Van een onrecht was geen sprake meende de heer Pijnappel en de heer Mackay zag volstrekt geen schennis van de gemeentelijke autonomie. Evenmin als de Minister, die, met eerbied voor het historisch gewordene, tooh de uitbreiding der Amsterdam- eohe grenzen noodig bleef achten, "wyl die grenzen thans belemmerend werkten. Het wetsontwerp werd met de be duidende meerderheid van 06 tegen 23 stemmen aangenomen. Dat betreffende de grenzen van Utreoht, De Bilt, Jutfaas en Ouden rijn werd aangenomen met 56 tegen 10 stemmen. Langdurig werd gedebatteerd over een amendement, dat de bedoeling had om te beletten, dat door de grensverandering ook de som van het gefixeerde 4/5 van de personeels belasting, aan elk der gemeenten toe gewezen, verandering zou ondergaan. Dit amendement werd met 54 tegen 17 stemmen verworpen. Een aantal kleinere ontwerpen en conclusies zyn nog aan de orde ge steld, ook het voorstel—Gerritsen (eeJs-quaest'e). G. Jr. De ministerraad hield Dinsdag, na afloop der Kamerzitting, in het ge bouw der Staten-Generaai zijne ge wone vergadering, en Woensdag was bekend dat de regeering zich daarin heeft bezig gehouden met de overweging van maatregelen of voor stellen, die noodig kunnen worden na de beslissing der Tweede Kamer ten aanzien van de invoering der personeele belasting. De minister van finaioiën had Woensdagvoormiddag een onderhoud met den voorzitter der commissie van rapporteurs voor de wet, welker leden in de pauze bijeenkwamen. Uit de Staatscourant. By kon. besluit is jhr. H. v. Pan- huys benoemd tot burgemeester der gemeente Leek. Bij kon. besluit is benoemd tot lid van den geneeskundigen raad voor Gelderland en Utreoht dr. F. C. E. Embden. te Utrecht, thans plaatsver vangend lid, en tot plaatsvervangend lid van dien raad N.Verwey, apothe ker te Tiel. Bij kon. besluit is aan mej. B. M. Heydkamp, geboren te Elberfeld, in Duitschland, vergunning verleend tot het geven van middelbaar onderwys hier te lande, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gestelde eischen voldoet. Bij kon. besluit is benoemd in de orde van Oranje Nassau tot ridder (met de Zwaarden) de kapitein H. C. Brandt van den staf der infanterie, werkzaam by het departement van oorlog. By kon. besluit is, met ingang van 16 dezer, aan J. M. de Bruyn, com mies der telegraphie 3e kl., gedeta cheerd bij het hoofdbestuur der pos tergen en telegraphie, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Bij kon. besluit is P. van Andel benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2e kl. bij het perso neel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned -Icdië. Haven op Texel. Aan den minister van waterstaat is aangeboden een nieuw project voor een haven bij de Oostkaap op Texel van de hand des heeren J. P. Visser, waterbouwkundige te 's Gravenhage. Dit ontwerp heeft een eindcijfer van f125,000, alzoo een halve ton lager dan dat, hetwelk aan het ministerie berustte. De minister heeft thans aan eene deputatie, bestaande uit de heeren C. Mosel, van Texel, A. P. Staalman, lid der Tweede Kamer, en J. P. Visser voornoemd, te kennen gegeven, dat de zaak zijn sympathie heeft en op kraohtige medewerking zijnerzijds gerekend kan worden. Ook de Commissaris van Noord- Holland beeft zijn medewerking toe- De gemeente Texei geeft f 10,000 de bevolking van het dorp Oosterend f5000. De zetmachine. Nu meer en meer de zetmachine in gebruik bomt, wordt door het orgaan der typografen Ons Vakbelang de wenschelijkheld betoogd om reeds thans het cevaar onder de oogen te zien, opdat men later, als de invoe ring der zetmachine algemeen is ge worden, niet machteloos daar tegen over sta. „Men ban het den patroons niet ten kwade duiden, dat zij gaandeweg gebruik zullen maken van de zetma chines, want zy zullen elkaar daartoe hoewel broederlijk vereenigd I wel dwingeD. i Ma r wij, typografen, moeten zor- 'gen, dat dit spelletje niet ten koste van onze boterham gespeeld wordt dit zyn wij verplioht aan ons en onze vrouw en kinderen niet alleen, maar ook aan het toekomstig geslacht. Er zyn mannen onder onze vak- genooten, die van meening zyn, dat wy geen dwangmiddelen mogen ge bruiken om onze eisohen door te voeren, maar deze zullen ons moeten toegeveD, dat een andere weg in de gegeven omstandigheden moeilyk denkbaar is. De dwang, den patroon opgelegd, is niets anders dan een noodzakelijk heid, waartoe wij door de omstandig heden worden gedwongen. Niemand toch zal zoo naïf zyn te meenen,dat de patroons uit pure menschenliefde den arbeidsdag zullen verkorten, daarvoor zal de verdeeldheid onder hen, welke ook weer haar ontstaan te danken heeft aan de onderlinge concurrentie, wel zorgen en mocht er al eens een patroon gevonden worden, die zoo menschlievend is, hij zal spoedig genoeg tot de over tuiging komen, dat zijn raenschlie- vendheid de ondergang van zyn zaak tengevolge zou hebben. Goedschiks zullen de werklieden en dit heeft de gesohiedenis reeds duizendmaal bewezen nooit een ingrijpende hervorming doorgevoerd krijgen, al leen door macht tegenover macht te stellen zal er iets tot stand kunnen komen En wanneer alle typografen in den lande zich aaneensluiten tot bereiking vaD dit doel, waardoor wij veel kwaads kunnen ontloopen, zullen de patroons gaan inzien, dat zij verstandig doen aan de billijks eisohen der werklieden toe te geven." De redactie wenscht, dat er een combinatie tot stand kome, om tegen over het dreigend gevaar te han delen. Een v&lsche naam. Per stoomschip Smeroe is van Batavia teruggezonden de Indische militair J. Heijnen, van wien in October van het vorige jaar is gebleken, dat hij met valsche papieren heeft dienstgenomen en genaamd is P. Peeters. Van Rotterdam zal hij onder geleide naar Harderwijk worden overgebraoht, om, na bij het werfdepot met een briefje van ontslag uit den dienst te zyn verwyderd, aan de justitie te worden overgegeven, ten einde voor bovengenoemd feit terecht te staan. De mede in die za k betrokken personen, nl. de secretaris der ge meente Swalmen (L.) en zekere J. Deelen te Meiick, agent van een militieverzekeringmaatschappij, bevin den zich daarvoor te Roermond reeds in arrest. ZtuCt.) De Gemeenteraad van Amsterdam benoemde Woensdag tot hoogleeraar in de soheikunde vacature-Van 'tHoff dr. W. H. Bakhuis Rooze- boom, lector in de Pbysische Chemie aan de Universiteit te Leiden en tot hoogleeraar in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten vacature Van der Mey dr. Hector Treub, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Een buitenman heeft Dinsdagavond te Amsterdam aangifte gedaan, dat hy den vorigen nacht, terwijl hy in besohonken toestand verkeerde, in de buurt van den Zeedijk eeD bankbiljet is kwijtgeraakt van f200, een van f 100, drie van f25 en een muntbiljet van f 10. Nadere aanwijzing kon hij niet doen, zoodat een onderzoek tot niets heeft geleid. Hevige brand Een hevige brand moet Woensdag in Asperen (Z.-ü.) gewoed hebben. Volgens geruchten zijn de kerk en 40 huizen verbrand. Tengevolge van den sterken wind viel aan blusschen niet te denken. Een treurig ongeluk had Dinsdag middag omstreeks 3 uur te Vrooms-1 hoop plaats. Een Stal arbeiders, werk zaam zijnde op het landgoed .Nieuw Gelderland" ,door den regen verhin derd voort te werken en daarom huiswaarts keerende, wilden zioh met een bootje over het kanaal laten zetten. Door een hevigen rukwind kantelde het bootje en kwam het 5tal te water. Twee van hen, een gehuwde arbeider en een ongehuwde, beiden uit Magele, verdronken. De drie anderen werden met veel moeite ge red. Een van deze drie is niet buiten gevaar. Men schryft aan de Nd. Brab.: y Wié reimt sich das zu sammen Voor eenige weken lazen we in het Noordbrabantsch Dagbladdat Gede puteerde Staten in Noord-Brabant den heer WerteD, onderwijzer te Been», geweigerd hadden, te zijnen huize een handel te drijven in papier en sigaren. In het nummer van Zondag jl. lezen we letterlijk het volgende uit Hedikhuizon: „Naar wij vernemen, heeft de heer A. G. Heesbeen, onder wijzer alhier, van Gedeputeerde Sta ten verlof bekomen voor het te zynen huize drijven eener nering en is hem daorvoor door het college ontheffing verleend van art. 37 der onderwijs wet." Hedikhuizen licht toch ook in Noord-Brabant? We raden den heer Werten aan bij een en ander te attendeeren. Hij wende zioh fnder- maal tot Gedeputeerde Staten. Wordt zijn verzoek nogmaals van de hand gewezen, dan komt hy naar Limburg. Hier vindt hy onder zijn oollega's ware wonderkinderen. Een voorbeeld. Een openbaar onderwijzer op een dorp in N. Limburg heeft de volgende bijbaantjes: a. Koster in de R K. kerk, b. or ganist, c. klokkenluider, d. doodgra ver, e. kroeghouder incluis verguD- ning, winkelier in alle mogelijke 'artikelen. Een inwoner van Breda, eigenaar van een onder de gemeente B. st. P. gelegen plasje, waarvan de belastbare opbrengst op f 0.15 geschat is, ont ving daarvoor een aanslagbiljet voor de grondbelasting ten bedrage van éeD, zegge éen cent. De Bred. Ct. kan aan dit bericht toevoegen, dat het verzoek van den aangeslagene om door betaling van een dubbeltje de belasting voor tien jaren af te koopen, ia gewezen van de hand. Ongeregeldheden te "Vlissingeu. Naar aanleiding van den Dinsdag morgen te Vlissingen gehouden exe- outorialen verkoop werd dien avond door de socialisten een groote be tooging gehouden. Door den beken den socialist J. K. van der Veer, uit Middelburg werd op de kleine Markt staande op een stoel de me nigte toegesproken, die hy tot kalmte aanmaande. Daarna ging de steeds aanwassende menigte al zingend door de stad. Door de politie werd op de hoe ken van do Lepelstraat en St. Jacob- straat een charge met de blanke sabel gemaakt. Op sommige plaatsen wer den ruiten ingeworpen. De troepen waren geoonsigneerd. Ten bewijze dat de Xstralen alge meen worden besproken kan dienen, dat een groothandelaar te Maastricht dezer dagen van een klant een brief kreeg, waarin hem werd gevraagd of hij geen depothouder van Xstralen wist. Hij had zooveel over de Xstra len gelezen, dat hij ze ook eens van nabij wilde zien. (L. K.) Taai leven. Op Zaterdag 10 Augustus van het vorige jaar woedde boven het weste lijk gedeelte van onB land een hevig onweder, dat voorafgegaan werd door de verspreiding eener enorme massa kleine, zwarte, lastige insecten, nau welijks enkelemillimeterB groot, welke bekend zijn onder den naam onweers iemand vond dien dag een groote hoeveelheid van die kleine wezens gekropen tusschen een half toege vouwen blad papier. Daar hij er al last genoeg van had gehad, meende hij zich het best van die kleine plaag geesten te kunnen ontdoenhet blad dicht en tweemaal JKmel te vouwen, waarna hy het, omdat hij het papier nog noodig had, op een veilige plaats wegborg, nl. achter een aan den muur hangend kastje, zoodat het klem zat tusschen het kastje en den muur. In Ootober, dus 2 maanden later, kreeg hy het papier weer in handen Bij opening bleek hem, dat verre weg de meeste der onweei-Bbeestjes nog levend en in volle beweging waren. Hy bezorgde het blad, op dezelfde wyze toegevouwen weer op dezelfde plaats. Dinsdag 3 Maart, dus een half jaar na dato, opende hij het op nieuw. Aanvankelyk schenen al de insecten du dood. Maar eindelijk kwam er in een der diertjes bewe ging en weldra liep het rond, alsof niets ongewooos had plaats gehad. Dit kleine wezen had dus zet maanden binnen in het papier door gebracht, naar allen sohijn zonder voedsel, blootgesteld aan sterke tem- peratuursverwisselingen (in de kamer was tijdens de felle,koude van nieuw jaar en einde Februari niet gestookt) en bevond zich niettemin in volko men welstand. Leger en Vloot Het berioht, ais zoude de heer L. de Vlaming, luit.-kolonel, directeur der Cadettenschool te Alkmaar, dezen zomer reeds den dienst met pensioen verlaten, wordt door de Alkm. Ct. tegengesproken. Letteren en Kunst. De afd. 's Gravenhage der Neder- landsohe Vereeniging van Postzegel verzamelaars heeft het plan opgevat, in de maand Juli eene internationale postzegeltentoonstelling te houden. Een voorloopige verdeeling der afdeelingen, waaronder de inzendin gen zouden kunnen vallen, behelst de belangrijkste verzameling van zeldzame zegels, zegels van óen land (uitgez. Ned. en kol.), id. van een werelddeel, id. algeraeene verzame ling, id. van Nederland en koloniën, poststukken, id. van zegels op ge- heelen brief, idem van curiositeiten, gebonden albums, permanente albums, werken op postzegelkundig gebied, voorwerpen op den postdienst betrek king hebbende, voorwerpen van postzegelwerk, voorwerpen ter ver siering. Voor elk dezer afdeelingen zullen medailles en diploma's worden be schikbaar gesteld. Dit zal uitvoeriger worden medegedeeld in een pro gramma, dat door het comité zal worden ontworpen. De tentoonstelling zal gehouden worden in het gebouw „de Haagsche Kunstkring," en zal 7 a 8 dagen duren. Het comité is samengesteld uit de heeren 1 J. B. Robert, voorzitter, F. C. KoeobliD, secretaris. D. E. Schreu- ders, penningmeester, A. W. Rooden- burg en F. E. van Hennekeler, leden. Orelio. Aan een uitvoering van Franck's Beatitudes te Straatsburg onder lei ding van Franz StockhauBen heeft met mevr. Uzieili en Anton Sister- mans ook deelgenomen de heer Orelio. De partij van Satan werd door hem vervuld en hoe hy dat gedaan heeft, behoeft wel niet gezegd. De Straatsburgsche bladen prijzen hem dan ook ten zeerste„einen vorzüglichen Bassist- met omvang rijk, uitstekend geoefend orgaan en onberispelijke uitspraak, noemt het Neueste Nachrichten hem het Jour- nal d?Alsace bewondert eveneens zyn orgaan, „d'une grande morbidesse" en zyn voortreffelijke voordracht. Franck's werk werd met Franschen tekst gezongen. EeDÏit3zak9D. Op den loden Januari moest de knecüt van een boterhandelaar te Amsterdam negen vaatjes boter halen van de Rotterdammer boot in den Amstel. Het was erg bar weer, zoodat de kneoht even sohuildehier werd hy door iemand aangesproken die hem borrel aanbood, welken hij aan nam. In de tapperij voegden zich weldratwee anderen by het gezelschap. Er werd gepraat en geborreld en toen de knecht eindelijk zyn kar met de vaatjes botor weer opzooht, zag hij tot zijn schrik dat èn kar én boter verdwenen waren. Gelukkig voor den onvoorziohtigen kneoht werd de boter weldra opge spoord en gelukte het der politie de dieven aan te houden. Uit het getuigenverhoor blykt, dat de diefstal zeer handig gepleegd is. Het O. Mhet ten laste gelegde bewezen achtende, requireerde de schuldigverklaring der beklaagden en hunne veroordeeling respectievelijk tot 2 jaar. 18 maanden en 2 jaar. De verdedigers der 3 beklaagden conoludeerden tot vrijspraak. De uitspraak werd bepaald op over 14 dagen. Proces Eibe-Cratliie. Woensdag was voor de rechtbank te Rotterdam een geschil aanhangig gemaakt over het bedrag der schade door de aanvaring van de Crathie aaD den Nord-Deutschen Lloyd toege bracht. Deze laatste vordert f 565,500 vergoeding. SEMEN ÖD NIEUWS Onmen8Chelijk. De eohtgenooten Liebart-Mille van Duinkerken, zyn aangehouden wegens vreeselijke mishandeling van hun 6-jarig zoontje. Het kind werd naakt opgesloten in een soort van hok, waar het met een keten gebonden lag. Zijne ouders versoheurden zyn lichaampje met een soha8r en goten in de bloedende won den zuiver phenisoh zuur. De smarten van het arme kind waren ondragelijk. De buren, door het gesohreeuw van het kind vermoeden krijgende, waar schuwden de politie. Kort voor de aankomst van den commissaris had de moeder twee emmers koud water over het lichaam pje van den kleine geworpen en, om het dan te droogen, had zy het met een heet strijkijzer vreeselyk verbrand. Men besohuldigt hen reeds hun 3 jarig dochtertje te hebben vermoord. Het knaapje is naar het gasthuis gebraoht. Omdat hij den trein verzuimde. De Fransohe fuselier Goduin had zijn pleegmoeder, die drie uren van Nancy woonde, na langen tijd einde lijk een bezoek gebraoht. Maar toen Goduin weer zou vertrekken, kwam hij juist bij het station aaa, toen de trein heenging. De militair was hier over zoo wanhopig, dat hy naar het huis zijner pleegmoeder terugkeerde, zioh daar opBloot en zich een kogel door het hoofd joeg. Toen de arme vrouw naar hem toesnelde vond z:j op de tafel een brief, waarin de on gelukkige haar om vergeving ver- zooht, en er bijvoegde, dat by liever wilde sterven dan de straf verdrrgen die hem wachtte. Een ontdekking. Te Parys gingen eenige dagen ge leden een heer en dame tegen tien uur uit, om naar een bal in het E'ysée te gaan. Zy lieten hun twee zeer jonge kinderen, benevens de dienstbode thuis. Nauwelijks waren mynheer en mevrouw op het bal, of de laatste gevoelde zioh onwel en verzocht haar man met haar naar huis te ;gaan. Toen zij ongeveer te elf uur weer thuis kwamen, konden zy hun oogen niet gelooven. De kinderkamer was leeg In de bedjes lagen geen kleinenj Waar waren zij gebleven Waar was de min? Mijnheer vloog de trappen' op.... maar ook in de meidenkamer was niemand te zien Op de herhaalde vragen van de wanhopige ouders en nadat deze gedreigd hadden de politie met de zaak in kennis te stellen, ver nam men eindelijk van den concierge, die eerst niets wilde zeggen, dat de keukenmeid, de kindermeid en de min naar een volksbal waren, zooals zij j altijd deden, als mynheer en mevrouw uitgingen. In baltoilet gingen nu de eohtelie- den per rijtuig naar die dansgelegen-1 heid en toen de portier daar hun verschrikt gelaat zag, zeide hij kalm: Maakt u niet ongerust, mijnheer en mevrouw, en weest zoo goed mij te volgen." En nu kwamen de ouders in een ruime, goed verlichte en verwarmde kamer, naast de danszaal, waar zy zagen dat achttien babies, waaronder hun eigen kinderen, rustig lagen slapen onder de hoede van een oui vrouw. Een volmaakte kinderkani dus! De geschiedenis lykt misschii een beetje ongelooflijk, maar het ong looflijkste is, dat zy waar gebeurd Ean sensatie-procef. Voor de reohtbank te Riom is ee sensatiewekkende zaak aanhangi Een zekere Cauvin is in 1892 ter do: veroordeeld,welke straf later in leven langen dwangarbeid veranderd wegens moord op zijn pleegmoedt die hij met een kussen in haar bi zou hebben doen stikken om des eerder in het bezit te geraken va haar geld en goed dat zy hem b testament vermaakt had. Hoewi omtrent Cauvin gunstige getuigeni sen werden afgelegd en zyn schui volstrekt niet bewezen was, werd h veroordeeld op de verklaringen va Marie Michel, het dienstmeisje van c oude vrouw, nog geen twintig jaj oud, die den moord in bizonderhede beBohreef en bezwoer dat Cauvin haa behulpzaam was geweest. In twee ii stantiën werd Cauvin, tegen wien oo eenige verzwarende omstandighede schenen te pleiten, ter dood verooi deeld. Nu heeft in het vorige jaar, na b aanhooren van een roerende preei Marie Michel in de bieoht verklaar dat haar vroegere aangifte geh» valsoh was. De biechtvader heeft haa naar de rechterlijke maoht verwezei Het is ODgeloofelijk wat men verneem omtrent de moeilijkheden door reohterlijke macht aan Marie Michi in den weg gelegd om haar vroeger verklaringen te herroepen: en da terwijl tooh verondersteld kon worde dat een onschuldige in den kerki zuchtte. Eindelijk komt nu de zaa voor en men kan denken dat opzien baar'. Wat Marie Michel voor een weze is, valt moeilijk te vorklaren. Zeke i9 zij ©en interessant psychologists! geval. Het is nog niet uitgemaak of zy vroeger gelogen heeft of n liegt; maar haar berouw sohijnt op recht, blijkens een brief door haar aa Cauvin gericht. De ongelukkige vroui van Cauvin, die vier jaar lang bezi geweest is met zoeken naar bewijze: voor de onschuld van haar man, i even voor het proces, van welks be loop zijn invrijheid9stelling het gevol kan zijn, gestorven. Het Berlijnsche Landgerioht hee uitspraak gedaan in het proces, doo de gasgloeilichtmaatschappij Aue aaDgegaan m-1 tal van andere gas gloeilichtfirma's, die door eerstge noemde maatschappij werden beschut digd inbreuk te hebben gemaakt oj haar patent. Aanklaohten waren in gediend tegen de firma's Aschnei Ben us, Siemens, Butzke, Stobwassei Billeit, Kramm, de Meteorgesellschaf en Uorwitz en Salfeld. De rechtbanl stelde de eischeresse in het gelijk verbood der firma's de vervaardiging den verkoop en het in omloop bren gen van haie tegenwoordige gasgloei lichtbranders op boete vau 500 Mari yoor elke overtreding. Een winkelierster te Berlyn, bij wi een dienstmeisje was binnengekome: om naar den prijs van een rok ui de uitstalling te vragen, sloot di deur, toen het meisje den prijs t hoog vond en ook ge9n goedkooperei wilde nemen, en weigerde hetmeisji te laten vertrekken als zij niet vooi de moeite lVs mark betaalde. Toen di geweigerd werd, gaf zij der onwilligf kianU,een paar oorvijgen. De kijfpartj bracht een aantal menschen voor dl deur en ook een politie agent, dii toegang eischte en verkreeg en aldu: het meisje bevrijdde. Het gevolg wa dat de winkelierster de vorige week terechtstond en wegens vrijheidsbe- rooving, afpersing en mishandeling tot 14 dagen gevangenisstraf en 5fl mark boete werd veroordeeld. Hoogverraad. Voor het hooggerechtshof te Leip zig wordt deze week eene vervolging wegens hoogverraad behandeld, in gesteld tegen den 30-jarigen inge nieur Schoren, die vroeger bij de bekende Gruson-ijzerfabriek werk zaam is geweest en beschuldigd wordt aan een Franschen spion mededee- liDgen tegen betaling te hebben ge daan omtrent artilleriegeheimen. Ale medeplichtigen staan mede terecht de gepeDS. luitenant Pfeiffer en de boekhouder Ringbauer, die beiden zal graag iemand worgen voor een glas van je smake lijk vergift." Met vleiende spotternij en ruwe bedreigingen volgde hij de heks door de kamer en dwong de zeelui tegen den muur te gaan zitten. Hij kwam bij de plaats, waar ik zatmaar ik verborg mijn gelsat m mijne handen uit vrees, dat bij zich mijn gezicht zou herinnerenhij ging voorbij, zonder als ik hoopte, naar mij gekeken te hebben. Weldra hsd hij een grooten kring gemaakt voor het daneen éen der groote spiegels ging open en liet een deur zien, waarvan ik het bestaan niet vermr ed had een groote neger met een pot met brandend vuur kwam binnen. Zijn binnenkomen werd met gejuich be groet; bij begon als de gewone grappenmakers te doen, alsof hij vuur at. Toen, op de muziek van een viool, begon hij slangen van eene brandende stof omzijn hoofd te winden* en nadat de lampen waren neergedraaid, vertoonde hij de spookachtige verschijning van een man geheel door vlammen omringd. Het was een buitenge wone vertooning en het beviel de mannen zcc-, dat ze gilden van pleizier. Op het laatst keek ik er nsar met evenveel aandecht als zij maar mijn aandacht werd plotseling afgeleid, toen ik merkte, dat er onder de tafel, waaraan ik zat, aan mijn been werd getrokken. Ik keek naar de laagte en zag iets zeer vreemdshet wa3 het gezicht van den knaap Splinters, die te Parijs zoo slecht behandeld was geworden. Gedoken onder de tafel, maakte hij allerlei teekens tot mijernstige, veelbeteekenende teekenszonder mij te verraden, boog ik mijn hoofd voorover, steunde het op mijne handen en zei tot hem „Wat is er knaap?" vroeg ik fluisterend. „Wat hebt gij mij te zeggen?" „Blijf hier niet, mijnheer!" antwoordde hij in een toestand van groote opwinding. „Zij kennen u, en zij zijn van plan u te vermoorden 1" Meer zeide hij niet, dadelijk kroop hij weer weg maar heet van angst zat ik daar. Die dolle dans was nog altijd aan den gang en de kamer was geheel donker, behalve de vlammen om het hoofd van den neger. Het kwam in mij op, dat de duisternis mij misschien zou kunnen redden, als ik onopgemerkt de deur kon berei ken ik stond van mijn plaats op, drong tusschen de mannen door. kwam dichter en dichter bij de straat, totdat ik bij het portaal stond. Toen zag ik, dat men wat veranderd had. De glazen deuren waren wijd open, maar de deur naar de straat kon niet geopend worden een ijzeren gordijn was er over geschoven en honderd man zouden er niet in geelaagd zijn, hun wee daar door heen te banen. Dit was een vreeselijke ontdekking. Het scheen mij toe, dat die ijzeren deur gesloten was geworden met een bepaald oogmerk. Ik wist evenwei, dat als dedans uit was, sommige mannen zouden wenecnen heen te gaanik wachtte dus bij hei gordijn, totdat de lampen waren opgedraaid en de neger verdwenen was. De man nen wilden de taiels toen weer in het midden schuiven, maar de heks riep „Wacht even, lieve heeren dit is slechts het eerste gedeelte geweest van de vertooning. Neen, neen, de deur wordt niet geopend, voor gij je moeder hebt zien dan sen. Gij zijt goede jongens, allen, er is werk dat gedaan moet worden ho ho werk, werk, en moed er Catch zal het doen Bij de woorden „er is werk, dat gedaan moet wor den" werd het gezelschap plotseling stil, iets waarvan ik niet6 begreep. Op de een of andere wijze verwijderden zich alle mannen die om mij been hadden gestaan en een oogenblik later stond ik geheel alleen, terwijl een ieder mij aanstaarde. De vier mannen, die ik het meest vreesde, zaten met hun rug naar mij toe en hielden zich uitsluitend bezig met drinken, maar de overige leden van het gezelschap hadd-n slechts oogen voor mij en het oude wijf. Spoedig begon de wanluidende muziek zich weer te laten hooren. De heks die gebogen en krom was. richtte sich op en begon een Schotschen zwaarddans uit te voeren en met hare voeten te schuifelen. Daarna hinkte zij naar het andere einde der kamer en kwam toen naar mij toe. Ik weet niet welk voorgevoel mij waarschuwde om op mijn hoede te zijn, toen de vrouw nadorkwam maar ik gevoelde dat ik in gevaar was en mijn hart bonsde. Er was natuurlijk geen sprake van. dat ik kon rekenen op de hulp van deze ellendige mannen. Mijn revolver had ik n mijn zak, maar had ik de dwaas heid gehad dit wapen te toonen. twintig schoten zouden geantwoord hebben. Ik kon niets anders doen, dan de krijechende vrouw het hoofd bieden, en dit deed ik, terwijl de afschuwelijke muziek luider en de stilte der mannen hoorbaarder werd. Op het laatst begon de oude feeks, die eenige oogen- blikken gedanst had, op tien pas afstands van de plaats, waar ik stond, te doen alsof zij bezeten was. Zij maakte een paar wonderlijke bokkesprongen, uitte een door dringenden kreet en wierp zich op mij. Op dat oogem- blik zag ik de drie mannen en Paolo plotseling opstaan, terwyl de ander© mannen gilden van opwinding. Maar jde heks haalde iets onder hare Kleeren var.daan, wat daar veiborgen was geweest; en terwijl ze daar een ei van mij af stond, liet ze het met kracht op mijn hoofd neerkomen en ik verloor het bewustzijn. HOOFDSTUK XIII. Aan den achtersteven van de Labrador. Volkomen bewusteloosheid is een zegen, welke, naar mijne meening, slechts zelden tot ons komt. Slaap, zegt men, is verwant aan den dood maar dikwijls heb ik mij de vraag gesteld, of in den slaap werkelijk gevoel van bewustheid ontbreekten ik ben zeker, dat in weinig gevallen, waarin een slag ons van ons gevoel beroofd heeft, het brein geheel ophoudt te werken. Twee maal in mijn leven heb ik mijn bewustzijn verloren door een aaij toegebrachten slag, maar in beide geval len heb ik in de daarop volgende dagen veel geleden door den onrust van mijn geest, verwant aan den koortsachtigen droom van een uitgeput lichaam. Af schuwelijke tooneelen zien wij dan in onze gedachten, vreeselijke toestanden, wonderlijke gestalten, slechts bekend aan den opiumschuiver, wilde vechtpartijen met onnatuurlijke vijandenworstelingen om het bestaan zelfs. Wordt vervolgd.}

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2