eerstgenoemde hem het bankbiljet heelt ontstolen, daarna gewisseld en samen Tegen de vrouw van den bierhuis houder D. J. wonende Leidsobestraat no. 106 is door de politie proces verbaal opgemaakt ter zake het ver- koopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Marktbericht. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 5 Maart 1896. Roode wintertarwe f0.—a fO. Jarige tarwe fO.a fO.-"Witte tarwe f5.a f5.67, Zomer ristarwe fO.— a 10.—, Rogge f3.60 a f3 80, Haver f 5.25 a f 5 65, Duivenboonen f5.25 a f5.65, Paardenboonen f4 30 a f4.70, Bruine boonen f0.a f0.Groene erwten f0.afO.— Kanariezaad f5.— a f5.50, Karwei- zaad f0.a f0.inclusief. Che- valiergerst 1450 a f4,70, Wintergerst f3 40 a 13.75, Zomergerst f0.a fO.— BINNENLAND Parlementaire praatjes De Kamer had het Donderdag druk met „allerhande", zooals de koekbak kers een product noemen dat uit zoetigheid van uiteenloopenden vorm is samengesteld. Eerst een wijziging der wet op het vteartsenij kundig staatstoezichtdoor minister van Houten verdedigd met het oog op de bestrijding van mand en klauwzeer en aan, enomen zon der stemming. Dito dito een wetsontwerp betref fende een provinciale heifing in Zee land. 'Dan een wetsontwerp tot toekenning van ientelooze voorschotten ten be hoeve van de Stoomiromwegen Rot terdamHoekeche Waard en van Oldenzaal-Denekauip,Pruisische grens. Wat de eerste verbinding betrelt had de heer van Gijn aansluiting aan het groote spoorwegnet en wel te Baren- drecht, maar Minister van der Sieijden verzekerde dat het niet ging. Aangenomen zonder stemming. Eindelijk de goed-earing van het contract met den West-Indischen Maildienst voor de vaart Amsterdam Paramaribo en Curt^io, vice versa. Hierbij ,werd h^t vreezere subeidie van 136.000 tot 47.600 f verhoogd, zeide de heer Hintzen. Ea daar was hij tegen omdat de vergoeding voor het postvervoer hooger was dan de gebruikelijke. Ook achtte hij een f maandelijkschen dienst voldoende. Bg een 141aag?chen of driewekelijk- schen dienst bad uitsluitend de W. I. M. maatschappij belang, niet de Staat noch de Kolonie. Maar een eigen dienst, zeide de heer Guyot, is veel waard. Ea wij betalen veel min der dan Eogeland voor de verbindiag met W. 1. havens. Nadat ook nog de heer Bahlmann ten gunste van het nieuwe contract had gesproken, bleef den Min. van Wat. weinig anders te doen over, dan zien aan het oordeel der beide sprekers te refereeren. Wat .hij dan ook deed. Met 57 tegen 8 stemmen werd het wetsontwerp aan genomen. Bij het wetsontwerp houdende be palingen betreffende het gebruik van stoomtoestellen, kwam een amende ment in debat, tweeledig, vorderende dat: Stoomtoesteilen, in ons land ge bruikt, doch uit den vreemde her komstig, moesten beantwoorden aan de wettelijke eischen in het land van herkomstjen dat de duur van het gebruik in Nederlaod voor landbouw- toestellen zou zijn minstens 3, voor scheepsmaohines 6 maanden.Ondanks den tegenstand van den heer Plate en den Minister, die op de moeilijkheden wezen aan de toepassing van zooda nige bepaling verbonden, werden beide deelen van het amendement met groote meerderheid aangenomen, evenals het wetsontwerp. Inmiddels had de Kamer zoo snel gewerkt, dat de heeren Ministers van wie nog ontwerpen ter behandeling gereed lagen, er niet op gerekend hadden tegenwoordig te zijn. Vandaar dat de zittiog voor een kwartier werd geschorst. Verschillende wetsontwerpen en oon- clnsiën werden zonder of na onbe duidend debat goedgekeurd. Ten slotte kwam aan de orde de conclusie intake de inliohtingen op adressen over den toestand van haven en Marinesluis te Vlissingem De conclusie strekte a. den Minister dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen b. Ms het gevoelen der Kamer uit te spreken, dat van Rijkswege de Marinehaven te Vlissingen op be hoorlijke diepte behoort gehouden te worden ten einde, zooals vroeger plaats had, aan de schepen voor het inladen der beer bestemd, gelegenheid te geven bij laag water onder de be staande kokers aan te leggen, ol op andere aldoende wijze in dat belang te voorzien. De meerderheid der Commissie stelde voor aan bovenstaande conclu sion nog toe te voegen c. als het gevoelen der Kamer uit te spreken dat, wat ook moge voort vloeien uit de beetaande contracten tusschen het Rijk en de gemeente Vlissingen gesloten, in elk geval het belang van de scheepvaart medebrengt dat de Marinesluis eu de daarvoor liggende haven te Vlissingen door het rijk in bruikbaren toestand wor den gebracht. Dit laatste deel (c) ontlokte den heer C >nrad een bestrijding, wijl hij de noodzakelijkheid van een reserve haven niet in maar wèl opzag tegen de enorme uitgaven, Ook aebtte by voor het beoogde doel (b) niet uitdieping van de geheele naven noodi/. De heer Lacasee, middel- burgsch atgevaardige, nam het voor alle conclus.ëo op. Men kwam in deze zitting niet tot een conclusie. G. Jr. Uit de Staatscourant. By Kon. besluit is met ingang van 1 April 1896, aai B. E S. van Wei deren baron Rengers, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemees ter van Donïawerstal is de Oost Indische ambtenaar met verlof F. H. A. Steens Zijnen, laatstelijk benoemd adspirant controleur bij het binnenlandsoh bestuur op de bezittin gen buiten Java en Madoera, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1896, wegens pbysieke ongesohiktheid, eer vol uit 's lands dienst ontslagen. is de Oost-Indische ambtenaar met verlof F. C. Nauta, laatstelijk ingenieur der 3e klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Nederlandsoh-Iudië, op zijn verzoek met ingang van 1 Juni 1896, wegens pbysieke ongeschiktheid, eervol uit 's lands dienst ontslagen. De ad-lborst le kl. J. H. Commjjs wordt met 10 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. artillerie-instructie- schip Bellona. De adelborst le kl by de Koninkl. Nederl. Marine-Reserve W. K. J. Uhlenbroek, wordt met 16 Maart a s. van zijne plaatsing aan boord van Hr. Ms. instructieschip Gier ontheven. Generaal Van der Sohriock. Luiten.-GeDeraal Van der Schrieck, de nestor der Tweede Kamer, ia Donderdagmiddag in den ouderdom van 84 jaar te :s Gravenhage ont- 8'apen. Hij was de ondate opperolfi- cier der infanterie van ons leger en telde 69 dienstjaren. Als gewoon eoidaat in militairen dienst getreden, nam Van der Schrieck beneden den rang van otficier deel aan den Tiendaageohen Veldtocht, waar voor hem het Metalen Kruis werd gesohonken, dat op zijn lateren leef tijd doorgaans zijn borst sierde. Van der Schrieck was en bleef in zijn hart soldaat en ond strijder. Den 3-m Sep tember '31 benoemd tot 2e luitenant bij zijn wapen, bereikte de overledene den 6den April 1872, na zich als be kwaam en degelijk corpsehef te heb ben doen kennen, den rang van generaal-majoor. Hij trad toen opals commandant der 2e divisie te'e-Gra- ve hage. Als generaal werd hij nonactief, nadat de kiezers te 's Hertogenbo-ch bij het aftreden van jhr. mr. Van der Dues de Willebois hem in 1876 tot Lid der Tweede Kamer kozen en bij iedere aftreding blesf hii tot aan zijn dood gehandhaafd als Kamerlid. Ia 'slands Raadzaal kenmerkte dei heer Van der Schrieck zich niet door! veel spreken, en gaf bij adviep, danj behan lelden zijne redevoeringen mi- litaire aangelegenheden. Het lot van den soldaat ging hem steeds ter harte en hoewel de algemeene landsbelan gen voorop stellend, achtte hij zich' meermalen geroepen op te koren voor de belangen van zijn district ten opzichte van garnizoen, kazer neering en watertoestand in Nocrd- Brabant. Als politiek man behoorde de heer Van der Schrieck tot de Katholieke partij, doch bij alle richtingen in de Kamer stond de nestor hoog in aan zien wegens zijn karakter en vrien-, delqken omgang. Als oudste lil in leeftijd hield de heer Van der Schrieck in de laat ste jaren, telkens als hij tijdelijk bij den tavang van het nieuwe zitting jaar den voorzittersstoel innam, een van die gemoedelijke, van liefde voor vorst, volk en vaderland tintelende toespraken, welke, soms ook afda lende op politiek terrein, op alle ban ken toejuiching vonden. Den 3den September 1881 gaf wij len de Koning een nieuw biijk van zijne steeds tegenover den generaal getoonde welwillendheid en waar deering door hem tot den rang van luitenant-generaal te verheffen. Vertrek van dr. Leyda. Donderdagavond vertrok dr. Leydu staatssecretaris der Zuid-Afrikaanpehe Republiek, met den trein van 7.40 van het station Weesperpoort via Vlissingen naar Londen. De heer Leyds werd vergezeld door de heeren baron Qaarles de Quarles, vice-consul der Zuid-Afrikaansche Re publiek te Landen, die voor drie maanden naar Zuid-Afrika ga»t, en jhr. Beelaerts van Blokland, gezant der Z.-A. Republiek voor Nederland, Duitschland en Frankrijk, die den staatsecretaris tot Vliet ingen uitge leide doet. Op het perron waren eenige heeren bijeengekomen om den heer Leyds voor zijn vertrek naar zijn tweede vaderland nogmaals de hand te druk ken. Wij merkten onder hen op de heeren prol. Spruyt, De Marez Oyens, kapitein Leyds, een broeder van den staatssecretaris, en den heer Calkoen. De heer Van den Broecke, hoofd ingenieur der Staatsspoor weg-Maat .-chappij, vertrok met denzelfden trein naar Londen. Aanstellingen bij de Ned. Z. Afr. Sp. M. Naar men verneemt, komen voor een aanstelling bij de Ned. Zaid. Afrikaansche Spoorwegmaatschappij alleen meer in aanmerking die jon gelieden, die bij een Spoorwegmaat schappij werkzaam zijn of geweest zijn en b.'vendien zij die in het bezit zijn van einddiploma van een Hoogere Burgerschool, de Handelsschool en daarmede gelijkgestelde inrichtingen van onderwijs. Bij gebleken bekwaamhe;d kunnen echter jongelieden voor den tijd van drie maanden op proef worden aan gesteld tegen een salaris van £12/10 (f150) per maand. Zij moeten evenwel zelf hun reiskosten betalen. Men schrijft uit Amsterdam aan het U D. Eene der historische bruggen, waar aan Amsterdam, dank zij den velen grachien en grachtjes, zoo rijk is, verdwijnt langzamerhand onder de onverbiddellijke mokerslagen der sloo- pers. Wij bedoelen de Ziterdagsche brug, zoo bekend of berucht, naar men wil, uit den woeligen tijd van het Paling-oproer, toen boven op die zelfde brug door de opgezweepte volkemanigte, met de roode vlag in de hand, eene barricade werd opge worpen. Nog steeds waren de kogels, bij die gelegenheid door het soldaten volk gelost, in de brug blijven zitten. De reden van de slooping is de dem ping van de Lindegracht, waarin genoemde brug zich eertijds spiegelde. Verleden week Vrijdag hebben enkele bewoners der omliggende buurten door het plaaten van eene roode vlag op de brug voor de laatste maal tracht, het afgespeelde tooneeltjenog eens over te speleD, doch de politie belette het hun. Het laatste bosch aan den Haarlem merweg tuasohen Amsterdam en Slo- terdijk, dat nog aan vroegere schoon heid herinnerde, toen een reeks van buitenverblijven den weg stoffeordea is nu ook onder bijlslagen gevallen, namelijk het bosch Seldenrust, sedert onheuglijken tijd het eigendom der familie Verweij. Een consortium van „aansprekers" of lijkbezorgers heeft dien grond en andere aangrenzende perceelen gekocht, om er een kerk hof van te maken. Het fraai gebouwde huis is nog niet verkocht en zal dus voorloopig blijven staan, maar hel geboomte met zijn zware stammen en dioht gebladerte zal den omtrek niet meer versierenhet is voor brand hout verkooht. Donderdagvoormiddag had da plech tige wijding plaats van dë nieuwe R. C. parochiale kerk aan den Hoogen Rijndijk in de gemeente Zoeterwoude. De plechtigheid werd verricht door Z. D. H. C. J. M. Battemanne, bis schop uit Haarlem, geadsisteerd door een 26tal andere geestelijken. Het schoone kerkgebouw geheel in Romaanschen stijl opgetrokken,maakt ook uitwendig een aangenamen in druk, en mag een architectonisch sieraad van de uitgebreide landelijke gemeente Zoeterwoude worden geacht. De brand te Asperen. Een groot gedeelte van het stadje Asperen, in den zuidoosthuek van Zuid-Holland gelegen, blijkt vernield door den brand waarvan wij gisteren melding maakten. Aangewakkerd door den hevigen wind nam het vuur zoo snel in omvang toe, dat er in den beginne aan blusschen niet te denken viel. Zaven brandspuiten, uit ver schillende plaatsen in den omtrek, slaagden er in, bijgestaan door een detachement vestingartillerie met 2 spuiten uit Goriüchem ontboden, het vuur te beperken, maar niet dan na dat het ontzaglijke verwoesting had aangericht. Veertien boerderijen, twee manufactuurwinkels (van de heeren Abr. Nieuwendijk en Jan. de Zwart), dertig bergschuren en hooibergen de pastorie der doleerende gemeente, be woond door ds. Smit, het hulppost kantoor en eindelijk ook de Hervormde kerk zijn door de vlammen verteerd. De kerk, een oud eerwaardig ge bouw dagfeekenend uit de 14 ie eeuw, was voor een stadje als Asperen, dai nauwelijks 1600 inwoners telt, vrij groot van omvang. Tal van bewoners van verbrande huizen hadden wat zij nog hadden kunnen redden, ge borgen in bet ruim, daar zij verwacht ten, dat de kerk gespaard zou blijven; maar höt vuur tastte het ge'-ouw zoo snel aan, dat zelfs die goederen niet ten tweöden male gered konden wor den en de kerk geheel is uitgebrand. Alleen de toren, een hoog, steenen gevaarte aan de westzijde van de kerk, is gespaard gebleven. Hoeveel stuks vee een dood in de vlammen vond, is nog niet op te geven. De brievengaarder heeft nog den tijd gehad de registers van zijn kantoor te redden, maar de brievenbus bij het huis is met den inhoud vèrnield. Gelukkig is niemand in de vlam men omgekomen, maar menigeen heeft al i ij a have en goed bij de ramp verloren en de zwaarte van het onge luk wordt voor enkelen nog grooter wijl hunne bergschuren ol hooibergen niet verzekerd waren. De meeste hui zen en inboedels waren wel verzekerd (veelal bij de Tielscbe maatschappij); de inboedel van ds. Smit echter o.a. niet. Als een bijzonderheid zij vermeld, dat het brood en bier, dat de bewo ners, wier woningen gesp ard bleven, in voorraad hadden, cpoedig vi rkcoht was. De bakker zette zich daarop aan het werk en zijn brood vond, al was het nog niet gaar, gretig aftrek De brand moet te ongeveer vier uur nabij de kerkzijde in een hooiberg zijn ontstaan, vermoedelijk doordat kinderen daarin met luciferB hadden gespeeld Eerst om 11 uur kon men het ge vaar a's geweken beschouwen en den de ve-tingartilleristen uit Gorin- ehem, die flink aan bet blneschinge- werk hebben deelgenomen met twee spuiten, naar hun garnizoen terugkee- ,ren. Ernstige persoonlijke ongelukken vallen er niet te beireurenalleen werd iemand gewond door een trap van eer. paard, dat hij wilde redden. Asperen is herhaaldelijk door ern stige branden geteisterd in 1795, in 1800 en in 1836, maar geen dier rampen had znlk een omvang als die welke thans het Etadje is over komen. Aet zal wel eenige dagen dnreD, eer al het vuur gedoofd is. Bij som migen is ook geld door het vuur verteerd. Muntgasmeters. Men schrijft uit Utrecht aan de N. R. Ct De muntgasmeters, die hier sedert een paar maanden in gebruik gesteld zyn, vallen blijkbaar zeer in don smaak van dat deel van het publiek, wsarvoor zg voornamelijk zijn be stemd. In tal van arbeiderswoDingen, die een weekhuur opbrengen van fl en fl.60, zooals men er vindt in de Krommergnstraat, het Lange Roo sendaal enz., zgn de gasbuizen aan gelegd, en de vrijgevigheid, door de directie van de gasfabriek daarbij aan den dag gelegd, maakte dat alle gebruikers ten hoogste met de nieuwe verliohting ingenomen zijn. Niet al leen toch wordt hun gratis een gasoomfoor met één of twee bran ders, of twee oomforen met één bran der ten gebruike gegeven, en voorts nog een eenvoudige éénarm aan den wand, maar die het verlangen, kun nen ook nog een tweede lamp, en zelfs in het huisvertrek in het midden der kamer een hanglamp met gloei- licht bekomen. Voor ieder peroeel wordt op ongeveer 25 meter binnen leiding gerekend en waar door min dere grootte verre beneden dit cijfer gebleven wordt, is de fabriek gaarne bereid, de daardoor oversohietende kosten op andere wijze ten gerieve van de bewoneis te besteden. Een gevolg daarvan is dat werk lieden der gasfabriek dagelijks bezig zgn met het maken van nieuwe aan sluitingen, die dan ook reeds het aantal van 5C0 hebben bereikt, ter wijl nog meer dan tweehonderd aan vragen op uitvoering wachten. Ook in verscheidene woningen an beter gehalte, waar vroeger nooit an ders dan petroleum gebrand werd, is thans gas aangelegd, dooh de munt gasmeters en de daaraan verbonden gratis aanleg worden niet toegestaan voor woningen, waarvan de huurprijs meer dan f300 per jaar bedraagt. De aanleg geschiedt natuurlijk zoo eenvoudig mogelijk, en de gemeente, die voor het hebruik harer toestellen een toeslag van 20 pCt. op den g prijs heft (6 in plaats van 5 Ct. per kub. Meter) zal er (wanneer in de praktijk niet blijkt dat lampen en oom foren in het gebruik veel te lijden hebben) ongetwijfeld geen schade zou ondervinden. Een niet gering te sohatten voor deel van het veelvuldig gebruik van gas in de kleine woningen is stellig de vermindering van brandgevaar, dat bg het roekeloos omgaan met petroleum steeds zeer groot is. Eenmaal in de maand komt een ambtenaar der fabriek de cent stukken uit de gasmeters weghalen, en het is voor hem en voor de huis moeders even gemakkelijk deze bg die gelegenheid tegen zilver in te wisselen. Znn last wordt wat minder zwaar, en de muntstukken kunnen weer voor den meter dienen. Van een werkman vernam ik dat, toen hij eens het maximum (12 stuk ken van 2l/j ot.) tegelijk in den meter gedaan had, zijne vrouw daar vier dagen lang haar water, ook de wasch, op gekookt, en haar eten be reid had, en des avonds nog behoor lijk de kamer verlioht was. Juist toen zij den vierden dag des avonds zioh gereed maakten om ter ruste te gaan en het lioht uit te draaien, ging dit vanzelf uit. Te Vilt bij Berg-Terblijt (L.) werden Woensdagmiddag 7 woonhuizen met stallingen en schuren door brand ver nield. Weinig van den inboedel, de landbouwgereedschappen en hetingf- borgen graan werd gered. Dank zij drie brandspuiten en de hulp van'hon derden helpende handen bleven om liggende woningen, waar bij eene groote hoeve, geepaard. Niet alles is verzekerd, Voor een paar maanden verdronk te Ophoven eene jongedochter, door de duisternis misleid, althans zoo meende enen, 's avonds in de beek, vlak bij den molende klompen van de verongelukte vodcI men drijven in de beek. Dagen, ja weken, werd geviecht en gezocht naar het lijk, doch zonder resultaat. Dezer dagen nu keerde onze jeug dige schoone gezond en wel in hare woonplaats terug, niet uit de beek, maar uit Luik. Zg had een uitstapje gedaan. Te Hendrik-Ido-Ambacht hadWoens- dag de teraardebestelling plaats van wijlen den heer J. H. ter Spill, sedert korten tijd burgemeester van Zand- voort en oud burgemeester van eerst genoemde gemeente. Omstreeks twee uur kwam de lijk stoet op den dcodenakker aan, waar deze word opgewacht door de mee leden van het gemeentebestuur en v belangstellenden. Kransen van bloi verwanten en vrienden, alsmede gezonden door ingezetenen van Zaï voort, bedekten de lijkkist. Op het graf werd niet gesprokt alleen werd door een broeder den overledene namens de faml dank betuigd aan de aanwezigen vc de betoonde belangstelling. De gemeente-ontvanger te Hoe- keoskerke is ontslagen. Dit moet verband stian met een belangt tekort in de kas van den titnlai Men meent te weten dat dit f2( bedraagt. Af. C Tegen den koster der R.K. kerk Gulpen is eene gerechtelijke verv ging.ingesteld ter zake van opzettelij wederrechtelijke vrgheidsberoovit Hem wordt nml. ten laste gelegd e jonggehuwd paar, dat hem eene na zijne schatting te geringe fooi h gegeven, in de kerk te hebben opt sloten, uit welke onvrijwillige geva genis het door den pastoor, die at waan had gekregen, werd verlost. Letteren en Knnst. De verkoop van de schildergen kunstvoorwerpen van Alex. Dure heeft in het geheel meer dan 400.Ü franos opgebracht. Een aantal voi werpen zgn door de familie opg kooht. Zoo kooht de schoonzoon t Dumas, de kapitein d'Hauterive. v< 23.000 francs een prachtexemplt van 1'Affaire Clémenceau dat op randen der bladzijden 160 en i vellen buiten den tekst 16 teekem gen met waterverf, met de pen het potlood bevatte. Deze teekening waren alle op verzoek van Dure gemaakt door zijn vrienden en ke nissen onder de schilders. Daarom! zijn er van Boulanger, Bouguerei Cbaplio, Doré, Detaille, Géroa Meissonier, prinses Mathilde Bot parte, Le Poitterin enz. Verschillen kunstvoorwerpen brachten hoo prijzen opeen pendule Louis X van oud Sèvres fr. 5450, een sect taire Louis XVI fr. 2700, een Vlast sohe geweven portière fr. 8300. De hier W. Versluyp, uitgever Amsterdam, zendt ons een prospect voor een nieuw tijdschrüt, dat ei wij meenen, wel irgang zal vindt eeo tijdschriftover„de levende natunt Zoo luidt ook de titel van het Maan schrift, dat rijk geïllustreerd zal wordt en f 3.60 per jaar kosten zal. In ei voorwoord dat aan het prospectus toegevoegd, wijst de Redactie er hoe weinig de natuur nog bekend en dat het haar streven zal zijn alle die verraoedeo dat kennismaking a de dieren- en plantenwereld hun j noegen belooft, voort te helpen. De redactie is in bevoegde bande Zij wordt gevoerd door de beere lleimans, Jaspers en Thijs^e, van w wij den tweeden niet kennen. Vani heeren Heimans en Thij-se 6venw zagen wij twee werkjes die veel opga: hebben gemaakt: „Van Vlinder Bloemen en Vogels" en „In Sloot Plas". Dit nieuwe tijdschrift is derh.l een poging tot bevordeiin -- van w men zou knnnen noemen „de natun sport" 6ii daar die buiten moet wc den uitgeoefend en geen haast snelheid, maar juist kalmte en gedul vereiecht, mag men haar vrij gezonde sport noemen. Sport en Wedstrijden Worstelwedstrijden. De laatste dagen hebben de 1 roepsworstelaars in de residentie g worsteld. Woensdagavond was het „Casino goed bezet. Niemann en Busch Foret openi den strijd, waarin de eerste overwi naar bieef, na drie malen zijn tege: stander met beide schouderblade tegen den grond gewerkt le hebbe wat Busoh Foret sleohts éénmaal g lukte. Daarna beproefde zekere heer d Vries zgne kraohten tegen den Tur Memisoh. Den eersten keer legde 1 het spoedig af; dooh een tweede ms wist hij het ongeveer 5 minuten t dat de baas mij levend verlangde. Het verklaarde veel en ik twijfelde niet langer aan de reden, waarom men mij niet vermoord had in het drinkhol. Het was mij duidelijk, dat mijn leven veilig was met deze' mannen, titlat zij bij hun chef waren; maar waar die was, daar had ik geen begrip van, behalve dat hij zich op het naamlooze schip zou bevindenen was dat zoo, dan was ik op weg naar bet naamlooze schip,dat schip van gru welijke geheimzinnigheid. Ook kon ik mij niets van kapitein Black herinneren, dat mij kon doen hopeD, dat zulk een reis tot iets anders zou leiden dan tot mijn dood en misschien tot iets ergers dan den dood. Toen ik ongeveer een uur lang zoo was voortgedre ven, hield de regen op en begou de zon met nieuwe kracht te Schijnen; mijn kleeren droogden op, maar ik had vreeselijken dorst. Ik trachtte de fle?ch te pakken en in die poging bemerkte ik, dat mijn rechterarm zoo was vastgebonden, dat elk zeeman hem gemakkelijk kon losmakenmijn ervaring als zoodanig maakte, dat ik «ander veel moeite vrij kwam. Ik ging niet opeens rechtop zitten, want ik was bang, dat men mij van het dek zou zien; maar ik keerde mij om, ten eicdetezien welke boot mij op ele ptouw had en ik zag dat het een als barge opgetuigd jacht was, den naam „Labrador" zag ik duidelijk op den voorsteven. Mijn boot was niet grooter, dan ik gedacht had. Reeds werd de hoop in mij levendig, dat ik mogelijk zou ontsnappen, want of schoon ik geen land zag aan den horizon, was ik toch van oordeel, dat wij niet ver van Nieuw-York zouden zgn. De gedachte kwam in mij op, dat liet men mij met rust tot in den nacht, ik mijn linker hand en mijne voeten zou kunnen bevrijden; en daar het sleep touw door een ring aan den boeg was gestoken, had ik slechts een mes noodig om de zaak klaar te krijgen. Maar een mes bezat ik niet, want toen ik mijne zak ken doorzocht, kwam ik tot de ontdekking, dat men mij alles ontnomen hadik wist dus, dat ik er iets anders op moest vinden en dat vernuft alleen mij helpen kon. Ik begon dus na te denken, en den geheelen namiddag ik wist dat het namiddag was, daar ik de zon naar den horizon zag zinken en de bellen hoorde luiden bedacht ik allerlei middeltjes, maar telkens moest ik ze verwerpen, en weer iets anders uitdenken. Toen de bel voor de tweede maal luidde, kwam er verandering in de eentonigheid van het tooneel. Ik hoorde het bevel, dat men de boot moest inhalen, ik haastte mij dus, de touwen weer op hun plaats te leggen en ik moest afwachten, wat er ging gebeuren. Ik gevoelde, dat alle beweging ophield, en toen, dat er aan het sleeptouw getrokken werd, soodat mgn boot tegen de grootere boot kwam te liggen, en toen ik op keek, zag ik, dat een half dozijn mannen van Black zijn bende over de verschansing naar mij stonden te kijken. Toen werd er een ladder neergelaten en Fvur- Eyes riep met een niet onvriendelijke stem „Komt jongens, helpt 'm anders zal de duivel 'm nog halen voor den schipper 1" Hij daalde den ladder af met een kan dampend goedje*); en daar met het dalen van de zon, de zee zeer kalm was geworden, stapte hij van de ladder op de bank bij den voorsteven en boog zich over mij heen. Zie de hierop betrekking hebbende plaat voor onze veasters. Maer het eenige wat ik zag, was, dat hij een mes in zijn gordel had, en dadelijk was ik besloteD, dat ik hem dat ontfutselen moest. „De jongeman uit Parijs," riep hij, mij langen tijd aanziend, „en op het punt een priester noodig te hebben, bij alle heiligenen ik had je verteld, waar gij waart, maar je bedankte mij niet voor mijn raad. Nu je gaat nu naar een prettige plaats, op je eigen verlangen de duivel wee: wat het einde zijn zal maar neem dan toch een zoop en een beet!" Hij sprak vriendelijk; met de eene hand hield hij het touw vaBt, met de andere hield hij de kan aan mijne lippen. Ik dronk ervan met groote teugen, ik gevoelde, dat de warmte zich verspreidde door mijn lichaam tot aan mijne teen en en de hoop was teruggekomen en troostte mij, want ik had zijn mes; toen hij voor de eerste maal zich bukte had ik het weggenomen. Nu mijn diefstal zoo goed gelukt was, haastte ik mij de kan te ledigen toen ik de kan had teruggegeven, ging Four-Eyes weer naar boven en bet jacht «lreef langzaam voort, gestuwd door een zacht westen windje Maar mijn boot dreef weer achter de grootere boot en ik bewoog mij niet, oDdanks mijne ongemakkelijke houding, totdat het geheel donker was, de zon was ondergegaan, jmaar de lucht was helder en de eterren schitterden, hetgeen geen goede belofte was voor mijne bevrijding. Toen ik van oordeel waj, dat ik lang genoeg gewacht had, en dat de nanacht niet gunstiger zou zijn, sneed ik de touwen aan mijne voeten los en kroop los in mijn boot, heen en weer. Er stond een waakzame wacht op het dek, dit kon ik hooren aan het roepen van „Alles wel" en aan de „li orders die gegeven werd°n. Dit evenwel weerhield nieten besloten zijnde, liever alles te wagen, dan verschrikkingen van het naamlooze schip in het gelas te zien, kroop ik naar den boeg en begon het sleepton' los te snijden. Het touw was dik en hard en het ral stomp, zoodat het een ruoeielijk werk was, dat lat duurde, en toen ik er ongeveer eon half uur mede bex? was, werd ik gestoord op een wijze die mijn hart dee stilstaan. Er stond een man op den achtersteven van de brador" mijn werk gade te slaan. Ik wierp mij plat den bodem van het vaartuig en luisterde wat hij gic roepen. „Heida, mijn vriend, begin je kond te worden ?:<rie; een onvriendelijke stem welke ik niet herkendemas weldra begon de man Four-Eyes ook te roepen en hoorde hem zeggen ..Als je dood bent, wil je ons dan waarschuwen?" Ziende waaraan zij dachten, riep ik zoo luid als kon „Het gaat goed met me, hoor, maar ik zou nog wat van dien drank willen hebbeD." Toen begonnen zij luid te schreeuwen en een hut ner zei „Je kan er op rekenen, je zal lekker smullen als morgen den baas ontmoet," en de bemanniog baratt! in lachen nit en één voor één verdwenen zij van der achtersteven. Toen kreeg ik mgn mes weer en me een paar flinke sneden sneed ik het touw door, i'd voelde dat mijn boot los wa-\ {Wordt vervolgdI

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2