Te Maastricht bedroeg de sterfte 27,8 en te 's Hertogenbosoh lot 29 van de duizend. In het noorden van Groningen vestigde zich onlangs een nieuwe geneesheer. Voor de inenting aan de sohool, vervoegde hij zich bij het hoofd dier inriohting. Het haarbuisje ■waarin de entstof waa, wilde niet open beiden hadden het oog er op gevestigd en nu wilde het toeval, dat de onderwijzer een soherfje glas in het oog kreeg, waar zich na eenige dagen een pok ontwikkelde, die hem wellicht van het gezioht berooft. Sport en Wedstrijden Olympische spelen te Athene Het hoofdnummer op bet program ma voor Vrijdag was de wedloop van Marathon naar Athene, een afstand van 42 kilometer. Deze wedloop was op het program ma der Olympische spelen geplaatst ter herinnering aan een beroemde episode uit ce Grieksche geschiede nis. Men weet dat na de overwin ning van Miltiades op Xerxes (490 v. Chr.), 6en soldaat die den strijd had medegemaakt, naar Athene lirp om aan zijn medeburgers de heug lijke tijding te brengen, en bij zijn aankomst dood neerviel onder het uitspreken van de woorden.Ver heugt u, wij hebber, overwonnen I" De heer Michel Bxéal, van de Fran- sohe academie, bad als prij-^ voor dit nummer uitgeloofd een prachtige an tieke vaas, en de geheele Grieksche natie had er haar hart op gezet, dat <ieze prijs door een Griek zou gewon nen worden. Sinds twee maanden hadden de Grieksche mededingers zich getraind voor dezen wedloop. De spanning onder de bevolking was dan ook zeer groot, en de uitslag heeft haar niet teleurgesteld, want de drie pry zen zijn alle door Giieken behaald. Om kwart voor vijf vernam het publiek in het Stadion, ongeveer 70.000 menschen, dat de deelnemers aan den Marathon-race naderden, en de opgewondenheid werd onbeschrijfe lijk, toen men bemerkte dat een Griek de leiding had. De eerst-aankomende was Louis, een joDge boer uit Ama- rusi, een dorp bij Athene. In goeien vorm liep hij het Stadion binnen, en toen hij den eindpaal voor de konink lijke loge had bereikt, werd hij be dolven omler een regen van bloemen en bouquetten. De geestdrift was zoo groot, dat het programma moest ge schorst worden, terwijl de kroonprins den overwinnaar uit het Stadion leidde. De tweede prijs werd gewon nen door Vasilakos, een Laconiër en de derde duor Belokas, beiden te Athe ne woonachtig. De tijden waren: Louis 2 uur 58 min.Vasilakos 3 u. 6 min.Belokas 3 uur 6 min. 28 sec. Een Hongaar was de vierde. Er waren twintig me dedingers. De uitslag werd vlug naar alle ste den in Gnekenltnd geseind, en op vele plaatsen werden demonstratiën gehouden ter eere der overwinnaars. De eind-wedloop van 100 M. werd gewonnen door T. L. Burke, Boston Athletic Association, in 12 eenvijfde seconde. Hoogspringen. Gewonnen door E. H. Ciark, van Boston, met 1.81 meter hoogte. De einduitslag van den wedloop met hindernissen (110 M.) werd ge wonnen door T. P.* Curtis eveneens van Bcston, tijd 17 drievijfde sec. De polo sprong werd gewonnen door A. C. Tyler Pmceton College, Amerika met 3,3 M. Het succes der Amerikanen werd luide toegejuicht. De wedstrijd in het worstelen kon door het intreden van de duisternis niet beslist worden. De 200 meter geweer teKallithea werd door een Grieksch student met een Mauser-geweer gewonnen en de sabel wedstrijd door den Griek Geor- giadas pistoolschieten door de gebroe ders Payne uit Amerika. Voetbal. Bij den Zaterdag te Arnhem ge houden wedstrijd tusschen de „English Wanderers" en bet oostelijk Elftal wonnen de eersten met 5 tegen 1 goal. Zondag speelden de Engelschen te Amsterdam tegen een Nederl. elf tal en wonnen met 3 tegen 2 goals. GEMENGD NIEUWS Eenige kinderen in hot gehucht Ten Bossche, België, speelden ..rechtbank- je." Er waren rechters en er was ook een besohuldigde, die tot de doodstraf werd veroordeeld. Op staanden voet moest het vonnis ten uitvoer gebracht worden. Vijf knapen maakten zioh van den veroordeelde meester en hingen hem aan eeu boom op. Het knaapje kon, toen hij hot benauwd begon te krijgen, niet spoedig genoeg losgemaakt worden, zoodat hij inder daad het leven er bij heeft inge- sohoten. De gemeenteraad te Seraing. De nieuwe sociaal-democratische gemeenteraad te Seraing heeft prach tige maatregelen ingevoerd om het volk gelukkig te maken. Elke paar- dekraoht in de groot industrie heeft hij met 10 franos, eiken arbeider in de klein-industrie met 5 franos jaar- lyks.belast. Vervolgens is de belasting op de verliohting verdubbeld en een pianobelaetiDg van 10 franos inge voerd, terwijl de betrekking van ge meente-schoolopziener is opgeheven. Het hierdoor uitgespaarde jaargeld zal men gebruiken voor de stenogra- phisohe vereeuwiging der sociaal de mocratische redevoeringen in den ge meenteraad. De minister van onderwijs evenwel heeft met het ontslag van den sohoolopziener geen genoegen genomen en vermoedelijk zullen de meeste andere besluiten van den ge meenteraad wel hetzelfde lot deelec. Op de agenda van de volgende zitting komt o. a. de benoeming voor van een voiksadvocaat, die voor 2000 francs 'b jaars allen burgers en burgeressen van Seraing, die in verlegenheid zit ten, kosteloos advies zal geven. Zooals de afgevaardigde Smeets, die als be kend volksman al zijne oollega's in den raad der wijzen naar zijn pijpen laat dansen in de vorige zitting heeft bekend gemaakt, moet de betrekking aan een meester in de rechten worden gegeven, die geen praktiseerend ad vocaat is, omdat de laatste wel eens rekening zou hebben te houden met den raad van orde en discipline 1 Twee Fransohe journalisten, de heeren Papillaud en Leroy. zijn voor een poos uit Parijs vertrokken om zonder een cent op zak de reis om de wereld te maken. Nu en dan doen zq ergens een nommer van hunreis- courant En Route versohjjnen. On langs te Saigon nummer vyf. Daarin een sohitterend verhaal van de Turk- sohe oensuur. Toen ze te Konstanti- nopel waren, wilden ze nummer vier uitgeven met o.a. het relaas erin van hun verblijf op Sicilië. „Wij landden tegenover de stad Catania, waarach ter de Etna, de hoogste vulkaan van Europa, als meester heerscht De censor beefde en met éen trek sohrapte zijn pen die woordenals meester heerscht. En toen de journalisten vroegen, waarom Omdat niemand dan Z.M. de Sultan gezegd kan worden als mees ter te heerschen. Verdwaald. Een bruinvisoh is in een ver strooide bui de Theems ingezwom men en werd Maandag tusschen Richmond en Teddington gezien. Sinds wordt ijverig jacht op het beest gemaakt. Het vond eeüigerust by Twickenham, maar toen de eb de oevers blootlegde zwom het weer naar Richmond, en langs de rivier was het zwart van de menschen, die keken boe het dier sprong in het ondiepe water. Men ging in bootjes en drilde de harpoen, men wierp netten uit, Bpande de zegen, maar alles nog te vergeefs. Als men niet oppast zal misschien vandaag of morgen een sterke eb de bruinviech nog in zee voeren. Had Londen nog maar poorten, het kon ze sluiten. Nelsons vlaggeschip. Dit historische sobip, dat driejaren geleden uit de handen derDuitBche, Bloopers werd teruggekocht, voordat er nog veel van was afgebroken, wordt nu in de Theems geheel ge repareerd en zal juist in denzeifden staat worden gebracht als ten tyde dat het onder bevel stond van admi raal NelsoD. De zelfde kanonnen die indertijd aan boord waren zijn van de admiraliteit gekocht en zullen ge bruikt worden tot oefening en het geven van salmffsoboten. De beman ning zal op dezelfde wijze worden gekleed als in den tijd van Nelson. Het meubilair der kajuit zal zooveel mogelijk hetzelfde zijn dat daar in dertijd aan boord waB. Ook het ver blijf der officieren en manschappen zal evenzoo als het vroeger was worden ingericht. In het kort, het sohip zal een getrouw afbeeldsel zijn van de vroegere „Wooden Walls of England." Nadat het schip eerst in de Theems voor het publiek te zien geweest zal zijn, vertrekt het naar de marinetentoonstelling te Kiel. Tegen het einde van den zomer keert het naar Engeland terug, waar het voor het publiek in verschillende ha vens zal toegankelijk zyn. Men is ook van plan bet schip naar de ko loniën en de Vereenigde Staten te zenden. Zondag hebben te Meohelen de gemeenteraadsverkiezingen plaats ge had. De uitslag is nog niet bekend. Zaterdagavond kwamen een veer tigtal katholieke werklieden uit Ant werpen hun partijgenooten een handje helpen. Herhaalde malen kwam het tot botsingen, welke, als men een bericht in de Indipendance beige mag gelooven, hoofdzakelijk aan deze werklieden te wijten zijn. Een liberaal die vreedzaam huiswaarts keerde, is zoo mishandeld, dat zijn toestand hopeloos is. Twintig dezer werklieden zijn in heohtenis genomen. Hot duel Von Kotze Schrader. De ceremoniemeester Von Schrader is Zaterdagavond gestorven (aan de wond die hij in het duel met den heer Von Kotze had bekomen). Door de machines verdrongen. In een cigarettenfabriek te New- York is gebeurd, wat men in onzen tijd meer zietde maohines verdrin gen den handenarbeid. Daar werkten jonge meisjes; tien van die meisjes deden den arbeid van een der ma chines die nu in de fabriek zyn in gevoerd. Daar er twintig in beweging zijn gebracht, hebben ongeveer 200 meisjes en jonge vrouwen gedaan gekregen. Enkelen mochten blijven om de ma chines te bedienen. Die weggezonden werden hebben zich gewroken door een pop te maken van den uitvinder der nieuwe ma chine en hem te hangen in de fabriek En toen zyn ze de stad ingegaaD, met luide verontwaardiging en hun laatste weekgeld in den zak. Keizer Wilhelm in Italië. Keizer Wilhelm is te Venetië met buitengewone geestdrift ontvangen. De stad iB vol vreemdelingen, die, met de inwoners, dioht opeengepakt het San-Maroo-dok omringden en op het San Maroo plein voor het konink lijk paleis geen plekje onbezet lieten. Omstreeks kwart voor drieën kwam de hohenzollem aan, op hetzelfde oogenblik gingen de koning en ko ningin, de kroonprins van Italië, de Duitsche gezant, de ministers en het gevolg aan boord van de barkassen en stoomden naar het keizerlijk jacht. De saluuffohoten van het fort San Pietro en van het oorlogBsohip Veeuvio werden overstemd door het gejuich der menigte, dat niet ophield voordat de koninklijke familie in bet paleis was teruggekeerd. Te kwart voor vijven verlieten keizer Wilhelm, de keizerin en de prinsen met gevolg de Hohenzollern om het bezoek te beantwoorden. De keizer had de ad miraals-uniform aangelegd en droeg het lint der Annunziata ordede prin sen droegen de uniform der Duitsche marine. Het trok de aandacht dat Z. M. er bijzonder goed en opge ruimd uitzag. De vorstelijke bezoe kers werden aan den steiger ontvan gen door de koninklijke familie. De menigte voor het paleis zag vol ver wachting naar het balkon ensohreeuw- de zich de keel schor. Doch tevergeefs een half uur later vertrok de keizer lijke familie weder, zonder zich aan het saamgestroomde volk te hebben vertoond. De burgemeester heeft per manifest in warme bewoordingen de aankomst van den Duitsohen keizer bekend gemaakt. De pers houdt zioh druk met het bezoek bezig en ondanks de herhaalde verzekering, dat het met de staatkunde niets heeft te maken, breDgt zij de samenkomst der vorsten onmiddellijk in verband met de kwestie der vernieuwing van het Drievoudig Verbond. Des avonds keerden de keizer en de keizerin naar den wal terug om aan het gala-diner ten paleize deel te nemen. Opnieuw weerklonken da- verendejuio'nkreten op het San-Maroo- plein en toen de vorstelijke personen voor het venster traden om te bedan ken, kende de geestdrift geen grenzen. De muziek op het plein speelde de Duitsche eD Italiaansohe volksliederen, die met jubelkreten werden begroet. Ook de Sang an Aegir werd zeer ten genoege der menigte ten gehoore ge bracht. Tegen half twaalf keerden keizer Wilhelm en de keizerin naar de Eohenzollern terug. De opstand der Matabelon. Een telegram uit Buluwayo aan de Times stelt den opstand zeer ern stig voor. De geheele Matabele natie is opgestaan; groote scharen in het westen, die aan den vorigen oorlog niet hebben meegedaan, hebben nu de wapenen opgenomen. De Engelsche commandant Dun can is van meening, dat met een kleinen troep niets te doen is tegen de rebellen. Er zyn minstens 1500 man noodig, verdeeld in sterke 00- lonnes die elkaar kunnen steunen. Hij heeft 620 man van Mafeking aangeworven, die onder bevel van kolonel Plumer opkomen, en verder zendt hij patrouilles om den Mangwe- pas te bezetten. Den heer Gifford, die in het jong ste gevecht door een Martini-kogel werd getroffen, is de arm bij den schouder afgezet. Den heer Lumsden moest het been beneden de knie worden geamputeerd. Op 28 mijlen afstand van Buluwsyo is een afdeeling van 130 man onder kapitein Brand heftig aangevallen en omsingeld door een aanzienlyke macht Matabelen. De afdeeling verschoot al hare munitie, doch sloeg zich door den vijand heen. Spoedig daarop sloot zioh bij haar een sterke troep aan, die ter ondersteuning was uitgezon den. Kapitein Brand verloor vijf doo- den en zestien gekwetsten. De opstand breidt zich steeds uit, met den dag wordt de toestand ern stiger. Het verlies der Matabelen wordt gesohat op 150 dooden en 400 ge wonden. De Btrijd op Cuba. De Spaansche regeering deelt mede, dat de strijdmacht der Cubaansche opstandelingen niet zoo sterk is, als wordt aangenomen.Zij bedraagt slechts 35.000 man, voor het meerendeel jongens onder de twintig jaar, ook hebben de aanvoerders geldgebrek. Dergelijke mededeelingen heeft de regeering te Madrid meermalen ge daan, zonder dat de waarheid daarvan bevestigd is door den loop der zaken. De Spaansohe kanonneerboot Gali cia heeft zioh meester gemaakt van een bark, bemand met vier vreemde lingen, die geen enkel papier bij zioh hadden. De hnparcial meldt, dat den 5 den April de Spaansche generaal Olivar een kamp der opstandelingen bij Re- medios heeft aangevallen. De Span jaarden schoten met dynamietbom- men en slaagden er in het kamp ge heel te vernielen. De rebellen leden zware verliezen. Aan Spaansche zijde sneuvelden vijf en werden 26 strij ders gewond. De rebellen zyn de stad Vieja Bermeja binnengedrongen en hebben de winkels geplunderd. Uit Key West is een expeditie van Cubaansohe vrybuiters vertrokken aan boord van de Childe. De fiibusliërs zullen in volle zee overgaan op een ander vaartuig, dat hen naar Cuba zal brengen. Vervolg Stadsnieuws. De heer A. J. van Slooten alhier, komt voor op eene aanbeveling van B. en W. van Groningen voor de benoeming van rentmeester der stads- bezittingen aldaar. Naar wij vernemen zal de Haar- lemscbe Kunstolub, ten bate vaD „Weldadigheid naar Vermogen" eene soiróe" organiseeren op Zaterdag 18 April as. Onder meer zal een kykje gegeven worden in de zaal van het hooge huis te Muiden. De décors zijn getrouw historisch vervaardigd door den heer Sommerte te 's Hage, onder de bekwame leiding van denheer Von Saher. Men zou dit nummer kunnen noemen„tableau mot levende en sprekende beelden". Ons wordt verzooht te melden dat ieder wien indertyd een diploma werd toegezon den, plaatsen kan bespreken, volgens achterstaande advertentie en tevens voor vrienden of bekenden, die een diploma wenschen zich tot het ver krijgen daarvan kan aanmelden by den seoretaris Mr. L C. Kronenberg Groote Houtstraat 145. Arrondissemeiits-Rechtbank De zaak van de Haarlem mer-Olie. Heden stond voor de Arrondisse ments-Reohtbank aihief terecht de beer Eduard Lodewijk Willem van Dobben. fabrikant van Haarlemmer olie te Haarlem, ter zake dat hij, na dat de gebroeders Jan en Herman WaaniDg, Haarlemmeroliefabrikanten te Haarlem, zich het recht willende verzekeren tot het uitsluitend gebrui ken van het na te noemen merk, hetwelk ter onderscheiding hunner handels- en fabriekswaar Haarlem merolie van die van anderen ge plaatst wordt boven de gebruiksaan wijzing op de verpakking der flesoh jis en op de kistjes bevattende flesoh- jes oprechte Haarlemmerolie, door hen, inzenders, gefabriceerd en in den handel gebracht en terwijl de be schrijving van dat merk luidende als volgthet merk bestaat uit een zwart schild, waarop een vierkant wit vak is aangebracht. Op het witte vak be vindt zioh een duif rustende op een blajerentak, waaromheen zioh in cir kelvorm een slangkronkelt. Boven en ter weerszijden van het sohild is een ornament in bladerenvorm aange bracht, op de bovenzijde staat een vaas, waarop een duif rust tussohen 2 uitge spreide rechtopstaande vleugelen fBo- ven het merk staat in drukletters de woorden: wettig gedeponeerd; onder hetmerk staat de handteekeningGe broeders Waaning gedrukt, daaronder eveneenstin druklettersTilly en daar onder insgelijks in druklettersOp rechte Haarlemmerolie. Het merk wordt geplaatst boven de gebruiks aanwijzing op de verpakking der flescbjes en op de kistjes, door de inzenders gefabriceerd en in den handel gebraoht overeen komstig de desbetreffende wetBarti- kelea dat merk hadden ingezonden ter griffie van de Arrondissements Rechtbank te Haarlem en van die inzending op 26 Mei 1891 door den heer griffier in het register der han dels- en fabrieksmerken onder no. 80 en in de Nederlandsohe Staats courant van 31 Mei 1891 en 1 Juni 1891 voorzegde beschrijving was ge plaatst met opgave van de soort van waar, waarvoor ze bestemd was en van de Rechtbank by welker griffie de inzending had plaats gehad en gelyke openbaarmaking door de Gebroeders Waaning geschied was in Haarlems Dagblad van 1 Juni '91 en nadat mede overeenkomstig de. desbetreffende wetsartikelen voor den Griffier van de Rechtbank op 6 Januari 1892 no. 77 inschrijving was geschied in het Register, bedoeld bij art. 5 der wet van 25 Mei 1880 Staatsblad 85 en de beschrijving van het merk had plaats gehad, in de Ned. Staatscourant no. 4409en in die van 15 Januari 1892 no, 12 de gedane inschrijving openlijk aangekondigd was; hy beklaagde als koopman te Haar lem op dagen waarop de Gebroeders Waaning uitsluitend recht hadden op voorzegd merk, opzettelijk een zelf standigheid olie in alle gevalle eenig vooht geheel of ten deele bestaande uit vette olie, zwavel en terpentijn voor hem of op zyn last vervaardigd in de aldaar door hem gehouden fabriek en in geen geval vervaardigd en in den handel gebraoht door ds Gebroeders Waaning, onder den naam Haarlemmerolie of Oprechte Haarlemmerolie heeft verkocht of heeft doen verkoopen ten zijnen be hoeve, besloten en vervat in flescbjes dewelke verpakt waren in en waarom heen gewikkeld was een strook wit papier, waarop de gebruiksaanwijzing de kracht en de werking van het bestanddeel werd gepublioeerd, ter wijl die strook aan de voorzijde bo vendien valsohelijk voorzien was van voorzegd merk, waarop de Gebroeders Waaning recht hadden, op 9 Maart 1895 12 fleschjes aan W. Jongepier, op 11 Maart '95 12 en op 9 April '95 2 flesohjes aan J. van 't Hofi. op 12 Maart '95 12 fleschjes aan P. Her- sohoe, op 13 Maart '95 12 fleschjes aan P. J. Kamp. op 14 Maart '95 2 fleschjes aan J. Akkermans, op 15 Mrt. '95 2 fleschjes aan J. Koppeneel. op 16 Maart '95 2 en op 8 April '95 12 fleschjes aan P. J. W. Giegengaok. Elf getuigen waren gedagvaard, de heer Van der Sleen als deskun dige, de gebroeders Waaning, onbe zoldigde rijksveldwachters die de flescbjee olie hebben gekocht en per- Boneel van de fabriek des heeren van Dobben. Drie getuigen a dé charge waren gedagvaard door den verdediger, Mr. Joh. Ensohedé, waar onder ook diers broeder, de heer Mr. Cb. Ensohedé. Een groot aantal Btukken werden voorgelezen. Beklaagde was ter terechtzitting verschenen. De heer Jan Waaning, door den president gevraagd jhoe hy aan den naam Tilly komt, antwoordde dat zyn vader dien naam sinds jaren ge bruikte. De verdediger constateertdat in de acte waarby het merk werd gedeponeerd, wel voorkomt Gebrs. Waaning maar niet de naam Jan WaaDing. Aan de griffie nu alhier is een firma Gebrs. Waaning onbe kend, zoodat pl. voorshands het be staan der firma ontkent. De verdediger ondervraagt voorts den getuige over de quaestie hoe lang hij het merk al gebruikt had. Deze beweerde, dat zijn vader het reeds lang voor het jaar 1889 (toen hy en zyn broeder de zaak overna men) heeft gebruikt, maar in welk jaar omstreeks zijn vader dan daar mee begonnen is, weet by niet te zeffgea. Zyn broeder Hermanus kan daar omtrent evenmin inlichting geven, het kan door zyn vader wel twintig of dertig jaar vroeger zijn gebruikt. Deze evenwel verkooht de olie niet, althans niet zooals zij Gebroeders Waaning, die er „een wereldzaak" van gemaakt hebben. Overigens leverde het getuigenver hoor weinig op, dat der moeite waar dig is te vermeldenhet betrof in hoofdzaak de verklaringen \an de onbezoldigd rijksveldwachters, die de olie gekocht en van een paar jongelieden, die deze in de fabriek van den heer Van Dobben verkocht hadden. De getuige a décharge mr. Ch. En schedé verklaart, dat in de boeken van de firma Johs. Ensohedé Zo nen voorkomt, dat in 1762 door de firma Jonokhout Tilly een gravure is besteld voor de Haarlemmerolie en dat, voor zoover get. weet, dit merk nimmer is veranderd, naar hy uit eigen ervaring weet, zeker niet na Januari 1892. De get. a deobarge Velthuysen verklaart, dat bij al 40 of 50 jaar die olie heelt gekookt en steeds rerpakt in diezelfde verpakking. Evenzoo ver klaart get. Slebos. De beklaagde erkent het ten laste gelegde. Op de vraag hoe hij er toe is gekomen het handelsmerk van een ander te gebruiken, antwoordde bekl. dat het geen handelsmerk van een ander is, maar het zijne, dat zijne firma reeds sedert 200 jaren heeft gebruikt. De ambtenaar van het O. M. Mr. van Outeren, noemt dit een zeer een voudige zaak. Waar het parket ge noodzaakt was den bekl. strafrechter lijk te doen vervolgen, daar meent spr. dat bekl. op die bank niet behoort, maar meer medelijden met hem moet worden betoond. Het :s te wijten aan een verzuim van zyn oom, den heer de Koning. Immers weliswaar is er in 1879 een fabrieksmerk door den pro cureur Kist, namens den heer Jan de Koning ingediend, maar verzuimd is in 1880 te voldoen aan de bepalin gen van de nieuwe wet op de handels- en fabrieksmerken daar men dat niet opnieuw heeft doen inschrijven. Voor de toekomst is dat merk voor den heer van Dobben en zijne rechtverkrijgenden verloren. Hy had moeten weten onder welke omstan digheden hij de zaak van zijn oom aanvaardde. Spr. requireerde de veroordeeling van bekl. tot een boete van f60, subsidiar 1 maand gevangenisstraf en tevens publicatie van het vonnis zes dagen aohtereen in de Opr. Haarl. Courant. Haarlem's Dagbladde Spaarnfbode, hit Al gem. Handelsblad en de N. Rott. Courant. Daarna kreeg de verdediger het woord en poseerde de navolgende stellingen: 1°. Beklaagde heeft het recht, dit merk te gebruiken. 2". Al had hij dat recht niet, dan heeft een ander er ook geen reoht op, want de firma gebr. Waaning bestaat niet. 3'. Al bestond deze firma wel, dan kan beklaagde op deze dagvaarding zeer zeker niet veroordeeld worden. Vervolgens ging pl. Da de wetten op de handels- en fabrieksmerken: die van 22 Germinal, lie jaar van 25 Mei 1880 en van 1 December 1S93- Een fabrieksmerk nu is een eigendomsrechtevenals auteursrecht en reoht op uitvindingen. De oudste gebruiker heeft het recht. Daarop bouwt pl. het reoht van den beklaagde om zijn merk te ge bruiken en ging uitvoerig na, wat eigendomsrecht is. .Al kan ik," zegt spreker, „een ander niet verhinderen mijn merk te gebruiken, dan blijf ik toch behouden mijn recht om mijn merk zelf te ge bruiken." Dit is nu het geval met de firma de Koning Tilly en Gebr. Waaning. Thans wordt een halfuur gepauseerd. Na de pauze wees pleiter op de art. 12 en 14 van de wet van 1880 waaruit blijkt, dat men ook recht hebbende kan zyn, zonder te hebben gedeponeerd, weike art. pl. uitvoerig toelichtte. Volgens het O. M. zou de Koning Tilly, toen hij zijn merk in 1880 niet insohreef, het recht daarop hebben verloren, maar wanneer zou dat dan verloren zyn gegaan? Dat bljjkt ner gens en het moet tooh blijken of door de Reohtbank uit de wet kun nen worden afgeleid. Nu dat niet kan, mag worden gezegd d^t de be doeling was dat de oorspronkelijke eigenaar het reoht zou behouden. Deze opinie lichtte mr. Ensohede toe met citaten niet de handelingen der beide Kamers, nl. uit het daarin door den minister over de met is gezegd. „We gebruiken", zeide pl. „ieder ons eigen merk, dat alleen het eigen aardige heeft, dat het onderling ge- lyk is. Gebrs. WaaniDg konden in 1891 hun merk samenstellen zooals zy wil den zy hebben na een merk inge diend preoies gelijk aan het onze en □u komen zy klagen, dat dit 700 las tig is en vallen er de Koning Tilly over aan, die dat tooh niet helpen kan. (Slot der pleitrede in ons volgend nummer.) Aan het einde zyner rede conclu deerde pl. dat om honderd redenen is gebleken is. dat bekl. geenszins strafsohuldig is. Engelschen te Haarlem. Zondagmorgen zyn de engelsche gakten van| de commissarissen der Staalbron M^atsohy journalisten en teekenaars van verschillende bladen, bier ter stede gearriveerd. Yan hotel Funokler, waar zij logeereD, hing de engelsche vlag uit. Voor den middag werd een bezoek afgelegd door de 9 gasten, onder wie 2 dames, aan de badinrichting en het Brongebouw, waar hun een lunoh werd aangeboden. Over de in riohting van een en ander lieten de Engelschen zich bewonderend en met lof uit. Des middags bezoohten zij ook het oorso en hoogst verbaasd waren zij over het met handenvol rondstrooien van byacinthen, wat in hunne oogen bloemenverkwisting was (men houde hierbij in het oog wel fee waarde hya cintben in Engeland hebben). Na het bloemencorso gebruikten zij de afternoon tea op Villa Duinendal. bet buiten van den heer Arnold te Bloemendaal, waar zij verrukt waren over de inderdaad praohtige natuur- geziohten, die het landgoed oplevert. Des avonds werd in hotel Funokler gedineerd en daarbij verscheidene toosten uilgebraoht. Hedenmorgen zyn Zandvoort en de sluizen van IJmuiden bq:ochi. In het Brongebouw wordt hecunavond ge dineerd. Morgen, den dagt ^3 de opening van het Brongebouv,^,orden o.a. de bronnen in de Haarlemmermeer be zocht, een bezoek gebraoht aan het orgelconcert in de Groote Kerken ce Tuinbouwinrichting van den heer Kre- lage Het vertrek is op morgenavond vastgesteld. Het aantal passagiers Zondag naar hier vervoerd wordt op oiroa 18000 personen gesohat, terwijl in de ver schillende riohtiDgen een l20tal extra- treinen hebben gereden. Als eene bizonderheid kunnen wy nog vermelden, dat behalve in de daarvoor bestemde wagens nog 575 rijwielen zyn vervoerd. Zaterdag gaf de Haarl. Veloo. Club in de groote zaal vsn de „Vereeni ging" een bal voor bare leden en ge- noodigden. Alvorens het bal aanving werden door eenige leden der olub verschillende oefeningen in het wiel- rijden en een jeu de rose gereden, die zooals te verwachten was van deze club, uitstekend werden uitge voerd. Ook werd nog vertoond de pantomime van den heer Jan Feith „Bruintje de Beer." By den landbouwer Kempenaar aan den Sloterweg te Haarlemmer meer is diefstal met inbraak gepleegd. Een bak met sohoon wasohgoed en nog andere kleeren welke in de na bijheid lagen zijn door hen medege nomen. De daders zijn onbekend. De heer L. L. Veenendaal, hoofd der openbare school te Hillegom heeft ouder buitengewone blijken van belangstelling zijne 40jarige ambts vervulling herdacht en tevens zyn 40-jarig jubiló als voorzanger in de Ned. Hervormde Kerk. Praohtige cadeaux werden den too algemeen geachten jubilaris aange boden. Vrijdag jl. is te Zandvoort de nieuwe burgemeester de heer J. Beekman geïnstalleerd. BLOEMENDAAL. Van 4—11 April. Overleden: A. Mense—Van den Berg 76 j. Sfirgsrlijke Stiad. Bevallen: 10 April. L. M. H. Laane—Nieuwenhuijs z, 10 April A. M. v. KesselBekker d. A. de Bruin Schakelaar d. 12 April E. r. He- mert—Voet d. W. F. VermeerGar ley z. M. de Lange—v. Nimwegen d. J. VosKruyer. OverledeD, 11 April P. v.Wa- reren 71 j. M. v. HeeniBk. atr. M.B. Burg-ers, 48 j. Kinderh. vest. 12 M. de Vries 14 m. z. Ridderstraat. •tQomvaartbQrlcfctïn. Het stoomschip Oengaran, vertrok 11 April van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Zaandamvan de N. A. S. M., vertrok 11 April van Amsterdam naar Newyork met 58 passagiers derde klasse. Het stoomschip Melbourne, van Yokohama, met de mails van Indië China en Japan, arriveerde 10 April te Suez en heeft de reis naar Mar seille voortgezet. Het kan den 15den aldaar worden verwacht.

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 3