over dien arbeid geen algemeen prin cipieel standpunt te kunnen innemen, omdat deregeericgsontwerpenindeze geen geheel vormen, op geen vast principe berusten en dus slechts elk op zich zeil kunnen beoordeeld worden; „verklaart daarbij steeds te zulllen afwijzen die ontwerpen welke de on afhankelijkheid der arbeidende klass9 verhoogt en steeds zulke eischen te zullen stellen aan de door de regeering ontworpen vooretellen, dat ze zullen strekken om den invloed der arbei dende klasee te verhoogen, hare on- atoankelijkheid te verminderen, hare levensvoorwaarden te verbeteren, hare ontwikkeling te vergrooten en in het algemeen tiare macht als klasse te versterken". Deze motie gaf aanleiding tot een langdurige gedachtenwisseling, waarin de commissie voor statistiek betrok ken werd en zelfs voor een groot ge deelte de diaoussie in beslag nace. Eindelijs: tot stemmen overgaand®, werd de motie met algemeene stemmeD aangenomen, waarna het congres over ging tot do orde van den dag. Van de afdeelhu „Leeuwarden" komt ter tafel de kwestie dersehool- voedicg. Inleider de heer J. G. van Kruithof. Hij stelt ten slotte voor eene motie waarin wordt uitgesproken dat kinder voeding is een plicht der gemeenschap en tie gemeenteraden deze zaak ler hanl dienen te nemen. „Leeuwarden," die het voorstel nader toelicht, vraagt ot men er werk van wil maken dat de epijsuitdeeling zoo kies mogelyk plaats hebbeen niet als aalmoe- worde uitgereikt de voorzitter Helsdingen stelt de nood zakelijkheid van het door den inleider behandelde in het licht De motie in stemming gebracht, wordt hierna aangenomen. Alsnu komt in behandeling het voorstel der aideeling Leeuwarden, om de viering van den len Meidag dienstbaar te maken aan de propa ganda voor den wettelijk geregelden achturendag, welk voorstel wordt on dersteund door Rotterdam en Amster dam. Mr. Troelstra geloolt niet, dat het noodig is nog propaganda te maken voor dien dag, omdat op 1 Mei een ieder en in eik land de oogen richt op de arbeiderspartij. Doch de waarde van dien dag is eene zedelijke waarde omdat den arbeider voor de zooveelste en zooveelste maal wordt voor oogen gehoudenvereenigt u, tracht de re- geerende macht in handen te krijgen, en, opdat men dit bereiken kunne, zorgt er voor dat uitgebreid kies recht allereerst het deel der arbeiders partij werdt. Deze conclusie van Troelstra, ge trokken uit het voorstel „Leeuwarden" geeft der vergadering gelegenheid zich daarmede te vereenigen. Na bespreking van enkele minder belangrijke puaton wordt de vergade ring geschorst tot Maandagochtend te 9 uur. Tweede Dag. Ten negen uur des morgens kwam dit congres Maandag ochtend weder bijeen en kwam het eerst in behan deling Pant 13. De S.-D. A. P. scheide zich al van het Nat. Arbeidssecreta riaat in Nederland, in verband met het voorstel Arnhem. Het congres besluit bij het Nat. Arbeiderssecreta riaat aau te dringen op nadere om schrijving van zijn doel en werkzaam heden. Dit punt wordt verworpen en het voorstel-Arnhem niet behandeld. Alsnu krijgt de heer Troelstra het woord over het zoeveel mogelijk tot stand komen van organisaties van boeren en land-arbeiders en de grond slagen waarop die organisaties dienen te berusten. Hij stelt ten slotte daarom eene motie, waarvan de conclusie strekt tot oproeping van boeren en land arbeiders van Nederland, niet meer tegen maar met elkander den strijd te voeren allereerst ter verovering van het kiesrecht, verder ter verwe zenlijking van een door hen op te stellen program van hervormingen in hun gemeenschappelijk belang en zich bewust te worden, dat de sociaal- democratie ook hunne bevrijding uit den druk van het kapitalisme zal bewerken. Hierna wordt het debat geopend. D; heer Vliegen acht het samen gaan van boeren en arbeiders slechts eene theorie en beveelt meer de anti- protectiounistische propaganda aan, temeer daar de kleine boeren over het algemeen dit systeem zijn toegedaan. Ook op andere gronden, vooral voor Limburg, overtuigd zijnde van den vooruitgang van het landbouwbedrijf daar te lande, concludeert hij tot het aannemen van een verdagingsvoorstel uit angst voor een ontijdig besluiten stelt voor, eene commissie te benoe men, wat overeenstemt met een voor- stel-Groningen, ten einde gegevens te verzamelen, betrekking hebbende op de toestanden in het landbouwbedrijf en om een grondig onderzoek in te stellen, welk standpunt onze partij ten opzichte in de lanibouwkwestie dient in te nemen. Na stemming vereenigt zich het congres met het voorstel-Vliegen. Als plaats van het volgend congres wordt Arnhem gekozen. Alsnu komt aan de orde van de Utxechtsche atdeeling (punt 19): het congres spreke zich uit welke houding de partij ten opzichte van het wets ontwerp der regeering tot instelling van Kamers van Arbeid zal innemen. De inleider, de heer H. Polak stelt eene motie voor met de strekking om de afdeelingen op te dragen tegen dit wetsontwerp te ageeren en de totale onbruikbaarheid er van uit te Bpreken. Da heer Vliegen stelt daarna eene motie voor, waarvan de conclusie luidt: „Het Cougres enz. „verklaart zich met het beginsel van „het ontwerp niet te kunnen verse- „uigen, verklaart het ontwerp, zooals „het daar ligt, niet te kunnen onder steunen en roept de arbeiders op „ons door het kiesrecht eene regeering „te bezorgen, die ons in deze materie „een betere regeling geeft." Deze motie wordt met algemeene ■temmen aangenomen. Na eenige mindere belangrijke besprekingen wordt het Congres ge sloten. Men schrijft ahn de Tiid Toen ik Vrijdag geen „Beur»" had, liep ik met mijn ziel onder den arm te kuieren op, ol in de nieuwe Raad huisstraat te Amsterdam met haar verlengstukken. Een echte straat voor een kuieraar, want ieder oogenblik stuit hij op verrassingen: eerst kan hij niet ver der de straat in, omdat er huizen in den weg staan. dan stuit hij aan de Keizersgracht, omdat er geen brug is dan raakt hij op de Westermarkt de straat kwijt, met vragen en zoe ken komt hij op de Rozengracht, die geen gracht maar een verlengstuk van die Raadhuiestraat is; en zoo komt hij, als hij niet tegen den molen Btuit, buiten, en daar wordt het kijkje alleraardigst; daar vindt hij een straat, die geen weg ip, omdat zij vol hoogtens en laagtens en kronkelingen is, en wat verder een weg, die geen straat is, eenvou dig een hoop zand met wat slijk be dekt. Dus een straat zonder huizen, en daarnaast huizen zonder straat. Langs den voet van de straat gas- pijpen zonder lantaarnp, en op de straat gaslantaarns zonder pijpen. Aan de Potgieterstraat water zon der brug, en aan de De Cleiq-straat een brug zonder water. Het schuttingspad zonder begin, en de Bilderdijkstraat zonder einde. Het is of het er om gedaan is tot vermaak van de Amsterdameche kuieraars. Muntgasmeters. Ongeveer gelijktijdig als te Utrecht werden ook te Leiden de muntgas meters ingevoerd* Sedert ongeveer half November van het vorige jaar, toen de eerste aan vrage inkwam, is het aantal aanvra gen gestegen tot 423. In de maand Februari, toen reeds 230 muntmeters geplaatst waren werden daarvoor 7171 M3 gas afge leverd. Wel betaalt een muntgas ver brui ker éen cent per kub. meter meer dan de gewone gasverbruiker, doch daarvoor ontvangt hij in bruikleen van de Gasfabriekeen leiding van ongeveer 25 M. pijp, een lamp met toebehoo- ren, een kookkomfcor met slang en een ganglicht; ook wordt voor den muntmeter geen huur berekend. Bra tale oplichting. In bet groote huis op den hoek van den Kneuterdijk en de Hooge1 Nieuwstraat te 's-Gravenhage, hetwelk gedurende vele ja en niet bewoond was en te huur was aangeslagen, was sedert eenigen tijd werkvolk bezig met heistellingen. Naar men vernam was het huig beBtemd voor een Zweed- schen koopman, die met een Hoi- iandsche vrouw gehuwd was en zich in het vaderland kwam vestigen. De vreemdeling was zelf herwaar's gekomen om naar een geschikt huis te kijken. Eerst had hij het oog op een der andere kapitale hoekhuizen in dezelfde straat, maar vernemende dat dit prachtige huis noch te koop, nooh te huur was, trad hij in onder handeling met den gemachtigde daar ter stede van den buitenlands ver- blijfhoudenden eigenaar van het eerst- vermelde pand op den Kneuterdijk. Ook dit zou hij liever in eigendom dan in huur bezitten. De gemachtigde telegrafeerde hierover aan den eige naar, die echter niet tot verkoop ge negen wag. Dientengevolge werd de huur vastgesteld, men zegt tegen een prijs van f 2-500 's jaars. Het huis moe3t ten spoedigste voor bewoning gereed gemaakt worden, daar de familie het tegen Mei wilde betrekken. Er was veel te doen en weldra werd de ledige ruimte door tal van. werklieden bevolkt. De voor gevel werd opnieuw geverfd eu in alle vertrekken hadden de schilders, tim merlieden, gasaanleggers de handen vol. Nu en dan kwam de aanstaande bewoner zich zelf van den stand der werkzaamheden op de hoogte stellen. Men teekent hem sis een man tus- schen de 30 en 40 jaar, niet groot van gestalte en gebroken Hollandsen sprekende. Hij deed dan verschillende aan wijzingen, zeide dat gobelinB zouden komen voor de wanden en vond de ruimte in den achtergelegen stal wel wat beperkt voor zijne paarden en rijtuigen. Een groote kamer werd afgezonderd ter plaatsing van huisraad en meu bels, die in afwachting van de groote verhuizing uit het buitenland en uit magazijnen hier ter stede gezonden werden. Deze aan den Kneuterdijk afgele verde artikelen werden in de woning door eene vrouw in ontvangst geno men en in het daardoor bestemde vertrek opgeborgen. Bij een tweede bezcek van den Zweed vroeg een der patroons van de werklieden aan zijn lastgever eenige inlichtingen. De vreemdeling, die naar men zeide te Stockholm woonde en voorgesteld werd iemand ito zijn die ziGh terug trok uit eene handelszaak met be houd van aandeel in de Actiën Ge- sellschaft waarin de onderneming w*a omgezet, vertelde toen dat hy iu een der groote hotels te Amsterdam logeerde. Nadat informatiëa daarom trent te Amsterdam ingewonnen ge-m resultaat hadden opgeleverd, werden inlichtingen te Stockholm gevraagd, waaruit bleek, dat de man ook daar onbekend was. Terwijl het werk aan her huis op den Kneuterdijk werd voortgezet, kwam de Zweed ander maal een kijkje nemen en toen hem werd medegedeeld, dat men hem te Stockholm niet kende, verwonderde hij zich daarover niet, daar hij zijne woonplaats had in een der voorsteden van Zweden'8 hoofdstad, bij name opgegeven. Per telegraaf deden de lasthebbers daarnaar onderzoek, en toen bet ant woord luidde, dat de persoon in quaestie ook daar ter plaatse geheel onbekend j wastoen gingen de oogen open en kwam men tot de ontdekking dat men met een fiee- echentrekker van de ergste soort te doen had. Alles wees er op, dat de sluwe Zweed het huis had uitgekozen tot arbeidsveld voor zijne kunstgrepen, dat 't hem gelukt was het werkvo in huis te krijgen om zoodoende aan zijne soliditeit te doen gelooven, en dat al het geleverde in de woning was gelokt om 't er spoedig weer uit te dragen, wat dan ook met vele artikelen gebeurd is, Waarheen Dit vorderde een onderzoek van de politie die Vrijdag met de zaak in kennis werd gesteld. Dientengevolge is de bewaarster voorloopig aangehouden. Er wordt vermoed dat men hier te doen heeft met een vertakking van de „zwarte bende", die een soortgelijk bedrijf elders in het land heeft uit gehaald. Het spreekt van zelf, dat in het huis onmiddellijk het werk gestaakt is. De huurder was zoo royaal, dat hij de meeste verrichtingen binnenshuis die ten laste van den huisheer komen, voor zijne rekening nam om niet alhankeiijk te zijn van den huisheer en eenmaal zelfs aanbood f 50.000 te deponeeren ten bewijze dat hij er goed Voor was. Behalve de werkbazen, moeten nog eenige fabrikanten d8 slachtoffers van deze oplichting zijn gewordeneen groot établisement in Dsn Haag is daaraan ontkomen omdat de lever ancier gewaarschuwd W6rd juist op höt oogenblik dat een wagen vol salonartikelen voor het huis ter ont pakking gereed stond. De Zwe-d is sedert niet meer naar de vorderingen van het werk komen zien. De vrouw, een bijna 75-jarige, is Vrijdagavond uit de voorloopige be waring ontslagen en heeft de wijk genomen naar Rotterdam, waar men denkt dat de hoofdzetel van de bende gevestigd is. Reeds zou voldoende gebleken zijn, dat de bedrijvers niet van vreemde nationaliteit zijn, al was er een onder die achter de schermen de hoofJrol speelde. De meeste handelaren, die tot dui ver schade hebben geleden door het listig optreden van den quasi-huurder, zullen vermoedelijk sctiadeloos ge steld wordenf door teruggave der af geleverde goederen, daar op last van de politie de bergkamers der goede ren zijn afgesloten ten einde eene nadere beschikking over den inboedel voor te behouden. Men meldt uit Texel De Urker visohsohuit U. K. 312 is Zaterdag onderstboven aan het Westerstrand gedreven. Een lijk, op den linkerarm gemerkt met de letters H. D. V., werd niet ver van de plek gevonden waar de lag. Het ongeluk te Nijmegen. Omtrent de instorting van het kerkgewelf te Nijmegen deelt De Geld. het volgende mede. Onder een 150 M: groot Btergewell was men bezig het hout, waarop het was gemetseld, uit te nemen, toen door welke oorzaak is met met ze kerheid te zeggen het gewelf in stortte en in puin door 4 verschil lende steigers heenviel. Op de stei gers bevonden zich de opperlieden Gerrit Van Megen en Hendrikus Aalbers. Van Megen werd geheel onder de neervallende steenen en hout bedolven en levenloos te voor schijn gehaald, terwijl Aalbers zulke zware inwendige kneuzingen bekwam, dat dr. Nicolaï, die hem de eerste hulp verleende, zijne opneming in het ziekenhuis noodig achtte. De heer B. J. Claasse, opzichter bij het werk, bekwam eenige ver wondingen aan hals en hoofd, die door denzelfden geneesheer op de plaats werden verbonden. Vier andere werklieden, die zich onder het vallen der materialen wisten te reddeü, kwamen met lichte verwondingen ▼rij. Van Megen was gehuwd, doch had geen kinderen. Aalbers is vader van drie kinderen. Zijn toestand was Zondagmorgen redelijk wel. De heer Claasse werd per rijtuig naar zijne woning vervoerd. Zijne kweteuren zijn zonder gevaar. Door de politie is een rapport op gemaakt, die door den commissaris persoonlijk te Arnhem is ingediend. Van deskundige zijde vernam het blad dat het gsweif reeds gedurende ruim een uur geheel vrij stond. Als oorzaak veronderstelt men, dat bij het neerlaten der groote formee- len éen dezer tegen de graadbogen heeft geatooteü, waardoor het gewelf is ontzet. De werklieden zijn tegen ongelakkea verzekerd. Koloniën. Atjeh. De •verval bij Anale Galoeng. De Tel. kreeg inzage van het schrij ven van een ooggetuige bij den over val hij Anak Galoeng op 1 Maart 1.)., waaraan zij het volgende ontleent: Den 7den Maart rukten wijuitvaD Anak Galoeng, onder bevel van kapi tein Blokland ,met den luit Stakman, deu adj.-anderofficier Krager, den offi cier van gezondoeid C. v. d. Meer en 70 man. Kapitein Blokland voerde het centruaa aan, adj. Krnger den lickervleugel eu luit. Stakmau den rechtervleugel. Wij marcheerden ongeveer een half uur langa den dijk, toen trokken wij de rijstvelden in naar den vijande- lijken kampong Anak Batet, welke kampong echter reed» lang verlaten ie, maar biedt door de diverae hoo rnen en struikgewassen een geschikt punt om zich verdekt op te «tellen en ons te beschieten. Gi»termorgen wareneer echter geen vijandelijke Atjehers in dien kam pong. Wij sloegen toen weer linksaf en marcheerden naar den zoogenaaua- den hoogen boom, vanwaar wij eok gewoonlijk beschoten worden, deoh er viel geed schot. Nog verder doormarcheerende, kwa men wij langzamerhand weer op do hoogte van Anak Galoeng en zouden ona dit punt te bereiken weer linke al' moeten slaan en door de rijstvel den naar Anak Galoeng gaan. Toen het centrum en de linkervleu gel op de rijstvelden waren, kregen wij de eerste schoten. Zoo goed mo gelijk trachtten wij on» achter heu veltjes, struiken en de kleine dijkjes, die de rijstvelden scheiden, te dekken, terwijl de kapitein, zichzelf geheel blootgevende, met bedaardheid en kalmte salvovuur liet geven. Spoedig kregen wij gewonden, 2 Europeesohe fuseliers en 1 dwangar beider. De kapitein zag in, dat de; toestand ten hoogste gevaarlijk was, omdat hij niet verder kon rukken zonder de gewonden in den steek te laten en dat wij dan op den terug tocht zeker nog meer gewonden zou den krijgen, die dan toch ook niet zouden kunnen worden medege voerd. Dit bleek spoedig bewaarheid te worden, doordat er meer gewonden bij kwamen. Ook de off. v. gezondheid C. v. d. Meer ontving een kogel wonde aan het hoofd, doch bleef ender het vuur van den vijand de gewonden verbinden. Commandant Kruger van 'den linkervleugel was intusschen ook gewond en die vleugel genoodzaakt terug te trekken. Spoedig na ocze aankomst in de benting kwam de luit. Stakmau van den rechtervleugel en daarna werden voortdurend doo- deu en gewonden binnengedragen. Met de beschikbare manschappen trok luit. Van Hasselt naar den ka pitein om de gewonden weg te dra gen; heel vlug ging dat niet, omdat de inlandeche soldaten bijna niet vooit te krijgen waren en de dwangarbei ders ook zooveel mogelijk trachtten zich te verschuilen. Er werd om hulp gedeind naar Sambawe en om half twaalf kwamen troepen van Lambari en Lambaroe ons te hulp. Luit. Westendorp maakte oen om trekkende beweging, maar werd zelf gewond. De luit. Van Hasselt was ook gewond teruggekomen. Het gelukte echter toch den kapi tein te ontzetten. Gedurende drie uur was hij blootgesteld geweest aan het vuur eu den klewang-aanval van den vijand en had zich daarbij zelf in het geheel niet gedekt. Toch was hij absoluut niet gewond. De inlandsch6 soldaten vertelden dan ook dat hij een Djimatkap droeg en een onzic itbare hand hem beschermt en onkwetsbaar maakt. Om half twaalf kwam dr. Tromp van Lambaree. Om half drie waren voldoende tan does te Anak Galoeng om de zwaarst gewonden naar Kota Radja te ver voeren. Oogtt- en weerbericht. (Februari 1896.) Door geheel Deli, met uitzondering van eenige hoog gelegen onderne mingen in Serdang en Langkat, waar gedurende de eerste helft van de maand tamelijk veel regen viel, was het weder zeer droog, hetgeen wel goed was voor het branden, maar het tjankollen hier en daar nog al be moeilijkte. Ook kwam door de aan houdende droogte en ontzettende warmte op de meeste ondernemingen de bibit langzamer op dan gewoon lijk. Dientengevolge werd 'nog op lang niet alle estates met planten begon nen. Uit Beneden-Langkat wordt ons bericht dat daar de bibit zeer mooi opkomt. De verscheping van den 1895er oogst werd met kracht voortgezet, zoodat de meeste maatschappijen reeds de helft verzonden hebben en som migen daarmee al in Maart of April geheel gereed komen. Door de droogte vorderde het veld werk in de lagere Delisehe gronden langzaam, daar de bodem te hard was. Op de meeste estates werden de velden echter plantklaar gemaakt. De gezondheidstoestand van Euro- peesch en inlandech personeel was wel wat beter dan gedurende de vorige maand, maar er kwamen toch nog veel gevallen van malaria, koorts, dy senterie en beri-beri, en onder de koelies ook enkele sporadische geval len van cholera voor. Van ziekten onder het vee werd niet» vernomen en van bibitziekte ge lukkig ook niet meer dan reeds sinds lange jaren het geval was. Letteren en Knnst. Sigrid Arnoldeon. Ter gelegenheid van de kronings feesten te Moskou zal ook de Zweed- sohe zangeres Sigrid Arnoldeon aldaar zingen. Gedurende de maand Mei treedt zy te Moskou tienmaal op en ontvangt een honorarium van f4000 per avond. Sedert Adelina Pai;i in Rusland optrad, heeft geen zangeres een zoo hoog honorarium ontvaagen. Inhoud vaa de Revue Génerale des Sciences Pare» et Appliquée» van 3C Maart. I. Lee faux Eqailibres chimiques Surfusion et Sursaturntion M. L. Bruner. II. l'Etat actuel et la» beeoiü» de 1'InduBirie des Eaux de-vie et Liqueurs en France. M. X. Rucques. III. Actualité» ecient.fiques et in- dus'.rielleaLes Torpilleur» Bou»-ma- rins et „Le Gouret" M. G. Peace. Un nouveau Demimètre. M. S. Bouffall. IV. Notice» et coiuptes rendus bi- bliographique»M. P. Staokel on M. F. EngelDie Theorie der P*rallel- linien von Euklid bis aaf Gaugs, M. L. Brunet. M. J. BoulvinMachines a vapear. M. A. Wiiz. M. L. Lefèrre: Traité de» Matière* eolorantes erga- niqaea artificielles, M. M. Prudhomt-e. M. J. RspelinEtude góologique des environ» d'OrlAansville, M. A. Péron. M. M. LégerRscberche» sur la structure de» MuceriréiS, M. J.Ray. Dr. L. Brocq en dr. L. JacquetPré cis de Dermatologie. T, HI. Dr. A. Létienne. V. Académie» et Socié'.és savantes de la France et de l'Etranger. VI. C rresponuanceSur la Faune primordiale. M. J. Bergeron. Sport en Wedstrijden Zaalrijden. Vanwege den „Algem. Nederland- schen Wielrijdersbond" had Zaterdag te Leeuwarden in de groote zaal van het „Harmoniegebouw", een wedstrijd in het za&lrijden plaats, waaraan door drie vereenigingen werd deelgenomen al3door de Haarlemsche Wielrijders ver-.eniging „H. V. C.de Veendam sche Wielrijders-rereeniging „Vlos" en de Zwolsche Athletiache Cmb, De verschillende nummers werden afge- wiBsell door het orkest, onder leiding van den heer H. de Jong en het op treden van den kampioen-kunstrijder van Duitschland, C.Vasseros, te Frank fort en van den amateur-kunstryder F. L. Heimei, te Amsterdam. Het figuurrijden van genoemde ver eenigingen geschiedde met groote vaardigheid; met veel juistheid en op sierlijke wijze werden de ver«coillende bewegingen uitgevoerd en gaven blijk van de bedrevenheid, vlugheid en stoutheid van de fietsrijders. Het be kende trio der Haarlemsche club H. V. C.", dat te Gravenhage en te Utrecht zoo'n succes verwierf door hun jeu de rose rijden, verwieif ook nu weder veel en welverdienden bij va). Oj» voorstel van de jury werd, bij monde van den voorzitter E. J. Bergs- ma, de le prijs, een gouden medaille, uitgereikt aan de Athletiache Club van Zwolle en de 21e prijs, een zilveren medaille, aan de Veendameche wiel rijders vereeniging „Vios". Da Haar lemsche vereeniging „H. V. C." welke buiten mededinging had gereden, ont ving als blijk van waardeering een i'raaien bloemenkranswelke aan het vaandel der vereeniging werd gehecht. Het talrijke publiek toonde door luide toejuichingen zijne ingeno menheid met deze uitspraak. Wedloopen te Breda. Oadanss het regenaohtLe weer wer den de wedloops, uitgeschreven door de Brelasche Harddraverij- en Ren- vereeniging en gehouden op het exer citieterrein achter de Kloosterkazerne te Breda, Maandag door een talrijk publiek bijgewoond. Du uitsiag vras A. Concours voor het beste offi- cierspaard. Prij3 f 200, uitgeloofd Uoor de militaireSportvereeniging, waarvan no. 1 f 100, no. 2 f 60 en no. 3 f 40 ontvangt. Opgekomen waren „Cha-ley", eig. luit. baron Van Oldeneel„Flik", eigenaar luit. R. O.van Maneo; „Sjors", eigenaar luit. Taunay„Ali" eigenaar luit. J. A. vanGeilicum „Fiok." eige naar luit. R. O. van Manen„Rob Roy" eigenaar luit. G. A. O. Immink; „Royal" eigenaar luit. Van Harpen Kuyper; „Miss Gate" eigenaar luit. baron van Oldeneel en „Erin" eig. luit. Van Zijll de Jong. le prijs „Charley": 2i prijs „Rob Roy" 3e prijs „Flik". B. Openicg^prije. Wedren op de vlakke baan, voor paarden van 3 jaar en ouder. Alstand 2000 M. le prijs f400, 2e prijs 75, 3e prijs f25. Opgekomen waren „Old Ben" eig. S. A. T. baron Creutz; Polly Mor gan" eigenaar baron Creutz; Antoing" eigenaarmesers Johnstone; „Faust" eigenaar baron van Brienen. Ie prijs „Faust"2a prijs „Antoing"; 3e prijs „Old Ben". C. Bredasche Harddravers Derby. Harddraverij voor hengsten en merriën in Nederland geboren in 1893 en daar opgevoed; afétand 1600 M. le prijs f250, 2e prys f75, 3e prijs f25. Opgekomen waren„Phyllis", eig. K. van Wickevoort Crommelin; „Ce res". eigenaar J. A. de Lijster„Tar tar IL", eigenaar P. v. Kampen „Eclaireur", eig. Emile vau Loan; „Sarsact", eig. J. Koster. le prijs „Phyllis", 2a prijs „Sersanf, 3e p.fis „Cere»". D. VoorjaarnDryn. Steeple-chase voor paarden van 4 jaar en ouder, hereden door Nederlandsche heerrijders afstand 3000 Meter. 1® prijs f 350,2e prijs f 100,3e pr. f-50. Opgekomen„Mr.Romeo"jvan Messrs. Johnstone en „Lady Hamilton" vau idem. le prijs Lady Hamilton, 2e prijs mr. Romeo. X. Paascbprijs. Record-harddraverij minimum-afstand 3200 Meter, voor paarden met een record van 1 min. 56 sec. en slechter. Voor elke betere recordeeoonde dan 1 min. 56 «ec. 25 Meter meer. le prijs f 350,2e prijs f150, 3e pr. f 50. Opgek)men waren „Redseer" vau gebr. Hoek, „Redpath" van J. Koster, Porodry" van Th J. Dop, „Martin" van Job. J. de Mol, „Batii" van J. W. Schuijl, „Rejected" vaD stal Trio; „Miss Broughten" van stal Jan Steen; „Kitty Jay" van W. A. Ockhorst. le prijs „Redpath" 2e prijs „Miss Broughton"3e prijs „Bxtir". F. Aanmoedigingsprije.Wedren over hindernissen voor paarden, die nog nimmer in een jacht of ren een len prijs gewonnea hebben. Afstand onveveer 2400 Meter. De hindernissen, uitsluitend uit hoogte- sprongen bestaande, zullen niet hoo- ger zijn dan 0,85 M. le prijs: een kunst voorwerp, ter waarde van t 252,50 of dit bedrag in geld2e pr.een kunst voorwerp ter waarde vun f 50 of dit be drag in geld;3e pr.: een kunstvoorw. ter waarde van f 25 ol dit bedrag in geld. Opgekomen waren „Ziane", eig. luit. Taunay; „Swifi" eig. luit. Singels; „Snew Queen" eig. Messrs. Johnstone „Debut", eig. luit. Pabst. le pr.Swift" 2a pr.„Snow Queen" 3e pr.„Ziane". De wedrennen waren zeer belang wekkend. Athletiek wedstrijden. Zondag werd te Amsterdam de internationale athletiache wedstrijd voor amateurs gehouden, uitgeschre ven door de vereeniging Hollandia. Met het oog op de Zondagswet *erbood de politie overdag publiek toe te laten. Lat was een heele tegen valler, maar 's avonds was het erg vol. De uitslag was als volgt I. Derde klasse athietiek, le pr. verg. zilv. med. met diploma A. Klein Jr., „Leonidas" Amsterdam, 175^ p.; 2e pr. dito J B. van Appel, „Milo'', Utreoht, 165'4 p.; 3e pr., zilv. med. m. dipl. A. F. Langeweg. „Arend", Utrecht, 155'/* p.; 4e pr. br. med. „Aljo", uit Amsterdam, 142';„ p 5e pr. br. med. J. S H. de Koning, „Arena", Utrecht, 142^ p.6e pr. A. H- J. Koopmeiners, „Arkel", Rotter dam, 1223 4 p. II. Tweede klasse athletiek. le pr. g. m. en dipl., Otte Bödeker, „Cölner Athl. Club", 203 p.2e pr. verg. zilv. med. en dipl. Peter Todeman, idem, 163 p.; 3e pr. zilv. med. Jonas Wfin, ..Krachj door Oefening", Amsterdam. 104 p.4e pr. verz. med. Adam Vol- ker. „Germania", Keulen, 135^ p. 5e pr. br. med. H. L. Redeker, „Arena", Utrecht 119^' p.; 6e pr. br. med. A. v. Creveld, ..Rotterd. Ama teurs", Rotterdam, 99'/s p III. Worstelen derde klasse, (Juni ores) le pr. verg. zilv. med. A. H. van Dy'f, „Neerlandia". Amsterdam 2e pr. zilv. med. H. J. Snyder, dito 3e pr. br. m. F. S. Stroosnijder. „Brinio", Amsterdam4e pr. verz. med., J. E. Kleerkoop. „Arena", Utrecht5e pr- br. med. C. A. E3veld. „Neerlandia", Amsterdam; 6e pr.br. med. W. Zimmermann, Hollandia", Amsterdam. IV. Eerste klasse athletiek (wereld kampioenschap). le pr. kampioensjerp met zilveren en gouden montuur en diploma, J. Schneider, „Cölner Athl. Club"; 2e pr. gouden med. en dipl., markies Luigi Montioelli Obizzi, „Atletico Milanese", Milaan3e pr. verg. zilv. med. en dipl. Frans M. van Hamersveld, „Attila", Utreoht. Dit nummer was zeer interessant dóór de mededinging van den heer Sohneider uit ^Keulen, den winner van den eersten prjjs. Deze athleet drukte 105 KG. maakte stooten van 120 KG. drukte 75 KG. niet minder dan 12 maal ea haalde 7 maal 50 KG. over, liggende op dea rug. Onder daverend applaus werd hem na vol brachte werkzaamheden een lauwer krans aan den hals gehangen. V. Worstelen tweede klasse Prijzen gouden med. met diploma. Deze ver wierven de hoeren H. Sayet, „Neer landia", Amsterdam J. v. d. Berg, Rott. „Amaf. Athl. Club", A. de Haan, „Arena", Amsterdam. Het worstelen om het wereldkam pioenschap kon niet ten einde wor den gebracht, daar de politie wilde, dat de [wedstrijd te 12 's nachts zou zya afgeloopen. De wedstrydon werden Maandag avond in de arena te Amsterdam voortgezet met worstelen om het kampioenschap der wereld en met touwtrekken. In den Maandagavond, voortgezette wedstrijd won C. Nitzgen uit Keulen den eersten prijs, C. van Dijk uit Rotterdam deu tweeden, en Carl Essen uit Crefeld den derden prijs. Aan het touwtrekken werd door acht clubs deelgenomen. Den eersten prijs won de Amst. club „Hollandia" den tweeden de „Vereenigde Rotter- damsche Amat. athl. dub," den der den „de Germaan" te Amsterdam. Het publiek gedroeg zich vry on- ordelijk. Men wist zioh niet in te toornen, veel minder te beheersohen,

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 2