le vertegenwoordigen. Vijftien jaar geleden, zeide hij, was Transvaal een onbekend land buiten Zuid-Afrika en het moederland, Ne derland. De groote gebeurtenissen van 1881 hadden het eerst de aandacht der wereld op de Zuid-Afrikaanscke Republiek gevestigd, en nu opnieuw de jongste crisis. Hat waren geen gebeurtenissen geweest die de Boeren gezocht haddenwant zij zijn een vredelievend en bescheiden volk,wars van bloedvergieten en oorlog, maar niettemin vast besloten hun onafhan kelijkheid, zoo noodig,met de wapenen te verdedigen. Spreker wilde niet veel over de jongste gebeurtenissen uit weiden alles heet nog „sub judice", waaromtrent men verondersteld werd een open mind te houden. (Gelach). Er bestond slechts één uitzondering: de grieven der Uitlandersdaarover kan men zooveel uitweiden als men wilde. Men kan van hem echter niet verwachten, dat hij met veel geest drift daarover zou spreken Hilariteit De geestdrift welke thans in Enge land heerachte over Jameson's daad was eenigszin3 zonderling en klein geestig. De Boeren hadden ook hun vaderlandsliefde getoond, die zij van even goede qualiteit aohten als de Eagelsche, maar zij hadden geen hof dichters om haar te bezingen. (Gelach en geroep „a good job, too"). Wat de aanleiding tot den inval betreft, zeid i de heer White dat de zaak reedi zeer langen tijd in de lucht, had g?< hangen, maar eerst in Decembet namen de geruchten een meer vaste i vorm aan, en dit, in verband gebracht met de plotseling geheel omgeslage I houding van de Times, bad hem g< noopt zijne regeering te waarschuwe! Maar zelfs toen nog dacht hij aai geen invalhet was hoofdzakelijk ee opstand in Johannesburg die verwacaj werd. President Kruger had hei< echter geruststellende berichten g<j zonden, na inlichtingen te hebbe ingewonnen in den Rand. Spreke1 herhaalde, dat zijn regeering gee i vermoeden had gehad van Jameson' plan. Want zelfs einde December wa1 er geen enkel gewichtig regeexingj] persoon te Pretoria aanwezig, en toe i eindelijk de wapenen moesten opgei vat worden, moesten de verdediger i Yan den vaderlandschen bodem won den weggeroepen van de feestelijk! heden op Nieuwjaarsdag, die altiji: als een groote feestdag door de Boere wordt gevierd. Als éen man kwame i de Boeren op om de invallers 11 weerstaan, en als men de moeilijk i heid om een krijgsmacht te concer. treeren in een land als Transvaal i aanmerking Deemt, moet men zie verbazen over de snelheid waarmed de Boeren zich verzamelden. He aantal Boeren die bij Krugersdor tegenover Jameson stonden, is be laehelijk overdreven voorgesteld. Mi litaire deskundigen van groote ervarin in Engeland hadden hem (White vert6id dat er geen ware veldslag: 'geen eigenlijk vechten was gewees enkel schermutselingen, en dat d Jameson zoo spoedig tot onmach gedoemd was omdat hij gereken had op een uitval van Johannesburg die niet kwam. Ten slotte sprak de heer Whit het vertrouwen uit, dat de jongst gebeurtenissen in Transvaal, nis alleen de onafhankelijkheid die Republiek zouden bevestigen, hetgee ontwijfelbaar was, maar ook ee aansluiting tueschen de Hollander en Engelschen in Zuid-Afrika zoude bewerkstelligen, zonder welke ges blijvende voorspoed daar mogelij was. Koningin Victoria had daaro zelf gewezen in haar bekend telegrai aan president Kruger. Hare Majestei had een eendrachtige samenwerkim van beide rassen, een volstrekte nood zakelijkheid genoemd, en spreke hoopte, dat deze raad zou gevolgi worden. De graanvoorraad in oorlogstijd. In Engeland is een Jozef opgestaa: in de gedaante van een zekeren heei M rston. Ia de „Nineteenth Centurj driügt hij er op aan, dat een natio naai graanpakhuis zal gebouwd wor den om den graanoogst yan één jam opgestapeld te houden. Terwijl Gi braltar genoeg voorraad heeft om eei beleg van twee jaren te doorstaan heeft Engeland thans niet genoe< rantsoen voor meer dan één week Het pakhuis, dat hiervoor moet wor den aangelegd zou, met het graan 30,000,000 kosten. Te Gent is Maandagnacht het oudi Koornstapelhuis afgebrand. Het wer< gehoudei vo ir het oudste burgerlijk gebouw van België, was opgetrokkei in den Romaanschen stijl van de elfdi eeuw, en behoorde tot een schilder achtige groep oude buizen op Gra6lei, in de nabijheid van het iraaii en beroemde Schippershuis. Jameson te Londen. Het stoomschip Victoria, waarop dr. Jameson aan boord was, is Dins dagnamiddag 12,30 u. te Gravesend aangekomen en heeft na een kort oponthoud de reis naar Londen voort gezet. De Pall Mall Gazette deelt mede dat Jameson van de Victoria wer< overgebracht naar een sleepboot om twee uur dertig te Eritb aan land is gezet. Des namiddags te 4 uur 35 minuten kwam hij aan het Fencburchstreet station aan. Om half zeven arriveerde hij in een „cab" aan het „police-court" in de Bowstreet. Toen hij het gebouw dei rechtbank binnen trad, werd hij met luid gejuich ontvangen door het aan wezige publiek, waaronder zich ver I scheidene pairs en aanzienlijke per- 1sonen bevonden. Jameson en vijftien zijner officier0 had electrisch licht in mijn hut met een üraan naast mijn slaapbank, zeer geschikt als men wenschte te lezen en te wakeD, maar niettegenstaande wat er boven was voorgevallen, was ik zeer slaperig, en ik draaide het licht uit, zoodra ik op mijn bed neerviel. Ik denk, dat ik ongeveer een uur zwaar geslapen had, toen een gevoel van onrust en elapelooze vermoeidheid over mij kwam: ik la^ wat te dommelen en te droomen en in al mijne droomen zag ik Paolo's gelaat. Ik scheen op j't dek te loopen van de „Celsis", maar toch had Paolo daar meer te zeggen dan ik ik ging naar de machinekamer, hij gaf zgne bevelen aan de mannen met veel gezagik ging haastig naar 't salon en in mijn dwazen droom dacht ik kapitein Black aan deze en Paolo aan gene zijde te zien en er scheen een zeer vriend schappelijke betrekking tueschen hen te bestaan. Weer sliep ik onrustigmaar nu ging mijn sloep in andere visioenen over;in een mijner visioenen scheen ik wakker te liggen in mijn eigen hut en Paolo stond voor mij en keek mij recht in dë oogenen toen ik mij wilde oprichten om hem een vraag te doen was ik machteloos, mijne ledematen werden vastgehoudenik leefde, maar kon mij niet bewegen en ik kon niet spreken een af schuwelijke droom, waaruit ik scheen te ontwaken door de aanraking van iets koudB op mijn uitgestoken hand toen opende ik mijne oogen en zag nu in wer kelijkheid dat anderen mij in 't gelaat keken. Ik zag hen een gedeelte van een seconde, maar bij het weinige licht dat in mijn hnt viel, herkende ik toch het gelaat en de gestalte, want de man, die mij in mijn slaap had gadegeslagen was Paolo. Een gevoel van gevaar deed mij dadelijk geheel wak ker worden. Ik bracht mijn hand am het kraantje en het witte licht bescheen de hut. Maar de hut was le dig en de hond van^Roderick zat bij mijn koffer en had mijn hand gelikt. Ik wist niet wat ik van dat alles denken moest, maar de afschuwelijkheid van den droom deed mij trillen en ik ging naar boven, alvorens mij te kleeden. Het was de morgenschemeringde dag kwam op uit de zee, en bracht met zich koude en mist, welke over de lange, rustige golven hing. Dan was op het achterdek en de eerste officier op de brug; ik sloeg een blik in Paolo's hut en hij lag daar zoo rustig te slapen, dat ik geheel en al begon te twyfelen aan hetgeen ik gedroomd had. Hoe kon die man in mijn hut geweest zijn en nu in zijn eigen kooi liggen. De droom had mij bedrogen, zooal3 droomen dikwijls doen. Maar aan slapen viel niet meer te den ken. Ik begon met Dan te praten, liep het dek met hem op en neer en vroeg hem wat hij van onzen stuur man dachf. Hij krabbelde zich op 't hoofd, alvorens te antwoor den en keek, alsof hij er meer van wist, zooals dat zijne gewoonte was. „Ja, mijnheer, het pa6t mij niet te spreken over hen, die boven mij staan, gij vraagt het mij en ik zal u antwoorden. Natuurlijk ik ben de man niet om kwaad van een ander te denken, ik ben maar Dan, een ge wone Engelsche naam, ofschoon sommigen die knapper zijn dan ik zeegen dat het Daniël moet zijn maar ik weet, gij zult mij niet tegenspreken?" Ik verzocht hem voort te gaan maar hij ging zeer voorzichtig te werk, sneed zijn pruimtabak fijn en hield zich in, nog voordat hij begonnen was. „Nu dan," zeide hij ten laatste, „wat onzen tweeden stuurman aangaat, er is iets vreemds in dien hoek." „En dat is je meening, Dan „Zoo waar als de mist begint op te trekken." Ik keek op, de mist trok op, daaraan was geen twijfel. De zon verrees heerlijk, verrukkelijk en bescheen den horizon. Er is iets goddelijks in eiken morgen stond maar ik weet niets, dat een mensch zoo dank baar doet zijn voor zijn bestaan, als een zonsopgang op den Atlantischen Oceaan. Het gevoel van de kracht van den wind, de onpeilbare groene diepte van de on metelijke zee, het gewelfde uitspansel van den hemel, het duidelijk waarnemen van den loop van de zon, de reinheid, stilte, macht van dit alles, het bewustzijn van de niets beteekenende macht van den mensen dit alles maakt indruk op u, wekt de diepste gedach ten in u op, wendt u af van de kleine nietigheden, zooals de Natuur dit slechts vermag. Nooit kan ik de kracht van den zeewind begroeten en weigeren te lui steren naar zijn stem, welke tot ons komt als een bode van het onbekende. Het geluid van een schot aan bakboord wekte mij op uit mijne gedachte. De mist lag daar nog over de zee en het duurde eenigen tijd voor wij iets konden onderscheiden. Maar vreezende, dat er een schip in nood verkeerde, wendden wij het roer en voeren met halve kracht. Wij hadden misschien vijf minuten gevaren, toen een vreeselijke los branding ons oor trof,deze maal de schrik van alle mannen, die op betdekwareD, opwekkende.Wantdezelosbranding was niet die van een klein kanon, zooals slechts zeevaardige schepen gebruiken, maar de donaerenae ecno van een vuurwapen, zooals slechts een oorlog-schip dragen kan, Langszaam stierf het geluid weg, maar tegelijkertij 1 trok de mist op, en op een afstand van een mijl zag ik een schouwspel, dat mijn bloed naar de wangen joeg en dat maakte, dat ik mijn hart hoorde kloppen. HOOFDSTUK IX. Ik ontmoet het naamlooze schip. Daar waren twee groote schepen naast elkander en zij stoomden met zooveel kracht, dat het donkergroene water in reusachtige schuimende golven voor den voor steven bruiechte. Het verst verwijderde schip wa3 lang van vorm en donker van kleur, het had vier masten en twee wit geschilderde schooreteenen. Mijn sterke verrekijker gai mij een goed gezicht op het dekik zag, dat dit vol was met passagiers en bemanning en dat zij allen aan bakboord stonden, van welken kant het andere schip naderde. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2