RUBRIEK. VOOR DAilIES, „Ik heb in generaal Vetter het grootste vertrouwen, maar hg heeft een zware taak. Hij zal moeten goed maken, wat gedurende zooveel jaren bedorven is, er opnieuw den sohrik onder brengen en eigenlijk van meet af beginnen." Hoe is het mogelyk geweest dat Toekoe Oemar verschillende posten heeft kunnen omsingelen „Wel, dat is een gevolg van het systeem om tusschen de posten kleine posten te doen bezetten met door ons gewapende vrienden Hoe groot schat u den Atjeschen vijand „Ik heb destijds uit verschillende expeditie's kunnen opmaken, dat elke Moekim minstens over 1000 weerbare mannen beschikt, zoodat ik den vijand minst genomen op 80 000 man schat." Hoe zoudt u, indien generaal Vetter er in slaagt weder schrik onder den Atjeher te brengen, het rijk willen bezetten „Ja als mij daaromtrent advies ge vraagd werd zou ik adviseeren een bezettiugslinie te trekken van Kroeng naar Koerong Raba met groote en tussohenposten en een voorpost Laui- baroe met, kleine posten omringd." Atjeh. De Java'Bode sohrijft in haar Mail overzicht van 12 Maart „In Atjeh is eene sterke patrouille door den vijand overvallen en met belangrijk verlies aan onze zijde ge slagen. Hoe onaangenaam zulk eene nederlaag ook voor velen en in veler lei opzicht is, mag zij in een vijande lijk land niet te zeer verwondering wekken het zijn de kansen van den oorlog en men had er op gerekend, ja, oitioieren en soldaten verlangden er zelfs naar, dat bij de versterking en vaste bezetting der buitenlinie gevochten zou worden. Een gevecht echter als thans is ge leverd en dat zeker niet in de bedoe ling lag bij het uitzenden der patrouille kost offers zonder dat het ons verder brengt, terwijl het den moed van den vijand verhoogt. Te bejammeren zijn dus de geleden verliezen zeker, maar tegen de in Atjeh gevolgde tactiek bewijzen zij nietsde gedunde ge lederen worden weer aangevuld en met goede hoop voor de toekomst wurmen wij verder." N. t. C. schrijft in de Deli-Ctnaar ainleiding van het gebeurde bij Anak Galoeng Zonder aan deze gebeurtenis grooter gewicht te willen toekennen dan zij verdient immers het overvallen van patrouilles in een vijandelijk land is in den oorlog geen buitengewoon leit is zij o.i. toch als een teeken dea tijds te beschouwen, omdat er duide lijk uit blij kt dat de XXII Moekims ons nog wel degelijk als hunne vijan den beschouwen, en aan geen onder werping denken. Het dikwijls opge- diBchte sprookje, dat het altijd slechts enkele „orang djahats" zijn, die hier en daar onze posten be:chieteü en de transporten bemoeilijken, zal nu wel uitgediend hebben. Dat hetgeen Zaterdag gebeurd is, eindelijk moe-t voorvallen, was voor iedereen, die de laatste jaren den loop van zaken op Atjeh met aandacht volgde, duidelijk. Het sedert Juli 1893 door generaal Deykerhoff en asst.-resident Kroessen gevolgde systeem, om met behulp van T. Djohan een gedeelte van Groot- Atjeh aan ons gezag te onderwerpen, werkte uitstekend, en de daarmee be haalde resultaten waren schitterend, zoolang orze bondgenoot zich bewoog in de XXV Moekim?, waar hij veel invloed en gezag heeft, wijl hij met de dochter van het Sagi-hcofd, Sri Setia Oelarna Tjoet Abas, gehuwd is. De onderwerping van Atjeh vor derde toen met reuzenschreden, kostte niet veel menschenlevens, en vergde weinig inspanning van onze troepen. Veel minder voorspoedig ging het echter toen T. Djohan ons op daarbuiten gelegen terrein voorging of volgde, waar hij geen den minsten mvioed heeft, nl. in de XXVl en XXII Moekims, waar men niets van onzen Panglima Besar Compani wilde weten en hem dus even fel bestreed als ODze troepen. Wel werden eenige, waaronder zeer voorname punten, welke vroeger, vóór de noodlottige concentratie van 1885, in ons bezit waren, weder door onze troepen bezet, zooals Anak-galong, Montassik, Sene lop, Gloempang en Toengkoep, maar Kroeng-Kali, onzaliger nagedachtenis, moest weder worden verlaten, en reeds sedert geruimen tijd zijn wij niets meer gevorderd met de onderwerping van Grcot-Atjeh, al lieten ook nog eenige hoofden zich omkoopen en legden zij het bijltje er bij neer, zoo als o.a. Nia Makam. De XXVI en XXII Moekims toch, vooral de laatste bleven voor verreweg het grootste gedeelte onaf hankelijk, en daar nu laatstgenoemde landstreek, met de machtige Moekims Lamrak en Ateuh in het noordelijk gedeelte, als een weg in het door ons bezette terrein indringt en een voort durende bedreigiog voor de commu nicatie met de buitenste posten Biloel en Anak-Galoeng ie, was het duidelijk dat eindelijk eens een patrouille, die iets van den door tal van groote en kleine bentings beschermden weg afweek (want dat schijnt nu het geval geweest te zijn) aan een aan- of over val zou blootstaan, vooral uit dat sterke Lamkrak, dat men steeds met angstvallige behoedzaamheid onaan getast liet liggen waarschijnlijk omdat de verovering er van mennekes zou kosten. Dit was wel een beetje in strijd met het officieele beweren, dat het aantal vjjanden hetwelk ons van daaruit bestookte en beschoot slechts zeer gering was, maar op zoo'n kl°ïno inconsequentie in de officieele Atjeh-verslagen moet men niet letteD. Er heeft verder verleden aar nog een feit plaats gehad, dat, oogen- schijnlijk van geringe beteekenis, tooh vrij belangrijke gevolgen moest heb ben, nL de uitlating van den minister van koloniën in een openbaar ge maakt stuk (de memorie van ant woord op de Indische begrooting) „dat aan een militair optreden op groote schaal in de XXII Moekims niet wordt gedacht 1" Zoo iets mag een minister wel denken, desnoods in zich zeiven voornemen, hoogstens in een geheime zitting van de Kamer of in een geheim rapport mededeelen, maar niet in een officieel document aan den volke bekend maken, want dan doet de vijand daar zijn voordeel mee en weet hij, dat hij ons van uit de moekims straffeloos kan bestoken. Na hetgeen Zaterdag op Atjeh ge beurd is, kan o. i. de vraag ot de tegenwoordige politiek van afwach ten veranderd moet worden in een vau offensief optreden, beschouwd worden als reeds door de Atjehers opgelost. Met het tot nu gevolgde systeem zijn wij den laatsten tijd niets gevor derd Wij hopen en vertrouwen dat de regeering te Batavia nu gelasten zal, dat aan al de grootere en klei nere Atjehsche hooiden in het nog niet onderworpen gebied een ultima tum zal worden gezonden om zich binnen eenige dagen onvoorwaarde lijk te onderwerpen, in welk geval de rege6ring zich binnen den kortst mogelijken tijd zal gaan bezig hou den met het aanleggen van wegen en tram- of spoorlijnen in die stre ken en alles wat in hare macht is, zal aanwenden om landbouw en han del t8 ontwikkelen en te steunen. Te gelijk met het overhandigen of zenden van dit ultimatum ontschepe de regeering een viertal bataljons van Java op Atjeb, bij wijze van demon stratie en om te toonen dat het nu ernst wordt en haar geduld is uit geput. Zijn de antwoorden, welke op het ultimatum binnenkomen, te onbe stemd, of wordt er met antwoorden getalmd, dan dadelijk fiink gehan deld en begonnen met offensief op treden op groote schaal tegen de XXII Moekimp, en het tuchtigen en veroveren van Lamkrak, want Frede- rik de Groote heeft reeds gezegd „De geschiedboeken leeren dat „ateeds en alom het geluk was aan „de zijde van aanvallende bevelvoer ders. Meent niet dat een generaal „door onbeweeglijkheid overwint." Sport ea Wedstrijden. Olympische spelen te Athene. De einduitslag van den worstel wedstrijd was dat de Duitscher Schumann de overwinning behaalde. Revolverechieten te Kallethea, prjjs de Grieksche kapitein Trangoudis en geweer op 300 meter door den Griek Orpbanides. Wielerwedstrijden. De 2 kilometers gewonnen door den Franschman Maseon, die ook de 10 K.M. en een rondte won. Lawn Tennis. Heeren Single ge wonnen door Bjland, een Ier. Zaterdag werd oor den Koning een déjeuner g6geven in het paleis, ter eere van de athleten die aan de» spelen hebben deelgenomen. Louis, de winner van de Marathon-race, was in gewone kleeding der boèaen en trok algemeen de aandacht. De nederlaag van Jaap Eden Wij meldden reeds dat Jaap Edens debuut als beroepsrijder te Parijs verre van gelukkig was. Niet alleen moest hij het afleggen tegen Jacque- lin, den besten franschen rijder op korte afstanden op het oogenblik maar ook wist Piette, een minder bekende rijder hem op het laatst voorbij te komen. Omtrent het verloop van den wed strijd kunnen wij het volgende melden. Na het openingsnummer op de Seice-baan kwam het hoofdnummer (Prix de 1'Artistic Club), scratch 2000 meter, piijs 1000 francs, 21e 300 fr. 3de 150 fr- Er werd gereden in 3 heats. Uitslag lste heat1 Jaap Eden, 2 Domain 3 Fortuny tijd 3 min. 237* sec. Toen Jaap op de baan verscheen gekleed in een wit tricot met een sierp in de nederlandsche kleuren werd hij met luid gejuich ontvangen. Het werd een warme 3trijd in de laatste ronde tusschen Jaap en Domain maar Jaap won gemakkelijk. Uitslag 2de heat: 1 Jacquelin, 2 Dumond, 3 Verheyentijd 3 min. 31 Vs sec. Derde heat1 Piette, 2 A. Verheyen, 3 Gras, tijd 3 min. 25% sec. Vierde heat (voor degenen die ge plaatst wareD, behalve de eerstaan- gekomenen) 1 Dumond, 2 Domain, 3 Ascanio, tijd 3 min. 15 sec De besliasing moest dus gereden worden tusschen Eden, Jacquelin, Piette en Dumond. Toen de rijders verschenen werden zij luid toegejuicht en was de spanning bizonder groot. De eerste drie rondes kenmerkten zich niet door iets bi-, zondershet ging niet bizonder snel. Bij het ingaan van de laatste ronde was de volgorde: Eden, Piette, Dumond Jacquelin. Tegen de algemeene verwachting in begon Jaap nog niet aan te zetten voor den spurt, op het oogenblik, dat hg dit blijkbaar doen wil, verrast Jacquelin zgne tegenstanders door met eene kranige spurt naar voren te snellen, zoodat hij bij het ingaan van de laatste booht 4 lengten voor is. Jaap van de verrassing bekomen weet nog twee lengten op te halen, maar moet het tegen Jacquelin af leggen. Ook op het laatste oogenblik zet Piette nog op en slaat hem met een kwartlengte. Den twee fransohen rijders werd eene geestdriftige ovatie gebracht. Volgens den verslaggever van de Vélo bleek uit dezen wedstrijd de meerderheid tenminste momenteel van Jaoquelin op Eden. Hg spreekt van de weinig sierlijke houding'van Jaap op zgn rijwiel en zgn coup de pédale brutal bg zgn laatste spurt, waarbij de houding der beroemde korte-afstandrgders zeer gunstig af steekt. Deze verslaggever geeft als zijn persoonlijk oordeel te kennen, dat Jaap door zgn athletischen bouw veel kunnende presteeren minder ge- sohikt is voor den strgd alleen in snelheid. Daar men algemeen van oordeel is, dat Jaap spoedig revanche zal nemen hopen wg dat hg door zijn rgden de onjuistheid dezer opinie duidelijk aan het lioht zal brengen. Leger en Vloot. Een groot getal minderen militai ren uit het garnizoen te Utrecht heeft, met het ooi op de laatste gebeurte nissen in Atjeh, overgang bij het leger in Oost-Indië aangevraagd vooral bij de veld-artillerie hebben zich velen daartoe opgegeven. Men meldt uit Amersfoort Aan versoheidene offioieren van het 5e reg. inf. alhier, die zich in de Lombok-dagen aanboden voor een detacheering bg het .Indisohe leger, is nu gevraagd of zij alsnog geneigd zijn om voor twee jaar gedetacheerd te worden bij de landmaoht in Oost- Indië. Rechtszaken. Vrijdag 17 April zal voor de recht bank te Alkmaar in het openbaar worden behandeld de zaak van den ontslagen en thans gedetineerden secretaris der gemeente Alkmaar, den heer J. Nuhout van der Veen, voor zooverre hij verdacht wordt verduis tering te hebben gepleegd of valsch- heid in geschrifte met betrekking tot de hulpbank, in het bestuur waarvan hij zitting had. Men verwacht, dat de openbare terechtzitting van den gewezen secretaris en van den ont slagen gemeente-ontvanger, in zake het in de gemeentekas geconstateerde tekort, niet lang meer zal uitblijven daar de aangewezen deskundigen reed3 voor geruimen tijd verslag moeten hebben uitgebracht. Gemengd Nieuws Eon vlug telegram. Een merkwaardig goed geslaagde proef is genomen bij gelegenheid van het overbrengen van het resultaat der Oxford en Cambridge roeiwed- strijden over de telegraafkabels van de Eastern Brazilian submarine, en Western and Brazilian telegraafmaat- schappijen en de landlijnen over het Andesgebergte. De lijnen werden vrij gehouden, alle bijzonderheden met betrekking tot de bemanniDg en an dere zaken de wedstrijden betreffende van te voren overgeseind, en alles gereed gehouden om het resultaat te eeinen naar de Argentijnsche repu bliek, Chili en Peru. Onmiddellijk nadat de winnende boot den rechter te Mortlake voorbij roeide, werd het telegram naar Londen gezonden, van daar over Portugal en St. Vincent naar Buenos-Ayres, om eindelijk Val paraiso te bereiken 45 seoonden nadat de uitslag van den wedstrijd Londen bereikte. X-stralen en het corset. De „Röntgenstralen" hebben dezer dagen weder een goed werk gedaan in de patiëntenkamer van een Ber- lijnsch geneesheer, een zenuw-epe- cialiteit. Daar kwam een dame, die al sinda jaren door den dokter behandeld werd, klagen, dat zij weder zwaar aan maag pijn leed. De dokter verklaarde haar, wat hij al dikwijls gezegd had, dat die maag pijn alleen daardoor veroorzaakt werd, dat zij te nauwe corsetten droeg. De dame kwam verontwaardigd tegen die bewering opmaar zij wilde zich niet laten onderzoeken. Zij wilde zich echter laten hypno- tiseeren, wat haar al meermalen ver lichting had verschaft, en zij vro9g daarbij of het waar was, dat de Rönt genstralen als kalmeerend middel toegepast konden worden. De dokter bevestigde dit en hij kwam met haar overeen, daarmee een proef op haar te nemen. Nadat nu de dame in een hypno- tiechen slaap was gebracht, richtte de dokter, die juist voor een ander patiënt toebereidselen voor het ge bruiken van Röntgenstralen had ge maakt, de alles doordringende stralen op hare maag en na verloop van een half uur kon hij haar een photogram van dit arme, mishandelde lichaams deel vertoonen en haar daarmee be wijzen, hoezeer hij gelgk had. De stralen waren door de kleederen der dame heengedrongen, maar zij waren afgestuit op het metaal van haar corset, dat scherp afgeteekend was. De ribben zag men zoo samen gedrongen, dat zij bijaa elkander raakten, en de maag was zoo zeer ge drukt, dat het niet te verwonderen was, dat de zieke pijn leed. De dame was zeer beschaamd. Zij verzocht den dokter, in bet belang van hare lotgenooten, de afbeelding openbaar te maken, en dat zal ook geschieden. Eerlang zal nu het af beeldsel van de maag der dame als een afschrikkend voorbeeld voor de ramen der Berlijnsche boekwinkels hangen. Turksche gruwelen. Bij de laatste gruwelen, door de Koerden en Turken te Killis, in het wilajet Aleppo, gepleegd, zijn er vol-! geus berichten uit Konstantinopel via Filippopel 135 gregoriaansche en vier roomache Armeniërs en een roomsoh priester vermoord, en zeven winkels geplunderd. Troepen hebben de rust hersteld, maar in de omstre ken van Aleppo heersoht nog groote opgewondenh eid. Afdeelingen ruiterij van de Derwi- 8chen vertoonen zich telkens in de buurt van Soeakim, maar zij verdwij nen zoodra de troepen van het garni zoen opdagen. In de schermutseling met de Arabische hulptroepen hebben zij Zaterdag 10 dooden en verscheiden gewonden verloren. Daarentegen ver raste een troep Derwischen negen houthakkers op ongeveer twee uur gaans van Soeakim; vijf der on geluk kigen werden rug aan rug gebonden en daarop onthoofd de vier overigen, nog slechts jongens, werden medege nomen de woestijn in, voordat de ruiterij, die uit Soeakim was afgezon den, hen kon verlossen. Zaterdag hebben een dertigtal be reden Derwischen de telegraaflijn tusschen Soeakim en Tokar doorge sneden. Den volgenden dag werd een detachement cavalerie uitgezonden om de verbinding te herstellen. 03inan Digna heeft met 200 ruiters en 500 man voetvolk Zaterdag een aanval gedaan op de stelling van een met de Engelschen bevriend Arabisch opperhoofd, Omar Tita. Hij werd met een hevig geweervuur ontvangen en moest met achterlating van 14 dooden terugtrekken. Drie deserteurs uit het Derwischen- kamp bevestigen de opgaaf der ver spieders, dat Osman Digna'a strijd macht bestaat uit 300 ruiters en 3000 man voetvolk, en dat zij gewapend zijn met 200 geweren, de ouderwet- sche trompladers niet medegerekend hun ammunitie moet echter zeer be perkt zijd. De deserteurs vertelden verder, dat Osman Digna een troep van 200 man heeft uitgezonden om de vlakte rondom Soeakim af te loopen later zou Osman Digna zich met zgn leger bij hen aansluiten om het dis trict Soeakim te verontrusten, maar dit werd verijdeld door O.nar Tita, die de bergpassen welke Osman Digna moest overtrekken, dapper verde digde. Twee sheiks van minderen rang zijn naar Osman Digna overgeloopen met 200 man. bewerkt door eene Dame. XXVII. Menschen die het konden weten hebben mij wel eens verteld, dat er bij de voeding en opvoeding van kleine kinderen door de moeder even veel moet worden gelet op dingen die zij niet, als die zij wel moet doen. „De goede raadgevingen", zeiden ze, „zijn veel minder talrijk, dan de slechteze kunnen ook veel minder in aantal wezen, omdat er ten slotte weinig dingen zijn, waarop ten aan zien van een baby moet worden gelet. Wanneer de moeder er op let, dat het kind goed voedsel krijgt, steeds schoone en zindeiijae kleederen aan heeft, zich in een gematigd warme temperatuur bevindt en iedere week gewogen wordt om na te gaan, of het voedsel wel voldoende ie, dan kan men het kind verder vrijwel over laten aan de goede zorgen van Moe der Natuur. Maar dingen die men niet moet doen, die zijn er bij dozijnen Geef het kind geen voedsel op on geregelde tijden. Anders krijgt het soms te weinig en dan schreit het, of te veel en dan schreit het niet minder. Bind het niet te vast in de klee- ren, om zoogenaamde stevigheid van den rug te bevorderen in de eerste maanden moet het kind toch liggen en niet overeind zitten en de stevig heid van den rug komt van zelf wel. Geef het geen tapioca, bloem van meel of fijngemaakte aardappelen wanneer het van melk behoorlijk groeit, dan is alles wat ge er bij geeft, er schadelijk dan voordeelig. Geef het kind geen laxeerende middelen, Z9 verzwakken veel teveel de ingewanden. En vooral en allereerst: luister niet naar de raadgevingen van iedereen, die gewoonlijk op geen enkelen basis steunen, maar houdt u in kleine en in groote tegenspoeden aan den raad van uwen dokter. Zoo zijn er voor alles,goede en slechte manieren om iets te verrichten, bij voorbeeld ook het wasschen van kant jes en van zakdoeken. Er zijn som mige waschvrouwen, die deze teere artikelen zoo toetakelen, dat ze na een paar maal het reinigingeproces te hebben ondergaan, wel voor stofdoek gebruikt kunnen worden. Maar waar om ook wasebt men zulke dingen zelf niet Dat ia ook nog veel goedkooper. Maak des avonds een zeepsopje van een goede soort zeep en zacht, warm water en doe daar wat gij was6cben wilt in, na de vuile vlekken meteen einig zeep te hebben ingewreven. Wrijf ze den volgenden dag totdat ze schoon zijn (hetgeen niet lang duurt) en maak ze schoon in helder water. Uitwringen is niet noodig en schade lijk voor fijne artikelen. Doop nu de zakdoeken enz. in een meng,'•el van een liter water, een halt eierlepeltje Arabische gom en een weinigje blauw sel. Spreid ze daarna volkomen glad, zonder vouwen of plooien hoegenaamd, uit op een etuk glas en laat ze daarna drogen. Na deze bahandelin- is strij ken overbodig, de gom geeft de arti kelen een nieuw aanzieD. Artikelen die te teer zijn om te worden uitgewreven kunnen geschud worden in een flescb, die halfvol zeepsop i3 en overigens be handeld op dezelfde manier. Artike len, die niet aan beide kanten gelijk zgn, moeten met den verkeerden kant op het glas worden gelegd. Het is bij kindervisite aardig, om de kamer een weinig te versieren. Dit maakt een jprettigen indruk op de kleine gasten en niet mïnrtor op de kinderen des huizes zelve, die later in bunne gesprekken oyer het par tijtje, nog met ingenomenheid herin neren aan dit of dat, waarmee de kamer toen zoo aardig versierd was. De vraag is nu m .ar, hoe men dat gedaan kan krijgen zonder al te groote kosten. D.; bedoeling toch is natuurlijk niet om de kamer kwistig met bloemen te deooreeren, alsof het groote menschen goldonze kinderen hebben toch al gevaar genoeg om gauw geblaseerd te raken. Een eenvoudige en doeltreffende versiering is een kerstboom in mi niatuur. De pot waarin hij staat, moet verborgen worden onder een gekleurd zijden doek, de boom zelf schitteren van „ijzel" en goed verlicht zijn met kleine kaarsjes. Wanneer er gekleurde bonbons en sinaasappelen in worden opgehangen is verdere versiering over bodig. In onze stad en hare omstreken kan ook in het laatst van den win ter althans gebruik worden gemaakt van mandjes afgesneden hyacinthen (natuurlijk geforceerde) die hier en daar worden opgehangen en met passende linten versiefd. In Noordelijke landen is het de gewoonte, om op verjaardagspar tijtjes een verjaardagtaart te ma ken of te laten maken, een groot gebak waarop in suiker de naam van den jubilaris prijkt. Deze taart wordt op het midden van de tafel gezet en omgeven door kaarsen ten getale van het aantal jaren, dat de jarige bereikt heeft. Voor de kleine gasten is het een heele pret die kaarsen te tellen en omdat ze ineen kring staan, gaat dat niet zoo ge makkelijk. Hoe het wielrijden onder de dames toeneemt, hebben we Zondag eens god kunnen zien bij het bloemen corso. Niet alleen reden er dames mee, zonder dat men zich hierover vorbaasde (iets wat een groote voor uitgang mag heeten nadat in 't vo rig jaar i-eae dame op een wiel nog als een wonderlijke diersoort werd aangegaapt) maar ook de dames, die op hare wielen waren gekomen om den stoet te zien, waren zoo talrijk en bewogen zich zoo gemakkelijk, dat zonder twijfel menig meisje, dal nog aarzelde, hierin den moed zal hebben gevonden, om zich niet te storen aan de bezwaren van oude tantes en zich op de edele fietakunst zullen gaan toeleggen. Er is geen enkele reden, waarom de vrouw ook het rijwiel zou overlaten aan den van alie.3 een monopolie makenden mar.. Geen enkele reden? Ja, toch eer», zullen sommige lezeressen zeggen.Er zijn veel vrouwen van laag allooi, die ook wielrijden. Maar iB dat een bezwaar om het na te laten? Diezelf de vrouwen wandelen ook, rijden ook in rijtuigen, in treinen, precies als wij, daaraan is eenmaal niets te doen. Uit de wijze waarop ze zich ge draagt, zal men altijd de fatsoenlijke vrouw kunnen onderscheiden van de andere, ook al rijden ze allebei op een wiel. Ten slotte nog een paar recepten. Vleeschschoteltje. Koud rundvleesch of versch kalls- of varkensvleesch wordt aan dobbel- steenen gesneden en vermengd met in boter gebakken uien, wat zout en een eetlepel kerriepoeder. Als het vleesch half gaar is, wordt er een kopje water bijgegoten, waarin een stukje tamarinde is opgelostook wordt er telkens wat melk bij gedaan. Wat cayennepeper verhoogt het pi- quante van dit zeer smakelijke scho teltje. Zachte zandtaart. 1 pond tarwemeel, 4 ons suiker, 3l/s ons boter en 2 eieren. De boter wordt met de eieren in hun geheel tot een room geroerdnu langzamerhand bet meel ea de suiker er door roeren. Het gebak moet bg matige hitte langzaam in de oven bakken. Vervolg Stadsnieuws. De Haarlemscne Mannen-zangver- eeniging „Crescendo" zal haar 2e coneert in dit seizoen geven op Dins dag 21 April a. s. in de Concertzaal der Sociëteit Vereeniging. Als solisten zullen daarbij hunne medewerking verleenen dê heeren Jos. M. Orelio, de bekende Baryton van de Nederl. Opera en L. van der Tand le violist van hetgemeente'.gk muziekkorps alhier. Den 28sten dezer maand houdt d? Maats, tot Exploit, van Staalwater- bronnen alhier harejaarlgksche alge meene vergadering van aandeelhou ders. Daarop zal worden ter tafel gebracht het verslag, de balans en de winst en verliesrekening over 1895 en zu.I er verkiezing zijn van twee commis sarissen, in de plaats van den heer Fr. Lieftinck (aftredend maar her kiesbaar) en Dr. S. Posthuma, over leden. Vervolgens zal een lid van den Raad van Beheer moeten worden gekozen in de plaats van den heer C. Prins Sm. Arrondissement^ -Rechtbank De zaali van de Haarlem mer-Olie. Het recht van verzet tegen de in schrijving wordt volgens de wet van 1893 alleen vergund aan den oudsten gebruiker. Komende tot punt 2 her haalt pl., dat door hem ontkend wordt, dat er een firma Gebrs. Waaning bestaat. Ter griffie is zuik eene firma niet ingeschreven en op de zitting is gebleken, dat er ook geen aote van vennootschap bestaat, zooals de wet die kent. Wie dat merk eigenlijk heeft ingezonden, blijkt uit de stukken niet. Al hadden we nu eens geen recht op het merk. dan ontkennen we dat er een ander is, die er wel recht op heeft. Komende tot punt 3 betoogt pl. dat bekl. dan nog niet strafsohuidig kan zijn. Gebleken moet zijn, dat w© valschelijk eD wederrechtelijk hebben gebruik gemaakt van een anders reoht en dat is niet aangetoond. We wisten, dat we wel degelijk recht hadden die flesobjes te verkoopen niet bewe zen is, dat wij bedoelden inbreuk te maken op 't reoht van Waaning. De Minister zeide bij de bespreking van de wet. dat de in de wet gevraagde straf niet te zwaar was, omdat ge bleken moest zijn, dat het misdrgf gepleegd was met het doel om te bedriegen. En zou dan iemand kun nen denken, dat de firma de Koning Tilly het merk heeft gebruikt met het plan om haar waar in de oogen van het publiek te doen doorgaan voor olie van Gebr. Waaning 1 Ten slotte betoogt pleiter, dat het merü dat gebr. Waaning beweren te hebben ingeschreven, nogal afwijkt van het aloude merk van de Koning Tilly. De Amerikaansohe gezant van. gebr. Waaning maakt op die afwij kingen zelf het publiek attent. Voorts wordt in de officieele publicatie in de Staatscourant gesproken van een helm in het water, terwijl in de acte van inzending aan de griffie wordt gesproken van een vaas. Ten slotte conoludeerde pl. daartoe, dat om wel honderd redenen de be klaagde niet strafschuldig kau worden genoemd. Na re- en dupliek wordt de uit spraak bepaald op 23 April. Ter terechiittting der ArrondHse- ments-Rechtbank alhier, van den 14n April 1896 is de heer mr. R. Vorst man, beëedigd als advocaat en procu reur bij deze Rechtbank. Opariing Brongobouw. De buitenlandsche journalisten zgn heden, Dinsdagmorgen, te 9 uur per rijtuig naar de bron in de Haarlem mermeer gegaan, vergezeld van drie leden van den Raad van Beheer, de heeren Soholtens, Maodonald ea Loo nt eg er. De namen en qualiteiten der vreem delingen zgn als volgt Adolf Smith, onder direoteur van The Lancet; Riohard Steel, voor Black and White en voor het Bilish medical journal; Peacock van The Globe; Meyjes van The Chemist and Druggist; Chappell van The Echo; Wilde van de Vanity FairAlfred Allison van de Sporting 'Times-, Miss Billington van de Daily Graphic; Madame Couvreur van de Times; dr. Otto van de Frankfurter Zeitung en dr. Wenzelburger van de Kölrische Zeitung. Te half drie was men vereenigd in de drinkhal, die voor deze gelegen heid versierd was met groen en met de vlaggen der vertegenwoordigde natiën. De heer jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden sprak bij de opening het navolgende: Als hoofd van het gemeentebestuur ben ik uïtgenoodigd deze plechtigheid te openen. Dat is mij aangenaam. Als het de maatschappij goed gaat, dan zal dat zijn in :t belang der ge meente. Ik maak mij deze gelegenheid ten nutte om lof te brengen aan de energie, de toewijding en ijver van Commissarissen der Maatschappij. Verleden jaar is het Brongebouw geopend, thans is de Drinkhal aan de beurt. Zij is nog ee i klein, teer plantje, maar ik hoop dat zij zal groeien tot een krachtigen boom, die vruohten afwerpt voor de Maats, en voor de gemeente. Daarvoor isjjeen ding noodig, dat het bestuur in eere houdt de aan leiding tot de oprichting der zaak, het staal water. De zaak is genoeg zaam bekend in 't binnenland, van alle zijden hebben wij zijne goede eigenschappen vernotnen en ik ben overtuigd,dat men ook in 't buitenland kennis heeft genomen van de deugd zaamheid van net water. Is men daar ervan doordrongen, dat Holland niet alleen een schoon land en H<uirleoa de liefelijkste hollandsche stad is, maar dat ook het water genezing aan allen kan toebrengen, dan gaat de zaak een luisterrijke toekomst te ge moet. Ei hiermede verklaar ik de drink hal voor geopend (anplaus.)

Haarlem's Dagblad | 1896 | | pagina 3